Jump to content

Motorola RAZR XT910


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Διέγραψα κάποια μηνύματα. Εδώ πέρα θα γράφουμε όλοι με φιλική διάθεση, διαφορετικά θα υπάρχουν κυρώσεις:!:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Όσον αφορά το service...

Η εγγύηση είναι πανευρωπαϊκή, βάσει των όρων της Motorola. Συνεπώς, αν κάποιος έχει αγοράσει τη συσκευή του από άλλη ευρωπαϊκή χώρα, για τον οποιδήποτε λόγο, καλύπτεται από οποιοδήποτε επίσημο service ανά την Ευρώπη. Στην Ελλάδα, επειδή είναι λίγο "έξυπνοι", λένε ότι δεν ισχύει η εγγύηση αν είναι αγορασμένο από το εξωτερικό, αλλά αυτό δεν αναφέρεται πουθενά στους όρους και πολύ απλά δεν ισχύει. Αυτό σημαίνει ότι τα service (θα πρέπει να) διαχειρίζονται όλες τις ευρωπαϊκές ROMs χωρίς πρόβλημα. Αν σας πει το εδώ service ότι δεν σας καλύπτει η εγγύηση λόγω αγοράς της συσκευής σας από το εξωτερικό, ζητήστε κάποιο σχετικό έγγραφο που να το αναφέρει, να δούμε τι θα σας δείξουν.

 

Σχετικά με την ICS...

τα leaks έχουν προέλθει από άτομα που έλαβαν τις ενημερώσεις αυτές στα κινητά τους μέσω OTA από τη Motorola. Πείτε μου τώρα, είναι δυνατόν να πάει κάποιος που έλαβε ένα τέτοιο leak στο Service και να του πει, "Φίλε, έχασες την εγγύηση γιατί κατέβασες το OTA που σου έστειλε η Μotorola". Leaks έχουν διαρρεύσει και στην Ελλάδα και έχει αναφερθεί και εδώ και μάλιστα μετά από "περιποίηση" του service και μάλιστα 'ισως να ήταν και το πρώτο ΟΤΑ leak , καθώς αναφέρθηκε και στο GSMArena.

Off the record, όλοι οι πωλητές της Motorola που έχουν το Razr τρέχουν την ICS περασμένη από το εδώ service! Τυγχάνει να το ξέρω λόγω της δουλειάς μου.

 

Το συμπέρασμα είναι ότι η εγγύηση δεν χάνεται έτσι με ένα λόγο, επειδή το κάθε service θέλει να πάρει τα όποια λεφτά της επισκευής. Μην πιστεύουμε έτσι απλά αυτό που μας λένε. Γιατί σκεφτείτε το εξής, άντε και πληρώνει κάποιος (επειδή είναι εκτός εγγύησης) και του περνάνε επίσημη Rom εδώ. Μετά τι θα γίνει? Θα επανέλθει η εγγύηση? Μην τρελαθούμε...

Edited by netblaster
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το service...

Η εγγύηση είναι πανευρωπαϊκή, βάσει των όρων της Motorola. Συνεπώς, αν κάποιος έχει αγοράσει τη συσκευή του από άλλη ευρωπαϊκή χώρα, για τον οποιδήποτε λόγο, καλύπτεται από οποιοδήποτε επίσημο service ανά την Ευρώπη. Στην Ελλάδα, επειδή είναι λίγο "έξυπνοι", λένε ότι δεν ισχύει η εγγύηση αν είναι αγορασμένο από το εξωτερικό, αλλά αυτό δεν αναφέρεται πουθενά στους όρους και πολύ απλά δεν ισχύει. Αυτό σημαίνει ότι τα service (θα πρέπει να) διαχειρίζονται όλες τις ευρωπαϊκές ROMs χωρίς πρόβλημα. Αν σας πει το εδώ service ότι δεν σας καλύπτει η εγγύηση λόγω αγοράς της συσκευής σας από το εξωτερικό, ζητήστε κάποιο σχετικό έγγραφο που να το αναφέρει, να δούμε τι θα σας δείξουν.

 

Σχετικά με την ICS...

τα leaks έχουν προέλθει από άτομα που έλαβαν τις ενημερώσεις αυτές στα κινητά τους μέσω OTA από τη Motorola. Πείτε μου τώρα, είναι δυνατόν να πάει κάποιος που έλαβε ένα τέτοιο leak στο Service και να του πει, "Φίλε, έχασες την εγγύηση γιατί κατέβασες το OTA που σου έστειλε η Μotorola". Leaks έχουν διαρρεύσει και στην Ελλάδα και έχει αναφερθεί και εδώ και μάλιστα μετά από "περιποίηση" του service και μάλιστα 'ισως να ήταν και το πρώτο ΟΤΑ leak , καθώς αναφέρθηκε και στο GSMArena.

