Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλα παιδιά το xlouder πραγματικά κάνει θαύματα. Πρώτη φορά άκουσα το ηχείο το Nexus μου να τρίζει. Το προτείνω χωρίς δεύτερη σκέψη.

 

@ George_vitz νομίζω ότι φλασαροντσς το factory image της Google εχει μεσα κσι το radio. Γιατι να το ξαναφλασαρεις παλι?

Edited by xxSAKISxx

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@ George_vitz νομίζω ότι φλασαροντσς το factory image της Google εχει μεσα κσι το radio. Γιατι να το ξαναφλασαρεις παλι?

 

Ελπίζοντας οτι θα στρώσει....έπρεπε καθε μια ώρα να αναβοσβήνω το κινητο για να μπορει να δουλεψει "σαν τηλεφωνο"...αλλά μάλλον βρήκα την αιτία....είχα το notification toggle και ταυτόχρονα ένα άλλο widget για ενεργοποίηση/απενεργοποίηση του 3G και μάλλον το ένα καταργούσε το άλλο...

 

mclisme

 

Από ότι θυμάμαι το radio έχει να κάνει με το δικτυο , τα data .to wifi και το gps(μπορει να λέω και χαζομάρες, αν ναι ας με διορθώσει κάποιος!!!)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα, εδω και λιγες μερες ειμαι και εγω κατοχος του GNexus, διαβασα, διαβασα διαβασα και ... μπερδευτικα :).

αποφασισα να περασω πλεον μια coustom rom και kernel αφου το "ξεκλειδωσα" και το ρουταρα.

απο οτι βλεπω θα ξεκινησω με Rasbeanjelly και Lean Kernel ολα σε 4.1.2 , μια δοκιμη θα δειξει τι θα ακολουθησει :),

επειδη ομως ειμαι περηφανος στα αυτια θελω να βαλω και το xlouder αλλα στο λινκ πυ το βρηκα δεν καταλαβα ποιο απο ολες τις εκδοσεις χρειαζομαι. μπορει καποιος να μου πει απο το παρακατω λινκ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=28220199&postcount=1 ποιο να κατεβασω?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την παρεα, εδω και λιγες μερες ειμαι και εγω κατοχος του GNexus, διαβασα, διαβασα διαβασα και ... μπερδευτικα :).

αποφασισα να περασω πλεον μια coustom rom και kernel αφου το "ξεκλειδωσα" και το ρουταρα.

απο οτι βλεπω θα ξεκινησω με Rasbeanjelly και Lean Kernel ολα σε 4.1.2 , μια δοκιμη θα δειξει τι θα ακολουθησει :),

επειδη ομως ειμαι περηφανος στα αυτια θελω να βαλω και το xlouder αλλα στο λινκ πυ το βρηκα δεν καταλαβα ποιο απο ολες τις εκδοσεις χρειαζομαι. μπορει καποιος να μου πει απο το παρακατω λινκ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=28220199&postcount=1 ποιο να κατεβασω?

 

Λογικά θα κατεβάσεις την V5Omega.zip και αυτή θα φλασαρεις μιας και είναι η πιο πρόσφατη. Και για να μην εχεις την απορία που είχα κι εγώ το V5Omega_Revert. zip το φλασαρεις στην περίπτωση που πάει κάτι στραβά για να επανέλθεις στην προηγούμενη κατάσταση.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα κατεβάσεις την V5Omega.zip και αυτή θα φλασαρεις μιας και είναι η πιο πρόσφατη. Και για να μην εχεις την απορία που είχα κι εγώ το V5Omega_Revert. zip το φλασαρεις στην περίπτωση που πάει κάτι στραβά για να επανέλθεις στην προηγούμενη κατάσταση.

ok ευχαριστω, α, απορια δεν εχω ;) ολα καλα, ηδη τελειωσα με το φλασαρισμα της ρομ και του κερνελ με την βοηθεια του πολυ καλου Nexus Root Toolkit v1.6.2 που πραγματικα κανει τα παντα.. εχω την εντυπωση οτι ειναι πιο ευκολο απο το Galaxy Nexus ToolKit 10.1....

Link to comment
Share on other sites

το toolkit του Wugfresh είναι απλά κορυφαίο και το support από άλλον πλανήτη....το παλικάρι μιλάει με όλους μέσω gchat και επιλύει άμεσα το όποια προβλήματα..:up:
Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω παιδιά αλλά κι εγώ που χρησιμοποιώ το toolkit του MSkip την δωρεάν έκδοση δεν έχω κανένα θέμα.

