Jump to content

Motorola RAZR XT910


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ναι με το κινεζικο βρηκα λυση http://www.mobilepoint.us/2013/10/android-root-master-one-click-vroot.html#.U68mnLGPTaa σε ευχαριστω πολυ παντως ......

Καμια ρομ 4.1.2 καπως καλη ?? αν και την official την εκανα φυλο και φτερο ,εβγαλα πολλα πραγματα απο μεσα ... ,γιατι 4.3 και 4.4 βλεπω οτι εχουν τα προβλματακια τους ....

Edited by aetos100

nokia n95/omnia/omnia2/hd2/galaxy s/s2/s3/S4/S5/note2/note 3- 4-9-10+/ S7/S7 EDGE/S8 PLUS/S9 PLUS/A9 PLUS/huawei mate7-8-9 /MATE 10 LITE

GPS PRIMO 2.4-STREAT PILOT--COPILOT--NAVITEL-D/PAN-AUTOMAPA-NDRIVE-B/NROAD-NAVIGO-SYGIC-NAVITEL[/colorht]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ἐχω jelly bean αυθεντική. Αλλά επειδή δεν αντέχω αλλο το lag και τα freezarismata κάθε φορα που ανοίγω internet, λεω να περάσω kitkat. Προτείνετε mokee i cyanogenmod και γιατί; Είναι εξίσου stable;
MotoLover
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το ελεγα ,διαβαζω για αρκετα bug και προβληματακια ,ασε που νομιζω δεν μπορεις να γυρισεις πισω μετα σε 4.1.2 ...προσπαθησα να περασω ενα δυο ρομ 4.1.2 αλλα δεν γινοταν (α ρε samsung γιαυτο τους εχει παρει ολα τα λεφτα ,τα κινητα της οτι θελεις τα κανεις ,τελειωτο ''παιχνιδι'' ,με τα υπολοιπα υπαρχει ζορι ) ...

nokia n95/omnia/omnia2/hd2/galaxy s/s2/s3/S4/S5/note2/note 3- 4-9-10+/ S7/S7 EDGE/S8 PLUS/S9 PLUS/A9 PLUS/huawei mate7-8-9 /MATE 10 LITE

GPS PRIMO 2.4-STREAT PILOT--COPILOT--NAVITEL-D/PAN-AUTOMAPA-NDRIVE-B/NROAD-NAVIGO-SYGIC-NAVITEL[/colorht]

Link to comment
Share on other sites

με safestrap περνας τις ρομ για πλακα μεσα σε 2 λεπτα! εγω επανηλθα σε 4.1.2 που σαφως ειναι πιο γρηγορη απο ολες τις 4.4.2 που ειχα και με πολυ καλυτερη μπαταρια! δοκιμασε mokee για αρχη
Link to comment
Share on other sites

Μα μπορείς να έχεις την jb και να περάσεις και την kitkat. Όταν θέλεις, κάνεις δοκιμές να διαλέξεις kitkat(έχω την carbon αν και έχω καιρό να αναβαθμίσω-πρέπει να ασχοληθώ κάποια στιγμή), και όταν θέλεις έχεις jb. Το dual boot είναι και safe και πολύ βολικό.
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως με safestrap, μπορείς να έχεις dual boot 2 και παραπάνω rom συγχρόνως.Από kitkat, για μένα οι καλύτερες(και απόλυτα σταθερές) είναι:

a)η Mokee, που έχει πολλά extra καλούδια και γενικά είναι μια open source κοινότητα, οπότε συνεχώς διορθώνουν και προσθέτουν χαρακτηριστικά από άλλες roms

b)paranoid android.Για μένα ότι πιο ελαφρύ και πιο κοντά στη stock android, με πολύ καλή απόδοση μπαταρίας.Και αυτή φυσικά έχει μια πολύ μεγάλη κοινότητα, που κάθε βδομάδα, διορθώνουν bugs και σιγά σιγά προσθέτουν και κάποια άλλα extras(μιας και γράφτηκε όλος ο κώδικας από την αρχή).Αυτή δεν αντιγράφει σχεδόν τίποτα από άλλες roms, αλλά δημιουργεί δικά της features.Για μένα, είναι ο νικητής για καθημερινή χρήση:)

