Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οχι,να με διαβαζεις:p

upgrade - downgrade δεν παιζει πια,τελος

να το παω service δεν παιζει,ειπαμε οτι θα παω σε nexus,και βλεπουμε μετα

βαζω last miui και χτυπανε τα settings και mms apk,επισης δεν βλεπει δικτυο,no sim,α ρε miui...:lol:τι με κανεις καθε φορα...αστα να πανε ,αλλη μια τραυματικη εμπειρια,θα ξαναδοκιμασω ομως

προς το παρον,θα κατσω σε b572,ουτε root δεν θα κανω, by the way,το τηλ. χτυπαει στο μισο τουτ που κανει το αλλο τηλ. που σε καλει,δοκιμασμενο,καμια custom rom δεν το κανει αυτο,απο frog σε f2g κληση,δειτε το αυτο,γιατι δηλ δεν δουλευει ετσι και σε miui η cm

το pc δεν βλεπει πλεον την εσωτερικη sd,το τηλ. κανονικα,αλλο και τουτο παλι:confused:

 

@ mindtrapper,τα εχω ηδη δει αυτα αλλα κινεζικα μου φαινονται,δεν εχω και χρονο πια να ασχοληθω

 

Διπλα wipes, τριπλα και θα δουλεψει..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Μπα ακομα και με την τελευταια κιτ κατ χαλια τα πραγματα απο ηχο συνομιλιας αν δεν γινει κατι με αυτο δεν ασχολουμαι αλλο επιστρεφω σε miui σιγουρα πραγματα εγω το κινητο πρωτο και κυριοτερο το θελω για τηλεφωνο και μετα ολα τα αλλα. Αν δεν πιασει κανενας γκαλεν ή moihack να κανουν καποια καλη cm11 ή miui v5 δεν νομιζω οτι αξιζει να καθομαστε
Link to comment
Share on other sites

Μπα ακομα και με την τελευταια κιτ κατ χαλια τα πραγματα απο ηχο συνομιλιας αν δεν γινει κατι με αυτο δεν ασχολουμαι αλλο επιστρεφω σε miui σιγουρα πραγματα εγω το κινητο πρωτο και κυριοτερο το θελω για τηλεφωνο και μετα ολα τα αλλα. Αν δεν πιασει κανενας γκαλεν ή moihack να κανουν καποια καλη cm11 ή miui v5 δεν νομιζω οτι αξιζει να καθομαστε

 

Ο ηχος ειναι ακριβως ο ιδιος απο την προηγουμενη βερσιον.Αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι απο θεμα browsing εχει καλυτερη αποκριση και δεν με πετουσε εξω οπως του moihack.Ηδη περασα V3 που ειναι απο θεμα καθαροτητας ηχου κλησης και μουσικης,οτι καλυτερο υπαρχει.Μου εκανε ομως ενα random reboot οταν περασα το outlook και εκανε συγχρονισμο.Τωρα οσον αφορα το browisng και το λαγκαρισμα οκ.Θα ζησουμε και μ αυτο.Δεν ειναι και τιποτα τραγικο

Link to comment
Share on other sites

Απο χθες το βραδυ εχω γυρισει σε miui last. Είχα ξεχασει τι σημαινει δυνατος ηχος σε αυτο το κινητο!!! Ξανα προς τα πανω μονο αν διαβασω καλα λογια για ηχο συνομιλιας. Αυτα ειναι σταθερη ρομ την εβαλα και cpu στα 1400 και μιν 368. Την δοκιμασα και σαν gps τωρα το πρωι απο απο κρηνη σε συκιες πιο γρηγορο σημα gps σε αλλη ρομ δεν παιζει 20 δευτερολεπτα!!!! Αντε γεια δηλαδη
Link to comment
Share on other sites

παιδες πως θα βγαλουμε το +30 απο τις επαφες μας?

