Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια,

 

ποια ειναι η καλυτερη λυση για αναβαθμιση? αυτη την στιγμη εχω το 4.4.2 Gummy 2.1-12-28-13 Nightly.

Προχτες που μπηκα FB,ειχε προβλημα το FB και κολλαγε,απο τοτε το κινητο κολλαει σαν τρελο...

 

οποιαδηποτε βοηθεια ειναι ευπροσδεκτη!

ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ έχοντας δοκιμάσει cm11 και slimkat έχω ελαφρώς ψιλοαπογοητευτεί. Δεν είναι το lag αλλά το οτι μου κανει απρόσμενα soft reboots παρότι έχω περάσει 2-3 φορες καθαρά το cm με full wipe.

Επι τον πλείστων καλά παει.

Ευτυχώς που υπάρχει και greenify και δε κολαει.

Το Facebook δεν πρεπει να ξαναμπεί σε κανένα gnex.

Καλυτερη η mobile εκδοση με τον browser.

Αν ηταν να επιλεξω μεταξύ slimkat και cm,ψηφιζω cm11 snapshot.

Link to comment
Share on other sites

Μια απο ίδια tsiliha5!!!!

Ειδικα η slimkat....απαράδεκτα softreboots!!!Ακόμα και με τις ρυθμίσεις του Nephilim στοαγορασμενο trickster για Dirtyv kernel τι να πω!Πρωτη φορά με απογοήτευσε το nexus μας.Λοιπον η πάω για κάποια 4.3 η ....

Αυτή τη στιγμη τρέχω cyanogen 11 date 21.8 και fancy r54 απείραχτο.

Δεν τρελαινομαι ουτε απο ταχύτητα ουτε απο σταθερότητα!!!

Ρυθμίσεις στο greenify μπορείς να ανεβασεις?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Μια απο ίδια tsiliha5!!!!

Ειδικα η slimkat....απαράδεκτα softreboots!!!Ακόμα και με τις ρυθμίσεις του Nephilim στοαγορασμενο trickster για Dirtyv kernel τι να πω!Πρωτη φορά με απογοήτευσε το nexus μας.Λοιπον η πάω για κάποια 4.3 η ....

Αυτή τη στιγμη τρέχω cyanogen 11 date 21.8 και fancy r54 απείραχτο.

Δεν τρελαινομαι ουτε απο ταχύτητα ουτε απο σταθερότητα!!!

Ρυθμίσεις στο greenify μπορείς να ανεβασεις?

Ευχαριστω!

 

Απο τις απαντησεις σας βλεπω οτι δεν εισαστε πολυ σιγουροι.Τι προτεινετε τελικα για μια σιγουρη αναβαθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Αμα συνεχισει αυτή η κατασταση,θα πάω στην cm 10.2.1 που είναι με jb. Περισσότερα καλουδια θα έχει απο την επίσημη 4.3

Επιπλέον δοκιμασία και την miui.

Εκπληκτική ROM με jb.

Δεν συνεχισα με αυτήν γιατί έμοιαζε με iOS και δεν γουσταρα.

Επιπλέον,την miui την έχω σε ενα HTC wildfire και φυσαει

Οποτε διαλεγεις και παίρνεις.

 

Οσον αφορα το greenify, δεν έχει τπτ το ιδιαίτερο.

Έχω κανει hibernate όλες τις εφαρμογές.

Έχω βάλει σπασμένη την donate εκδοση για να δω αν δουλεύει η επιλογή gcm.

Μέχρι στιγμής,αρνητικό.

Δεν ξέρω τι κσνω λάθος

Link to comment
Share on other sites

Αμα συνεχισει αυτή η κατασταση,θα πάω στην cm 10.2.1 που είναι με jb. Περισσότερα καλουδια θα έχει απο την επίσημη 4.3

Επιπλέον δοκιμασία και την miui.

Εκπληκτική ROM με jb.

Δεν συνεχισα με αυτήν γιατί έμοιαζε με iOS και δεν γουσταρα.

Επιπλέον,την miui την έχω σε ενα HTC wildfire και φυσαει

Οποτε διαλεγεις και παίρνεις.

 

Οσον αφορα το greenify, δεν έχει τπτ το ιδιαίτερο.

Έχω κανει hibernate όλες τις εφαρμογές.

Έχω βάλει σπασμένη την donate εκδοση για να δω αν δουλεύει η επιλογή gcm.

Μέχρι στιγμής,αρνητικό.

Δεν ξέρω τι κσνω λάθος

 

Τι να δοκιμασω τελικα?Θελω κατι που να τρεξει σωστα εστω κατα 80%...ας εχει λιγες "ενοχλησεις"

Link to comment
Share on other sites

Τι να δοκιμασω τελικα?Θελω κατι που να τρεξει σωστα εστω κατα 80%...ας εχει λιγες "ενοχλησεις"

Για κάτι απόλυτα σταθερό πήγαινε στην επίσημη της Google

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο παρακατω link και φλασαρε την επίσημη Ρομ.