Off the record, όλοι οι πωλητές της Motorola που έχουν το Razr τρέχουν την ICS περασμένη από το εδώ service! Τυγχάνει να το ξέρω λόγω της δουλειάς μου.

 

Το συμπέρασμα είναι ότι η εγγύηση δεν χάνεται έτσι με ένα λόγο, επειδή το κάθε service θέλει να πάρει τα όποια λεφτά της επισκευής. Μην πιστεύουμε έτσι απλά αυτό που μας λένε. Γιατί σκεφτείτε το εξής, άντε και πληρώνει κάποιος (επειδή είναι εκτός εγγύησης) και του περνάνε επίσημη Rom εδώ. Μετά τι θα γίνει? Θα επανέλθει η εγγύηση? Μην τρελαθούμε...

 

+100000000, εμμέσως πλην σαφώς περίπου (διότι υπάρχουν και άλλα νομικά ζητήματα γύρω από την προστασία του καταναλωτή) αυτά εννοώ (άλλα θεώρησα να μην επεκταθώ στο θέμα) στα προηγούμενα ποστ που έκανα, σχετικά με τη νομιμότητα των εγγυήσεων εντός της Ευρωπαϊκής Ένωσης.!!!!!!!!!!!!

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το service...

Η εγγύηση είναι πανευρωπαϊκή, βάσει των όρων της Motorola. Συνεπώς, αν κάποιος έχει αγοράσει τη συσκευή του από άλλη ευρωπαϊκή χώρα, για τον οποιδήποτε λόγο, καλύπτεται από οποιοδήποτε επίσημο service ανά την Ευρώπη. Στην Ελλάδα, επειδή είναι λίγο "έξυπνοι", λένε ότι δεν ισχύει η εγγύηση αν είναι αγορασμένο από το εξωτερικό, αλλά αυτό δεν αναφέρεται πουθενά στους όρους και πολύ απλά δεν ισχύει. Αυτό σημαίνει ότι τα service (θα πρέπει να) διαχειρίζονται όλες τις ευρωπαϊκές ROMs χωρίς πρόβλημα. Αν σας πει το εδώ service ότι δεν σας καλύπτει η εγγύηση λόγω αγοράς της συσκευής σας από το εξωτερικό, ζητήστε κάποιο σχετικό έγγραφο που να το αναφέρει, να δούμε τι θα σας δείξουν.

 

Σχετικά με την ICS...

τα leaks έχουν προέλθει από άτομα που έλαβαν τις ενημερώσεις αυτές στα κινητά τους μέσω OTA από τη Motorola. Πείτε μου τώρα, είναι δυνατόν να πάει κάποιος που έλαβε ένα τέτοιο leak στο Service και να του πει, "Φίλε, έχασες την εγγύηση γιατί κατέβασες το OTA που σου έστειλε η Μotorola". Leaks έχουν διαρρεύσει και στην Ελλάδα και έχει αναφερθεί και εδώ και μάλιστα μετά από "περιποίηση" του service και μάλιστα 'ισως να ήταν και το πρώτο ΟΤΑ leak , καθώς αναφέρθηκε και στο GSMArena.

Off the record, όλοι οι πωλητές της Motorola που έχουν το Razr τρέχουν την ICS περασμένη από το εδώ service! Τυγχάνει να το ξέρω λόγω της δουλειάς μου.

 

Το συμπέρασμα είναι ότι η εγγύηση δεν χάνεται έτσι με ένα λόγο, επειδή το κάθε service θέλει να πάρει τα όποια λεφτά της επισκευής. Μην πιστεύουμε έτσι απλά αυτό που μας λένε. Γιατί σκεφτείτε το εξής, άντε και πληρώνει κάποιος (επειδή είναι εκτός εγγύησης) και του περνάνε επίσημη Rom εδώ. Μετά τι θα γίνει? Θα επανέλθει η εγγύηση? Μην τρελαθούμε...

 

Ωραίος!

Καλό θα ήταν να βρίσκαμε κάποιο επίσημο έγγραφο να τα αναφέρει αυτά να το έχουμε πρόχειρο αν χρειαστεί να πάμε στο service.

Νίκος
Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα leaks έχουν έρθει απευθείας από το server της μοτορολα και όχι από τα service points. Είναι ο ίδιος σέρβερ που μας δίνει τα επίσημα ota και υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος να δει κάποιος οποιοδήποτε αρχείο είναι ανεβασμένο στον σέρβερ για όλα τα regions και να το κατεβάσει σα να κάνει επίσημο ΟΤΑ. Στην ουσία βέβαια το ίδιο πράγμα λέμε καθώς τα σέρβις έχουν πρόσβαση εκεί Edited by SpArchon
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το service...

