Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εγώ είμαι απο χτες με team union την odexed έκδοση όμως ,και μια χαρά φαίνεται απο απόδοση.

Απο μπαταρία μέχρι στιγμής φαίνεται καλη,αυτη τη στιγμή μου έχει 2 ωρες.46 λεπτά η οθόνη και έχω ακόμη 23% μπαταρία...

Βασικά με την kingdroid ics που ειχα στις 2 ωρςς και 20 λεπτά οθόνης περίπου εσβηνε το κινητό,οπότε δεν έχω και καμία σούπερ μπαταρία...

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Επειδη εχει ενα θεμα το link παρακατω ειναι το κειμενο για το overclock:

 

 

This is long INFO post from real chip designer that help to create CPU/GPU and other chips for the living for 14 years now, so respect 

 

He sent me PM, for now he cant post that by him self.

 

Vikas is monitoring our thread and want to say his professional stand about UV/OV and why it's works for some and why not for others.

 

==================

I am calling Vikas(vikas.mishra) to the speech stand 

 

 

Hello people.

 

Let me introduce myself - my name is Vikas Mishra and I am a chip designer by profession. .

I have worked on critical parts of design of TI OMAP4, OMAP5, Nvidia Tegra 3 etc and have been doing this for the last 14 years.

Of late - I have seen a lot of folks posting BUGS about undervolting of the GPU/CPU.

I think I can explain what are the possible issues with undervolting/overclocking in a laymans language.

 

It is a little long winded but I think the length is needed for providing the appropriate context.

 

* What is inside your Cellphone

 

Your cellphone is an amazing device. It is a full fledged computer

that fits into your pocket. They have all the standard components

that a computer has - except that they are all usually soldered on

the motherboard directly and are not meant to be user-servicable.

 

The chief components inside your cellphone are

1. Application Processor (AP)- this is the heart of a modern

cellphone. These are manufactured by many companies - the main

ones are Qualcomm, Nvidia, Samsung and Apple. The other not so

well known ones are made by Texas Instruments, ST Ericsson,

Marvell and Broadcom.

 

A modern AP has logic to control the camera and process the image

that it generates, to do video encoding (video recording) and

video decoding (movie watching), Audio processor etc. in addition

to the well known CPU and GPU.

 

2. Power Management Controller - This is the chip that is

responsible for generating and regulating the voltages that are

used by all the components on the board.

 

3. DRAM - not very different from the DRAM found on a PC (except

that it is lower voltage)

 

4. Flash - for storage

 

5. Touchscreen controller

 

6. Logic for microphone, speaker

 

7. Battery

 

One of the most complex piece of circuitry on the phone is the AP

and the power management controller.

 

 

* Circuit Basics

 

A modern AP has millions of circuit units called (Flip

Flops). These flip flops have two parameters associated with them

called Setup time and Hold time. More details on what a flip flop

can be found on the wikipedia at

http://en.wikipedia.org/wiki/Flip-flop_(electronics) . This is a

nice bit of bedside reading if you are interested. 

 

A setup time roughly indicates what frequency you can run a design

or an AP at before it becomes unstable.

 

A hold time roughly indicates the maximum voltage till which a

design is stable.

 

A fully technical analysis of what is involved in these timing

parameters requires a degree in electrical engineering but in broad

terms the problem is described below.

 

Chip designers diligently ensure that all of the millions of the

flip flops in a chip meet the setup and hold time across a broad

range of voltages and silicon parameters. They do a pessimistic

analysis to ensure that a chip will run reliably across a wide

range of voltage/frequency combinations.

 

However, contrary to the popular belief, chips vary widely in their

silicon parameters. Even chips on a the same wafer and different

flip-flops within the same chip can have widely different silicon

parameters. This is why what works on one particular chip will not

work on the other chip.

 

Your silicon manufacturer provides a range of voltages and

frequencies across which the device can work reliably. The phone

manufacturer will further narrow down the range depending on the

other components they choose within the phone board.

 

* How does voltage affect the design

 

Reducing voltage makes the design slower and increasing voltage

makes the design faster.

