Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οσοι ΔΕΝ θελετε root explorer(φοβαστε τους κινεζους και δωρα φεροντες,οπως η αφεντια μου)

βαλτε root browser free,απλα καντε ενα file και γραψτε /system/etc/.root_browser

restart the app και ειστε κατοχοι του root browser pro.

συνεχιζουμε....

 

Αψογα my Friend!!;)

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Παιδια....γεια σας καταρχήν....

 

Επειδη αν διαβασω αλλη μια φορα τις τελευταιες σελιδες μπορει και να μπερδευτω ακομη πιο πολυ ήθελα να ρωτησω κανα 2 πραγματακια.

Καταρχην εγω δε θελω ουτε root να κανω ουτε να περάσω αλλη custom rom και τετοια. :)

 

Ειμαι στη διαδικασια που κατεβαζω την rom απο το site thw huawei.

 

Αποτι διαβαζω εχει 3 φακελους μετα απο το unzip που κανουμε.

 

Κανω λοιπόν ενα φακελλο που τον ονομαζω dload και πρεπει να κανω και τα 3 βηματα για να ειναι ολα οκ?

Θα περνω δλδ ενα αρχειο θα το πεταω χυμα μεσα στο dload θα κανω εγκατασταση απο το κινητο,

μετα θα το σβηνω θα περναω το επόμενο απο το step 2 κτλ?

 

Θα δουλευει κανονικα μετα ετσι?

Θα χρειαστει να κανω root μετα?

Το root το κανουμε για να περασουμε custom rom?

 

Παιδια συγγνωμη αλλα δε το χω και πολύ

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια....γεια σας καταρχήν....

 

Επειδη αν διαβασω αλλη μια φορα τις τελευταιες σελιδες μπορει και να μπερδευτω ακομη πιο πολυ ήθελα να ρωτησω κανα 2 πραγματακια.

Καταρχην εγω δε θελω ουτε root να κανω ουτε να περάσω αλλη custom rom και τετοια. :)

 

Ειμαι στη διαδικασια που κατεβαζω την rom απο το site thw huawei.

 

Αποτι διαβαζω εχει 3 φακελους μετα απο το unzip που κανουμε.

 

Κανω λοιπόν ενα φακελλο που τον ονομαζω dload και πρεπει να κανω και τα 3 βηματα για να ειναι ολα οκ?

Θα περνω δλδ ενα αρχειο θα το πεταω χυμα μεσα στο dload θα κανω εγκατασταση απο το κινητο,

μετα θα το σβηνω θα περναω το επόμενο απο το step 2 κτλ?

 

Θα δουλευει κανονικα μετα ετσι?

Θα χρειαστει να κανω root μετα?

Το root το κανουμε για να περασουμε custom rom?

 

Παιδια συγγνωμη αλλα δε το χω και πολύ

 

Ευχαριστώ :)

 

 

 

Αν εχεις 2.3 και κατεβαζεις την αναβαθμιση.Εχει τρεις φακελους μεσα.Εσυ θα χρησιμοποιησεις τους 2.

Τον step2 και τον step3.

 

1.Θα δημιουργησεις ενα φακελλο με την ονομασια dload στην επιφανεια εργασιας του Pc και θα βαλεις εκει μεσα τo update απο το φακελλο step2.

Στην συνεχεια καλο θα ηταν να καθαρισεις την sd καρτα σου πρωτα και να ριξεις το φακελλο dload εκει μεσα στην sd.

2.Αφου τα κανεις αυτα πατα το Power off να κλεισει το κινητο.Βγαλε την μπαταρια για λιγο και ξαναβαλτην.Πατα συγχρονως το κουμπι Volume +(επανω πλευρα)και το Power on.Μη τα αφηνεις κρατα τα πατημενα μεχρι να σου ανοιξει το λογοτυπο της HUAWEI και στην συνεχεια η μαυρη οθονη της μαμας recovery.Με το κουμπι Volume πας πανω κατω στις επιλογες.Πανε και επελεξε το"wipe cash partition"και πατα το κουμπι Power on(σημαινει enter)στην συνεχεια πανε και επελεξε την επιλογη "wipe data factory reset" και ξαναπατα το Power on.Στην συνεχεια επελεξε "Reboot system"και πατα το Power on για επικυρωση.