Η εγγύηση είναι πανευρωπαϊκή, βάσει των όρων της Motorola. Συνεπώς, αν κάποιος έχει αγοράσει τη συσκευή του από άλλη ευρωπαϊκή χώρα, για τον οποιδήποτε λόγο, καλύπτεται από οποιοδήποτε επίσημο service ανά την Ευρώπη. Στην Ελλάδα, επειδή είναι λίγο "έξυπνοι", λένε ότι δεν ισχύει η εγγύηση αν είναι αγορασμένο από το εξωτερικό, αλλά αυτό δεν αναφέρεται πουθενά στους όρους και πολύ απλά δεν ισχύει. Αυτό σημαίνει ότι τα service (θα πρέπει να) διαχειρίζονται όλες τις ευρωπαϊκές ROMs χωρίς πρόβλημα. Αν σας πει το εδώ service ότι δεν σας καλύπτει η εγγύηση λόγω αγοράς της συσκευής σας από το εξωτερικό, ζητήστε κάποιο σχετικό έγγραφο που να το αναφέρει, να δούμε τι θα σας δείξουν.

 

Σχετικά με την ICS...

τα leaks έχουν προέλθει από άτομα που έλαβαν τις ενημερώσεις αυτές στα κινητά τους μέσω OTA από τη Motorola. Πείτε μου τώρα, είναι δυνατόν να πάει κάποιος που έλαβε ένα τέτοιο leak στο Service και να του πει, "Φίλε, έχασες την εγγύηση γιατί κατέβασες το OTA που σου έστειλε η Μotorola". Leaks έχουν διαρρεύσει και στην Ελλάδα και έχει αναφερθεί και εδώ και μάλιστα μετά από "περιποίηση" του service και μάλιστα 'ισως να ήταν και το πρώτο ΟΤΑ leak , καθώς αναφέρθηκε και στο GSMArena.

Off the record, όλοι οι πωλητές της Motorola που έχουν το Razr τρέχουν την ICS περασμένη από το εδώ service! Τυγχάνει να το ξέρω λόγω της δουλειάς μου.

 

Το συμπέρασμα είναι ότι η εγγύηση δεν χάνεται έτσι με ένα λόγο, επειδή το κάθε service θέλει να πάρει τα όποια λεφτά της επισκευής. Μην πιστεύουμε έτσι απλά αυτό που μας λένε. Γιατί σκεφτείτε το εξής, άντε και πληρώνει κάποιος (επειδή είναι εκτός εγγύησης) και του περνάνε επίσημη Rom εδώ. Μετά τι θα γίνει? Θα επανέλθει η εγγύηση? Μην τρελαθούμε...

 

Κοιτάζοντας το imei στο service βλέπουνε αν η συσκευή σου είναι για την αγορά της Ελλάδας ή όχι. Αν είναι Ελληνική θα πρέπει να έχει το προβλεπόμενο firmware. Το ανάλογο αν είναι Ευρωπαική. Αν έχεις Ευρωπαική συσκευή και έχεις και το προβλεπόμενο firmware φυσικά και καλύπτεσαι στην εδώ αντιπροσωπεία. Αν έχεις Γερμανική συσκευή και Ελληνικό firmware δεν καλύπτεσαι. Εγω έτσι τα ξέρω και τουλάχιστον έτσι λειτουργούν(όχι μόνο στην moto). Αν νομικά είναι λάθος να το ψάξουμε με τον συνήγορο του πολίτη. Δεν μπορώ να φανταστώ άλλη εφικτή λύση για ιδιώτη.

 

@Για τον φίλο που ρώτησε για Titanium http://www.titaniumtrack.com/kb/titanium-backup-kb?page=TB+-+User%2527s+guide#Tips_amp_Suggestions_for_using_Titanium_Backup.

 

@Panos Κάνανε τα διαγνωστικά(πολύ πιθανόν να είναι αυτά που υπάρχουν ήδη στην συσκευή) και το wifi έβγαλε πρόβλημα.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Η διαγνωση που λεγαμε.. Ελπιζω να την βλεπετε γιατι δεν εχω σκανερ!