Και λιγο of topic ποια είναι κατά την γνώμη σας η καλύτερη εφαρμογή για να κατεβάσω mp3?

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω παιδιά αλλά κι εγώ που χρησιμοποιώ το toolkit του MSkip την δωρεάν έκδοση δεν έχω κανένα θέμα.

Και λιγο of topic ποια είναι κατά την γνώμη σας η καλύτερη εφαρμογή για να κατεβάσω mp3?

για Mp3 εγω εχω την Mp3downloader, οσο για το toolkit του Wugfresh πραγματι ειναι πολυ μπροστα ειδικα οσον αφορα τα push &pull files αλλα και το φλασαρισμα και εγκατασταση .apk

 

ΕΡΩΤΗΣΗ: στο Quadrant και το Antutu τι σκορ βγαζετε? εμενα αν και το εχω O/C στα 1650 ειναι πολυ χαμηλα, χαμηλοτερα και απο το Atrix μου στα 1,3 ...

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Έχω δει στο quadrant 5012 βαθμολογία στο 1.8ghz.Στο 1.35ghz που τρέχω τώρα μου βγάζει σταθερά 4250+...
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου βγαζει μολις 2300 και 5500 στο antutu...:( τι εγινε? γιατι ετσι?
Link to comment
Share on other sites

εμενα μου βγαζει μολις 2300 και 5500 στο antutu...:( τι εγινε? γιατι ετσι?

 

Είσαι με στοκ ρομ και κέρνελ;;;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι με στοκ ρομ και κέρνελ;;;

Οχι, Rasbeanjelly και Lean Kernel ολα σε 4.1.2 φοραω και O/C στα 1650...

 

η πλακα ειναι οτι με στοκ χρονισμο εχει καλυτερα αποτελεσματα ...

Edited by alfa
Link to comment
Share on other sites

Οχι, Rasbeanjelly και Lean Kernel ολα σε 4.1.2 φοραω και O/C στα 1650...

 

η πλακα ειναι οτι με στοκ χρονισμο εχει καλυτερα αποτελεσματα ...

 

Γενικά την rasbean ποτέ δεν την πήγα για πολλούς λόγους (μη παραμετροποιήσιμη κλπ)Δεν ξέρω τι να πω πάντως είναι πολύ χαμηλά.Για την ιστορία εγώ είμαι με Xylon 18 official rom και AK purity21 kernel.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά την rasbean ποτέ δεν την πήγα για πολλούς λόγους (μη παραμετροποιήσιμη κλπ)Δεν ξέρω τι να πω πάντως είναι πολύ χαμηλά.Για την ιστορία εγώ είμαι με Xylon 18 official rom και AK purity21 kernel.

μαλλον δεν θα μεινω πολυ... αν δεν βρω λυση το Σ/Κ παω για αλλαγη...

 

καλο σου βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Γενικά την rasbean ποτέ δεν την πήγα για πολλούς λόγους (μη παραμετροποιήσιμη κλπ)Δεν ξέρω τι να πω πάντως είναι πολύ χαμηλά.Για την ιστορία εγώ είμαι με Xylon 18 official rom και AK purity21 kernel.

Απο μπαταρια πως πας? γιατι εχω την xylon18 και λεω να αλλαξω τον kernel...

Link to comment
Share on other sites

https://www.dropbox.com/s/gqsztmacxg49kie/2013-02-08%2013.02.33.png

 

Ειναι πολυ καλυτερα απο την στοκ ρομ αλλα επειδη ειναι η πρωτη που φλασαρω δεν εχω συγκριτικο με αλλες... οπως βλεπεις ειναι απο το πρωι μετα την φορτιση , απλα να πω οτι με την στοκ και με αυτην χρηση θα ειχα σιγουρα κατω απο 80% τωρα και με το atrix 4g που εχει καλη μπαταρια θα ηταν περιπου στο 85%

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου βγαζει μολις 2300 και 5500 στο antutu...:( τι εγινε? γιατι ετσι?

 

Με stock ROM και franco στα 1400 (και αυτονομία στις ~30 ώρες) βλέπω αντίστοιχα 3200 και 8800 :cool:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην στηρίζεστε στα benchmarks για τα συμπεράσματά σας.

Το έχουμε πει 1000 φορές ότι τα αποτελέσματα τους δεν είναι εμπιστοσύνης.