3.Οταν ανοιξει το κινητο θα πας ρυθμισεις-αποθηκευτικος χωρος-αναβαθμιση λογισμικου-αναβαθμιση καρτας sd-και στην οθονη που θα σου ανοιξει θα πατησεις Επιβεβαιωση.

Μολις τελειωσεις το upgrade θα ξανακανεις την ιδια διαδικασια αλλα θα αφαιρεσης απο το φακελλο dload το αρχειο που ειχες μεσα και θα βαλεις

το αρχειο απο το step3.

4.Ξανα-ρυθμισεις-αποθηκευτικος χωρος-αναβαθμιση λογισμικου-αναβαθμιση καρτας sd-και στην οθονη που θα σου ανοιξει θα πατησεις Επιβεβαιωση.

ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΟΡΤΙΣΜΕΝΟ.

Οταν τελειωσει η διαδικασια και τα εχεις κανει τα παραπανω σωστα θα εισαι με την 2.3.5 αναβαθμισμενη απο 511 σε 512

Μη ξεχασεις να διαγραψεις μετα το τελος της ολης διαδικασιας το φακελλο dload απο την sd.

 

Θα δουλευει κανονικα μετα ετσι? Ναι αν τα κανεις τα παραπανω σωστα.

Θα χρειαστει να κανω root μετα?Οχι το root ειναι για να αποκτησεις δικαιωματα υπερδιαχειριστη.

Το root το κανουμε για να περασουμε custom rom?Ναι και οχι μονο.

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

εχω τη 2.2.2

 

Αν εχεις 2.2 διαβασε εδω:http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=319182&page=10..απο το post 147 και μετα που ο Akalos βοηθαει τον Sheik για να κανει την αναβαθμιση απο 2.2

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

"εχεις δικιο,σορυ!

αρα μεσα στο φακελο dload θα εχεις UPDATE.APP απο step 1 και UPDATE_g.APP (που θα ειναι το μετονομασμενο UPDATE.APP) απο step 2. "

 

Αυτο κανε μοναχα και δωσε update απο sd. Εγω ετσι το εκανα. Step3 δεν ασχοληθηκα εφοσον λεει κατι για Κινα κλπ.

 

Ασχετο: Οταν κατεβαζω πλεον εφαρμογη απο το μαρκετ, μολις κατεβαινει μου πεταει μια ειδοποιηση που μετα απο λιγο κανει fade out λεγοντας "Το αρχειο αποθηκευτικε στο loadfile.apk. Τι ειν τουτο!

 

Καμια ιδεα για να αλλαξει η δεξια μπαρα γραμματων στις επαφες ωστε να εχει ελληνικααααααααααα? Εχω σκασει με αυτο το θεμα, ειναι πολυ αβολο με τα αγγλικα καθομαι και ψαχνω ποση ωρα διοτι ουτε στην αναζητηση μου βγαζει αποτελεσματα εαν η επαφη ειναι με ελληνικο γραμμα.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

ουτε στην αναζητηση μου βγαζει αποτελεσματα εαν η επαφη ειναι με ελληνικο γραμμα.

 

πλακα με κανεις;

το δικο μου γιατι τα βγαζει;

Link to comment
Share on other sites

"εχεις δικιο,σορυ!

αρα μεσα στο φακελο dload θα εχεις UPDATE.APP απο step 1 και UPDATE_g.APP (που θα ειναι το μετονομασμενο UPDATE.APP) απο step 2. "

 

Αυτο κανε μοναχα και δωσε update απο sd. Εγω ετσι το εκανα. Step3 δεν ασχοληθηκα εφοσον λεει κατι για Κινα κλπ.