Γενικά όλες οι kitkat, έχουν φτάσει σε αρκετά καλό σημείο, και αξίζει τουλάχιστον να δοκιμάσεις κάποιες και να κάνεις ένα βήμα παραπέρα από την jb

Link to comment
Share on other sites

Παιδια οτι και να λετε δεν καταφερα να κανω τιποτα στο τελος, μου φανηκε πολυ πιο δυσκολο απο τοτε που ειχα κανει αναβαθμιση το παλιο μου defy σε gingerbread :p
MotoLover
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αν βγαίνω εκτός θέματος αλλά θα ήθελα την βοήθεια κάποιων που γνωρίζουν! ήρθε στα χέρια μου ένα motorola razr maxx hd από Αμερική και δεν αναγνωρίζει τη sim μου! πως μπορώ να το ξεκλειδώσω?? ευχαριστώ πολύ!!!
Link to comment
Share on other sites

εννοείται πως με safestrap, μπορείς να έχεις dual boot 2 και παραπάνω rom συγχρόνως.Από kitkat, για μένα οι καλύτερες(και απόλυτα σταθερές) είναι:

a)η Mokee, που έχει πολλά extra καλούδια και γενικά είναι μια open source κοινότητα, οπότε συνεχώς διορθώνουν και προσθέτουν χαρακτηριστικά από άλλες roms

b)paranoid android.Για μένα ότι πιο ελαφρύ και πιο κοντά στη stock android, με πολύ καλή απόδοση μπαταρίας.Και αυτή φυσικά έχει μια πολύ μεγάλη κοινότητα, που κάθε βδομάδα, διορθώνουν bugs και σιγά σιγά προσθέτουν και κάποια άλλα extras(μιας και γράφτηκε όλος ο κώδικας από την αρχή).Αυτή δεν αντιγράφει σχεδόν τίποτα από άλλες roms, αλλά δημιουργεί δικά της features.Για μένα, είναι ο νικητής για καθημερινή χρήση:)

Γενικά όλες οι kitkat, έχουν φτάσει σε αρκετά καλό σημείο, και αξίζει τουλάχιστον να δοκιμάσεις κάποιες και να κάνεις ένα βήμα παραπέρα από την jb

Καλημερα ,λοιπον με το safestrap μπορεσα μονο backup να κανω , ενω πηγαινε να ξεκινησει το φλασαρισμα μου σταματουσε ,οποτε ψαχνοντας βρηκα την λυση με το bootmenu manager v0.27 kai,v0.34 ,αλλα ουτε με το ενα ουτε με το αλλο recovery καταφερα να φτιαξω dual boot , υπαρχει καμια διαδικασια ?? αυτη που βρηκα εναι με ics 4.0.4 αλλα εγω εχω 4.1.2 ...οποτε αυτα που βρηκα και σε youtube και στο xda δεν μπορει να νου πραγματοποιηθει ....εχεις μηπως τον οδηγο σε παρακαλω ???

nokia n95/omnia/omnia2/hd2/galaxy s/s2/s3/S4/S5/note2/note 3- 4-9-10+/ S7/S7 EDGE/S8 PLUS/S9 PLUS/A9 PLUS/huawei mate7-8-9 /MATE 10 LITE

GPS PRIMO 2.4-STREAT PILOT--COPILOT--NAVITEL-D/PAN-AUTOMAPA-NDRIVE-B/NROAD-NAVIGO-SYGIC-NAVITEL[/colorht]

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις root και περνάς safestrap. Το bootmenu δεν έχει υποστήριξη πλέον.

 

Από safestrap λοιπον πατάς boot options. Δεξιά είναι η στοκ ρομ και αριστερά έχει τα Rom slots 1,2 κλπ. Επιλέγεις το πρώτο και κάνεις partition.

