Jump to content

Polls @ myphone.gr: Ποιον πάροχο Internet προτιμάτε;


TN97
 Κοινοποίηση

Ποιον πάροχο Internet προτιμάτε; (είστε συνδρομητής)  

843 members have voted

  1. 1. Ποιον πάροχο Internet προτιμάτε; (είστε συνδρομητής)

    • OTE (Conn-X)
      245
    • Forthnet
      201
    • Wind (Tellas)
      91
    • HOL - Hellas on Line
      164
    • On Telecoms (Vivodi)
      42
    • Net One
      8
    • Cyta - 2play
      73
    • Άλλος πάροχος
      3
    • Δεν ξέρω / δεν απαντώ
      16


Recommended Posts

Είναι οξύμωρο να συγκρίνουμε τη σταθερή τηλεφωνία του χαλκού (ΟΤΕ) με την ψηφιακή τηλεφωνία του διαδικτύου (VoIP)... Προσωπικά αν και δεν μου περισσεύουν προτιμώ να πληρώνω το πάγιο του ΟΤΕ και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, χωρίς να έχω μείνει ΟΥΤΕ λεπτό χωρίς τηλέφωνο στα 25 χρόνια που είμαι συνδρομητής τηλεφώνου και στα οκτώ χρόνια που είμαι συνδρομητής adsl. Επειδή για έξι μήνες στο παρελθόν έτυχε να εργαστώ και στο τηλεφωνικό κέντρο κάποιου άλλου παρόχου έχω ιδίαν αντίληψη για την εξυπητρέτηση πελατών αν δεν είσαι συνδρομητής του ΟΤΕ. Εν κατακλείδι "...κάτι ήξερε ο πατέρας μου και ο παππούς μου που πλήρωναν τον ΟΤΕ", δεν βρίσκω κάποιο λόγο να τον αλλάξω, συν το γεγονός οτι θα μπορώ πολύ σύντομα να έχω πρόσβαση και σε δίκτυο VDSL με ταχύτηα 30-50 Mb...
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 149
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 2 years later...

Είμαι στον ΟΤΕ (εδώ και πολλά χρόνια) και πληρώνω 42,5 Ευρώ το δίμηνο στο πρόγραμμα <<σταθερά και κινητά 165'>>.

Δεν έχω ίντερνετ.

Θέλω με λιγότερα να έχω και ίντερνετ. (το λέω επειδή σε άλλο σπίτι είχα ιντερνετ και τηλεφωνία με 18,36 ευρώ στη Vivodi, δεν είχα παράπονο)

Αν πάω σε άλλη εταιρεία θα πληρώσω έξοδα αλλαγής παρόχου; (ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι πώς ακριβώς λέγεται)

Ποια συστήνετε;

 

Edit:

Μόλις με πήραν από Wind:

20€ το μήνα (+ 35€ τέλος φορητότητας), περιλαμβάνει:

1.απεριόριστα αστικά/υπεραστικά

2.300 λεπτά προς κινητά

3.Ίντερνετ

 

Τι λέτε;

(αυτό που με χαλάει είναι τα 35€ τέλος φορητότητας)

(α, και το πάγιο ήθελα να ναι 18€ όσο μου το 'χε η Vivodi στο άλλο σπίτι :rolleyes:)

Edited by aetosa
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στον ΟΤΕ (εδώ και πολλά χρόνια) και πληρώνω 42,5 Ευρώ το δίμηνο στο πρόγραμμα <<σταθερά και κινητά 165'>>.

Δεν έχω ίντερνετ.