 

Ασχετο: Οταν κατεβαζω πλεον εφαρμογη απο το μαρκετ, μολις κατεβαινει μου πεταει μια ειδοποιηση που μετα απο λιγο κανει fade out λεγοντας "Το αρχειο αποθηκευτικε στο loadfile.apk. Τι ειν τουτο!

 

Καμια ιδεα για να αλλαξει η δεξια μπαρα γραμματων στις επαφες ωστε να εχει ελληνικααααααααααα? Εχω σκασει με αυτο το θεμα, ειναι πολυ αβολο με τα αγγλικα καθομαι και ψαχνω ποση ωρα διοτι ουτε στην αναζητηση μου βγαζει αποτελεσματα εαν η επαφη ειναι με ελληνικο γραμμα.

 

Για το loadfile.apk. μη δινεις σημασια σε ολους το κανει.Σου λεει που το αποθηκευει το αρχειο apk.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

πλακα με κανεις;

το δικο μου γιατι τα βγαζει;

 

Αληθεια λεω. Επαφη με καθαρα ελληνικο γραμμα(π.χ Φ,Π,Λ) δε το συζητω, με τιποτα. Τωρα στα κοινα γραμματα, εξαρταται οταν την ειχα αποθηκευσει στο w995. Για παραδειγμα "Κωνσταντινος", μπορει να γραφτηκε ειτε με αγγλικο Κ ειτε με ελληνικο. Συμπερασμα, θα μου βγαλει μονο οσες ξεκινουν με καθαρα αγγλικο Κ ενω για τις υπολοιπες θα πρεπει να παω στο Ζ και μετα ατελειωτο scroll down :wacko:

 

Αυτο ισχυει φυσικα και για την αναζητηση μεσω της πλαινης στηλης αλλα και στην αναζητηση π.χ οταν παω να γραψω μηνυμα και επιλεγω παραληπτη κανοντας αναζητηση(μονο που εδω οπως ειναι λογικο, δε μου δινει κανενα αποτελεσμα για επαφες με ελληνικο γραμμα).Ολα αυτα ισχυαν και πριν την αναβαθμιση(οπως και το θεματακι που λεγαμε πριν με τα εικονιδια των εφαρμογων και την αναταξινομηση μετα απο σβησιμο-ανοιγμα του τηλεφωνου).

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να δοκιμάσω τη ρομ μιας και έχω το απλό Χ5, αλλά μήπως δεν έχεις ρυθμίσει σωστά τη Χώρα/Γλώσσα και επηρεάζεται από αυτό?

Πάντως για τις επαφές, υπάρχουν αρκετοί dialers που έχουν υποστήριξη ελληνικών και ελληνικού αλφάβητου, δες πχ αυτόν:

https://market.android.com/details?id=com.modoohut.dialer&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5tb2Rvb2h1dC5kaWFsZXIiXQ..

Link to comment
Share on other sites

Σου κανει το Backup και στο βαζει στην εσωτερικη μνημη.Πανε Διαχειρηση αρχειων-Τοπικο και εκει θα δεις το φακελλο "clockworkmod" μετεφερε τον στην sd,αντιγραφη-επικολληση.Για να σου αδειασει και ο χωρος.

Αν τυχει,περνεις ξανα τον παραπανω φακελλο και τον ριχνεις ξανα στο τοπικο.

 

Καλο θα ηταν ομως μεχρι να βγει ενα πιο σωστο CWM Recovery να μην κανεις restore της Rom μεσω CWM για λογους ασφαλειας οπως αναφερει και ο

Nforce25 στους XDA:

"I have to warn you: DO NOT TRY to restore backups made with old recovery (and backups of stock froyo ROM). If something goes wrong - you will have to flash this stock 2.3 ROM again."

 

Μπορεις να κρατησεις τα αρχεια του Backup στο Pc σου για να χρησιμοποιηθουν με αλλο τροπο restore..ισως μεσω Recovery και "apply update from sd card".

Εν αναμονη λοιπον.Τα υπολοιπα λειτουργουν.

