Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πολυ καλα τα λες,εχουμε πολυ διαβασμα να κανουμε,αλλα χαλαλι ομως.

και κατι τελευταιο για σημερα,

πως θα κανω ενα back up recovery της οριτζιναλ ρομ πριν περασω την νεα?

με

ροζ οθονη και αντιγραφη του φακελου image αρκει ,η θελει τιποτε αλλο?:)

 

VOLup + Power μπαινεις σε Recovery mode και πας στο μενου Backup and restore -> backup και περιμενεις να τελιωσει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

πολυ καλα τα λες,εχουμε πολυ διαβασμα να κανουμε,αλλα χαλαλι ομως.

και κατι τελευταιο για σημερα,

πως θα κανω ενα back up recovery της οριτζιναλ ρομ πριν περασω την νεα?

με

ροζ οθονη και αντιγραφη του φακελου image αρκει ,η θελει τιποτε αλλο?:)

εδω με πιανεις αδιαβαστο,γιατι ξεχασα να την κανω backup πριν.

παντως υπαρχει και η stock rom αλλα δεν ξερω εαν ειναι wind.

η αναβαθμιση παντως ειναι μια πανευκολη διαδικασια που με εξεπληξε ευχαριστα,στο rootαρισμα εχουμε καποια προβληματα...

εχε υπο οψη σου οτι μπορει και να χανεται η εγγυση με την αναβαθμιση.

edit:απαντησαν.

VOLup + Power μπαινεις σε Recovery mode και πας στο μενου Backup and restore -> backup και περιμενεις να τελιωσει.

με κλειστο το κινητο;

Link to comment
Share on other sites

VOLup + Power μπαινεις σε Recovery mode και πας στο μενου Backup and restore -> backup και περιμενεις να τελιωσει.

 

μα οταν παταω volume+ kai power moy bgazeiτις εξης διαθεσιμες επιλογες,

reboot system now

apply sdcard:update.zip

wipe data/factory reset

wipe cache partition

touchscreen firmware update

to back up and restore δεν μου το βγαζει!

μηπως πρεπει να περασω αλλο recovery image?

Link to comment
Share on other sites

με κλειστο το κινητο;

 

Ναι

 

μα οταν παταω volume+ kai power moy bgazeiτις εξης διαθεσιμες επιλογες,

reboot system now

apply sdcard:update.zip

wipe data/factory reset

wipe cache partition

touchscreen firmware update

to back up and restore δεν μου το βγαζει!

μηπως πρεπει να περασω αλλο recovery image?

 

Προφανος δεν εχεις περασει custom recovery.

Πρωτα βαζεις Custom recovery απο XDA την 5.0.2.3 αν δεν κανω λαθος και μετα κανεις τα υπολοιπα ;)

 

edit: θα σου συνιστουσα να μην κανεις κατι ακομα μεχρι να βγει κατι πιο σταθερο γιατι αποτι διαβαζω στο XDA πολλοι εχουν βρει το μπελα τους.

Edited by klit
Link to comment
Share on other sites

Ναι

 

 

 

Προφανος δεν εχεις περασει custom recovery.

Πρωτα βαζεις Custom recovery απο XDA την 5.0.2.3 αν δεν κανω λαθος και μετα κανεις τα υπολοιπα ;)

 

απλα θελω να ξερω πια ειναι η πιο καταλληλη recovery για να περασω

 

να σαι καλα φιλε μου

:respect:

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

απλα θελω να ξερω πια ειναι η πιο καταλληλη recovery για να περασω

 

Mια εχει βγει για το PRO

αυτη http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1291848

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα φιλε μου

:respect:

αμα το κανεις και επειδη πιανουν τα χερια σου,θα σε παρακαλεσω να την ανεβασεις καπου να την εχουμε για ασφαλεια.

:)

αμα θελεις επισης κανε θεμα στο xda με την rom της Wind.

Link to comment
Share on other sites

αμα το κανεις και επειδη πιανουν τα χερια σου,θα σε παρακαλεσω να την ανεβασεις καπου να την εχουμε για ασφαλεια.

:)

αμα θελεις επισης κανε θεμα στο xda με την rom της Wind.

ennoeitai οτι θα την ανεβασω! μεχρι αυριο θα την εχω κανει up load

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest alexmi900
παιδια να ρωτησω? εβαλα την 2.3.5 χωρις να κανω backup ομως.οταν βγει η ρομ επισημα και στην ελλαδα θα μου δεχονται το κινητο εντος εγγυησης?
Link to comment
Share on other sites

【u8800pro】-port cm7 to u8800pro(Available for debugging)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1311565

δεν προχωραει εδω το θεμα..

