Jump to content

Ειδήσεις


Avior
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 5,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ της Coca - Cola

 

Η Coca-Cola σε συνέχεια ανακοίνωσης της Ελληνικής Αστυνομίας αναφορικά με χθεσινή αποστολή σε ενημερωτικό site και σε εφημερίδα, στην οποία εκφραζόταν απειλή κατά προϊόντων Coca-Cola light και Nestea, ενημερώνει τους καταναλωτές για τα ακόλουθα:

 

 

• Η εταιρεία από την πρώτη στιγμή βρίσκεται σε στενή συνεργασία με τις αρμόδιες αρχές για τη διαλεύκανση της υπόθεσης.

 

• Με αίσθημα ευθύνης και με γνώμονα την προστασία των καταναλωτών μας, προχωρούμε σε προληπτική απομάκρυνση όλων των μεμονωμένων πλαστικών συσκευασιών PET 500ml των Coca-Cola light και Nestea (όλων των γεύσεων).

 

 

 

Για περισσότερες πληροφορίες, οι καταναλωτές μπορούν να επικοινωνούν με την εταιρεία στο τηλεφωνικό της κέντρο στο νούμερο 800 11 55800, χωρίς χρέωση.

 

Η Coca-Cola, έχοντας ως πρώτιστο μέλημα την ασφάλεια των καταναλωτών, διαβεβαιώνει ότι σε συνεργασία με τις αρχές θα προχωρήσει σε όποια αναγκαία περαιτέρω ενέργεια, ενημερώνοντας άμεσα το καταναλωτικό κοινό με νεότερη ανακοίνωση, εφόσον απαιτηθεί.

 

Οπότε για να 'μαστε σίγουροι, αγοράζουμε πολυσυσκευασίες και όχι μεμονωμένα μπουκάλια.;)

Ή εναλλακτικά, επιλέγουμε προϊόντα άλλων εταιριών π.χ. εψα, λουξ, κ.α.

Λες; :shifty:

Edited by siciliano

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Έκτακτη σύσκεψη για τα τζάκια – Πνίγει τις πόλεις η αιθαλομίχλη

Ενώ φούντωσαν τα σενάρια ότι θα μειωθεί ο φόρος στο πετρέλαιο ανώτατο στέλεχος του υπουργείου Οικονομικών δήλωσε ότι τέτοια πιθανότητα δεν υπάρχει. Η έκτακτη σύσκεψη σήμερα φαίνεται ότι θα αναζητήσει άλλες λύσεις για την αιθαλομίχλη που πνίγει τις μεγάλες πολεις της χώρας

Στη σύσκεψη, θα συμμετάσχουν οι υπουργοί Οικονομικών, Γιάννης Στουρνάρας, Υγείας Άδωνις Γεωργιάδης και Ενέργειας Γιάννης Μανιάτης.

 

Χθες δημοσιεύτηκε στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως το σχέδιο δράσης του κρατικού μηχανισμού προκειμένου να αντιμετωπιστούν οι βλαβερές συνέπειες από την αιθαλομίχλη λόγω της αυξημένης χρήσης των τζακιών.

 

Προβλέπεται ότι εφόσον η ρύπανση ξεπεράσει τα 150 μικρογραμμάρια αιωρούμενων σωματιδίων ανά κυβικό μέτρο αέρα θα πρέπει να γίνονται συστάσεις προς τις ευπαθείς ομάδες του πληθυσμού να αποφεύγουν την παραμονή σε εξωτερικούς χώρους και την σωματική άσκηση.

 

Προβλέπεται επίσης η διακοπή λειτουργίας βρεφονηπιακών σταθμών και σχολείων στις περιοχές όπου έχει παρουσιαστεί το πρόβλημα, η σύσταση για διακοπή χρήσης τζακιών, το κλείσιμο της κεντρικής θέρμανσης σε κτήρια του Δημοσίου εξαιρουμένων των νοσοκομείων, ο περιορισμός της βιομηχανίας και της βιοτεχνκής παραγωγής κατά 30% αλλά και η απαγόρευση της κυκλοφορίας για πετρελαιοκίνητα οχήματα.