 

 

 

Αυτα ειναι τα αρχεια που δημιουργουνται με το Backup της Rom μεσω CWM 5.0.2.3

http://s5.postimage.org/njv31ai83/shot_000001.jpg

αψογος φιλε μου ;)

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι κατι με φαγουριζε και με φαγουριζε και ησυχια δεν ειχα!!!

Ειπα να πειραματιστω να δω εαν τελικα τον "Root Explorer"αν τον κατεβαζα απο το Market και τον εκανα εγκατασταση μου ξαναεκανε τα "Κινεζικα" κολπα του!!

Ενα παραπανω που τον ειχα και αγορασμενο.Οποτε τον κατεβασα,εκανα "soft reboot",εκανα "reboot system"και τι δεν εκανα για δοκιμη..............................αλλα αυτος παρεμεινε Αγγλοφωνος επιτελους αποτι φαινεται!!

Φαινεται οι Κινεζοι το διορθωσαν?Τι να πω.:D

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Ολα μια χαρα με το update.......Αλλα!

 

Γιατι σε πολλες εφαρμογες μου πεταει ...το αρχειο πακετου δεν ειναι εγκυρο?

Τις ιδιες εφαρμογες τις ειχα περασμενες στο τηλ πριν απο το update και τςρα που μπηκα στο market νατις ξαναπερασς μου λεει αυτο.

 

Γνωριζει καποιος κατι?

Link to comment
Share on other sites

Επαφη με καθαρα ελληνικο γραμμα(π.χ Φ,Π,Λ) δε το συζητω, με τιποτα.

 

δεν μου τα λες καλα:confused:

τι σημαινει καθαρο ελληνικο γραμμα,εχει και βρωμικα;

μηπως λες για την ανυπαρκτη αχρηστη και λιγα λεω greeklish που την ειδα πρωτη φορα σε forums?

τεσπα,εγω τα εβαλα κατα ονομα και δευτερον πρωτα επωνυμο στην διαχειριση επαφων.

οι επαφες με αγγλικα ειναι πρωτες,ολες μαζι,κκαι οι επαφες με ελληνικα απο κατω.

η αναζητηση δουλευει μια χαρα.

Ολα μια χαρα με το update.......Αλλα!

 

Γιατι σε πολλες εφαρμογες μου πεταει ...το αρχειο πακετου δεν ειναι εγκυρο?

Τις ιδιες εφαρμογες τις ειχα περασμενες στο τηλ πριν απο το update και τςρα που μπηκα στο market νατις ξαναπερασς μου λεει αυτο.

 

Γνωριζει καποιος κατι?

εγω κρατησα ενα backup των εφαρμογων και τις περασα απο εκει.

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

εγω κρατησα ενα backup των εφαρμογων και τις περασα απο εκει.

 

Εκανα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων, δεν αλλαξα τιποτα στο τηλ. γλωσσα και τετοια και τωρα κανει κανονικα εγκατασταση.

 

Τι να πω, τελος παντων αφου το κανει.

Link to comment
Share on other sites

δεν μου τα λες καλα:confused:

τι σημαινει καθαρο ελληνικο γραμμα,εχει και βρωμικα;

μηπως λες για την ανυπαρκτη αχρηστη και λιγα λεω greeklish που την ειδα πρωτη φορα σε forums?

τεσπα,εγω τα εβαλα κατα ονομα και δευτερον πρωτα επωνυμο στην διαχειριση επαφων.

οι επαφες με αγγλικα ειναι πρωτες,ολες μαζι,κκαι οι επαφες με ελληνικα απο κατω.

η αναζητηση δουλευει μια χαρα.

 

 

Ρε συ εννοω οτι π.χ Φ,Λ,Π,Ξ κλπ ειναι ΚΑΘΑΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ γραμματα, δεν υπαρχουν στο αγγλικο αλφανητο. Αντιθετα Α,Β,Κ,Μ,Ν,Ο υπαρχουν και στα 2 αλφαβητα.

