Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραίος. Να σαι καλά. Θέλεις να μου προτείνεις ένα πρόγραμμα για να κλείνω εφαρμογές και αν δεν βαριέσαι ένα για τις διαφημίσεις; Και αν έχεις και κάποιο άλλο υπ όψιν που σε άφησε ικανοποιημένο πες μου το και αυτό. Για το θεματάκι της μπαταρίας ποια είναι η άποψη σου;

 

Adfree για τις διαφημίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλησπέρα μόλις πέρασα την 2.3.6 I9100XXKL1 ## 2.3.6 2011 December I9100OXAKL1 Open Europe και έχω τα έξης δύο προβλήματα..1)στα μηνύματα μου βγάζει μόνο ελληνικο πληκτρολόγιο δεν μπορω να επιλέξω αγγλικο πληκτρολόγιο

2)όταν συνδέω την συσκευή στο kies μου βγάζει το εξής:επανασυνδέστε την συσκευή σε λειτουργία kies pc studio η τρέχουσα λειτουργία δεν υποστηρίζεται απο το kies μπορει να με βοηθήσει κανεις;:worry:

Το πρώτο το βρήκα όλα οκ το θέμα είναι γιατι το kies δεν αναγνωρίζει το κινητο

Edited by tyuio
Link to comment
Share on other sites

εγώ είχα περάσει και την 2,3,5 και 2,3,6 και οι 2 μου κάναν επανεκκίνηση το τηλέφωνο αυτό ήταν το μόνο πρόβλημα και αγανάκτησα και έβαλα ξανά την GT-I9100_NEE_I9100XWKI4_I9100OXXKI2_I9100XXKI1 και εδώ και 15 μέρες δεν έχω κανένα πρόβλημα και πλέων το κιες μου αναγνωρίζει το κινητό πριν με της άλλες έκδοσής έλεγε όλο μη υπαρκτή έκδοση τηλεφώνου και είχα βάλει πολλές έκδοσής από της 235 και 236,τώρα είμαι σε αυτήν που ανέφερα πριν και όλα οκ,από όλη την εμπειρία μου πιστεύω πως καλύτερα να το αφήνεις όπως είναι το κινητό και να περιμένετε official update,άντε το πολύ ένα root.

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Ωραίος. Να σαι καλά. Θέλεις να μου προτείνεις ένα πρόγραμμα για να κλείνω εφαρμογές και αν δεν βαριέσαι ένα για τις διαφημίσεις; Και αν έχεις και κάποιο άλλο υπ όψιν που σε άφησε ικανοποιημένο πες μου το και αυτό. Για το θεματάκι της μπαταρίας ποια είναι η άποψη σου;

Adfree (όπως είπε κι ο stratosGR)

 

Για να κλείνεις εφαρμογές μόνιμα (καραντίνα-freeze)

Autorun Manager

App Quarantine

 

Για τη μπαταρία, ανάλογα τη χρήση που του κάνεις και την όρεξη που έχεις να ασχοληθείς. Με τη βοήθεια των εξης προγραμμάτων (σε συνδυασμό βέβαια με τα 2 προηγούμενα για να παγώνεις εφαρμογές που τρέχουν και σου τρώνε μπαταρία) μπορείς να βρεις τι καταναλώνει περισσότερη μπαταρία, τι ξυπνάει το κινητό χωρίς λόγο κλπ.

BetterBatteryStats ( http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=15869886&postcount=2 )

CPU Spy

Power Tutor

System Tuner Pro

Android System Info

Battery Monitor Widget

 

Επίσης φοβερό είναι το JuiceDefender Ultimate το οποίο αν -καείς λίγο- και το ρυθμίσεις ακριβώς στα μέτρα σου, θα σου γλυτώνει πολύ μπαταρία όταν το κινητό είναι κλειστό. Αλλά κι αυτό θέλει πολύ ψάξιμο στις επιλογές για να φτιάξεις κάτι στα μέτρα σου.