 

Επίσης, είναι σε ισχύ η απόφαση για δωρεάν παροχή ρεύματος σε ευπαθείς ομάδες τις διπλάσιες μέρες από όσες εμφανιστεί το φαινόμενο της αιθαλομίχλης πάνω από τα όρια του συναγερμού.

 

Πηγή: http://www.newsit.gr

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα κλείσουν λέει τα σχολεία σε περιοχές που παρουσιάζεται αυξημένη συγκέντρωση σωματιδίων. Μα είναι σοβαρά πράγματα αυτά εν έτη 2014 πλέον; Τι λέτε ρε; Αντί να κάνετε έστω και τη παραμικρή προσπάθεια να μειώσετε τη τιμή του πετρελαίου (βγήκε και ο άλλος ο πανέξυπνος και δήλωσε ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο) ούτως ώστε να ελαττωθεί ο αριθμός των τζακιών που ανάβουν προτιμάτε να κλείνουν τα σχολεία; Δηλαδή θυσιάζουμε την παιδεία για τα ελάχιστα εκατομμύρια που μπορεί να επιφέρει στο κράτος αυτός ο φόρος, ΑΝ όντως τα επιφέρει; Τι να πει κανείς...
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως κραταω αυτο: Το νεφος της Θεσσαλονικης, αυτες τις μερες τουλαχιστον, ειναι πυκνοτερο απο της Αθηνας. Και μας ειχε βγει και το ονομα της ρυπανσης.. :p
Link to comment
Share on other sites

Κι όμως αντί να σκεφτούν το ενδεχόμενο μείωσης της τιμή του πετρελαίου το μόνο που έχουν να πουν είναι μην ανάβετε τζάκι, παγώστε δεν μας ενδιαφέρει. Όχι δεν είναι καθόλου έτσι, υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και τείνει άμεσης λύσης.
Link to comment
Share on other sites

Αποδεικνύεται για ακόμα μια φορά ότι οι ειδήσεις χρησιμοποιούνται μόνο για να εξυπηρετούν κάποιους σκοπούς κι έρχονται στο προσκήνιο κατά το δοκούν. Τώρα ξαφνικά ανακάλυψαν το πρόβλημα της αιθαλομίχλης στις μεγάλες πόλεις. Εγώ θυμάμαι τουλάχιστον 2-3 χρόνια πριν να μη μπορείς να κυκλοφορήσεις στο κέντρο της πόλης μου απ' την κάπνα τις απογευματινές ώρες. Απλά τώρα το θέμα απόγινε. Και με τις συσκέψεις δε γίνεται τίποτα. Αν δεν κατεβάσουν την τιμή του πετρελαίου και των υπολοίπων καύσιμων υλών, το πρόβλημα θα γίνεται ολοένα και χειρότερο.

 

Αν κάτσεις να δεις τη γενική εικόνα, οργανωμένη επίθεση από παντού. Απ' τη μία να μειώνουν μισθούς και συντάξεις, να βάζουν εξαντλητικούς φόρους, κι απ' την άλλη να μην σε αφήνουν να βάλεις θέρμανση, να κάτσεις να παγώσεις. Εντάξει ρε σεις, πείτε το, να ψοφήσουμε αν σας ενοχλούμε δηλαδή.

