Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Την βοηθεια σας παλι!

Το kies ειναι ενημερωμενο στην τελευταια εκδοση, και εκανα με επιτυχια update το GS3.

Κατεβασα μια αγγλικη 4.0.4 ρομ, την οποια μαλλον ειχε και πριν, ανοιξα το Odin και διαλεξα το tar, εβαλα το S2 σε download mode, το συνδεσα, κιτρινισε η θυρα, και πατησα το start. εβγαλε μερικα μηνυματα το odin κατω αριστερα, με τελευταιο το

Nand write start!!!

απο εκει και περα ομως τιποτα. Ουτε στο odin, ουτε στο s2.

στο S2 γραφει downloading αλλα δεν δειχνει την μπαρα που δειχνει συνηθως, οτι παιρνει την ρομ.

Τι μπορω να κανω;

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Την βοηθεια σας παλι!

Το kies ειναι ενημερωμενο στην τελευταια εκδοση, και εκανα με επιτυχια update το GS3.

Κατεβασα μια αγγλικη 4.0.4 ρομ, την οποια μαλλον ειχε και πριν, ανοιξα το Odin και διαλεξα το tar, εβαλα το S2 σε download mode, το συνδεσα, κιτρινισε η θυρα, και πατησα το start. εβγαλε μερικα μηνυματα το odin κατω αριστερα, με τελευταιο το

Nand write start!!!

απο εκει και περα ομως τιποτα. Ουτε στο odin, ουτε στο s2.

στο S2 γραφει downloading αλλα δεν δειχνει την μπαρα που δειχνει συνηθως, οτι παιρνει την ρομ.

Τι μπορω να κανω;

 

-Έχεις το Odin 3 ή το Odin 1.85; Mε το 3άρι έχουν παρατηρηθεί κι άλλες φορές θεματάκια στο S2..

-Έχεις το GT-I9100 ή το GT-I9100G; Αν έχεις το G μην δοκιμάσεις να συνεχίσεις τη διαδικασία.

-Αν είσαι με Odin 1.85 και GT-I9100 δοκίμασε να το συνδέσεις σε άλλη θύρα USB του υπολογιστή σου..

Link to comment
Share on other sites

Δοκομασα αλλες θυρες usb, διαφορες γνησιες ρομ, διαφορα odin, αλλο Λαπιτοπι, μονο με ultrex δεν λουστικα.

Τι αλλο να κανω βρε παιδια; το πεταω; Δεν ειναι σε πολυ καλη κατασταση για να το στειλω στο service.

βεβαια οι μετρητες μηδενισμενοι ειναι, αλλα θα μου το βγαλουν ακυρο.

Πεστε μου καμια ιδεα. Μπορει να ασχοληθει καποιος απο εσας μηπως γινει κατι, να του το στειλω;

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Μηπως εχεις το i9100G;Για δες τι γραφει το κουτι.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Δοκομασα αλλες θυρες usb, διαφορες γνησιες ρομ, διαφορα odin, αλλο Λαπιτοπι, μονο με ultrex δεν λουστικα.

Τι αλλο να κανω βρε παιδια; το πεταω; Δεν ειναι σε πολυ καλη κατασταση για να το στειλω στο service.

βεβαια οι μετρητες μηδενισμενοι ειναι, αλλα θα μου το βγαλουν ακυρο.

Πεστε μου καμια ιδεα. Μπορει να ασχοληθει καποιος απο εσας μηπως γινει κατι, να του το στειλω;

 

H 4.0.4 δεν έχει μόνο ενα αρχείο ( PDA) που πρέπει να βάλεις .

Πρέπει επίσης να βαλεις στην θέση Phone τον φάκελο MODEM και στην θέση CSC τον φάκελο csc .

Κατι τι οποίο δεν έκανες (αυτό κατάλαβα ) .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Δοκομασα αλλες θυρες usb, διαφορες γνησιες ρομ, διαφορα odin, αλλο Λαπιτοπι, μονο με ultrex δεν λουστικα.

Τι αλλο να κανω βρε παιδια; το πεταω; Δεν ειναι σε πολυ καλη κατασταση για να το στειλω στο service.

βεβαια οι μετρητες μηδενισμενοι ειναι, αλλα θα μου το βγαλουν ακυρο.