Παράδειγμα, το wifi όταν είναι συνδεμένο σε rooter καταναλώνει ενέργεια. Εχω λοιπόν ρυθμίσει το πρόγραμμα ωστε να κλείνει το wifi μετα απο 1 λεπτό απο τη στιγμή που θα κλείσει η οθόνη, και παράλληλα το έχω ρυθμίσει οτι θέλω να μου το ανοίγει μόνο όταν ανοίγω τα προγράμματα που χρειάζονται internet, και μόλις βγώ απο αυτά να ξανακλείνει μόνο του.

Τώρα εσύ, μόλις διαβάζεις το παραπάνω κείμενο είσαι λίγο έτσι -> :blink:, αλλά μόλις μπεις λίγο στη φιλοσοφία (μου) θα δεις οτι π.χ. θέλω το wifi ανοιχτό μόνο όταν ανοίγω τον opera, το market, το mail, και μερικά άλλα. Δε βλέπω το λόγο να είναι ανοιχτό/συνδεδεμένο όταν στέλνω ενα SMS. (Βέβαια ανάλογα με τις ανάγκες του καθενός)

 

Άλλα παραδείγματα:

Φωτεινότητα οθόνης και χρόνος που έχεις ρυθμίσει για να σβήνει μόνη της (λογικά πρεπει να το έχεις στα 15 δευτερόλεπτα)

Φόντο οθόνης (όταν οι amoled οθόνες δείχνουν μαύρο φόντο, καταναλώνουν λιγότερη ενέργεια). π.χ. Αν χρησιμοποιείς tapatalk, βάλε μαύρο φόντο.

Underclocking (Η κανονικές τιμές ταχύτητας είναι 200~1200. Μπορείς το ελάχιστο όριο να το κατεβάσεις στα 100 ωστε όταν απλά διαβάζεις ενα sms να έχει λιγότερη κατανάλωση.)

Μπορείς να πειράξεις τις ρυθμίσεις μνήμης (system tuner pro), ωστε το σύστημα να κρατάει περισσότερες εφαρμογές ανοιχτές στη μνήμη, άρα και να χρειάζεται λιγότερη κατανάλωση ισχύος για να τις ξανανοίξει. (έτσι λειτουργεί το android)

 

 

Γενικά, το να κάνεις οικονομία στην μπαταρία δεν είναι κάτι εύκολο, ούτε πρεπει να περιμένεις αποτελέσματα απο έναν μόνο τομέα βελτίωσης.

Η οικονομία έρχεται απο "ψιλοβελτίωση σε πολλούς τομείς", και όχι απο "σούπερ ντουπερ βελτίωση σε εναν μόνο τομέα"

 

Και επειδή τα όσα σου είπα είναι λίγο "βουνό", (μόλις κάνεις root) βρες τα προγράμματα, κοιτα/κατανόησε τι κάνει το κάθε ενα, και μετά απο 10 μέρες θα έχεις αρχίσει να μπαίνεις στο κλίμα της βελτίωσης!!:happy:

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

sorry παιδια το pass:pan24@myphone.gr

 

Φίλε μου το pass είναι το σωστό; Δεν ανοίγει το αρχείο... Το κατέβασα 2 φορές και μου βγάζει σφάλμα στο τέλος.. Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το pass είναι το σωστό; Δεν ανοίγει το αρχείο... Το κατέβασα 2 φορές και μου βγάζει σφάλμα στο τέλος.. Καμιά ιδέα;

 

pan24@myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Ποιο είναι το τελευταίο ελληνικό firmware που μπορεί να μηδενίσει με το jig τον flash counter?

Δεν παίζει ρόλο. Μπορείς να φλασάρεις έναν προηγούμενο bootloader, να μηδενίσεις τον μετρητή με τo jig και αν θες να περάσεις πάλι τον τελευταίο bootloader. Δες στο XDA, υπάρχει αντίστοιχο thread.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για να γινω Unroot (λογω πωλησης) που θα βρω μια επισημη ελληνικη ρομ? Δοκιμασα αυτα που εχει κατω απο τον οδηγο της πρωτης σελιδας αλλα δε δουλευουν.

Επισης να σας ρωτησω κατι αλλο. Αν κατεβασω μια ελληνικη rom και γινω unroot πρεπει να μηδενισω και τον μετρητη των φλασαρισμενων roms με καποιον τροπο ή μηδενιζεται ετσι κι αλλιως αφου θα γινω unroot ?

