Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Υπόψιν ότι υπάρχουν δύο διακριτά toolkits, εγώ ανέφερα το Nexus Root TK, ενώ αυτό που λέτε είναι το GNex TK. Και τα δύο όμως είναι κανονικότατα updated, κάνουν τα πάντα όλα και σε 4.2.2 μια χαρά ;)

 

Nexus Root Toolkit 1.63 by wugfresh για όλα τα NEXUS (S, N7, Gnex, Nexus 4, Nexus 10)

 

Galaxy Nexus Toolkit 10.1.0 by mskip (xda developer) (Μόνο για Galaxy Nexus).

 

Υπόψιν, για το δεύτερο (του mskip) η non donate έκδοση υποστηρίζει έως JB 4.2.1. Για υποστήριξη 4.2.2 θα πρέπει να κάνετε donate 3 στερλίνες και να αναβαθμίσετε στη νεότερη έκδοση 10.5.4

Xiaomi Redmi Note 8 64GB ROM/4GB RAM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Nexus Root Toolkit 1.63 by wugfresh για όλα τα NEXUS (S, N7, Gnex, Nexus 4, Nexus 10)

 

Galaxy Nexus Toolkit 10.1.0 by mskip (xda developer) (Μόνο για Galaxy Nexus).

 

Υπόψιν, για το δεύτερο (του mskip) η non donate έκδοση υποστηρίζει έως JB 4.2.1. Για υποστήριξη 4.2.2 θα πρέπει να κάνετε donate 3 στερλίνες και να αναβαθμίσετε στη νεότερη έκδοση 10.5.4

 

Ή απλά κατεβάζεις το zipάκι αυτό, το ρίχνεις μέσα στο folder του και δουλεύει και με 4.2.2 :cool:

 

Απλώς δεν έχει το καινούριο full menu, δεν έχει τα updated links για τις ROMs κ.α....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Φορτίζω το κινητό μέχρι το 80% και αφού το βγάλω από τον φορτιστή φτάνει στα 87. Το παθαίνει και άλλος?

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

Φορτίζω το κινητό μέχρι το 80% και αφού το βγάλω από τον φορτιστή φτάνει στα 87. Το παθαίνει και άλλος?

 

Συμβαίνει μερικές φορές η ένδειξη να μην ταυτίζεται με την πραγματικότητα. Στην επόμενη λογικά θα είναι ok. Αν όχι, άφησε το να σβήσει και φορτισε το πλήρως.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνει μερικές φορές η ένδειξη να μην ταυτίζεται με την πραγματικότητα. Στην επόμενη λογικά θα είναι ok. Αν όχι, άφησε το να σβήσει και φορτισε το πλήρως.

 

Χρησιμοποιώ και τον blX με ρύθμιση στα 80 αλλά το κάνει από τότε που το πήρα όταν ακόμα ήταν στην stok απλά είπα να ρωτήσω

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώ και τον blX με ρύθμιση στα 80 αλλά το κάνει από τότε που το πήρα όταν ακόμα ήταν στην stok απλά είπα να ρωτήσω

 

Στο 80 για ποιο λόγο;;;

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Αν και στρτης τους τελευταιους 4 μήνες βρήκα το χρόνο να τεστάρω σε daily use μερικές ρομ που ενδιέφεραν το τελευταίο μήνα, όλες σε συνδυασμό με φράνκο και AK kernel.

Όλες οι ρομ έγκατασταθηκαν με clean flash!

Δοκίμασα σε καθημερινή χρήση με λίγο gaming(beach buggy blitz) τις εξής ρομ.

 

Cm10.1 euroskank

Rasbeanjelly

Paranoid 3.10

PACman 20.1.0

JellyBAM 6.0.5

 

Και κατέληξα να γυρνάω στην rasbean κάθε φορά! Αρκετά καλή απόδοση και από Paranoid, cm10.1 αλλά η rasbean κερδίζει και πάλι τόσο σε απόκριση όσο και μπαταρία!

Για PACman καιJELLYBAM τι να πω... Το lag πάει σύνεφο και η απογοήτευση ήταν τεράστια για 2 ρομ που συνδυάζουν features από cm/aokp/paranoid.

 

Η αίσθηση που σου δίνει πάντως η rasbean ήταν πάντα ότι είναι πιο smooth απ'όλες!!!

