Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εννοοω που εχει για να πειραξεις σχεδον τα παντα στο ui της cm11 π.χ. που θα μπει το ρολοι αριστερα ή δεξια τι χρωμα θα ειναι και γενικως τετοια πραγματα οπως ειχαν η cm7 και η cmx.

Κριμα να παρει γιατι ο φακος για εμενα ειναι απο τα πιο χρησιμα πραγματα και τον ειχα παντα στο κουρτινακι για ευκολια βοηθαει πολυ οταν ανοιγεις σταθερους υπολογιστες ή laptop και θες να δεις μεσα καποιες λεπτομερειες.

εγω ειμαι πρωταρα στην cm,θα βρεις τροπο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

εγω ειμαι πρωταρα στην cm,θα βρεις τροπο

 

πλακα κανεις τωρα ετσι ; τοσο καιρο νομιζα μονο αντρες ασχολουμασταν εδω μεσα με το modding :P

Edited by Moihack
Link to comment
Share on other sites

Εννοοω που εχει για να πειραξεις σχεδον τα παντα στο ui της cm11 π.χ. που θα μπει το ρολοι αριστερα ή δεξια τι χρωμα θα ειναι και γενικως τετοια πραγματα οπως ειχαν η cm7 και η cmx.

Κριμα να παρει γιατι ο φακος για εμενα ειναι απο τα πιο χρησιμα πραγματα και τον ειχα παντα στο κουρτινακι για ευκολια βοηθαει πολυ οταν ανοιγεις σταθερους υπολογιστες ή laptop και θες να δεις μεσα καποιες λεπτομερειες.

 

νομιζω οτι το μενου αυτο το εχουν κρυφο στην cm11 πρεπει να πας καπου και να πατησεις 3 φορες,νομιζω εκει που λεει την εκδοση της rom.Απο ηχο κλησης τι λεει?hd video?

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

πλακα κανεις τωρα ετσι ; τοσο καιρο νομιζω μονο αντρες ασχολουμασταν εδω μεσα με το modding :P

 

moihack περιμενουμε την cm11 απο τα χερακια σου!

Link to comment
Share on other sites

 

moihack περιμενουμε την cm11 απο τα χερακια σου!

να παει να φτιαξει τον ηχο λεω εγω,αλλωστε ΔΕΝ εχει το δικαιωμα να χαλασει το χατιρι μιας γυναικας:)

 

dsp δεν δουλευει καθολου

x5 settings μην το ξαναδω μπροστα μου για θα πηδηξω ρε!

τα υπολοιπα εν καιρω!ετσι και αλλοιως δεν φευγω απο kitkat

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

να παει να φτιαξει τον ηχο λεω εγω,αλλωστε ΔΕΝ εχει το δικαιωμα να χαλασει το χατιρι μιας γυναικας:)

 

dsp δεν δουλευει καθολου

x5 settings μην το ξαναδω μπροστα μου για θα πηδηξω ρε!

τα υπολοιπα εν καιρω!ετσι και αλλοιως δεν φευγω απο kitkat

 

ακους/ακουγεσαι οταν μιλας?γενικα ο dialer και τα μυνηματα δουλευουν καλα?

Link to comment
Share on other sites

μην βιαζεσαι,οσο easy ειναι το install,σκετη απολαυση,αμμα δεν κανω μερικα reboots και wipes caches δεν στρωνει
Link to comment
Share on other sites

@azuli sry αλλα θα περιμενεις αρκετες μερες ακομα μεχρι να δεις καποιο build απο μενα (και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα μπορεσω να διορθωσω οτι εχω κατα νου)

 

@akalos

εχω υποστει ενα μικρο σοκ τολμω να πω, γιατι οι περισσοτερες γυναικες οταν επιλεγουν κινητο θελουν

1) να ναι iphone αν γινεται

2) να βγαινει σε ροζ,ασπρο,κοκκινο

3) να μπαινει facebook και να χει την εφαρμογη Pou xD

 

edit: btw αυτο που ψαχνετε δηλαδη οι ρυθμισεις οι πολλες της cm οπως ηταν στην cm7 εχει αλλαξει απο την cm9 κιολας.

