Jump to content

The «Ultimate» File Sharing thread


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Pas ston tracker apo opou exeis katevasei ta arxeia torrent k ta ksanakatevazeis...an ta exeis eidh, den pas.....Sthn synexeia ta anoigeis me mtorrent k synexizei to download apo ekei pou exei mhnei(kanei ena check sthn arxh)...

Twra pou eipes gia format oriaka eimai k egw:worry:

 

Default που τα σώζει τα torrents;

 

Σε ό,τι αφορά το format, είναι το 3ο σε λιγότερο από 6 μήνες επειδή χτυπάει το boot του σκληρού και τώρα που πήρα το Πλαίσιο μου είπαν να πάω να το δουν και να μου δώσουν άλλον...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Default που τα σώζει τα torrents;

 

Σε ό,τι αφορά το format, είναι το 3ο σε λιγότερο από 6 μήνες επειδή χτυπάει το boot του σκληρού και τώρα που πήρα το Πλαίσιο μου είπαν να πάω να το δουν και να μου δώσουν άλλον...

 

Σε εμένα έφτιαξε ένα φάκελο "Downloads" στο My Documents.

 

Edit: δεν είμαι σίγουρος ότι κατάλαβα σωστά τώρα που είδα το προηγούμενο ποστ. Αυτό είναι για τα κατεβασμένα αρχεία, ως προς τα torrents δεν έχω ιδέα, στον Bitcomet ήταν το κλασσικό Program Files\BitComet\torrents αλλά στο uTorrent ο φάκελος δεν έχει κάτι τέτοιο. Σε βλέπω να τα ξανακατεβάζεις, αλλά μερικά ΚΒ είναι...

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Default που τα σώζει τα torrents;

 

Σε ό,τι αφορά το format, είναι το 3ο σε λιγότερο από 6 μήνες επειδή χτυπάει το boot του σκληρού και τώρα που πήρα το Πλαίσιο μου είπαν να πάω να το δουν και να μου δώσουν άλλον...

 

Prepei na vreis pou ta eswse prin to format....an to eixes allaksei tha einai se kapoio path pou tou exeis valei esy....gia na deis poio einai to path pas

sto mtorrent options/preferences/download

 

twra to default path, sthn periptwsh poy den eixes allaksei to path,prepei na einai "C:\Program Files\uTorrent\......

den eimai sigouros giati to exw allaksei egw sto diko mou...pantws kapou ekei einai

 

Mallon einai ekei pou leei o Marvin

IBIS 5

"IBIS: just keep walking"

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω αρχεία torrent εννοώ το βασικό αρχείο περίπου 100ΚΒ (δεν τα παώ καλά με ορολογίες torrent - αν δεν κάνω λάθος είναι αυτό που κατέβασα από το tracer που μου είπες).

Τα κομμάτια που έκανα downloading είναι γύρω στα 20 GB και τα έχω περάσει στο ...\Τα εγγραφά μου\Downloading\ όπως το είχα default και πριν.

 

Αν κατεβάσω ξανά τα αρχικά torrents θα αναγνωρίσει αυτόματα αυτά που έχω κατεβάσει μέχρι τώρα; (εννοώ ότι ακόμα και αν τα Windows τα βλέπουν ως ολόκληρα αρχεία ενώ δεν είναι, αυτό θα καταλάβει ότι είναι ημιτελή; )

 

Επίσης, δε μπορώ να βρω που έχει περάσει οποιεσδήποτε ρυθμίσεις το μtorrent. Έχει φτιάξει ένα directory "utorrent" στο οποίο δεν έχει απολύτως τίποτα μέσα (εκτός από το αρχείο που θα τρέξει και το uninstall) και δε βλέπω τίποτα άλλο σχετικό... :(

 

Edit : Marvin τώρα μόλις είδα το edit σου και απ' ό,τι είδες, ακριβώς αυτό είναι το πρόβλημά μου...

Link to comment
Share on other sites

Αν κατεβάσω ξανά τα αρχικά torrents θα αναγνωρίσει αυτόματα αυτά που έχω κατεβάσει μέχρι τώρα; (εννοώ ότι ακόμα και αν τα Windows τα βλέπουν ως ολόκληρα αρχεία ενώ δεν είναι, αυτό θα καταλάβει ότι είναι ημιτελή; )

 

Επίσης, δε μπορώ να βρω που έχει περάσει οποιεσδήποτε ρυθμίσεις το μtorrent. Έχει φτιάξει ένα directory "utorrent" στο οποίο δεν έχει απολύτως τίποτα μέσα (εκτός από το αρχείο που θα τρέξει και το uninstall) και δε βλέπω τίποτα άλλο σχετικό... :(

 

Ναι, κανένα πρόβλημα. Θα τα αναγνωρίσει αυτομάτως, θα ελέγξει πόσα και ποια κομμάτια του αρχείου έχεις κατεβάσει και θα συνεχίσει από εκεί. Το έχω κάνει δεκάδες φορές, μην ανησυχείς.

 

Το directory έτσι είναι και σε μένα. Τις έχει κρατήσει τις ρυθμίσεις σου;

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλημερα σε ολους.

