Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 800


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Επισκέπτης

Παιδια ημουν να τ'αγορασω αυριο. Εχουν περασει αρκετα εως πολλα κινητα απο τα χερια μου. Θα το χρησημοποιω πολυ κατω απ'τον ηλιο.

Εχω διαβασει για το anti-glaire polarized γυαλι του οποτε αν και εχω διαβασει οτι δεν εχει μεγαλη φωτεινοτητα η οθονη, η οπτικη εμπειρια κατω απ'τον ηλιο ειναι πολυ καλη.

Αυτο που μ'εχει κολλησει και με παει πιο κοντα στο νοκια 620 ειναι τα tests που εχουν κανει στο gsmarena όσων αφορα ταην ενταση του ηχειου.

Το gsmarena το κατατάσσει στα below average με 65 Db ενω το 620 ειναι με 78 Db το εχει σαν good.

Απο παλαιοτερη εμπειρια με το htc one x εχανα κλησεις λογω χαμηλης εντασης.

Please απ'οσους το εχουν.

Σε σχετικα θορυβώδεις μερη θα τ'ακουω? Εχω σκαλωσει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια ημουν να τ'αγορασω αυριο. Εχουν περασει αρκετα εως πολλα κινητα απο τα χερια μου. Θα το χρησημοποιω πολυ κατω απ'τον ηλιο.

Εχω διαβασει για το anti-glaire polarized γυαλι του οποτε αν και εχω διαβασει οτι δεν εχει μεγαλη φωτεινοτητα η οθονη, η οπτικη εμπειρια κατω απ'τον ηλιο ειναι πολυ καλη.

Αυτο που μ'εχει κολλησει και με παει πιο κοντα στο νοκια 620 ειναι τα tests που εχουν κανει στο gsmarena όσων αφορα ταην ενταση του ηχειου.

Το gsmarena το κατατάσσει στα below average με 65 Db ενω το 620 ειναι με 78 Db το εχει σαν good.

Απο παλαιοτερη εμπειρια με το htc one x εχανα κλησεις λογω χαμηλης εντασης.

Please απ'οσους το εχουν.

Σε σχετικα θορυβώδεις μερη θα τ'ακουω? Εχω σκαλωσει...

 

 

Μηπως λενε για την ενταση της μουσικης??? Γιατι αν μιλαμε για την ενταση του ηχου κλησης ρυθμισμενο αναμεσα στο 25-30 ακουγετε υπεραρκετά!!! Θα το ακους σηγουρα οσο φασαρια και να εχει. Η μονη μ***κια ειναι οτι η δόνηση διαρκει μονο λιγα δεπτερολεπτα οταν δεν ειναι στο αθορυβο... Αλλα περιμενουμε update που θα το διορθωσει....

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Μηπως λενε για την ενταση της μουσικης??? Γιατι αν μιλαμε για την ενταση του ηχου κλησης ρυθμισμενο αναμεσα στο 25-30 ακουγετε υπεραρκετά!!! Θα το ακους σηγουρα οσο φασαρια και να εχει. Η μονη μ***κια ειναι οτι η δόνηση διαρκει μονο λιγα δεπτερολεπτα οταν δεν ειναι στο αθορυβο... Αλλα περιμενουμε update που θα το διορθωσει....

 

Δες εδω

http://www.gsmarena.com/nokia_lumia_800-review-686p4.php

Εκανα μικρο λαθος, ο ηχος ηταν 60,9 db και το ringing ειναι 61,7

Επισης αν δεις σε καποια αλλη σελιδα στο ιδιο review αναφερει οτι με τ'ακουστικα χανει πολυ σε μπασο η αναπαραγωγη μουσικης.

1ον εχει διαπιστωθεί απο κανεναν σας αυτο περι χαμηλης εντασης στο μπασο? Και

2ον αυτο το 61,7 ειναι όντως ανησυχητικό? 17 db διαφορα σε σχεση με το 620 εχω την εντύπωση απο τις λιγες γνωσεις περι ηχου νομιζω οτι ειναι παρα πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ημουν να τ'αγορασω αυριο. Εχουν περασει αρκετα εως πολλα κινητα απο τα χερια μου. Θα το χρησημοποιω πολυ κατω απ'τον ηλιο.

