Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.alibaba.com

Ξέρει κάποιος να μου πει για αυτό το site?

 

Αν ψάχνεις κινέζικα καλύτερα από dealextreme.com

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

http://www.alibaba.com

Ξέρει κάποιος να μου πει για αυτό το site?

Πουλάει χονδρική, έχει διάφορους πωλητές, και ισχύει ελάχιστη ποσότητα παραγγελίας για κάθε προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σχετικά με αγορά αεροβολου που είχαμε συζητήσει παλαιότερα, να ενημερώσω ότι παραγγειλα από μη γνωστό Ευρωπαϊκό eshop και παρέλαβα σήμερα από ΕΛΤΑ χωρίς κανένα πρόβλημα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αγορά αεροβολου που είχαμε συζητήσει παλαιότερα, να ενημερώσω ότι παραγγειλα από μη γνωστό Ευρωπαϊκό eshop και παρέλαβα σήμερα από ΕΛΤΑ χωρίς κανένα πρόβλημα.
και τι να το κανεις το αεροβολο? :X
Link to comment
Share on other sites

και τι να το κανεις το αεροβολο? :X

 

Δεν την καταλαβαίνω την απορία σου.

Είναι ένα είδος hobby, όπως τόσα άλλα.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αγορά αεροβολου που είχαμε συζητήσει παλαιότερα, να ενημερώσω ότι παραγγειλα από μη γνωστό Ευρωπαϊκό eshop και παρέλαβα σήμερα από ΕΛΤΑ χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Μπορείς να μου πεις ποιο eshop ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με αγορά αεροβολου που είχαμε συζητήσει παλαιότερα, να ενημερώσω ότι παραγγειλα από μη γνωστό Ευρωπαϊκό eshop και παρέλαβα σήμερα από ΕΛΤΑ χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

απο ευρωπη το πηρες?

Link to comment
Share on other sites

Πολωνικο site

Militaria.pl

Μεταφορικά για πιστόλι και 2 σετ σφαίρες, 22€ με τρακιν.

Πληρωμή PayPal

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να κάνω μια αγορά από ένα e-shop από το εξωτερικό και να πληρώσω με την πιστωτική μου κάρτα με δόσεις;
Link to comment
Share on other sites

Κοματάκι δύσκολο, εκτός αν βγάλεις κάρτα του μαγαζιού (Amazon ας πούμε), και εφόσον έχεις τις προυποθέσεις...
Link to comment
Share on other sites

Κοματάκι δύσκολο, εκτός αν βγάλεις κάρτα του μαγαζιού (Amazon ας πούμε), και εφόσον έχεις τις προυποθέσεις...

 

Εως απιθανο:(

Link to comment
Share on other sites

Κοματάκι δύσκολο, εκτός αν βγάλεις κάρτα του μαγαζιού (Amazon ας πούμε), και εφόσον έχεις τις προυποθέσεις...

 

Κρίμα :(:mad: Μπορείς να μου δώσεις κάποιες πληροφορίες για την κάρτα στο Amazon;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ? Και το Amazon γιατί είναι εκεί και περιμένει? Δεν το έχω ψάξει, αν μάθεις τίποτα καλό, πες μας κι εμάς... ;)
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Παιδιά καλησπέρα, μία ερώτηση σχετική με Αμαζον!

 

Αγόρασα κάτι από το κατάστημα της Αγγλίας κατά λάθος (με πωλητή το ίδιο το Άμαζον) και δεν πρόλαβα να το ακυρώσω. Διατυπώνοντας αίτημα για ακύρωση μου απάντησαν με ε-μαιηλ ότι κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό διότι έχει ήδη αποσταλεί, παρόλαυτα μπορώ να αρνηθώ την παραλαβή του και να επιστραφεί σε αυτούς. Βεβαίως, συνεχίζει το μαίηλ, αν δεν μπορείτε να αρνηθείτε παραλαβή κάντε το return κ.λπ.

