Jump to content

Ειδήσεις


Avior
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πέρα από όσα λες, ενεργός πολίτης είναι αυτός που ταυτόχρονα είναι και σκεπτόμενος πολίτης και δεν αποδέχεται τα γεγονότα ως έχουν αλλά αναζητά την αιτία τους.

Συμφωνω, αλλα ως εδω.

 

Και για το προσαρμόσω το σκεπτικό στην εγκληματικότητα που υπάρχει, ένας σκεπτόμενος πολίτης καταλαβαίνει ότι η ανεργία και η εγκληματικότητα είναι αλληλένδετες έννοιες. Με απλά λόγια η αύξηση της εγκληματικότητας, σε αξιόλογο βαθμό, οφείλετε στην αύξηση της ανεργίας.

Χαρακτηριστικότερο και πιο πρόσφατό παράδειγμα της λογικής μου είναι το τελευταίο ντοκιμαντερ της «Εμπόλεμης Ζώνης» για την Αϊτή. Εκεί εξηγεί το πώς μπορείς να γίνεις ο «αυριανός κλέφτης».

Eδω δεν συμφωνω. Ο τροπος που σκεφτεσαι, αν και μοιαζει να ειναι common sense, ειναι μεθοδολογικα λαθος. Παιρνεις μια extreme περιπτωση και την χρησιμοποιεις ως οδηγο για να εξηγησεις μια κατασταση σε μια εντελως διαφορετικη χωρα. Μπορω να σου πω χωρες πολυ ομοιοτερες της Ελλαδας με μικροτερο ποσοστο ανεργιας και μεγαλυτερη εγκληματικοτητα (πχ ΗΠΑ). Σε χωρες οπως η Ελλαδα καποιος εχει πολλα περιθωρια (ακομα και αγροτης μπορει να γινει με κεφαλαιο δωρεα απο ΕΕ) πριν καταφυγει στην παρανομια λογω πεινας.

 

Για μενα ειναι εντελως λαθος η λογικη οτι "ολοι ειναι καλοι, αλλα να η ανεργια τους εκανε παρανομους". Οι ανθρωποι σαφως και δεν ειναι ολοι καλοι (ναι ο Σωκρατης ηταν λαθος)....και αυτο οφειλεται στην εξελιξη. Δεν υπαρχει καμμια στατιστικη (η πιο σωστα εγω δεν γνωριζω) που να συσχετιζει απευθειας την ανεργια με τα επιπεδα εγκληματικοτητας.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε αντιθεση με ποιους?Διοτι η πλειονοτητα των blogs/portals μαζικης ενημερωσης απο τον ιδιο μπακαλη ψωνιζει εγκυροτητα και αξιοπιστια.Οπως παντα ειναι ευθυνη του αναγνωστη να αξιολογησει την πηγη και την ειδηση

 

Προφανώς. Το τρωκτικό δεν ανοίγει καν στον μπράουζερ μου. Έχω μ@λακία filter.

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Οι δικτιακοί τόποι του Α.Π.Θ. και όσων σχολών υπάγονται σε αυτό είναι offline από χθες καθώς και όσοι φοιτητές του Α.Π.Θ. έχουν ADSL μέσω του Δίοδος δεν μπορούν να μπουν στο internet.

Σήμερα έμαθα πως κάτι φασιστόμουτρα απειλούσαν πως αν δεν τους έδιναν Internet στο βαγόνι πάνω από την βιβλιοθήκη, θα έκαιγαν το NOC του Α.Π.Θ., όπερ και εγένετω. Ισχύει κάτι τέτοιο; :worry:

Γιατί αν ισχύει :mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites

Οι δικτιακοί τόποι του Α.Π.Θ. και όσων σχολών υπάγονται σε αυτό είναι offline από χθες καθώς και όσοι φοιτητές του Α.Π.Θ. έχουν ADSL μέσω του Δίοδος δεν μπορούν να μπουν στο internet.