 

Μολις γίνει το partition, το επιλέγεις και κάνεις activate. Από την στιγμή που ειναι active flashαρεις την rom που θέλεις.

Με reboot θα φορτώσει την καινούργια rom. Αν θέλεις να γυρίσεις στην στοκ.... πας safestrap και κανεις activate την stok slot στα boot options και reboot.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ ,το εκανα αλλα μαλλον εχει γινει καποιο λαθος και δεν μπορω να γυρισω στην stock ,με το restore που κανω δεν επανερχεται,πρεπει να την φλασαρω ξανα την οφισιαλ ,θα δοκιμασω ξανα , ευχαριστω ...

nokia n95/omnia/omnia2/hd2/galaxy s/s2/s3/S4/S5/note2/note 3- 4-9-10+/ S7/S7 EDGE/S8 PLUS/S9 PLUS/A9 PLUS/huawei mate7-8-9 /MATE 10 LITE

GPS PRIMO 2.4-STREAT PILOT--COPILOT--NAVITEL-D/PAN-AUTOMAPA-NDRIVE-B/NROAD-NAVIGO-SYGIC-NAVITEL[/colorht]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Πριν από λίγες μέρες έκλεισα 2ετια με το ξυράφι, οπότε και αφού ξεμείναμε από εγγύηση, αποφάσισα οτι ήρθε η ώρα να το πειραξω. :D

 

Καταρχάς αποφάσισα να περάσω την 4.1 με τον τρόπο του μέγιστου R_Bachman και στη συνέχεια να το ρουταρω. Μελοντικα βλέπουμε και για διάφορες ρομς.

 

1-2 ερωτησουλες πριν ξεκινησω:

1) Περνώντας την JB με τον τροπο του R_Bachman, θελει πριν ή μετα wipe data/cache? Ή γινεται αυτοματως απο το RSDLite?

2) Διαβαζωντας το topic, νομιζω οτι για τελειως νουμπα, αυτος ο τροπος φαινεται καλος και απλος. Θεωρειτε οτι υπαρχει πιο απλος?

3) Μετα το ρουτ, περα απο το Greenify, προτασεις για καποια βασικα apps που πρεπει να υπαρχουν στο κινητο?

 

Ελπιζω μετα απο αυτες τις αλλαγες, το κινητο να ξυπνησει λιγο, γιατι με την 4.0.4 επεσε σε βαρυ λιθαργο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

 

Πριν από λίγες μέρες έκλεισα 2ετια με το ξυράφι, οπότε και αφού ξεμείναμε από εγγύηση, αποφάσισα οτι ήρθε η ώρα να το πειραξω. :D

 

Καταρχάς αποφάσισα να περάσω την 4.1 με τον τρόπο του μέγιστου R_Bachman και στη συνέχεια να το ρουταρω. Μελοντικα βλέπουμε και για διάφορες ρομς.

 

1-2 ερωτησουλες πριν ξεκινησω:

1) Περνώντας την JB με τον τροπο του R_Bachman, θελει πριν ή μετα wipe data/cache? Ή γινεται αυτοματως απο το RSDLite?

2) Διαβαζωντας το topic, νομιζω οτι για τελειως νουμπα, αυτος ο τροπος φαινεται καλος και απλος. Θεωρειτε οτι υπαρχει πιο απλος?

3) Μετα το ρουτ, περα απο το Greenify, προτασεις για καποια βασικα apps που πρεπει να υπαρχουν στο κινητο?

 

Ελπιζω μετα απο αυτες τις αλλαγες, το κινητο να ξυπνησει λιγο, γιατι με την 4.0.4 επεσε σε βαρυ λιθαργο.

Έχω 4.1.2 ρουτ, βάλε greenify, battery calibration, titanium backup, rekey, xpozed installed, gravity box παίξε με αυτά κάνε απεγκατασταση και ότι χαζομάρα έχει μέσα η μοτορολα που δεν χρησιμοποιείς με το titanium και θα έχεις ένα κινητό τούμπανο για άλλη μια 3ετια

Ένα γραμμάριο δράσης αξίζει ένα τόνο θεωρίας.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πέρασα την 4.1. Πανευκολος ο τρόπος και σε 10 λεπτά είχα ξεμπλέξει.