 

Επειδή δεν υπάρχει tracking number και πιστεύω ότι θα σταλεί στο σπίτι μου από τα ΕΛΤΑ μιας και είναι standard delivery, ξέρει κανείς αν μπορώ να αρνηθώ παραλαβή όταν έρθουν τα ΕΛΤΑ ή γίνεται μόνο με τα courier αυτό? Μία-δύο φορές μου έχουν αφήσει τα πράγματα στην είσοδο της πολυκατοικίας και μην τον είδατε τον Παναή χωρίς όμως να με έχει ενοχλήσει μιας και είναι οικογενειακή πολυκατοικία. Σκέφτομαι να μην ανοίξω την εξώπορτα με το κουδούνι αλλά να κατέβω αυτοπροσώπως για να του/της μιλήσω. Do they take no for an answer?? (συγγνώμη για το αγγλικό αλλά μου θύμισε κάτι ατάκες από ταινιες ο τρόπος που θα το διατύπωνα με τον/την υπάλληλο ΕΛΤΑ σε ρόλο γκάνκστερ και μένα να παρακαλάω να το πάρουν πίσω :lol: )

If you're going through hell, keep going
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πώς το καλύτερο είναι να γίνει αυτό που προτείνεις.

Και επίσης μου φαίνεται περίεργη η επικοινωνία που αναφέρεισ με το Άμαζον. Το Αγγλικό αποτελεί εγγυημένα από τα μεγαλύτερα και καλύτερα ηλεκτρονικά καταστήματα της Ευρώπης και δείχνει μεγάλη συνέπεια προς τον πελάτη.

Μου έχει τύχει να παραγγείλω κάτι και μετά να το επιστρέψω χωρίς κανένα πρόβλημα ή χρέωση. Άλλωστε νομίζω ότι έτσι και αλλιώς ορίζεται από τους κανόνες του ηλεκτρονικού εμπορίου να μπορεί ο πελάτης να στείλει κάτι πίσω μετά την παραλαβή.

Οπότε προτείνω να αφήσεις κατά μέρους την γκανγκστερική λογική και μέσα από την ενότητα Returns and Refunds της εξυπηρέτησης του site, να προχωρήσεις όμορφα και ωραία με την επιστροφή του πακέτου.

Άλλωστε μην ξεχνάμε, όλη η ιστορία ξεκίνησε από δικό σου λάθος.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

 

Δεν νομίζω πώς το καλύτερο είναι να γίνει αυτό που προτείνεις. Και επίσης μου φαίνεται περίεργη η επικοινωνία που αναφέρεισ με το Άμαζον.

 

Δεν το προτείνω εγώ αλλά το Άμαζον:

 

"Hello ΑΑΑΑ ΒΒΒΒ,

We're contacting you about your cancellation request for order #203-7957926-xxxxxxx.

Unfortunately we weren't able to cancel the following item(s) from your order:

mpla mpla item

 

When you receive your order, you're welcome to refuse the package and it will be returned to us. If you are unable to refuse delivery, please visit our Online Returns Support Centre to create your personalised returns label so you can send this item back to us for a full refund:

www.amazon.co.uk/returns-support"

 

Εγώ ρωτάω αν έχει αρνηθεί κάποιος δέμα από τα ΕΛΤΑ γιατί 2-3 από τις φορές που μου έχουν έρθει δεν τους έχω δει καν και αφήνουν τα πράγματα χύμα αλλά λόγω συνθηκών δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα όπως προείπα. Αυτό που θέλω είναι να μην μπω στην διαδικασία return εφόσον έχω την δυνατότητα αυτή (της άρνησης) αλλά προσπαθώ να βρω άν γίνεται και με ποιόν τρόπο. Έχω ψάξει και σε άλλα φόρουμς αλλά δεν έχω βγάλει άκρη. Για να ρωτάω θα έχω τους λόγους μου.

 

Όσον αφορά το περίεργο της επικοινωνίας, πού ακριβώς το προσδιορίζεις φίλτατε?

 

Το Αγγλικό αποτελεί εγγυημένα από τα μεγαλύτερα και καλύτερα ηλεκτρονικά καταστήματα της Ευρώπης και δείχνει μεγάλη συνέπεια προς τον πελάτη.

 

Συμφωνώ απολύτως, έχω ψωνίσει πολλές φορές από εκεί. Τί σχέση έχει αυτό με το αρχικό ερώτημα μου στο οποίο αναφέρομαι σε κάτι που αφορά την Ελληνική επικράτεια, συγκεκριμένα τα ΕΛΤΑ?

 

Μου έχει τύχει να παραγγείλω κάτι και μετά να το επιστρέψω χωρίς κανένα πρόβλημα ή χρέωση. Άλλωστε νομίζω ότι έτσι και αλλιώς ορίζεται από τους κανόνες του ηλεκτρονικού εμπορίου να μπορεί ο πελάτης να στείλει κάτι πίσω μετά την παραλαβή.

