Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτα τα προγραμματακια (gpsfix, fastergps κλπ) αλλαζουν το gps.conf το οποιο περιεχει πληροφοριες σχετικα με τον τροπο συνδεσης του gps..δηλαδη μπορεις πχ να εχεις προκαθορισμενη την ελλαδα σαν αρχικη χωρα ωστε να ξερει απο πριν που να ξεκιναει να ψαξει και να μειωσει το χρονο συνδεσης για cold fix..

Ωστοσο, αν εσενα δεν σου συνδεεται με τιποτα τοτε εχεις προβλημα μητρικης. Δειχνει πως ψαχνει αλλα δε κλειδωνει ποτε. Το ειχα παθει και εγω το ιδιο και η μονη λυση ηταν αλλαγη μητρικης. Μη προσπαθεις με προγραμματα, fixes, roms κλπ να το φτιαξεις..χαμενος χρονος (το παλευα καμια βδομαδα ετσι)

 

Ωχ τετοια λεγε μου τωρα.... Αφου δουλευε κανονικα πριν μερικες εβδομαδες.

Δεν παιζει να ειναι θεμα ρομ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ωχ τετοια λεγε μου τωρα.... Αφου δουλευε κανονικα πριν μερικες εβδομαδες.

Δεν παιζει να ειναι θεμα ρομ;

 

Πρώτα βάλε μια tw rom και τσέκαρε το γιατί οι cm έχουν θέμα με το gps. Και αν πάλι δεν δουλεύει πας στο service.

Αλλά πρώτα άλλαξε σε Samsung rom.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Το gps το θελω για χρηση gps navigator. Δοκιμασα το igo και δεν κλειδωνει για κανενα λογο. Ανοιξα και τα data και τιποτα.

Με τα δυο αυτα προγραμματακια τι γινεται; Τα χρησιμοποιεις μια φορα και φτιαχνεται;

 

Ναι ένα από τα δυο, δεν χρειάζεται να τα τρέξεις και τα δυο μαζί. Όποιο θέλεις και τουλάχιστον σε εμένα τότε που είχα Asylum και είχα το ίδιο θέμα με σένα που λοκάριζε αμέσως.

 

Για Navigator εγώ έχω αγορασμένο το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sygic.aura

Έχει πλήρη ανάλυση στα ΠΑΝΤΑ, τι ώρα θα φτάσεις πόσο θες ακόμη, 3D εάν προτιμάς να βλέπεις βουνά κλπ ξέρεις τώρα γραφικά και καλά κλπ.

Έχει πολλές παραμετροποιήσεις, να σε ειδοποιεί όταν φτάνεις κοντά σε POI κλπ κλπ

 

Αυτα τα προγραμματακια (gpsfix, fastergps κλπ) αλλαζουν το gps.conf το οποιο περιεχει πληροφοριες σχετικα με τον τροπο συνδεσης του gps..δηλαδη μπορεις πχ να εχεις προκαθορισμενη την ελλαδα σαν αρχικη χωρα ωστε να ξερει απο πριν που να ξεκιναει να ψαξει και να μειωσει το χρονο συνδεσης για cold fix..

Ωστοσο, αν εσενα δεν σου συνδεεται με τιποτα τοτε εχεις προβλημα μητρικης. Δειχνει πως ψαχνει αλλα δε κλειδωνει ποτε. Το ειχα παθει και εγω το ιδιο και η μονη λυση ηταν αλλαγη μητρικης. Μη προσπαθεις με προγραμματα, fixes, roms κλπ να το φτιαξεις..χαμενος χρονος (το παλευα καμια βδομαδα ετσι)

 

Σ' εσένα ίσως δεν κλείδωνε ποτέ, εγώ ξαναλέω τότε που είχα το ίδιο θέμα με το παιδί πιο πάνω στην Asylum μόλις έτρεχα ένα από τα δυο που έβρισκε σήμα σε 2-5 δευτερόλεπτα. Οπότε προσωπικά πιστεύω πως μου έκαναν την δουλειά και με το παραπάνω.

 

Θα με ενδιέφερε και εμένα αυτό....

