Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ok,αλλα

απο desktop η απο Recovery mode?

αυτο ειναι που ρωταω,εαν θυμαμαι καλα μπορεις να κανεις και απο Recovery mode.

 

Απο Recovery mode παντα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Το wipe cache, διαγράφει το αρχείο της cache, το οποίο ξαναδημιουργείται κατά την εκκίνηση.

Το wipe data, διαγράφει όλες τις ρυθμίσεις και εφαρμογές που δεν είναι του συστήματος, οπότε επανέρχεται η συσκευή στην αρχική της κατάσταση.

Δε νομίζω λοιπόν ότι έχει διαφορά αν θα γίνει πριν ή μετά την εγκατάσταση της ρομ. Όταν γίνεται η εγκατάσταση τα αρχεία και οι εφαρμογές συστήματος επικαλύπτονται από αυτά της ρομ. Όλες οι άλλες, καθώς και οι ρυθμίσεις διαγράφονται.

Link to comment
Share on other sites

. Όλες οι άλλες, καθώς και οι ρυθμίσεις διαγράφονται.

μικρο το κακο,εχω παρει backup να τα επανεφερω απο εκει αμα ειναι.

====================================================================================================

πως θα ξεφορτωθω τα Facebook & Twitter widgets ??

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι και εφαρμογές νομίζω, όχι μόνο widgets(τουλάχιστον το facebook απ' όσο θυμάμαι). Βρίσκονται στο φάκελο /system/app. Ή τα διαγράφεις με κάποιον διαχειριστή αρχείων με δικαιώματα ροοτ και κάνεις μια επανεκκίνηση, ή χρησιμοποιείς κάποια εφαρμογή απεγκατάστασης εφαρμογών συστήματος από το market.
Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι και εφαρμογές νομίζω, όχι μόνο widgets(τουλάχιστον το facebook απ' όσο θυμάμαι). Βρίσκονται στο φάκελο /system/app. Ή τα διαγράφεις με κάποιον διαχειριστή αρχείων με δικαιώματα ροοτ και κάνεις μια επανεκκίνηση, ή χρησιμοποιείς κάποια εφαρμογή απεγκατάστασης εφαρμογών συστήματος από το market.

για να δω με root explorer,ελπιζω να μην μου προκαλεσει προβλημα η απεγκαταστασης τους.

Link to comment
Share on other sites

http://www.mediafire.com/?myyu6lbtzwpcbmd

οποιος θελει να κατεβασει την rom της Wind 2.2..2

 

το προηγουμενο link ειναι dead

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

λοιπον ανεβαζω το back up απο την συσκευη μου ατοφιο απο το clockworkmod.

μου εβγαλε την πιστη να ανεβει το rar :mad:

αλλα τελος καλο ολα καλα!

αν υπαρχει καποιο παλικαρι να το βαλει καπου αλλου να υπαρχει θα ηταν οτι καλυτερο,η τελος παντων καποιος διαχειριστης :)

παραθετω LINK :rolleyes:

γιναμε και πρωτοσελιδο,ετσι;:)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1326525

κ πωσ την περναμε αυτη..?

ελα μου ντε.

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Πηρα σημερα μια 8g microsd 6 class και μεσω του "Minitool partition"την εκανα partition.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1.Partition--6.4g--fat32--Primary

2.Partition --1g--ext3--Primary

3.Partition --90mb--Linux swap--Primary

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Να ρωτησω κατι γιατι δεν πολυκαταλαβα....ειδικα για το Linux swap,σε τι βοηθαει?

Αποτι καταλαβα το ext3 ειναι η εξελιγμενη μορφη του ext2.

To fat32 ειναι για αποθηκευση photos και γενικα τετοιου ειδους αρχεια αλλα και μουσικης η οτιδηποτε αλλο.

Επισης υπαρχει τροπος να μεταφερθουν τα αρχεια του συστηματος(το ειδα σε καποια links) και αν ναι πως,στην ext3?:wacko:

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

γιναμε και πρωτοσελιδο,ετσι;:)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1326525

 

ελα μου ντε.

 

mprabo φιλε akalos ;)

οσο για το πως περνιεται (υποθετω με τα λιγα που γνωριζω)

πρεπει: 1. να περαστει στην συσκευη(με μωβ οθονη+ καλωδιο στο pc) to clockworkmod recovery.image,αφου εχουμε μετονομασει το recovery image της wind σε recovery image.bak.

2:αντιγραφουμε το αρχειο που εχουμε κατεβασει πιο πανω (clockworkmod) σε μια sd card

3: μετα παταμε ταυτοχρονα το volume + kai to power mexri να μπουμε σε κατασταση clockwork recovery,και με τα πληκτρα της εντασης παμε στην επιλογη backup+restore>advanced restore>επιλεγουμε ενα- ενα τα αρχεια και τα εκαθιστουμε

4.reboot kai eimaste ok.