 

Αυτό είναι δεδομένο, το γνωρίζω και το έχω κάνει. Πολύ καλά κάνεις και το αναφέρεις. Έχω γράψει ήδη όμως στο αρχικό ποστ ότι το Άμαζον μιλάει για επιστροφή με αυτούς τους όρους.

 

Οπότε προτείνω να αφήσεις κατά μέρους την γκανγκστερική λογική και μέσα από την ενότητα Returns and Refunds της εξυπηρέτησης του site, να προχωρήσεις όμορφα και ωραία με την επιστροφή του πακέτου.

 

:blink: :blink: :blink: :wacko: Διάβασε πιο προσεκτικά το μήνυμα μου σε παρακαλώ.

 

Άλλωστε μην ξεχνάμε, όλη η ιστορία ξεκίνησε από δικό σου λάθος.

 

Δεν ξέρεις τί ακριβώς συνέβη αλλά βλέπω ότι ενδιαφέρεσαι να μάθεις. Ο FFox είχε στο καλάθι κάποια προϊόντα και χωρίς να κάνω log out στις 2:44 πμ έκανα το PC αδρανοποίηση και πέφτω για ύπνο. Την άλλη μέρα το πρωί βρίσκω mail από τις 3:05 πμ "Ευχαριστούμε για την παραγγελία σας μπλα μπλα μπλα". Πήγα να κάνω ακύρωση αλλά ήταν ήδη αργά. Δεν ήθελα να κουράσω αναφέροντας κάτι τέτοιο στο αρχικό μου μνμ και έγραψα απλώς "λάθος παραγγελία" μιας και θεώρησα ότι δεν είχε νόημα, ό,τι έγινε έγινε. Αν μπορείς όμως, βγάλε άκρη εσύ τί συνέβη και πες μου σε παρακαλώ γιατί ακόμα δεν έχω καταλάβει.

 

Ευχαριστώ.

Edited by funkeymonkey
If you're going through hell, keep going
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. Προφανώς αναφέρεσαι σε κάποια νέα λειτουργία του Αμαζον..

Γιατί πρώτη φορά ακούω αυτόνομη και με χρόνοκαθυστέρηση παραγγελία απευθείας μέσα από το καλάθι, χωρίς ο χρήστης να πατήσει το σχετικό με την αποδοχή της παραγγελίας κουμπί.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. Προφανώς αναφέρεσαι σε κάποια νέα λειτουργία του Αμαζον..

Γιατί πρώτη φορά ακούω αυτόνομη και με χρόνοκαθυστέρηση παραγγελία απευθείας μέσα από το καλάθι, χωρίς ο χρήστης να πατήσει το σχετικό με την αποδοχή της παραγγελίας κουμπί.

 

Ειλικρινά δεν ξέρω τί έγινε μιας και ήταν άλλα 7-8 προϊόντα στο καλάθι τα οποία δεν "τα παράγγειλα"... Γενικά δεν θεωρώ τον εαυτό μου αρχάριο, είμαι αρκετά εξοικιωμένος με το όλο θέμα ονλινε παραγγελίες και ευτυχώς που δεν θα μου φέρουν αυτό γιατί δεν είχε και καλές κριτικές.

If you're going through hell, keep going
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Πέτυχα σήμερα την ταχυδρόμο και την ρώτησα για το θέμα της άρνησης παραλαβής. Μου είπε ότι γίνεται μια χαρά να αρνηθώ το δέμα και θα επιστραφεί! Ενημερώνω για όποιον μπορεί να έχει παρόμοια απορία, όταν έχω απτά δεδομένα θα ποστάρω πάλι. :)

If you're going through hell, keep going
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Για τσεκαρετε το παρακάτω site:

http://www.egadgetstoreltd.com

Είναι δυνατόν τέτοιες τιμές;

Έχει και PayPal!

Τόσο απάτη;

Link to comment
Share on other sites

Για τσεκαρετε το παρακάτω site:

http://www.egadgetstoreltd.com

Είναι δυνατόν τέτοιες τιμές;

Έχει και PayPal!

Τόσο απάτη;

 

Κάνει μπαμ ότι είναι απάτη. Και πίστεψε με δεν δέχεται paypal.

Δες και εδώ

http://www.scamdex.com/ScamTipReports/5010

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...