Εχω διαβασει για το anti-glaire polarized γυαλι του οποτε αν και εχω διαβασει οτι δεν εχει μεγαλη φωτεινοτητα η οθονη, η οπτικη εμπειρια κατω απ'τον ηλιο ειναι πολυ καλη.

Αυτο που μ'εχει κολλησει και με παει πιο κοντα στο νοκια 620 ειναι τα tests που εχουν κανει στο gsmarena όσων αφορα ταην ενταση του ηχειου.

Το gsmarena το κατατάσσει στα below average με 65 Db ενω το 620 ειναι με 78 Db το εχει σαν good.

Απο παλαιοτερη εμπειρια με το htc one x εχανα κλησεις λογω χαμηλης εντασης.

Please απ'οσους το εχουν.

Σε σχετικα θορυβώδεις μερη θα τ'ακουω? Εχω σκαλωσει...

 

Το πρόβλημα με το lumia 800 δεν είναι πιστεύω τόσο το να ακούσεις τη κλήση, αλλά τον ακούσεις αυτόν που σου μιλάει (εφόσον σηκώσεις τη κλήση)...

 

Το ηχείο της μουσικής-εισερχομένων κλήσεων (στο κάτω μέρος του τηλεφώνου) είναι αρκετά ικανοποιητικό.

 

Αυτό όμως που πιστεύω ότι υστερεί είναι το ηχειάκι που ακούς τον ομιλητή (στο πάνω μέρος του τηλεφώνου). Με αυτό σε θορυβώδεις μέρη θα δυσκολευτείς πολύ και δηστυχώς δεν θα μπορείς να συννενοηθείς...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική εκτίμηση, το ακουστικό του με ικανοποιεί, δηλαδή ακούς τον άλλο μια χαρά..αρκεί να το κεντράρεις στο αυτί σου! :p

Ειδικά σε ανοικτή ακρόαση είναι μια χαρα!

Το ηχείο του κινητού στο κάτω μέρος είναι απαράδεκτο.Χάλια ήχος κατά την αναπαραγωγή μουσικής και χαμηλή ένταση όταν σε καλούν.Δηλαδή αν θέλεις ένα κινητό που να το ακούς σε φασαρία, σίγουρα το 800 δεν είναι για σένα.

Οταν συνδέεις ακουστικά η ένταση της μουσικής είναι απαράδεκτα χαμηλή και με τα 7.8 χειροτέρεψε.Για να ακούω αξιοπρεπώς έχω πάρει ακριβές ψείρες..τα μπασα δε τα χάνει,αυτό που χάνει είναι τα πρίμα σε χαμηλές εντάσεις και πέφτει πολύ η ποιότητα ήχου.Οταν το έχεις τέρμα, μια χαρά.

Προσωπικά έχω καλομάθει με μουσικά κινητά και το 800 στον τομέα αυτό μου φαίνεται ανύπαρκτο.Δυστυχώς :(

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το ηχείο το θεωρώ αρκετά ικανοποιητικό όσον αφορά την έντασή του. Το έχω σχεδόν πάντα στο 20/30 και το ακούω... Βέβαια σε μέρη με φασαρία το 30/30 επιβάλλεται, αλλά δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα. Σίγουρα δεν είναι μουσικό κινητό και υπάρχει μία παραμόρφωση στον ήχο, αλλά περνάει σχεδόν απαρατήρητο για μένα..(δεν ακούω και συχνά μουσική από το ηχείο). Τελικά, όλες οι γνώμες είναι υποκειμενικές όπως φαίνεται!!!
A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι πρόβλημα έχετε με τα ηχεία; Εγώ και δίπλα στην Αττική Οδό που περπατάω ή στη Μεσογείων, άμα έχω την ένταση περίπου στο 24-25 ακούω καμπάνα. Τόσο την κλήση όσο και τη συνομιλία. Η ανοικτή ακρόαση είναι επίσης πολύ δυνατή.

 

Στην αναπαραγωγή μουσικής, η ένταση είναι όση πρέπει για τα ηχεία που μπαίνουν στα αυτιά. Σε θορυβώδες μέρος δεν πρέπει να είναι πολύ δυνατή διότι αφενός μεν δεν μπορείς να αντιληφθείς θορύβους γύρω σου και μπορεί να κινδυνέυσεις και αφετέρου προκαλεί προβλήματα ακοής. Αν είσαι σε ήσυχο μέρος, ακόμη και με μικρή ένταση ακούς μιά χαρά.