Link to comment
Share on other sites

απο ηχο στα ακουστηκα πωσ σας φαινετε?επειδη εχω ακουσει απο το galaxy s μου φαινετε οτι δεν εχει καλη αποδωση..κ ακουστηκα ποθ αλλαξα παλι τα ιδια...εχω βαλει κ το powerapm αλλα κ παλη τα ιδια..παιζει κ χαμηλα..μηπωσ εχει τροπο να αυξησοθμε την ενταση?απο οτι καταλαβα μηπωσ τσιπακι ηχου δεν εχει καλο?
Link to comment
Share on other sites

μουσικη>ρυθμισεις>SRS WOW HD

η οτι αλλο θελεις

εαν και νομιζω οτι δεν ειναι οπως του samsung mini που εχω ακουσει,αλλα για ακουστικα ειναι οκ,μην κουφαθω...

====================================================================================================

κατι αλλο τωρα

εμεις που καναμε την αναβαθμιση,ΠΡΕΠΕΙ να κανουμε και Wipe cache and dalvik cache;;;;;

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

αμα το κανεις και επειδη πιανουν τα χερια σου,θα σε παρακαλεσω να την ανεβασεις καπου να την εχουμε για ασφαλεια.

:)

αμα θελεις επισης κανε θεμα στο xda με την rom της Wind.

λοιπον ανεβαζω το back up απο την συσκευη μου ατοφιο απο το clockworkmod.

μου εβγαλε την πιστη να ανεβει το rar :mad:

αλλα τελος καλο ολα καλα!

αν υπαρχει καποιο παλικαρι να το βαλει καπου αλλου να υπαρχει θα ηταν οτι καλυτερο,η τελος παντων καποιος διαχειριστης :)

παραθετω LINK :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

εμενα το εκοθαλαζερ ειναι απενεργοποιμενο...δεν δουλευει..γιατι?κατι δεν μοθ καθετε με την αναβαθμηση...νοιθω οτι κατι δεν παει καλα με το τηλ..πωσ γυρναμε στην 2.2?
Link to comment
Share on other sites

εμενα το εκοθαλαζερ ειναι απενεργοποιμενο...δεν δουλευει..γιατι?κατι δεν μοθ καθετε με την αναβαθμηση...νοιθω οτι κατι δεν παει καλα με το τηλ..πωσ γυρναμε στην 2.2?

 

πρεπει να πας στο φακελο μουσικη,δεν υπαρχει αλλου.

και μονο με handsfree επανω.παιξε καποιο κοματι mp3 απο sd

λοιπον ανεβαζω το back up απο την συσκευη μου ατοφιο απο το clockworkmod.

μου εβγαλε την πιστη να ανεβει το rar

αλλα τελος καλο ολα καλα!

αν υπαρχει καποιο παλικαρι να το βαλει καπου αλλου να υπαρχει θα ηταν οτι καλυτερο,η τελος παντων καποιος διαχειριστης

παραθετω LINK

:)

Link to comment
Share on other sites

τι ενωεισ να περασω το back up?αφου δεν εχω clockwork...αλλοσ τροποσ δεν υπαρχει?να βρω την officia 2,2 κ να την περασω..
Link to comment
Share on other sites

μουσικη>ρυθμισεις>SRS WOW HD

η οτι αλλο θελεις

εαν και νομιζω οτι δεν ειναι οπως του samsung mini που εχω ακουσει,αλλα για ακουστικα ειναι οκ,μην κουφαθω...

====================================================================================================

κατι αλλο τωρα

εμεις που καναμε την αναβαθμιση,ΠΡΕΠΕΙ να κανουμε και Wipe cache and dalvik cache;;;;;

 

Καλο ειναι καθε φορα πριν κανουμε αναβαθμιση να κανουμε Wipe cache and dalvik cache για να αποφυγοθμε τυχον προβληματακια, τωρα αν περασες την αναβαθμιση χωρις να τα κανεις αυτα και εισαι ενταξι τοτε δεν χρειαζεται να ανησιχεις αστο οπος ειναι.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να κανω αυτο

 

To change the volume without the SDK (not use console command).

- install on your computer AndroidCommander

- in the phone menu choose the "applications / developer / debugging usb"

- connect phone to a PC

- run AndroidCommander on your computer.