 

So can I keep on increasing the voltage for ever and make the

circuit faster and faster. The answer is no - a point will come when

the circuit will become unreliable. This becomes unreliable because

the "hold time" of one or more of the flops will start

violating.

 

As you reduce the voltage of the design, the circuit will start

becoming slower. However typically it will continue to work till at

apoint it starts failing - this failure occurs due to violation of

"setup time" of one or more flops in the design.

 

So what happens when the setup time or the hold time of a design

fails - the answer is that it is unpredictable. Meaning suddenly if

you ask the processor what is the value of 2+2, the answer it will

provide could be unreliable - in some cases it could be 3, in some

cases it could be 4 in some cases it could be -2349783297 (a random number).

 

I am of course oversimplifying but I hope you get the picture.

 

* How does undervolting affect your phone processor

 

The reason undervolting is so appealing to people because they

thing that undervolting will save power and improve battery

life. While this is true in theory, in practice there is a caveat.

 

It will reduce the power of the chip, but the power consumed by the

phone as a whole will not improve. In some cases in fact it can

deteriorate. Let me explain.

 

The most power hungry part in the phone is not the AP - it is the

LCD screen. All of these screens consume a ton of power. So even

though your AP is now consuming lesser power, the overall impact to

the phone as a whole is not that much.

 

If you accompany undervolting with a frequency reduction (which you

should), the total time taken for doing a web page rendering (for

example) would increase. During this time the screen is on and it

has more than compensated for the power that you saved in the

AP.

 

You could of course come up with examples where this wouldn't

happen - but on a whole, IMHO, you should leave the voltage of the

AP/GPU/CPU to the guys who know the system best - the guys who

designed the chip and people who manufactured it.

 

* How does overvolting/overclocking affect your phone processor

 

If you want that last drop of performance from your phone and you

over clock it, at a point some of the design flops will start

violating the hold time and the design will stop working reliably.

 

Again, in some anecdotal cases this would work - but this is not a

reliable means/mode of working. Just because your friend's or your

first cousin's girlfriend's phone works - doesn't mean yours will

work as well.

 

* What are the user observable impacts of undervolting/overclocking?

 

It is hard to say - simply because there are so many of flops in

the design.

 

In some cases - you wouldn't see anything wrong with the phone

until one day you do. In some cases it will result in a SOD

immediately. In some cases it will result in your phone not waking

up reliably.

 

IMHO the risks of issues with undervolting/overclocking far

outweighthe potential gains you may get out of it. Usually there

is no lasting damage to the phone/AP if you overlock/undervolt but

it is possible to do it. For example, You run the phone at such a

high frequency that the chip temperature becomes more than what it

was designed for and the Silicon just fails.

 

So "Just say No" . Don't overclock or undervolt your phone -

leave it to the guys who really understand what they are doing.

 

Thanks,

Vikas

Link to comment
Share on other sites

UV/OC

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=34153152&postcount=15576

Από τα πιο χρήσιμα posts που έχω διαβάσει :happy:

Thanks giokspy!

 

Δυστυχώς αυτήν την περίοδο δεν κυκλοφορεί κάποια αξιόλογη Rom/Kernel,οι Rom Chefs και οι Developers την έχουν κάνει με ελαφρά!Το κινητό μας σιγά σιγά βουλιάζει!

Edited by ibanezman192
Link to comment
Share on other sites

UV/OC

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=34153152&postcount=15576

Από τα πιο χρήσιμα posts που έχω διαβάσει στη ζωή μου :happy:

Thanks gioksp

 

Φοβερό τυπακι (όχι ο jio),μας γραφει ολόκληρο σεντόνι,σαν ειδικός και καλά,για να μας πει στο τέλος :

"Εχμ ...σαν ειδικός στους επεξεργαστές,η λύση είναι να μην τους πειράξετε ποτέ,θα δουλέψει τέλεια."

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι πως το undervolting ριχνει την αποδοση αφου δουλευει στις ιδιες συχνοτητες. Δηλαδη είτε 1200 ειτε 1300mV βαλω στα 1400 mHz η ταχυτητα δεν πρέπει να ειναι η ιδια?