 

Που το πρόβλημα; Μήπως το πρόβλημα είναι τα αυτιά σας;

Nokia 7110 (2000) -> Samsung E700 (2004) -> Nokia N73 (2007) -> Nokia Lumia 800 (2011) -> ?
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης

Βρηκα σε καλη τιμη το 820 τελικα και πηγα εκει.

Ισως αργοτερα το τιμησω. Θα δειξει. Ευχαριστω παντως οσους μπηκατε στον κοπο και μου απαντησατε :):)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, τι πρόβλημα έχετε με τα ηχεία; Εγώ και δίπλα στην Αττική Οδό που περπατάω ή στη Μεσογείων, άμα έχω την ένταση περίπου στο 24-25 ακούω καμπάνα. Τόσο την κλήση όσο και τη συνομιλία. Η ανοικτή ακρόαση είναι επίσης πολύ δυνατή.

 

Στην αναπαραγωγή μουσικής, η ένταση είναι όση πρέπει για τα ηχεία που μπαίνουν στα αυτιά. Σε θορυβώδες μέρος δεν πρέπει να είναι πολύ δυνατή διότι αφενός μεν δεν μπορείς να αντιληφθείς θορύβους γύρω σου και μπορεί να κινδυνέυσεις και αφετέρου προκαλεί προβλήματα ακοής. Αν είσαι σε ήσυχο μέρος, ακόμη και με μικρή ένταση ακούς μιά χαρά.

 

Που το πρόβλημα; Μήπως το πρόβλημα είναι τα αυτιά σας;

 

σωπα ρε...βρεθηκε ενας ανθρωπος να πει τα αυτονοητα!!

Link to comment
Share on other sites

σωπα ρε...βρεθηκε ενας ανθρωπος να πει τα αυτονοητα!!

 

Έτσι είναι.. Από την αρχή που διάβαζα για το ηχείο από αρκετούς είχα τρομοκρατηθεί :scared: ,αλλά μόλις πήρα το κινητό είδα ότι είναι μια χαρά. Σπάνια βάζω την ένταση σε πάνω από 20/30 και την θεωρώ υπέρ ικανοποιητική...

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω μέινει απολύτως ικανοποιημένη με το ηχείο. Θα έλεγα έκπληκτη!! Οσο για το ακουστικό.. όντως δεν είναι και τόσο δυνατο.. παρ'ολο που το εχω στο τερμα και επισεις λιγο ενοχλητικη η δονηση που ειναι σχεδον ανυπαρκτη. Οστοσο εμενα δεν εχει κανει ακομα την εμφανιση της η αναβαθμιση. Ακομα ειμαι στην 7.8. Αν καποιος την εκανε να μας πει αν αξιζει τον κοπο ..
Link to comment
Share on other sites

Και εγω εχω μέινει απολύτως ικανοποιημένη με το ηχείο. Θα έλεγα έκπληκτη!! Οσο για το ακουστικό.. όντως δεν είναι και τόσο δυνατο.. παρ'ολο που το εχω στο τερμα και επισεις λιγο ενοχλητικη η δονηση που ειναι σχεδον ανυπαρκτη. Οστοσο εμενα δεν εχει κανει ακομα την εμφανιση της η αναβαθμιση. Ακομα ειμαι στην 7.8. Αν καποιος την εκανε να μας πει αν αξιζει τον κοπο ..

 

Τελευταια εκδοση ειναι η 7.8 και δεν προκειται να παρει αλλη απο τη Microsoft, μονο μπαλωματα στο υπαρχον λογισμικο της Nokia. Παντως ειναι περιεργο που ολοι λετε για το ηχειο, μια χαρα μου φαινεται, αντιθετα η καμερα θα την χαρακτηριζα επιεικως αθλια:worry:

Link to comment
Share on other sites

με το φως της ημερας για εμενα οι φωτο που βγαζει ειναι καλες....ομως σε χαμηλο φωτισμο εχει προβλημα η καμερα, η αληθεια ειναι αυτη.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!! ΣΟΣ εχω πρόβλημα έβαλα να κανει update απο το zune και κόλλησε το κινητό και τώρα δεν ανοίγει τι κάνουμε????????
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδια!! ΣΟΣ εχω πρόβλημα έβαλα να κανει update απο το zune και κόλλησε το κινητό και τώρα δεν ανοίγει τι κάνουμε????????