Θέλω με λιγότερα να έχω και ίντερνετ. (το λέω επειδή σε άλλο σπίτι είχα ιντερνετ και τηλεφωνία με 18,36 ευρώ στη Vivodi, δεν είχα παράπονο)

Αν πάω σε άλλη εταιρεία θα πληρώσω έξοδα αλλαγής παρόχου; (ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι πώς ακριβώς λέγεται)

Ποια συστήνετε;

 

Edit:

Μόλις με πήραν από Wind:

20€ το μήνα (+ 35€ τέλος φορητότητας), περιλαμβάνει:

1.απεριόριστα αστικά/υπεραστικά

2.300 λεπτά προς κινητά

3.Ίντερνετ

 

Τι λέτε;

(αυτό που με χαλάει είναι τα 35€ τέλος φορητότητας)

(α, και το πάγιο ήθελα να ναι 18€ όσο μου το 'χε η Vivodi στο άλλο σπίτι :rolleyes:)

Η Vivodi έχει πεθάνει χρόνια τώρα. Σου προτείνω να πας στη Wind, έχει την καλύτερη προσφορά, άριστη εξυπηρέρηση, μεγάλο bandwidth με εξωτερικό (που ναι και το σημαντικότερο) κλπ, αυτό έχω και βρήκα την υγειά μου. Τέλος φορητότητας αναγκαστικά θα πληρώσεις όπου κι αν πας, στον πρώτο λογαριασμό.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στον ΟΤΕ (εδώ και πολλά χρόνια) και πληρώνω 42,5 Ευρώ το δίμηνο στο πρόγραμμα <<σταθερά και κινητά 165'>>.

Δεν έχω ίντερνετ.

Θέλω με λιγότερα να έχω και ίντερνετ. (το λέω επειδή σε άλλο σπίτι είχα ιντερνετ και τηλεφωνία με 18,36 ευρώ στη Vivodi, δεν είχα παράπονο)

Αν πάω σε άλλη εταιρεία θα πληρώσω έξοδα αλλαγής παρόχου; (ή κάπως έτσι, δεν θυμάμαι πώς ακριβώς λέγεται)

Ποια συστήνετε;

 

Edit:

Μόλις με πήραν από Wind:

20€ το μήνα (+ 35€ τέλος φορητότητας), περιλαμβάνει:

1.απεριόριστα αστικά/υπεραστικά

2.300 λεπτά προς κινητά

3.Ίντερνετ

 

Τι λέτε;

(αυτό που με χαλάει είναι τα 35€ τέλος φορητότητας)

(α, και το πάγιο ήθελα να ναι 18€ όσο μου το 'χε η Vivodi στο άλλο σπίτι :rolleyes:)

Το 35αρι μπορεις να το γλιτωσεις ως εξης,να το ζητησεις να στο πιστωσουν σε επομενο λογαριασμο,αυτο εγινε με την δικη μου περιπτωση στο πατρικο μου σε αιτηση ομως στην hol αλλα δεν χανεις κατι να το απαιτησεις απο την wind!

Link to comment
Share on other sites

Η Vivodi έχει πεθάνει χρόνια τώρα. Σου προτείνω να πας στη Wind, έχει την καλύτερη προσφορά, άριστη εξυπηρέρηση, μεγάλο bandwidth με εξωτερικό (που ναι και το σημαντικότερο) κλπ, αυτό έχω και βρήκα την υγειά μου. Τέλος φορητότητας αναγκαστικά θα πληρώσεις όπου κι αν πας, στον πρώτο λογαριασμό.

Δεν σκέφτηκα να τη ρωτήσω κάποια πράγματα για το συμβόλαιο.

Το δικό σου είναι 20 ευρώ το μήνα τον πρώτο χρόνο;

Και το δεύτερο 25;

Δυο χρόνια συμβόλαιο;

Link to comment
Share on other sites

Το 35αρι μπορεις να το γλιτωσεις ως εξης,να το ζητησεις να στο πιστωσουν σε επομενο λογαριασμο,αυτο εγινε με την δικη μου περιπτωση στο πατρικο μου σε αιτηση ομως στην hol αλλα δεν χανεις κατι να το απαιτησεις απο την wind!

Δεν το γλιτώνεις, απλά το πληρώνεις σ άλλο μήνα, ή ζητάς να στο βάζουν με δόσεις, ανά μήνα

Δεν σκέφτηκα να τη ρωτήσω κάποια πράγματα για το συμβόλαιο.