αν κανω κατι λαθος ,ας με διορθωσει καποιος σχετικος με το "αθλημα" :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

mprabo φιλε akalos ;)

παμε στην επιλογη backup+restore>advanced restore

εχεις επιλογη backup+restore;:blink:

εγω οχι!

Πηρα σημερα μια 8g microsd 6 class και μεσω του "Minitool partition"την εκανα partition.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1.Partition--6.4g--fat32--Primary

2.Partition --1g--ext3--Primary

3.Partition --90mb--Linux swap--Primary

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Να ρωτησω κατι γιατι δεν πολυκαταλαβα....ειδικα για το Linux swap,σε τι βοηθαει?

Αποτι καταλαβα το ext3 ειναι η εξελιγμενη μορφη του ext2.

To fat32 ειναι για αποθηκευση photos και γενικα τετοιου ειδους αρχεια αλλα και μουσικης η οτιδηποτε αλλο.

Επισης υπαρχει τροπος να μεταφερθουν τα αρχεια του συστηματος(το ειδα σε καποια links) και αν ναι πως,στην ext3?:wacko:

 

και γιατι τα εκανες ολα αυτα;

νομιζω οτι ειναι αχρειστα στην 2.2 και πανω

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

εχεις επιλογη backup+restore;:blink:

εγω οχι!

κατεβασε και περασε αυτη

και ακολουθησε τα βηματα που γραφω παραπανω ;)

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε και περασε αυτη

και ακολουθησε τα βηματα που γραφω παραπανω ;)

το κανουμε και copy και replace η τι;;;;;;;

το εκανα και δεν μπορω να μπω καθολου σε recovery mode:confused:

ok,replace αλλα δεν μπορω να μπω.

εχω βαλει και rom manager και μπαινω και απο εκει σε recovery αλλα ουτε απο εκει τα καταφερα,ενω με το αλλο μπαινω αμεσως.

παραξενα πραγματα.

edit:της μπ@τ@ρ@@ς το.....

ολα καλα τωρα,μπαινει και με rom manager

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

το κανουμε και copy και replace η τι;;;;;;;

το εκανα και δεν μπορω να μπω καθολου σε recovery mode:confused:

ok,replace αλλα δεν μπορω να μπω.

εχω βαλει και rom manager και μπαινω και απο εκει σε recovery αλλα ουτε απο εκει τα καταφερα,ενω με το αλλο μπαινω αμεσως.

παραξενα πραγματα.

edit:της μπ@τ@ρ@@ς το.....

ολα καλα τωρα,μπαινει και με rom manager

dηλαδη εισαι κομπλε τωρα! :D

μπραβο βρε!

και γω μην νομιζεις μια εβδομαδα εχω που ανακατευομαι με android,ειμαι πολυ νεουδι!:p

καλο θα ηταν ομως να φτιαχτει ενας οδηγος εγκαταστασης για custom και official ρομ αντιστοιχα.

να τα εχουμε ολα μαζεμενα!

αν ισχυει η ιδια διαδικασια με τον οδηγο που υπαρχει στο τοπικ του x5 u8800 ,tote παω πασο :)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

παιδια βρηκα αυτο σχετικα με την μπαταρια του κινητου.

τι λετε αξιζει η αγορα της?

Το βλεπω υπρβολικο....

Αυτη περιμενω εγω, http://club.dealextreme.com/forums/Forums.dx/threadid.890590

ψαξε λιγο και στο τοπικ και για το απλο ideos, υπαρχουν και 1700αρες με καλες τιμες.

Μέλος του «παλιού» καλού myphone. myphone τέλος.

Ο έξυπνος παραδέχεται το λάθος του, ο πονηρός δικαιολογείται και ο βλάκας επιμένει.

2DIN Android -παρουσίαση -- Θανάσης. Sony Z3 - Pebble steel :love:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.

παιδια βρηκα αυτο σχετικα με την μπαταρια του κινητου.

τι λετε αξιζει η αγορα της?

 

Παντως φιλοι οσες φορες παραγγειλα μπαταριες (ουκ ολιγες- 6 smartphone)το 99% των μπαταριων αν και μεγαλυτερες(κατα δηλωση των πωλητων) απο τις μαμισιες σε ισχυ στο τελος κρατουσαν αν οχι το ιδιο με τις μαμισιες μπορει και λιγοτερο.Αυτο που σε τελικη αναλυση μενει ειναι μια δευτερη μπαταρια για ωρα αναγκης!Ενταξει δεν ειναι και λιγο.Γιαυτο τωρα παραγγειλα μια μαμισια μπαταρια που λογω Κινας ειναι και φθηνες και με φορτιστη τοιχου μαζι.

============================================================================================================

Βεβαια ξεφυγα και εγω τωρα...χωρις παρεξηγηση ας προσπαθησουμε να κρατησουμε το topic καθαρο αποκλειστικα και μονο για modding κατι που θα διευκολυνει και μας τους ιδιους.Υπαρχει για ολα τα υπολοιπα εκτος modding εδω:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=317280

Θα ζητησω συγγνωμη απο τους διαχειριστες και θα παρακαλουσα αν μπορει να μεταφερθει.

