Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ειμαι root,πριν απο 3-4 μερες περασα την αγγλικη 4.0.4 με odin,χωρις κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.Δεν εχω κανει τιποτ αλλο στο κινητο.Οποτε να υποθεσω οτι ειμαι οκ ε?

 

Εάν δεν κάνεις κάτι άλλο ναι.. Το όλο θέμα είναι στον stock kernel της 4.0.4.. ο οποίος προκαλεί το πρόβλημα όταν γίνει κάποιος αριθμός factory reset. Γι'αυτό σου πρότεινα κάποιον άλλον kenel, που έχει απενεργοποιημένο το chip, ώστε να μην έχεις καθόλου φόβο.. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εάν δεν κάνεις κάτι άλλο ναι.. Το όλο θέμα είναι στον stock kernel της 4.0.4.. ο οποίος προκαλεί το πρόβλημα όταν γίνει κάποιος αριθμός factory reset. Γι'αυτό σου πρότεινα κάποιον άλλον kenel, που έχει απενεργοποιημένο το chip, ώστε να μην έχεις καθόλου φόβο.. ;)

 

Δε παίζει ρόλο ο αριθμός reset.Είναι τυχαίο και μπορεί να σου συμβεί και από το πρώτο που θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Όσων λοιπόν το eMMC βγάζει το τσιπ της συσκευής σαν "sane" θεωρητικά δεν έχουν θέμα με το factory reset στην 4.0.4 σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Δε παίζει ρόλο ο αριθμός reset.Είναι τυχαίο και μπορεί να σου συμβεί και από το πρώτο που θα κάνεις.

 

Σε κάθε περίπτωση, πρέπει είτε να αποφύγει το reset από CWM, είτε να βάλει κάποιον άλλον kernel που απενεργοποιεί την επικίνδυνη λειτουργία του chip..

 

 

Όσων λοιπόν το eMMC βγάζει το τσιπ της συσκευής σαν "sane" θεωρητικά δεν έχουν θέμα με το factory reset στην 4.0.4 σωστά;

 

Λογικά ναι..

Link to comment
Share on other sites

Μισό..Για ναχεις CWM δεν πρέπει νασαι ρουτ? Η κάτι έχω παρανοήσει? χαχα! Μπερδευτηκα με το τι ειναι το CWM...

Τέσπα.. Εγώ πουχω τσιπακι τρελο, αν κάνω αποτο μενου των ρυθμίσεων την επαναφορά, δεν έχω κανένα θέμα έτσι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πουχω τσιπακι τρελο, αν κάνω αποτο μενου των ρυθμίσεων την επαναφορά, δεν έχω κανένα θέμα έτσι?

 

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα, όπως και με το να βάλεις στον dialer το *2767*3855# που σβήνει τα πάντα (φρόντισε να έχεις βγάλει την εξωτερική SD πρώτα γιατί θα σβήσει τα πάντα και από αυτήν!);)

Link to comment
Share on other sites

Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω μάλλον δεν θα έχεις πρόβλημα, όπως και με το να βάλεις στον dialer το *2767*3855# που σβήνει τα πάντα (φρόντισε να έχεις βγάλει την εξωτερική SD πρώτα γιατί θα σβήσει τα πάντα και από αυτήν!);)

 

Αμα εχειs βαλει αλλον kernel απο τουs γνωστουs,δεν υπαρχει κανενα προβλημα,ειναι ολοι safe.

Kαι γω εχω το "προβληματικο'' τσιπακι,και εχω κανει απειρα reset απο CWM,και δεν εχω κανενα

προβλημα με την 4.0.4.!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση σου τελικα το sales code ειναι ΝΕΕ και οχι CYO αλλα μονο αυτο μου βγαζει :worry:

 

Φυσιολογικό είναι.

Αν θες μετά να πάρεις από KIES, βάζεις την τελευταία επίσημη (π.χ. αυτή που είχες μαμά) και θα πάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό είναι.

