Jump to content

Motorola RAZR XT910


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον εχω να πω ενα τεραστιο μπραβο στον τυπο που εβγαλε το eXposed πρωτα για την δουλεια του αλλα κυριως για το παρακατω...

Where can I donate some money to support you?

I'm doing ok with my full-time development job. Xposed is a hobby and I want it to stay like this. If I accepted money for it, it would somehow feel like a second job, it builds up expectations for more support etc.

So please donate to charity instead, they need the money more than I do. Or if you can't afford to spend money, donate happiness to the people around you with some random acts of kindness. Thank you!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πραγματικά το Xposed έχει κάνει το Android να φτάσει σε νέα ύψη. Ειδικά λατρεύω το app settings για να βάζω full-screen όλες τις εφαρμογές.
Link to comment
Share on other sites

Επειδη πρεπει απο απροσεξια να εσβησα τις εφαρμογες για το NFC , μπορει καποιος με 4.1.2 να μου στειλει τα σχετικα apk απο τον φακελο system/app ;

NFC??? εχει το ξυραφι NFC?

Link to comment
Share on other sites

Έτσι διάβασα ψάχνοντας στο ίντερνετ.Πάντως έχει τις ετικέτες σαν εφαρμογή...Δεν ξέρω πάντως τι ισχύει για νά είμαι ειλικρινής.

 

" Motorola has been quoted to say that the RAZR is getting NFC support when the device gets the ICS update. Basically, the device could support NFC now, but Motorola, for one reason or another, did not include the components that would be needed for the Android OS to communicate with the NFC chip"

Edited by Leolipop
Link to comment
Share on other sites

Έτσι διάβασα ψάχνοντας στο ίντερνετ.Πάντως έχει τις ετικέτες σαν εφαρμογή...Δεν ξέρω πάντως τι ισχύει για νά είμαι ειλικρινής.

 

" Motorola has been quoted to say that the RAZR is getting NFC support when the device gets the ICS update. Basically, the device could support NFC now, but Motorola, for one reason or another, did not include the components that would be needed for the Android OS to communicate with the NFC chip"

Αυτό πρώτη φορά το διαβάζω... δεν γνωρίζω κάτι και ... δεν πιστεύω η μοτο να δώσει κάτι που θα "αναβαθμίσει" το κινητό, δεν το συνηθίζει...

Link to comment
Share on other sites

Τι κείμενο γράφτηκε επί εποχής 2.3.5 και πως με την έλευση της 4.0 θα γίνονταν αυτά.Τέλος πάντων.
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει NFC το κινητό μας. Θυμάμαι αμυδρά ότι είχα διαβάσει πως μια συγκεκριμένη παραλλαγή της συσκευής, στην Αμερική μάλλον, είχε NFC.
Link to comment
Share on other sites

ΣΥΝΟΠΤΙΚΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ MOTO RAZR

ΣΕ OFFICIAL ENGLISH JELLYBEAN 4.1.2

 

ΠΡΟΣΟΧΗ:

• Ο οδηγός βασίζεται κυρίως σε εκείνον του HSD-Pilot στο forum των xda.developers. Οι ευχαριστίες και ο σεβασμός ανήκουν σε εκείνον. Αν σας φανεί χρήσιμος ο οδηγός, μπείτε στο forum και πατήστε “thanks” στο post του.

• Ο οδηγός απευθύνεται σε χρήστες με στοιχειώδεις γνώσεις χρήσης recovery, RSD Lite κλπ. Δεν παρέχονται λεπτομερείς οδηγίες χρήσης/χειρισμού των ανωτέρω. Γι’ αυτό και επιγράφεται ως «συνοπτικός».

Μετά το flash-άρισμα της Jellybean δεν είναι δυνατή η επιστροφή σε ICS!!! Αν επιχειρήσετε επιστροφή, θα brick-άρετε το Ξυράφι σας! Επίσης, είναι αμφίβολη η ισχύς της εγγύησης.

• Καλό είναι η συσκευή σας να είναι πλήρως φορτισμένη, για να μη ξεμείνετε χωρίς ενέργεια στη μέση της διαδικασίας, με προφανή ολέθρια αποτελέσματα.

 

ΠΡΟΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ:

1. PC με Windows (εγώ έχω XP, πιθανόν στις επόμενες εκδόσεις να χρειάζεται να εκτελείτε εφαρμογές ως administrators).

2. Εγκατεστημένοι οδηγοί της Motorola (download).

3. Η αγγλική (ευρωπαϊκή) ICS 4.0.4 (download).