Αυτο που παρατηρησα πάντως ειναι οτι το τηλεφωνο γίνεται πολύ πιο smooth αν αλλάξω το scaling πχ αντι 200-1400 εβαλα 800-1400. Ισως αν βαλω 500-1400 να εχει και καλύτερη μπαταρία μιας και ανοιγουν οι εφαρμογες πιο άνετα

Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτά που λέει περί flip-flop τα κάναμε πρώτο εξάμηνο στην σχολή και έχει δίκιο ότι εάν πειραχτούν τα Volt " πχ. 2+2 δεν βγάζει ακριβής και σωστή τιμή το 3." Όλα είναι θέμα 0 και 1 και τα flip-flop έχουν να κάνουν με παλμούς ρολογιού (Clock Pulses).

Δείτε την παρακάτω εικόνα.Με κακό undervolting ή overvolting χαλάνε τα διαγράμματα των εισόδων και του ρολογιού.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e8/JK_timing_diagram.svg/516px-JK_timing_diagram.svg.png

 

Volt είναι η είναι μονάδα μέτρησης της ηλεκτρικής τάσης,η δύναμη με την οποία "σπρώχνεται" το ηλεκτρικό ρεύμα στο κύκλωμα!

http://d24w6bsrhbeh9d.cloudfront.net/photo/6631330_700b.jpg

 

Ακολουθεί παράδειγμα για την AMD HD7770 μου:

____________ Default_OC

Memory Clock:__1125__1250 MHz

Gpu Clock:_____1000__1125 MHz

Volt: 1.1750 V

Ύστερα από πολλές δοκιμές και ψάξιμο κατέληξα στην απόφαση να μην πειράξω τα Volt,αλλά λίγο τα MHz.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την αύξηση κατά 3-4 fps στα παιχνίδια με τίμημα την αφαίρεση 1-2 μηνών ζωής της gpu μου.Εάν πείραζα τα Volt,τα MHz ανέβαιναν παραπάνω αλλά το σύστημα γινόταν ασταθές.

Εάν όμως άλλαζα ψήκτρα και πάστα,έκανα και 2-3 κολπάκια με τις ρυθμίσεις Bios/Drivers,θα μπορούσα να τα πάω καλύτερα!Φυσικά αυτό δεν γίνεται στο κινητό μας.

 

Ακολουθεί παράδειγμα συγκεκριμένα για το κινητό μας:

Εάν από 1200mV το πας 1210mV (+ 0.01 V),η διαφορά είναι τόσο μικρή που δεν έχει ουσιαστικές επιπτώσεις.Δηλαδή είναι σαν να μην το έκανες.

Εάν από 1200mV το πας 1500mV (+ 0.3 V),η διαφορά είναι σημαντική και επηρεάζει έστω και λίγο αρνητικά το κύκλωμα.

Εάν από 1200mV το πας 3V ( + 2.8V) ( ;;; ) το έκαψες και πας για άλλο κινητό!

Κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το κινητό μας συμπεριφέρεται καλύτερα με τις default τιμές και το UV/OC πιο πολλά προβλήματα δημιουργεί παρά λύνει.Είναι απλά ένα "Placebo".

 

Ακολουθεί Real Life παράδειγμα:

Η σχολή μου απέχει από το σπίτι μου 10 λεπτά με τα πόδια.Την διαδρομή την βγάζω χωρίς κούραση με κανονικό ρυθμό περπατήματος(ΡΠ) 5 km/h.

Εάν αυξήσω το ΡΠ στα 7 km/h ,θα φτάσω πιο γρήγορα αλλά θα έχω κουραστεί πολύ παραπάνω στην διαδρομή,αναίτια.

Είναι σαν να αυξάνω τα MHz,δλδ το πόσο γρήγορα κουνιούνται τα πόδια μου(ΡΠ) αλλά και τα Volt,δλδ τη ροή του αίματος μου κτλπ όργανα.Μου παίρνει λιγότερο χρόνο,αλλά σαν τίμημα κουράζομαι,ζεσταίνομαι,ιδρώνω κτλπ.