 

Εχω ενα μικρο προβλημα καθ θα ηθελα καποια βοηθεια αν γνωριζει κανενας.

 

Ειμαι μεσα στο torrentleech και κατεβαζω διαφορα και τελος παντων σε αυτο το site κοιτανε το λεγομενο ratio την αναλογια upload kai download > ο προβληματισμος μου ειναι πως να γινονται πολλα upload για να ανεβει το ratio.

Μετα απο πολλα θεματα που διαβασα στο site τους, δεν μπορεσα να καταλαβω ακομα πως μπορεις να εχεις κατεβασει torrents apo public tracker και να τα κανεις seed σε ατομα απο το torrents leech . Ετσι ωστε να μην επηρεασει το download αλλα να ανεβει το upload σου. Μηπως κανενα φιλος να μας δωσει τα φωτα του γιατι δεν μπορεσα να καταλαβω ετσι πως τα γραφουν οι τυποι στο torrents leech . Γιατι εχω αγανακτησει να κοιταω το ratio μου. :p .

 

 

ps χρησιμοποιω το μtorrent gia download

Link to comment
Share on other sites

Για να ανεβάσεις το ratio σου να κατεβάσεις torrents με πολλούς leechers και ελάχιστους seeders.Εξασφαλίζεις έτσι καλή ταχύτητα upload και αυξάνει το ratio σου.

 

Αν κατεβάσεις κανένα αρχείο που έχει πχ 55 seeders και 2 leechers λογικό είναι το ratio σου να πέφτει αφού δεν δίνεις τπτ

 

Εννοείται όμως πως έχεις κάνει το απαραίτητο port forwarding (ρυθμίσεις για να τρέχει καλύτερα το prog) στο router σου (αν έχεις)

Link to comment
Share on other sites

Άλλο εννοεί ο zeus1979 αν κατάλαβα σωστά.Να έχει κατεβάσει από αλλού ένα αρχείο που υπάρχει στον tracker που είναι γραμμένος και μετά μόνο να το κάνει seed.

Πρέπει βασικά το αρχείο να είναι ίδιο και να μην έχει τροποιηθεί.Θα κατεβάσεις το torrent από το torrentleech και μετά μέσα από το μtorrent θα δηλώσεις να κατέβει στο pc σου στην διαδρομή που έχεις ήδη το αρχείο.Θα κάνει ένα check και αν το βρει ίδιο με το αρχείο που θα κατέβαζες θα αρχίσει μόνο του να το ανεβάζει.

Link to comment
Share on other sites

Άλλο εννοεί ο zeus1979 αν κατάλαβα σωστά.Να έχει κατεβάσει από αλλού ένα αρχείο που υπάρχει στον tracker που είναι γραμμένος και μετά μόνο να το κάνει seed.

Πρέπει βασικά το αρχείο να είναι ίδιο και να μην έχει τροποιηθεί.Θα κατεβάσεις το torrent από το torrentleech και μετά μέσα από το μtorrent θα δηλώσεις να κατέβει στο pc σου στην διαδρομή που έχεις ήδη το αρχείο.Θα κάνει ένα check και αν το βρει ίδιο με το αρχείο που θα κατέβαζες θα αρχίσει μόνο του να το ανεβάζει.

 

Ακριβως. :)

Απλα προσεξε οτι ακομα και αν κατεβασεις πχ την ιδια ταινια, και απο το ιδιο release group / εκδοση, συνηθως στους public trackers περιεχεται το .avi, ενω στο torrentleech σχεδον ολα τα αρχεια και σχεδον παντα, ανεβαινουν σε συμπιεσμενη (.rar) μορφη. Αν συμβαινει αυτο, δεν μπορεις να το κανεις seed στο torrentleech (γιατι ακομα και να το ξανακανεις rar, δεν θα το αναγνωριζει ως ιδιο) ;)

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και εγω κατι?

Ειχα ακουσει για ενα site ΄΄κλειστο΄΄ που υπαρχουν απειρα downloads αλλα τα κατεβαζεις απο rabidshare.

Γνωριζει κανεις κατι αντιστοιχο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειμαι off topic,αλλα μπορει καποιος να γραψει μερικα site(υποθετω φορουμ κυριως)στα οποια υπαρχει υλικο(κυριως για ταινιες ενδιαφερομαι)σε rapidshare?

Ξερω μπολικα σαιτ για τορρεντς,αλλα τιποτα για direct download..

Link to comment
Share on other sites

Οσοι ειστε εγγεγραμμενοι στο oink, μπορειτε να ελεγξετε αν εχετε προσβαση? Εδω και μια ωρα δεν μπορω να μπω...

Έχει πέσει το DNS του, το site λειτουργεί κανονικά αν μπεις με την IP όμως:

http://85.17.40.71/

Θα πρέπει να αλλάξεις και το hostname του announce url αντίστοιχα αν θες να κατεβάσεις κιόλας (στις ρυθμίσεις του torrent client).

