Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φλασαρε εννοούσα. Με ένα Toolkit το πιο απλό. Κάνε μια αναζήτηση πιο πίσω και θα το βρεις

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδία,

με την 4,4 εμπειρίες? είναι stable?

μήπως να κάνει κάποιος που ξέρει ενα οδηγό για πέρασμα 4.4? :)

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει οδηγός για εγκατάσταση custom rom... Δεν χρειάζεται κάτι άλλο για την 4.4.2.!

 

αυτό εννοεις? http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324831

έστω και αυτός, απλα να ενημερωθεί με τα κατάληλα link ώστε να μπορεί κάποιος να κατεβάσει και να εγκαταστήσει την 4.4.2

δεν νομίζω κάποιος πλέον να ψάχνει για 4.2 ή 4.3

--------------------------------------

S 20 +

Link to comment
Share on other sites

αυτό εννοεις? http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=324831

έστω και αυτός, απλα να ενημερωθεί με τα κατάληλα link ώστε να μπορεί κάποιος να κατεβάσει και να εγκαταστήσει την 4.4.2

δεν νομίζω κάποιος πλέον να ψάχνει για 4.2 ή 4.3

 

Φίλε κοίτα εδώ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=315068&page=637). Έχω ότι χρειάζεσαι...

 

Εδώ και καιρό είμαι με stock 4.3 και σκέφτομαι να ρίξω μια ματιά στην CM 4.4 . Μπορώ να τη βάλω χωρίς να αλλάξω το stock recovery?

 

Δυστυχώς δεν μπορείς με τον stock recovery... Προτείνω ανεπιφύλακτα τον TWRP 2.6.2.2...

Link to comment
Share on other sites

Για όσους χρησιμοποιείτε TWRP Recovery τσεκάρετε εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2405512

Θα βρείτε 5 πολύ ωραία θέματα και την τελευταία TWRP 2.6.3.1 με τροποποιημένη ''κουρτίνα'' ώστε να ταιριάζει με το θέμα της αρεσκείας σας (3o post). Την φλασάρετε εύκολα με το Flashify https://play.google.com/store/apps/details?id=com.cgollner.flashify&hl=en

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είναι φυσιολογικό που το κινητό μου έχει ακόμα την 4.2.1??

Δεν μου έχει καμιά ενημέρωση....Νόμιζα ότι θα έπερνε τουλάχιστον την 4.3..... :mad:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είναι φυσιολογικό που το κινητό μου έχει ακόμα την 4.2.1??

Δεν μου έχει καμιά ενημέρωση....Νόμιζα ότι θα έπερνε τουλάχιστον την 4.3..... :mad:

 

Φυσιολογικό είναι αφού έχεις Samsung branded. Κάνε το Google με τον οδηγό από το φόρουμ και θα έχεις 4.3.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Είναι φυσιολογικό που το κινητό μου έχει ακόμα την 4.2.1??

Δεν μου έχει καμιά ενημέρωση....Νόμιζα ότι θα έπερνε τουλάχιστον την 4.3..... :mad:

 

εχεις λογισμικο samsung android και οχι google android.

Για αυτο εχει "κολησει" το τηλεφωνο σε αυτην την εκδοση που εγραψες.

Ψαξε και κανε μια αλλαγη σε yakju και θα εχεις την 4.3

 

Νομιζω στην αρχικη σελιδα υπαρχει ενας τετοιος οδηγος.

backup παρε

Link to comment
Share on other sites

Ελα ελα παρε παρε εχω φρεσκια cMetal λεμε μολις βγηκε. Phlashoholics ετοιμαστείτε χαχα.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2550477

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...για να περασω twrp recovery το κινητο πρεπει να ειναθ ροοτ,το θεμα ειναι οτιτον πςρναω μεσω καπιου toolkit η μεσω του κινητου??βασικα θελω να περασω την cm11 αλλα θελει custom recovery,για αρχη...απλα δεν ξερω αν η διαδικασια γινετε μεσω toolkit η αφου γινει root το κθνητο περναει μεσα απο την sd card της συσκευης.... Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...για να περασω twrp recovery το κινητο πρεπει να ειναθ ροοτ,το θεμα ειναι οτιτον πςρναω μεσω καπιου toolkit η μεσω του κινητου??βασικα θελω να περασω την cm11 αλλα θελει custom recovery,για αρχη...απλα δεν ξερω αν η διαδικασια γινετε μεσω toolkit η αφου γινει root το κθνητο περναει μεσα απο την sd card της συσκευης....