 

Λοιπόν εγώ για GPS Tracking που μου δείχνει που είναι ο καθένας μέσα στην οικογένεια έχω βάλει αυτό:

 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gpease.gpstracker

 

Είναι μικρό το ποσό που πληρώνεις. Το έχω πολύ καιρό και δεν θυμάμαι πόσα είχα δώσει, αλλά θυμάμαι λίγα. Λοιπόν αφού γραφτείς στην ιστοσελίδα τους μπαίνεις με τον λογαριασμό σου και προσθέτεις τηλέφωνα τα οποία το καθέ ένα έχει δικό του κωδικό αριθμό για να στα εμφανίζει στον χάρτη. Αν θες αντί να μπαίνεις στην ιστοσελίδα τους κάθε φορά παίρνεις το embed code html και το βάζεις στην προσωπική σου ιστοσελίδα για να βλέπεις εύκολα και γρήγορα πάνω στον χάρτη που είναι ο καθένας.

 

Άλλο ένα που είναι freeware αλλά με κάποια limits πχ δεν μπορεί να σου δείχνει πάνω από 4 ώρες και γίνεται με απλό share και όχι μόνιμο είναι αυτό: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.glympse.android.glympse

Edited by gianpithio
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Πρώτα βάλε μια tw rom και τσέκαρε το γιατί οι cm έχουν θέμα με το gps. Και αν πάλι δεν δουλεύει πας στο service.

Αλλά πρώτα άλλαξε σε Samsung rom.

 

Αυτο θα κανω απο, τι φαινεται..

 

 

 

 

 

Ναι ένα από τα δυο, δεν χρειάζεται να τα τρέξεις και τα δυο μαζί. Όποιο θέλεις και τουλάχιστον σε εμένα τότε που είχα Asylum και είχα το ίδιο θέμα με σένα που λοκάριζε αμέσως.

 

Δεν μπορω να δοκιμασω τωρα γιατι ειμαι στο χωριο μου και μετα βιας εχω 3g. Οταν τεσταρω θα ενημερωσω! Ευχαριστω πολυ παντως!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα ...μολις πηρα το note 1 (i9220) απο κινα...και θελω να το κανω root να περασω cm και αν γινεται να μην μου βγαζει στα κινεζικα το μαρκετ π.χ. ενω αλλαζω την γλωσσα?

να προσθεσω οτι στην καμερα π.χ. στις ρυθμισεις μου βγαζει μεχρι 5 μπ.και βλεπω οτι εχει ενα πυρηνα στο 1ghz καμια ιδεα τι παιζει?

Edited by chris25
Link to comment
Share on other sites

Hello παιδες, ποια ειναι η τελευταια επισημη ρομ απο sammobile για το Νοτελι ?

 

Thanks in advance.

 

Ότι έχει στο τέλος LT9 που είναι το τελευταίο firmware.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες για GPS Tracking πες μου να σου δείξω και ένα πολύ καλό προγραμματάκι και φτηνό που αγόρασα εγώ που κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά και μου έχουν δώσει και web embed όπου το έβαλα στην ιστοσελίδα μου και μέσα από εκεί μου βγάζει τον χάρτη και μπορώ να ελέγχω ότι device βάζω.

 

Το θες για GPS Tracking ?

 

Επίσης θα μ' ενδιέφερε αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως μπορω να σβήσω όλες τις επαφες που έχω στο τηλ; Φόρτωσα καταλάθος μερικα αρχεία μαζί και έχουν σκάσει πολλές διπλες εγγραφές.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πως μπορω να σβήσω όλες τις επαφες που έχω στο τηλ; Φόρτωσα καταλάθος μερικα αρχεία μαζί και έχουν σκάσει πολλές διπλες εγγραφές.

 

επαφες/ρυθμίσεις/διαγραφή/ επιλογή όλων.

Link to comment
Share on other sites

επαφες/ρυθμίσεις/διαγραφή/ επιλογή όλων.

 

Αααα ξεχασα να πω οτι φοραω cyanogen φιλε μου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Quick question boys. Ρουταρισμα σε XXLT9 official vodafone, πως γινεται ? Κατα προτιμηση χωρις odin ?

 

Τhanks in advance.

 

Κανεις ?????? :(

Edited by Roccat
Link to comment
Share on other sites

Quick question boys. Ρουταρισμα σε XXLT9 official vodafone, πως γινεται ? Κατα προτιμηση χωρις odin ?

 

Τhanks in advance.

 

Κανεις ?????? :(

 

Η πρώτη μέθοδος εδώ σου επιτρέπει να κάνεις root χωρίς odin.

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Το εχει κανει κανεις η θα φαμε καμια ηττα? Επισης μετα απο αυτο μπορω να περασω την Xperize rom? Thanks in advance.
Link to comment
Share on other sites

Το εχει κανει κανεις η θα φαμε καμια ηττα? Επισης μετα απο αυτο μπορω να περασω την Xperize rom? Thanks in advance.

