Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Απενεργοποιω το κινητο,το βαζω στη φορτιση και αντι να αρχιζει να φορτιζει κλειστο,αυτο bootαρει!!Το παθαίνει κανένας?

Bug του recovery στην cm7 ...

Απ'οτι ξερω και σε αλλα τηλ.. με cm7 συμβαινει το ιδιο .

Τουλαχιστον εγω σε δυο διαφορετικες συσκευες, ειχα το ιδιο θεμα με cm7.

Δεν τρεχει και τιποτα, αστο να φορτισει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Bug του recovery στην cm7 ...

Απ'οτι ξερω και σε αλλα τηλ.. με cm7 συμβαινει το ιδιο .

Τουλαχιστον εγω σε δυο διαφορετικες συσκευες, ειχα το ιδιο θεμα με cm7.

Δεν τρεχει και τιποτα, αστο να φορτισει.

 

ναι ρε,εννοειτε.Ετσι απο περιεργεια και να μαθαινουμε...

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Χθές έχασε ξαφνικά τα APNs και δεν μπορούσα να surfαρω. Ξαναφλάσαρα και τίποτα. Εβαλα τη SIM σε άλλο τηλεφωνο με CM7 και παίζει κανονικά. Τό έχει πάθει κανένας? Τελικά οι gingerbread ROMS δεν με πάνε με τίποτα σε αυτό το τηλέφωνο. Πίσω σε Horse !!! LOL

 

Δοκιμασες να μπεις στο apn, να πατησεις μενου και μα κανεις restore apn?

Αν και δεν επρεπε να συμβει κατι τετοιο,, , λες να μη σε παει η gb? ?:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να μπεις στο apn, να πατησεις μενου και μα κανεις restore apn?

Αν και δεν επρεπε να συμβει κατι τετοιο,, , λες να μη σε παει η gb? ?:wacko:

 

Το έκανα αυτό όπως και πήγα με app να κανω restore από άλλο τηλέφωνο τα apn της Vodafone αλλά τίποτα. Η κακοτυχία μου συνεχίστηκε όπου από ginger bread δεν μπορούσα με τίποτα να βάλω ούτε την B25 ούτε την Β26. Τελικά έμεινα στην Β572 και επειδή σήμερα το θέλω να δουλεύει γιατί φεύγω, έβαλα guess what...την kiss4droid !!! Είναι εγγύημένα γρήγορη κ σταθερή και η μόνη που τρέχει σωστά στο τηλέφωνο μου με τα προγράμματα που βάζω.

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Απενεργοποιω το κινητο,το βαζω στη φορτιση και αντι να αρχιζει να φορτιζει κλειστο,αυτο bootαρει!!Το παθαίνει κανένας?

 

Το περίεργο είναι ότι σε μένα συμβαίνει ακριβώς τό αντίθετο.

Με stallion μου το έκανε συνέχεια ενώ τώρα με cm7 δύο φορές το έχω φορτίσει κλειστό.

Τι να πει κανείς; :D

Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι ότι σε μένα συμβαίνει ακριβώς τό αντίθετο.

Με stallion μου το έκανε συνέχεια ενώ τώρα με cm7 δύο φορές το έχω φορτίσει κλειστό.

Τι να πει κανείς; :D

Εγώ απο την πρωτη φορτιση το κινητο ειχε σβησει και οταν το εβαλα για φορτιση παρεμεινε κλειστό.

Μήπως το παλικαρι απλως οταν το εβαλε να φορτισει ενιωσε μια ελαφρια δονηση ειδε το σημα της huawei και μετα μια μπαταρια να φορτιζει και νομιζε ότι ανοιξε ενω αυτο ειναι ενα εφφε οταν ειναι σβηστο το κινητο και φορτιζει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο την πρωτη φορτιση το κινητο ειχε σβησει και οταν το εβαλα για φορτιση παρεμεινε κλειστό.