Σήμερα έμαθα πως κάτι φασιστόμουτρα απειλούσαν πως αν δεν τους έδιναν Internet στο βαγόνι πάνω από την βιβλιοθήκη, θα έκαιγαν το NOC του Α.Π.Θ., όπερ και εγένετω. Ισχύει κάτι τέτοιο; :worry:

Γιατί αν ισχύει :mad::mad::mad:

Μπορεις να δωσεις μερικες ακομα πληροφοριες...ποιοι ειναι τα φασιστομουτρα? Τι ειναι αυτο το βαγονι??

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δωσεις μερικες ακομα πληροφοριες...ποιοι ειναι τα φασιστομουτρα? Τι ειναι αυτο το βαγονι??

 

Το βαγόνι, είναι ένα βαγόνι τρένου ακριβώς πάνω από την κεντρική βιβλιοθήκη του Α.Π.Θ. Εκεί εκδίδονταν εισητήρια του ΟΣΕ. Με την κατάληψη της Πρυτανείας, κατελήφθει και αυτό. Άρα λογικά τα φασιστόμουτρα είναι οι καταληψίες του βαγονιού.

Ρωτάω αν όντως ισχύει ότι έκαψαν μέρος του NOC για να ξέρω αν βρίζω τους σωστούς ανθρώπους :lol:

Πάντως ότι το δίκτυο είναι down, είναι γεγονός.

Link to comment
Share on other sites

Το βαγόνι, είναι ένα βαγόνι τρένου ακριβώς πάνω από την κεντρική βιβλιοθήκη του Α.Π.Θ. Εκεί εκδίδονταν εισητήρια του ΟΣΕ.

Α, ΟΚ. Το γνωστο βαγονι λοιπον.

 

Ενταξει, εχουμε χασει το μετρο....οι καταληψιες απειλουν οτι αν δεν τους δωθει ιντερνετ στο χωρο της καταληψης, θα καταστρεψουν το NOC...αυτα δεν γινονται ουτε στην...Αιτη;).

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Φταιω και εγω για το γιο μου

Απο τη δικη του γιου του Βουτση.

Σημεια κλειδια:

Mανα: Ο γιος μου είναι ένας περίεργος ληστής. Δεν είχε λόγο να κάνει καμία ληστεία, γιατί προέρχεται από εύπορη οικογένεια. Ο μόνος λόγος που το έκανε ήταν ιδεολογικός. Υπάρχει μια αντίληψη στο χώρο των αντιεξουσιαστών για τις ληστείες-απαλλοτριώσεις. Οι νεαροί που τις κάνουν, τις ονομάζουν έτσι, δεν ιδιοποιούνται τα χρήματα, αλλά τα διαθέτουν για καλούς σκοπούς» είπε η μητέρα του τονίζοντας ότι δεν δικαιολογεί την πράξη του, αλλά βασανίζεται για να την εξηγήσει.

Πρόεδρος: Γιατί δεν απαλλοτριώνει την περιουσία τη δική του, αλλά την ξένη;

Μητέρα: Δεν έκανα εγώ τη ληστεία για να μπορώ να σας απαντήσω είπε και προκάλεσε την παρέμβαση του ανυπότακτου Γιώργου.

Κατηγορούμενος: Τα χρήματα των τραπεζών είναι κλεμμένη περιουσία, ενώ της οικογένειάς μου δεν είναι...

 

ΑΑΑΑΑΑ, Alexel, βρηκα και αυτο Επίθεση αγνώστων στο ΑΠΘ

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

''Γυμνός'' έλεγχος στα αεροδρόμια των ΗΠΑ

http://www.zougla.gr/news/data/upimages/image.php?image=eswtou3532.jpg&width=490

 

Οι ταξιδιώτες στις ΗΠΑ θα καλούνται από εδώ και στο εξής να περνούν από ένα ολόσωμο σκάνινγκ στα σημεία ελέγχου των αεροδρομίων, που διαπερνά τα ρούχα τους και τους προβάλει μόνο με τα εσώρουχα.