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν και στρτης τους τελευταιους 4 μήνες βρήκα το χρόνο να τεστάρω σε daily use μερικές ρομ που ενδιέφεραν το τελευταίο μήνα, όλες σε συνδυασμό με φράνκο και AK kernel.

Όλες οι ρομ έγκατασταθηκαν με clean flash!

Δοκίμασα σε καθημερινή χρήση με λίγο gaming(beach buggy blitz) τις εξής ρομ.

 

Cm10.1 euroskank

Rasbeanjelly

Paranoid 3.10

PACman 20.1.0

JellyBAM 6.0.5

 

Και κατέληξα να γυρνάω στην rasbean κάθε φορά! Αρκετά καλή απόδοση και από Paranoid, cm10.1 αλλά η rasbean κερδίζει και πάλι τόσο σε απόκριση όσο και μπαταρία!

Για PACman καιJELLYBAM τι να πω... Το lag πάει σύνεφο και η απογοήτευση ήταν τεράστια για 2 ρομ που συνδυάζουν features από cm/aokp/paranoid.

 

Η αίσθηση που σου δίνει πάντως η rasbean ήταν πάντα ότι είναι πιο smooth απ'όλες!!!

 

συμφωνώ μαζί σου.. το μόνο που μου λείπει απο την rasbean είναι ότι δεν μπορείς να αλλάξεις τα quick toggles.. επίσης μια πολύ καλή ρομ είναι η CyberGR-MOD

Link to comment
Share on other sites

θα σου ελεγα να δοκιμασεις την slim bean 4.2.2 οταν θα εχεις χρονο, την βρηκα κατα λαθος και την εβαλα πριν 4-5 μερες, ... πολυ καλη, ελαφρια γρηγορη και με καλη μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

Στο 80 για ποιο λόγο;;;

 

Διότι δεν θέλω να φορτίζει παραπάνω καθώς στις μπαταρίες αυτού του τύπου η καλύτερη φόρτιση για παράταση της διάρκειας ζωής τους είναι 20-80

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

Αν και στρτης τους τελευταιους 4 μήνες βρήκα το χρόνο να τεστάρω σε daily use μερικές ρομ που ενδιέφεραν το τελευταίο μήνα, όλες σε συνδυασμό με φράνκο και AK kernel.

Όλες οι ρομ έγκατασταθηκαν με clean flash!

Δοκίμασα σε καθημερινή χρήση με λίγο gaming(beach buggy blitz) τις εξής ρομ.

 

Cm10.1 euroskank

Rasbeanjelly

Paranoid 3.10

PACman 20.1.0

JellyBAM 6.0.5

 

Και κατέληξα να γυρνάω στην rasbean κάθε φορά! Αρκετά καλή απόδοση και από Paranoid, cm10.1 αλλά η rasbean κερδίζει και πάλι τόσο σε απόκριση όσο και μπαταρία!

Για PACman καιJELLYBAM τι να πω... Το lag πάει σύνεφο και η απογοήτευση ήταν τεράστια για 2 ρομ που συνδυάζουν features από cm/aokp/paranoid.

 

Η αίσθηση που σου δίνει πάντως η rasbean ήταν πάντα ότι είναι πιο smooth απ'όλες!!!

 

Δοκίμασε την Purity 5.0 που βγήκε επιτέλους προχθές και θα με θυμηθείς...δεν υπάρχει κάτι ανώτερο από κει και πέρα σε ταχύτητα.Απίστευτη.Το λέω έχοντας δοκιμάσει κι εγώ όλες τις ρομ..και έχει και αρκετά καλό customise...όσο για μπαταρία με κέρνελ ΑΚ cylon όλες οι ρομ έχουν φοβερή αυτονομία...

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την Purity 5.0 που βγήκε επιτέλους προχθές και θα με θυμηθείς...δεν υπάρχει κάτι ανώτερο από κει και πέρα σε ταχύτητα.Απίστευτη.Το λέω έχοντας δοκιμάσει κι εγώ όλες τις ρομ..και έχει και αρκετά καλό customise...όσο για μπαταρία με κέρνελ ΑΚ cylon όλες οι ρομ έχουν φοβερή αυτονομία...

 

Κάνεις χρήση με το default DPI 320 ή το μειώνεις?

