Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εχθες περασα την στοκ 4.3 ενω ημουν με custom rom και πραγματικα ειχα ξεχασει ποσο γρηγορο ειναι το κινητο. Δεν το ρουταρα ακομα μιας και θα το παω μια βολτα απο το σερβις για να μου αλλαξουν οθονη. Εμφανιστηκε το γνωστο προβλημα με την χοντρη γραμμη στο επανω μερος της οθονης και πολλες παραλληλες προς αυτην,λεπτοτερες, σε ολο το μηκος της οθονηςοι οποιες φαινονται μονο σε χαμηλο φωτισμο και μπλε σκουρο φοντο... Ελπιζω να μην μου το παρουσιασουν σαν φυσιολογικο. Λετε να κανω και παραπονα για την εισοδο του φορτιστη μπας και την αλλαξουν αν και δεν εχει τιποτα; :-p
Link to comment
Share on other sites

Απλώς να σου πω ότι μπορείς να κάνεις αυτό που θες μέσω Extended Desktop και PIE (όχι εντελώς stock λύση, αλλά μια λύση για να σου βγάζει το Search και το Menu) :cool:

 

Οσον αφορά το extended desktop εννοείς την εφαρμογή fullscreen toggle η κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά το extended desktop εννοείς την εφαρμογή fullscreen toggle η κάτι άλλο?

 

Χρησιμοποιώντας το GravityBox ως αναφορά -καθώς για αυτό μιλάμε- θες τα

 

Display tweaks -> Expanded desktop mode (επιλέγεις τι θες να κρύβεται, στην περίπτωσή μας τουλάχιστον το NavBar)

 

Statusbar tweaks -> Pie Controls -> Enable pie controls, Show Search, Always Show Menu

 

:cool:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας το GravityBox ως αναφορά -καθώς για αυτό μιλάμε- θες τα

 

Display tweaks -> Expanded desktop mode (επιλέγεις τι θες να κρύβεται, στην περίπτωσή μας τουλάχιστον το NavBar)

 

Statusbar tweaks -> Pie Controls -> Enable pie controls, Show Search, Always Show Menu

 

:cool:

 

Ευχαριστώ. Δεν το έχω δουλέψει το gravitybox. Είχα τις εφαρμογές fullscren toggle kai lmt από το xda για απόκρυψη navbar. Μάλλον θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Δεν το έχω δουλέψει το gravitybox. Είχα τις εφαρμογές fullscren toggle kai lmt από το xda για απόκρυψη navbar. Μάλλον θα το δοκιμάσω.

 

Παρόμοια, απλώς το GravityBox (μέσω Xposed) σου τα πακετάρει όλα μαζί για ευκολία και ταχύτητα :cool:

Samsung Galaxy S8

LG G4

Asus Transformer T100

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2016452

εδώ είσαι...κατεβάζεις την πρώτη από τις 3...

 

εχω "πραγματα" πανω στην ηδη υπαρχουσα ρομ , και δεν θελω να ξανακανω ολη την διαδικασια απο την αρχη.

Να υποθεσω λοιπον οτι τα updates απλα δεν υπαρχουν για deodexed rom?

Link to comment
Share on other sites

αγεια σε ολους.Ειμαι κατοχος ενος galaxy nexus με 4.3.Το τηλεφωνο δεν το εχω πειταξει καθολου και θα ηθελα να μου πει καποιος ποια θα ειναι τα πλεονεκτηματα αν το κανω root και για ποιο λογο να το κανω root.

Περιμενω την απαντηση σας για να καταλαβω τι ειναι το ροοτ και που χρησιμευει.

Σας ευχαριστω.

xiaomi m1 a1:)
Link to comment
Share on other sites

αγεια σε ολους.Ειμαι κατοχος ενος galaxy nexus με 4.3.Το τηλεφωνο δεν το εχω πειταξει καθολου και θα ηθελα να μου πει καποιος ποια θα ειναι τα πλεονεκτηματα αν το κανω root και για ποιο λογο να το κανω root.

Περιμενω την απαντηση σας για να καταλαβω τι ειναι το ροοτ και που χρησιμευει.

Σας ευχαριστω.