Να ρωτησω κατι ; Τι σημαινει wifi scan fail;

 

Να ρωτήσω, τι πρόβλημα ακριβώς έχεις με το wifi? Σε ποια rom είσαι? Τι έχεις περάσει μόνος σου? Συγνώμη εαν τα έχεις αναφέρει σε προηγούμενες σελίδες. Το wifi σου δούλευε κανονικά και μετά από φλασάρισμα τα έπαιξε ή έτσι στα ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει. Υπάρχουν λύσεις πάντως εαν δεν τις έχεις ήδη δοκιμάσει. Η πιο απλή είναι να ξαναφλασάρεις τη στοκ ρομ μεσω rsd ή απλά το kernel. Εάν δεν κάνω λάθος (έχω μπερδευτεί από τις διάφορες συσκευές) στην 2.3 κάπου είχε πάρει το μάτι μου ξεχωριστά libs/modules για το wifi που μπορούσες να τα περάσεις. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο τώρα για το ics. Τέλος πήγαινε στο dial pad και πληκτρολόγησε #*#4636#*#

θα σου βγάλει ένα μενού πήγαινε στο wifi information και κάνε όλα τα τεστς

 

να προσθέσω ότι είναι απαράδεκτο να σου λένε από το επίσημο service ότι το τηλέφωνο είναι rooted χωρίς εσύ να έχεις κάνει ποτέ root. Αλλο να βλέπουν τι ρομς ποιες και πόσες φορές έχεις φλασάρει με ανεπίσημη ρομ (κάτι που προσωπικά αμφιβάλω ότι μπορεί να το κάνει η μοτορολα). To root είναι πολυ΄συγκεκριμένο. Τι θα πεί είναι root? Δηλαδή έχεις root access? Είναι πολύ απλό να το δουν. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως κάποιος γνώστης τεχνικό λεει κάτι τέτοιο. Μπορεί απλά συνδέοντας το στο server τους και σε συνδυασμό με το imei και έναν άλλο αριθμό, να βλέπουν ότι δεν ταιριάζουν οι υπογραφές της leak που έχεις βάλει εσύ, που σημαίνει απλά ότι κάτι έχεις πειράξει, αλλά όχι root... Τώρα εάν το είχες κάνει rooted όταν ήσουν με 2.3 και τώρα φοράς stock unrooted ics leak και αυτοί απλά βλέπουν ότι κάποια στιγμή το κινητό ήταν rooted (και εδώ πολύ αμφιβάλλω), τι να πω...

 

Αν δεν γνωρίζεις για τι πράγμα μιλάω κατέβασε απλά αυτό και τρέξε το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5qb2V5a3JpbS5yb290Y2hlY2siXQ..

Edited by SpArchon
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, τι πρόβλημα ακριβώς έχεις με το wifi? Σε ποια rom είσαι? Τι έχεις περάσει μόνος σου? Συγνώμη εαν τα έχεις αναφέρει σε προηγούμενες σελίδες. Το wifi σου δούλευε κανονικά και μετά από φλασάρισμα τα έπαιξε ή έτσι στα ξαφνικά σταμάτησε να δουλεύει. Υπάρχουν λύσεις πάντως εαν δεν τις έχεις ήδη δοκιμάσει. Η πιο απλή είναι να ξαναφλασάρεις τη στοκ ρομ μεσω rsd ή απλά το kernel. Εάν δεν κάνω λάθος (έχω μπερδευτεί από τις διάφορες συσκευές) στην 2.3 κάπου είχε πάρει το μάτι μου ξεχωριστά libs/modules για το wifi που μπορούσες να τα περάσεις. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι τέτοιο τώρα για το ics. Τέλος πήγαινε στο dial pad και πληκτρολόγησε #*#4636#*#

θα σου βγάλει ένα μενού πήγαινε στο wifi information και κάνε όλα τα τεστς

 

να προσθέσω ότι είναι απαράδεκτο να σου λένε από το επίσημο service ότι το τηλέφωνο είναι rooted χωρίς εσύ να έχεις κάνει ποτέ root. Αλλο να βλέπουν τι ρομς ποιες και πόσες φορές έχεις φλασάρει με ανεπίσημη ρομ (κάτι που προσωπικά αμφιβάλω ότι μπορεί να το κάνει η μοτορολα). To root είναι πολυ΄συγκεκριμένο. Τι θα πεί είναι root? Δηλαδή έχεις root access? Είναι πολύ απλό να το δουν. Πραγματικά δεν καταλαβαίνω πως κάποιος γνώστης τεχνικό λεει κάτι τέτοιο. Μπορεί απλά συνδέοντας το στο server τους και σε συνδυασμό με το imei και έναν άλλο αριθμό, να βλέπουν ότι δεν ταιριάζουν οι υπογραφές της leak που έχεις βάλει εσύ, που σημαίνει απλά ότι κάτι έχεις πειράξει, αλλά όχι root... Τώρα εάν το είχες κάνει rooted όταν ήσουν με 2.3 και τώρα φοράς stock unrooted ics leak και αυτοί απλά βλέπουν ότι κάποια στιγμή το κινητό ήταν rooted (και εδώ πολύ αμφιβάλλω), τι να πω...

 

Αν δεν γνωρίζεις για τι πράγμα μιλάω κατέβασε απλά αυτό και τρέξε το https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5qb2V5a3JpbS5yb290Y2hlY2siXQ..