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

https://www.box.com/s/ofruigb4u5yqfxmrnwm3

https://www.box.com/s/ys29gzoncf1h5fdiocd9

https://www.box.com/s/shk606075kjagbsvbwzq

 

νομιζω οτι με βαση τα παραπανω τα παει πολυ καλα η Sim Bean 4.2.2 πρωτη φορα βλεπω τετοιους χρονους με Wifi και BT συνεχεια ανοικτα...

Link to comment
Share on other sites

https://www.box.com/s/ofruigb4u5yqfxmrnwm3

https://www.box.com/s/ys29gzoncf1h5fdiocd9

https://www.box.com/s/shk606075kjagbsvbwzq

 

νομιζω οτι με βαση τα παραπανω τα παει πολυ καλα η Sim Bean 4.2.2 πρωτη φορα βλεπω τετοιους χρονους με Wifi και BT συνεχεια ανοικτα...

1 ώρα και 20 λεπτά screen time, δεν είναι καθόλου καλή απόδοση. Απορώ σε άλλες ROMs τι χρόνους έβλεπες. :-P

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

https://www.box.com/s/ofruigb4u5yqfxmrnwm3

https://www.box.com/s/ys29gzoncf1h5fdiocd9

https://www.box.com/s/shk606075kjagbsvbwzq

 

νομιζω οτι με βαση τα παραπανω τα παει πολυ καλα η Sim Bean 4.2.2 πρωτη φορα βλεπω τετοιους χρονους με Wifi και BT συνεχεια ανοικτα...

 

Όντως είναι πάρα πολύ κακές επιδόσεις...εγώ πλέον κάτω από 3 ώρες και 45 λεπτά οθόνης δύσκολα πέφτω...Purity 5.0 και κέρνελ

AK Cylon 801

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα και 20 λεπτά screen time, δεν είναι καθόλου καλή απόδοση. Απορώ σε άλλες ROMs τι χρόνους έβλεπες. :-P

ειναι η πρωτη φορα που βλεπω τοση αναμονη, (λιγη χρηση αλλα και με αλλες εβγαζε λιγοτερο), συνηθως απο της 9 το πρωι μεχρι το βραδυ στις 10-11 ειχα υπολοιπο περιπου 25% (τωρα που γραφω εχω 29%)...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το μόνο που έκανα με στοκ 4.2.2 απλά άλλαξα κερνελ έβαλα τον purity 030 και μετά από πλήρης φόρτιση φτάνω στις 3 ωρες και 30 λεπτά περίπου οθόνη με φωτεινότητα στο αυτόματο

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Όντως είναι πάρα πολύ κακές επιδόσεις...εγώ πλέον κάτω από 3 ώρες και 45 λεπτά οθόνης δύσκολα πέφτω...Purity 5.0 και κέρνελ

AK Cylon 801

 

Θέλω σε παρακαλώ να μου πεις 2-3 πράγματα για την purity..

1. Έχει force 3g επιλογή στα tiles; δηλαδή όχι μόνο 2g και dual mode.

2. Το πληκτρολόγιο έχει swipe με ελληνικό λεξικό;

3. Στα nav buttons μπορεις να βάλεις power button; ή είναι τα πλήκτρα της cm;

 

Αυτά :p

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το μόνο που έκανα με στοκ 4.2.2 απλά άλλαξα κερνελ έβαλα τον purity 030 και μετά από πλήρης φόρτιση φτάνω στις 3 ωρες και 30 λεπτά περίπου οθόνη με φωτεινότητα στο αυτόματο

να πω και κάτι βασικό, με το Lux lite dash που έβαλα ο φωτισμός ειναι μεν στο αυτόματο αλλά τουλάχιστον 20-30% παραπάνω απο το αυτόματο που δίνει απο μόνο του το κινητό, δεν μου αρέσει καθόλου ο χαμηλός φωτισμός, το αδικεί, οπότε έβαλα το προγραμματακι αυτό και ειναι πολυ φωτεινή η οθόνη του :)

Link to comment
Share on other sites

να πω και κάτι βασικό, με το Lux lite dash που έβαλα ο φωτισμός ειναι μεν στο αυτόματο αλλά τουλάχιστον 20-30% παραπάνω απο το αυτόματο που δίνει απο μόνο του το κινητό, δεν μου αρέσει καθόλου ο χαμηλός φωτισμός, το αδικεί, οπότε έβαλα το προγραμματακι αυτό και ειναι πολυ φωτεινή η οθόνη του :)

 

Καπου έχω διαβάσει γι αυτό το πρόγραμμα αλλά για δώσε κανένα λινκ. Απο κατανάλωση ραμ πως τα πάει?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

ειναι η πρωτη φορα που βλεπω τοση αναμονη, (λιγη χρηση αλλα και με αλλες εβγαζε λιγοτερο), συνηθως απο της 9 το πρωι μεχρι το βραδυ στις 10-11 ειχα υπολοιπο περιπου 25% (τωρα που γραφω εχω 29%)...