 

Η νέα τεχνολογία, που αναπτύχθηκε στη Νέα Υόρκη, έχει προκαλέσει ανησυχία αφότου έγινε γνωστή η λειτουργία του. Οι ταξιδιώτες θα πρέπει να αφαιρούν όλα τα μεταλλικά αντικείμενα, μπουφάν και παπούτσια και να μπαίνουν μέσα σε ένα γυάλινο δωμάτιο.

 

Εκεί θα σηκώνουν τα χέρια και μέσα σε τρία δευτερόλεπτα ολοκληρώνεται ο ηλεκτρονικός έλεγχος. Πάντως το σκάνινγκ θολώνει το πρόσωπο και δεν αποθηκεύει την εικόνα.

 

Ωστόσο, η Ένωση των Αστικών Δικαιωμάτων λέει ότι η νέα τεχνολογία είναι πολύ αδιάκριτη, αφού μπορεί να φανερώσει μαστεκτομές ή καθετήρες.

 

Το νέο μηχάνημα χρησιμοποιείται πιλοτικά στα αεροδρόμια του Salt Lake, του Λας Βέγκας, του Μαιάμι, της Τάλσα, του Σαν Φραντσίσκο και της Όκλα. ....συνέχεια....

Link to comment
Share on other sites

Οι ταξιδιώτες στις ΗΠΑ θα καλούνται από εδώ και στο εξής να περνούν από ένα ολόσωμο σκάνινγκ στα σημεία ελέγχου των αεροδρομίων, που διαπερνά τα ρούχα τους και τους προβάλει μόνο με τα εσώρουχα.

 

[...]

 

Το νέο μηχάνημα χρησιμοποιείται πιλοτικά στα αεροδρόμια του Salt Lake, του Λας Βέγκας, του Μαιάμι, της Τάλσα, του Σαν Φραντσίσκο και της Όκλα. ....συνέχεια....

 

Άλλο ένα αξιόπιστο news site... :rolleyes:

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται μερικοί δεν είναι ευχαριστημένοι με τίποτα στην ζωή αυτή και τους φταίνε τα πάντα! Τα πάντα είναι λάθος και όλα είναι χάλια ...

 

Απαγορεύτηκε αφίσα μπαρ με τον πάπα Ιωάννη Παύλο

http://3.bp.blogspot.com/_Moz08RhEWgo/SdSuvTLbdyI/AAAAAAAALu8/73FSQugGmDY/s1600/papas3.jpg

Η επιτροπή διαφημίσεων τηα Αγγλίας απαγόρευσε την αφίσα που έβγαλε το μπαρ Berserk γιατι ήταν προσβλητική.

Εξαγριωμένοι καθολικοί έστειλαν καταγγελίες στην επιτροπή μόλις είδαν τις αφίσες και ήταν λογικό να το απαγορεύσουν.

Η αφίσα είναι πολύ προκλητική και δείχνει τον Πάπα Ιωάννη Παύλο με ένα μπουκάλι μπύρας στο χέρι να χορεύει μαζί με μια ξανθιά.:p ...συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται μερικοί δεν είναι ευχαριστημένοι με τίποτα στην ζωή αυτή

 

Η ζωή είναι η ζούγκλα, το τρωκτικό και τα λοιπά trash news sites? :p

http://www.thesimpsons.com/bios/images/bios_family_snowball2.gif
Link to comment
Share on other sites

''Γυμνός'' έλεγχος στα αεροδρόμια των ΗΠΑ

 

..εδω η ειδηση ειναι ολοκληρη :)

 

..και εδω μια παλιοτερη αναφορα...

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Συνελήφθη ο ληστής-απαγωγέας της Παλλήνης

 

Συνελήφθη το μεσημέρι στην Καλλιθέα ο ληστής της τράπεζας στην Παλλήνη που χθες εισέβαλλε σε υποκατάστημα της FB επί της λεωφόρου Μεσογείων 19 και στην προσπάθειά του να διαφύγει πήρε μαζί του ως όμηρο μία γυναίκα υπάλληλο.