 

Ημουν 2.3.5 και μετα εβαλα την official 4.04. Το wifi στα καλα καθουμενα και ενω ημουν ακομη στη 2.3.5 αδυνατισε στο σημα του σε αισθητο βαθμο.Γιαυτο και ειπα να περασω με rsd lite την 4.0.4 μηπως και φτιάξει. Παρολα αυτα δεν ειδα μεγαλη διαφορα.

Το τηλεφωνο δεν το εχω κανει ποτε ρουτ.

Την ιδια ερωτηση εκανα και εγω στον τεχνικο και μου ειπε οτι δεν ειναι αναγκαιο να εχεις root access για να θεωρηθει ρουτ το τηλ σου!!!! Αλλωστε αν δεις και το φυλλαδιο με τα διαγνωστικά τεστ που ανεβασα, πανω πανω χαρακτιριζεται η συσκευη και απο τα ιιδια τα διαγνωστικα της μοτο σαν ρουτ!!! Δηλαδη ρουτ με official εκδοση...Οτι ναναι.....

Εκανα αυτο με την #....αλλα δεν μου εβγαλε κατι.....

Link to comment
Share on other sites

http://techblog.gr/mobile/motorola-razr-xt910-greek-ics-update-94923

 

Λετε?αντε γιατι το εχουν καθυστερησει και πολυ μαλιστα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ημουν 2.3.5 και μετα εβαλα την official 4.04. Το wifi στα καλα καθουμενα και ενω ημουν ακομη στη 2.3.5 αδυνατισε στο σημα του σε αισθητο βαθμο.Γιαυτο και ειπα να περασω με rsd lite την 4.0.4 μηπως και φτιάξει. Παρολα αυτα δεν ειδα μεγαλη διαφορα.

Το τηλεφωνο δεν το εχω κανει ποτε ρουτ.

Την ιδια ερωτηση εκανα και εγω στον τεχνικο και μου ειπε οτι δεν ειναι αναγκαιο να εχεις root access για να θεωρηθει ρουτ το τηλ σου!!!! Αλλωστε αν δεις και το φυλλαδιο με τα διαγνωστικά τεστ που ανεβασα, πανω πανω χαρακτιριζεται η συσκευη και απο τα ιιδια τα διαγνωστικα της μοτο σαν ρουτ!!! Δηλαδη ρουτ με official εκδοση...Οτι ναναι.....

Εκανα αυτο με την #....αλλα δεν μου εβγαλε κατι.....

Εδώ φίλε μου είναι ανησυχητικά τα πράματα και νομίζω ότι βρωμάει τελικά η υπόθεση. Δηλαδή σου βγάζουν αυτοί οπότε γουστάρουν το τηλέφωνο ότι είναι root, για να τα αρπάξουν προφανώς, άσχετα αν δεν το έχεις κάνει root επειδή υπάρχει official firmware άλλης περιοχής. Νομίζω ότι είναι επίτηδες προσχεδιασμένη κατάσταση για δικά τους οφέλη.επειδή εκτός από το root δεν μπορούν να επικαλεστούν κάτι άλλο για αυτό ακολουθούν αυτή τη μέθοδο.κρίμα, ειλικρινά για αυτή την εταιρία με τέτοια παράδοση και εμπειρία, αυτό δεν το έχω συναντήσει πουθενά σε καμιά άλλη εταιρία. Σε καιρό κρίσης αντί να προσελκύσουν πελάτες κάνουν τα πάντα για να χάσουν και τους ήδη υπάρχοντες.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Από δική μου εμπειρία πάντως, αν κάποιος δείξει ότι γνωρίζει "πέντε" πράγματα στο service του το φτιάχνουν κανονικότατα. Δεν μιλάμε για περιπτώσεις rooted συσκευών βέβαια...
Link to comment
Share on other sites

Από δική μου εμπειρία πάντως, αν κάποιος δείξει ότι γνωρίζει "πέντε" πράγματα στο service του το φτιάχνουν κανονικότατα. Δεν μιλάμε για περιπτώσεις rooted συσκευών βέβαια...

Δηλαδή όποιος δεν γνωρίζει..τον ......? Για να μη βγαίνουμε off topic, υπάρχει thread για το service της motorola; Αν όχι προτείνω να δημιουργηθεί ένα.

Link to comment
Share on other sites

Από δική μου εμπειρία πάντως, αν κάποιος δείξει ότι γνωρίζει "πέντε" πράγματα στο service του το φτιάχνουν κανονικότατα. Δεν μιλάμε για περιπτώσεις rooted συσκευών βέβαια...