Εάν μειώσω το ΡΠ στα 3 km/h ,θα φτάσω αργοπορημένος χωρίς να έχω κουραστεί,πάλι αναίτια.Είναι σαν να μειώνω τα MHz.Μου παίρνει πολύ περισσότερο χρόνο,αλλά καθόλου δεν κουράζομαι,ζεσταίνομαι,ιδρώνω κτλπ.

Διατηρώ λοιπόν την αρχική κατάσταση και είμαστε όλοι ευτυχισμένοι!

 

Εν κατακλείδι,το ένα επηρεάζει την λειτουργία του άλλου.

Ο τυπάς που έγραψε το σεντόνι θέλει σωστά (κατ'εμέ) να αποτρέψει τον μέσο χρήστη από το να ασχοληθεί με τέτοια λεπτά θέματα.

Δεν θέλω να επεκταθώ περαιτέρω γιατί έχω ήδη μπερδέψει :P

Edited by ibanezman192
trololol
Link to comment
Share on other sites

Edit

Volt είναι η ενταση του κυκλώματος;

θάνατος στους καθηγητες σου,ειδικά σε οποίον σε περασε ψηφιακά ηλεκτρονικά.

Δεν κάνω πλάκα.

Δε στέκει ουτε λέξη μεσα σε μια τόσο μικρή πρόταση.

 

 

Το τι είπε για φλίπ φλοπ...μη νομίζεις ότι έχει έχει βρε φίλε τίποτα φλιπ φλοπ μεσα ο επεξεργαστης που παίρνουν τάσεις επηρεαζόμενες απευθειας απο set cpu να ουμε...:p αυτα που έμαθες στη σχολή ήταν σε εντελώς θεωρητικό επίπεδο...τα φλιπ φλοπ έχουν αλλάξει πολυυυυυυ μεσα

στα χρόνια,τόσο που ενα ολοκληρωμένο έχει πολλέεεες χιλιάδες μέσα,και ενα κινητό πολλααααα ολοκληρωμένα...

Δεν είναι τόσο εύκολο να κάνεις εσύ τα φλιπ φλοπ να υπολειτουργησουν,κυρίως γιατι μεσολαβούν κάποια εκατομμύρια εξαρτημάτων μέχρι εκεί...

Και επίσης αμφιβάλω ότι αυτός είναι ενας ειδικός επί των επεξεργαστών γιατι λεει κοινώς ********.

Αν δεις ενα ποστ που κυκλοφορεί απο εργαζομενο της Asus για τους sandy και το overclock σε σχέση με τις τάσεις που εφαρμόζονται στο chip ,εκεί θα πάθεις πλάκα ,με συμπικνωμενη γνώση πραγματική,όχι αερολογίες.

Ο ίδιος ο επεξεργαστης ένωσή κινητού μπορεί να κυκλοφορεί σε άλλη εκδοσή υποχρονισμενος και undervolted...

Κι εσύ θα μου πεις εύλογα,εκείνοι είναι underclocked,οπότε μπορούν να είναι και undervolted...και εκεί θα σου πω πως τα προβλήματα στα κινητά με undervolt,εμφανίζονται σχεδόν παντα με υπερκομπλα του δεοντως μείωση της φάσης και σε ξύπνημα απο deepsleep,και ουχί under load.

 

Οποίος είχε το θρυλικό milestone,ξερει τι πάει να πει 100% overclock ,με undervolt και full stability