Αν θες μετά να πάρεις από KIES, βάζεις την τελευταία επίσημη (π.χ. αυτή που είχες μαμά) και θα πάρεις.

 

ναι ωραια τα λετε αλλα απο που θα τιην παρω?:worry:

εννοω αν γινετε λιγο πιο λιανα:lol:

Link to comment
Share on other sites

ναι ωραια τα λετε αλλα απο που θα τιην παρω?:worry:

εννοω αν γινετε λιγο πιο λιανα:lol:

 

Προφανώς δε διάβασες την ... πρώτη σελίδα του θέματος στο οποίο γράφεις.

Link to comment
Share on other sites

Cf-root, siyah

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδεσ ετσι για να μου λυθει η απορια καποιος ας μου εξηγησει πως απο οντιν παω σε κιες να μπορω να κανω update απο κιες και να επανερθουν και τα sales code πισω.

θα το εκτιμουσα αφανταστα σας παρακαλω:confused:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδεσ ετσι για να μου λυθει η απορια καποιος ας μου εξηγησει πως απο οντιν παω σε κιες να μπορω να κανω update απο κιες και να επανερθουν και τα sales code πισω.

θα το εκτιμουσα αφανταστα σας παρακαλω:confused:

 

1) πηγαίνεις στο http://www.samfirmware.com/ > κάνεις εγγραφή

2) από το πάνω μενού επιλέγεις "FIRMWARE" > από το αμέσως κάτω επιλέγεις "FIRMWARES AND FILES"

3) στα κριτήρια αναζήτησης βάζεις ...

Type: Smartphone

OS: Android

Model: GT-I9100 - Galaxy S II

Country: Greece (vgr ή cos - με το σκέτο eur δεν ξέρω τί γίνεται)

4) κατεβάζεις το firmware που θέλεις > κάνεις τα σχετικά resets (από recovery mode) στο τηλ > περνάς το firmware με το odin > βάζεις κάρτα μέσα και ολοκληρώνεις την εγκατάσταση μέχρι να φτάσεις στο γραφικό περιβάλλον του τηλ

5) κάνεις factory reset από το γραφικό περιβάλλον του Android > βγάζεις την κάρτα > ξανα-κάνεις τα σχετικά resets (από recovery mode) και ξανα-περνάς το ίδιο firmware > ξανα-βάζεις κάρτα μέσα και ξανα-ολοκληρώνεις την εγκατάσταση μέχρι να ξανα-φτάσεις στο γραφικό περιβάλλον του τηλ

 

Πιθανόν να χρειαστεί να επαναλάβεις το 5 μια-δυο φορές ακόμα - το ζητούμενο είναι να φύγει εντελώς το προηγούμενο firmware και να μείνει μόνο αυτό που κατέβασες χωρίς εφαρμογές, ρυθμίσεις κλπ. Οταν μετά από αυτή τη διαδικασία κουμπώσεις το τηλ στο pc σου θα δεις ότι το kies το αναγνωρίζει σαν vgr ή cos (με το σκέτο eur δεν ξέρω τί γίνεται) και σε ειδοποιεί για τυχόν updates που έχουν βγει.

 

Ολα τα παραπάνω τα κάνεις άν θέλεις να πουλήσεις το τηλ. Αν θέλεις να το *δουλέψεις*, περνάς μία 4.0.4 custom ή stock (δεν ξέρω πότε και άν θα βγει για την Ελλάδα) και *τότε* καταλαβαίνεις τί τηλ έχεις στα χέρια σου :cool:

Edited by spyros88
re-phrase
SGS2 R.I.P. > SGS4 i9505 με Kushan ROM v.9.0 Ultra Lite > SGS6 flat με stock ROM ...και μάλλον τέλος από Samsung...
Link to comment
Share on other sites

1) πηγαίνεις στο http://www.samfirmware.com/ > κάνεις εγγραφή

2) από το πάνω μενού επιλέγεις "FIRMWARE" > από το αμέσως κάτω επιλέγεις "FIRMWARES AND FILES"

3) στα κριτήρια αναζήτησης βάζεις ...