 

Αν το δουλεύεις διαρκώς σε 3g τότε είναι οριακά ανεκτές οι τιμές που μου λες. Αν είσαι σε wifi την περισσότερη ώρα τότε σίγουρα κάποια εφαρμογή ή service σου τρώει πύλη μπαταρία. Θα έπρεπε όπως και να έχει να είσαι minimum 2 ώρες σε αυτόν τον χρόνο αναμονής που βλέπω.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Θέλω σε παρακαλώ να μου πεις 2-3 πράγματα για την purity..

1. Έχει force 3g επιλογή στα tiles; δηλαδή όχι μόνο 2g και dual mode.

2. Το πληκτρολόγιο έχει swipe με ελληνικό λεξικό;

3. Στα nav buttons μπορεις να βάλεις power button; ή είναι τα πλήκτρα της cm;

 

Αυτά :p

Ευχαριστώ

 

1.Ναι έχει 3g επιλογή στα tiles

2.Νομίζω πως έχει αλλά και στις άλλες που έχουν ποτέ δεν το χρησιμοποιώ ποτέ αφού είναι ελλιπέστατο από ελληνικές λέξεις.Χρησιμοποιώ το πιο τέλειο swype πληκτρολόγιο που υπάρχει στο market με φοβερό λεξικό (να φανταστείς έχει μέχρι και <<κακές λέξεις:lol: >> αλλά και customisation θέματα κλπ και εκτός αυτού είναι και πιο ελαφρύ από το στοκ και που το βρίσκεις εδώ: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cootek.smartinputv5&hl=el

3.Είναι τα πλήκτρα της CM άρα όχι

 

Τέλος παραθέτω τα τελευταία στατιστικά της μπαταρίας με Purity 5.0 και κέρνελ ΑΚ Cylon (τελευταία έκδοση πάντα)Απλά τα σπάει η μπαταρία στο κινητό μας πλέον...

Edited by Vlasismiriagos
Link to comment
Share on other sites

Καπου έχω διαβάσει γι αυτό το πρόγραμμα αλλά για δώσε κανένα λινκ. Απο κατανάλωση ραμ πως τα πάει?

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.vitocassisi.luxlite&hl=el

 

Δεν εχω ψαξει για καταναλωση ραμ αφου δεν εχω και κανενα προβλημα :) απλα μου αρεσε που δινει εναν πολυ καλυτερο φωτισμο απο στοκ και μαλιστα μπορεις να κανεις πολυ απλα και δικες σου ρυθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

1.Ναι έχει 3g επιλογή στα tiles

2.Νομίζω πως έχει αλλά και στις άλλες που έχουν ποτέ δεν το χρησιμοποιώ ποτέ αφού είναι ελλιπέστατο από ελληνικές λέξεις.Χρησιμοποιώ το πιο τέλειο swype πληκτρολόγιο που υπάρχει στο market με φοβερό λεξικό (να φανταστείς έχει μέχρι και <<κακές λέξεις:lol: >> αλλά και customisation θέματα κλπ και εκτός αυτού είναι και πιο ελαφρύ από το στοκ και που το βρίσκεις εδώ: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cootek.smartinputv5&hl=el

3.Είναι τα πλήκτρα της CM άρα όχι

 

Τέλος παραθέτω τα τελευταία στατιστικά της μπαταρίας με Purity 5.0 και κέρνελ ΑΚ Cylon (τελευταία έκδοση πάντα)Απλά τα σπάει η μπαταρία στο κινητό μας πλέον...

 

Ρε παιδια μονο ελληνικα δεν βρηκα εγω... Πως θα την βρω??

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο όριο στο πόσες φορές μπορούμε να γράψουμε την μνήμη με τις ROM?

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...