Ευχαριστω.

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Παντως φιλοι οσες φορες παραγγειλα μπαταριες (ουκ ολιγες- 6 smartphone)το 99% των μπαταριων αν και μεγαλυτερες(κατα δηλωση των πωλητων) απο τις μαμισιες σε ισχυ στο τελος κρατουσαν αν οχι το ιδιο με τις μαμισιες μπορει και λιγοτερο.Αυτο που σε τελικη αναλυση μενει ειναι μια δευτερη μπαταρια για ωρα αναγκης!Ενταξει δεν ειναι και λιγο.Γιαυτο τωρα παραγγειλα μια μαμισια μπαταρια που λογω Κινας ειναι και φθηνες και με φορτιστη τοιχου μαζι.

============================================================================================================

Βεβαια ξεφυγα και εγω τωρα...χωρις παρεξηγηση ας προσπαθησουμε να κρατησουμε το topic καθαρο αποκλειστικα και μονο για modding κατι που θα διευκολυνει και μας τους ιδιους.Υπαρχει για ολα τα υπολοιπα εκτος modding εδω:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=317280

Θα ζητησω συγγνωμη απο τους διαχειριστες και θα παρακαλουσα αν μπορει να μεταφερθει.

Ευχαριστω.

 

Για πες η μπαταρια ειναι γνησια και ο φοτηστης φορτιζει και με μπριζα?

Στειλε απο που τα πηρες!

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την 2.3.5 και απο τοτε δεν εχω ιντερνετ μεσω του δικτυου κινητης τηλεφωνιας(Cosmote).Με WIFI εχω κανονικα;Εχει τυχει σε κανεναν αλλο;
Τριφυλλαρα μου σε αγαπω,κι οπου παιζεις μαζι σου κι εγω,στις χαρες και στις λυπες μαζι,τριφυλλαρα μου μονο εσυ,εισαι αρρωστια μου μοναδικη,οτι εχω σε αυτη τη ζωη,διακρισεις ταξιδια πολλα,χαραγμενα βαθυα στην καρδια,κι αν δεν εχω καθολου μυαλοοοο,τριφυλλαρα το πηρες κι αυτοοο,κι αν δεν εχω καθολου λεφταααα,π***** Τζιγγερ τα πηρες κι αυτα!!!!
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι αλλο τωρα,

ενω στελνλω sms μεσω wind ,και αφου εχω ενεργοποιησει την αναφορα παραδοσης μυνηματος στην συσκευη μου,δεν περνω ποτε αναφορα οτι εληφθη το μυνημα!

εχει τυχει σε καποιο,παρομοιο προβλημα?

επισης,εχει βαλει κανενας το set cpu,θα πρεπει να το κανουμε root πρωτα gia να δουλεψει η εφαρμογη?

ευχαριστω

Edited by gp_r5gt
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και κατι αλλο τωρα,

ενω στελνλω sms μεσω wind ,και αφου εχω ενεργοποιησει την αναφορα παραδοσης μυνηματος στην συσκευη μου,δεν περνω ποτε αναφορα οτι εληφθη το μυνημα!

εχει τυχει σε καποιο,παρομοιο προβλημα?

επισης,εχει βαλει κανενας το set cpu,θα πρεπει να το κανουμε root πρωτα gia να δουλεψει η εφαρμογη?

ευχαριστω

 

Για το πρωτο οχι δεν μου εχει τυχει,ισως φταιει κατι στις ρυθμισεις.

Για το set cpu,ναι πρεπει να εισαι root.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την 2.3.5 και απο τοτε δεν εχω ιντερνετ μεσω του δικτυου κινητης τηλεφωνιας(Cosmote).Με WIFI εχω κανονικα;Εχει τυχει σε κανεναν αλλο;

εχω ιντερνετ,login στο market δεν μπορω να κανω,μονο με wifi αλλα ουτε και πριν μπορουσα.

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι μπορεί να φταιει;Και έχω και ενα ακόμα θεματακι.Στα system information του quadrant μου λέει οτι έχω 350mb ram.Υπάρχει άλλος τρόπος να το επαληθευσω?
Τριφυλλαρα μου σε αγαπω,κι οπου παιζεις μαζι σου κι εγω,στις χαρες και στις λυπες μαζι,τριφυλλαρα μου μονο εσυ,εισαι αρρωστια μου μοναδικη,οτι εχω σε αυτη τη ζωη,διακρισεις ταξιδια πολλα,χαραγμενα βαθυα στην καρδια,κι αν δεν εχω καθολου μυαλοοοο,τριφυλλαρα το πηρες κι αυτοοο,κι αν δεν εχω καθολου λεφταααα,π***** Τζιγγερ τα πηρες κι αυτα!!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...