Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν προλαβα να βαλω αυτο κολλησε οταν περασα backtoice

 

 

@gkalen τελικα εφταιγε η recovery twrp, με το που εβαλα την αλλη επαιξε.

 

Ποια ειναι η τελευταια MIUI σου η MIUI last επειδη στην υπογραφη σου εχεις την MIUI forever, εχεις καποιο link για την MIUI last ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

χειροτερα ειναι,ασε που εχει μια ταση να κανει reboot με το παραμικρο?!

μετα το play store,χθες δεν μπορουσε να συνδεθει σε wifi,αρα συμπερανε καλο ειναι να κανει και ενα reboot

σε δουλεια να βρισκομαστε..

εγω παντως για σταθερη rom δεν την εχω

@moichak για δες το σε παρακαλω,ψωμοτυρι το εχει .

 

η προηγουμενη cm11 που ειχες πανω τι ελεγε?Ειχε τα ιδια θεματα?

Link to comment
Share on other sites

χειροτερα ειναι,ασε που εχει μια ταση να κανει reboot με το παραμικρο?!

μετα το play store,χθες δεν μπορουσε να συνδεθει σε wifi,αρα συμπερανε καλο ειναι να κανει και ενα reboot

σε δουλεια να βρισκομαστε..

εγω παντως για σταθερη rom δεν την εχω

@moichak για δες το σε παρακαλω,ψωμοτυρι το εχει .

 

χμμμμ... τι να σου πω πραγματικα. απο 27 απριλιου που την εχω και χρησιμοποιω το τηλ κανονικα, με εξαιρεση τα προβληματα που αναφερω και στο δικο μου review (και τον αθλιο ηχο για το οποιο συμφωνουμε) δεν εχω παρει κανενα random reboot. Και νομιζω το κιν το χω ζορισει με τη χρηση μου σχετικα (μουσικη, 3g & data ανοιχτα και browser με ανοιχτο facebook, viber και 9gag app ανοιχτο). Επισης στο σπιτι ανοιγοκλεινω το wifi πολυ συχνα και ποτε δεν ειχα θεμα.

 

Με τη recovery flashaρες; Αμα δεν βαριεσαι δοκιμασε σε παρακαλω να ξανακατεβασεις το .zip και το twrp recovery του forumber στο xda και να φλασαρεις κλασσικα κανοντας wipe data, format system & wipe dalvik.

Επισης αν γινεται στον αρχικο wizard μην κανεις set up το google account αλλα καντο αφοτου bootαρει κανονικα η ρομ πατωντας το εικονιδιο του play store.

 

Επισης μηπως εχεις βαλει τπτ mods δικα σου; Φαση exposed κτλ ; Εγω εχω τη ρομ φλασαρισμενη ακριβως οπως ειναι ανεβασμενη και απο apps που δινουν και καλα boost στις επιδοσεις εχω μονο το seeder

Link to comment
Share on other sites

ουτε εγω εχω reboots

 

ενα θεμα ψιλοσημαντικο για μενα ειναι οτι δεν δουλευουν εφαρμογες που δειχνουν την κινηση δεδομενων real time,δηλαδη τα data που ανεβαινουν/κατεβαινουν,οπως αυτη https://play.google.com/store/apps/details?id=info.kfsoft.android.TrafficIndicator&hl=en

καθως και ενα παρομοιο xposed module που δοκιμασα.Mιλησα και με τον τυπο που την φτιαχνει και μου ειπε οτι εχει nexus με cm11 και του δουλευει,αλλα στα comments ειδα κι αλλον με cm11 που δεν του δουλευε.

 

Moihack τωρα που σαι δω ριξε και μια ματια λιγα posts πιο πανω που ανεφερα μερικα bugs να δεις αν υπαρχει καμια σωτηρια!Παντως εγω την rom την χρησιμοποιω,προς το παρον δεν υπαρχει κατι τοσο σοβαρο που να με κανει να την αλλαξω.