Πεστε μου καμια ιδεα. Μπορει να ασχοληθει καποιος απο εσας μηπως γινει κατι, να του το στειλω;

Βρε μηπως τρεχει το kies στον υπολογιστη σου?δεσ με τον τask manager αν τρεχει εκει ΤΟ kies tray agen. an ναι κλειστο και δοκιμασε ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Ουτε το kies τρεχει,

ουτε το 9100G εχω,

μεχρι και αλλο gs2 εβαλα στην ολη διαδικασια, αλλα δεν πατησα το start στο odin βεβαια.

Το συνδεσα το αλλο gs2 και με to κιες νωριτερα, να βεβαιωθω οτι ολα ειναι ενταξει με drivers, εκανα επαεκκινησεις κλπ.

Δεν ειναι η πρωτη φορα που κανω ολη την διαδικασια.

Εχω περασει διαφορες ρομς παλιοτερα στο gs2, εκανα τα ροοτ, και διαφορα.

εχω κανει πριν λιγο και αναβαθμιση σε 4.1.2 το GS3, το εκανα και ροοτ, περασα και το CWM.

 

Οι ρομς που κατεβασα εχουν μονο απο ενα αρχειο μεσα:

 

I9100XWKI4_I9100OXXKI2_I9100XXKI1_HOME.tar.md5 Ελληνικη 2.3.3

 

I9100XWLPT_I9100XXLQ6_I9100XEULPA_HOME.tar.md5 Αγγλικη 4.0.4

Κωστας - Κατερινη
Link to comment
Share on other sites

Για κατεβασε καποια αλλη 4.0.4 μηπως αυτη εχει προβλημα.Μου ειχε τυχει μια φορα αν θυμαμαι καλα.

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ουτε το kies τρεχει,

ουτε το 9100G εχω,

μεχρι και αλλο gs2 εβαλα στην ολη διαδικασια, αλλα δεν πατησα το start στο odin βεβαια.

Το συνδεσα το αλλο gs2 και με to κιες νωριτερα, να βεβαιωθω οτι ολα ειναι ενταξει με drivers, εκανα επαεκκινησεις κλπ.

Δεν ειναι η πρωτη φορα που κανω ολη την διαδικασια.

Εχω περασει διαφορες ρομς παλιοτερα στο gs2, εκανα τα ροοτ, και διαφορα.

εχω κανει πριν λιγο και αναβαθμιση σε 4.1.2 το GS3, το εκανα και ροοτ, περασα και το CWM.

 

Οι ρομς που κατεβασα εχουν μονο απο ενα αρχειο μεσα:

 

I9100XWKI4_I9100OXXKI2_I9100XXKI1_HOME.tar.md5 Ελληνικη 2.3.3

 

I9100XWLPT_I9100XXLQ6_I9100XEULPA_HOME.tar.md5 Αγγλικη 4.0.4

 

Δοκίμασε να κανείς εγκατάσταση ξανά το kies, μήπως έχει κολλήσει πουθενά. Επίσης θα σου πρότεινα και ένα factory reset στο κινητό, πρώτου περάσεις τη official μπας και, αφού θα το κανείς και μετά, μήπως και εκεί έχει συμβεί κάτι..

Link to comment
Share on other sites

Εάν το έχεις ρουταρισμένο πέρασε μέσω cmw, να μην παιδεύεσαι άδικα
Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Καμία :) Κάποια εφαρμογή είναι υπεύθυνη για το freeze, και σου τρώει και τη μπαταρία. Θα φτιάξει με factory reset αφού σκοπεύεις να κάνεις.

 

Φλασαρισα, έκανα εγκατάσταση τα πάντα από την αρχή και τελικά απλά έχασα 2 ώρες από τη ζωή μου:το άφησα στις 3 με 90% μπαταρία σε flight, το βρήκα τώρα πάλι "παγωμένο" με 40 % :mad:

 

Άρα μάλλον είναι θέμα rom και όχι εφαρμογής...με βλέπω να γυρνάω σε 4.0.3

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Φλασαρισα, έκανα εγκατάσταση τα πάντα από την αρχή και τελικά απλά έχασα 2 ώρες από τη ζωή μου:το άφησα στις 3 με 90% μπαταρία σε flight, το βρήκα τώρα πάλι "παγωμένο" με 40 % :mad:

 

Άρα μάλλον είναι θέμα rom και όχι εφαρμογής...με βλέπω να γυρνάω σε 4.0.3

 

... έκανες εγκατάσταση τα πάντα από την αρχή.

