Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οχι ενταξει εισαι κομπλε. Αυτα τα 140ΜΒ περιπου ειναι το λειτουργικο με τις εφαρμογες του.

Step3 ειναι προαιρετικο, αν θελεις το περνας.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

καλησπερα επανερχομαι για να ρωτησω σχετικα με το 3 βημα της κινεζικης αναβαθμισης

ειχα κανει τα 2 πρωτα και σημερα αποφάσισα να κανω και το 3..

παρατηρησα πως εκτος απο το σημα κατα την εκκίνηση που εχει αλλαξει οτι δουλευει και ακομα μια εφαρμογη!!! αυτην της λειτουργειας εξοικονόμησης ενεργειας (εχει ανοιξει και μενου μεσα στις ρυθμισεις!!!)αλλα και το εικονιδιο στην επιφανεα εργασιας δουλευει!!!

 

αυτο δεν δουλευε οταν εκανα μονο τα 2 πρωτα βηματα της αναβάθμισης..

 

το προβλημα τωρα ειναι οτι εκανα επαναφορα στις αρχικες ρυθμισεις πριν την αναβαθμιση και μου δειχνει τωρα πως εχει μονο 425 ΜΒ απο τα 1007,,!!!!

 

δεν ειμαι ρουταρισμενος ..

υπαρχει καποιο προγραμμα που να μπορω να αποκτησω ξανα τα χαμενα ΜΒ??

η μήπως πρεπει να περιμενω την αναβαθμιση της wind μπας και ....

να σας αναφερω οτι την πρωτη φορα που εκανα αναβαθμηση απο 2.2 σε 2.3 δεν ειχα κανει factory reset και μαλλον δεν εσβησε το παλιο προγραμμα με αποτελεσμα να εχω τοτε 650 ΜΒ

 

(ειχα διαβασει πιο παλια απο ενα παιδι που ειχε αναφερει οτι καθε φορα που κανεις factory reset χανεις περιπου 50mb..αλλα δεν θυμαμε που το ειχα διαβασει και αν υπαρχει λυση..!!!)

 

συγνωμη αν σας κουρασα :rolleyes::O

--------------------------------------------

Η παιδεία και το ήθος δεν αποστρατεύονται...

σμιλεύονται στην ψυχή σου και με αυτά πορεύεσαι

Link to comment
Share on other sites

Πολύ την παθαμε ετσι...

Αν διαβασεις απο το post 428 θα βρεις την λυση...

Θα πρεπει να βαλεις CWM Recovery που βρισκετε στο πρωtο post και να κανεις wipe.

Θα σου αφησει γυρω στα 865 ελευθερα...

Υπαρχει και ενα link που εξηγει τι ειναι και τι κανει αυτη η CWM Recovery

Με δικια σου ευθυνη !!!

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα τωρα ειναι οτι εκανα επαναφορα στις αρχικες ρυθμισεις πριν την αναβαθμιση και μου δειχνει τωρα πως εχει μονο 425 ΜΒ απο τα 1007,,!!!!

διαβαζουμε και λιγο ρε παιδια πρωτα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ την παθαμε ετσι...

Αν διαβασεις απο το post 428 θα βρεις την λυση...

Θα πρεπει να βαλεις CWM Recovery που βρισκετε στο πρωtο post και να κανεις wipe.

Θα σου αφησει γυρω στα 865 ελευθερα...

Υπαρχει και ενα link που εξηγει τι ειναι και τι κανει αυτη η CWM Recovery

Με δικια σου ευθυνη !!!

 

σας ευχαριστω πολυ και ειδικα τον daimosth !!!:w00t::w00t:

για τις απλες οδηγιες που μου εδωσε!!!

τα καταφερα!!! εχω 865 ελευθερα mb

 

τωρα κατι αλλο..

μετα την εκκαθαριση της μνημης με το CWM Recovery

ξανακάνουμε την αντίθετη διαδικασία για να βαλουμε την (παλια-μανισια)recovery που μετονομάσαμε σε recovery backup και την εχουμε στην επιφανεια εργασιας η το αφήνουμε έτσι όπως είναι με αυτην ???

με την διαδικασία αυτήν χανουμε καμια εγγυηση??

(ακομα δεν το εχω ρουταρει για τον φοβο της εγγυησης..)

 

ειμαι πολυ νεος :baby: σε αυτα και επλιζω να με συγχωρεσετε αν οι ερωτησεις μου σας φαινονται αστειες..

