Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κύριοι καλησπέρα σας.

ΘΑ ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζετε, κατά πόσο μπορώ να κάνω withdrawal σε bidding, μιας και από τη μια ο τύπος δεν απαντά, από την άλλη έχω την εντύπωση ότι αντί για τηλέφωνο πουλάει το κουτί με τα παρελκόμενα τελικά, αν και η αγγελία βρίσκεται στην περιοχή των τηλεφώνων, πόσο μάλλον όταν παρατήρησα ότι το έχει καταχωρίσει ως Simlock (χωρίς βέβαια να αναφέρει πουθενά σε ποιο δίκτυο).

Τι προτείνετε?

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε και το soccerscene.co.uk

 

καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση σου..

αλλά επειδή ο τομέας που με αφορά είναι ο στίβος, μήπως έχεις υπόψη κάποιο τέτοιο site;;;:happy:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω αυτό εδω που βρίσκεται στο hong kong. Και αν θες και αυτό το ευρωπαικό εδώ

 

Γιατί δεν παίρνεις στο τελωνείο να ρωτήσεις? Στα κυπριακά τελωνεία μου είπαν οτι μεχρι 150 ευρώ είναι αφορολόγητα και επισης ρώτησα και μου το επαλήθευσαν οτι για αθλητικα ήδη υπάρχει μείωση φόρου. Για την Ελλάδα δεν ξέρω τι ισχύει.

 

Οπως επίσης και το ASOS που βρίσκεται στην Αγγλία αρα δεν πληρωνεις φόρο.

Edited by AngeloDion
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

καταρχάς σε ευχαριστώ για την απάντηση σου..

αλλά επειδή ο τομέας που με αφορά είναι ο στίβος, μήπως έχεις υπόψη κάποιο τέτοιο site;;;:happy:

 

Δεν ξέρω κάποιο, sorry.

Link to comment
Share on other sites

Κύριοι καλησπέρα σας.

ΘΑ ήθελα να ρωτήσω, αν γνωρίζετε, κατά πόσο μπορώ να κάνω withdrawal σε bidding, μιας και από τη μια ο τύπος δεν απαντά, από την άλλη έχω την εντύπωση ότι αντί για τηλέφωνο πουλάει το κουτί με τα παρελκόμενα τελικά, αν και η αγγελία βρίσκεται στην περιοχή των τηλεφώνων, πόσο μάλλον όταν παρατήρησα ότι το έχει καταχωρίσει ως Simlock (χωρίς βέβαια να αναφέρει πουθενά σε ποιο δίκτυο).

Τι προτείνετε?

Καταρχήν να ξεκαθαρίσουμε ότι είναι δικό σου το φταίξιμο που αγόρασες το προϊόν, χωρίς να διαβάσεις καλά το τι προσφέρεται.

Από κει και πέρα μπορείς να προσπαθήσεις να έρθεις σε επικοινωνία με τον πωλητή και να τους εξηγήσεις την κατάσταση ότι έκανες λάθος κλπ.

Ανήκει τότε στην διακριτική ευχέρεια του πωλητή αν θα δεχτεί να ακυρώσει την συναλλαγή ή όχι.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να επικοινωνήσεις με το ebay. Αναφέρουν στην πολιτική τους οτι υπάρχουν μερικές περιτπώσεις που μπορεις να ακυρώσεις το bidding σου άρα δε χάνεις τίποτα να τους στειλεις ένα email και αυτούς.
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι πρόκειται αποκλειστικά για δικό μου φταίξιμο, ένεκα ότι πήρα ελαφρά λέξη με διφορούμενη σημασία στα Γερμανικά, το καλύτερο της υπόθεσης είναι ότι κάποιος έδωσε περισσότερα από μένα, οπότε problem solved!
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς επίσης να επικοινωνήσεις με το ebay. Αναφέρουν στην πολιτική τους οτι υπάρχουν μερικές περιτπώσεις που μπορεις να ακυρώσεις το bidding σου άρα δε χάνεις τίποτα να τους στειλεις ένα email και αυτούς.

 

Το εβαυ θα τον παραπέμψει στον πωλητή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια καλησπερα.... θελω την βοηθεια σας αν μπορειτε για τις διαδικασιες που πρεπει να κανω για να αγορασω απο αυτο το site ενα mp3-player που με ενδιαφερει...

