Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και όμως δεν έχουν παρατηρήσει random reboots! Εδώ κατάφεραν και δουλεύει το ART με τα odexed gapps!

 

Ναι διάβασα όλα τα σχόλια και είναι πολύ ενθαρρυντικά...Από ότι λένε δεν υπάρχουν reboots αλλά μερικές εφαρμογές της Google δεν δουλεύουν, επίσης εμφανίζονται τα μαύρα τετράγωνα στον browser και υπάρχουν διάφορα graphical glitches...πάει καλά πάντως το όλο θέμα.Οι ελπίδες μου αναπτερώθηκαν ξανά για μια λειτουργική και bug free κιτ κατ...Για να δούμε λοιπόν...

Link to comment
Share on other sites

Μόλις κατάφεραν να δουλεύουν απροβλημάτιστα και οι εφαρμογές της Google! Πλέον έμειναν μόνο τα glitches!

 

Πάμε ρε νεξουσάρα να ουμε....:lol::D

 

edit...Πηγή;;;

Edited by Vlasismiriagos
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τις τελευταίες 2 σελίδες με τα σχόλια... Μόλις πάω σπίτι θα το δοκίμασω και εγώ και θα δούμε...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2525351

 

[ROM] [WIP] [uNOFFICIAL] CyanogenMod 11 for the Samsung Galaxy Nexus (maguro)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τις τελευταίες 2 σελίδες με τα σχόλια... Μόλις πάω σπίτι θα το δοκίμασω και εγώ και θα δούμε...

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2525351

 

[ROM] [WIP] [uNOFFICIAL] CyanogenMod 11 for the Samsung Galaxy Nexus (maguro)

 

Α..νόμιζα ότι το διάβασες κάπου αλλού...Το παρακολουθώ όλη μέρα το το συγκεκριμένο...χαχα...Περιμένω εντυπώσεις λοιπόν...:)

Link to comment
Share on other sites

Maguro και δεν είμαι καλά λέμε!! πάμε !! :D Έχω και την Cyanogenmod στο Galaxy Note μου, αν κρίνω από αυτήν μιλάμε για μεγάλη δουλειά :D

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν... Δοκίμασα την rom και είναι πραγματικά σε πάρα πολύ καλό δρόμο!!! Απίστευτο smoothness και ταχύτητα που δεν το έχω συναντήσει ούτε στα HTC One, Note 3 αλλά και G2 και ειδικότερα αν ενεργοποιήσεις το ART (αν και τα χρειάστηκα αφού μετά την ενεργοποίηση έκανα επανεκκίνηση, η οποία διήρκεσε 15' αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι έπρεπε να ξαναπεράσει μόνο του τις εφαρμογές και γι'αυτό άργησε αφού έχω 180+ εφαρμογές), τρελά μικρή κατανάλωση μνήμης αφού με την dalvik με όλες τις εφαρμογές ανοιχτές είχα 370 MB ενώ με το ART ενεργοποιημένο 390 MB ελεύθερα!!! Τα μόνα αρνητικά είναι το μικρό battery drain (το οποίο ήδη κάτι λένε ότι ίσως με ένα battery calibration εξαφανίζεται) καθώς και τα glitches τα οποία υπάρχουν στην lockscreen αλλά και στο landscape mode... Αν διορθωθούν τα glitches με βλέπω να μένω με την 4.4!!!!

 

Υ.Γ. Δεν μπορώ να φανταστώ πόσο μπορεί να φτάσει η ελεύθερη μνήμη όταν το greenify θα δουλεύει σωστά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δοκιμασει τη νεα εκδοση του hangouts ? Πλεον μπορει να λαβει κ να στειλει sms. Νομιζω ομως, οτι ειναι λιγο μπερδεμενη σαν εφαρμογη, πλεον. Εχει τα contacts k ta suggested κ τελικα δε ξερεις αν θα στειλει sms η message oIP.
LG G6
Link to comment
Share on other sites

Εχετε δοκιμασει τη νεα εκδοση του hangouts ? Πλεον μπορει να λαβει κ να στειλει sms. Νομιζω ομως, οτι ειναι λιγο μπερδεμενη σαν εφαρμογη, πλεον. Εχει τα contacts k ta suggested κ τελικα δε ξερεις αν θα στειλει sms η message oIP.