 

Λοιπόν, κάνε root το τηλέφωνο μέσω του toolkit, ξεκλείδωσε bootloader, και πέρασε τον twrp... Όλα αυτά μέσω του toolkit...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κάνε root το τηλέφωνο μέσω του toolkit, ξεκλείδωσε bootloader, και πέρασε τον twrp... Όλα αυτά μέσω του toolkit...

 

Αρκεί μόνο να περάσει την recovery που θέλει από το Toolkit.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, κάνε root το τηλέφωνο μέσω του toolkit, ξεκλείδωσε bootloader, και πέρασε τον twrp... Όλα αυτά μέσω του toolkit...

 

τα εκανα ολα αυτα.....τωρα για να περασω την cm11 αυτο γινετε μεσω της συσκευης η να χρησιμοποιησω παλι το toolkit??

και οταν την περασω ποιον kernel μου προτεινετε να περασω με την cm 11??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μέχρι την εγκατάσταση custom recovery το έχω καταλάβει. Έχω μάλιστα το galaxy nexus toolkit όταν έκανα google branded τη συσκευή. Την custom rom την κατεβάζουμε και την φλασσάρουμε από το κινητό ή την κατεβάζουμε πρώτα στο pc και από εκεί την περνάμε στο κινητό. Στην αρχή αυτού του thread λέει στον οδηγό για custom rom αυτό : ''1. Kατεβάζουμε τo zip της Custom Rom και xωρίς να τα κάνουμε extract τo περνάμε ''χύμα'' στην sd card.'' Και εάν την κατεβάζουμε στον υπολογιστή, μέσω του toolkit την περνάμε στο κινητό ή με άλλο τρόπο; Ευχαριστώ και συγνώμη για τις ερωτήσεις, αλλά αυτά που οι περισσότεροι εδώ τα παίζετε στα δάκτυλα εμένα με προβληματίζουν. Εξάλλου την πρώτη φορά όλα φαίνονται λίγο βουνό.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μέχρι την εγκατάσταση custom recovery το έχω καταλάβει. Έχω μάλιστα το galaxy nexus toolkit όταν έκανα google branded τη συσκευή. Την custom rom την κατεβάζουμε και την φλασσάρουμε από το κινητό ή την κατεβάζουμε πρώτα στο pc και από εκεί την περνάμε στο κινητό. Στην αρχή αυτού του thread λέει στον οδηγό για custom rom αυτό : ''1. Kατεβάζουμε τo zip της Custom Rom και xωρίς να τα κάνουμε extract τo περνάμε ''χύμα'' στην sd card.'' Και εάν την κατεβάζουμε στον υπολογιστή, μέσω του toolkit την περνάμε στο κινητό ή με άλλο τρόπο; Ευχαριστώ και συγνώμη για τις ερωτήσεις, αλλά αυτά που οι περισσότεροι εδώ τα παίζετε στα δάκτυλα εμένα με προβληματίζουν. Εξάλλου την πρώτη φορά όλα φαίνονται λίγο βουνό.

 

Στην ουσία είναι το ίδιο. Είτε την κατεβάσεις απο το pc είτε απο το τηλέφωνο το ζιπ της ρομ θα βρίσκεται στην sd card. Εχω κατεβσσει απο το τηλέφωνο ρομ αρκετές φορές με wifi πάντα όμως.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Στην ουσία είναι το ίδιο. Είτε την κατεβάσεις απο το pc είτε απο το τηλέφωνο το ζιπ της ρομ θα βρίσκεται στην sd card. Εχω κατεβσσει απο το τηλέφωνο ρομ αρκετές φορές με wifi πάντα όμως.

 

δηλ αν κατεβασουμε το zip της cm11 και το τρεξουμε απο εκει που εχει αποθηκευτει,εχοντας φυσικα τελευταια εκδοση TWRP θα περασουμε την ρομ κατευθειαν απο την συσκευη???

το ιδιο και για kernel???κατεβαζουμε τον kernel που θελουμε και τον τρεχουμε απο την συσκευη???και ποια η διαδικασια.....πρωτα ρομ μετα κερνελ,η πρωτα κερνελ μετα ρομ????