δεν εχω κανει ποτε αγορα απο εξωτερικο οποτε ειμαι αρχαριος...

1ον) δεν εχω πιστωτικη καρτα

2ον) δεν ξερω με τι συνεργαζεται το site..

3ον) δεν ξερω πως γινεται να φτιαξω προπληρωμενη καρτα..

 

η αξια του ειναι στις 129 λιρες αγγλιας διλαδη σε ευρω περιπου στα 150...

ισχυει οτι δεν θα πληρωσω μεταφορικα?

ευχαριστω εκ των προτερων.. :)

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλες οι τράπεζες πλέον έχουν κάρτες pre-paid μπορείς να δηλώσεις αυτή για την αγορά σου ώστε να μην έχεις πρόβλημα. Edited by jimkalis
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Το τελευταίο χρονικό διάστημα, το e-shop.gr με έχει ταλαιπωρήσει ιδιαίτερα με τις παραγγελίες μου. Είχα συνηθίσει να περιμένω τα προϊόντα που παραγγέλνω, σε 2-3 εργάσιμες ημέρες το ανώτερο, αλλά πλέον τα δεδομένα έχουν αλλάξει. Με υπάλληλο της εταιρία που είχα συζητήσει, με πληροφόρησε πως υπάρχει πρόβλημα με τους προμηθευτές και τον τρόπο πληρωμής τους. Να δούμε πότε θα λυθεί το ζήτημα. :(

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο χρονικό διάστημα, το e-shop.gr με έχει ταλαιπωρήσει ιδιαίτερα με τις παραγγελίες μου. Είχα συνηθίσει να περιμένω τα προϊόντα που παραγγέλνω, σε 2-3 εργάσιμες ημέρες το ανώτερο, αλλά πλέον τα δεδομένα έχουν αλλάξει. Με υπάλληλο της εταιρία που είχα συζητήσει, με πληροφόρησε πως υπάρχει πρόβλημα με τους προμηθευτές και τον τρόπο πληρωμής τους. Να δούμε πότε θα λυθεί το ζήτημα. :(

Μήπως τους έχουν ρίξει κανένα φέσωμα;

Link to comment
Share on other sites

Λογικά κάτι τέτοιο θα έχει γίνει, αλλά και πάλι, η εταιρία απομακρύνει πελάτες της με αυτό το υπάρχων πρόβλημα.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια νέα προσεγγιση σε καθημερινές προσφορές όσον αφορά ταξιδιωτικά πακέτα μπορείτε να βρείτε εδώ : http://www.winwindeals.gr/escapes/
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο χρονικό διάστημα, το e-shop.gr με έχει ταλαιπωρήσει ιδιαίτερα με τις παραγγελίες μου. Είχα συνηθίσει να περιμένω τα προϊόντα που παραγγέλνω, σε 2-3 εργάσιμες ημέρες το ανώτερο, αλλά πλέον τα δεδομένα έχουν αλλάξει. Με υπάλληλο της εταιρία που είχα συζητήσει, με πληροφόρησε πως υπάρχει πρόβλημα με τους προμηθευτές και τον τρόπο πληρωμής τους. Να δούμε πότε θα λυθεί το ζήτημα. :(

Κυκλοφορεί η φήμη για πτώχευση του E-shop.

Και σίγουρα υπάρχει πρόβλημα με το stock του, γιατί σε άλλα φόρουμ αρκετά άτομα έχουν πρόβλημα με μικροπαραγγελίες.

Οπότε προσοχή. ;)

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι πάντως να μην αναπαράγουμε φήμες παρά μόνο γεγονότα (γνώμη μου).

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Φήμες ή όχι δεν ξέρω.

Αυτό που ξέρω είναι ότι την προηγούμενη Τρίτη παρείγγηλα μια μητρική για την οποία έγραφε διαθεσιμότητα 1-2 ημέρες. Ο λόγος που την παρείγγηλα από εκεί και όχι από το visionstudio που την είχε και πιο φτηνά, ήταν ότι στο visionstudio έλεγε 2-7 ημέρες.