Το δικό σου είναι 20 ευρώ το μήνα τον πρώτο χρόνο;

Και το δεύτερο 25;

Δυο χρόνια συμβόλαιο;

Ναι, αν κάνεις διετές ειναι 20€/μήνα τον πρώτο χρόνο, 25€/μήνα τον δεύτερο χρόνο. Αφού λήξει το συμβόλαιο ή παραμένει στα 25€/μήνα ή σου κάνουν νέα προσφορά χαμηλότερη όπως γίνεται συνήθως για να σε κρατήσουν πελάτη.

Link to comment
Share on other sites

Τότε θα παραμείνω στον ΟΤΕ, δεν έχει νόημα να πάω στη Wind.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Δεν βλέπω νόημα να μείνεις στον ΟΤΕ όταν με σχεδον τα ίδια χρήματα θα χεις και ίντερνετ και τα διπλάσια λεπτά προς κινητά και περισσότερες παροχές, εκτός αν δεν τα χρειάζεσαι βέβαια και δε σε απασχολεί το ακριβό ποσό που πληρώνεις μέχρι τώρα για τηλέφωνο.

Link to comment
Share on other sites

Ίντερνετ δεν καίγομαι γιατί έχω από το γείτονα.

Τα παραπάνω λεπτά ομιλίας δεν τα χρειάζομαι.

Μου βγαίνει ((20*12)+(25*12))/24=22,5€ το μήνα, πιο ακριβό από τον ΟΤΕ.

Άρα μένω ΟΤΕ.

Έλεγα μπας κι έβγαινε και πιο φτηνό και με ίντερνετ, αλλά χλωμό.

Link to comment
Share on other sites

Ίντερνετ δεν καίγομαι γιατί έχω από το γείτονα.

Τα παραπάνω λεπτά ομιλίας δεν τα χρειάζομαι.

Μου βγαίνει ((20*12)+(25*12))/24=22,5€ το μήνα, πιο ακριβό από τον ΟΤΕ.

Άρα μένω ΟΤΕ.

Έλεγα μπας κι έβγαινε και πιο φτηνό και με ίντερνετ, αλλά χλωμό.

Αν δεν χρειάζεσαι ίντερνετ , υπάρχουν από πολλούς παρόχους πακέτα τηλεφωνίας από 20€ με απεριόστα σταθερά ή 15€ με 220'

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αυτό δεν το ξερα. Στη Wind;

wind, hol, forthnet, ontelecoms, ενω η ontelecoms έχει και φθηνότερα, όπως με 220 λεπτα προς σταθερα (15€), αν δεν μιλάς περισσότερα

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον αυτό δεν το ξερα. Στη Wind;

 

H Wind έχει βγάλει πακέτο με double play και 20 ευρώ το μήνα. Ακόμη και να μη θες internet λοιπόν, πάλι σου βγαίνει φθηνότερα σε σχέση με ΟΤΕ :) Πόσο μάλλον να έχεις και 24άρα γραμμή :lol:

Link to comment
Share on other sites

H Wind έχει βγάλει πακέτο με double play και 20 ευρώ το μήνα. Ακόμη και να μη θες internet λοιπόν, πάλι σου βγαίνει φθηνότερα σε σχέση με ΟΤΕ :) Πόσο μάλλον να έχεις και 24άρα γραμμή :lol:

Είναι 22.5€/μήνα στην πράξη, 1.25€ ακριβότερα από τον ΟΤΕ , και δεν το θέλει γι αυτό το λόγο..+ 35€ που θα δώσει για την φορητότητα.

Link to comment
Share on other sites

Σταύρο, υπάρχει κάτι φτηνότερο μόνο με ίντερνετ;

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι 22.5€/μήνα στην πράξη, 1.25€ ακριβότερα από τον ΟΤΕ , και δεν το θέλει γι αυτό το λόγο..+ 35€ που θα δώσει για την φορητότητα.

Σωστά τα λες.

Τι να κάνουμε, με είχε κακομάθει η Vivodi που μου πρόσφερε τα πάντα όλα με 18,36€ το μήνα κι όλα τ' άλλα μου φαίνονται ακριβά :lol:.

Αν το 'ξερα δεν θα την είχα καταργήσει, νόμιζα ότι όλες κάπου εκεί παίζουνε.