Μήπως το παλικαρι απλως οταν το εβαλε να φορτισει ενιωσε μια ελαφρια δονηση ειδε το σημα της huawei και μετα μια μπαταρια να φορτιζει και νομιζε ότι ανοιξε ενω αυτο ειναι ενα εφφε οταν ειναι σβηστο το κινητο και φορτιζει

 

Δε νομιζω να εννοει αυτο. Για καποιο λογο το κιν οταν εκλεινε και το εβαζα να φορτισει σε σταλιον μπουταρε κανονικα στην οθονη πιν. Οταν το εκλεινα απο εκει ξανα μπουταρε. Ολα αυτα με τη προυποθεση αν ηταν συνδεμενος ο φορτιστης. Μαλλον αυτο εννοει το παιδι οτι του κανει. Ειναι παραξενο ομως οτι στο δικο μου ειναι ακριβως αντιθετα τα πραματα.

Link to comment
Share on other sites

Για καποιο λογο το κιν οταν εκλεινε και το εβαζα να φορτισει σε σταλιον μπουταρε κανονικα στην οθονη πιν. Οταν το εκλεινα απο εκει ξανα μπουταρε. Ολα αυτα με τη προυποθεση αν ηταν συνδεμενος ο φορτιστης. Μαλλον αυτο εννοει το παιδι οτι του κανει.

 

Ακριβως αυτο κανει.Εν τω μεταξυ εγω δε χρησιμοποιω πιν,οποτε μπαινει κατευθειαν στην αρχικη οθονη μου.Η αληθεια ειναι οτι 1,2 φορες φορτισε και μενα κλειστο,αλλα 9 στις 10 περιπτωσεις στην cm bootαρει κανονικα με το που θα το συνδεσω στο φορτιστη.(εχω την εντυπωση οτι μου το εκανε και στη σταλιον αλλα με τοσα φλασαρισματα εχω χασει τη μπαλα και δε θυμαμαι σιγουρα).Παντως δε τρεχει και τιποτα,σιγα..

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι bug του recovery παντως, σε αλλους συμβαινει σε αλλους οχι, θα ζησουμε μ'αυτο.

 

Θα σας βαλω κι αλλο προβλημα .....:D

Μολις χθες εφτιαξα μια miui με Ελληνικα default γλωσσα, port απο honor u8860.

Το παραξενο ειναι οτι δουλευουν ολα μεχρι τωρα ...:p

Δεν εχει ραδιοφωνο, αλλα μαλλον θα δουλευει ο spirit fm αλλα δεν το'χω τσεκαρει.

Θα σας τρελανω λοιπον, μεχρι να μη ξερετε τι να πρωτοφλασαρετε...:p

Εννοειτε οτι ειναι 2.3 based ..

 

Send for my MIUI u8800pro .... :D

Link to comment
Share on other sites

τελικα πρεπει να το κανουμε σαν κι εσενα.Να παρουμε ενα δευτερο Χ5,να φλασαρουμε καθε μερα κι απο μια καινουρια ρομ που φτιαχνεις!!Δε γινεται αλλιως!!! :D
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι bug του recovery παντως, σε αλλους συμβαινει σε αλλους οχι, θα ζησουμε μ'αυτο.

 

Θα σας βαλω κι αλλο προβλημα .....:D

Μολις χθες εφτιαξα μια miui με Ελληνικα default γλωσσα, port απο honor u8860.

Το παραξενο ειναι οτι δουλευουν ολα μεχρι τωρα ...:p

Δεν εχει ραδιοφωνο, αλλα μαλλον θα δουλευει ο spirit fm αλλα δεν το'χω τσεκαρει.

Θα σας τρελανω λοιπον, μεχρι να μη ξερετε τι να πρωτοφλασαρετε...:p

Εννοειτε οτι ειναι 2.3 based ..