Edited by panosz75
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

όχι φίλε μου

εγώ λέω να ψοφήσουν αυτοί καλύτερα

 

ο κόσμος πρέπει να βάλει ανεμιστήρες δίπλα στις καμινάδες και να σπρώχνει την κάπνα προς την μεριά των ακριβών και πληρωμένων με μίζες σπιτιών τους, αν αυτό βοηθήσει να τους ξεφορτωθούμε ακόμα πιο γρήγορα

 

έκαναν το πετρέλαιο είδος πολυτελείας και βγαίνουν και κάνουν και δηλώσεις από πάνω

Link to comment
Share on other sites

Επίθεση σε πολυεθνικές

Σχέδιο "Πράσινη Νέμεσις"

 

[...]Ο συντάκτης προειδοποιεί ότι μέλη της οργάνωσης έχουν προμηθευτεί μπουκάλια αναψυκτικών των εταιρειών Coca Cola και Nestle, στα οποία έχουν εκχύσει 100 ml υδροχλωρικό οξύ, και σκοπεύουν να τα επανατοποθετήσουν στα ράφια των καταστημάτων μετά από τέσσερις ημέρες.

 

«Εμείς 4 ημέρες μετά από την αποστολή των φακέλων θα ξεκινήσουμε την επανατοποθέτηση. Η ενέργειά μας αυτή θα διαρκέσει 10 μέρες ακριβώς. Η επιλογή της περιόδου των εορτών δεν είναι τυχαία. Αντίθετα, είναι οι μέρες που τα κέρδη αυτών των πολυεθνικών πολλαπλασιάζονται. Οπότε, για 10 ημέρες θα τοποθετήσουμε σύνολο 63 πλαστικά μπουκάλια COCA-COLA LIGHT των 500 ml και 42 πλαστικά μπουκάλια NESTEA των 500 ml, όλων των γεύσεων. Η ενέργειά μας θα λάβει χώρα στις μητροπόλεις της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης. [...]

 

Πολυ πιθανον να ειναι μουσι ολη η ιστορια και να εστειλαν απλως την προκυρηξη προκειμενου να αναπαραχθει σε ολο το διαδικτυο και οσοι το βλεπουν να φοβουνται να αγορασουν coca-cola και ετσι να μειωθουν οι πολησεις της πολυεθνικης.Ουσιαστικα μεσο του εκφοβισμου προσπαθουν να αναγκασουν τους καταναλωτες σε αναγκαστικο μποϋκοταζ της coca-cola.Θα πρεπει να ειναι πολυ απανθρωποι και τερατα για να μολυνουν χριστουγεννιατικα με μια τοσο επικυνδινη ουσια ενα αναψυκτικο το οποιο πινουν και πολλα μικρα παιδια.Η μονη λυση για να ειναι καποιος σιγουρος για το αν μπορει να πιει η οχι την coca cola που αγορασε ειναι να τσεκαρει το pΗ του αναψυκτικου με πεχαμετρο ή πεχαμετρικο χαρτι.Ακομη μια "μπακαλικη" μεθοδος ειναι να ριξει καποιος μικρη ποσοτητα της coca cola στην λεκανη της τουαλετας.Αν καθαρισει το πουρι τοτε η coca cola ειναι μολυσμενη,αν οχι ειναι ΟΚ:p.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Link to comment
Share on other sites

Είναι ένα παιχνίδι που συνεισφέρει στη μαθησιακή διαδικασία και πνευματική ανάπτυξη των παιδιών, καθώς αναπτύσσει την κριτική σκέψη και αυξάνει τη διάρκεια της πνευματικής συγκέντρωσης, άρα σωστή η νέα κίνηση ένταξής του στα σχολεία. :)

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
με πια λογικη τους συνελλαβαν; παμε καλα; δηλ οι χιλιαδες αστεγοι στην αμερικη που ψαχνουν τους καμβους σκουπιδιων τι πρεπει να γινει; να πανε ολοι φυλακη;τα σκουπιδια σημαινει οτι ειναι αχρειαστα και για αυτο πετιουνται και δε μιλαω για αποφαγια και σακουλες.αρα το παρανομο που θα κανεις εσυ πιο θα ειναι; να παρεις κατι που στο φιναλε θα παει στα αδυτα της γης;Αισχος .αλλα τι περιμενεις κλασσικοι αστυνομικοι. αντι να συλλαμβανουν αλους πανε και συλλαμβανουν για οτι βλακωδες συμβαινει ετσι για να εχει και λιγο ενδιαφερον το επαγγελμα τουσ
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