Το maguro στην εκδοση 4.3

https://developers.google.com/android/nexus/images

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή είναι κ η Paranoid Android 4.6/beta1. Με DirtyV πάει πολύ καλά, αρκεί να μην εχεις ενεργά τα Peek κ Dynamic System Bars στη ROM.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μην παιδεύεστε δοκιμάστε την τελευταία Liquid Smooth... Είναι μακράν η καλύτερη εμπειρία που έχω ποτέ με τον γερόλυκο και μάλλον η τελευταία του ρομ...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μην παιδεύεστε δοκιμάστε την τελευταία Liquid Smooth... Είναι μακράν η καλύτερη εμπειρία που έχω ποτέ με τον γερόλυκο και μάλλον η τελευταία του ρομ...

 

 

με τι Kernel?

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορες εχει απο Slimkat?

 

προσωπικα, ειμαι με Slimkat και απο τοτε που εβγαλα και το Google Now ειμαι απροβληματιστος και με μπαταρια φτανω τις δυο μερες ανετα με κανονικη χρηση...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια!

Θελω μια μικρη βοηθεια, γιατι ειμαι απειρος με αυτα.

Προσφατα εβαλα την cm11 με τον οδηγο που υπαρχει στο φορουμ.

Τωρα θελω να αλλαξω και kernel.

Απο οτι διαβαζω οι περισσοτεροι προτεινετε τον dirty v.

Πρωτον ποιον απο τους δυο (dirtyV-SR-Ak2 ή dirtyV-Ak2)?

Και δευτερον ποια ειναι ακριβως η διαδικασια?

Αυτα που εχω καταλαβει ειναι:

-Κατεβαζω το zip και χωρις να το πειραξω το βαζω στο νεξους.

-Μπαινω σε recovery mode

-Κανω install το zip

-Κανω reboot και ειμαι ετοιμος

Χρειαζεται να κανω wipe (και πως ακριβως?) και back up (και τι? Eχω το super back up, μου κανει ή να κατεβασω το titanium back up?)

Link to comment
Share on other sites

τι διαφορες εχει απο Slimkat?

 

προσωπικα, ειμαι με Slimkat και απο τοτε που εβγαλα και το Google Now ειμαι απροβληματιστος και με μπαταρια φτανω τις δυο μερες ανετα με κανονικη χρηση...

2 μέρες μπαταρία;

Για δώσε και αλλες πληροφορίες για το τι εχεις κανει.

Εγώ γυρισα αρον άρον στην 4.3 με cm10.

Καιρό είχα να δω το gnex να πετάει.

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο ενα ταξίδι στις 4.4 ROMs και διάφορους kernels και Nephilim ρυθμίσεις κατάλαβα οτι το καμάρι μας δουλεύει νερό μέχρι 4.3Jb.Γυρισα και εγώ σε cm10 με τον δικο της kernel και αμέσως γύρισε εκείνο ρο παλιο butter project θυμάστε?

Πειράματα θα συνεχίσω γιαυτό πηραμε αλλωστε nexus!

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι αρκετά παλιά, φαίνεται σε επίπεδο hardware που δεν μπορεί να συνεχίσει με την ίδια ομαλότητα που τρέχουν άλλα κινητά που έχουν νεώτερους επεξεργαστές. Προσωπικά έχω δοκιμάσει και 4.4 εκδόσεις που το κινητό πέταγε και δεν είχε ίχνος lag (ούτε στο dialer αισθητό) όπως η OmniMetal που δυστυχώς έμεινε πίσω σε ανάπτυξη. Ο τρομερός Dirty_V kernel που είχε ενσωματωμένη κάνει καταπληκτική δουλειά. Νομίζω ότι αν ανοίγετε πολλά tweaks που έχουν προεπιλογή οι custom roms κακώς κάνετε λόγο για ταχύτητα, μόνο το ότι το κινητό τρέχει επιπλέον χαρακτηριστικά απαιτεί συμβιβασμούς. Πρέπει να αποφασίσετε αν θέλετε smothness ή μπαταρία γιατί τελικά και τα 2 δεν θα υπάρχουν τόσο ομαλά. Για μένα Dirty_V μονόδρομος αν θες ταχύτητα, στην Omnimetal το κινητό ήταν πιο γρήγορο από 4.3.

 

Το κινητό πάντως θα δει Android L. Οι άλλες εκδόσεις πέραν της GSM δεν έχουν κόσμο να ασχοληθεί εξαιτίας της παλαιότητας των συσκευών. Ήδη απο cyanogenMod για GSM (maguro) υπόσχονται αναβάθμιση σε L.