Edited by sf-haris
Link to comment
Share on other sites

XWKI4 η καλυτερη οποιος τη θελει εδω.

http://www.fileserve.com/file/Rb7kWzr

συμφωνώ απόλυτα και εγώ αυτήν έχω:)

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια για να γινω Unroot (λογω πωλησης) που θα βρω μια επισημη ελληνικη ρομ? Δοκιμασα αυτα που εχει κατω απο τον οδηγο της πρωτης σελιδας αλλα δε δουλευουν.

Επισης να σας ρωτησω κατι αλλο. Αν κατεβασω μια ελληνικη rom και γινω unroot πρεπει να μηδενισω και τον μετρητη των φλασαρισμενων roms με καποιον τροπο ή μηδενιζεται ετσι κι αλλιως αφου θα γινω unroot ?

 

 

Ο μετρητής μηδενίζεται μόνο με usb jig δυστυχώς

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Μπορεί κάποιος ν ανεβάσει το Odin? Γιατί το link στην αρχή του θέματος δε λειτουργεί και δε μπορώ να το κατεβάσω.

 

Ενημέρωσα το πρώτο post.

 

http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0CB8QFjAA&url=http%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Fattachment.php%3Fattachmentid%3D581913%26d%3D1304094576&ei=H9zSTvn5Lsio2wXasci3Dw&usg=AFQjCNF7sF0f2yJp0IxHp1ISlP2fzGKhtw&sig2=O3tJ2TzbhJddk98d09wqHw

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

XWKI4 η καλυτερη οποιος τη θελει εδω.

http://www.fileserve.com/file/Rb7kWzr

 

 

Θυμισέ μου το pass, είμαι και κάποιας ηλικίας...:lol:

 

Οκ... πήρα τα χάπια μου και τον θυμήθηκα.... :D

Edited by kelsoss
Link to comment
Share on other sites

λοιπον επειδη τα εχω παρει με την ολη διαδικασια ρε παιδια θα ηθελα να με βοηθησετε να ξεκαθαρισω τα πραγματα και να κανω αυτο που θελω στο κινητο μου.

Εγω πηρα το κινητο μεταχειρισμενο με

 

(σπασμενη εκδοση) android 4.03

 

εκδοση βασικου φασματος I9100XXLP1

 

εκδοση kernel 3.0.15-I9100XXLP2-CL57619

se.infra@SEI-44#3

 

Αριθμος κατασκευης ICS.XXLP2

 

Εχω διαφορα προβληματα (κολλαει και κλεινει ο browser, κανει επανεκκινησεις μονο του, δεν με ακουνε καλα, και αρκετες εφαρμογες δεν δουλευουν)

 

Θελω να γυρισω πισω στην βασικη εκδοση του τηλεφωνου με android 2.3.4 και τα λοιπα εργοστασιακα (kernel, firmware κλπ)

καταρχιν δε ξερω αν η εκδοση android εξατατε απο το firmware...τελοσπαντων εγω θελω να βαλω μια εκδοση καλη και να ειναι routed η συσκευη.

Μπορει το τηλεφωνο να εχει ερθει απο εξωτερικο οποτε γυριζοντας το σε factory restore να μην ειναι και το καλυτερο....

 

Σας παρακαλω μη μου πειτε να διαβασω το ΑΠΛΟ Post στην ΠΡΩΤΗ σελιδα γιατι μετα απο αυτο ακολουθουν αλλες 20 σελιδες που λενε ενα σωρο πραγματα με μπερδεμενη σειρα που δε λεει ο οδηγος που εχετε δωσει στην πρωτη σελιδα!!!!

 

Αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι

 

κατεβαζω το firmware που θελω (XWKI4)

κατεβαζω τον stock kernel για το firmware αυτο

κατεβαζω τον αντιστοιχο rooted kernel (η το root του kernel αυτου---και εγω δε ξερω τι στο καλο ειναι....)

κανω hard reset

περναω το firmware και τον kernel μαζι σε μια φαση, με το odin

ξανακανω hard reset

περναω τον routed kernel με το odin

 

και ειμαι ετοιμος.