Edited by vagelisda
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα η κινέζικη μπαταρία των 5000mah και οι πρώτες εντυπώσεις ειναι παραπάνω από άριστες.Ηρθε προφορτισμένη στο 66% και μετά από σχεδόν 5 ώρες που παίζω με το κινητό με την jon rom v3 καθως η v4 δεν έχει ελληνικά, έχει φτάσει στο 15%.Περίμενα επίσης ότι το κινητό θα γινόταν τελείως άβολο αλλά έχει καλύτερο "χούφτωμα" :lol: και γενικά δεν το νιώθω τόσο άβολο όσο το έβλεπα από τις φωτογραφίες και χωράει οριακά και στην θήκη ζώνης που χρησιμοποιώ.Επιτέλους το θέμα αυτονομία έχει λυθεί για μένα.Και όταν θα πάω στο note 3 πάλι θα πάρω μια τέτοια μπαταρία και θα γελάω με όσους κοροιδεύουν τα πλαστικά της samsung και χαίρονται το γυαλι-αλουμίνιο και παράλληλα θα ψάχνουν για μπρίζα ή θα κουμπώνουν εξωτερικούς φορτιστές για να βγάλουν τη μέρα
Link to comment
Share on other sites

Το τι είπε για φλίπ φλοπ....με undervolt και full stability

 

Φίλε Βαγγέλη σίγουρα ξέρεις περισσότερα από εμένα!Κοτσάνα μου ξέφυγε για το Volt!Ναι σίγουρα δεν έχει 2-3 flip-flop μέσα η CPU,δεν το εννοούσα έτσι!

Το συμπέρασμα πιστεύω είναι αυτό:Δεν αξίζει στο κινητό μας να κάνεις UV/OC.

Ένας και απλός λόγος αρκεί.Η Samsung ΔΕΝ πρόκειται να δώσει τον κώδικα του Exynos...καλά κάνουν οι CM devs και εγκαταλείπουν τις συσκευές της!Είναι σαν να πηγαίνεις στον πόλεμο,και να μην έχεις το όπλο σου(Exynos Code) μαζί,παρά μόνο γεμιστήρες(fix από έδω και από εκεί).Τι να τους κάνεις;

Edited by ibanezman192
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα η κινέζικη μπαταρία των 5000mah και οι πρώτες εντυπώσεις ειναι παραπάνω από άριστες.Ηρθε προφορτισμένη στο 66% και μετά από σχεδόν 5 ώρες που παίζω με το κινητό με την jon rom v3 καθως η v4 δεν έχει ελληνικά, έχει φτάσει στο 15%.Περίμενα επίσης ότι το κινητό θα γινόταν τελείως άβολο αλλά έχει καλύτερο "χούφτωμα" :lol: και γενικά δεν το νιώθω τόσο άβολο όσο το έβλεπα από τις φωτογραφίες και χωράει οριακά και στην θήκη ζώνης που χρησιμοποιώ.Επιτέλους το θέμα αυτονομία έχει λυθεί για μένα.Και όταν θα πάω στο note 3 πάλι θα πάρω μια τέτοια μπαταρία και θα γελάω με όσους κοροιδεύουν τα πλαστικά της samsung και χαίρονται το γυαλι-αλουμίνιο και παράλληλα θα ψάχνουν για μπρίζα ή θα κουμπώνουν εξωτερικούς φορτιστές για να βγάλουν τη μέρα

 

Καλησπέρα

Δώσε λινκ νά την δω

Πόσες μέρες έκανε να ερθει

Ευχαριστώ

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Δώσε λινκ νά την δω

Πόσες μέρες έκανε να ερθει

Ευχαριστώ

 

+1 και εμένα θα με ενδιέφερε κάτι τέτοιο αν είναι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτή ειναι http://www.ebay.com/itm/170829058618?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649 και ήρθε σε 20 μέρες.Ειναι ενα θέμα βέβαια το πόσες ώρες θα κάνει για να φορτίσει πλήρως αλλά απο την στιγμή που από ότι βλέπω θα μου βγάζει από το πρωι μέχρι το βράδυ,θα την φορτίζω ειτε στο κινητό ειτε στον κινέζικο εξωτερικο φορτιστή (στον γνήσιο της samsung δεν φορτίζει,επειδη σε αυτόν η μπαταρία πρέπει να μπει ανάποδα) και θα χρησιμοποιώ τις 2 κανονικές που έχω.Ακόμη και να χαλάσει πάνω στους 4-5 μήνες καθως οι μέχρι τώρα κινέζικες που έχω πάρει για άλλα κινητά,δεν άντεχαν παραπάνω,δε θα με ενοχλήσει γιατι τα χρήματα που την πήρα ειναι λιγα Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Βαγγέλη σίγουρα ξέρεις περισσότερα από εμένα!Κοτσάνα μου ξέφυγε για το Volt!Ναι σίγουρα δεν έχει 2-3 flip-flop μέσα η CPU,δεν το εννοούσα έτσι!