Εσεις ψαχνετε ακομα το CMParts.apk (αν το βγαλετε απο μια cm7 rom θα παιρνετε πλεον FC οταν πατατε την επιλογη CyanogenMod Settings)

Πλεον οτι εκανε το CMParts.apk ειναι ηδη περασμενο μεσα στο Settings.apk

Τωρα απλα μπειτε σε καθε επιλογη στο μενου και θα δειτε οτι ο,τι extra επιλογη υπηρχε στην cm7 υπαρχει σε καποιο μενου κρυμμενη και εδω.

Για performance & developer options πατε στο about phone και spammαρετε το build options !

Edited by Moihack
Link to comment
Share on other sites

@akalos

εχω υποστει ενα μικρο σοκ τολμω να πω, γιατι οι περισσοτερες γυναικες οταν επιλεγουν κινητο θελουν

1) να ναι iphone αν γινεται

2) να βγαινει σε ροζ,ασπρο,κοκκινο

3) να μπαινει facebook και να χει την εφαρμογη Pou xD

!

α ετσι κανουν!δεν το ηξερα:p αμα αλλαξω να το ξερω τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποια προταση για καποιο κινητο 100-110 ευρω,(μαζι με deliverιστικα και courier) τηλεφωνο με 4" και front camera?Ειδα το λινκ του azuli αλλα δεν ξερω,εχει κανει καποιος αγορα?Ειναι αξιοπιστο?Γινεται με αντικαταβολη,η κανουμε πρωτα καταθεση,και μετα το στελνουν?

Ειναι για την ανηψια μου και θελω να το κανω δωρο

Link to comment
Share on other sites

ακους/ακουγεσαι οταν μιλας?γενικα ο dialer και τα μυνηματα δουλευουν καλα?

δουλευουν καλα,εφτιαξαν αρκετα και τα mh1 τωρα! ,ισως ειναι και οι ρυθμισεις του vipersaudio που δεν ειναι οι ιδιες...αλλα τουλαχιστον ειναι δυνατος αλλα οχι κρυσταλλινος

ο ηχος εντασης βεβαια δεν ειναι ice,7.8 στα 10

bt οκ,η εισερχομενη κληση ανοιγει το τηλεφωνο στο πρωτο σημα ετσι?να υποθεσω οτι το RIL ΔΟΥΛΕΥΕΙ καλα...

wifi δεν ξερω ακομα

3g ακομα,gps ακομα

το σημαντικοτερο ειναι οτι δειχνει να ειναι πολυ σταθερη

εβαλα nova prime οπως παντα και quick boot για να μην ταλαιπωρουμαστε με τα πληκτρα

call waiting ok,select network ok

edit:πως μπορουμε να αλλα αλλαξουμε το background σε dialer και sms χωρις να αλλαξουμε app η να βαλουμε theme?

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

edit:πως μπορουμε να αλλα αλλαξουμε το background σε dialer και sms χωρις να αλλαξουμε app η να βαλουμε theme?

 

ανοιγεις το apk (εκτος rom) με 7zip και ψαχνεις να βρεις το background που θες να σουταρεις,μετα βαζεις οποια εικονα θες μετανομασμενη ακριβως οπως ηταν αυτη που θες να αντικαταστησεις και με ιδιες διαστασεις (και καλο ειναι να εχει και μικρο μεγεθος).Mετα αντικαθιστεις μεσω root explorer το apk.Εγω ετσι ειχα αλλαξει το background στου kalo.Βεβαια πιο απλο ειναι να το κανεις πριν το φλασαρισμα

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Θα σκασω πηγα στο build number πατησα συνεχομενες φορες επανω του και με εβγαλε τα γραμματα cm να στριφογυρνανε και απο εκει μετα κοκκινησε η οθονη με το logo της kit kat στο κεντρο και απο εκει μετα με εβγαλε πολλα μικρα πλακιδια με σχεδιακια που τα πατας και αλλαζουν θεση και τιποτα αλλο. Στις ρυθμισεις της cm πως θα παω? Κατι ακομα σε αυτη τη ρομ χρειαζομαστε να περασουμε flash player? Και στις ρυθμισεις συστηματος ειδα και επιλογη εκτυπωση. Εκτυπωση τι δηλαδη? Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

δεν το εγραψα καλα,αμα δεν ξερεις ....