Link to comment
Share on other sites

Έχει πέσει το DNS του, το site λειτουργεί κανονικά αν μπεις με την IP όμως:

http://85.17.40.71/

Θα πρέπει να αλλάξεις και το hostname του announce url αντίστοιχα αν θες να κατεβάσεις κιόλας (στις ρυθμίσεις του torrent client).

 

Σ' ευχαριστω eLeKtriK EyE, μπηκα απο εκει που μου ειπες (http://85.17.40.71/), μηπως εννοεις, στις ιδιοτητες καθε torrent (εχω μτορρεντ) να βαζω 85.17.40.71 αντι για oink.me.uk? Το εκανα αλλα δεν επιασε...

 

ps Απ' οτι παρατηρησα δεν μπορω να κατεβασω ουτε να seedαρω, αυτο δικαιολογειται απο αυτο που μου ειπες οτι εχει γινει με το DNS του ?

 

Τωρα ειδα το μηνυμα σου στην αλλη σελιδα...

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω eLeKtriK EyE, μπηκα απο εκει που μου ειπες (http://85.17.40.71/), τί εννοεις, να βαζω ως προθεμα στο url -> 85.17.40.71 ?

 

ps Απ' οτι παρατηρησα δεν μπορω να κατεβασω ουτε να seedαρω, αυτο δικαιολογειται απο αυτο που μου ειπες οτι εχει γινει με το DNS του ?

Αυτό που εννοώ, είναι να κατεβάσεις κανονικά το αρχείο torrent, να το φορτώσεις στο torrent client και μετά να πας στις ιδιότητες του (Δεξί κλικ properties προκειμένου για το utorrent) και στη θέση του Tracker URL http://tracker.oink.me.uk/mplamplampla να βάλεις το http://85.17.40.71/mplamplampla.

Το ίδιο ισχύει και για άλλα trackers που πιθανόν να αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα. Να ξέρεις όμως πως και οι άλλοι θα πρέπει να κάνουν το ίδιο με σένα, και είναι πιθανό για το λόγο αυτό να έχεις λιγότερους seeders.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που εννοώ, είναι να κατεβάσεις κανονικά το αρχείο torrent, να το φορτώσεις στο torrent client και μετά να πας στις ιδιότητες του (Δεξί κλικ properties προκειμένου για το utorrent) και στη θέση του Tracker URL http://tracker.oink.me.uk/mplamplampla να βάλεις το http://85.17.40.71/mplamplampla.

Το ίδιο ισχύει και για άλλα trackers που πιθανόν να αντιμετωπίζουν τέτοια προβλήματα. Να ξέρεις όμως πως και οι άλλοι θα πρέπει να κάνουν το ίδιο με σένα, και είναι πιθανό για το λόγο αυτό να έχεις λιγότερους seeders.

 

Αν π.χ. γραφει http://tracker.oink.me.uk:27941/tracker/.../announce

 

το αλλαζω σε http://85.17.40.71:27941/tracker/.../announce

 

Μπορω να το διατηρησω ετσι αφου φτιαξει το dns χωρις να εχω προβλημα ή θα χρειαστει να το μετατρεψω παλι στην αρχικη του μορφη?

Link to comment
Share on other sites

Αν π.χ. γραφει http://tracker.oink.me.uk:27941/tracker/.../announce

 

το αλλαζω σε http://85.17.40.71:27941/tracker/.../announce

 

Μπορω να το διατηρησω ετσι αφου φτιαξει το dns χωρις να εχω προβλημα ή θα χρειαστει να το μετατρεψω παλι στην αρχικη του μορφη?

Ναι έτσι είναι, και μπορείς να το διατηρήσεις έτσι και μετά που θα φτιάξει το DNS, εφόσον δεν αλλάξουν IP στο oink (σπάνια τα sites αλλάζουν την IP τους).

Link to comment
Share on other sites

exo to bitlord 1.1.to xrisimopoio edokai 6 mines peripou.to problima parousiastike otan allaxa to modem pou eixa sagem 800 me ena router tis level1 to fbr-1161a.eno katebazo me kaliteri taxytita apo oti me to modem exo ftasei kai ta 110kb me 768 syndesi an anoixo ton internet exlplorer mia fora kolaei to bitlord.kai prepei na to kleiso apo to task manager.to router einai syndedemeno me usb kai oxi me erthenet.kamia idea?
Link to comment
Share on other sites

exo to bitlord 1.1.to xrisimopoio edokai 6 mines peripou.to problima parousiastike otan allaxa to modem pou eixa sagem 800 me ena router tis level1 to fbr-1161a.eno katebazo me kaliteri taxytita apo oti me to modem exo ftasei kai ta 110kb me 768 syndesi an anoixo ton internet exlplorer mia fora kolaei to bitlord.kai prepei na to kleiso apo to task manager.to router einai syndedemeno me usb kai oxi me erthenet.kamia idea?

Δοκίμασε αρχικά κάποιον άλλον torrent client (ίσως υπάρχει bug στο BitLord) και αν κάνει τα ίδια δοκίμασε το router με ethernet σύνδεση (παίζει να φταίνε οι USB drivers).

Link to comment
Share on other sites

το oink αλλαξε domain..

απο oink.me.uk εγινε oink.cd

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...