 

Send for my MIUI u8800pro .... :D

 

Αυτα είναι ωραία προβλήματα..χαχα..Πότε με το καλό ανεβαίνει να τη δοκιμάσουμε??. Γιατί σαν miui...σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον!!

www.olafree.net
Link to comment
Share on other sites

how to wallpaper

http://cloudfront.cretalive.gr/49968/nero__main.jpg

χωρις παραμορφωση

με paint δεν τα καταφερα,ειναι θολη

 

Send for my MIUI u8800pro .... :D

χαλασες και εσυ,το εχεις παρει χαμπαρι;:p

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 2-3 μέρες δοκίμασα αρκετές ICS στο τηλέφωνο (MIUI, CM, shendu, η πακμαν δεν ξεκίνησε καν, κλπ) αλλά η κάθε μια βγάζει τα δικά της κι απο μνήμη τίποτα. Πότε δεν έχω επαφές, πότε δε βλέπει το στοκ ημερολόγιο, πότε έχει κινεζιες που θέλουν να τις βγάλεις χειροκίνητα, ποτε δε βλέπει wifi...Αν το τηλέφωνο είχε λίγο μεγαλύτερη μνήμη, η miui για μένα είναι μονόδρομος, είναι πολύ παραμετροποιήσιμη, φοβερό UI και πολύ όμορφη αλλά στο δικό μας τηλέφωνο χάνει πολύ και είναι κρίμα.

 

Τελικά ξαναπέρασα τη droid gkalen και έχοντας λίγες εφαρμογές, είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά διαβάζω οτι μάλλον θα αργήσει επόμενη έκδοση γιατι τώρα ασχολείται με 2.3 - αν δε βαριόμουν όλο το downgrade, θα το ξανακάνα κυρίως για να βάλω τη miui που ετοιμάζει:cool:. gkalen, μη μας ξεχνάς όμως κι εμάς που είμαστε με χειρότερη(!!) ρομ, δώσε και σε μας κατιτίς...:lol:

Edited by Spyros_V_S

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για όσους είναι με cm7 του gkalen έχει κανείς να προτείνει τίποτα ρυθμίσεις για να τουρμπίσει ακόμα περισσότερο η ρομ; gkalen δεν ξέρω πόσο γρήγορη θα είναι η καινούργια αλλά μην παρατήσεις την cm7. Παίζει να είναι ότι γρηγορότερο υπάρχει για το τηλέφωνο μας
Link to comment
Share on other sites

μη μας ξεχνάς όμως κι εμάς που είμαστε με χειρότερη(!!) ρομ

και για μενα ειναι η χειροτερη αφου εχασε το πλεονεκτημα του ηχου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την κοινότητα, έχει κανείς φάκελο ics clockwork mod με τα περιεχόμενά του να τον ανεβάσει? με recovery 5.0.2.7? Edited by nekmaria
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την κοινότητα, έχει κανείς φάκελο ics clockwork mod με τα περιεχόμενά του να τον ανεβάσει? με recovery 5.0.2.7?

 

Το clockwork mod ειναι backup απο το recovery δεν γινεται να εχει και το recovery μέσα. Kαι δεν μπορεις αν δεν εισαι σε ics official να φλασαρεις clockworkmod της ics απλά θα χαλασεις το κινητο σου.

Δεν ειναι κακο να διαβαζουμε λιγο για το πως γινοντα και τι ειναι το καθε τι και να μην ζηταμε το πιατο στο χερι ας διαβασουμε λιγο οχι πολύ οπως άλλοι απο εμάς. Εχω κάνει εναν οδηγό για αυτο το λογο για να συνοψιστουν τα βασικα σε μια σελίδα και να μην χρειαζεται οι νέοι να διαβασουν 615 σελίδες και εχω κανει και ενα μικρο thread για τα ακομα πιο λιγα και απλά. Δεν τα εκανα αυτα ουτε για ευχαριστιες ουτε για τιποτα (εξάλλου γνωσεις πολλών μαζι ειναι δεν ειναι κατι δικο μου) αλλο παρα να γλιτωνουμε τις ιδιες ερωτησεις ξανα και ξανα.

Link to comment
Share on other sites

Το clockwork mod ειναι backup απο το recovery δεν γινεται να εχει και το recovery μέσα. Kαι δεν μπορεις αν δεν εισαι σε ics official να φλασαρεις clockworkmod της ics απλά θα χαλασεις το κινητο σου.