4. RSD Lite (download).

5. Το αρχείο αναβάθμισης από ICS σε JB (download).

 

ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ (για root):

1. EternityProject EasyRootICS v1.5 (download).

2. Voodoo OTA Rootkeeper (από Google Play).

 

ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ

 

Κατ’ αρχάς, θεωρώ προτιμότερο να πραγματοποιήσετε μια «καθαρή» αναβάθμιση (με factory reset), χωρίς να διατηρήσετε εφαρμογές και δεδομένα: ελλοχεύει κίνδυνος να προκληθούν ασυμφωνίες και δυσλειτουργίες των παλιών εφαρμογών / δεδομένων με την «καινούργια» Jellybean. Απαγορεύεται δια ροπάλου η αναβάθμιση αν έχουμε «παγώσει» εφαρμογές – σε αυτή την περίπτωση ΤΟ FACTORY RESET ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ. Ο οδηγός θεωρεί δεδομένη την «καθαρή» αναβάθμιση, δεν αναλαμβάνω ευθύνη αν δεν προηγηθεί factory reset.

Κρατήστε πλήρες αντίγραφο ασφαλείας όλων των αρχείων που βρίσκονται στην internal storage. Ακολούθως, μπείτε στην recovery (εγώ έχω την stock και σε αυτή θα αναφερθώ). Με το κινητό απενεργοποιημένο, θα πατήσετε μαζί Power + vol up + vol down. Στο Boot Menu που θα εμφανιστεί, θα πατήσετε vol down για να κάνετε highlight το recovery και θα το επιλέξετε με vol up. Όταν εμφανιστεί το ρομποτάκι, πατήστε ταυτόχρονα vol up + vol down. Στο menu που θα εμφανιστεί επιλέξτε πρώτα “wipe data / factory reset”, μετά “wipe cache partition” και τέλος “reboot system now” (μετακίνηση πάνω/κάτω με τα Volume buttons και επιλογή με το Power key). Πλέον έχετε «καθαρή» 4.0.4 NonEFIGS, από την οποία θα ξεκινήσουμε.

 

Εγκαταστήστε στο PC (αν δεν είναι ήδη εγκαταστημένοι) τους οδηγούς της Motorola και το RSD Lite.

 

Αντιγράψτε στην εξωτερική κάρτα microSD το OTA update file.

 

Αποσυμπιέστε το αρχείο της αγγλικής ICS σε φάκελο στο root του σκληρού δίσκου του PC (για να μπορεί να διαβάσει τα περιεχόμενα χωρίς πρόβλημα το RSD Lite).

 

Μπαίνετε ξανά στο Boot Menu του κινητού και αυτή τη φορά επιλέγετε AP Fastboot mode. Συνδέστε το τηλέφωνο στο PC με το καλώδιο microUSB.

 

Εκτελέστε το RSD Lite. Ανοίξτε (πατώντας το κουμπί με τις τρεις τελείες) το xml αρχείο από το φάκελο που αποσυμπιέσατε το zip της ευρωπαϊκής ICS. Πατήστε start. Περιμένετε την ολοκλήρωση της διαδικασίας, μετά την οποία το τηλέφωνο θα «φοράει» την αγγλική ICS 4.0.4.

 

(Προαιρετικά, εφ’ όσον θέλετε root): Στο τηλέφωνο: βεβαιωνόμαστε ότι είναι τσεκαρισμένες οι εξής επιλογές στις ρυθμίσεις: α) Ασφάλεια\Άγνωστες Πηγές, β) Επιλογές για προγραμματιστές\Εντοπισμός σφαλμάτων USB και γ) Επιλογές για προγραμματιστές\Αποδοχή ψευδών τοποθεσιών. Συνδέστε το τηλέφωνο ως συσκευή πολυμέσων (MTP). Αποσυμπιέζετε το αρχείο EternityProject EasyRootICS v1.5 και εκτελείτε το αρχείο EasyRootICS_Windows.bat. Ακολουθείτε την αυτοματοποιημένη διαδικασία (που περιλαμβάνει και 2-3 reboot του κινητού). Είστε πλέον root. Εκτελέστε στο κινητό την εφαρμογή SuperSU και βεβαιωθείτε ότι κατά την έναρξή της κάνει update των binaries (ενημερώνει με popup μήνυμα). Κατεβάζετε από το Google Play την εφαρμογή Voodoo OTA Rootkeeper και εκτελέστε την. Πατήστε πρώτα το κουμπί “protect root” και κατόπιν το κουμπί “temp. Unroot”.