 

Ενα πραγμα που με πειραξε ηταν οτι ειχα παρει backup ολα τα sms μου απο την cm7 με το sms backup & restore και τωρα αρνειται να μου τα κανει restore..Αυτο θα ηθελα πολυ να υπηρχε καποιο workaround γιατι δεν θελω να τα χασω και θα πρεπει να παω πισω σε gb και μετα παλι upgrade απο την αρχη για να τα παρω..

 

edit:Ακυρο το τελευταιο με το restore των sms,εβαλα την τελευταια εκδοση και τα εκανε restore τελεια!

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

χμμμμ... τι να σου πω πραγματικα. απο 27 απριλιου που την εχω και χρησιμοποιω το τηλ κανονικα, με εξαιρεση τα προβληματα που αναφερω και στο δικο μου review (και τον αθλιο ηχο για το οποιο συμφωνουμε) δεν εχω παρει κανενα random reboot. Και νομιζω το κιν το χω ζορισει με τη χρηση μου σχετικα (μουσικη, 3g & data ανοιχτα και browser με ανοιχτο facebook, viber και 9gag app ανοιχτο). Επισης στο σπιτι ανοιγοκλεινω το wifi πολυ συχνα και ποτε δεν ειχα θεμα.

 

Με τη recovery flashaρες; Αμα δεν βαριεσαι δοκιμασε σε παρακαλω να ξανακατεβασεις το .zip και το twrp recovery του forumber στο xda και να φλασαρεις κλασσικα κανοντας wipe data, format system & wipe dalvik.

Επισης αν γινεται στον αρχικο wizard μην κανεις set up το google account αλλα καντο αφοτου bootαρει κανονικα η ρομ πατωντας το εικονιδιο του play store.

 

Επισης μηπως εχεις βαλει τπτ mods δικα σου; Φαση exposed κτλ ; Εγω εχω τη ρομ φλασαρισμενη ακριβως οπως ειναι ανεβασμενη και απο apps που δινουν και καλα boost στις επιδοσεις εχω μονο το seeder

οχι δεν εχω τιποτα απο αυτα,φλασαρω με twrp recovery

απο apps μονο seeder και greenify

παραξενα παντως τα reboots που μου δινει.

το καλο ειναι ειναι οτι εφτιαξε ο dialer τωρα,η απαντηση κλησης,καθως και στο lockscreen που ελεγα ο tzivas,ram λιγο καλυτερα τα πραγματα,συνδεεται πολυ γρηγορα στο wifi σε συγκριση με πριν,γενικα παει καλα εκτος των reboots στο ασχετο,που δεν καταλαβαινω το γιατι

επισης youtube παιζει αριστα,καποιος ανεφερε κατι,οτι δεν υποστηριζει flash η rom,αλλα δεν ειδα κατι λιγο που ειδα,τι εννοειτε?

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

@azuli τα ειδα τα bugs που λες. Ολα αυτα τα εχω διαπιστωσει και γω ομως απο θεμα γνωσης δεν μπορω να κανω κατι για να τα διορθωσω. Το μονο που εκανα ηταν να αλλαξω το screen off animation απο electron beam σε fade (settings/display & lights ).

 

Τωρα αυτο που λες με το scrolling εγω δεν το εχω. Αμα ακουμπησεις το δαχτυλο για λιγη ωρα και κανεις αποτομα και γρηγορα την κινηση σου θα rollαρει smoothly και πολυ. Αν αφησω το δαχτυλο πανω στην οθονη και το πηγαινω πανω κατω εκει βλεπω lag στο scrolling αλλα αυτο το χα και σε gb.

 

Παντως τωρα πηρες atmel αν δεν κανω λαθος. Μηπως υπαρχει θεμα στον κερνελ με τους atmel drivers ; Σε μενα παντως το scrolling αμα δεν κανω αυτο που λεω, δεν μου κανει περιεργα.

 

@akalos

Το youtube παιζει απλα αμα εχεις πολλα tabs ανοιχτα με flash content ο browser θα φαει FC συντομα.