Type: Smartphone

OS: Android

Model: GT-I9100 - Galaxy S II

Country: Greece (vgr ή cos - με το σκέτο eur δεν ξέρω τί γίνεται)

4) κατεβάζεις το firmware που θέλεις > κάνεις τα σχετικά resets (από recovery mode) στο τηλ > περνάς το firmware με το odin > βάζεις κάρτα μέσα και ολοκληρώνεις την εγκατάσταση μέχρι να φτάσεις στο γραφικό περιβάλλον του τηλ

5) κάνεις factory reset από το γραφικό περιβάλλον του Android > βγάζεις την κάρτα > ξανα-κάνεις τα σχετικά resets (από recovery mode) και ξανα-περνάς το ίδιο firmware > ξανα-βάζεις κάρτα μέσα και ξανα-ολοκληρώνεις την εγκατάσταση μέχρι να ξανα-φτάσεις στο γραφικό περιβάλλον του τηλ

 

Πιθανόν να χρειαστεί να επαναλάβεις το 5 μια-δυο φορές ακόμα - το ζητούμενο είναι να φύγει εντελώς το προηγούμενο firmware και να μείνει μόνο αυτό που κατέβασες χωρίς εφαρμογές, ρυθμίσεις κλπ. Οταν μετά από αυτή τη διαδικασία κουμπώσεις το τηλ στο pc σου θα δεις ότι το kies το αναγνωρίζει σαν vgr ή cos (με το σκέτο eur δεν ξέρω τί γίνεται) και σε ειδοποιεί για τυχόν updates που έχουν βγει.

 

Ολα τα παραπάνω τα κάνεις άν θέλεις να πουλήσεις το τηλ. Αν θέλεις να το *δουλέψεις*, περνάς μία 4.0.4 custom ή stock (δεν ξέρω πότε και άν θα βγει για την Ελλάδα) και *τότε* καταλαβαίνεις τί τηλ έχεις στα χέρια σου :cool:

 

 

σε ευχαριστω πολυ απλα ηθελα να ξερω πως αλλαζω σε περιπτωση που παει σε κανα μαστορα για την εγγυηση βασικα

οπωσ και να εχει σε ευχαριστω ξανα:lol:και με 4.0.4 NEE πετα το ριμαδι:yahoo:

Link to comment
Share on other sites

Έκανα όλη τη διαδικασία, όπως ακριβώς περιγράφεται στο πρώτο post.

Και όταν πάτησα start, μετά από λίγη ώρα εμφανίστηκε το FAIL όπως φαίνεται στo πρώτo επισυναπτόμενo.

Μετά από λίγο λοιπόν, ξαναπάτησα start, και αφού έτρεξαν μερικά μηνύματα έφτασα στην κατάσταση που εμφανίζεται στο δεύτερο επισυναπτόμενο.

Το τηλέφωνο έχει παραμείνει σε download mode.

Τι κάνουμε τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Έκανα όλη τη διαδικασία, όπως ακριβώς περιγράφεται στο πρώτο post.

Και όταν πάτησα start, μετά από λίγη ώρα εμφανίστηκε το FAIL όπως φαίνεται στo πρώτo επισυναπτόμενo.

Μετά από λίγο λοιπόν, ξαναπάτησα start, και αφού έτρεξαν μερικά μηνύματα έφτασα στην κατάσταση που εμφανίζεται στο δεύτερο επισυναπτόμενο.

Το τηλέφωνο έχει παραμείνει σε download mode.

Τι κάνουμε τώρα;

 

Κατεβάζεις το Odin 1.85 (έχουν αναφερθεί αρκετά προβληματάκια με το Odin 3) και ξαναδοκιμάζεις έχοντας τσεκάρει τα "κουτάκια" που πρέπει να είναι κλικαρισμένα όταν είσαι έτοιμος για το "Start".