 

Προσωπικά δεν έχω note οπότε δεν το έχω δοκιμάσει.. Μπορείς να μου παραθέσεις ένα λινκ της ρομ που σε ενδιαφέρει?

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

 

Αν έχεις CWM recovery μπορείς να τη φλασάρεις κανονικά από αυτά που διαβάζω..

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με το ρουτ που μου εδωσες δεν γινεται δηλαδη ?

 

Το έψαξα λιγάκι και από ότι διάβασα εδώ:

 

"Method 1: Install Root XXLT9 via Stock Recovery Update zip

 

Recommended Method – Recovery (.zip) packages instructions – Will also root your phone

 

1.They come in the form of -signed.zip files that can be flashed in stock recovery 3e: No Yellow Triangle

2.Download PhilZ-cwm6-XXLT9-ORA-5.08.5-signed.zip

3.Copy or Put the previously downloaded PhilZ-cwm6-DXLSE-OLB-4.91.2-signed.zip file on your external sd card (not internal)

4.Boot into stock recovery (volume up+home+power) button

5.Select “apply update from external storage”. Use volume keys to toggle and home or power button to select option.

6.Now select the PhilZ-cwm6-XXLT9-ORA-5.08.5-signed.zip file you copied in previous step.

7.You are rooted + new PhilZ-cwm6 kernel with CWM6"

 

Στο έβδομο βήμα λέει ότι έχεις κανονικά CWM οπότε θα μπορείς λογικά να περάσεις και τη ρομ που θέλεις.

 

Ψάξε και συ λίγο όμως.. ;) Μην τα περιμένεις όλα έτοιμα :p

Νικος

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου έχει κανείς να μου προτείνει καμιά μπαταρία λίγο μεγαλύτερη από τη στοκ? Βασικό να μην αλλάζει το καπάκι της πλάτης. Ευχαριστώ πολύ.:)
Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου έχει κανείς να μου προτείνει καμιά μπαταρία λίγο μεγαλύτερη από τη στοκ? Βασικό να μην αλλάζει το καπάκι της πλάτης. Ευχαριστώ πολύ.:)

 

Εγω ειχα παρει απο ebay την anker 2700 mha.μη φανταστεις πως εχει τρελλες διαφορες σε αυτονομια απο στοκ.3.5 με 4 ωρες οθονη βγαζει απλα υπηρχε και πακετο με 2 και εξωτερικο φορτιστη στα 23 €.

Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα λιγάκι και από ότι διάβασα εδώ:

 

"Method 1: Install Root XXLT9 via Stock Recovery Update zip

 

Recommended Method – Recovery (.zip) packages instructions – Will also root your phone

 

1.They come in the form of -signed.zip files that can be flashed in stock recovery 3e: No Yellow Triangle

2.Download PhilZ-cwm6-XXLT9-ORA-5.08.5-signed.zip

3.Copy or Put the previously downloaded PhilZ-cwm6-DXLSE-OLB-4.91.2-signed.zip file on your external sd card (not internal)

4.Boot into stock recovery (volume up+home+power) button

5.Select “apply update from external storage”. Use volume keys to toggle and home or power button to select option.

6.Now select the PhilZ-cwm6-XXLT9-ORA-5.08.5-signed.zip file you copied in previous step.

7.You are rooted + new PhilZ-cwm6 kernel with CWM6"

 

Στο έβδομο βήμα λέει ότι έχεις κανονικά CWM οπότε θα μπορείς λογικά να περάσεις και τη ρομ που θέλεις.

 

Ψάξε και συ λίγο όμως.. ;) Μην τα περιμένεις όλα έτοιμα :p

 

Κομπλε ειμαι, το εκανα και ολα πηγαν οκ.... Τωρα ειμαι σε αναζητηση ρομ...... απο οτι ειδα η Xperize σταματησε το development της.

Link to comment
Share on other sites

Hello again, λοιπον ειμαι με LT9 official ρουταρσμενη και με το τελευταιο Philz κερνελ,

 

Μπορω να βαλω αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2263860&page=35 ?

 

η θα φαει κανα brickαρισμα λογω του οτι ειναι LT5 ?

Link to comment
Share on other sites

Hello again, λοιπον ειμαι με LT9 official ρουταρσμενη και με το τελευταιο Philz κερνελ,

 

Μπορω να βαλω αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2263860&page=35 ?

 

η θα φαει κανα brickαρισμα λογω του οτι ειναι LT5 ?

 

Θα κάνεις όλα τα wipes κανονικότατα. Bricks είχαμε με τους ics kernels. Οπότε προχώρα άφοβα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...