αντι να το κανουν σαν το imessage που ειναι πολυ ωραια υλοποιηση, το μπερδεψαν..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Χρησιμοποιώ custom rom. Την beanstalk. Πριν λίγες μέρες έβγαλε νέο update το οποίο εγκατέστησα κανονικά πάνω στο παλιό μετά από wipe cache και dalvik cache. Όμως διαπιστώνω ότι θέλω να γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση γιατί αυτή έχει κάποια bugs (δεν μπορώ να βάλω άλλο κερνελ). Δυστυχώς έσβησα το backup που είχα κρατήσει όταν είδα ότι η νέα έκδοση είναι λειτουργική. Με τον ίδιο τρόπο (wipe cache και dalvik) δεν γίνεται να γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση. Μένει στην οθόνη εκκίνησης. Υπάρχει τρόπος να το καταφέρω αυτό χωρίς να χάσω τα δεδομένα μου και τις εφαρμογές μου?

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :O

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Χρησιμοποιώ custom rom. Την beanstalk. Πριν λίγες μέρες έβγαλε νέο update το οποίο εγκατέστησα κανονικά πάνω στο παλιό μετά από wipe cache και dalvik cache. Όμως διαπιστώνω ότι θέλω να γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση γιατί αυτή έχει κάποια bugs (δεν μπορώ να βάλω άλλο κερνελ). Δυστυχώς έσβησα το backup που είχα κρατήσει όταν είδα ότι η νέα έκδοση είναι λειτουργική. Με τον ίδιο τρόπο (wipe cache και dalvik) δεν γίνεται να γυρίσω στην προηγούμενη έκδοση. Μένει στην οθόνη εκκίνησης. Υπάρχει τρόπος να το καταφέρω αυτό χωρίς να χάσω τα δεδομένα μου και τις εφαρμογές μου?

Ευχαριστώ προκαταβολικά. :O

 

Φλάσαρε ξανά την beanstalk που έχεις αποθηκευμένη στο κινητό σου και θα πάρει μπρος...:)

Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρε ξανά την beanstalk που έχεις αποθηκευμένη στο κινητό σου και θα πάρει μπρος...:)

 

Ναι ναι φλάσαρα πάλι την 4.3.1015 και ξεκόλλησε. Ευχαριστώ. Αλλά την 4.3.1009 που θέλω πώς να την βάλω τώρα? Δεν την παίρνει σαν "update" όπως πήγα από την 4.3.1009 στην 4.3.1015. Κολλάει στην οθόνη εκκίνησης πάντα μετά το φλασάρισμά της με τα κατάλληλα wipes.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι φλάσαρα πάλι την 4.3.1015 και ξεκόλλησε. Ευχαριστώ. Αλλά την 4.3.1009 που θέλω πώς να την βάλω τώρα? Δεν την παίρνει σαν "update" όπως πήγα από την 4.3.1009 στην 4.3.1015. Κολλάει στην οθόνη εκκίνησης πάντα μετά το φλασάρισμά της με τα κατάλληλα wipes.

 

αν κάνεις reset/wipe system και factory reset από την recovery και μετά το περάσεις;Αλλά να ξέρεις πως θα χάσεις τις εφαρμογές σου. Κάνε ένα backup και μετά δοκίμασε.

 

Αν δεν θες να τις χάσεις, κατέβασε αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koushikdutta.backup&hl=el

πάρε backup όλες σου τις εφαρμογές, και μετά το factory reset, πέρνα την 4.3.1009, κατέβασε από το playstore το helioum και κάνε restore το backup των εφαρμογών σου...;)

Link to comment
Share on other sites

αν κάνεις reset/wipe system και factory reset από την recovery και μετά το περάσεις;Αλλά να ξέρεις πως θα χάσεις τις εφαρμογές σου. Κάνε ένα backup και μετά δοκίμασε.

 

Αν δεν θες να τις χάσεις, κατέβασε αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.koushikdutta.backup&hl=el

πάρε backup όλες σου τις εφαρμογές, και μετά το factory reset, πέρνα την 4.3.1009, κατέβασε από το playstore το helioum και κάνε restore το backup των εφαρμογών σου...;)

 

Αυτό έκανα τελικά! Τουλάχιστον για τις πιο απαραίτητές μου εφαρμογές!

Πολύ καλό προγραμματάκι αυτό το helium! Δεν το ήξερα! Μόνο με το titanium έπαιρνα backup τόσο καιρό και πολλές φορές τα data των εφαρμογών δεν επανέρχονταν σωστά μετά το restore!