 

Εγώ δεν το καταλαβαίνω αυτό, δλδ τι πάει να πει γνωρίζει πέντε πράγματα; επίσης για να αποδείξεις ότι γνωρίζεις πρέπει να είσαι εκεί αυτοπροσώπως, αν είσαι μακριά από Αθήνα, όπως εγώ ας πούμε και το στείλεις για κάποιο πρόβλημα, πως θα αποδείξεις αν γνωρίζεις ή όχι; Αυτές οι τακτικές είναι τριτοκοσμικές, δεν έχουμε κινητό smartphone (με μεγάλο κόστος αγοράς) για να το βάλουμε ως μπιμπελό να το κοιτάμε στο σπίτι!!!!! και με το παραμικρό η motorola να σου λέει χάνεις την εγγύηση επειδή επικαλείται rooted συσκευή ενώ ΔΕΝ είναι. Γελοίοι τελείως...... ασχολούμαι με smartphones εδώ και 12 χρόνια, αυτό δεν το έχω συναντήσει ποτέ μα ποτέ και σε πολύ πιο κραυγαλέες καταστάσεις ''πειράγματος''. Μάλλον το razr πάει για ''ξεφόρτωμα'' γιατί έχω τσαντιστεί τελείως με την εταιρία και πάω για άλλες ''παραλίες'' εκεί που ήμουνα πριν.:p

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Ημουν 2.3.5 και μετα εβαλα την official 4.04. Το wifi στα καλα καθουμενα και ενω ημουν ακομη στη 2.3.5 αδυνατισε στο σημα του σε αισθητο βαθμο.Γιαυτο και ειπα να περασω με rsd lite την 4.0.4 μηπως και φτιάξει. Παρολα αυτα δεν ειδα μεγαλη διαφορα.

Το τηλεφωνο δεν το εχω κανει ποτε ρουτ.

Την ιδια ερωτηση εκανα και εγω στον τεχνικο και μου ειπε οτι δεν ειναι αναγκαιο να εχεις root access για να θεωρηθει ρουτ το τηλ σου!!!! Αλλωστε αν δεις και το φυλλαδιο με τα διαγνωστικά τεστ που ανεβασα, πανω πανω χαρακτιριζεται η συσκευη και απο τα ιιδια τα διαγνωστικα της μοτο σαν ρουτ!!! Δηλαδη ρουτ με official εκδοση...Οτι ναναι.....

Εκανα αυτο με την #....αλλα δεν μου εβγαλε κατι.....

 

Έτσι όπως μου τα λες ένα πράγμα μπορώ να υποθέσω. Μπες σε ap fastboot mode και πες μας εάν στο status λέει δίπλα unlocked. Εαν ναι προφανώς στο service σου φλάσαραν κάποια έκδοση που σου ξεκλείδωσε το bootloader και είσαι pre rooted έτσι κ αλλιώς. Περίεργο θα ήταν πάντως κάτι τέτοιο γιατί λογικά θα είχε διαρεύσει. Ο μόνος τρόπος να ξεκλειδώσει ο bootloader είναι με burnt e fuse της μητρικής. Εάν ισχύουν αυτά, τα πράγματα είναι πολύ απλά και μπορείς να τους κολλήσεις στον τοίχο ότι και να σου πουν. Είναι οι μόνοι που μπορεί να έχουν κάνει κάτι τέτοιο στο κινητό σου, επομένως μπορείς να τους κατηγορήσεις ότι εκείνοι ευθύνονται και για τη ζημιά σου wifi. Άσε που εαν ανακαλύψουν ότι όντως έχει γίνει τέτοιο λάθος θα στο διορθώσουν μόνοι τους σε χρόνο dt. Λίγο τραβηγμένο είναι σα σενάριο αλλά δε μπορεί να έχεις ένα prerooted τηλέφωνο χωρίς να έχεις κάνει ποτέ root. Εκτός εάν έχεις το developer edition το οποιο έτσι κ αλλιώς δεν έχει εγγύηση, αλλά λογικά θα το ήξερες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ή ευτυχώς τα πράγματα στην Ελλάδα είναι έτσι και αυτό γιατί οι περισσότερες εταιρίες δεν εκπροσωπούνται από τις μητρικές εταιρίες άμμεσα, αλλά έμμεσα από ιδιώτες που έχουν πάρει εξουσιοδότηση. Πείτε μου ποιος ιδιώτης έχει ως βασική προτεραιότητα την εξυπηρέτηση και όχι το κέρδος?! Σίγουρα ελάχιστοι...
Link to comment
Share on other sites

Το περίεργο είναι πως το root το έβγαλε και στην OTA που δώθηκε στον Stoupi πχ. Δεν είναι θέμα του leak. Η πλάκα θα είναι να τhn δώσουν επήσιμα την ICS και να μας βγάλουν όλους root :p.