καπου εχει αναφερθει παλαιοτερα

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την υπεροχη παρεα.. :-) Ειμαι νεος σχετικα στο myphone αλλα σας παρακολουθω απο την αρχη σαν χρηστης ενος u8800pro απο το 2011, και το δικο μου απο κακο φλασαρισμα εχει imei 0 εδω και εναμιση χρονο.. Αλλα upgrade & downgrade κανω κανονικα και σε official αλλα και σε custom τωρα εχω πανω miui ForEver, το μονο προβλημα δεν μπορω να τρεξω το navigon επειδη imei 0. Αξιζει να ψαξω να το επαναφερω? Τι λετε?

NOKIA 5110 - 3410 - 6021 - 7600 - 7710, Iphone 3g 8gb, Huawei X5 pro (u8800pro),

NEO N003 2/32GB v1.1 w1.1 N18S FULL WHITE

Xiaomi Redmi Note 4 mido 2016102

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω αλλα προσθετει δεν βγαζει το +030

Διπλα wipes, τριπλα και θα δουλεψει..

λαθος,μονα ηθελε τωρα,αντε βρες ακρη με την ναζιαρα

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω την υπεροχη παρεα.. :-) Ειμαι νεος σχετικα στο myphone αλλα σας παρακολουθω απο την αρχη σαν χρηστης ενος u8800pro απο το 2011, και το δικο μου απο κακο φλασαρισμα εχει imei 0 εδω και εναμιση χρονο.. Αλλα upgrade & downgrade κανω κανονικα και σε official αλλα και σε custom τωρα εχω πανω miui ForEver, το μονο προβλημα δεν μπορω να τρεξω το navigon επειδη imei 0. Αξιζει να ψαξω να το επαναφερω? Τι λετε?

 

Αν δεν εχεις αλλα προβληματα , και εισαι ενταξει , τ'αφηνεις οπως ειναι.

Το περιεργο ειναι οτι μπορεις και φλασαρεις official .

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικα φλασαρω official με volume+&- και power χρησιμοποιώντας μια 2gb sd και το σωστο recovery.. Το κινητο ειναι αθανατο αν σκεφτειτε οτι εχει περασει απο μπλε οθονη και δεν ειχε σημεια ζωης για 10 μερες ειναι σκυλι.. Δεν καταλαβαινει τιποτα.. Μεχρι και Linux και Firefox os προσπαθησα να του βαλω.. Θελω να σας ευχαριστησω ολους για την απιστευτη δουλεια και ολοι την βοηθεια που μου εχετε δωσει κατα καιρους.. Αλλα εχω ενα παραπονο το tv-out να δουλευε μετα την 2.2 :-(

NOKIA 5110 - 3410 - 6021 - 7600 - 7710, Iphone 3g 8gb, Huawei X5 pro (u8800pro),

NEO N003 2/32GB v1.1 w1.1 N18S FULL WHITE

Xiaomi Redmi Note 4 mido 2016102

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο στην stallion δουλευει το * # * # 2846579 # * # * ,να μην βαζω official,θυμασαι?

εχει ενα οδηγο με ss για οποιον εχει IMEI 0 να το δοκιμασει,οι drivers ειναι για το u8800,δεν ξερω εαν δουλευουν και για το pro

 

 

Post Fixing 0 IMEI

Hello. I've been getting a lot of emails on how to do that and i thought i should make a thread here.

Now you got to have the original box in which there is the imei written. I don't take any credit for this guide as i didn't write it but i found it somewhere here but it doesn't exist anymore. I'm not responsible for any damage may happen to your phone. I did it several times after flashing official 2.3.5.

 

 

It has worked fine with my IDEOS X5 U8800.

 

1. Tools

 

a. Drivers for U800 32bit win 7 (tested and work )

http://www.2shared.com/file/fnP5fc8G/u8800Drivers.html

 

b. Drivers for Android 32 and 64 bit win 7 (not tested )

http://www.2shared.com/file/ZNZ4Q0lk...012_09_12.html

c. Software for restore

http://www.2shared.com/file/xBxUOnPz/DFS.html

 

2. Enable debugging by USB in the settings.

In call type * # * # 2846579 # * # * http://postimage.org/image/tnj4s2dyj/

 

3. Go to ProjectMenu -> Background settings -> Usb port settings put the Manufacture mode and corfim.

 

 

4. Go again to ProjectMenu -> Background settings -> Qualcomm backround open settings put the background open. Password 0 and corfim.

