Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν εχεις root βαλε cwm recovery (μπορεις να βαλεις και με το rom manager απο το android , χωρις το toolkit) και φλασαρε το OTA που το εχουν ανεβασει στους xda

 

εγω συνηθως ετσι το κανω , δε περιμενω να ερθει η αναβαθμιση, αλλα επειδη ειχα βαλει διαφορους κερνελ πλεον παρολο που ξαναπερασα το στοκ κατι ειχε πειραχτει και δε δε περνουσε με τιποτα το ΟΤΑ

 

ρουταρα ούτως ή άλλως με το τοολκιτ και επειδή η έκδοση 10.1 που έχω σου περνάει τον cwm 6.0.19 απλα τον αναβάθμισα στον 6.0.23. Το θεμα που ΑΚΟΜΑ δεν έχω ξεκαθαρίσει ειναι τι γίνεται στην περίπτωση που για παράδειγμα αύριο σκάσει η ΟΤΑ.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αν εχεις cwm φλασαρεις απο δω το ΟΤΑ , δε χρειαζεται να περιμενεις (αν βεβαια εχεις takju, σε yakju δεν εχει βγει ακομα)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1419170

 

εναλλακτικα περνα μια 4.2.2 απο δω (στοκ ουσιαστικα ειναι με την πρωτη να εχει και root και απο ολα)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1737849

 

και βασικα αυτο ειναι η καλυτερη λυση, φλασαρονται παντα χωρις προβληματα και δε σου πειραζουν τιποτα απο ρυθμισεις και εφαρμογες και δεν εχει σημασια αν ειχες ο,τι να ναι κερνελ προηγουμενως

 

οι στοκ τα θελουν ολα απειραχτα για να αναβαθμιστουν τελεια

Edited by qsis

3210/t29/6340/t68/ngage/p910/p1/optimus one/gnex/z1/g3/mi a1/mi a3/poco f3/xperia 5 iv

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις cwm φλασαρεις απο δω το ΟΤΑ , δε χρειαζεται να περιμενεις (αν βεβαια εχεις takju, σε yakju δεν εχει βγει ακομα)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1419170

 

εναλλακτικα περνα μια 4.2.2 απο δω (στοκ ουσιαστικα ειναι με την πρωτη να εχει και root και απο ολα)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1737849

 

και βασικα αυτο ειναι η καλυτερη λυση, φλασαρονται παντα χωρις προβληματα και δε σου πειραζουν τιποτα απο ρυθμισεις και εφαρμογες και δεν εχει σημασια αν ειχες ο,τι να ναι κερνελ προηγουμενως

 

οι στοκ τα θελουν ολα απειραχτα για να αναβαθμιστουν τελεια

 

 

Πέρασα την 4,2,2 με το δεύτερο τρόπο και όλα είναι καλά (κράτησε εφαρμογές,ρυθμίσεις.ροοτ)

το μόνο που άλλαξε είναι οτι απο yakju εγινα αμερικανάκι takju)

Link to comment
Share on other sites

εκανα και εςγω το update σε 4.2.2 αλλα μου εχει κρατησει ολες τις εφαρμογες που ειχα οταν ειμουν root...μαζι με το supersu

πως τα κανω απεγκατασταση??και ενα τροπο για να ξανακανω μετα το τηλ root???η να περιμενω να βγει υποστηριξη στο toolkit για την 4.2.2???

 

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

ποιος μπορει να με βοηθησει να περασω official firmware .εχω κανει factory reset.

το κινητο εχει κολλησει στο χ και δεν κανει τιποτα

Edited by antaios
Όποιος ξέρει τους άλλους έχει γνώση. Όποιος ξέρει τον εαυτό του έχει σοφία.
Link to comment
Share on other sites

ποιος μπορει να με βοηθησει να περασω official firmware .εχω κανει factory reset.

το κινητο εχει κολλησει στο χ και δεν κανει τιποτα

 

Σε περίπτωση "κακού" kernel ή λάθος formating, ο τυπικός τρόπος για να φύγεις από το "Χ" είναι να σιδερώσεις από πάνω ένα factory image...αν δεν έχεις κρατήσει backup, τα έχασες όλα όμως...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου ήρθε μόλις τώρα

το θέμα ειναι ότι είμαι τελείως στοκ αλλα με cwm και αφού κατέβασε το update εκανε επανεκκίνηση για να το κάνει εγκατάσταση κσι ξαφνικα μου έβγαλε στο

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μου ήρθε μόλις τώρα

το θέμα ειναι ότι είμαι τελείως στοκ αλλα με cwm και αφού κατέβασε το update εκανε επανεκκίνηση για να το κάνει εγκατάσταση κσι ξαφνικα μου έβγαλε στο

 

cwm να κανω install ενα insecure image. zip. πιθανον αυτο ηταν το update αλλά επειδή δεν ήμουν σίγουρος εκανα abort την όλη διαδικασία. Τι κανω τώρα?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

"τελειως στοκ" και "με cmw" δεν πανε μαζι!!!