 

Φαντάζομαι ότι έχεις εγκαταστήσει το KIES (και τό'χεις κλειστό εννοείται) και έχεις ξεζιπάρει τη rom που ετοιμάζεσαι να εγκαταστήσεις.. Α! Και ότι ΔΕΝ έχεις το GT-i9100G..!:X

 

 

ΥΓ: Την πιο καλή επίσημη ετοιμάζεσαι να βάλεις κατ'εμέ..!:p

 

 

Edit: Τώρα είδα πως έχεις τον 1.85! To μάτι μου έπεσε στο Οdin V.3 engine στο "Μessage" και μπερδεύτηκα..

Edited by makis206
Link to comment
Share on other sites

Έκανα όλη τη διαδικασία, όπως ακριβώς περιγράφεται στο πρώτο post.

Και όταν πάτησα start, μετά από λίγη ώρα εμφανίστηκε το FAIL όπως φαίνεται στo πρώτo επισυναπτόμενo.

Μετά από λίγο λοιπόν, ξαναπάτησα start, και αφού έτρεξαν μερικά μηνύματα έφτασα στην κατάσταση που εμφανίζεται στο δεύτερο επισυναπτόμενο.

Το τηλέφωνο έχει παραμείνει σε download mode.

Τι κάνουμε τώρα;

 

Σιγουρέψου επίσης πως έχεις περασμένους τους drivers για το κινητό.. Εάν έχεις εγκατεστημένο το Kies τότε τους έχεις.. Και τέλος, δοκίμασε και σε άλλη θέση usb.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζεις το Odin 1.85 (έχουν αναφερθεί αρκετά προβληματάκια με το Odin 3) και ξαναδοκιμάζεις έχοντας τσεκάρει τα "κουτάκια" που πρέπει να είναι κλικαρισμένα όταν είσαι έτοιμος για το "Start".

 

Φαντάζομαι ότι έχεις εγκαταστήσει το KIES (και τό'χεις κλειστό εννοείται) και έχεις ξεζιπάρει τη rom που ετοιμάζεσαι να εγκαταστήσεις.. Α! Και ότι ΔΕΝ έχεις το GT-i9100G..!:X

 

ΥΓ: Την πιο καλή επίσημη ετοιμάζεσαι να βάλεις κατ'εμέ..!:p

 

 

Edit: Τώρα είδα πως έχεις τον 1.85! To μάτι μου έπεσε στο Οdin V.3 engine στο "Μessage" και μπερδεύτηκα..

Ναι, έχω εγκατεστημένο το KIES (και κλειστό) και φυσικά ξεζιπαρισμένη τη rom.

Kαι το τηλέφωνό μου είναι το GT-i9100 σκέτο.

Το θέμα είναι ότι το τηλέφωνό μου δεν επανεκκίνησε από μόνο του και φοβήθηκα να κάνω το οτιδήποτε, βλέποντας όμως τα μηδενικά στο succeed και στο fail, (σωστά) υπέθεσα ότι δεν έγινε καμία εγκατάσταση κι έτσι το επανεκκίνησα εγώ - ευτυχώς λειτουργεί κανονικά.

Θα ξαναδοκιμάσω (μετά από μία επανεκκίνηση και του pc), ελπίζω με καλύτερη τύχη αυτή τη φορά.

Επί τη ευκαιρία, να πω ότι μετά το upgrade σε 4.0.3 το τηλέφωνο επανεκκινεί από μόνο του αρκετές φορές μέσα στην ημέρα, κολλάει λιγότερες αλλά και έχει σβήσει εντελώς 1-2 φορές. Και φυσικά ζεματάει η πλάτη του μετά από λίγη ώρα σερφαρίσματος. Γι' αυτό και έφτασα εδώ.

Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

 

Α, και ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

...Θα ξαναδοκιμάσω (μετά από μία επανεκκίνηση και του pc), ελπίζω με καλύτερη τύχη αυτή τη φορά....

 

Δοκίμασε να το βάλεις και σε άλλη θύρα USB όπως σου είπε κι ο Giov87, πολύ πιθανό να έφαγε κι από εκεί το κόλλημα..