Μολις χθες πηρα το πρωτο μου random reboot. Νομιζω πως μπορω να το σχετισω με τη φορτιση. Επειδη εχω 3 μπαταριες και απλα τις αλλαζω και τις φορτιζω χωριστα εξωτερικα, ισως για αυτο να μην το χα παρατηρησει μεχρι τωρα. Παντως χθες το βαλα να φορτισει στο pc, το βγαζω και το βαζω στην τσεπη και γυρω στα 5 λεπτα απ'οταν εγινε αυτο ενιωσα μια δονηση και ειδα το κινητο στο bootanimation οταν το βγαλα. Σε σενα δεν ξερω γιατι εχει βγαλει τοσα παντως.

 

Anyway, εμενα δυστυχως εληξε και η εγγυηση μου, οποτε δεν ειμαι για πολλους πειραματισμους απο δω και περα πλεον. Με κοβω συντομα πισω σε καποια gb παλι μαλλον. Εκτος αν ο crysisLTU στο xda πορταρει καλα και σωστα τον κερνελ 3.4 του blefish απο το απλο x5 και στρωσουν καπως τα πραγματα.

Edited by Moihack
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω τιποτα απο αυτα,φλασαρω με twrp recovery

απο apps μονο seeder και greenify

παραξενα παντως τα reboots που μου δινει.

το καλο ειναι ειναι οτι εφτιαξε ο dialer τωρα,η απαντηση κλησης,καθως και στο lockscreen που ελεγα ο tzivas,ram λιγο καλυτερα τα πραγματα,συνδεεται πολυ γρηγορα στο wifi σε συγκριση με πριν,γενικα παει καλα εκτος των reboots στο ασχετο,που δεν καταλαβαινω το γιατι

επισης youtube παιζει αριστα,καποιος ανεφερε κατι,οτι δεν υποστηριζει flash η rom,αλλα δεν ειδα κατι λιγο που ειδα,τι εννοειτε?

 

παρε κανα backup με titanium και ξαναφλασαρε,αυτο με τα reboot δεν ειναι φυσιολογικο.Εκτος αν εχεις βαλει κανα app η module που φταιει.Επισης λιγο ανυποπτο αλλα δοκιμασε να αλλαξεις launcher,με τον tribuchet που εχει default ειχα φαει ενα μαυρισμα οθονης επειδη κολλησε που χρειαστηκε reboot για να ξεκολλησει.Εγω ειμαι με adw και δουλευει μια χαρα παντως

Link to comment
Share on other sites

@gkalen τελικα εφταιγε η recovery twrp, με το που εβαλα την αλλη επαιξε.

 

Ποια ειναι η τελευταια MIUI σου η MIUI last επειδη στην υπογραφη σου εχεις την MIUI forever, εχεις καποιο link για την MIUI last ?

 

Ε ,ναι , το ειπαμε αυτο.

Ωραια τωρα , το λινκ ομως , θα το ανεβασω αργα το βραδυ για τη τελευταια miui last ...

 

Για Kitkat

Το μεγαλο μου προβλημα ηταν αυτο με τον browser που πεφτει συνεχεια σε μεγαλες σελιδες , οπως ειπε τελευταια και ο μηχανικος .

Δεν φταιει ο flash , ειχα βαλει και flash , αλλα οι σελιδες πεφτουν χωρις να χρησιμοποιεις flash , απλα πεφτουν συνεχεια σε οποιοδηποτε browser .

Για μενα ηταν προβλημα γιατι δουλευω πολυ browser.

Μακαρι να φτιαχτουν κι αυτα στη πορεια ...

Link to comment
Share on other sites

 

Μολις χθες πηρα το πρωτο μου random reboot. Νομιζω πως μπορω να το σχετισω με τη φορτιση..

εχει να κανει με τον launcher της cm11 νομιζω,αλλα παλι σε αλλες roms δεν το εκανε,θα δουμε,ισως και theme να ηταν?

τωρα αλλαξα,για να δουμε..