με πια λογικη τους συνελλαβαν; παμε καλα; δηλ οι χιλιαδες αστεγοι στην αμερικη που ψαχνουν τους καμβους σκουπιδιων τι πρεπει να γινει; να πανε ολοι φυλακη;τα σκουπιδια σημαινει οτι ειναι αχρειαστα και για αυτο πετιουνται και δε μιλαω για αποφαγια και σακουλες.αρα το παρανομο που θα κανεις εσυ πιο θα ειναι; να παρεις κατι που στο φιναλε θα παει στα αδυτα της γης;Αισχος .αλλα τι περιμενεις κλασσικοι αστυνομικοι. αντι να συλλαμβανουν αλους πανε και συλλαμβανουν για οτι βλακωδες συμβαινει ετσι για να εχει και λιγο ενδιαφερον το επαγγελμα τουσ

Όλο αυτό γίνεται για να περάσουμε στο επόμενο επίπεδο του εξεφτελισμού:

"Όχι ρε φίλε, δε θα αγωνιστείς να επιβιώσεις, ακόμα και ψάχνοντας στα σκουπίδια. Θα ψοφήσεις επειδή έτσι αποφάσισε το 4ο Ράιχ..."... :rtfm:

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

 

Αν είναι δυνατόν. Δηλαδή ο άλλος πώς θα ζήσει; Τι θα φάει; Ντροπή πραγματικά :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι δυνατόν. Δηλαδή ο άλλος πώς θα ζήσει; Τι θα φάει; Ντροπή πραγματικά :mad:

Καμία απολύτως σχέση με το τι συνέβει και τι συμβαίνει. Μην μπερδευόμαστε και βγάζουμε λάθος συμπεράσματα. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όπου κι αν διάβασα τη συγκεκριμένη είδηση, μιλάει για σύλληψη των συγκεκριμένων ατόμων από κλιμάκιο της ομάδας ΔΙΑΣ επειδή αφαίρεσαν περιεχόμενα κάδου σκουπιδιών. Από πότε είναι αυτό αδίκημα; Ας μας δώσει τα φώτα του κάποιος γνώστης επί των νομικών. :worry:
Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα και δύσκολα μπορεί να γίνει συζήτηση πάνω σε αυτό, στην κοινότητα μας τουλάχιστον, γιατί σίγουρα θα ξεφύγουμε.

Η αφαίρεση αντικειμένων από κάδους ανακύκλωσης θεωρείται κλοπή και διώκεται ποινικά. Κάτι που έγινε στην συγκεκριμένη περίπτωση και γίνεται επαναλαμβανόμενα. Φυσικά τα περισσότερα blogs κοιτάνε μόνο να μαζέψουν hits και για αυτό ανεβάζουν ειδήσεις χωρίς καμία ανάλυση απλά για να φαίνονται.

[sIGPIC][/sIGPIC]

The only time I'm easy's when I'm Killed by death.

Link to comment
Share on other sites

Η αφαίρεση αντικειμένων από κάδους ανακύκλωσης θεωρείται κλοπή και διώκεται ποινικά.

Έχεις υπόψη σου αν το ίδιο ισχύει και για τους "κανονικούς" κάδους; Γιατί απ' ό,τι ξέρω, οι συνάνθρωποί μας που πεινάνε, συνήθως στους κανονικούς κάδους ψάχνουν, για αποφάγια ή οτιδήποτε άλλο φαγώσιμο. Λογικά στους κάδους ανακύκλωσης δεν έψαχναν φαγώσιμα, μάλλον για κάτι άλλο πήγαιναν οι συγκεκριμένοι. ;)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι τόσο απλό το θέμα και δύσκολα μπορεί να γίνει συζήτηση πάνω σε αυτό, στην κοινότητα μας τουλάχιστον, γιατί σίγουρα θα ξεφύγουμε.

