Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μετά από 4 μήνες σχεδόν αποφάσισα να κάνω ένα Full Wipe πριν περάσω την τελευταία rasbeanjelly, έτσι για φρεσκάρισμα και επειδή η black screen of death είχε γίνει συχνό φαινόμενο. Μόλις ολοκληρώνεται λοιπόν περνάω rbj (08/04) και τα τελευταία gapps αλλά αντί για αυτό που περίμενα να δω, δηλαδή ταχύτητα στα γνωστά επίπεδα του gnex και lag-free λειτουργία, το κινητό κυριολεκτικά σέρνεται!

Δεν έχει να κάνει με συγκεκριμένη εφαρμογή. 2 στις 3 φορές που θα ξεκινήσω να κάποια κάποια ενέργεια, να ανοίξω κάποια εφαρμογή, το κινητό σχεδόν δεν ανταποκρίνεται καν για το 1ο λεπτό, με αποτέλεσμα να βγαίνει ερώτηση τερματισμού της εφαρμογής που πλέον το έχω συνηθίσει και απλά πατάω αναμονή. Μόλις περάσει το αρχικό διάστημα, η ανταπόκριση του κινητού είναι φυσιολογική. Την επόμενη φορά όμως που θα το ανοίξω πάλι θα ξαναδώ την ίδια συμπεριφορά. (Άνοιγμα εννοώ ενεργοποίηση της οθόνης όχι κανονικό turn-off).

 

Λέει κάτι σε κάποιον αυτό ή να αρχίσω φλασαρίσματα, επιστροφές σε stock κτλ. για να καταλάβω τι γίνεται;

 

Είχα στο παρελθόν αντίστοιχο πρόβλημα. Ξαναφλασαρα τη Ρομ από την αρχή κάνοντας για 2η φορά full wipe κ έπειτα ήταν όλα smooth.

 

Ps: Fix permissions έκανες;

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είχα στο παρελθόν αντίστοιχο πρόβλημα. Ξαναφλασαρα τη Ρομ από την αρχή κάνοντας για 2η φορά full wipe κ έπειτα ήταν όλα smooth.

 

Ps: Fix permissions έκανες;

 

Όχι! Για άνοιξε λίγο το φως....

 

ΥΓ. Δεν πιστεύω να επηρρεάζει το γεγονός ότι έχω γεμίσει την sd τελευταία με περίπου 800mb ελεύθερα μόνο; Γιατί να έχει σχέση αυτό...

Edited by mclisme
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Όχι! Για άνοιξε λίγο το φως....

 

Υπάρχει ως επιλογή κάπου στην custom revovery που χρησιμοποιείς. Αν και αυτό είχε νόημα παλίοτερα, όχι πλέον στις σύγχρονες ROM.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνοντας στη recovery, θα βρεις την επιλογή advanced και εκεί θα βρεις το fix permissions. Είχα κι εγώ τεράστιο πρόβλημα με lag αλλά από την ημέρα που ελευθέρωσα χώρο στην sd το κινητό πετάει. Το είχα διαβάσει στο thread του ΑΚ kernel στο xda (είχα 800mb ελεύθερα και τώρα έχω 3gb ελεύθερα).
Link to comment
Share on other sites

Πηγαίνοντας στη recovery, θα βρεις την επιλογή advanced και εκεί θα βρεις το fix permissions. Είχα κι εγώ τεράστιο πρόβλημα με lag αλλά από την ημέρα που ελευθέρωσα χώρο στην sd το κινητό πετάει. Το είχα διαβάσει στο thread του ΑΚ kernel στο xda (είχα 800mb ελεύθερα και τώρα έχω 3gb ελεύθερα).

 

Θα τα κάνω κ τα 2 γιατί βαριέμαι ελεεινά να ξαναστήνω τόσο σύντομα. Για να δουμε...

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Θα τα κάνω κ τα 2 γιατί βαριέμαι ελεεινά να ξαναστήνω τόσο σύντομα. Για να δουμε...

 

Σίγουρα έχει σχέση ο μικρός αποθηκευτικός χώρος, όχι ίσως. Αν ανοίξεις 2-3 GB θα δεις σίγουρα διαφορά.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα έχει σχέση ο μικρός αποθηκευτικός χώρος, όχι ίσως. Αν ανοίξεις 2-3 GB θα δεις σίγουρα διαφορά.

 

Σίγουρα αυτό είναι. Ο dev του AK προτείνει 3-4 GB ελεύθερα.

Link to comment
Share on other sites

Το Fix permissions δεν έκανε διαφορά αλλά το σβήσιμο αρχείων ναι! Με ποιά έννοια επηρρεάζει ο ελεύθερος χώρος τόσο πολύ όμως δεν το καταλαβαίνω. Δεσμεύεται τόσο μεγάλος όγκος δεδομένων (1-2 GB) για την κανονική λειτουργία στο παρασκήνιο;

 

Επίσης, αφού φαίνεται ότι ο ελεύθερος χώρος επηρεάζει την ταχύτητα, σημαίνει ότι έχουμ μίνιμουμ μείον 2-3 gb από την χωρητικότητα που μπορούμε να χρησιμοποιούμε... Οκ, δεν έχω το τηλέφωνο για υπολογιστή αλλά λίγη μουσικούλα ακόμα θα την ήθελα... Μάλλον αποκτά νοήμα η μελλοντική επιλογή 32gb συσκευής...

Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Το Fix permissions δεν έκανε διαφορά αλλά το σβήσιμο αρχείων ναι! Με ποιά έννοια επηρρεάζει ο ελεύθερος χώρος τόσο πολύ όμως δεν το καταλαβαίνω. Δεσμεύεται τόσο μεγάλος όγκος δεδομένων (1-2 GB) για την κανονική λειτουργία στο παρασκήνιο;

 

Επίσης, αφού φαίνεται ότι ο ελεύθερος χώρος επηρεάζει την ταχύτητα, σημαίνει ότι έχουμ μίνιμουμ μείον 2-3 gb από την χωρητικότητα που μπορούμε να χρησιμοποιούμε... Οκ, δεν έχω το τηλέφωνο για υπολογιστή αλλά λίγη μουσικούλα ακόμα θα την ήθελα... Μάλλον αποκτά νοήμα η μελλοντική επιλογή 32gb συσκευής...

 

Υπάρχει μακροσκελης τεχνική εξήγηση, αλλά δεν έχει σημασία. Λόγω της μοναδικής flash μνήμης της συσκευής όταν φτάνεις τόσο κοντά στο όριο, έχεις πρόβλημα.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Το Fix permissions δεν έκανε διαφορά αλλά το σβήσιμο αρχείων ναι! Με ποιά έννοια επηρρεάζει ο ελεύθερος χώρος τόσο πολύ όμως δεν το καταλαβαίνω. Δεσμεύεται τόσο μεγάλος όγκος δεδομένων (1-2 GB) για την κανονική λειτουργία στο παρασκήνιο;

 

Επίσης, αφού φαίνεται ότι ο ελεύθερος χώρος επηρεάζει την ταχύτητα, σημαίνει ότι έχουμ μίνιμουμ μείον 2-3 gb από την χωρητικότητα που μπορούμε να χρησιμοποιούμε... Οκ, δεν έχω το τηλέφωνο για υπολογιστή αλλά λίγη μουσικούλα ακόμα θα την ήθελα... Μάλλον αποκτά νοήμα η μελλοντική επιλογή 32gb συσκευής...

 

Κι εγώ μουσική έσβησα :) τα 32gb είναι μια χαρά αλλά δεν τα βλέπω να έρχονται ούτε στο επόμενο nexus.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με purity030 & 1gb free είμαι κυριλε. Ούτε κολλήματα ούτε τπτ. Αν φορτωσω κ άλλα δεδομένα υπάρχει θέμα.

Εχοντας 500mb free πριν καμια μερα, δε μπορούσα ούτε εφαρμογή να περάσω, ούτε update να κάνω. Με το που ελευθέρωσα χώρο, όλα έγιναν..

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα, είναι σαφές λοιπόν...
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

παιδια gapps για την atom rom που θα βρω?καμια βοηθεια.επισης δεν μπορω να κατεβασω τη ρομ.με βγαζει προβλημα απο το λινκ tou xda Edited by manosj3
Link to comment
Share on other sites

παιδια gapps για την atom rom που θα βρω?καμια βοηθεια.επισης δεν μπορω να κατεβασω τη ρομ.με βγαζει προβλημα απο το λινκ tou xda

 

http://www.jayrthemer.net/primedirective/ Θα κατεβάσεις το zip της rom ATOM422_maguro_v12.zip (09-Apr-2013) και αυτά πρέπει να είναι τα gapps PRIME_manta_beta2.zip (09-Apr-2013)

Link to comment
Share on other sites

εγω πάλι δεν βρήκα τα gapps για την CARBON 1.6. Πήγα στο νήμα της ρομ αλλα δεν είχε πουθενά λινκ για τα gapps. Όπως επίσης δεν ειχε οδηγίες όπως εχουν όλοι οι devs για το πως να την φλασαρεις.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

http://www.jayrthemer.net/primedirective/ Θα κατεβάσεις το zip της rom ATOM422_maguro_v12.zip (09-Apr-2013) και αυτά πρέπει να είναι τα gapps PRIME_manta_beta2.zip (09-Apr-2013)

 

! C:\Users\manos\Downloads\PRIME_manta_beta2.zip: Unexpected end of archive

 

το ιδιο μνμ μου βγαζει παντα.απο αυτο το σιτε προσπαθω να κατεβασω απο χθεσ αλλα τπτ.