 

5. Go again to ProjectMenu -> Background settings -> Log setting -> Log switch put log on and corfim.

 

6. Now conect your phone to pc and install the drivers.

You must see this at your device manager http://postimage.org/image/5lrm61agd/

 

7. Instal DFS and run.

 

8. Click Ports, select the port with the signature DBAdapter Reserved Interface (double click) to close.

http://postimage.org/image/3l3bmfyzr/

 

9. In the DM select Qualcomm.

http://postimage.org/image/6bmt1908z/

 

10) Press the SPC, the bottom will Device Unlocked.

 

11) Select Programming and in the IMEI write yours and press Write.

http://postimage.org/image/dmbp29q35/

 

13) Check Imei, may appear after a reboot, if not try a few more times to try to set the port speed to 115200 (box to the left of DM)

 

Check IMEI *#06#

 

As soon as the IMEI restored change:

* # * # 2846579 # * # * -> ProjectMenu -> Background settings -> Usb port settings to put on the Manufacture mode google mode (or normal if you do not get up google)

* # * # 2846579 # * # * -> ProjectMenu - > Background settings -> Qualcomm backround open settings put close

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ok

η λυση για να βγαλουμε το +30 ειναι το Number Fixer

επιλεγεις 12 και μετα +30 και βουαλα,καθαρισες τις μπουρδες της google.τις εχω μια αδυναμια οπως καταλαβαινετε....

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.maplekeycompany.apps.numberfixer

Link to comment
Share on other sites

τι απαραδεκτος ηχο εχει η τελευταια miui?

 

back to kalo σαν τελευταιο ελπιζω φλασαρισμα του τηλ,εκτος απροοπτου

απο μενα τερμα οι δοκιμες

edit:μετα απο μερικες προσπαθειες σε kalo επαναφερα και τo IMEI ακολουθωντας τα ss πιο πανω

ναναι καλα το παιδι!

πρεπει ναναι και δικος μας βεβαια,τι αλλο!!

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

τι απαραδεκτος ηχο εχει η τελευταια miui?

 

back to kalo σαν τελευταιο ελπιζω φλασαρισμα του τηλ,εκτος απροοπτου

απο μενα τερμα οι δοκιμες

edit:μετα απο μερικες προσπαθειες σε kalo επαναφερα και τo IMEI ακολουθωντας τα ss πιο πανω

ναναι καλα το παιδι!

πρεπει ναναι και δικος μας βεβαια,τι αλλο!!

 

miui last φοραω και εγω εδω και 2 εβδομαδες αλλα ο ηχος ειναι τσιτα δυνατος και με hands-free και χωρις τωρα εσυ γιατι τον βλεπεις απαραδεκτο δεν μπορω να καταλαβω

Link to comment
Share on other sites

miui last φοραω και εγω εδω και 2 εβδομαδες αλλα ο ηχος ειναι τσιτα δυνατος και με hands-free και χωρις τωρα εσυ γιατι τον βλεπεις απαραδεκτο δεν μπορω να καταλαβω

τσιτα δυνατο μονο με ice,και κρυσταλλο μιλαμε

με την προηγουμενη miui ηταν πολυ καλος αλλα δεν με αφηνει να κανω restore το backup που εχω παρει

δεν βαριεσαι,τωρα πια,τελος!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια παρακαλω,χαλασε το digitizer της κορης μου ,ειναι το απλο το Χ5 ,τι ειναι καλυτερο να παραγγειλω απο ebay το σκετο γυαλι η το γυαλι μαζι με το πλαισιο,απ'οτι διαβαζω υπαρχει θεμα με το ακουστικο στο οτι ειναι μεγαλο η μικρο και δεν ταιριαζει αν παρω digitizer+πλαισιο,αν παρω σκετο digitizer αλλαζει ευκολα και πως το κολαω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια παρακαλω,χαλασε το digitizer της κορης μου ,ειναι το απλο το Χ5 ,τι ειναι καλυτερο να παραγγειλω απο ebay το σκετο γυαλι η το γυαλι μαζι με το πλαισιο,απ'οτι διαβαζω υπαρχει θεμα με το ακουστικο στο οτι ειναι μεγαλο η μικρο και δεν ταιριαζει αν παρω digitizer+πλαισιο,αν παρω σκετο digitizer αλλαζει ευκολα και πως το κολαω?