Ο άλλος θα αλλάξει rom λέει επειδή έχει λιγότερη βαθμολογία από την στοκ. Πάμε καλά;

Την δοκίμασες την ρομ; Η εμπειρία σου ήταν καλή? Η πραγματική επίδοση σε κάλυπτε;

Η διάρκεια στην μπαταρία καλή; Οι παραμετροποιήσεις σε κάλυπταν;

Αν σε όλα αυτά απαντάς ΝΑΙ, γιατί να αλλάξεις ρομ; Επειδή δεν βγάζει καλό σκορ στο χ,ψ benchmark;

videogame παίζετε και κυνηγάτε τα high scores;

Στείλε μου ότι benchmark θες, θα το κάνω 10 φορές και θα δεις ότι θα μου βγάλει 10 διαφορετικά αποτελέσματα. Εγώ αυτό δεν το θεωρώ κριτήριο ούτε μέτρο σύγκρισης...

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην στηρίζεστε στα benchmarks για τα συμπεράσματά σας.

Το έχουμε πει 1000 φορές ότι τα αποτελέσματα τους δεν είναι εμπιστοσύνης.

Ο άλλος θα αλλάξει rom λέει επειδή έχει λιγότερη βαθμολογία από την στοκ. Πάμε καλά;

Την δοκίμασες την ρομ; Η εμπειρία σου ήταν καλή? Η πραγματική επίδοση σε κάλυπτε;

Η διάρκεια στην μπαταρία καλή; Οι παραμετροποιήσεις σε κάλυπταν;

Αν σε όλα αυτά απαντάς ΝΑΙ, γιατί να αλλάξεις ρομ; Επειδή δεν βγάζει καλό σκορ στο χ,ψ benchmark;

videogame παίζετε και κυνηγάτε τα high scores;

Στείλε μου ότι benchmark θες, θα το κάνω 10 φορές και θα δεις ότι θα μου βγάλει 10 διαφορετικά αποτελέσματα. Εγώ αυτό δεν το θεωρώ κριτήριο ούτε μέτρο σύγκρισης...

 

Το γενικεύεις και προφανώς έχεις εν μέρει άδικο. Τα benchmarks είναι ακριβώς αυτό που λέει το όνομά τους: μέτρο σύγκρισης. Δηλαδή σου δίνουν εύκολα και γρήγορα ένα γενικό αλλά αποκαλυπτικό δείκτη για τις επιδόσεις ενός συγκεκριμένου μηχανήματος. Ούτε άχρηστα είναι, ούτε και η Μόνη και Απόλυτη Αλήθεια.

 

Ως εκ τούτου, λαμβάνεις τα αποτέλεσματα των benchmarks ως αυτό που ακριβώς είναι: μια ένδειξη για το αν η συγκεκριμένη συσκευή αποδίδει τα αναμενόμενα, ή καλύτερα/χειρότερα από άλλη παρόμοια συσκευή.

 

Και επειδή ανέφερες τα video games, ναι σε αυτή τη περίπτωση κάποια συγκεκριμένα benchmarks είναι το ΜΟΝΟ που πρέπει να κοιτάξεις, καθώς μετράνε ακριβώς αυτό που θες: την απόδοση μιας συσκευής στα παιχνίδια....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μην στηρίζεστε στα benchmarks για τα συμπεράσματά σας.

Το έχουμε πει 1000 φορές ότι τα αποτελέσματα τους δεν είναι εμπιστοσύνης.

Ο άλλος θα αλλάξει rom λέει επειδή έχει λιγότερη βαθμολογία από την στοκ. Πάμε καλά;

Την δοκίμασες την ρομ; Η εμπειρία σου ήταν καλή? Η πραγματική επίδοση σε κάλυπτε;

Η διάρκεια στην μπαταρία καλή; Οι παραμετροποιήσεις σε κάλυπταν;

Αν σε όλα αυτά απαντάς ΝΑΙ, γιατί να αλλάξεις ρομ; Επειδή δεν βγάζει καλό σκορ στο χ,ψ benchmark;

videogame παίζετε και κυνηγάτε τα high scores;

Στείλε μου ότι benchmark θες, θα το κάνω 10 φορές και θα δεις ότι θα μου βγάλει 10 διαφορετικά αποτελέσματα. Εγώ αυτό δεν το θεωρώ κριτήριο ούτε μέτρο σύγκρισης...