Ευχαριστώ! :D

Link to comment
Share on other sites

Σούπερ νέα παίδες! Η cm 11 που είναι σε alpha κατάσταση ξεπέρασε όλα τα προβλήματα ακόμα και τα graphical glitches! Ο developer λέει ότι παρά πολύ μέχρι στιγμής που την δουλεύει δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα και δεν έχει τίποτα να ζηλεύει από την 4.3!
Link to comment
Share on other sites

Απορια.

Οταν εγκαταστησεις σωστα τουσ ADB drivers για χρηση, μετα, η συνδεση ως Mass Storage device με το PC ειναι ανεφικτη. Σωστα?

Υπαρχει τροπος να επιτευχθουν κ οι 2 περιπτωσεις . (να δουλευουν k to ADB interface κ to Mass storage device) ?

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Σούπερ νέα παίδες! Η cm 11 που είναι σε alpha κατάσταση ξεπέρασε όλα τα προβλήματα ακόμα και τα graphical glitches! Ο developer λέει ότι παρά πολύ μέχρι στιγμής που την δουλεύει δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα και δεν έχει τίποτα να ζηλεύει από την 4.3!

 

Σοβαρά τώρα; πάω xda να διαβάσω κι έρχομαι...:)

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, και βγήκαν δύο κιόλας, τι να σημαίνει άραγε....και έχουμε και μια AOSP να τσεκάρουμε...:cool:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

 

η πρώτη rom που δοκίμασα στο nexus είναι η MIUI, ομορφο περιβάλλον αλλά μου αδειάζει τη μπαταρία και θέλω να δοκιμάσω άλλη.

 

Μου προτείνετε να μείνω εδώ και ναπεριμένω final 4.4 ή να δοκιμασω κάποια άλλη τώρα και βλέπουμε για 4.4

 

Αν αλλαξω τώρα σε 4.3 πάλι θα με ενδιέφερε να είναι ελαφριά αλλά όχι τελείως λιτη, να έχει 2-3 χρησιμά και όμορφα πράγματα. Η Avatar τι λέει; Τι προτείνετε; ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη Rom σήμερα σε 4.4 είναι αυτή [CM11] [Kitkang] Maguro Nightly Kangs.

Μοναδικό πρόβλημα που έχει είναι κάποια graphical glitches στην περιστροφή της οθόνης...

 

Και ο συνδυασμός με τα Gapps του Banks(GApps Standard 4.4) μάλλον o ιδανικότερος

Edited by dkat
Link to comment
Share on other sites

Χμμ, και βγήκαν δύο κιόλας, τι να σημαίνει άραγε....και έχουμε και μια AOSP να τσεκάρουμε...:cool:

Κανα link για την AOSP; Είναι stable; Τα graphic glitches υπάρχουν;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να περασω την 4.4 και μου βγαζει συνεχεια error flashing zip και κανει failed μεσω TWRP δοκιμασα αυτες τις ρομ: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1771534 και http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2525351

κανεις καμμια ιδεα...? εσβησα τα παντα, μηπως και, πηγα να τα περασω μεσω usb otg αλλα τα ιδια...:wacko:

 

EDIT: Την περασα μεσω sideload απο το toolkit τελικα ολα οκ κανω restart για art τωρα θα γραψω εντυπωσεις μολις εχω αποψη

Edited by costas89m

~B&N~

Proud owner of Nokia:3510,3100, 6600/ siemens Μ65/ SE K800i / Nokia 5800XM/ Samsung Galaxy Nexus/ Asus Zenfone 2 ZE551ML XIAOMI REDMI NOTE 4 (4/64 SD) !!!!!! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Κανα link για την AOSP; Είναι stable; Τα graphic glitches υπάρχουν;

 

Stable μεν, όλα τα glitches παραμένουν δε

 

AOSPMod KitKat 4.4 Maguro

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Παίδες μην το ψάχνεται... Η καλύτερη απ' όλες μέχρι στιγμής είναι αυτή που έχω ανεβάσει πριν 2-3 σελίδες και έγραψα εντυπώσεις... Με το σημερινό update δεν έχει ούτε glitches!
Link to comment
Share on other sites

Παίδες μην το ψάχνεται... Η καλύτερη απ' όλες μέχρι στιγμής είναι αυτή που έχω ανεβάσει πριν 2-3 σελίδες και έγραψα εντυπώσεις... Με το σημερινό update δεν έχει ούτε glitches!

 

Ούτε όταν περιστρέφεται η οθόνη;;;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...