και για την cm 11 ποιος κερνελ ειναι ο καλυτερος .....

 

και κατι αλλο....οταν ειχα κανει την πρωτη φορα root μου ειχε σαν εικονειδιο του root SuperSu,ενω τωρα μου εχει βγαλει σαν εικονειδιο root SuperUser....

ποια εινα βασικα η διαφορα τους...λογικα ειναι διαφορετικες εκδοσεις root....ποια ειναι η καλυετρη,κκαι η πιο διαδεδομενη???

ευχαριστω

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

δηλ αν κατεβασουμε το zip της cm11 και το τρεξουμε απο εκει που εχει αποθηκευτει,εχοντας φυσικα τελευταια εκδοση TWRP θα περασουμε την ρομ κατευθειαν απο την συσκευη???

το ιδιο και για kernel???κατεβαζουμε τον kernel που θελουμε και τον τρεχουμε απο την συσκευη???και ποια η διαδικασια.....πρωτα ρομ μετα κερνελ,η πρωτα κερνελ μετα ρομ????

και για την cm 11 ποιος κερνελ ειναι ο καλυτερος .....

 

και κατι αλλο....οταν ειχα κανει την πρωτη φορα root μου ειχε σαν εικονειδιο του root SuperSu,ενω τωρα μου εχει βγαλει σαν εικονειδιο root SuperUser....

ποια εινα βασικα η διαφορα τους...λογικα ειναι διαφορετικες εκδοσεις root....ποια ειναι η καλυετρη,κκαι η πιο διαδεδομενη???

ευχαριστω

 

SuperSu... O superuser δεν δουλεύει καλά από την 4.3 έκδοση του android...

Link to comment
Share on other sites

SuperSu... O superuser δεν δουλεύει καλά από την 4.3 έκδοση του android...

 

Καταλαβα...δηλ τωρα πρεπει να του βγαλω το ροοτ και να το ξανατρεξω???

Link to comment
Share on other sites

δηλ αν κατεβασουμε το zip της cm11 και το τρεξουμε απο εκει που εχει αποθηκευτει,εχοντας φυσικα τελευταια εκδοση TWRP θα περασουμε την ρομ κατευθειαν απο την συσκευη???

το ιδιο και για kernel???κατεβαζουμε τον kernel που θελουμε και τον τρεχουμε απο την συσκευη???και ποια η διαδικασια.....πρωτα ρομ μετα κερνελ,η πρωτα κερνελ μετα ρομ????

και για την cm 11 ποιος κερνελ ειναι ο καλυτερος .....

 

και κατι αλλο....οταν ειχα κανει την πρωτη φορα root μου ειχε σαν εικονειδιο του root SuperSu,ενω τωρα μου εχει βγαλει σαν εικονειδιο root SuperUser....

ποια εινα βασικα η διαφορα τους...λογικα ειναι διαφορετικες εκδοσεις root....ποια ειναι η καλυετρη,κκαι η πιο διαδεδομενη???

ευχαριστω

 

Αυτό που θελω να σου πω ειναι οτι δεν έχει σημασία πως θα κατεβάσεις τη ρομ(τηλεφωνο ή pc) αρκει αυτο που θέλεις να φλασαρεις να βρίσκεται στην sd card. Μετα μπαινεις σε twrp και αν θελεις να κανεις clean flash (εγω πάντα αυτο κανω) οταν πια θα εισαι στον twrp κανεις

1.Wipe data/factory reset

2.Advance - > και τσεκαρεις dalvik cashe

cashe, system, data

3.Install την ρομ

4.Install Gapps

5.Install kernel

6.Install SuperSU

7.Wipe dalvik cashe και cashe

8.reboot.

Για τις διαφορές μεταξύ superuser και superSU δεν ξερω να σου πω. Εγω παντως μονο supersu χρησιμοποιώ και δεν εχω θεμα. Ελπιζω να βοήθησα και οχι να σε μπέρδεψα περισσότερο.

Και κατι αλλο για να ξέρεις. Τον κερνελ μπορεις να τον φλασαρεις οποία στιγμή θελεις. Δεν ειναι απαραίτητο να τον φλασαρεις μαζι με την ρομ.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...