 

το πιο ευκολο ειναι να παρεις μαζι με πλαισιο αλλα πρεπει να βρεις ποιο ειναι το σωστο απο τα 2 για σενα γιατι παιζει θεμα με το μεγεθος του ηχειου.Εγω δεν καταφερα να βρω ακρη γι αυτο πηρα και εβαλα μονο το digitizer.Ειναι σχετικα ευκολο αν πιανει λιγο το χερι σου.Αν το κανεις ετσι προσεξε οταν θα ξεκολλησεις το frame απο το παλιο digitizer να προσπαθησεις να μεινει η παλια κολλητικη ταινια πανω στο frame για να μην χρειαστει να βαλεις καινουργια.Αλλιως παρε μαζι και την ταινια της 3m που ειναι για τετοιες δουλειες

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μήπως δοκιμασε κανεις αυτη τη ρομ στο κινητο μας? Και ξερει πως παει απο ήχο? Στα λινκ της κατω εχει και για το honor αλλα και για το u8800 pro. Απλα ρωταω μηπως και τη δοκιμασε ηδη κανεις και να μας πει πως τα παει απο ήχο?
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας καινουρια και εγω εδω αλλα σας διαβαζω καιρο και εχω πειραξει το κινητο μου συμφωνα με τις οδηγιες σας. Φοραω τη cm7 του moihack αλλα ψηνομαι να δοκιμασω τη ρομ που λεει ο τζιβας πιο πανω αλλα το σκεφτομαι μηπως παιδια τη δοκιμασε κανεις ή εσυ τζιβα? Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας καινουρια και εγω εδω αλλα σας διαβαζω καιρο και εχω πειραξει το κινητο μου συμφωνα με τις οδηγιες σας. Φοραω τη cm7 του moihack αλλα ψηνομαι να δοκιμασω τη ρομ που λεει ο τζιβας πιο πανω αλλα το σκεφτομαι μηπως παιδια τη δοκιμασε κανεις ή εσυ τζιβα? Ευχαριστω

Νομίζω οτι την kitkat την έκανε ο developer απλά για να πεί οτι τα καταφερε, γιατι το τηλέφωνο μας δεν αποδίδει καλύτερα απο το αν έχει ICS ή JB. Για μένα είσαι μια χαρά και αν θές να πάς σε κάτι παραπάνω χωρίς να χάσεις σε ποιότητα ήχου - που για μενα είναι πολύ σημαντικό γιατί μιλάμε για τηλέφωνο - μπορείς να δοκιμάσεις την ice του gkalen. Απο εκεί και πάνω εμφανίζονται διαφορα προβληματα στον ήχο (σύρσιμο δακτύλου στην πλάτη κλπ) και η γνώμη μου είναι οτι δεν κερδίζεις σημαντικά.

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εχεις κανεις να δωσει καποιο link για το email.apk μαζι με exchange να το περασω στη V3?Αν εχει καποια διαδικασια αν μπορει να μου δωσει κι εναν οδηγο του πως το περναμε.Ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.Εχεις κανεις να δωσει καποιο link για το email.apk μαζι με exchange να το περασω στη V3?Αν εχει καποια διαδικασια αν μπορει να μου δωσει κι εναν οδηγο του πως το περναμε.Ευχαριστω

 

Τα βαζεις στο system/app και βαζεις permissions ( rw-r--r-- ).

Θα στα στειλω αργοτερα αν δεν προλαβει κανεις αλλος .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...