 

Πρόκειται για έναν 28χρονο σεσημασμένο κακοποιό αλβανικής καταγωγής τον οποίο συνέλαβαν οι άνδρες της Αστυνομίας μετά από επιχείρηση στους δρόμους της Καλλιθέας.

 

Οι αστυνομικοί εντόπισαν επίσης το ποσό της λείας ύψους 142.000 ευρώ και ένα πιστόλι που είχε στην κατοχή του ο δράστης το οποίο είχε σφαίρα στη θαλάμη.

 

Στην ίδια περιοχή της Καλλιθέας οι άνδρες της Αστυνομίας συνέλαβαν ακόμη έναν 35χρονο άνδρα ο οποίος είχε διαπράξει τουλάχιστον 15 ληστείες....συνέχεια....

Link to comment
Share on other sites

Συνελήφθη ο ληστής-απαγωγέας της Παλλήνης

 

Συνελήφθη το μεσημέρι στην Καλλιθέα ο ληστής της τράπεζας στην Παλλήνη που χθες εισέβαλλε σε υποκατάστημα της FB επί της λεωφόρου Μεσογείων 19 και στην προσπάθειά του να διαφύγει πήρε μαζί του ως όμηρο μία γυναίκα υπάλληλο.

 

Πρόκειται για έναν 28χρονο σεσημασμένο κακοποιό αλβανικής καταγωγής τον οποίο συνέλαβαν οι άνδρες της Αστυνομίας μετά από επιχείρηση στους δρόμους της Καλλιθέας.

 

Οι αστυνομικοί εντόπισαν επίσης το ποσό της λείας ύψους 142.000 ευρώ και ένα πιστόλι που είχε στην κατοχή του ο δράστης το οποίο είχε σφαίρα στη θαλάμη.

 

Στην ίδια περιοχή της Καλλιθέας οι άνδρες της Αστυνομίας συνέλαβαν ακόμη έναν 35χρονο άνδρα ο οποίος είχε διαπράξει τουλάχιστον 15 ληστείες....συνέχεια....

 

Από την παραπάνω είδηση και από άλλη μια σχετική με σύλληψη ληστών που υπάρχει στο zougla.gr βγαζω το συμπέρασμα οτι η ελληνική αστυνομία όταν θέλει είναι και ικανοί και αποτελεσματικοί, απλός έχει τρία σοβαρά μειονεκτήματα 1) τα στελέχη της έχουν τη νοοτροπία του ευρύτερου δημοσίου τομέα, δηλαδή αφου είμαστε μόνιμοι ας λουφάρουμε όσο μπορούμε περισσότερο και μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει πέφτει ο μισθός, αποτέλεσμα να πρέπει να φτάσει η κατάσταση στο απροχώρητο (βλέπε πρόσφατο κύμα βίας) για να αναγκαστούν να σηκωθούν από τα γραφεία τους και να πάρουν μπροστα. 2) Οι πολιτικοί προϊστάμενη τους δεν τους αφήνουν να κάνουν σωστά τη δουλειά τους μήπως και δυσαρεστηθεί το εκλογικό σώμα και χάσουν ψήφους και 3) ελληψει εξοπλισμού και χρήση νέων τεχνολογιών, δώσαμε τόσα εκατομμύρια για το C4I και για τις κάμερες και το έχουμε σε αχρηστία επειδή λέει καταπατούνται τα ανθρώπινα δικαιώματα και ρωτάω εγώ αν δούλευαν κανονικά η καμερες στην επιθεση που εγηνε στο Κολωνάκι δεν θα τους είχαν εντοπίσει τη στιγμή που κατευθύνονταν προς τα εκεί ;

Υπάρχει και κάτι ακόμα που επιδεινώνει τα παραπάνω μειονεκτήματα, είναι η ελληψει σοβαρής εκπαίδευσης και το σύστημα εισαγωγής στη σχολή αστυνομίας, όπως δεν γίνεται όλη να γίνουμε κομμαντο και βατράχια στο στρατό έτσι δεν κάνουν όλοι οι άνθρωποι για αστυνομικοί.

ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

@epicouros,

Αν δεις το επισημα στατιστικα στοιχεια της αστυνομιας, οσων αφορα φονους, ληστειες και κλοπες, το ποσοστο εξυχνιασης ειναι παρα πολυ υψηλο, σε ορισμενες περιπτωσεις 100%.

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι ληστές μας έχουν περάσει σε ... άλλο, ανώτερο επίπεδο!

 

Εντυπωσιακή ληστεία σε πρατήριο τσιγάρων

 

Έξι ένοπλοι κουκουλοφόροι, άρπαξαν το φορτηγό πρακτορείου τσιγάρων με εμπόρευμα αξίας 160.000 ευρώ και εξαφανίστηκαν.

 

Η πρωτοφανής ληστεία συνέβη στη Δάφνη στις 16:45 το απόγευμα. Οι ληστές που ήταν οπλισμένοι με αυτόματα και πιστόλια και φορούσαν μαύρα μπουφάν, πριν κλέψουν το φορτηγό έδεσαν και φίμωσαν τον οδηγό.

 

Η Αστυνομία ενεργοποίησε ελικόπτερο για τον εντοπισμό των δραστών. ...συνέχεια...

 

Υ.γ. θα χαρμανιάσουν αν τα κρατήσουν για προσωπική χρήση!http://www.thegt.net/pic/smilies/cigar.gif

Link to comment
Share on other sites

Με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο.

Όσο με εκνευρίζουν οι "ενεργοί" πολιτικοί που λένε συνεχως ψέμματα και έχουν ως αντικείμενο της δουλιάς τους να τσακώνονται με άλλους αντίπαλους πολιτικούς (αντί να κάνουν την πραγματική πολιτική δουλιά τους), άλλο τόσο με εκνευρίζουν οι "μη ενεργοί" πολιτικοί (βλέπε πρόεδρος Δημοκρατίας, επίτιμοι πρόεδροι κομμάτων κλπ.) που λένε τι "συμβαίνει" στη χώρα, τι "πρέπει να γίνει", ενώ οι ίδοι παλαιότερα δεν έκαναν κάτι από τη θέση ισχύος που κατείχαν.

 

 

Άστα να πάνε φίλε. Η δουλειά του πολιτικού δεν είναι να αρθρογραφεί να να δίνει συνεντεύξεις στις εφημερίδες και τα παράθυρα. Η δουλειά του είναι να λύνει προβλήματα. Τα προβλήματα των πολιτών και να ενισχύει τη χώρα του στο διεθνή χάρτη. Σήμερα σε τι διαφέρουν οι πολιτικοί από τα διάφορα "celebrities"; Μερικοί έχουν καταντήσει να εμφανίζονται πιο συχνά από την Έφη Δώδη! Το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να τους δείχνει το γυαλί για να ανεβάζουν τη δημοτικότητα τους και έτσι να εξασφαλίσουν επιπλέον χρόνια μάσας. Από λόγια χορτάσαμε, τις πράξεις δε βλέπουμε.

 

 

Και μιας που το είπα αυτό, αναρωτιόμουν γενικά, ένας πολίτης όταν βλέπει κάτι λάθος που κάνουν οι πολιτικοί (γενικά μιλάω) τί μπορεί να κάνει? Υπάρχει κάποιο (νομικό, ίσως?) μέσο ώστε να ακουστεί? Να αλλάξει κάτι πρακτικά και όχι να περιμένει κάθε 4 χρόνια μπας και αλλάξει μυαλά η Ελλάδα?

 

Θεωρητικά μπορείς να απευθυνθείς στο ΣτΕ, το οποίο μπορεί να ακυρώνει ακόμα και ψηφισμένους νόμους (βλέπε περίπτωση Βωβού και ΠΑΟ)

 

 

 

Δεν υπερβάλλει. Ο νόμος και η δικαιοσύνη σήμερα προστατεύουν το θύτη, όχι το θύμα.