Η cmw φταιει.Πρεπει να περασεις τη στοκ recovery και να ξανακανεις τη διαδικασια

Edited by agekalp
ακυρο emoticon!!!
Link to comment
Share on other sites

"τελειως στοκ" και "με cmw" δεν πανε μαζι!!!

Η cmw φταιει.Πρεπει να περασεις τη στοκ recovery και να ξανακανεις τη διαδικασια

 

Συνηθισμένο πρόβλημα...με CWM μπαίνεις σε boot loop ;)

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Συνηθισμένο πρόβλημα...με CWM μπαίνεις σε boot loop ;)

 

Ωραία το έκανα και αυτό.Με το τοολκιτ έβαλα τον στοκ recovery λαι το update της 4.2.2 έκατσε μια χαρά. Τώρα όμως τι γίνεται με το ρουτ που χάθηκε?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Ωραία το έκανα και αυτό.Με το τοολκιτ έβαλα τον στοκ recovery λαι το update της 4.2.2 έκατσε μια χαρά. Τώρα όμως τι γίνεται με το ρουτ που χάθηκε?

 

Υποθετω, αναμενεις να ανανεωθει το toolkit. Απ'τη στιγμη που ειχες CWM, γιατι δεν φλασαρες τη rom του bigxie ? Στοκ ειναι, απλα ειναι ηδη root.

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Υποθετω, αναμενεις να ανανεωθει το toolkit. Απ'τη στιγμη που ειχες CWM, γιατι δεν φλασαρες τη rom του bigxie ? Στοκ ειναι, απλα ειναι ηδη root.

 

Έτσι... :cool:

 

Και έχει ήδη μέσα busybox και όλα τα file permissions είναι σωστά...

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Έτσι... :cool:

 

Και έχει ήδη μέσα busybox και όλα τα file permissions είναι σωστά...

 

Οκ την έκανα την λαλακια. Τώρα η μόνη λύση για το ρουτ είναι το τοολκιτ?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Οκ την έκανα την λαλακια. Τώρα η μόνη λύση για το ρουτ είναι το τοολκιτ?

 

Όχι δεν -θα- είναι η μόνη, πολύ πιθανό να βγει και κάποια stand-alone λύση για rootάρισμα...απλώς δεν έχει βγει ακόμα....δεν νομίζω να αργήσει πολύ πάντως, καθώς έχει βγει ΟΤΑ η 4.2.2, λογικά θα δούμε νέο toolkit και mods εντός των επόμενων 2-3 ημερών...;)

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

εκανα την αναβαθμηση και μου βγαζει ολες τις εφαρμογες root....μετα την εγκατασταση της 4.2.2 χανετε το root...το supersu το δειχνει οτι ειναι ενεργο.....πως τα βγαζω ολα αυτα???
Link to comment
Share on other sites

εκανα την αναβαθμηση και μου βγαζει ολες τις εφαρμογες root....μετα την εγκατασταση της 4.2.2 χανετε το root...το supersu το δειχνει οτι ειναι ενεργο.....πως τα βγαζω ολα αυτα???

 

Λογικο, να χαθει το root μετα απο ΟΤΑ. Το supersu υπαρχει ακομα λογω restore του backup σου?

Οταν λες στις βγαζει ολες τις εφαρμογες root, τι ακριβως εννοεις? Οτι σου ζηταει root request για να τις ανοιξει?

Και τι ακριβως θες να βγαλεις? :p

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ξεκλείδωτο bootloader το ρουτάρισμα είναι 5 λεπτά υπόθεση, μετρώντας και το χρόνο που θα σου πάρει να μπουτάρει ο υπολογιστής και το τηλέφωνο :)

Μπορείς με το OTA Rootkeeper να κρατάς "backup" του root, αν και δεν είναι 100% εξασφαλισμένο...

Link to comment
Share on other sites

Λογικο, να χαθει το root μετα απο ΟΤΑ. Το supersu υπαρχει ακομα λογω restore του backup σου?