 

Απενεργοποιήστε το κινητό. Μπείτε πάλι στη recovery με τον τρόπο που περιγράφτηκε παραπάνω. Επιλέξτε και εκτελέστε “Wipe cache”. Επιλέξτε και εκτελέστε “apply Update from external Storage” και κατόπιν επιλέξτε το αρχείο αναβάθμισης που έχετε αποθηκεύσει στην κάρτα microSD. Περιμένετε την ολοκλήρωση της (μακράς) διαδικασίας. Εκτελέστε reboot. Η αναβάθμιση επιτεύχθηκε!

 

(Προαιρετικά, για την επαναφορά του root): Εκτελέστε στο κινητό την εφαρμογή Voodoo OTA Rootkeeper και πατήστε “Restore root”.

 

Τ Ε Λ Ο Σ

 

Ρε παίδες μία ερώτηση..απο ότι κατάλαβα αυτός ο οδηγός κάνει update apo ICS σε JB. Για να φλασάρεις μία ρομ έστω και official JB δεν πρέπει να είναι root το κινητό? Το δικό μου φοράει official ICS 4.0.4 χωρίς root, οπότε πρέπει να την rootάρω πρώτα ή το συμπεριλαμβάνει ο οδηγός?

Nokia 3310 -> Nokia 3410 -> Sony Ericson K700i -> Sony Ericson K800i -> iPhone 3G -> Motorola RAZR XT910 -> Nokia Lumia 1020 -> HTC 10
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες μία ερώτηση..απο ότι κατάλαβα αυτός ο οδηγός κάνει update apo ICS σε JB. Για να φλασάρεις μία ρομ έστω και official JB δεν πρέπει να είναι root το κινητό? Το δικό μου φοράει official ICS 4.0.4 χωρίς root, οπότε πρέπει να την rootάρω πρώτα ή το συμπεριλαμβάνει ο οδηγός?

Απλά ακολούθησε τις οδηγίες!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, ο οδηγός αυτός εφαρμόζεται και σε "απείραχτες" συσκευές, αλλά περιλαμβάνει και προαιρετικές οδηγίες για διατήρηση του root σε όσες συσκευές είναι rooted.

 

Επαναλαμβάνω ότι ο οδηγός ίσως να είναι "ξεπερασμένος", καθώς στο XDA υπάρχει το sbf της αγγλικής / ευρωπαϊκής 4.1.2 για απευθείας φλασάριαμα με RSDLite, όμως δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω, καθώς ούτε το έχω κάνει, ούτε έχω πλέον Razr στην κατοχή μου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες , οταν ανοιγω το wi-fi ,καμια φορα το κινητο κανει restarts ασταματητα μεχρι να προλαβω να κλεισω το wi-fi ,οποτε τα restarts σταματουν...Εχω την 4.1.2 αλλα οχι την official,,,Καμια ιδεα;
Link to comment
Share on other sites

Fifini τι rom ακριβώς φοράς στην συσκευή; Είναι custom, και αν ναι ποιά;

------------------------------------------------------------------

Περι carbon rom:

Η carbon με jbx kernel πάει μια χαρά. Έχει όμως ένα βασικό bug με το bluetooth που όταν τελειώνει μια συνομιλία το τηλέφωνω παγώνει και θέλει reboot(οχι πάντα αλλά πολύ συχνα). Έχω κόψει το bt για να την κρατήσω :lol:. Το θέμα είναι πως δεν είμαι σίγουρος αν είναι θέμα kernel ή rom. Στο xda άλλοι λένε πως είναι θέμα με τις 4.3 rom και άλλοι λένε για kernel(έβαλα jbx πριν προλάβω να τεστάρω).

 

Εχει άλλος carbon και bt; Έχει θέμα;

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Fifini τι rom ακριβώς φοράς στην συσκευή; Είναι custom, και αν ναι ποιά;

------------------------------------------------------------------

Περι carbon rom:

Η carbon με jbx kernel πάει μια χαρά. Έχει όμως ένα βασικό bug με το bluetooth που όταν τελειώνει μια συνομιλία το τηλέφωνω παγώνει και θέλει reboot(οχι πάντα αλλά πολύ συχνα). Έχω κόψει το bt για να την κρατήσω :lol:. Το θέμα είναι πως δεν είμαι σίγουρος αν είναι θέμα kernel ή rom. Στο xda άλλοι λένε πως είναι θέμα με τις 4.3 rom και άλλοι λένε για kernel(έβαλα jbx πριν προλάβω να τεστάρω).