 

http://troktiko.blogspot.com/2009/03/blog-post_947.html

 

Αν είναι πραγματικό το νέο τότε οι δικαστές είναι για πολλές φάπες. Εγώ ξέρω ότι στον ιδιωτικό σου χώρο μπορείς να σκοτώσεις κιόλας κάποιο ληστή και να βγεις αθώος λόγω αυτοάμυνας. Ίσως και να κάνω λάθος.

 

 

Προφανώς. Το τρωκτικό δεν ανοίγει καν στον μπράουζερ μου. Έχω μ@λακία filter.

 

Όχι μ@λακία filter.... Φίλτρο μ@λακίας έχεις! :lol: :p

EvEn DeAtH MaY DiE
Link to comment
Share on other sites

Κατηγορούμενος: Τα χρήματα των τραπεζών είναι κλεμμένη περιουσία, ενώ της οικογένειάς μου δεν είναι...[/i]

 

Εγώ λέω ότι και η οικογένειά του τα έκλεψε τα λεφτά. Μπορεί να μου αποδείξει το αντίθετο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω ότι στον ιδιωτικό σου χώρο μπορείς να σκοτώσεις κιόλας κάποιο ληστή και να βγεις αθώος λόγω αυτοάμυνας. Ίσως και να κάνω λάθος.

 

Η αυτοδικία δεν επιτρέπεται πουθενά νομίζω.

Έχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα κατηγορείσαι κανονικά αν πχ πυροβολήσεις έναν διαρρήκτη που εισέβαλε στο σπίτι σου.

Link to comment
Share on other sites

Η αυτοδικία δεν επιτρέπεται πουθενά νομίζω.

Έχω την εντύπωση ότι στην Ελλάδα κατηγορείσαι κανονικά αν πχ πυροβολήσεις έναν διαρρήκτη που εισέβαλε στο σπίτι σου.

 

Καίτοι δεν γνωρίζω εκτεταμένα το ελληνικό ποινικό δίκαιο, νομίζω πως κατηγορείσαι, απλά μπορείς να ακολουθήσεις ως υπερασπιστική γραμμή το ότι ενεργούσες σε αυτοάμυνα, οπότε μπορεί να αθωωθείς.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω ότι και η οικογένειά του τα έκλεψε τα λεφτά. Μπορεί να μου αποδείξει το αντίθετο;

ΟΚ, αντε εγω ο καλοπιστος να πω οτι τα δικα τους δεν εινια κλεμμενα. Της τραπεζας γιατι ειναι κλεμμενα, μπορει καποιος να μου εξηγησει?

A man is walking home one dark night in Belfast. Suddenly a figure with a gun moves out of the shadows and says:

"What religion are you?"

The fellow replies "I'm an atheist", to which the gunman replies,

"Yeah, but a catholic or protestant atheist?"

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, αντε εγω ο καλοπιστος να πω οτι τα δικα τους δεν εινια κλεμμενα. Της τραπεζας γιατι ειναι κλεμμενα, μπορει καποιος να μου εξηγησει?

 

Bασικά εκεί το πήγαινα κι εγώ. :O

 

Γιατί αν της τράπεζας είναι κλεμμένα, επειδή ας πούμε εκμεταλεύεται τους μικροκαταθέτες επειδή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο θα σκεφτούν οι αναρχικοί, τότε γιατί να μην εκμεταλεύεται κι ο Βούτσης που είναι Πολιτικός Μηχανικός τους πελάτες του στους οποίους φτιάχνει σπίτια; Λέω εγώ τώρα...

Link to comment
Share on other sites

Κυριε υιε Βουτση στις τραπεζες τα χρηματα ειναι κλεμμενα?

 

Δλδ τα χρηματα απο το εφαπαξ της μητερας μου που κατεθεσε σε τραπεζα και προερχονται απο κρατησεις μιας ζωης,σε μια θεση που διακριθηκε και αναγνωριστηκε απο την υπηρεσια της ειναι κλεμμενα?