δεν εχω και την πολυτελεια πλεον για πειραματισμους ουτε εγω

αμα αρχισει τα ιδια θα γυρισω σε miui αναγκαστικα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειτε με twrp ειτε με 5.0.27 recovery backup απο την προγουμενη cm11 δεν μπορεσα να παρω αλλα αποφασισα και περασα την cm11 του moihack και απο προχθες φοραω αυτην. Απο αυτα που τεσταρα το wifi και gps δουλευουν αψογα και γρηγορα. Η φωτογραφικη λειτουργει οπως παντα αξιοπρεπεπης ενταξει ολοι ξερουμε οτι δεν εχουμε και κανα φοβερο φακο για τελειες φωτογραφιες. Ο ήχος στην κληση ναι εχει μερικα μικρα παρασιτα αλλα ακουω τον αλλο ειτε με το κινητο ειτε με hands-free. Στο σκρολαρισμα εγω δεν παρατηρησα κανενα σκαλωμα οπως λενε μερικοι. Σαν διαχειριση ραμ για εμενα τα παει πολυ καλα. Για μπαταρια δεν θελω ακομα να βιαστω να εκφερω γνωμη αλλα νομιζω σε μια εβδομαδα θα δωσω feedback και για αυτο. Αφου τη φλασαρα με ολες τις εφαρμογες και ρυθμισεις μου τη δοκιμασα με twrp και πηρα κανονικο backup. Reboot προς το παρον δεν ειχα. Παντως ενα πραγμα που θα ηθελα να δω ειναι να μπορεσει ο φακος να υπαρχει σαν επιλογη για να προστεθει στα πλακιδια στο κουρτινακι και ενα ωραιο hell theme για kit kat
Link to comment
Share on other sites

το προβλημα που εχω τωρα στην cm11 του moihack ειναι οτι παρατηρησα θεμα με το viber.Απο το πρωτο install του viber ξεκινησαν τα προβληματα οταν δεν μου εστελνε sms με τον κωδικο ενεργοποιησης και χρειαστηκε να επιλεξω την επιλογη να με παρουν τηλεφωνο και αν μου πουν τον κωδικο ετσι.Το κανα και δουλεψε αλλα ανακαλυψα οτι δεν παιρνουν ολα τα μυνηματα που στελνω.Πιο συγκεκριμενα αν καποιος μου στειλει και του απαντησω,η απαντηση δεν φτανει ποτε στον αλλον.Αν του στειλω εγω πρωτος,ο αλλος το βλεπει μου απανταει αλλα αυτο που θα του στειλω εγω ως απαντηση δεν θα το δει.Κατι τετοια περιεργα.Βασικα επειδη το χρησιμοποιω πολυ το viber παω προς το παρον πισω σε cm7 moihack και αν υπαρχει καμια νεα kitkat ξανα-ανεβαινω.

 

ps η μπαταρια στην cm11 του Moihack ειναι παρα πολυ καλη,απο τις καλυτερες διαρκειες που εχω δει

 

edit: η φαση με το viber δεν ειχε να κανει τελικα με την rom

αλλα σημερα που εκανα restore την cm7 μου ηρθαν sms απο χθες και προχθες που δεν εφτασαν ποτε στην cm11..δεν ξερω τι παιζει ουτε αν ειναι θεμα της rom η της εταιριας (Q card)

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Εδω viber & sms στελνονται και ερχονται κανονικα,ανεξαρτητα απο το ποιος θα στειλει πρωτος. Με cosmote what's up θυμιζω παλι. Ισως φταιει αυτο που λες τλκ. Σιμ απο αλλο παροχο δεν εχεις να δοκιμασεις;
Link to comment
Share on other sites

Εδω viber & sms στελνονται και ερχονται κανονικα,ανεξαρτητα απο το ποιος θα στειλει πρωτος. Με cosmote what's up θυμιζω παλι. Ισως φταιει αυτο που λες τλκ. Σιμ απο αλλο παροχο δεν εχεις να δοκιμασεις;

 

To μονο που ξερω για τα sms ειναι οτι την ωρα που ηταν να φτασουν ειχα ανοιχτο το gps,δεν ξερω αν εχει καμια σχεση.Αλλιως δεν ξερω τι παιζει.Χρησιμοποιουσα την default messaging εφαρμογη

Link to comment
Share on other sites

Ε ,ναι , το ειπαμε αυτο.