 

Θα μπορούσες να είχες κάνει μια αναζήτηση στο forum πριν κάνεις την ερώτηση. Κοίτα εδώ: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=306146#post3645021

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ξεκλείδωσα το bootloader μέσω toolkit και δεν μπορώ να συνδεθώ σε wi-fi ούτε στο σπίτι ούτε στη δουλειά. Χρειάζεται να περάσω το radio μέσω recovery ή υπάρχει άλλη λύση?
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Ξεκλείδωσα το bootloader μέσω toolkit και δεν μπορώ να συνδεθώ σε wi-fi ούτε στο σπίτι ούτε στη δουλειά. Χρειάζεται να περάσω το radio μέσω recovery ή υπάρχει άλλη λύση?

 

Δεν έχει καμία σχέση ο bootloader με το radio. Κάτι άλλο φταίει.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει καμία σχέση ο bootloader με το radio. Κάτι άλλο φταίει.

 

Πριν που είχα κλειδωμένο bootloader συνδεόμουν κανονικά και μου εμφανίστηκε μετά την αλλαγή. Ξέρεις τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Πριν που είχα κλειδωμένο bootloader συνδεόμουν κανονικά και μου εμφανίστηκε μετά την αλλαγή. Ξέρεις τι μπορεί να φταίει?

 

Αν δε βαριέσαι φλασαρε τη factory image ή για αρχή κάνε factory reset.

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Αν δε βαριέσαι φλασαρε τη factory image ή για αρχή κάνε factory reset.

 

Ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον @Vlasismiriagos που με συστησε στο xposed installer & το gravity box.

Τελικα ολα οσα χρειαζομαι απο μια rom βρισκονται πλεον εκει. Το μονο που μου λειπει πλεον ειναι ενα holo/blue theme σαν αυτο της rasbean 4.2.2.

 

Stock rom 4.3 & fancy kernel σε συνδυασμο με τα παραπανω και τα μυαλα στα καγκελα!!!

Πλεον ο μονος λογος που σκεφτομαι να φλασαρω καποια custom rom ειναι γιατι απλα μου λειπει το φλασαρισμα.. :P

 

soz για το off-topic!

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον @Vlasismiriagos που με συστησε στο xposed installer & το gravity box.

Τελικα ολα οσα χρειαζομαι απο μια rom βρισκονται πλεον εκει. Το μονο που μου λειπει πλεον ειναι ενα holo/blue theme σαν αυτο της rasbean 4.2.2.

 

Stock rom 4.3 & fancy kernel σε συνδυασμο με τα παραπανω και τα μυαλα στα καγκελα!!!

Πλεον ο μονος λογος που σκεφτομαι να φλασαρω καποια custom rom ειναι γιατι απλα μου λειπει το φλασαρισμα.. :P

 

soz για το off-topic!

 

Μια ερωτηση....για να βαλουμε το xposed instaler και το gravity box πρεπει να ειναι το κινητο root??εγω ειμαι με stock rom....

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση....για να βαλουμε το xposed instaler και το gravity box πρεπει να ειναι το κινητο root??εγω ειμαι με stock rom....

 

Ευτυχως ή δυστυχως χρειαζεται για το xposed, αλλα μονο για να το κανεις Install. Απο κει κ περα δεν ειναι απαραιτητο να εισαι root.

Η στοκ ρομ δεν επηρεαζει. Ισα ισα που πιστευω οτι γι'αυτο το λογο δημιουργηθηκε το mod αυτο. Για να μη μπεις στη διαδικασια να φλασαρεις custom roms κτλ..

 

Σου παραθετω το πως το θετει ο dev στο thread του..

 

"Does this require root access?

Yes, because it replaces a file in /system/bin. Once the framework is installed, it should work without root access."

 

 

ΥΓ: Πιστευω αξιζει να μπεις στη διαδικασια να γινεις root μονο κ μονο γι'αυτο το app/mod.

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Η stable εκδοση ths SlimBean 4.3 build 1, πραγματικα, ειναι αψογη κ την προτεινω ανεπιφυλακτα. Δεν εχω βρει κανενα προβλημα κ κανενα lag. Οπως παντα με απειρεσ επιλογες στο configuration. Το photosphere επισης ειναι λειτουργικοτατο.

Επισης εχει εξαφανιστει το ενοχλητικοτατο προβλημα που παρουσιαζοταν σε ολεσ τισ 4.2.2 του battery drain στο enabled "Location access (oWiFi)"

Η μονη μικρη αναστατωση ειναι οτι για να περασεισ απο την 4.2.2 στην 4.3 χρειαζεται system format k factory reset, λογω αλλαγησ της δομης των αρχειων κ εφαρμογων. Αν χρησιμοποιειτε τα build-in profiles τησ ROM θα πρεπει να τα ξανασεταρετε.

