Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η team union 2η φορά που ενώ είμαι στο Internet, ξαφνικά σβήνει και όταν την ξεκινώ, κολλαει στο αρχικό logo.

 

Την προηγούμενη φορά έμπαινα cwm έκανα nandroid backup μετα στα καπάκια restore και μου ξεκίνησε..

 

Τώρα, αρνείται να ξεκολλήσει..έκανα και όλα τα wipes, fix permissions, κάποια στιγμή bootάρε και με το που ανοίγει μου γραφεί ημερομηνία 1/1/2000 και ξανακλείνει…(και το backup Με τέτοια ημερομηνία το έφτιαξε)

 

Καμιά ιδέα??

 

Την πέρασες με clean install ;;

 

ΈΒαλες την V3 ? Να δεις από μπαταρία ευχαρίστηση που θα έχεις. Εγώ του αλλάζω τα φώτα με τα ΠΑΝΤΑ ανοικτά και με βγάζει χαλαρά το 24+

 

Πόσες ώρες οθόνη σου βγάζει περίπου ;

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΈΒαλες την V3 ? Να δεις από μπαταρία ευχαρίστηση που θα έχεις. Εγώ του αλλάζω τα φώτα με τα ΠΑΝΤΑ ανοικτά και με βγάζει χαλαρά το 24+

+1 Την έβαλα και εγώ απο χθες βράδυ και βλέπω ότι ενα 4ωρο οθόνη το βγάζει οπότε είμαι οκ.Φυσικά αυτό το 4ωρο θα το βγάλει άνετα μόνο με συνεχή χρήση ή σε διάστημα 6-8 ώρων.Αν το πάμε σε αναγωγή 24ωρου θα βγάλει λιγότερο από 4 ώρες με όλα ανοιχτά γιατί δυστυχώς βλέπω ότι ειναι θαύμα να χάσει στην αναμονή μόνο 1% ανά ώρα.Συνήθως στην αναμονή χάνει 2-3% , ανά ωρα παρόλο που το cpu spy δείχνει ότι η συσκευή ήταν σε deep sleep και έτσι αν έχεις χάσει στο 24ωρο 24% στην καλύτερη των περιπτώσεων μπαταρία, ειναι σαν να χάνεις τουλάχιστον μισή ώρα χρήση οθόνης .Απο εκεί και πέρα έχοντας δοκιμάσει και tw και cm roms θεωρώ ότι οι cm δείχνουν πιο γρήγορες χωρίς ουσιαστικά να είναι.Και τι εννοώ.Εχουν μεν πιο "αεράτο" ui και λαγκάρουν λιγότερο στην πλοήγηση στα μενού αλλά στις δύσκολες εργασίες π.χ. παιχνίδια,browsing κτλ δεν βλέπω να ειναι πιο γρήγορες.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Έχουν ενα θεμα με την gpu οι cm. Στα bechs 3d-2d οι tw ειναι πολυ καλυτερες. Νπμιζω οτι η gpu σε cm δεν πάει στο 400 max
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.Υποθέτω ότι και αυτό οφείλεται στο ότι η samsung δε δίνει όλα τα sources του exynos.Γιατί ωρες-ώρες σαν να λαγκάρει περισσότερο η cm σε κάποια πράγματα που χρειάζονται gpu π.χ παιχνίδια.Xειρότερη ευαισθησία οθόνης (αν και στις τελευταίες cm έχει βελτιωθεί αρκετά),χειρότερη λειτουργία της gpu.Η samsung μας πετάει έναν ανοιχτό bootloader και μερικά sources και την υποστηρίζουμε.:mad: Η quallcomm έχει ήδη δώσει gpu libs για την 4.2.2 για adreno 2xx που λειτουργούν ακόμη και στον πρώτο snapdragon 65nm των nexus 1/desire.Ειναι μεγάλο fail τελικά η δήθεν υποστήριξη της samsung προς την κοινότητα
Link to comment
Share on other sites