Ωραια τωρα , το λινκ ομως , θα το ανεβασω αργα το βραδυ για τη τελευταια miu last

 

 

Οταν βρεις χρονο εαν μπορεις ανεβασε καπου το link.

 

thansk

Link to comment
Share on other sites

Οταν βρεις

χρονο εαν μπορεις ανεβασε καπου το link.

 

thansk

 

 

 

Ελα φιλε να το link για last miui : http://www.mediafire.com/?r2hostzjdrv97yo

Lineage os 15.1

Νίκος...

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω θεμα με το viber ανεξαρτητου rom πλεον (βασικα cm7 και cm11 χρησιμοποιω) Ειχα και στην cm11 θεμα με τα μυνηματα του viber που δεν πηγαιναν ολα,αλλα και μετα μολις εκανα το restore στην cm7 σταματησε να μου εμφανιζει της επαφες.Δοκιμασα τα παντα,clean install του viber,σβησιμο των φακελων του χειροκινητα,restore,restore χωρις data,restore μονο data,τιποτα.Πριν δουλευε κανονικα στην cm7.

 

Επισης μπορω να δεχτω μυνηματα viber αλλα ερχονται χωρις το ονομα του αποστολεα φυσικα

 

Παρατηρησα επιπλεον οτι οταν παω να κανω activation πλεον δεν μου ερχεται ποτε sms με τον κωδικο,μερικες φορες με παιρνει τηλεφωνο το συστημα τους και μου τον δινει.

 

Εννοειται οτι εχω δοκιμασει να σβησω τις επαφες μου απο το android και να τις ξανακανω import μηπως τις δει αλλα τιποτα.

 

Πιστευω οτι κατι φταιει μαλλον κατι στα settings των επαφων,σα να ψαχνει να τις βρει μονο απο google account που δεν τις κανω sync εκει αφου εχω σβησει και το υπευθυνο apk

 

Kαμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Γυρνα σε recovery 5.0.2.7 του geno πρωτα απ'ολα.

Επειτα κανε format system,wipe data & dalvik cache (κανε διπλα wipes αμα θες) και φλασαρε την cm7 κανονικα.

Οταν ανοιξει το κινητο , βεβαιωσου οτι εχεις ολες σου τις επαφες και τοτε κανε το reboot στο recovery και κανε το restore σου απο την cm7.

Λογικα ετσι θα δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Moihack μια και σε πετυχα μεσα ολα ωραια με τη ρομ σου περα απο ηχο που ειναι λιγο πιο χαμηλος απο οτι toy crysis και εχω παλι ξανα θεμα με το να απανταω τις κλησεις μια στις 5 δεν το σηκωνει παλι. Με τη ρομ του crysis ειχε διορθωθει οταν ανεβασα όπως με προτεινες την min cpu frequency σε 368. Στη δικια σου ρομ όμως που ειναι ηδη εκει τι μπορει να φταιει?
Link to comment
Share on other sites

Γυρνα σε recovery 5.0.2.7 του geno πρωτα απ'ολα.

Επειτα κανε format system,wipe data & dalvik cache (κανε διπλα wipes αμα θες) και φλασαρε την cm7 κανονικα.

Οταν ανοιξει το κινητο , βεβαιωσου οτι εχεις ολες σου τις επαφες και τοτε κανε το reboot στο recovery και κανε το restore σου απο την cm7.

Λογικα ετσι θα δουλεψει.

 

Παντα πριν κανω restore κανω διπλα wipes και διπλο χειροκινητο format system.Mε cwm 5027 φυσικα.Λες να εχει διαφορα αν φλασαρω κιολας ξανα πριν το restore απο την στιγμη που ετσι κι αλλιως τα φορμαρω ολα?

 

Βασικα αν κανω restore το viber με titanium χωρις να ειμαι στο ιντερνετ τα βγαζει ολα κανονικα,λιστες,μυνηματα.Μολις ομως συνδεθω τα ξεχναει ολα και μου ζηταει παλι να δωσω το τηλεφωνο μου σαν να το βαζω πρωτη φορα το viber..