δυστυχώς και τις ξενες σελιδες δεν μπορω να τις παρακολουθησω γιατι τα αγγλικα μου ειναι μονο για να συνεννοούμαι με αρκουδες...:lol::lol:

--------------------------------------------

Η παιδεία και το ήθος δεν αποστρατεύονται...

σμιλεύονται στην ψυχή σου και με αυτά πορεύεσαι

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω πολυ και ειδικα τον daimosth !!!:w00t::w00t:

για τις απλες οδηγιες που μου εδωσε!!!

τα καταφερα!!! εχω 865 ελευθερα mb

 

τωρα κατι αλλο..

μετα την εκκαθαριση της μνημης με το CWM Recovery

ξανακάνουμε την αντίθετη διαδικασία για να βαλουμε την (παλια-μανισια)recovery που μετονομάσαμε σε recovery backup και την εχουμε στην επιφανεια εργασιας η το αφήνουμε έτσι όπως είναι με αυτην ???

με την διαδικασία αυτήν χανουμε καμια εγγυηση??

(ακομα δεν το εχω ρουταρει για τον φοβο της εγγυησης..)

 

ειμαι πολυ νεος :baby: σε αυτα και επλιζω να με συγχωρεσετε αν οι ερωτησεις μου σας φαινονται αστειες..

δυστυχώς και τις ξενες σελιδες δεν μπορω να τις παρακολουθησω γιατι τα αγγλικα μου ειναι μονο για να συνεννοούμαι με αρκουδες...:lol::lol:

 

Πωπω τελικα πολλοι ειμαστε που την πατησαμε με το κωλοrecovery...

 

Μετα ναι για να επαναφερεις την μανισια recovery κανε το αναποδο, βγαλε την καινουρια και βαλε μεσα το backup που ειχες κρατησει. Εκτος κι αν θες να μεινει με το CWM..

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Ειμαι κατοχος Ideos Χ5 προ και αφου διαβασα ολες τις σελιδες του modding θελω να ρωτησω τα εξης

 

1. θα μπορουσε καποιος να μου διευκρινισει τι ειναι το CWM, recovery.img base sytem rom ?

 

2. επισης τι διαφορες εχουν τα διαφορα recovery.img

 

3. Το Ideos X5 pro δεν εχει απο την μανα του δυνατοτητα για recovery ?

 

Γενικα εχω καταλαβει τι κανει το root μιας και ερχομαι απο Linux και MacOS περιβαλλοντα επισης καταλαβα πως κανουμε upgrade σε 2.3.5 official ROM την κινεζικη δηλαδη (αν και δεν μπορω να την βρω πουθενα να την κατεβάσω) αλλα με recovery εχω χαθει λιγο.

 

Αν ξερετε κανα link που να τα αναλυει αυτα στειλτε το :):):)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

 

Ειμαι κατοχος Ideos Χ5 προ και αφου διαβασα ολες τις σελιδες του modding θελω να ρωτησω τα εξης

 

1. θα μπορουσε καποιος να μου διευκρινισει τι ειναι το CWM, recovery.img base sytem rom ?

 

2. επισης τι διαφορες εχουν τα διαφορα recovery.img

 

3. Το Ideos X5 pro δεν εχει απο την μανα του δυνατοτητα για recovery ?

 

Γενικα εχω καταλαβει τι κανει το root μιας και ερχομαι απο Linux και MacOS περιβαλλοντα επισης καταλαβα πως κανουμε upgrade σε 2.3.5 official ROM την κινεζικη δηλαδη (αν και δεν μπορω να την βρω πουθενα να την κατεβάσω) αλλα με recovery εχω χαθει λιγο.

 

Αν ξερετε κανα link που να τα αναλυει αυτα στειλτε το :):):)

 

Συνδεσα το κινητο με USB στον υπολογιστη και το κανω boot κρατωντας τα Vol + Vol - πατημενο με βγαζει μια ροζ οθονη και στον υπολογιστη βλεπω καποιοα partitions σε ενα απο αυτα εχει εναν φακελο image και εχει μεσα cust.img recovery.img boot.img αλλα δεν εμφανισε κανενα menu για να κανω π.χ Backup/Restore.

 

Ειναι κλειδωμενες αυτες οι λειτουργιες απο την Huawei ?