 

Μήπως ένα mail στα κεντρικά της Moto Europe να βοηθούσε; Από κάποιον που πήρε ΟΤΑ και τον βγάλαν root;

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κάτι τέτοιο δεν έχει λογική, το πιο πιθανό είναι να είναι unlocked η συσκευή δηλαδή unlocked bootloader.

 

Προσπάθησα να βρω πληροφορίες τι σημαίνει rootedtemperingwhitelist αλλά δεν κατάφερα κάτι. Πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση πως στο security test είναι failed. Αυτό δεν είναι λόγω root. Ένα ακόμη σημάδι για unlocked device status 1.

 

Υπάρχουν συγκεκριμένες εντολές μέσω adb (android sdk) για να δει κάποιος τι παίζει και ακόμη και να ξανακλειδώσει τη συσκευή, αλλά καλύτερα να μη μπλέξουμε με τέτοια για την ώρα. Το θέμα είναι να λυθεί το πρόβλημα του φίλου με το wifi είτε στην εγγύηση είτε εκτός με τη βοήθειά μας. Θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι harware θέμα. Βρήκα επίσης κάποια radio basebands ξεχωριστά flashable μέσω custom recovery και θέλω να εξακριβώσω ότι περιέχουν και στοιχεία του wifi. Λογικά πρέπει. Εάν ναι μπορεί να τα δοκιμάσει ο φίλος με μηδενικό ρίσκο. Είναι από επίσημες εκδόσεις.

Edited by SpArchon
Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως μου τα λες ένα πράγμα μπορώ να υποθέσω. Μπες σε ap fastboot mode και πες μας εάν στο status λέει δίπλα unlocked. Εαν ναι προφανώς στο service σου φλάσαραν κάποια έκδοση που σου ξεκλείδωσε το bootloader και είσαι pre rooted έτσι κ αλλιώς. Περίεργο θα ήταν πάντως κάτι τέτοιο γιατί λογικά θα είχε διαρεύσει. Ο μόνος τρόπος να ξεκλειδώσει ο bootloader είναι με burnt e fuse της μητρικής. Εάν ισχύουν αυτά, τα πράγματα είναι πολύ απλά και μπορείς να τους κολλήσεις στον τοίχο ότι και να σου πουν. Είναι οι μόνοι που μπορεί να έχουν κάνει κάτι τέτοιο στο κινητό σου, επομένως μπορείς να τους κατηγορήσεις ότι εκείνοι ευθύνονται και για τη ζημιά σου wifi. Άσε που εαν ανακαλύψουν ότι όντως έχει γίνει τέτοιο λάθος θα στο διορθώσουν μόνοι τους σε χρόνο dt. Λίγο τραβηγμένο είναι σα σενάριο αλλά δε μπορεί να έχεις ένα prerooted τηλέφωνο χωρίς να έχεις κάνει ποτέ root. Εκτός εάν έχεις το developer edition το οποιο έτσι κ αλλιώς δεν έχει εγγύηση, αλλά λογικά θα το ήξερες.

 

φίλε μου έλεγξα το δικό μου και είναι Locked. Άρα η αναβάθμιση σε 4.0.4 και το update δεν έχουν επηρεάσει την κατάσταση του. Προφανώς στην περίπτωση του φίλου μας (panos10k) την π@π@ρι@ την έκαναν στο service (μάλλον έχεις δίκιο) διότι στο τέλος του service data sheet της motorola γράφει Test Case: TestAfterRepair. Δηλαδή ότι επικαλούνται στο έγγραφο διαγνώστηκε μετά την διόρθωση που κάνανε.!!!!!!

frastgr
Link to comment
Share on other sites

@SpArchon Έτσι όπως μου τα λες ένα πράγμα μπορώ να υποθέσω. Μπες σε ap fastboot mode και πες μας εάν στο status λέει δίπλα unlocked. Εαν ναι προφανώς στο service σου φλάσαραν κάποια έκδοση που σου ξεκλείδωσε το bootloader και είσαι pre rooted έτσι κ αλλιώς.

 

Πως το κανω αυτο; :D

Αν βρεις τα radio basebands θα τα δοκιμασω...

Πιστευεις οτι δεν ειναι θεμα hardaware; Λες να την γλιτωσω; Σε ευχαριστω!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@SpArchon

Πως το κανω αυτο; :D

 

1) Σβήσε το κινητό

2) πάτα ταυτόχρονα το κουμπί ενεργοποίησης και τα κουμπιά (+) και (-)

3) με το κουμπί (-) μετακινείς τη μπάρα επιλογής και με το (+) επιλέγεις

4) με την παραπάνω διαδικασία επέλεξε τη λειτουργία AP Fastboot mode:)

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

φίλε μου έλεγξα το δικό μου και είναι Locked. Άρα η αναβάθμιση σε 4.0.4 και το update δεν έχουν επηρεάσει την κατάσταση του. Προφανώς στην περίπτωση του φίλου μας (panos10k) την π@π@ρι@ την έκαναν στο service (μάλλον έχεις δίκιο) διότι στο τέλος του service data sheet της motorola γράφει Test Case: TestAfterRepair. Δηλαδή ότι επικαλούνται στο έγγραφο διαγνώστηκε μετά την διόρθωση που κάνανε.!!!!!!