δεν θελω να βαλω εικονα,θελω να το κανω black οπως εχει επιλογη και σε αλλα apps

δεν το μπορω το ασπρο...

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να βαλω εικονα,θελω να το κανω black οπως εχει επιλογη και σε αλλα apps

δεν το μπορω το ασπρο...

 

κα εγω το θελω αυτο να βαλω μαυρο στο dialer και κουρτινακι και ενα μπλε για τα πλακιδια και τα κουμπια στο dialer αν βρεις καποιο τροπο σφυρα και απο εδω :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

προς το παρον βαλε το http://getandroidstuff.com/download-install-new-kitkat-google-dialerphone-apk/

αλλα προσεξε μην σβησεις το δικο του οπως εγω:p τουλαχιστον χρωματιστηκε το dialpad

μετα θα πας app info να δεις ποιο ειναι γιατι τα εικονιδια ειναι ιδια και θα βαλεις το google dialer στην home screen;)

edit:λαθος apk εσβησα!δουλευει μια χαρα

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Θα σκασω πηγα στο build number πατησα συνεχομενες φορες επανω του και με εβγαλε τα γραμματα cm να στριφογυρνανε και απο εκει μετα κοκκινησε η οθονη με το logo της kit kat στο κεντρο και απο εκει μετα με εβγαλε πολλα μικρα πλακιδια με σχεδιακια που τα πατας και αλλαζουν θεση και τιποτα αλλο. Στις ρυθμισεις της cm πως θα παω? Κατι ακομα σε αυτη τη ρομ χρειαζομαστε να περασουμε flash player? Και στις ρυθμισεις συστηματος ειδα και επιλογη εκτυπωση. Εκτυπωση τι δηλαδη?

Πατα τα αλλα. Version.. κατι τετοιο.

Επισης για παραμετροποιηση δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απο το xposed framework. Βαλε το gravity box και θα με θυμηθεις. Υπαρχουν εκατονταδες mods.

Υπαρχει καποια προταση για καποιο κινητο 100-110 ευρω,(μαζι με deliverιστικα και courier) τηλεφωνο με 4" και front camera?Ειδα το λινκ του azuli αλλα δεν ξερω,εχει κανει καποιος αγορα?Ειναι αξιοπιστο?Γινεται με αντικαταβολη,η κανουμε πρωτα καταθεση,και μετα το στελνουν?

Ειναι για την ανηψια μου και θελω να το κανω δωρο

Υπαρχουν πολλες καλες προτασεις. Εγω παρηγειλλα δυο κινητα απο τα εμπιστα minideal και to2c αλλα τα πιο πολλα ειναι 5ιντσα.

Διαβασε και ρωτα εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=224493

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πατα τα αλλα. Version.. κατι τετοιο.

 

Τα εχω δοκιμασει ολα και με βγαζει ή το κ ή το cm να στριφογυρναει και μετα κιτ κατ logo και μετα τα πλακιδια. Και ενα αλλο το παταω και με βγαζει ενα μικρο μηνυμα και με λεει εισαι developer ή εισαι προγραμματιστης τωρα

Link to comment
Share on other sites

Τα εχω δοκιμασει ολα και με βγαζει ή το κ ή το cm να στριφογυρναει και μετα κιτ κατ logo και μετα τα πλακιδια. Και ενα αλλο το παταω και με βγαζει ενα μικρο μηνυμα και με λεει εισαι developer ή εισαι προγραμματιστης τωρα

Ε αρα το εχεις κανει. Λογικο να μη σου βγαζει τιποτα τωρα.

 

Εχω προσθεσει και κατι στο προηγουμενο μου ποστ.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ε αρα το εχεις κανει. Λογικο να μη σου βγαζει τιποτα τωρα.

 

Τι εννοεις το εχω κανει? Που μπορω να παω τωρα να αλλαξω τη θεση π.χ. του ρολογιου και να το βαλω στο κεντρο ή να αλλαξω το χρωμα του ρολογιου?

 

Εdit : Απο που θα παρω το xposed framework ή το gravity box?