Οποτε, υπαρχει πιθανοτητα, να γραψεις μια επαφη, π.χ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, η οποια φαινομενικα ειναι γραμμενη στα ελληνικα, ΑΛΛΑ το αρχικο Κ ειναι αγγλικο, πραγμα που δε μπορεις να το ξερεις. Ετσι, μου εχει χωρισει πρωτα τις επαφες που ξεκινανε απο καποιο κοινο και στα 2 αλφαβητα γραμμα και στη συνεχεια ΜΕΤΑ τις επαφες απο Ζ, ξεκινουν καινουριες επαφες, παλι απο Α,Β,Γ,Δ,Κ,Π,Ξ κλπ.

 

Σκεψου δηλαδη:

 

Α....

Β....

.

.

. εδω, ολες οι επαφες, ασχετα εαν ειναι "ελληνικες", σημαινει οτι το πρωτο γραμμα τους ειναι αγγλικο(αυτο συμβαινει επειδη στο κωλο w995 υπηρχε λεξικο "τυπικο abc" και εγραφα με εκεινο.

.

Ζ...

 

και τωρα:

Α...

Β...

.

.

. εδω οι επαφες με ελληνικο πρωτο γραμμα. Οπως καταλαβαινεις μου χωριζει για καθε γραμμα τις επαφες σε "ελληνικες" και "αγγλικες"

.

.

Ζ...

 

Σορρυ, δε ξερω πως αλλιως να το περιγραψω. Το θεμα ειναι οτι η πλαινη στηλη δεν γινεται να εχει ελληνικα? Αν βρω λυση σε αυτο στην ουσια εχω λυσει το προβλημα διοτι δεν εχω ΚΑΜΙΑ επαφη στα αγγλικα.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Οποτε, υπαρχει πιθανοτητα, να γραψεις μια επαφη, π.χ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ, η οποια φαινομενικα ειναι γραμμενη στα ελληνικα, ΑΛΛΑ το αρχικο Κ ειναι αγγλικο,.

οτι τα εχεις κανει σαλατα μηπως:lol::lol:

το μονο προβλημα που βλεπω ειναι να εχει καποιος πολλες επαφες στα Αγλλικα και πρεπει να σκρολαρει πολυ για να βρει την επαφη που θελει στα Ελληνικα,εαν δεν την θυμαται.

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο και εγω.

 

Εννοει πως ουτε στην αναζητηση μπορει να γραψει Ελληνικο γραμμα για να βγει η επαφη με το Θ Θανασης ας πουμε.

Σε καποια σελιδα εδω ειδα κατι....καποιο προγραμματακι?

 

Και στις γλωσσες πληκτρολογιου δεν εχει καν Ελληνικα...

Edited by ispyii
Link to comment
Share on other sites

Lol οτι εχουν γινει σαλατα ειναι γεγονος.

Ομως οχι, το μοναδικο προβλημα δεν ειναι αυτο. Οπως ειπα, στο w995 εγραφα με ενα πληκτρολογιο ονοματι "τυπικο abc" που στην ουσια ηταν μια μιξη ελληνικων-αγγλικων. Ειχε τα καθαρα ελληνικα γραμματα ΚΑΙ τα αγγλικα(Π,Λ,Ξ,Ω και Q,J,R ας πουμε) καθως και τα ΚΟΙΝΑ και στα 2 αλφαβητα γραμματα. Ετσι οταν εγραφα ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ στην ουσια εχουμε:

Κ-αγγλικο

Ω-ελληνικο

Ν-αγγλικο

Σ-ελληνικο

Τ-αγγλικο

κοκ.

 

Τα κοινα γραμματα δηλαδη θεωρουνται ως αγγλικα.

 

Οποτε ασχετα με το οτι ΟΛΕΣ οι επαφες μου ειναι ελληνικες, οι περισσοτερες απο αυτες ξεκινουν με κοινο γραμμα που θεωρειτε στο android ως αγγλικο.Υπαρχουν ομως και επαφες,εκτος απο αυτες με καθαρα ελληνικο γραμμα, που εχουν γραφτει ΟΝΤΩΣ με ΕΛΛΗΝΙΚΟ Κ,Τ,Ν,Μ,Α,Β(κοινα γραμματα).