 

Τα χρηματα που αποδεσμευονται απο ασφαλιστικους οργανισμους στις τραπεζες με σκοπο να τα διανειμουν καθε πρωτη του μηνα σε (χαμηλο)συνταξιουχους ειναι κλεμμενα?

 

Τα χρηματα που δινονται καλοπιστα απο πολιτες για αγαθοεργεις σκοπους μη κυβερνητικων οργανισμων και συγκεντρωνονται στις τραπεζες ειναι κι αυτα κλεμμενα?

 

Φυσικα δεν παραγνωριζω το καθεστως ασυδοσιας κατω απο το οποιο λειτουργουν συχνα οι τραπεζικοι οργανισμοι με παρανομες κρατησεις,προμηθειες κτλ.Μια κατασταση για την οποια σε σημαντικο βαθμο ευθυνεται το πολιτικο συστημα της χωρας του οποιου μελος ειναι και ο πατερας του υιου Βουτση,αν δεν κανω λαθος.Ομως,δεν θυμαμαι να εχρισε κανενας τον υιο Βουτση ενοπλο τιμωρο των τραπεζων.

Και εν τελει οι τραπεζες κσλως ή κακως,με αγαθα ή ιδιοτελη κριτηρια, χρηματοδοτουν την οικονομικη αναπτυξη της χωρας,ενω προσφερουν και ενα εστω υποτυπωδες κοινωνικο εργο με δωρεες,υποτροφιες κτλ.Μπορει να μας ονομασει εναν "καλο σκοπο" για τον οποιο διεθεσε τα απαλλοτριωμενα ο κυριος υιος Βουτση?

"When grubbing for necessities man is still an animal. He becomes uniquely human when he reaches out for the superfluous and extravagant."- Eric Hoffer.
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανενα site που να μην απεργεί και να ανεβάζει άμεσα τα νέα???

 

υ.γ. Εδω και καμμια ωρα γινεται χαμός στη κυψέλη απο αστυνομικα και ασθενοφόρα.. κατι σοβαρό παλι εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κανενα site που να μην απεργεί και να ανεβάζει άμεσα τα νέα???

 

υ.γ. Εδω και καμμια ωρα γινεται χαμός στη κυψέλη απο αστυνομικα και ασθενοφόρα.. κατι σοβαρό παλι εγινε.

 

Ένας νεκρός(?) αστυνομικός και ένας τραυματίας

Αυτή την στιγμή η αστυνομία έχει εξαπολύσει ανθρωποκυνηγητό για τον εντοπισμό των κακοποιών που πυροβόλησαν με όπλο μια πεζή περιπολία. Απο τις σφαίρες έπεσε νεκρός ο ένας αστυνομικός ενώ ένας ακόμα τραυματίστηκε και νοσηλεύεται σε νοσοκομείο.

Το περιστατικό έγινε στην οδο Σκιαθου και Σκοκου στην Γράβα.

από troktiko

 

 

 

Στο zougla λέει ...

""Δύο αστυνομικοί της ομάδας «Δέλτα» σταμάτησαν μία μηχανή με δύο επιβάτες για έλεγχο στην οδό Σκιάδου στην Κυψέλη. Οι δύο άγνωστοι τράβηξαν όπλα και πυροβόλησαν τους δύο αστυνομικούς ανέπτυξαν ταχύτητα και εξαφανίστηκαν.

 

Οι δύο αστυνομικοί διακομίστηκαν στον Ερυθρό Σταυρό. Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες η Αστυνομία έχει στη διάθεσή της τον αριθμό κυκλοφορίας της μοτοσυκλέτας.

 

Νεώτερες πληροφορίες αναφέρουν ότι ο ένας αστυνομικός πυροβολήθηκε στο κεφάλι και είναι νεκρός ή σοβαρά τραυματίας. Μετά τον τραυματισμό και πριν εξαφανιστούν οι δράστες απέσπασαν το πιστόλι του αστυνομικού τύπου CZ"""

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...