Υποθετω. Και γω απορουσα γιατι βγαζουν χαμηλοτερο σκορ στα 3d. Σε velamo για html5 παντως βγαζουν τρελο σκορ και αυτο φαίνεται και απο το πολυ γρηγορο browsing. Καπου διαβαζα παντως οτι αν φτιαχτει ενας καλος tw custom kernel οι tw θα ειναι πολυ καλυτερες σε επιδοσεις φυσικα οταν ειναι light για να συγκριθουν με cm (δε μπορει να συγκρίνουμε 600mb system με 150). Το καλο οτι επιτελους η samsung έδωσε sources στους developers για την 4.1.2 Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

Καλό το ότι έδωσε sources αλλά πρώτον δε ξέρουμε πόσο επίκαιρα ειναι αυτά και δυστυχώς βλέπω ότι κάποιοι developers που είχαν καλούς kernels επι εποχής gb/ics έχουν μετακινηθεί πλέον στο note 2 οπότε δεν περιμένω και θαύματα
Link to comment
Share on other sites

ΈΒαλες την V3 ? Να δεις από μπαταρία ευχαρίστηση που θα έχεις. Εγώ του αλλάζω τα φώτα με τα ΠΑΝΤΑ ανοικτά και με βγάζει χαλαρά το 24+

Φιλε πολυ καλη πραγματικα!:):)Νασαι καλα που τη προτεινες γιατι η sweet :down:Να ρωτησω:Εχω τη ν2.Την ν3 τη περναω απο πανω χωρις wipes;Γιατι βαριεμαι να ξαναστηνω το νοτε

Link to comment
Share on other sites

Καλό το ότι έδωσε sources αλλά πρώτον δε ξέρουμε πόσο επίκαιρα ειναι αυτά και δυστυχώς βλέπω ότι κάποιοι developers που είχαν καλούς kernels επι εποχής gb/ics έχουν μετακινηθεί πλέον στο note 2 οπότε δεν περιμένω και θαύματα

 

Α ρε αθανατο galaxy s. Ακομα και τωρα εχει φοβερη υποστηρηξη. Κριμα που το δωσα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πολυ καλη πραγματικα!:):)Νασαι καλα που τη προτεινες γιατι η sweet :down:Να ρωτησω:Εχω τη ν2.Την ν3 τη περναω απο πανω χωρις wipes;Γιατι βαριεμαι να ξαναστηνω το νοτε

Ο chef προτείνει full wipe http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=39070326&postcount=169

και 2 φώτο με την αυτονομία της jon rom. Σε 24ωρη χρήση θα ειναι κάτω απο 4 ώρες η χρήση οθόνης.Δυστυχώς υπάρχει battery drain αρκετά μεγάλο στην αναμονή.Δε ξέρω αν ειναι αρνητικό που αφήνω πάντα την μπαταρία να φτάσει στο 1% πριν την φορτίσω στο κινητό ή στον εξωτερικό φορτιστή αλλά από την στιγμή που ειναι κάτι αναλώσιμο και εύκολα αντικαταστάσιμο με λίγα χρήματα δε με ενοχλεί αν χαλάσει κάποια στιγμή.

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

+1 Την έβαλα και εγώ απο χθες βράδυ και βλέπω ότι ενα 4ωρο οθόνη το βγάζει οπότε είμαι οκ.Φυσικά αυτό το 4ωρο θα το βγάλει άνετα μόνο με συνεχή χρήση ή σε διάστημα 6-8 ώρων...

 

Συμφωνω απολυτα και αυτο ισχυει ανεξαρτητου rom..Πχ εβαλα χθες Alliance και απο 100% μετα το φλασαρισμα ξεκινησα να τη στησω..εβγαλε γυρο στο 4ωρο με επαναφορες εφαρμογων κλπ(βαρια χρηση) αλλα κρατησε καπου στις 7 ωρες..Σημερα 2η μερα με νορμαλ χρηση εβγαλε 2 ωρες με υπολοιπο 30%

[sIGPIC][/sIGPIC]

Why So Serious?