 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Συνδεσα το κινητο με USB στον υπολογιστη και το κανω boot κρατωντας τα Vol + Vol - πατημενο με βγαζει μια ροζ οθονη και στον υπολογιστη βλεπω καποιοα partitions σε ενα απο αυτα εχει εναν φακελο image και εχει μεσα cust.img recovery.img boot.img αλλα δεν εμφανισε κανενα menu για να κανω π.χ Backup/Restore.

 

Ειναι κλειδωμενες αυτες οι λειτουργιες απο την Huawei ?

 

Thanks

παιδες εχετε μπερδευτει,ριξτε λιγο διαβασμα πρωτα πριν κανετε καμια ζημια.

για να κανεις αυτο που θελεις πρεπει να μπειτε σε recovery mode που δεν εχει σχεση με pc.

εχω δωσει πολλες φορες τα links σχεδον για τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

παιδες εχετε μπερδευτει,ριξτε λιγο διαβασμα πρωτα πριν κανετε καμια ζημια.

για να κανεις αυτο που θελεις πρεπει να μπειτε σε recovery mode που δεν εχει σχεση με pc.

εχω δωσει πολλες φορες τα links σχεδον για τα παντα.

 

Συμφωνο σε αυτο που ειπες αρα δηλαδη το τηλεφωνο δεν εχει recovery mode απο την μανα του αλλα πρεπει να κατεβασουμε custom recovery mode σωστα ?

 

Σε ρωταω γιατι εγω οταν παω να ανοιξω το κινητο εχοντας πατημενο το κουμπι Vol +/- το μονο που βλεπω ειναι ροζ οθονη και τιποτα αλλο π.χ μενου

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνο σε αυτο που ειπες αρα δηλαδη το τηλεφωνο δεν εχει recovery mode απο την μανα του αλλα πρεπει να κατεβασουμε custom recovery mode σωστα ?

 

Σε ρωταω γιατι εγω οταν παω να ανοιξω το κινητο εχοντας πατημενο το κουμπι Vol +/- το μονο που βλεπω ειναι ροζ οθονη και τιποτα αλλο π.χ μενου

 

Το κινητο(και καθε android κινητο) εχει revovery. Για να "μπεις" πατας VolumeUP+Power. Εκει σου εχει αρκετες επιλογες.

Το CWM ειναι custom recovery με περισσοτερες και πιο προχωρημενες επιλογες, ενω στη δικη μας περιπτωση φαινεται να κανει καλυτερο wipe data/factory reset καθοτι σε πολλους απο μας οταν περασαμε την 2.3.5 μας λιγοστευε ο εσωτερικος χωρος και με καθε factory reset λιγοστευε ακομη περισσοτερο.

 

Το VolUP+VolDOWN+Power σε παει στην ροζ οθονη απ'οπου συνδεοντας το κινητο στο pc μπορεις να περασεις μεσα την CWM recovery.

From the dawn of our species, Man has been blessed with curiosity. Our most precious gift, without exception, is the desire to know more - to look beyond what is accepted as the truth and to imagine what is possible.

--Alvar Hanso--

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνο σε αυτο που ειπες αρα δηλαδη το τηλεφωνο δεν εχει recovery mode απο την μανα του αλλα πρεπει να κατεβασουμε custom recovery mode σωστα ?

εχει αλλα ειναι υποτυπωδες και για αυτο βαζουμε το αλλο.

βαλτο οπως στις οδηγιες ακριβως και μετα κανε τα wipe/reset/custom rom/ockernel/theme/......

σχεδον τα παντα,μπορεις να κανεις.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3835639#post3835639

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

 

nai αλλα το ραδιοφωνο? εγω δεν μπορω χωρις αυτο! :lol: :p :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.. Εδώ και έναν μήνα έχω το X5 pro και τις τελευταίες 2-3 μέρες μόλις το ξεκλειδώνω αρχίζει και ανοίγει εφαρμογές ή παίρνει τηλέφωνο μόνο του. Έχετε καμία ιδέα αν τρέχει κάτι ή απλά να πάω μια βόλτα στην Wind με την εγγύηση στο χέρι;; Μου είπαν πως μπορεί να είναι ιός, ισχύει κάτι τέτοιο; Βοήθεια παιδιά τα έχω παίξει. :cry: (Συγγνώμη αν είμαι σε λάθος θέμα, είμαι νέος) Edited by mgl1982
Link to comment
Share on other sites

εχει αλλα ειναι υποτυπωδες και για αυτο βαζουμε το αλλο.