Η αφαίρεση αντικειμένων από κάδους ανακύκλωσης θεωρείται κλοπή και διώκεται ποινικά. Κάτι που έγινε στην συγκεκριμένη περίπτωση και γίνεται επαναλαμβανόμενα. Φυσικά τα περισσότερα blogs κοιτάνε μόνο να μαζέψουν hits και για αυτό ανεβάζουν ειδήσεις χωρίς καμία ανάλυση απλά για να φαίνονται.

 

Προσωπικά θα μου φαινόταν κλοπή αν έπαιρναν σίδερα ή χαλκό για εκμετάλλευση ή πώληση αυτών. Από εκεί και πέρα για μένα δε θεωρείται κλοπή η αφαίρεση φαγητού απ' τους κάδους. Τώρα τι να πω, δε γνωρίζω ακριβώς τι λέει ο νόμος :confused:

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα μου φαινόταν κλοπή αν έπαιρναν σίδερα ή χαλκό για εκμετάλλευση ή πώληση αυτών. Από εκεί και πέρα για μένα δε θεωρείται κλοπή η αφαίρεση φαγητού απ' τους κάδους. Τώρα τι να πω, δε γνωρίζω ακριβώς τι λέει ο νόμος :confused:

Η συγκομιδή πλαστικών και μεταλλικών αντικειμένων από τα σκουπίδια γίνεται τα τελευταία χρόνια παντού, με καροτσάκια, ποδήλατα και τρίκυκλα για να τα πουλήσουν. Απλά μετά από αυτά που είπε ο Μπουτάρης στο Σκαι (μετά το 12:35) για φορτηγά και βουλγαρόγυφτους, έγινε θέμα.

 

Εμένα δεν μου φαίνεται κλοπή πάντως, αν το μαζεύουν φτωχοί έλληνες πολίτες και όχι, αν ισχύει αυτά που λέει ο Μπουτάρης ότι έρχονται βούλγαροι να κάνουνε μπίζνα. Από ποιόν δηλαδή γίνεται η κλοπή;:confused: Εγώ όταν πετάω το κουτάκι κοκα-κολας στον μπλε κάδο, έχω πληρώσει και το περιεχόμενο και την αλουμινένια συσκευασία στην εταιρία του αναψυκτικών και δεν έχω πρόβλημα να το πάρει ο ρακοσυλλέκτης και να κερδίσει αυτός από την ανακύκλωσή του.

 

Θα 'θελα πάντως να δω αν υπάρχει τέτοιος νόμος.

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Η συγκομιδή πλαστικών και μεταλλικών αντικειμένων από τα σκουπίδια γίνεται τα τελευταία χρόνια παντού, με καροτσάκια, ποδήλατα και τρίκυκλα για να τα πουλήσουν. Απλά μετά από αυτά που είπε ο Μπουτάρης στο Σκαι (μετά το 12:35) για φορτηγά και βουλγαρόγυφτους, έγινε θέμα.

 

Εμένα δεν μου φαίνεται κλοπή πάντως, αν το μαζεύουν φτωχοί έλληνες πολίτες και όχι, αν ισχύει αυτά που λέει ο Μπουτάρης ότι έρχονται βούλγαροι να κάνουνε μπίζνα. Από ποιόν δηλαδή γίνεται η κλοπή;:confused: Εγώ όταν πετάω το κουτάκι κοκα-κολας στον μπλε κάδο, έχω πληρώσει και το περιεχόμενο και την αλουμινένια συσκευασία στην εταιρία του αναψυκτικών και δεν έχω πρόβλημα να το πάρει ο ρακοσυλλέκτης και να κερδίσει αυτός από την ανακύκλωσή του.

 

Θα 'θελα πάντως να δω αν υπάρχει τέτοιος νόμος.

 

Ακριβώς όπως τα λες. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή; Τι λόγο έχουν να ρίξουν ένα αεροπλάνο με 100 επιβάτες που ήταν εξειδικευμένοι στην έρευνα του AIDS; :confused:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...