Μετα εκανα ενα clear data/cache απο το recovery και το ρουταρα με τον τροπο που ανεφερα στο απο πανω ποστ. Λιγο προς το τελος καπου μπλεχτηκα, κυριως γιατι δεν ηξερα αν πλεον ημουν ρουτ ή οχι. Τελικα νομιζω οτι ολα ειναι οκ απλα 1 ερωτηση προς οποιον εχει ακολουθησει τον ιδιο τροπο: το τελευταιο app με τα κινεζικα, μπορω να το σβησω ή χρειαζεται καπου?

[ATTACH]47167[/ATTACH]

 

 

Με το Titanium Backup μπορω να φριζαρω πραγματα ή χρειαζεται το pro? Γιατι λιγο που δοκιμασα, μου λεει οτι δεν γινεται, εκτος αν κανω κατι λαθος.

 

Παντως στο κινητο, αλλη τελειως αισθηση. Ακομα δεν ξερω αν ειναι η JB ή απλα το φορμαρισμα που εφαγε μετα απο πολυ καιρο. Το μονο σημειο που λιγακι με παραξενεψε ηταν οτι μου φανηκε οτι ανεβαινει σχετικα ευκολα η θερμοκρασια. με 10 λεπτα χρηση (τουιτερ, titanium, παιχνιδι σε ρυθμισεις) και εφτασε σε ενα 40αρι ξαφνικα. Θα εχω το νου μου αν θα ξανασυμβει ή απλως ετυχε.

 

@antrenik thanks για τις προτασεις, τα 4 πρωτα τα περασα ηδη, τα xpozed installed και gravity box λιγο που τα εψαξα μου φανηκαν λιγο βαβουρικα για το επιπεδο μου, οποτε τα κραταω για μελλοντικη χρηση.:)

Link to comment
Share on other sites

Για να δεις αν είσαι root κατεβασε και τρέξε αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.joeykrim.rootcheck .

 

Αγόρασε το greenify και το titanium. Αξίζει να τα έχεις(δεν έχω ιδέα αν μπορείς να τα βρείς με "άλλο" τρόπο και δεν με νοιάζει- 2 μπυρες είναι). Δεν υπάρχει λόγος για freeze πάντως. Πρασινοποίησε ότι θέλεις από το geenify. Υπ'οψιν το greenify θέλει και εγκατάσταση το exposed και μην πρασινοποιείς εφαρμογές που θέλεις να έχεις notifications.

 

Βάλε και το adaway (google it δεν υπάρχει στο μαρκετ), για να μην έχεις διαφημίσεις σε δωρεάν εφαρμογές κλπ.

 

Πριν αρχίσεις δοκιμές με gravity box, πάρε ένα backup από recovery όλη την rom. Παίζεις και αν δεν σου αρέσει αυτό που έκανες κάνεις restore και είσαι οκ.

 

Για κάτι που δεν είσαι σίγουρος ρώτα πρώτα καλύτερα. Δεν υπάρχει λόγος βιασύνης.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχας, σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις!

 

Κατα δευτερον, ρουτ οκ, περασα και το adaway (εξαιρετικο) και κατ' επεκταση και το f-droid(δεν το γνωριζα), οποτε ξανα-ευχαριστω! :)

 

Τα υπολοιπα, θα τα κανω στο μελλον σιγουρα, απλα αυτη τη στιγμη δεν εχω τοσο χρονο για να ασχοληθω. Οποτε τα κραταω και θα επανελθω μελλοντικα για να ενημερωσω για την επιτυχια-αποτυχια :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδία. Υπάρχει καμιά πρόταση για βελτίωση της απόδοσης της μπαταρίας; Τρέχω την 4.1.2 και σκέφτομαι να αλλάξω την μπαταρία με κάποια απο αυτές που υπάρχουν στο ebay. Το έχει επιχειρήσει κανείς;
Link to comment
Share on other sites

Στην αντιπροσωπία ρώτησες; Σε περίπτωση που ρωτήσεις, γράψε την τιμή να ξέρουμε και εμείς. Από ebay δεν κοίταξα(είναι αυθεντικές;; ).