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια η επεξεργασία φωτογραφιας σε 4.2.2 μπορει να αποθηκευσει φωτογραφιες? Γιατι σε οσες rom δοκιμασα οταν πατας αποθήκευση κλεινει η συλλογή. Αποθηκευει επιλεκτικα κσποιες και οσες ειναι τραβηγμενες απο την καμερα δεν τις αποθηκευει Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

ωραία λοιπόν απλά πράγματα

για αρχή κατέβασε αυτό http://d-h.st/ri2

μετά αυτό http://www.mediafire.com/?fe9ni69638k6co4

1. βάζεις τον κερνελ (το 2 λινκ) στην εξωτερική σου κάρτα sd

2.κλείνεις το κινητό, περιμένεις 5-6 ''

3.πατάς volume up+home+power για να μπείς recovery

4.επιλέγεις 'apply update from external storage'

5.βρίσκεις το αρχείο που έβαλες στο 1. και το φλασάρεις

6. κάνεις reboot

και μου λες εδώ αν τα κατάφερες..

Φιλε μου η καποιος αλλος φιλος ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ!!!Ειχα μεσα την οφισιαλ 4.0.4 EUR(ειναι Ελληνικο)και δοκιμασα να το φλασαρω κι εγω με τη διαδικασια που λες εδω,αλλα ενω φλασαρα σωστα το κερνελ,ειδα οτι δεν εκανε επανεκινηση μονο του και το εκανα εγω.Ομως δεν ανοιγει!!!Οταν το βαζω σε ρεκοβερι,βγαινουν οι ρυθμισεις του κερνελ!!!Δοκιμασα να το βαλω δε downloader mode και μπαινει,για να περασω παλι με odin τη δικια του,αλλα δε προχωραει!!!Μου βγαζει σφαλμα!!Τι κανω????Να πω οτι δεν εχω βαλει τη ρομ μεσα στην εσωτ.μνημη,ουτε στην εξωτερικη...ΕΝΤΙΤ:ΟΚ ΤΩΡΑ!!!Παραδοξως δοκιμασα με τη Γερμανικη οφισιαλ jb και τη περναει!!Οποτε θα δοκιμασω παλι...

Edited by petran66

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει jellybean kernel ενώ είχες ics Rom.Τώρα που βάζεις jellybean Rom λογικά θα την πάρει κανονικά.Και μετά αν θες να το ρουταρεις και να βάλεις την custom που έδωσε ο Μάκης θα ξαναβάλεις τον philz kernel
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου η καποιος αλλος φιλος ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ!!!Ειχα μεσα την οφισιαλ 4.0.4 EUR(ειναι Ελληνικο)και δοκιμασα να το φλασαρω κι εγω με τη διαδικασια που λες εδω,αλλα ενω φλασαρα σωστα το κερνελ,ειδα οτι δεν εκανε επανεκινηση μονο του και το εκανα εγω.Ομως δεν ανοιγει!!!Οταν το βαζω σε ρεκοβερι,βγαινουν οι ρυθμισεις του κερνελ!!!Δοκιμασα να το βαλω δε downloader mode και μπαινει,για να περασω παλι με odin τη δικια του,αλλα δε προχωραει!!!Μου βγαζει σφαλμα!!Τι κανω????Να πω οτι δεν εχω βαλει τη ρομ μεσα στην εσωτ.μνημη,ουτε στην εξωτερικη...ΕΝΤΙΤ:ΟΚ ΤΩΡΑ!!!Παραδοξως δοκιμασα με τη Γερμανικη οφισιαλ jb και τη περναει!!Οποτε θα δοκιμασω παλι...

 

αφού τα κατάφερες οκ.. την διαδικασία που έβαλα την κάνεις για να να αποκτήσεις ρουτ και cwm recovery σε στοκ ρομ.. έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι απο στοκ ics kernel ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ WIPE-> ΒΟΟΤLOOP..;)..

γράψε αν θέλεις ποιά ρομ έβαλες και αν χρειάζεσαι άλλη βοήθεια..

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει jellybean kernel ενώ είχες ics Rom.Τώρα που βάζεις jellybean Rom λογικά θα την πάρει κανονικά.Και μετά αν θες να το ρουταρεις και να βάλεις την custom που έδωσε ο Μάκης θα ξαναβάλεις τον philz kernel

 

Ευχαριστω φιλε μου.Επανεκινηση να το αφησω να κανει μονο του?Οκ την εκανα μονος μου...Τωρα δοκιμαζω τα υπολοιπα...