Edited by aetosa
Link to comment
Share on other sites

Χτες με ξαναπήρε αυή από τη Wind.

Τη ρώτησα αν υπάρχει τίποτα φτηνότερο από το διετές συμβόλαιο (20 ευρώ επί 12 μήνες + 25 ευρώ επί 12 μήνες).

Μου 'πε ότι δεν υπάρχει.

Τη ρώτησα και γι αυτό με τα 15 ευρώ, μου 'πε δεν έχουν τέτοιο πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Χτες με ξαναπήρε αυή από τη Wind.

Τη ρώτησα αν υπάρχει τίποτα φτηνότερο από το διετές συμβόλαιο (20 ευρώ επί 12 μήνες + 25 ευρώ επί 12 μήνες).

Μου 'πε ότι δεν υπάρχει.

Τη ρώτησα και γι αυτό με τα 15 ευρώ, μου 'πε δεν έχουν τέτοιο πακέτο.

Το πακέτο με τα 15€ όπως γράφω παραπάνω ειναι στην Ontelecoms. Η Vivodi που λες έχει εξαγοραστεί χρόνια τώρα απ την Ontelecoms, οπότε και να μην έφευγες, το πακετο που χες δε θα το χες πλέον

 

Σταύρο, υπάρχει κάτι φτηνότερο μόνο με ίντερνετ;

Πακέτο με μόνο ίντερνετ δεν έχω δει σε κάποιον πάροχο. H On μόνο έχει double play με 24άρι ίντερνετ και χρονοχρέωση στο τηλέφωνο (ούτε λεπτά προς σταθερά), στα 24€, που προφανώς δεν αξίζει.

Edited by impreza_sti
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Την Forthnet καθώς είναι οικονομικοτέρη

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλλά θα ήθελα να ήταν τα πάντα μαζί με την κινητή τηλεφωνία ευχομαι να γίνει το 2015.

Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Την Forthnet καθώς είναι οικονομικοτέρη

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Αλλά θα ήθελα να ήταν τα πάντα μαζί με την κινητή τηλεφωνία ευχομαι να γίνει το 2015.

 

Τρία χρόνια και εγώ έχω forthnet και είμαι απόλυτα ικανοιποιημένος...Το μόνο πρόβλημα που μου προέκυψε ήταν από λάθος μεικτονόμιση που έκανε άλλος πάροχος όταν θέλησε να κάνει νέα σύνδεση σε νέο ένοικο στην πολυκατοικία μου με αποτέλεσμα να κόψει την δικιά μου και να μείνω για λίγες μέρες ξεκρέμαστος... :X :!: :worry:

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τρία χρόνια και εγώ έχω forthnet και είμαι απόλυτα ικανοιποιημένος...Το μόνο πρόβλημα που μου προέκυψε ήταν από λάθος μεικτονόμιση που έκανε άλλος πάροχος όταν θέλησε να κάνει νέα σύνδεση σε νέο ένοικο στην πολυκατοικία μου με αποτέλεσμα να κόψει την δικιά μου και να μείνω για λίγες μέρες ξεκρέμαστος... :X :!: :worry:
Το λύσανε όμως έτσι δεν είναι.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Το λύσανε όμως έτσι δεν είναι.

 

Ναι ναι όλα Ok!Δεν έφταιγε η forthnet σε αυτό...Αυτά συμβαίνουν απλά είχα μείνει για λίγες μέρες χωρίς σταθερό και internet και είχα χάσει την μπάλα!Όλα οκ από τότε! :)

Philips Savvy/Sony Ericsson T28s/Nokia 6510/Nokia N93/Nokia N95 8GB/Blackberry Storm 2 9520/Samsung Galaxy S PLUS/Samsung Galaxy SΙΙ{NeatROM_v6.4 & Apolo-4.15b_ExtrV0}/Samsung Galaxy A5{2016}/Samsung Galaxy Note 4 {Exynos}/Xiaomi Mi Max 3{Global Version}

Φιλικά, Ανδρέας

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Cytanet cyprus.

Samsung Galaxy S24 ULTRA 512GB Yellow - iPhone 15 Pro 256GB Titanim Blue

Quote

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...