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Moihack μια και σε πετυχα μεσα ολα ωραια με τη ρομ σου περα απο ηχο που ειναι λιγο πιο χαμηλος απο οτι toy crysis και εχω παλι ξανα θεμα με το να απανταω τις κλησεις μια στις 5 δεν το σηκωνει παλι. Με τη ρομ του crysis ειχε διορθωθει οταν ανεβασα όπως με προτεινες την min cpu frequency σε 368. Στη δικια σου ρομ όμως που ειναι ηδη εκει τι μπορει να φταιει?

 

εγω παντως αυτο δεν το ειχα με την cm11 του moihack,κατι αλλο θα φταιει.Δοκιμασες να το τσεκαρεις με φρεσκοφλασαρισμενη rom χωρις καθολου applications και modules?Mε τα 3 wipes + format system

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως αυτο δεν το ειχα με την cm11 του moihack,κατι αλλο θα φταιει.Δοκιμασες να το τσεκαρεις με φρεσκοφλασαρισμενη rom χωρις καθολου applications και modules?Mε τα 3 wipes + format system

 

Mα για νεα μιλαω με 3 μερες νεοφλασαρισμενη ρομ και χωρις τιποτα απο modules

Link to comment
Share on other sites

Moihack μια και σε πετυχα μεσα ολα ωραια με τη ρομ σου περα απο ηχο που ειναι λιγο πιο χαμηλος απο οτι toy crysis και εχω παλι ξανα θεμα με το να απανταω τις κλησεις μια στις 5 δεν το σηκωνει παλι. Με τη ρομ του crysis ειχε διορθωθει οταν ανεβασα όπως με προτεινες την min cpu frequency σε 368. Στη δικια σου ρομ όμως που ειναι ηδη εκει τι μπορει να φταιει?

 

Ειναι απο το αλλαγμενο cpu frequency table. Απο αυτο δεν μενει και το overclock. Πρεπει να το αλλαξω καποτε και να ανεβασω το fix, απλα προσπαθω μπας και διορθωθει και τπτ ακομα και κανω ολοκληρο νεο build αλλα δυστυχως δεν εχω πολυ χρονο αυτες τις μερες.

 

@azuli

Μηπως υπαρχει prob με την τελευταια εκδοση του viber. Ας μην ξεχνιομαστε οτι το restore δεν ειναι ο προτεινομενος τροπος για να κανεις εγκατασταση καποιο app. Δοκιμασε παντως και αυτο που λεω αν θες.

Link to comment
Share on other sites

 

@azuli

Μηπως υπαρχει prob με την τελευταια εκδοση του viber. Ας μην ξεχνιομαστε οτι το restore δεν ειναι ο προτεινομενος τροπος για να κανεις εγκατασταση καποιο app. Δοκιμασε παντως και αυτο που λεω αν θες.

 

βαζω και την προτελευταια που ειχα backup και την τελευταια,το ιδιο πραγμα.Θα δοκιμασω και αυτο που λες,ετσι κι αλλιως δεν υπαρχει αλλη λυση απ οσο βλεπω

Link to comment
Share on other sites

Moihack μια και σε πετυχα μεσα ολα ωραια με τη ρομ σου περα απο ηχο που ειναι λιγο πιο χαμηλος απο οτι toy crysis και εχω παλι ξανα θεμα με το να απανταω τις κλησεις μια στις 5 δεν το σηκωνει παλι. Με τη ρομ του crysis ειχε διορθωθει οταν ανεβασα όπως με προτεινες την min cpu frequency σε 368. Στη δικια σου ρομ όμως που ειναι ηδη εκει τι μπορει να φταιει?

KAI εγω θεμα με ex-dialer τωρα,παγωνει.και θελει reboot

θα κατεβω λεμε κατω,δυστυχως δεν εχω χρονο να πειραματιζομαι πλεον

ο ηχος στου crysis ειναι αποδεκτος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...