 

Οποτε π.χ ο ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ειναι στην αρχη αρχη, αλλα η ΑΦΡΟΔΙΤΗ(που εχει καθαρα ελληνικο Α) βρισκεται μετα το Ζ, οποτε κανω scroll στο Z και μετα χειροκινητα την βρισκω.Φυσικα, στην αναζητηση, αν πατησω "Α", δε θα μου επιστρεψει την αφροδιτη, ουτε και καμια αλλη καθαρα ελληνικη επαφη.

 

Ενας χαμος οπως καταλαβαινεις :p

Απλα σε αλλα android φιλων μου, βλεπω οτι η πλαινη στηλη εχει ελληνικο αλφαβητο γι'αυτο και αναρωτιομουν γιατι σε μενα εχει μονο αγγλικο.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο και εγω.

 

Εννοει πως ουτε στην αναζητηση μπορει να γραψει Ελληνικο γραμμα για να βγει η επαφη με το Θ Θανασης ας πουμε.

Σε καποια σελιδα εδω ειδα κατι....καποιο προγραμματακι?

 

Και στις γλωσσες πληκτρολογιου δεν εχει καν Ελληνικα...

 

Α γεια σου!

 

Ελληνικα στο android πληκτρολογιο οντως δεν εχει. Εγω δουλευω ειτε με touchpal ειτε με Go Keyboard

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να βοηθησει να κανουμε το gps να κλειδωνει γρηγορα;

αυτο ειναι το δικο μας gps.conf

NTP_SERVER=xtra1.gpsonextra.net             #Test
# NTP_SERVER=asia.pool.ntp.org                #Asia
# NTP_SERVER=europe.pool.ntp.org              #Europe
# NTP_SERVER=north-america.pool.ntp.org       #North America

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin
XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra.bin
XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra.bin

# DEBUG LEVELS: 0 - none, 1 - Error, 2 - Warning, 3 - Info
#               4 - Debug, 5 - Verbose
DEBUG_LEVEL = 3

# Intermediate position report, 1=enable, 0=disable
INTERMEDIATE_POS=0

# Accuracy threshold for intermediate positions 
# less accurate positions are ignored, 0 for passing all positions
# ACCURACY_THRES=5000

################################
##### AGPS server settings #####
################################

# FOR SUPL SUPPORT, set the following
# SUPL_HOST=supl.host.com or IP
# SUPL_PORT=1234

# FOR C2K PDE SUPPORT, set the following
# C2K_HOST=c2k.pde.com or IP
# C2K_PORT=1234

################################
# EXTRA SETTINGS
################################
# <DTS2010092801811 GPSXtra y142196&q170606 20100928 begin
# download interval set 5 days = 5*24*60*60*1000 milliseconds
XTRA_DOWNLOAD_INTERVAL_CONFIG=432000000
# DTS2010092801811 GPSXtra y142196&q170606 20100928 end>


# Wiper (wifi positioning), 1=enable, 0=disable 
ENABLE_WIPER=1

αυτο ειναι το τροποποιημενο

NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org
NTP_SERVER=gr.pool.ntp.org
NTP_SERVER=1.gr.pool.ntp.org
NTP_SERVER=2.gr.pool.ntp.org
NTP_SERVER=3.gr.pool.ntp.org
NTP_SERVER=0.europe.pool.ntp.org
NTP_SERVER=1.europe.pool.ntp.org
NTP_SERVER=2.europe.pool.ntp.org
NTP_SERVER=3.europe.pool.ntp.org

XTRA_SERVER_1=http://xtra1.gpsonextra.net/xtra.bin
XTRA_SERVER_2=http://xtra2.gpsonextra.net/xtra.bin
XTRA_SERVER_3=http://xtra3.gpsonextra.net/xtra.bin