Οταν λες στις βγαζει ολες τις εφαρμογες root, τι ακριβως εννοεις? Οτι σου ζηταει root request για να τις ανοιξει?

Και τι ακριβως θες να βγαλεις? :p

 

εννοω οτι μετα την αναβαθμηση μου εμφανησε το κινητο οπως το ειχα....με ολες τις εφαρμογες και με τις εφαρμογες που ειχα οταν ηταν root....κανονικα δεν επρεπε μετα την αναβαθμηση να ειναι καθαρη η συσξκευη???και ναι οταν πατησα να ανοιξω π.χ το titanium back up μου ζητησε root rom...αυτο ρωταω,αφου δεν ειμαι πια root,πως τις κανω απεγκατασταση,και το supersu φυσικα......

δεν θυμαμαι μετα την αναβαθμηση να εκανα back up εφαρμογων.......αλλα για καποιο λογο τις ξαναπερασε ολες

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις ξεκλείδωτο bootloader το ρουτάρισμα είναι 5 λεπτά υπόθεση, μετρώντας και το χρόνο που θα σου πάρει να μπουτάρει ο υπολογιστής και το τηλέφωνο :)

Μπορείς με το OTA Rootkeeper να κρατάς "backup" του root, αν και δεν είναι 100% εξασφαλισμένο...

 

Δηλαδή αυτή τη στιγμή τι μου προτείνεις. Περιμενω να αναβαθμιστεί το τοολκιτ η υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να ξαναεχω ροοτ? Και κάτι αλλο. Είμαι ΤΕΛΕΊΩΣ ΣΤΟΚ με 4.2.2.. Μπορώ να φλασαρω την 4.2.1 πάλι με το τοολκιτ και μετά αφού κάνω ρουτ και βαλω cwm να φλασαρω την 4.2.2 με το. λινκ απο τους xda?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτή τη στιγμή τι μου προτείνεις. Περιμενω να αναβαθμιστεί το τοολκιτ η υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να ξαναεχω ροοτ? Και κάτι αλλο. Είμαι ΤΕΛΕΊΩΣ ΣΤΟΚ με 4.2.2.. Μπορώ να φλασαρω την 4.2.1 πάλι με το τοολκιτ και μετά αφού κάνω ρουτ και βαλω cwm να φλασαρω την 4.2.2 με το. λινκ απο τους xda?

 

H bigxie 4.2.2 είναι ήδη rooted :cool:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

H bigxie 4.2.2 είναι ήδη rooted :cool:

 

Αυτο το ξέρω αλλα στην προκειμένη περίπτωση πως μπορώ να την φλασαρω? Απο το τοολκιτ μπορω η επειδή έκανα το update δεν θα αναγνωρίζει το τηλέφωνο? Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα απλά ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το ξέρω αλλα στην προκειμένη περίπτωση πως μπορώ να την φλασαρω? Απο το τοολκιτ μπορω η επειδή έκανα το update δεν θα αναγνωρίζει το τηλέφωνο? Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα απλά ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος.

 

πέρνα την recovery από τo toolkit (cwm ή TWRP όποια προτιμάς) και μετά φλασάρεις ότι θες.

Link to comment
Share on other sites

εννοω οτι μετα την αναβαθμηση μου εμφανησε το κινητο οπως το ειχα....με ολες τις εφαρμογες και με τις εφαρμογες που ειχα οταν ηταν root....κανονικα δεν επρεπε μετα την αναβαθμηση να ειναι καθαρη η συσξκευη???και ναι οταν πατησα να ανοιξω π.χ το titanium back up μου ζητησε root rom...αυτο ρωταω,αφου δεν ειμαι πια root,πως τις κανω απεγκατασταση,και το supersu φυσικα......

δεν θυμαμαι μετα την αναβαθμηση να εκανα back up εφαρμογων.......αλλα για καποιο λογο τις ξαναπερασε ολες

 

Δε γνωριζω εαν θα πρεπε να σβηστουν οι εφαρμογες σου μετα την αναβαθμιση. Σε παρομοια περιπτωση δεν ειχα χασει τπτ, αλλα ηταν minor update (4.2->4.2.1). Το root χανεται ναι.

Ενας τροπος για να τις κανεις uninstall ειναι μεσω playstore. Υποθετω δε θα εχεις προβλημα.

 

edit: Εαν τις συρεις (οπως κανεις για να τις βγαλεις στην homescreen) δε σου βγαζει επιλογη για uninstall?

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...