 

Το θέμα είναι πως δεν είναι μόνο ο Panos. Του Stoupi του το βρήκαν root μετά από OTA. Δεν είχε κάνει root.

 

To να έγινε λάθος μια...οκ, αλλά 2 φορές, περίεργο δεν είναι;

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι πως δεν είναι μόνο ο Panos. Του Stoupi του το βρήκαν root μετά από OTA. Δεν είχε κάνει root.

 

To να έγινε λάθος μια...οκ, αλλά 2 φορές, περίεργο δεν είναι;

 

Να σου πω τη γνώμη μου γιατί δεν είναι περίεργο. Διότι και ο stoupi πήγε στο service μία φορά προηγούμενη (όπου μάλλον εκεί έγινε η πατάτα), μετά του εμφάνισε το update όπου σε όλους εμάς δεν εμφανίστηκε και αργότερα που πήγε ξανά στο service του είπανε ότι του είπανε.Προφανώς στο service περνάνε κάποια version η οποία είναι για developers και το κινητό γίνεται rooted ή pre-rooted. Γιατί δεν εμφανίσθηκε αυτό το πρόβλημα σε κάποιον που δεν έχει πάει στο service; Γιατί δεν ήρθε το update μέσω ΟΤΑ στην τότε χρονική στιγμή σε κάποιον που δεν έχει πάει στο service άλλα μόνο σε αυτούς που έχουν πάει; Νομίζω ότι είναι προφανές που έχει γίνει η πατάτα....!!!!!:lol:

Η πλάκα είναι ότι σε κανένα ξένο φόρουμ δεν αναφέρεται αντίστοιχη περίπτωση ..!!!!!! Πάλι πρωτιά για την Ελλαδίτσα μας, Μπράβο μας!!!!

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μαλλον οταν στο σερβις λενε οτι ειναι ρουτ, εννοουν οτι εχει περαστει μια ρομ που δεν ειναι η κανονικη. Δεν μπορει να ειναι ρουτ μια συσκευη στην οποια δεν υπαρχει η εφαρμογη superuser και στην οποια δεν δουλευουν εφαρμογες που απαιτουν ρουτ. Απλα στο δερβις γινεται λαθος χρηση της λεξης ρουτ.

 

Εισης, κατι διαβαζω οτι το επισημο update θα δοθει στις 7του μηνα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, μαλλον οταν στο σερβις λενε οτι ειναι ρουτ, εννοουν οτι εχει περαστει μια ρομ που δεν ειναι η κανονικη. Δεν μπορει να ειναι ρουτ μια συσκευη στην οποια δεν υπαρχει η εφαρμογη superuser και στην οποια δεν δουλευουν εφαρμογες που απαιτουν ρουτ. Απλα στο δερβις γινεται λαθος χρηση της λεξης ρουτ.

 

Εισης, κατι διαβαζω οτι το επισημο update θα δοθει στις 7του μηνα.

 

Φίλε μου και έτσι να είναι, δηλαδή να μπω στο σκεπτικό των αντιπροσώπων της motorola, αν κάποιος πάει στο service π.χ. για χαλασμένο ακουστικό φταίει το official firmware άλλης έκδοσης από την αρχική του κινητού το οποίο έχει πλήρη υποστήριξη της Ελληνικής γλώσσας και όχι το εξάρτημα του ακουστικού;;!!!!!:confused::confused::confused: και σου λένε ότι η συσκευή είναι rooted (που δεν είναι) επίσης ότι έχεις πλέον χάσει την εγγύηση και καθάρισαν....!!!!! ζούμε σε μία πολύ ωραία ατμόσφαιρα, δε νομίζεται; Αυτά γιατί συμβαίνουν μόνο εδώ και όχι σε άλλη Ευρωπαϊκή χώρα; μάλλον μας έχουν ''πετάξει'' ήδη έξω από την Ευρωπαϊκή Ένωση και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι.

Σε ότι αφορά το επίσημο update αναφέρθηκε και χθες από κάποιον χρήστη, αν και κράτα μικρό καλάθι, το θέμα είναι να γίνει γρήγορα laek η nonEFGIS έκδοση σε αρχείο fastboot, ώστε να φλασάρουμε τα κινητά μας και να επανέλθουν στην αρχική κατάσταση.

Edited by frastgr
frastgr
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR XT910

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...