 

Αν έχεις διαβάσει εδώ για τη Nordic 4.0.4 (XWLPX) θα ξέρεις ότι πάει αρκετά πιο "σφαιράτα" απ'την 4.0.3 και ειδικά στο θέμα της θέρμανσης θα σε αφήσει άφωνο! Να σου πάνε όλα καλά..!:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω εγκατεστημένο το KIES (και κλειστό) και φυσικά ξεζιπαρισμένη τη rom.

Kαι το τηλέφωνό μου είναι το GT-i9100 σκέτο.

Το θέμα είναι ότι το τηλέφωνό μου δεν επανεκκίνησε από μόνο του και φοβήθηκα να κάνω το οτιδήποτε, βλέποντας όμως τα μηδενικά στο succeed και στο fail, (σωστά) υπέθεσα ότι δεν έγινε καμία εγκατάσταση κι έτσι το επανεκκίνησα εγώ - ευτυχώς λειτουργεί κανονικά.

Θα ξαναδοκιμάσω (μετά από μία επανεκκίνηση και του pc), ελπίζω με καλύτερη τύχη αυτή τη φορά.

Επί τη ευκαιρία, να πω ότι μετά το upgrade σε 4.0.3 το τηλέφωνο επανεκκινεί από μόνο του αρκετές φορές μέσα στην ημέρα, κολλάει λιγότερες αλλά και έχει σβήσει εντελώς 1-2 φορές. Και φυσικά ζεματάει η πλάτη του μετά από λίγη ώρα σερφαρίσματος. Γι' αυτό και έφτασα εδώ.

Θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

 

Α, και ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις.

 

Θα σου πρότεινα και ένα "Hard Reset", ώστε να επαναφέρεις το κινητό στην αρχική του κατάσταση.. Όσο για τη Nordic και εγώ έχω ακούσει τα καλύτερα.. πολύ καλή και η England/ Ireland 4.0.4 (XWLPΤ).. Εσύ διαλέγεις..! :happy:

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκα νέα.

Μετά από επανεκκίνηση του pc και ξανα-τρέξιμο της διαδικασίας, το upgrade με Nordic έγινε επιτυχώς! :up:

Δεν χρειάστηκε factory reset.

Έγινε και η εγκατάσταση όλων των εφαρμογών, αλλά και δεν πειράχτηκαν τα εικονίδια στις οθόνες (ουφ!)

Τώρα, το KIES δεν δίνει δυνατότητα upgrade.

(Ξανα-)ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκα νέα.

Μετά από επανεκκίνηση του pc και ξανα-τρέξιμο της διαδικασίας, το upgrade με Nordic έγινε επιτυχώς! :up:

Δεν χρειάστηκε factory reset.

Έγινε και η εγκατάσταση όλων των εφαρμογών, αλλά και δεν πειράχτηκαν τα εικονίδια στις οθόνες (ουφ!)

 

Όλα καλά λοιπόν! Factory reset από recovery μόλις εγκατέστησες τη Nordic έκανες; Λογικά τα εικονίδια δεν πειράχτηκαν επειδή δεν έκανες και κατ'εμέ καλό θα ήταν να γίνει ώστε να μπει "καθαρή" κι ανάλαφρη η "νεαρά":lol:.. αλλά η χρήση θα δείξει.

 

 

Να το χαρείς!:)

Link to comment
Share on other sites

Φρέσκα νέα.

Μετά από επανεκκίνηση του pc και ξανα-τρέξιμο της διαδικασίας, το upgrade με Nordic έγινε επιτυχώς! :up:

Δεν χρειάστηκε factory reset.

Έγινε και η εγκατάσταση όλων των εφαρμογών, αλλά και δεν πειράχτηκαν τα εικονίδια στις οθόνες (ουφ!)

Τώρα, το KIES δεν δίνει δυνατότητα upgrade.

(Ξανα-)ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!

 

Καλορίζικο το νέο κινητό!!.. :p Θα δεις κάποια κολλήματα που υπήρχαν σε 4.0.3 να έχουν εξαφανιστεί, όπως επίσης και καλύτερη μπαταρία..

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...