 

Εχει άλλος carbon και bt; Έχει θέμα;

Το ιδιο προβλημα ειχα με slim 4.2.2 & carbon 4.2.2 τωρα που εβαλα την carbon 4.3.1 αλλαξα αυτοκινητο και δεν εχω ΒΤ προς το παρον...

 

με jbx kernel πως παει? το εκανες OC?

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα ειχα με slim 4.2.2 & carbon 4.2.2 τωρα που εβαλα την carbon 4.3.1 αλλαξα αυτοκινητο και δεν εχω ΒΤ προς το παρον...

 

με jbx kernel πως παει? το εκανες OC?

 

Σήμερα πέρασα την carbon χωρίς jbx και μέχρι τώρα δεν είχα κανένα θέμα με το bt(φτου φτου, μην το ματιάσω :) ). Με jbx ήταν λίγο πιο γρήγορη η συσκευή αλλά όχι τρελές διαφορές. O/c δεν έκανα.

 

Θα ξαναγράψω σε μερικές μέρες που θα το τεστάρω καλύτερα.

LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πέρασα την carbon χωρίς jbx και μέχρι τώρα δεν είχα κανένα θέμα με το bt(φτου φτου, μην το ματιάσω :) ). Με jbx ήταν λίγο πιο γρήγορη η συσκευή αλλά όχι τρελές διαφορές. O/c δεν έκανα.

 

Θα ξαναγράψω σε μερικές μέρες που θα το τεστάρω καλύτερα.

ωραια, τοτε θα περιμενω νεα σου πριν αλλαξω κερνελ :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου , τελικα η συμβιωση μου με το motorola τελειωσε πολυ πιο νωρις απο οτι περιμενα μιας και περα απο συσκευη αλλαξα και πλατφορμα.Καλη συνεχεια να εχετε.
Link to comment
Share on other sites

Καλή συνέχεια και σε σένα, αν και αν κρίνω από το αβαταρ σου σύντομα θα είσαι πάλι κοντά μας (τουλάχιστον στην πλατφόρμα :) )
Link to comment
Share on other sites

Mην το λες... Οχι τιποτα αλλο , αλλα εχω και το nexus 7 οποτε δε θα μου λειψει η αλλη πλατφορμα ;)
Link to comment
Share on other sites

Mην το λες... Οχι τιποτα αλλο , αλλα εχω και το nexus 7 οποτε δε θα μου λειψει η αλλη πλατφορμα ;)

οπότε να περιμένουμε αναλυτικές εντυπώσεις και διαφορές σε καποια στιγμή που θα έχεις χρόνο? ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι το καταλληλο θεμα εδω να πω κατι τετοιο , μεσω ΡΜ με τα χαρας να πω στον καθενα οτι παρατηρω... :)
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι ειναι το καταλληλο θεμα εδω να πω κατι τετοιο , μεσω ΡΜ με τα χαρας να πω στον καθενα οτι παρατηρω... :)

θα ανοιξω ενα vs λειτουργικων σε κανα μηνα ( να εχεις δει ολες τις πλευρες) και θα σε περιμενω ;)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 24++ ώρες με carbon 4.3 χωρίς jbx kernel έχω να πω πως τα προβλήματα που είχα, είχαν σχέση με τον jbx. To bt δουλεύει κανονικά και δεν είχα παγώματα ή κολλήματα. Θα έχει bugs η rom αλλά τίποτα σοβαρό ως τώρα για τα δικά μου δεδομένα. Ότι ανακαλύψω από bugs θα τα γράψω.
LG G8s - Lg g6 h870 -- Note 4 N910F(dead) stock 6.0.1 -- Sony Xperia Z 5.1.1 eXistenZ Y 4.0.0 -
Link to comment
Share on other sites

Μόλις έχουν περάσει μερικές μέρες πες μας και για την μπαταρία.

 

ίδια επίπεδα περίπου με τη stock, χωρίς jbx κι εγώ, η καλύτερη 4.3 που έχω δει μέχρι τώρα(με 2η την eclipse), χωρίς σοβαρά bugs.Btw, γιατί ρωτάτε τι προβλήματα έχει η κάθε custom?Ο καθένας θεωρεί σημαντικά, διαφορετικά πράγματα, δοκιμάστε και μετά αποφασίζετε τι σας ταιριάζει...Άντε να δω τι θα γίνει τώρα που είναι στα σκαριά η 4.4 και για μας...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Motorola RAZR XT910

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...