Edited by petran66

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ναι αφου πλεον θα εχεις jb rom δοκιμασε να δεις αν μπαινει στο λειτουργικο

 

Ολα οκ...:)

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Είμαι με stock rom, rooted και έχω περασμένο το titanium . Έχω διαγράψει 5-10 "σκουπίδια" της Samsung αλλά δεν γνωρίζω για κάποια συγκεκριμένα. Μπήκα εδώ SGS2 removable αλλά αφού είναι για SGS2 όπως καταλαβαίνετε δεν τα έχει όλα.

 

Έχω εντοπίσει αυτά και αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν τα διαγράψω. Σας παρακαλώ, μισό λεπτό θα πάρει να τα δείτε :)

 

calendar Storage 4.1.2

favorite apps (αυτό ως widget φαντάζομαι βγαίνει εύκολα)

s planner (εφόσον έχω κατεβάσει απο το playstore αυτό της Google, έχω πρόβλημα να το αφαιρέσω? )

s planner widget (αν βγαίνει το απο επάνω βγάζω και αυτό)

samsung push service 1.1.3

samsung keyboard (έχω εγκατστήσει το swype το επίσημο)

samsung backup provider

samsung browser sunc adapter

samsung calendar sync adapter

samsung cloud data relay

samsung contact sync adapter

samsung backup

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα αν δεν τα χρειάζεσαι.

 

στο Calendar Storage μου λέει --> com.android.providers.calendar CalendarProvider.apk Stock CAUTION Calander sync

 

το βγάζω άφοβα και όταν βάλω το google calendar θα είναι οκ?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

καλημερα... 3 ερωτησεις...

 

1. πως βλεπω το csc μου?

2. πως βλεπω αν εχει περασει ο jb bootloader που φλασαρα?

3. αυτη την επισημη γερμανικη να την περασω απλα με cwm??

Edited by nikosnt74
Link to comment
Share on other sites

καλημερα... 3 ερωτησεις...

 

1. πως βλεπω το csc μου?

2. πως βλεπω αν εχει περασει ο jb bootloader που φλασαρα?

3. αυτη την επισημη γερμανικη να την περασω απλα με cwm??

 

Nομιζω 1234# και μετα το superuser back. Αν φλασαρες τον bootloader προφανώς πέρασε δε νομιζω οτι φαίνεται απο κάπου. Η παραπανω Ρομ είναι η κινεζική πρεπει να βάλεις κάποια LSZ που είναι η επίσημη.

Δοκιμασα το παρακατω script http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2158329 το οποίο υπόσχεται πολλά αλλά σε LSF με speedmode που το Βάλα δεν παρατήρησα τίποτα. Προσοχή διαγράφουμε όλα τα script απο το unit.d αλλιως θα έχουμε bootloop

Link to comment
Share on other sites

..... Η παραπανω Ρομ είναι η κινεζική πρεπει να βάλεις κάποια LSZ που είναι η επίσημη.

 

πιο κατω στο ποστ εχει

 

Update: Official N7000XXLSZ rolling out for Germany (DBT)

 

αυτη ειναι η επισημη σε zip. την περναω με odin ή cwm??

Link to comment
Share on other sites

Φιλε πολυ καλη πραγματικα!:):)Νασαι καλα που τη προτεινες γιατι η sweet :down:Να ρωτησω:Εχω τη ν2.Την ν3 τη περναω απο πανω χωρις wipes;Γιατι βαριεμαι να ξαναστηνω το νοτε

 

Ρώτησα τον DEV και μου απάντησε πως το καλυτερο είναι να την περάσουμε με Full Wipe όλα. Και εγώ μόλις γυρίσω από ένα ταξίδι που θα πάω, θα την στήσω έτσι όπως μου απάντησε με full wipe/cache/dalvin, format κλπ κλπ και μετά από το πρώτο μπουτ θα ξαναμπώ σε recovery να βάλω την speedmod kernel

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...