Δεν ειναι κακο να διαβαζουμε λιγο για το πως γινοντα και τι ειναι το καθε τι και να μην ζηταμε το πιατο στο χερι ας διαβασουμε λιγο οχι πολύ οπως άλλοι απο εμάς. Εχω κάνει εναν οδηγό για αυτο το λογο για να συνοψιστουν τα βασικα σε μια σελίδα και να μην χρειαζεται οι νέοι να διαβασουν 615 σελίδες και εχω κανει και ενα μικρο thread για τα ακομα πιο λιγα και απλά. Δεν τα εκανα αυτα ουτε για ευχαριστιες ουτε για τιποτα (εξάλλου γνωσεις πολλών μαζι ειναι δεν ειναι κατι δικο μου) αλλο παρα να γλιτωνουμε τις ιδιες ερωτησεις ξανα και ξανα.

 

Δεν επεξήγησα σωστά, χρειάζομαι τον ics clockwork mod ο οποίος να είναι από backup που έγινε με recovery 5.0.2.7 γιατί θέλω από custom ics να κάνω downgrade σε gb και δε μπορώ διαφορετικά. μου βγάζει σφάλμα στο dload (με ή χωρίς μπαταρία)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την κοινότητα, έχει κανείς φάκελο ics clockwork mod με τα περιεχόμενά του να τον ανεβάσει? με recovery 5.0.2.7?

Τι ακριβως το θες? ??

Εχω backup τηςofficial ics απο 5.0.2.7 , αλλα ειναι με gmail κομπλε.

Αν θες εφαρμογες, μπορω να τις ανεβασω.

 

@tzivas

Ο necmaria ειναι παλιος, ξερει τι θελει και πως να το κανει.

Mε τα θεματα πως πας???εφτιαξες κανα καλο, να μας δειξεις ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την κοινότητα, έχει κανείς φάκελο ics clockwork mod με τα περιεχόμενά του να τον ανεβάσει? με recovery 5.0.2.7?

Τι ακριβως το θες? ??

Εχω backup τηςofficial ics απο 5.0.2.7 , αλλα ειναι με gmail κομπλε.

Αν θες εφαρμογες, μπορω να τις ανεβασω.

 

@tzivas

Ο necmaria ειναι παλιος, ξερει τι θελει και πως να το κανει.

Mε τα θεματα πως πας???εφτιαξες κανα καλο, να μας δειξεις ...

 

Edit

@necmaria

Κανε ξανα ολα τα στεπ για official ics και μετα κατεβα σε gb...

 

Σορρυ, κατα λαθος, διπλοοοοοο ποοοοοστ.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως το θες? ??

Εχω backup τηςofficial ics απο 5.0.2.7 , αλλα ειναι με gmail κομπλε.

Αν θες εφαρμογες, μπορω να τις ανεβασω.

 

@tzivas

Ο necmaria ειναι παλιος, ξερει τι θελει και πως να το κανει.

Mε τα θεματα πως πας???εφτιαξες κανα καλο, να μας δειξεις ...

 

Edit

@necmaria

Κανε ξανα ολα τα στεπ για official ics και μετα κατεβα σε gb...

 

Σορρυ, κατα λαθος, διπλοοοοοο ποοοοοστ.

 

Κάνω τη διαδικασία για εγκατάσταση ics άλλα βγάζει error στο dload

Link to comment
Share on other sites

Δεν επεξήγησα σωστά, χρειάζομαι τον ics clockwork mod ο οποίος να είναι από backup που έγινε με recovery 5.0.2.7 γιατί θέλω από custom ics να κάνω downgrade σε gb και δε μπορώ διαφορετικά. μου βγάζει σφάλμα στο dload (με ή χωρίς μπαταρία)

 

Oκ λαθος μου απλώς επειδη δεν τον εχω δει πολυ συχνα ειπα μηπως ειναι απο νεους που βαριουνται να διαβασουν ζητω συγνωμη.

Gkalen οχι δεν ασχοληθηκα γιατι εχω μπλεξει με τρεξιματα με δημοσιες υπηρεσιες αυτη τη βδομαδα και γυρναω καθε μερα μεσ'τα νευρα και δεν θελω να την πληρωσει το κινητο μου.

Ένα συχνό λάθος που κάνουν και παλιοί και νέοι πάνω στη βιασύνη τους επειδή τους λέμε να κάνουν downgrade μόνο με το στεπ2 που συνηθως απο μονο του ειναι ετοιμο ως update_g.app αλλά επειδη το βαζουμε μόνο του στο φακελο dload πρεπει να το μεταονομασουμε σε update.app .