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

@ TUPAC_RIP δεν χρειαζονται ολα αυτα για ενα κουμπακι,,,νομιζω

γουστα ειναι αυτα βεβαια,ασε που δεν ξερουμε και πρεπει να ασχολιεσαι με τις ωρες

Link to comment
Share on other sites

@ TUPAC_RIP δεν χρειαζονται ολα αυτα για ενα κουμπακι,,,νομιζω

γουστα ειναι αυτα βεβαια,ασε που δεν ξερουμε και πρεπει να ασχολιεσαι με τις ωρες

 

Ναι αλλα αν δεν ειναι για ενα κουμπακι αλλα για πολλες στυλιστικες αλλαγες νομιζω χρειαζεται για καποιους. Βιτσια ειναι αυτα οπως λεω εγω :p:p:p

 

@Tupac αν θες για δωσε καποια βοηθεια ή καθοδηγηση απο που θα βρω τα xposed framework και gravity box και κανενα βημα για μην παραπατησουμε πως θα τα φορεσουμε

Link to comment
Share on other sites

@ TUPAC_RIP δεν χρειαζονται ολα αυτα για ενα κουμπακι,,,νομιζω

γουστα ειναι αυτα βεβαια,ασε που δεν ξερουμε και πρεπει να ασχολιεσαι με τις ωρες

Ναι αλλα αν δεν ειναι για ενα κουμπακι αλλα για πολλες στυλιστικες αλλαγες νομιζω χρειαζεται για καποιους. Βιτσια ειναι αυτα οπως λεω εγω :p:p:p

 

@Tupac αν θες για δωσε καποια βοηθεια ή καθοδηγηση απο που θα βρω τα xposed framework και gravity box και κανενα βημα για μην παραπατησουμε πως θα τα φορεσουμε

Μα εννοειται οτι δεν ειναι για ενα κουμπακι. Σου λεω γινεται χαμος εκει μεσα. Απο το να πατας το vol+ και να σου ανοιγει το angry birds μεχρι και να κανεις το backround των πλακιδιων στο κουρτινακι να εχει θανασακιδες! Το καλο με αυτο ειναι οτι γινονται με ενα κλικ, αντε το πολυ κανα reboot αν η ρυθμιση ειναι βαθια.

Link εχω δωσει καποιες σελιδες πιο πισω. Δωσε μου λιγο χρονο να το βρω.

Παρε μια γευση με τα modules που υπαρχουν και τι κανουν μεχρι να βρω το xposed framework συμβατο με kitkat γιατι το απλο δεν θα παιξει στην cm11.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=42661027

Οριστε και το beta kitkat xposed.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=51110150

 

1. Εγκαθηστας το apk του exposed framework.

2. Το ανοιγεις, πας framework και πατας install/update.

3. Reboot

Αυτη η διαδικασια θα γινει μονο την πρωτη φορα. Το exposed framework ειναι δηλαδη η βαση για οποιο module θελεις να βαλεις.

4. Κατεβαζεις και εγκαθιστας το apk του module που εχεις διαλεξει, σαν κανονικη εφαρμογη.

5. Δεν το ανοιγεις! Μπαινεις στο xposed, πας στα modules και το τικαρεις.

6. Reboot.

7. Ετοιμος. Μπορεις να ανοιξεις την εφαρμογη(module) και να παιξεις με τις ρυθμισεις της.

 

Μπορουμε να εχουμε οσα modules θελουμε τικαρισμενα αλλα προσοχη γιατι καποια κανουν το ιδιο πραμα και συγκρουονται. Επισης καποια mods δεν ειναι ακομα συμβατα με την kitkat ενω καποια αλλα ειναι φτιαγμενα μονο για samsung, lg, sony, ...... Θα το βλεπεις καθε φορα.

 

Καλο ψαξιμο. Εγω την πρωτη φορα δεν κοιμηθηκα. "Για να δω τι κανει αυτο, για να δω και εκεινο, αντε να δω τι κανει κι αυτο".....

Για αρχη σου προτεινω να περασεις το gravity box [KK] που εχει πολλες ρυθμισεις.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μα εννοειται οτι δεν ειναι για ενα κουμπακι. Σου λεω γινεται χαμος εκει μεσα. Απο το να πατας το vol+ και να σου ανοιγει το angry birds μεχρι και να κανεις το backround των πλακιδιων στο κουρτινακι να εχει θανασακιδες! Το καλο με αυτο ειναι οτι γινονται με ενα κλικ, αντε το πολυ κανα reboot αν η ρυθμιση ειναι βαθια.