Link to comment
Share on other sites

παιδια gapps για την atom rom που θα βρω?καμια βοηθεια.επισης δεν μπορω να κατεβασω τη ρομ.με βγαζει προβλημα απο το λινκ tou xda

 

http://www.jayrthemer.net/primedirective/ Θα κατεβάσεις το zip της rom ATOM422_maguro_v12.zip (09-Apr-2013) και αυτά πρέπει να είναι τα gapps PRIME_manta_beta2.zip (09-Apr-2013)

 

Ποιο manta ρε παιδιά, τι λέτε. Άλλη συσκευή είναι αυτή. Δεν έχουν όλοι οι devs custom GAPPS. κατέβασε αυτά:

 

http://goo.im/gapps/gapps-jb-20130301-signed.zip

 

 

εγω πάλι δεν βρήκα τα gapps για την CARBON 1.6. Πήγα στο νήμα της ρομ αλλα δεν είχε πουθενά λινκ για τα gapps. Όπως επίσης δεν ειχε οδηγίες όπως εχουν όλοι οι devs για το πως να την φλασαρεις.

 

Όλες οι ROMs με τον ίδιο τρόπο φλασάρονται. Και αν διάβαζες λίγο προσεκτικά, θα έβλεπες ότι λέει ότι φλασάρεις τα στάνταρ Gapps. Δεν καταλαβαίνω γιατί ψάχνετε κάτι ιδιαίτερο από τα Gapps. Υπάρχουν όρισμένοι devs που δίνουν κάποια custom packs αλλά είναι προαιρετικα.

 

http://goo.im/devs/carbon

Edited by tsabasid

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

απο το σιτε παντως που με εδωσε το παιδι να κατεβασω τη ρομ μου βγαζει το ιδιο μηνυμα και στη ρομ.atom422 maguro.δεν υπαρχει αλλο σιτε να την κατεβασω?
Link to comment
Share on other sites

απο το σιτε παντως που με εδωσε το παιδι να κατεβασω τη ρομ μου βγαζει το ιδιο μηνυμα και στη ρομ.atom422 maguro.δεν υπαρχει αλλο σιτε να την κατεβασω?

 

Μια χαρά την κατέβασα μόλις.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά την κατέβασα μόλις.

 

! C:\Users\manos\Downloads\ATOM422_maguro_v12 (2).zip: Unexpected end of archive

 

αυτο το μνμ συνεχιζει να μου βγαζει...με χει κουρασει.γινεται να μου το στειλεις απο καμια cloud υπηρεσια αν το χεις ανεβασει?

Link to comment
Share on other sites

! C:\Users\manos\Downloads\ATOM422_maguro_v12 (2).zip: Unexpected end of archive

 

αυτο το μνμ συνεχιζει να μου βγαζει...με χει κουρασει.γινεται να μου το στειλεις απο καμια cloud υπηρεσια αν το χεις ανεβασει?

 

Δύσκολο sorry. Είναι μεγάλο το αρχείο και μέχρι αύριο το απόγευμα είναι δεσμευμένο το upload μου σε έναν tracker όπου κάνω support. Αν μέχρι αύριο βράδυ δεν έχεις βγάλει άκρη στείλε μου pm. Αν και μάλλον κάτι με το pc σας είναι και όχι θέμα του host. Αν υπήρχε ζήτημα με το host θα το είχαν αναφέρει στο thread και θα είχε φτιαχτεί άμεσα.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο sorry. Είναι μεγάλο το αρχείο και μέχρι αύριο το απόγευμα είναι δεσμευμένο το upload μου σε έναν tracker όπου κάνω support. Αν μέχρι αύριο βράδυ δεν έχεις βγάλει άκρη στείλε μου pm. Αν και μάλλον κάτι με το pc σας είναι και όχι θέμα του host. Αν υπήρχε ζήτημα με το host θα το είχαν αναφέρει στο thread και θα είχε φτιαχτεί άμεσα.

 

θα καθαρισω cookies και λοιπα με το ccleaner και θα δοκιμασω ξανα.δεν μπορω να καταλαβω τι φταει.

Link to comment
Share on other sites

! C:\Users\manos\Downloads\ATOM422_maguro_v12 (2).zip: Unexpected end of archive

 

αυτο το μνμ συνεχιζει να μου βγαζει...με χει κουρασει.γινεται να μου το στειλεις απο καμια cloud υπηρεσια αν το χεις ανεβασει?

 

Μπορεί να είναι και άσχετο αλλά δοκίμασε να το κατεβάσεις με διαφορετικό browser.

Link to comment
Share on other sites

θα καθαρισω cookies και λοιπα με το ccleaner και θα δοκιμασω ξανα.δεν μπορω να καταλαβω τι φταει.

 

Ναι, δοκίμασε με άλλο browser. Καθόλου άσχετο. Και κατέβασε το σε άλλο φάκελο. Τα cookies κλπ δεν χουν καμιά σχέση. Άδικο χάσιμο χρόνου είναι.

Edited by tsabasid

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.κατεβασα το theme του sony xperia z για να το περασω στο κινητο αλλα δεν το φλασαρα γτ στα σχολια ελεγε οτι γινεται μονο αν η ρομ εχει theme manager.τρεχω ras bean 4.2.2 το οποιο δεν εχει theme manager.γινεται με καποιο τροπο να το περασω το theme του z?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...