Το εχω κανει απο βιασυνη και εγω και εσπαγα το κεφαλι μου ολοκληρη νυχτα να βρω τι φταιει τσεκαρε το αμα θες nekmaria

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Κάνω τη διαδικασία για εγκατάσταση ics άλλα βγάζει error στο dload

Δεν δοκιμαζεις να βαλεις το στοκ recovery.img, μηπως και ξεκολλησει.

Στο xda θα βρεις ολους τους image φακελους στο thread που εχω για φλασαρισμα official.

 

Αν τα κανεις ολα και δεν γινεται τιποτα .... δοκιμασε να βαλεις το στοκ image απο gb και κανε τα στεπ για ics ... το'χα κανει ετσι κι επιασε, οταν ημουν σε ics baseband και εκανα μια λαλακια και φορμαρα τον image και δεν ακουγε με τιποτα, μολις εβαλα τον image της gb και εκανα τα στεπ της ics ξεμπλοκαρε με την πρωτη.

 

Edit

Τον image φακελο στον διαβαζει το pc αμα συνδεθεις σε ροζ οθονη? ??

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Δεν δοκιμαζεις να βαλεις το στοκ recovery.img, μηπως και ξεκολλησει.

Στο xda θα βρεις ολους τους image φακελους στο thread που εχω για φλασαρισμα official.

 

Αν τα κανεις ολα και δεν γινεται τιποτα .... δοκιμασε να βαλεις το στοκ image απο gb και κανε τα στεπ για ics ... το'χα κανει ετσι κι επιασε, οταν ημουν σε ics baseband και εκανα μια λαλακια και φορμαρα τον image και δεν ακουγε με τιποτα, μολις εβαλα τον image της gb και εκανα τα στεπ της ics ξεμπλοκαρε με την πρωτη.

 

Edit

Τον image φακελο στον διαβαζει το pc αμα συνδεθεις σε ροζ οθονη? ??

 

Θα προσπαθήσω και θα επανέλθω,ευχαριστώ!Προσπάθησα να κάνω αυτό που πρότεινες παραπάνω αλλά τζίφος, ναι μπαίνει σε ροζ οθόνη

Edited by nekmaria
Link to comment
Share on other sites

Oποιος θελει να δει και μια νεα MIUI .

 

ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ...... GKA MIUI 2.3.7 .. :p

 

Ελπιζω να ξεχασετε οτι MIUI ειχατε βαλει μεχρι τωρα.

μετα απο μια βδομαδα δοκιμων μονο , ειπα να σας τη δωσω να τη δοκιμασετε κι εσεις.

 

changelog

μονο για 2.3 , gingerbread baseband

ported απο το honor u8860 ... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1596442

αλλα και βασικα αρχεια απο το ρομ του ΗΑΥ , και απο ενα αλλο ρομ απο desire.

μια MIUI για Ελλαδα , με default γλωσσα τα Ελληνικα.

εγραψα τα βασικα , τα αλλα βαριεμαι ... :p

δεν την εχω δοκιμασει σε ολα ακομα , αλλα δεν εχω προβληματα πλεον και ολα πανε ρολοι.

μη τη συγκρινετε με την CM7.2 MOD , αλλο πραγμα cm7 αλλο miui , αλλα γουστα με cm7 , αλλα γουστα ομως και με miui κι ας ειναι πιο βαρια ( παει πολυ ομορφα ομως μεχρι τωρα).

 

ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ , GKA_MIUI_2.3.7

http://www.mediafire.com/download/y4rqmwv6p7erzh9/GKA_MIUI_2.3.7.zip

 

Εγκατασταση με τον γνωστο τροπο ( wipes data,cache,dalvik και format system)

 

screenshots

[ATTACH]32929[/ATTACH] [ATTACH]32930[/ATTACH] [ATTACH]32931[/ATTACH]

 

[ATTACH]32932[/ATTACH] [ATTACH]32933[/ATTACH]

 

ENJOY ΚΑΙ MIA ΜΙUI , οπως δεν την ειχατε ξαναδει (ελπιζω)... :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...