Είναι Κυριακή και ακόμα ελέγχουν αν είναι διαθέσιμο το προϊόν. Μάλιστα τώρα γράφει και "Εξαντλημένο". Με κορόιδεψαν ή όχι; Φταίω να υποθέτω ότι πάνε για φούντο; Παλιότερα είχαν τα πάντα ετοιμοπαράδοτα. Τώρα όχι μόνο δεν τα έχουν, γράφουν ψέματα και στη σελίδα για τους χρόνους παράδοσης.

Είμαι εκνευρισμένος, αλλά πιστέυω έχω δίκιο :mad:

Link to comment
Share on other sites

Την τεταρτη εκανα αναζητηση και αγορας μια samsung τηλεοορασης απο 2 γνωστα ηλεκτρονικα μαγαζια.

ας ξεκινησουμε απο την αρχη..επισκευθηκα μαγαζι του κωτσου στην περιοχη μου και το κοστος αγορας της tv ηταν 400 ευρο,στο site ηταν 300 ευρο και ατεσι αποφασισα να την παρω απο εκει...με αποτελεσμα να μην μπορω να κανω αγορα μεσω αντικαταβολης :confused: :wacko: (απαραδεκτο) :down:

 

μετα απο ψαξιμο βρηκα επισης προσφορα της ιδια tv στο πλαισιο..και ενω εχω συπμπληρωσει την φορμα και ολα πανε καλα...μου ρχετε μηνυμα οτι δεν στελνουν τοσο βαρυ δεμα στην επαρχεια. :O (μονο μεχρι 6 κιλα)

τα παραπανω καταστηματα εχουν απο τις περισσοτερες αξιολογησεις στο skroutz.

 

αποφασιζω λοιπον να απευθυνθω σε ενα καταστημα(ηρακλειο Κρητης) με μολις 1 αξιολογηση...και μαλιστα στην χαμηλοτερη τιμη της αγορας,289 ευρο.

τους τηλεφωνησα και μιλησα με μια κυρια και εδωσα τηλεφωνικη παραγγελια..αποτελεσμα την πεμπτη το μεσημερι εκανα την παραγγελια και Σαββατο πρωι ειχα την τηλεοραση στο σπιτι μου στην Ηγουμενιτσα με ΑΝΤΙΚΑΤΑΒΟΛΗ και +15 ευρο εξοδα μεταφορας.συνολο 304 ευρο.

επειδη και στο παρελθον εχω κανει παραγγελιες απο μη διασημα καταστηματα του χωρου..και εχω τις καλυτερες εντυπωσεις,θα σας πω το καταστημα και το προτεινω ανεπιφυλακτα :up: ειναι το Planet Audiovisual

Edited by RAVER
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά στο skroutz δεν πρέπει να βασιζόμαστε τόσο στις αξιολογήσεις, υπάρχουν και online καταστήματα με πιο συμφέρουσες τιμές και καλύτερη εξυπηρέτηση. Πιο ικανοποιημένος μένω από σελίδες που πραγματικά δεν μπορώ ούτε να θυμηθώ το link τους, παρά από e-shop,multirama,κ.ά δημοφιλή μαγαζιά.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αγορασει απο Planet Audiovisual-apiastos-antoniou και ειμαι ευχαριστημενος και στις καλυτερες τιμες της αγορας :up: και καταστηματα "μικρα" (εννοω επαρχιακα) εκτος τον απιαστο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος με το techneasy.gr

Μια φορά που χρειάστηκε να επιστρέψω ένα laptop μου επιστρέψανε κανονικά τα χρήματα μου, χωρίς μα και μου, χωρίς να είναι υποχρεωμένοι. 2-3 φορές που παρήγγειλα από αυτούς είχα next-day-delivery.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πολύ ικανοποιημένος με το techneasy.gr

Μια φορά που χρειάστηκε να επιστρέψω ένα laptop μου επιστρέψανε κανονικά τα χρήματα μου, χωρίς μα και μου, χωρίς να είναι υποχρεωμένοι. 2-3 φορές που παρήγγειλα από αυτούς είχα next-day-delivery.

το επισκεφτηκα και αυτο...και για να στειλουν θελανε πιστωτικη.με αντικαταβολη..δεν στελναν :whistle:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά στέλνουν με αντικαταβολή.

την τηλεοραση στην επαρχια δεν την στελνανε.δεν εχω κανεναν λογο να σου πω ψεμματα.

μιλησα με 5-6 καταστηματα απο το skroutz για την συγκεκριμενη TV.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...