Δεν την βλέπω και δύσκολη την αλλαγή πάντως

.

 

Ότι και να αποφασίσεις κάνε μια ενημέρωση σε περίπτωση που χρειαστεί και κάποιος άλλος αλλαγή.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδία. Υπάρχει καμιά πρόταση για βελτίωση της απόδοσης της μπαταρίας; Τρέχω την 4.1.2 και σκέφτομαι να αλλάξω την μπαταρία με κάποια απο αυτές που υπάρχουν στο ebay. Το έχει επιχειρήσει κανείς;

Υπάρχει και η λύση της μετατροπής σε maxx αλλά με αυξημένο κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τελικά είπα να πειραματιστώ με αυτή την κινέζικη απο ebay: http://www.ebay.com/itm/EB20-3030mAh-High-Capacity-Gold-Business-Battery-with-Screwdriver-for-Motorola-/331249457140?ssPageName=ADME:L:OC:GB:3160. Θα ενημερώσω όταν την τοποθετήσω. Για γνήσια δεν το έψαξα πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Ένας φίλος μου το είχε στην τσέπη και κάθησε σε τσιμέντο. Μετά το χρατς που ακούστηκε πρώτη διαπίστωση σπασμένη οθόνη. Βγάζει μόνο κάτι γραμμές. Αν πάρεις τηλέφωνο στον αριθμό του δείχνει ότι είναι κλειστό παρόλο που η οθόνη είναι φωτισμένη. Βραχυκυκλώνει κάτι οπότε με αλλαγή οθόνης είναι εντάξει ή πάει και η πλακέτα?
Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν το δει τεχνικός, μόνοι εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Το ερώτημα είναι.....αξίζει να το επισκευάσει ή να πάρει άλλη συσκευή καλύτερα;
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Αμα δεν το δει τεχνικός, μόνοι εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Το ερώτημα είναι.....αξίζει να το επισκευάσει ή να πάρει άλλη συσκευή καλύτερα;

To πήρα σήμερα στα χέρια μου. Τελικα η οθόνη δεν ανάβει καθόλου, μόνο τα κάτω κουμπιά. Στο ebay η οθόνη μαζί με το digitizer έχει 22 ευρώ περίπου. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα να τα δώσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα έχω το εξής πρόβλημα με το κινητό μου και δεν ξέρω τι να κάνω η απάντηση μπορεί να βρίσκεται και παραπάνω αλλά 500 σελίδες αλλά είναι πολλές… το πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν μου ανοίγει το κινητό μου βγάζει το σηματάκι της motorola και μετά μένει έτσι… σκέφτομαι να του κάνω επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων αλλά δεν θέλω να χάσω κάποια δεδομένα μου που δεν υπάρχουν στο τελευταίο μου μπακ απ.. Το κινητό μου φορούσε jb 4.1 και τελευταία φορά που είχε ανοίξει μου έβγαζε ασφαλή περιβάλλον.. :cry::cry::cry::cry::cry::cry:
Link to comment
Share on other sites

Δεν φορτώνει το λειτουργικό δηλαδή;Safe mode μπαίνει; Έχεις custom recovery;

 

To πήρα σήμερα στα χέρια μου. Τελικα η οθόνη δεν ανάβει καθόλου, μόνο τα κάτω κουμπιά. Στο ebay η οθόνη μαζί με το digitizer έχει 22 ευρώ περίπου. Δεν έχει κάποιο πρόβλημα να τα δώσει.

 

Όντως πολύ λίγα. Ρίσκο είναι πάλι. Ας το δει τεχνικός.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR XT910

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...