βαλτο οπως στις οδηγιες ακριβως και μετα κανε τα wipe/reset/custom rom/ockernel/theme/......

σχεδον τα παντα,μπορεις να κανεις.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3835639#post3835639

 

ΟΚ καταλαβα σε ευχαριστω

 

Πως μπαινεις στο recovery του ινητου οχι CWM αλλα αυτο που εχει το Android ?

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Καλημέρα σε όλους.. Εδώ και έναν μήνα έχω το X5 pro και τις τελευταίες 2-3 μέρες μόλις το ξεκλειδώνω αρχίζει και ανοίγει εφαρμογές ή παίρνει τηλέφωνο μόνο του. Έχετε καμία ιδέα αν τρέχει κάτι ή απλά να πάω μια βόλτα στην Wind με την εγγύηση στο χέρι;; Μου είπαν πως μπορεί να είναι ιός, ισχύει κάτι τέτοιο; Βοήθεια παιδιά τα έχω παίξει. :cry: (Συγγνώμη αν είμαι σε λάθος θέμα, είμαι νέος)

 

Για ιός το βλέπω δύσκολο. Μήπως είναι σαν να πατιέται η οθόνη μόνη της; Στο κάνει αμέσως και μετά από επανεκκίνηση; Κάνε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων και δες το.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ καταλαβα σε ευχαριστω

 

Πως μπαινεις στο recovery του ινητου οχι CWM αλλα αυτο που εχει το Android ?

και στα δυο το ιδιο ειναι αλλα μπορει να χρειαστει να βγαλεις την μπαταρια πρωτα

VolumeUP+Power

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.. Εδώ και έναν μήνα έχω το X5 pro και τις τελευταίες 2-3 μέρες μόλις το ξεκλειδώνω αρχίζει και ανοίγει εφαρμογές ή παίρνει τηλέφωνο μόνο του. Έχετε καμία ιδέα αν τρέχει κάτι ή απλά να πάω μια βόλτα στην Wind με την εγγύηση στο χέρι;; Μου είπαν πως μπορεί να είναι ιός, ισχύει κάτι τέτοιο; Βοήθεια παιδιά τα έχω παίξει. :cry: (Συγγνώμη αν είμαι σε λάθος θέμα, είμαι νέος)

 

γεια σου φιλε μου,καλο θα ηταν να το πας πισω για ελεγχο

Link to comment
Share on other sites

Το κάνει συνεχόμενα, μετά απο επαννεκίνηση απλά τρελαίνεται και κάνει ότι νά 'ναι. Μετά απο λίγο ηρεμεί αλλά όχι εντελώς... :p

 

Προβλέπεται να πηγαίνω σε κατάστημα όπως σκέφτηκα στην αρχή αλλά θα δοκιμάσω μια επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων πρώτα...

Link to comment
Share on other sites

αν παω εφαρμογες, μου λεει οτι η ελευθερη ραμ ειναι 215 κ 77 κατ.

 

τοσο επρεπε να ειναι; ειμαι με 2,3,5

 

επισης με ποιο προγραμμα μπορω να δω τα specs του κινητου; στα ποσα χρονιζεται ο επεξεργαστης κτλ? πρεπει να ειμαι ροοτ;

Link to comment
Share on other sites

αναβαθμιση σε 2.3.5. Το αρχειακι update.app του step 3 μη το αγνοειται, εχει καποιες βελτιωσεις και παραμετρικοποιησεις. Απλως μετα θα πρεπει να αλλαξετε απο τις ρυθμισεις τη γλωσσα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
επισης με ποιο προγραμμα μπορω να δω τα specs του κινητου; στα ποσα χρονιζεται ο επεξεργαστης κτλ?

 

Βάλε το quadrant το οποίο εκτός από benchmark test κάνει και αυτό που θέλεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

nai αλλα το ραδιοφωνο? εγω δεν μπορω χωρις αυτο! :lol: :p :)

προβλημα,αλλα τι να κανουμε!

 

τωρα εχω αλλο προβλημα

"my internal sd is mounted at /HWUserData

how can fix this

my sd_ext is empty"

τα εχει κανει σαλατα με τις sd cards που θελει καπως πιο ειδικες γνωσεις για να λυθει.

οποια βοηθεια δεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...