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή είναι αρκετά παλιά, φαίνεται σε επίπεδο hardware που δεν μπορεί να συνεχίσει με την ίδια ομαλότητα που τρέχουν άλλα κινητά που έχουν νεώτερους επεξεργαστές. Προσωπικά έχω δοκιμάσει και 4.4 εκδόσεις που το κινητό πέταγε και δεν είχε ίχνος lag (ούτε στο dialer αισθητό) όπως η OmniMetal που δυστυχώς έμεινε πίσω σε ανάπτυξη. Ο τρομερός Dirty_V kernel που είχε ενσωματωμένη κάνει καταπληκτική δουλειά. Νομίζω ότι αν ανοίγετε πολλά tweaks που έχουν προεπιλογή οι custom roms κακώς κάνετε λόγο για ταχύτητα, μόνο το ότι το κινητό τρέχει επιπλέον χαρακτηριστικά απαιτεί συμβιβασμούς. Πρέπει να αποφασίσετε αν θέλετε smothness ή μπαταρία γιατί τελικά και τα 2 δεν θα υπάρχουν τόσο ομαλά. Για μένα Dirty_V μονόδρομος αν θες ταχύτητα, στην Omnimetal το κινητό ήταν πιο γρήγορο από 4.3.

 

Το κινητό πάντως θα δει Android L. Οι άλλες εκδόσεις πέραν της GSM δεν έχουν κόσμο να ασχοληθεί εξαιτίας της παλαιότητας των συσκευών. Ήδη απο cyanogenMod για GSM (maguro) υπόσχονται αναβάθμιση σε L.

Δεν έχει να κάνει με το hardware της συσκευής αλλά με την έλλειψη driver source. Οποίος ακολουθεί το development κ τα commit για 3.4 kernel μπορεί να το δει.

Το hardware είναι ικανότατο κ μπορεί ;)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ακόμα και να μην είχε closed-source drivers η TI, ούτε closed-source drivers η PowerVR GPU που αυτό είναι το κύριο πρόβλημα στο development του galaxy nexus δεν παύει να σημαίνει ότι είναι μια συσκευή 3ετιας με ότι αυτό συνεπάγεται.
Link to comment
Share on other sites

ακόμα και να μην είχε closed-source drivers η TI, ούτε closed-source drivers η PowerVR GPU που αυτό είναι το κύριο πρόβλημα στο development του galaxy nexus δεν παύει να σημαίνει ότι είναι μια συσκευή 3ετιας με ότι αυτό συνεπάγεται.

Οι διάφορες ανάμεσα στην 4.3 κ την 4.4 είναι μηδαμινές. Με την L επίσης λένε ότι χρειάζεται λιγότερους πόρους για να τρέξει.

 

Από την άλλη ο βασικός developer που ασχολείται με το port του 3.4 kernel στο gnex (Israel Cepeda) είναι πρώην μηχανικός λογισμικού στην TI κ νυν στην Intel κ μαζί με τα υπόλοιπα μέλη κρίνουν οτι η συσκευή μπορεί να τρέξει άνετα τις νεότερες εκδόσεις λογισμικού.

 

Ασχέτως όμως αυτών μπορείς να το συγκρίνεις με αρκετές νεότερες συσκευές με ανάλογο hardware. :)

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αυτό που θέλω να πω τότε για να γίνω καλύτερα κατανοητός είναι ότι και να έχει πάντα drivers updated και optimized το nexus 5 στην κοινότητα κάποια στιγμή όταν το συγκρίνεις με το αντίστοιχο nexus 2 μοντέλα μετά μπορεί να διαπιστώσεις ότι υπάρχει μια μικρή διαφορά στις ταχύτητες (και δεν οφείλεται μόνο στο θέμα των drivers). Το θέμα των πόρων διαφέρει γιατί κάποιοι δεν τρέχουν και GAPPS στις συσκευές τους, αλλά πως να το κάνουμε όταν η AOSP μένει σταθερή ή ζητάει λιγότερους πόρους και τα GAPPS μεγαλώνουν για να μην πω γίνονται τεράστια σε μέγεθος στις nexus συσκευές και δεν γίνονται απαραίτητα πιο ελαφριά σε πόρους όσο προχωράει ο καιρός.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία αυτό που θέλω να πω τότε για να γίνω καλύτερα κατανοητός είναι ότι και να έχει πάντα drivers updated και optimized το nexus 5 στην κοινότητα κάποια στιγμή όταν το συγκρίνεις με το αντίστοιχο nexus 2 μοντέλα μετά μπορεί να διαπιστώσεις ότι υπάρχει μια μικρή διαφορά στις ταχύτητες (και δεν οφείλεται μόνο στο θέμα των drivers). Το θέμα των πόρων διαφέρει γιατί κάποιοι δεν τρέχουν και GAPPS στις συσκευές τους, αλλά πως να το κάνουμε όταν η AOSP μένει σταθερή ή ζητάει λιγότερους πόρους και τα GAPPS μεγαλώνουν για να μην πω γίνονται τεράστια σε μέγεθος στις nexus συσκευές και δεν γίνονται απαραίτητα πιο ελαφριά σε πόρους όσο προχωράει ο καιρός.

Δεν διαφωνώ σε αυτό. Διαφορές βλέπεις ήδη ακόμα κ ανάμεσα σε nexus 4 με 5 σε επίπεδο επιδόσεων. Η 4.4 με σωστούς driver θα έτρεχε νεράκι όμως στο gnex κ ευελπιστώ το ίδιο με την L.

Old noob, plays like a pro

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...