Link εχω δωσει καποιες σελιδες πιο πισω. Δωσε μου λιγο χρονο να το βρω.

Παρε μια γευση με τα modules που υπαρχουν και τι κανουν μεχρι να βρω το xposed framework συμβατο με kitkat γιατι το απλο δεν θα παιξει στην cm11.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=42661027

Οριστε και το beta kitkat xposed.

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=51110150

 

1. Εγκαθηστας το apk του exposed framework.

2. Το ανοιγεις, πας framework και πατας install/update.

3. Reboot

Αυτη η διαδικασια θα γινει μονο την πρωτη φορα. Το exposed framework ειναι δηλαδη η βαση για οποιο module θελεις να βαλεις.

4. Κατεβαζεις και εγκαθιστας το apk του module που εχεις διαλεξει, σαν κανονικη εφαρμογη.

5. Δεν το ανοιγεις! Μπαινεις στο xposed, πας στα modules και το τικαρεις.

6. Reboot.

7. Ετοιμος. Μπορεις να ανοιξεις την εφαρμογη(module) και να παιξεις με τις ρυθμισεις της.

 

Μπορουμε να εχουμε οσα modules θελουμε τικαρισμενα αλλα προσοχη γιατι καποια κανουν το ιδιο πραμα και συγκρουονται. Επισης καποια mods δεν ειναι ακομα συμβατα με την kitkat ενω καποια αλλα ειναι φτιαγμενα μονο για samsung, lg, sony, ...... Θα το βλεπεις καθε φορα.

 

Καλο ψαξιμο. Εγω την πρωτη φορα δεν κοιμηθηκα. "Για να δω τι κανει αυτο, για να δω και εκεινο, αντε να δω τι κανει κι αυτο".....

Για αρχη σου προτεινω να περασεις το gravity box [KK] που εχει πολλες ρυθμισεις.

 

Ευχαριστω Tupac_Rip για τις πληροφοριες αλλα μαλλον θα περασω το gravity box που μαλλον ειναι πιο απλο γιατι το xposed θελει καμια μερα μονο με αυτο για να ασχοληθεις αν καταλαβα καλα.

 

Κατι ακομα για την κιτ κατ μολις περασα ολες τις εφαρμογες μου απο titanium backup στην gkaleniki kit kat και χωρις να κανω reboot και wipe cache ή κατι αλλο και με μονο 66mb free ram εβαλα να δοκιμασω να παιξω το roadtrip extreme 2 που ηταν βαρυ για το κινητο μας και παιζει χαλλλαρα!!!!! Σκεψου να κανω και reboot και wipe cache πως θα παει. Μακαρι να ειναι καλος και ο ηχος κατα τις κλησεις και εγω θα μεινω εδω!!! Απο wifi παρα πολυ καλα και σερφαρισμα με τον boat mini που εκανα και κατεβασα απο xda μεσω του κινητου το τελευταιο adblock. H φωτογραφια ειναι καλη δεν ειναι και τελεια αλλα καλη ειναι. Σαν σκρολαρισμα αλλα και browsing και αποκριση στην αφη ειναι παραπανω απο καλα. Μενει στις επομενες μερες να τεσταρω gps και ηχο κλησης και μακαρι να ειναι οκ. Κατι αλλο που αυτο μπορει βεβαια να ειναι θεμα launcher αλλα δεν με αρεσε προσωπικα ειναι οτι εβαλα widget στην επιφανεια εργασιας αλλα δεν επιανε ολη την οθονη οπως ηθελα και ετσι πηγα να το μεγαλωσω χειροκινητα το μεγεθος αλλα δεν με αφηνε και βλεπω να υπαρχει ενα κενο προς τα πανω που δεν μπορεις να βαλεις ουτε ενα μικρο εικονιδιο ουτε να κανεις το widget να πιανει ολη την οθονη αλλα βεβαια αυτο μπορει να ειναι απλως θεμα launcher.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...