# DEBUG LEVELS: 0 - none, 1 - Error, 2 - Warning, 3 - Info
# 4 - Debug, 5 - Verbose
DEBUG_LEVEL =0

# Intermediate position report, 1=enable, 0=disable
INTERMEDIATE_POS=0

# Accuracy threshold for intermediate positions
# less accurate positions are ignored, 0 for passing all positions
ACCURACY_THRES=0

# Report supl ref location as position, 1=enable, 0=disable
REPORT_POSITION_USE_SUPL_REFLOC=1

# Wiper (wifi positioning), 1=enable, 0=disable
ENABLE_WIPER=1

################################
##### AGPS server settings #####
################################

# FOR SUPL SUPPORT, set the following
SUPL_HOST=supl.google.com
SUPL_PORT=7276
SUPL_NO_SECURE_PORT=3425
SUPL_SECURE_PORT=7275
SUPL_TLS_HOST=FQDN
SUPL_TLS_CERT=/etc/SuplRootCert

# FOR C2K PDE SUPPORT, set the following
C2K_HOST=c2k.pde.com
C2K_PORT=1234

CURRENT_CARRIER=common
DEFAULT_AGPS_ENABLE=TRUE
DEFAULT_SSL_ENABLE=FALSE

σαν πολυ διαφορετικο δεν ειναι;

[Trick] Speed Up Satelite Fix for GPS on Android

http://www.pool.ntp.org/zone/gr

 

 

Ενας χαμος οπως καταλαβαινεις :p

το μονο που καταλαβα,αρα ξαναγραψε τις επαφες σου σωστα και τα ξαναλεμε.

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Το είχα δοκιμάσει αυτό το τροποποιημένο αρχείο και το αποτέλεσμα ήταν να μη βρίσκουν το gps τα προγράμματα πλοήγησης καθόλου. Υπάρχει μια εφαρμογή πάντως, το fasterfix η οποία μάλλον βοηθάει λίγο.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες...θα ηθελα αν καποιος απο εσας ξερει και μπορει να βοηθησει,να μου πει τη γνωμη του για το τι μπορω να κανω..εχω ενα ideos x5 το οποιο εχω βαλει ολες τις εκδοσεις custom rom μεσω clockwork απειρες φορες απροβληματιστα.Σημερα προσπαθησα σε φιλου ideos χ5 pro,αφου το rootaro να περασω καποια custom rom.το ρουταρα μια χαρα μεσω ενος recovery το οποιο δινουν στο xda.μεχρι εκει ολα καλα.ομως μετα απο αυτο θελοντας να περασω custom rom (miui) νομιζωντας πως το pro ειχε sd card μεσα (το οποιο δεν ειχε γιατι ηταν εχθες αγορασμενο και δεν δινουν μαζι)την ωρα που το ειχα συνδεδεμενο στο pc διεγραψα οτι αρχειο ειχε μεσα(ηταν η εσωτερικη μνημη του κινητου η οποια ειχε φακελους με ονομασια android android secure etc.)πηγα να περασω τη τελευταια εκδοση της miui την περασα κανονικα απο την sd card την οποια πηρα απο το δικο μου ideos,εκανε setup μεσω clockwork και αφου λεει finished κανω reboot kai στακαρει στην οθονη η οποια λεει huawei.Να σημειωσω πως στο clockwork mod μου βγαζει σφαλμα το οποιο λεει τα εξης:

E:cant open /dev/bloc/mmcblkop7(no such file or directory και

E:cant mount /cache/recovery/command

 

αν καποιος μπορει να βοηθησει η εχει ξαναδει κατι τετοιο και μπορει να βοηθησει ας το κανει γιατι ειναι κριμα να πηγαινει το κινητο στη wind και να μενει χωρις κιν..ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

ideos x5

 

ναι αλλα εμεις εχουμε το PRO

.Σημερα προσπαθησα σε φιλου ideos χ5 pro,αφου το rootaro να περασω καποια custom rom.το ρουταρα μια χαρα μεσω ενος recovery το οποιο δινουν στο xda.μεχρι εκει ολα καλα.

υπαρχει custom rom στο xda για το PRO ???

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...