- find / system / etc / hwVolumeFactor.cfg in AndroidCommander (right panel is a telephone system files)

- copy the file "VolumeFactor.cfg" to your computer and change values

- in the left window AndroidCommander find the edited file and move (copy) to "/ system / etc / hwVolumeFactor.cfg" on the window phone.

- disconnect the phone and restart

In this way you can change other files, but be careful .

 

αλλα αυτο το αρχειο ποθ λεει δεν το βρισκω...δεν υπαρχει μεσα στο φακελο

ξερει κανεισ? ενω στην 2.2 οταν ειχα το ειχα βρει το αρχειο τωρα με την 2.3 δεν ειναι εκει..

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι καθε φορα πριν κανουμε αναβαθμιση να κανουμε Wipe cache and dalvik cache για να αποφυγοθμε τυχον προβληματακια, τωρα αν περασες την αναβαθμιση χωρις να τα κανεις αυτα και εισαι ενταξι τοτε δεν χρειαζεται να ανησιχεις αστο οπος ειναι.

μην τα λετε ρε παιδια ετσι,newbe ειπαμε:p

πριν η μετα κανουμε, Wipe cache and dalvik cache, την αναβαθμιση;

μπορω να το κανω τωρα που εκανα update απο sd?

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι καθε φορα πριν κανουμε αναβαθμιση να κανουμε Wipe cache and dalvik cache για να αποφυγοθμε τυχον προβληματακια, τωρα αν περασες την αναβαθμιση χωρις να τα κανεις αυτα και εισαι ενταξι τοτε δεν χρειαζεται να ανησιχεις αστο οπος ειναι.

Τη δεν καταλαβες?!

 

μην τα λετε ρε παιδια ετσι,newbe ειπαμε:p

πριν η μετα κανουμε, Wipe cache and dalvik cache, την αναβαθμιση;

μπορω να το κανω τωρα που εκανα update απο sd?

 

Δεν εχει νοημα να κανεις τωρα εκτος και αν ξαναπερασεις τη ROM παλι απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

Τη δεν καταλαβες?!

 

 

 

Δεν εχει νοημα να κανεις τωρα εκτος και αν ξαναπερασεις τη ROM παλι απο την αρχη

να την ξαναπερασω αλλα θα με βγαλει σε desktop και μετα update απο sd η απο pink mode?

καλα τα λεω?

=================================================================================================

@ epica

εχει οδηγιες χρησεως πως να κανεις απο 2.3 σε 2.2 στο pdf.

2.2 Recovery from Android 2.3.5 guide to Android 2.2.2

If users need to restore after the upgrade to 2.2.2 version, you need to upgrade four packages, software package (UPDATE.APP)

Name may not modify, in accordance with the following steps.

 

2.2.1 before the upgrade will need to "Quick Start" feature off, while the phone connected to the charger. Close

"Quick Start" feature steps below to enter the mobile phone "Settings" menu, select "Applications",

As shown below:

 

2.2.2 In the SD card root directory create dload directory, copy the update step 1 in UPDATE.APP to dload

Directory, the phone off, the SD card into the phone, the (left thumb) while holding the volume down key, then

After (right) press the power button to turn the phone will automatically upgrade, the upgrade is complete, remove the SD card;

 

2.2.3 Repeat steps 2.2.2, update dload directory UPDATE.APP, in order to upgrade step 2, step

 

3, step 4 of the UPDATE.APP,;

2.2.5 upgrade is complete, remove the SD card, start the phone the first time the speed will enter Recovery mode, then

Use the volume up and down keys move the cursor, select the "wipe data / factory reset" erase data contents of the partition,

Press the power button OK, and then move the cursor to select the confirmation screen "yes", press the power button to confirm, erase

After the success of the system will automatically return to the Recovery Mode screen, select Upgrade "reboot_system now", according to

determine the power button, restart the phone to normal use.

 

εσυ ξερεις τι ακριβως εχεις κανει ομως.....εκτος και θελεις της wind....

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

να την ξαναπερασω αλλα θα με βγαλει σε desktop και μετα update απο sd η απο pink mode?

καλα τα λεω?

 

Καταρχην μπανεις σε Recovery mode κανεις Wipe data, cache and dalvik και μετα κανεις Update απο SD.

Αυτος ειναι ο σωστος τροπος.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην μπανεις σε Recovery mode κανεις Wipe data, cache and dalvik και μετα κανεις Update απο SD.

Αυτος ειναι ο σωστος τροπος.

ok,αλλα

απο desktop η απο Recovery mode?

αυτο ειναι που ρωταω,εαν θυμαμαι καλα μπορεις να κανεις και απο Recovery mode.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...