Το συμπέρασμα πιστεύω είναι αυτό:Δεν αξίζει στο κινητό μας να κάνεις UV/OC.

Ένας και απλός λόγος αρκεί.Η Samsung ΔΕΝ πρόκειται να δώσει τον κώδικα του Exynos...καλά κάνουν οι CM devs και εγκαταλείπουν τις συσκευές της!Είναι σαν να πηγαίνεις στον πόλεμο,και να μην έχεις το όπλο σου(Exynos Code) μαζί,παρά μόνο γεμιστήρες(fix από έδω και από εκεί).Τι να τους κάνεις;

 

Αυτπ παντως με τους υπολογιστες οτι δεν αξιζει το overclock δεν ισχυει. Απλα ποικιλουν τα αποτελςαματα αναλογα με τον επεξεργαστη. Εγω για παραδειγμα εχω εδω και 4+ χρονια τον q9400 ανεβασμενο απο τα 2,6 στα 3,6GHz με μοναδικο κοστος την αυξηση της θερμοκρασιας με αυξηση περιπου 10% του ρευματος.ετσι εχω αισθητη αυξηση θα ελεγα 25% καλύτερη αποκριση και επιδόσεις οποτε σιγουρα αξιζει.

Το ιδιο εκανα και στα προηγουμενα κινητα. Στο lg p500 απο 600 δουλευει ακομα στα 748 με πολυ βελτιωμενες επιδόσεις. Το ιδιο και στο galaxy s δουλευε σταθερα στα 1200 και εδινε το κατι παραπανω που ήταν απαραιτητο για να ειναι smooth. Οποτε αξιζς και με το παραπανω. Τωρα αν αξιζει στο note το overclock θα παραπεμψω σε παλιοτερους overclocked kernels οπως ο notecore που εκαναν το κινητο πολυ πιο smooth. Οποτε επειδη οι επιδοσεις εχουν να κανουν και με governors και scaling ειναι καθαρα θεμα kernel. Mε ενα καλο κερνελ μπορει να τρεξει ανετα στα 1, 6 χωρις κανενα ιδιατερο κοστος ισως με ενα 5-10% το πολυ μειωση της διάρκειας της μπαταριας

Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα τη νεα stunner και το νεο DH kernel. Το κινητο πσει απιστευτα καλα. Δε με βλεπω να γυρναω σε στοκ.
Link to comment
Share on other sites

Μολις περασα τη νεα stunner και το νεο DH kernel. Το κινητο πσει απιστευτα καλα. Δε με βλεπω να γυρναω σε στοκ.

 

Καλησπέρα

Την έχω απο το πρωι στην κάρτα μνήμης. Ξινεται το χερι μου να την περάσω :)

Ειναι καλυτερη απο την asylum;

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Την έχω απο το πρωι στην κάρτα μνήμης. Ξινεται το χερι μου να την περάσω :)

Ειναι καλυτερη απο την asylum;

 

Η asylum ειναι πολυ σταθερη αλλα εμενα μου αρεσει πολυ περισσοτερο η stunner.

Εχω παντως να κλεισω 48ωρο με μια ρομ αρκετο καιρο το μονο προβλημα ειναι οτι με τον τελευταιο DH kernel το κινητο ζεστάνεται αρκετα

Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε σήμερα η κινέζικη μπαταρία των 5000mah και οι πρώτες εντυπώσεις ειναι παραπάνω από άριστες.Ηρθε προφορτισμένη στο 66% και μετά από σχεδόν 5 ώρες που παίζω με το κινητό με την jon rom v3 καθως η v4 δεν έχει ελληνικά, έχει φτάσει στο 15%.Περίμενα επίσης ότι το κινητό θα γινόταν τελείως άβολο αλλά έχει καλύτερο "χούφτωμα" :lol: και γενικά δεν το νιώθω τόσο άβολο όσο το έβλεπα από τις φωτογραφίες και χωράει οριακά και στην θήκη ζώνης που χρησιμοποιώ.Επιτέλους το θέμα αυτονομία έχει λυθεί για μένα.Και όταν θα πάω στο note 3 πάλι θα πάρω μια τέτοια μπαταρία και θα γελάω με όσους κοροιδεύουν τα πλαστικά της samsung και χαίρονται το γυαλι-αλουμίνιο και παράλληλα θα ψάχνουν για μπρίζα ή θα κουμπώνουν εξωτερικούς φορτιστές για να βγάλουν τη μέρα

 

Είχα διαβάσει απο πολλούς πως αυτές οι μπαταρίες προσφέρουν στο σύνολο max +20% απόδοση και δεν ψηνόμουν..

 

Για το Note3 φίλε μου γιατί να πάρεις εξτρά μπαταρία? αν ακολοθήσει τα βήματα του Note2 δεν θα έχεις κανένα θέμα με την αυτονομία

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Για αυτη τη stunner λετε???http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2071669

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Για αυτη τη stunner λετε???http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2071669

 

Ναι. Με τον DH 1.4 δεν εχει random reboots και δουλευει μια χαρα. Έχει.καποιο θέμα με το media scaner γιαυτο και στην αρχη υπερθερμενεται. Αν παντως σταματησεις το media scanner δεν εχει θεμα

Edited by giokspy
Link to comment
Share on other sites

εμενα με stunner+ Dh 1.4 δεν εχει reboots...βασικα δεν εχει re... απλα σβηνει :lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

·۰•●_N1k0s_●•۰·

Link to comment
Share on other sites

Όποιος είχε πρόβλημα να κατεβάσει την νέο JonROM V4 επειδή έχουν πολύ αργό download στο κατέβασμα, την έχω βάλει στον σέρβερ μου πάτε κάτω στην υπογραφή μου και μετά ROMS
Link to comment
Share on other sites

Η stunner καλή χρυσή με dh αλλά την εξαιρετική ταχύτητα δεν βλέπω. Καλή ρομ σε γενικές γραμμές όμως με πολλές επιλογές.
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Με τον DH 1.4 δεν εχει random reboots και δουλευει μια χαρα. Έχει.καποιο θέμα με το media scaner γιαυτο και στην αρχη υπερθερμενεται. Αν παντως σταματησεις το media scanner δεν εχει θεμα

 

Αρκετα καλη και γρηγορη ρομ,αλλα ξενερωσα καπως γιατι δεν εχει fm ραδιο και βιντεοκλεισεις και το βασικοτερο,μου κολησε δυο φορες και ετσι ξαναεβαλα την odexed έκδοση της Team Union,η οποια παει αρκετα καλυτερα...;)Αν και εμφανισιακα μ'αρεσε περισσοτερο η stunner που ειναι και 4.2.2...

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ραδιο δεν εχει καμια google rom αλλα δουλευει το spiritFM μια χαρα. Η βιντεοκληση ειναι πατεντα της samsung και δεν παιζει αε αλλες ρομ. Εμενα με προβληματιζει η αυξημενη θερμοκρασια του τελςυταιου DH kernel. Αν και ακτεβασα αρκετα τα volt και το κινητο παιζει σταθερα παλι ανεβαζει θερμοκρασια. Με thor kernel ας πουμε εχει πολυ καλυτερες θερμοκρασιες. Αν δουλευτει λιγο ο κερνελ με τους mali drivers θα ηταν αψογος αλλα δυστυχώς ο thor ειναι απορροφημενος με το note2 και δεν εχει χρονο. Ουσιαστικα 2 ειναι οι αξιολογοι developers που εχουν μεινει στο note 1, της asylum που δουλευεται ο cm 10.1kernel(δυστυχως ακομα σε 3.0.31) και της stunner ο οποιος εχει κανει πολυ καλη δουλεια με linaro και 3.069.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...