 

Σας παρακαλω βοηθηστε με και βοηθηστε να μπει μια σειρα σε αυτο το τοσο σημαντικο thread!

 

Συγνωμη για το κουραστικο post...

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι

 

κατεβαζω το firmware που θελω (XWKI4)

κατεβαζω τον stock kernel για το firmware αυτο

κατεβαζω τον αντιστοιχο rooted kernel (η το root του kernel αυτου---και εγω δε ξερω τι στο καλο ειναι....)

κανω hard reset

περναω το firmware και τον kernel μαζι σε μια φαση, με το odin

ξανακανω hard reset

περναω τον routed kernel με το odin

 

και ειμαι ετοιμος.

 

Σας παρακαλω βοηθηστε με και βοηθηστε να μπει μια σειρα σε αυτο το τοσο σημαντικο thread!

 

Συγνωμη για το κουραστικο post...

 

Καταρχήν καλωσήρθες και ΜΗΝ αγχώνεσαι όλα εύκολα είναι :cool:

 

Σου παραθέτω τα βήματα.

 

1. HARD RESET (wipe data/factory defaults, wipe cache, wipe dalvik cache -το τελευταίο είναι στο μενού advanved- πάντα στο CWM αυτά)

2. Περνάς την στοκ που θες με το odin. Όλα τα stock περιέχουν κερνελ δεν χρειάζεται να τον περάσεις ξεχωριστά!

3. Κατεβάζεις τον αντίστοιχο CF-root κερνελ όπως σωστά είπες και τον περνάς με το οδιν

4. Έτοιμος

Link to comment
Share on other sites

Οι εκδόσεις 2.3.5 και 2.3.6 προσφέρουν κάτι παραπάνω απ την 2.3.4 που απ ότι κατάλαβα είναι η τελευταία ελληνική επίσημη?

Επίσης παιρνόντας 2.3.5 ή 2.3.6 χάνεται η εγγύηση σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλωσήρθες και ΜΗΝ αγχώνεσαι όλα εύκολα είναι :cool:

 

Σου παραθέτω τα βήματα.

 

1. HARD RESET (wipe data/factory defaults, wipe cache, wipe dalvik cache -το τελευταίο είναι στο μενού advanved- πάντα στο CWM αυτά)

2. Περνάς την στοκ που θες με το odin. Όλα τα stock περιέχουν κερνελ δεν χρειάζεται να τον περάσεις ξεχωριστά!

3. Κατεβάζεις τον αντίστοιχο CF-root κερνελ όπως σωστά είπες και τον περνάς με το οδιν

4. Έτοιμος

 

ευχαριστω για την απαντηση και καλως σας βρηκα..

 

πρεπει να ξανακανω hard reset και μετα αφου περασω την στοκ εκδοση?

επισης οι εφαρμογες που εχω κατεβασει, τραγουδια φωτο κλπ χανονται ολα λογικα εε?

υπαρχει τροπος να τα ξαναεχω οπως αυτα στην νεα εκδοση η πρεπει να τα ξανακατεβασω?

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση και καλως σας βρηκα..

 

πρεπει να ξανακανω hard reset και μετα αφου περασω την στοκ εκδοση?

επισης οι εφαρμογες που εχω κατεβασει, τραγουδια φωτο κλπ χανονται ολα λογικα εε?

υπαρχει τροπος να τα ξαναεχω οπως αυτα στην νεα εκδοση η πρεπει να τα ξανακατεβασω?

 

α. όχι

β. φωτό/μουσική όχι. Εφαρμογές ναι.

γ. Titanium backup (market)

Link to comment
Share on other sites

α. όχι

β. φωτό/μουσική όχι. Εφαρμογές ναι.

γ. Titanium backup (market)

 

ωραια καταλαβα...θα το προσπαθησω..

 

το titanium δε μου τρεχει γιατι δεν ειναι root η συσκευη....

δε πειραζει θα τις ξανακατεβασω...δεν ειναι και πολλες...

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

ωραια καταλαβα...θα το προσπαθησω..

 

το titanium δε μου τρεχει γιατι δεν ειναι root η συσκευη....

δε πειραζει θα τις ξανακατεβασω...δεν ειναι και πολλες...

 

mybackup pro τότε! :)

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...