Μπραβο στην ομαδα της SlimBean ! :D

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Η stable εκδοση ths SlimBean 4.3 build 1, πραγματικα, ειναι αψογη κ την προτεινω ανεπιφυλακτα. Δεν εχω βρει κανενα προβλημα κ κανενα lag. Οπως παντα με απειρεσ επιλογες στο configuration. Το photosphere επισης ειναι λειτουργικοτατο.

Επισης εχει εξαφανιστει το ενοχλητικοτατο προβλημα που παρουσιαζοταν σε ολεσ τισ 4.2.2 του battery drain στο enabled "Location access (oWiFi)"

Η μονη μικρη αναστατωση ειναι οτι για να περασεισ απο την 4.2.2 στην 4.3 χρειαζεται system format k factory reset, λογω αλλαγησ της δομης των αρχειων κ εφαρμογων. Αν χρησιμοποιειτε τα build-in profiles τησ ROM θα πρεπει να τα ξανασεταρετε.

Μπραβο στην ομαδα της SlimBean ! :D

 

Σύμφωνο με τα παραπάνω. Την δοκιμάζω από την beta 1 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Έχει βγει και η build 1.2

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον @Vlasismiriagos που με συστησε στο xposed installer & το gravity box.

Τελικα ολα οσα χρειαζομαι απο μια rom βρισκονται πλεον εκει. Το μονο που μου λειπει πλεον ειναι ενα holo/blue theme σαν αυτο της rasbean 4.2.2.

 

Stock rom 4.3 & fancy kernel σε συνδυασμο με τα παραπανω και τα μυαλα στα καγκελα!!!

Πλεον ο μονος λογος που σκεφτομαι να φλασαρω καποια custom rom ειναι γιατι απλα μου λειπει το φλασαρισμα.. :P

 

soz για το off-topic!

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια...βγήκε αναβάθμιση για το gravity box...τελειοποιήθηκε πλέον...

Link to comment
Share on other sites

Οντως, τωρα τα χει ολα.. Ειδικα μετα την προσθηκη της αλλαγης υψους στη navigation bar, με καλυψε απολυτα..
Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το tile stay awake δεν το εμφανίζει... Παρόλα αυτά με έχει κάνει να μην θέλω να βάλω άλλη custom ROM, αφού με τον fancy kernel έχω ακριβώς αυτό που θέλω... Πάντως κρίμα που το gravity box δεν το υιοθετεί η Google ώστε να υπάρχει σε όλα τα nexus... Πιστεύω ότι με αυτό θα αποτελούσε ταφόπλακα σε όλες τις άλλες εταιρείες (βλέπε Apple-sung) ;))...
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το gravity box υπάρχει κάποιο άλλο mod μέσα από το xposed framework που προσφέρει κάτι περισσότερο για να το δοκιμάσουμε ?
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από το gravity box υπάρχει κάποιο άλλο mod μέσα από το xposed framework που προσφέρει κάτι περισσότερο για να το δοκιμάσουμε ?

 

Υπάρχει και το X Blast Tools το οποίο είναι παρόμοιο με το Gravity Box με κάποιες παραπάνω μοντες (νομίζω) αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

ΠΡΙΝ. SE XPERIA X1 SILVER

 

ΥΣΤΕΡΑ. SAMSUNG GALAXY NEXUS

 

ΤΩΡΑ XIAOMI REDMI NOTE 9 PRO

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνο με τα παραπάνω. Την δοκιμάζω από την beta 1 και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

 

Έχει βγει και η build 1.2

φιλε pagratios, ειδα εχεισ installed τον fancy kernel + SlimBean. Εχεισ παρατηρησει καποιο προβλημα 'η βελτιωση σε σχεση με τον προεγκατεστημενο στην SlimBean? Toν προτεινεισ? 'Η καποιον αλλον?

LG G6
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το X Blast Tools το οποίο είναι παρόμοιο με το Gravity Box με κάποιες παραπάνω μοντες (νομίζω) αλλά δεν το έχω δοκιμάσει.

 

Το είδα και εγώ και μάλλον θα το δοκιμάσω.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...