Φίλε μου ο "άλλος" είμαι εγώ... πρέπει να ξέρεις (πριν κρίνεις) καποια πράγματα, αλλιώς τα γεγονότα σε εκθέτουν.

η εμπειρία μου είναι πολύ μεγάλη, έχουν περάσει απο τα χέρια μου εκατοντάδες συσκευές, όταν λοιπόν μιλάω για "αριθμούς" ξέρω πολύ καλά τι λέω, δεν το κάνω γιατί θέλω να εχω τα δυνατότερα benchmarks αλλά επειδή κάνοντας συγκρίσεις μεταξύ διάφορων εκδόσεων βλέπω οτι κάποιες κάπου υστερούν.

ξέρω ότι οι αριθμοί και μόνο δεν λένε πάντα την αλήθεια, ξέρω όμως οτι αν μια συσκευή έχει χ αποτέλεσμα και η ίδια συσκευή με άλλο στήσιμο (ρομ, κερνελ) έχει χ/2 τότε κάτι δεν πάει καλά, κάτι εχει στραβώσει στην υλοποίηση. αλίμονο λοιπόν αν μόνο κριτήριο είναι το πόσο smooth είναι μια ρομ στην καθημερινή χρήση, τότε θα ήμασταν όλοι οκ και με μονοπύρηνο 1000αρι επεξεργαστή, γιατί να ψάχνουμε 2 ή και 4 πυρήνες?

και μην ξεχνάς το βασικότερο, αν μιλούσαμε για διαφορές αποδέκτες (π.χ. αντι για 3200, 3000) τότε θα ήταν λογικό, όταν όμως η μια ρομ δίνει στα 1400Mhz 3200 και η δικιά μου στα 1,65 δίνει 2300 (και μάλιστα όπως είπα οσο κατεβάζω τον χρονισμό ανεβαίνει το αποτέλεσμα) τότε κάποιο πρόβλημα υπάρχει.

 

όλα τα άλλα που αναφέρεις θα μπορούσες να τα πεις σε καποια παρέα άσχετη με το "σπορ" ώστε να δείξεις τις γνώσεις σου, εδώ όταν γράφουμε κάτι γνωρίζουμε και το γιατί το γράφουμε αλλά και τι περιμένουμε...

 

πάντα φιλικά.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, Rasbeanjelly και Lean Kernel ολα σε 4.1.2 φοραω και O/C στα 1650...

 

η πλακα ειναι οτι με στοκ χρονισμο εχει καλυτερα αποτελεσματα ...

 

Μήπως εδώ είναι το πρόβλημά σου ? Να σημειώσω πως φοράω stock 4.2.1, άρα κάποιο -μικρό- ποσοστό της διαφοράς μπορεί να αποδωθεί εκεί...

 

Αλλά οι διαφορές που λες είναι τεράστιες, ρίξε μια μέτρηση σε εντελώς stock χρονισμό, ώστε να δεις μήπως φταίει ο kernel (μήπως π.χ. με ένα franco δεις καλύτερα αποτελέσματα)....

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το σκεφτόμουν μέχρι την στιγμή που το έπιασα στα χέρια μου, η οθόνη μου φάνηκε ξεθωριασμένη κ η ποιότητα κστασκευής κατώτερη απο τα δικά μας. Το σίγουρο είναι πως είναι γρηγορότερο, για εμένα ομως που δν παίζω παιχνίδια κ το χρησιμοποιώ κυρίως για ιντερνετ, βίντεο δεν θα δώ καμία τρελή διαφορά.
Link to comment
Share on other sites

Μήπως εδώ είναι το πρόβλημά σου ? Να σημειώσω πως φοράω stock 4.2.1, άρα κάποιο -μικρό- ποσοστό της διαφοράς μπορεί να αποδωθεί εκεί...

 

Αλλά οι διαφορές που λες είναι τεράστιες, ρίξε μια μέτρηση σε εντελώς stock χρονισμό, ώστε να δεις μήπως φταίει ο kernel (μήπως π.χ. με ένα franco δεις καλύτερα αποτελέσματα)....

και εγω αυτό σκέφτηκα, απλα διάβασα οτι αυτός ο συνδυασμός ειναι καλός ( τώρα τι θυμάμαι απο αυτά ολα που διάβασα σε 2 μερες...) για αυτό το έστησα ετσι, αλήθεια με πιο πρόγραμμα κάνετε O/C? εγω έβαλα το trickster mod...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...