Που βρίσκεις το περίεργο που σου κάνει ό,τι έκανε και πριν; :p

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Ίσως στο ότι είχα τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές και στην 4.0.3 χωρίς κανένα θέμα;; :p

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Ίσως στο ότι είχα τις ίδιες ακριβώς εφαρμογές και στην 4.0.3 χωρίς κανένα θέμα;; :p

 

Όπως είπα και πιο πάνω, μια ή παραπάνω από τις εφαρμογές σου δεν έχει γίνει update για να υποστηρίζει σωστά την καινούρια έκδοση. Ξέρω πολλές εφαρμογές από το eclair που δε δουλεύουν πια... oύτε καν εγκαθίστανται.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπα και πιο πάνω, μια ή παραπάνω από τις εφαρμογές σου δεν έχει γίνει update για να υποστηρίζει σωστά την καινούρια έκδοση. Ξέρω πολλές εφαρμογές από το eclair που δε δουλεύουν πια... oύτε καν εγκαθίστανται.

 

To θέμα είναι τι κάνω!:confused: Να αρχίσω να σβήνω έτσι στην τύχη;;

 

Στο γράφημα της μπαταρίας φαίνεται η πτώση αλλά δεν βλέπω κάποια εφαρμογή ή διεργασία συστήματος να έχει υπερβολική κατανάλωση. Πάνω πανω είναι πάντα η οθόνη όπως είναι λογικό αφου το χρησιμοποιώ αρκετά...

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι τι κάνω!:confused: Να αρχίσω να σβήνω έτσι στην τύχη;;

 

Στο γράφημα της μπαταρίας φαίνεται η πτώση αλλά δεν βλέπω κάποια εφαρμογή ή διεργασία συστήματος να έχει υπερβολική κατανάλωση. Πάνω πανω είναι πάντα η οθόνη όπως είναι λογικό αφου το χρησιμοποιώ αρκετά...

 

Βάλε το BetterBatteryStats ώστε να δεις τι παίζει .

Για να δεις τα wakelocks πρεπει να είσαι root .

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το BetterBatteryStats ώστε να δεις τι παίζει .

Για να δεις τα wakelocks πρεπει να είσαι root .

 

Για να δεις τα alerts πρέπει να είσαι root Mike :) Tα partial wakelocks φαίνονται μια χαρά και χωρίς...

@and64, αν κάνεις αυτό που λένε τα παιδιά θα πάρεις μια ιδέα τι σου τρώει τη μπαταρία. Το betterbatterystats υπάρχει και τζάμπα στο XDA.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Για να δεις τα alerts πρέπει να είσαι root Mike :) Tα partial wakelocks φαίνονται μια χαρά και χωρίς...

@and64, αν κάνεις αυτό που λένε τα παιδιά θα πάρεις μια ιδέα τι σου τρώει τη μπαταρία. Το betterbatterystats υπάρχει και τζάμπα στο XDA.

 

Σωστά !!

Όπως είπε και ο Αλεξ υπάρχει free στο xda http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1179809

Samsung galaxy s21+

Link to comment
Share on other sites

Είμαι root (απο την πρώτη μέρα:D) οπότε θα βάλω το betterbatterystats και ελπίζω να βγει άκρη :)

Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE /Corsair RM850x/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250GB/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech MX Master 3/Dell UP2716+SE2419/

MyFlickr

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μιας και αναφέρατε το betterbatterystats, το widget σας δουλεύει; Γιατί σε μένα είναι κολλημένο στα n/a...

Έχω δοκιμάσει 3 εκδόσεις του BBS μέχρι τώρα (1.12.0.0B9, 1.12.0.0Β8 και 1.11.0.0)

Μπας και δεν κάνω τίποτε καλά;

Samsung Galaxy S10 (G973F)

Samsung Galaxy S7 Edge (G935F)

Samsung Galaxy S4 (GT-i9506)

Samsung Galaxy SII (GT-i9100)

Samsung Galaxy S Plus (GT-i9001)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, μιας και αναφέρατε το betterbatterystats, το widget σας δουλεύει; Γιατί σε μένα είναι κολλημένο στα n/a...

Έχω δοκιμάσει 3 εκδόσεις του BBS μέχρι τώρα (1.12.0.0B9, 1.12.0.0Β8 και 1.11.0.0)

Μπας και δεν κάνω τίποτε καλά;

 

Υποθεση χωρις να εχω δοκιμασει ποτε την εφαρμογη. Μηπως την εχεις μεταφερει στην εξωτερικη SD; Συμβαινει σε μερικα widgets αυτο..:)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...