 

Αρχικα κανεις ενα soft reset, κ αν δεν κατσει δυστηχως κανεις hard reset....

 

"The Nokia Lumia 800 can't be removed and the only way to soft reset your phone is to:

Press and hold Volume Down + Power button until the phones vibrates and restart."

 

http://www.freerepairguide.com/how-to-hard-reset-nokia-lumia-800.html

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εχω παρατηρησει εδω και 2-3 μερες οτι απο το market εχουν χαθει σχεδον ολες οι εφαρμογες απο το facebook!Πλην της επισημης που εχει για τα windows εχει μονο αλλες 2-3..Οπως επισης χαθηκε και το viber και βγαζει μονο το viber messenger.Το εχει παρατηρησει καποιος αλλος αυτο?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Από την τελευταία αναβάθμιση που πήραμε παρατήρησα ότι μειώθηκε αισθητά η διάρκεια της μπαταρίας. Με χρήση 3G μισή μέρα με το ζόρι... Και κάτι ακόμη πολύ περίεργο. Πολλές φορές το κινητό ζεσταίνεται και τρώει μπαταρία πολύ γρήγορα ΧΩΡΙΣ να έχω ανοιχτό wifi ή 3G και με απενεργοποιημένες ΟΛΕΣ τις εργασίες παρασκηνίου. Δηλαδή εκεί που κάθεται αδρανές με λίγα λόγια κάτι το πιάνει και ζεσταίνεται χωρίς λόγο και ξεπατώνει την μπαταρία . Τι να κάνω???????? Εκτός από το να το πετάξω στη θάλασσα.. :rolleyes:
HTC 7 Trophy - Nokia Lumia 800 - iPhone 4 - BlackBerry Z10 - Nokia Lumia 925
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να περάσω custom rom μπας και συνέλθει?? :blink::worry:
HTC 7 Trophy - Nokia Lumia 800 - iPhone 4 - BlackBerry Z10 - Nokia Lumia 925
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!Εχω παρατηρησει εδω και 2-3 μερες οτι απο το market εχουν χαθει σχεδον ολες οι εφαρμογες απο το facebook!Πλην της επισημης που εχει για τα windows εχει μονο αλλες 2-3..Οπως επισης χαθηκε και το viber και βγαζει μονο το viber messenger.Το εχει παρατηρησει καποιος αλλος αυτο?

 

Για το viber δεν ξέρω, αλλά για το fb κάπου διάβασα ότι τι ίδιο το fb ζήτησε να αποσυρθούν οι ανεπίσημες εφαρμογές.

Back In Black
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Πως ακούμε ραδιόφωνο απο το ηχείο; Δεν βλέπω επιλογή...

(όχι με ακουστικά, αλλά με ανοικτή ακρόαση εννοώ)

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Φιλος θελει να παρει το lumia 800.

Δεν ειναι guru και hitech (ο φιλος :p ) απλα θελει ενα καλο κινητο, με νορμαλ μπαταρία , να κατεβαζει κανα παιχνιδακι που και που και αν γινεται gps.

Το lumia 800 πλεον υποστηριζει nokia maps/drive με offline navigation?Δηαλδη να εχει κατεβασει χαρτες απο το wifi του σπιτιου του, και μετα με κλειστο 3g , να χρησιμοποιήσει gps?

Τέλος, υποστηρίζει κανονικα Ελληνικά ετσι?Ασχετως αν ειναι παραεισαγωγης?

 

Να υποθεσω οτι στα χρήματα του (180€) ειναι απο τα καλύτερα εκει έξω?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Εχει κανονικα πλοήγηση χωρίς την απαίτηση Internet. Ελληνικά λογικά θα εχει αρκει να ειναι ευρωπαϊκό.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος που εχει το τηλεφωνο να μας πει τι γινεται με τη μπαταρια του? ενδιαφερομαι να το αγορασω στον πατερα μου το συγκεκριμενο κινητο αλλα δε θελω να το φορτιζει καθε μερα, ουτως η αλλως δεν ειναι και power user :p, βγαζει δευτερη μερα με νορμαλ χρηση? χωρις παιχνιδια και γενικοτερο λιωσιμο δηλαδη, γιατι λιγο που το ψαχνω στο ιντερνετ οι αποψεις διιστανται
Και όμως γυρίζει...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...