Jump to content

[iTunes] Προβλήματα - Απορίες


kosvou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας !!!

Καληνύχτα σας !!!

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 826
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπερα και απο μενα

 

καινουργιος στο ios και εχω καποιες αποριες και συνγχωστεμε εαν ηδη εχουν απαντηθει.

 

εχω επιλεξει στο itunes να γινεται στον υπολογιστη το backup και εχω απενεργοποιησει το icloud. αυτο που θα ηθελα να ξερω ειναι τι ακριβως κανει backup το προγραμμα στον υπολογιστη μου καθως ενω βρηκα το αρχειο μεσα στο σκληρο δεν καταφερα να βγαλω ακρη στο τι περιεχει αυτο το backup. (μουσικη?(οχο αγορασμενη), φωτο?, επαφες?, κατι αλλο?)

ευχαριστω προκαταβολικα σεοποιν/οποιους απαντησουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Από εδώ:

 

Εφεδρικά αντίγραφα iTunes

 

Από τον Mac ή το PC σας, μπορείτε να δημιουργήσετε ένα εφεδρικό αντίγραφο της συσκευής σας στο iTunes. Ο συγχρονισμός της συσκευής σας με τον υπολογιστή δεν είναι το ίδιο με τη δημιουργία ενός εφεδρικού αντιγράφου. Τα εφεδρικά αντίγραφα iTunes περιλαμβάνουν σχεδόν όλα τα δεδομένα και τις ρυθμίσεις της συσκευής σας. Τα εφεδρικά αντίγραφα iTunes δεν περιλαμβάνουν τα εξής:

  • Περιεχόμενο από το iTunes Store και το App Store ή PDF που έχετε κατεβάσει απευθείας στο iBooks (μπορείτε να δημιουργήσετε εφεδρικά αντίγραφα αυτού του περιεχομένου χρησιμοποιώντας τη Μεταφορά αγορών στο iTunes).
  • Περιεχόμενο που συγχρονίζεται από το iTunes, όπως MP3, CD, βίντεο, βιβλία και φωτογραφίες που έχετε εισαγάγει
  • Φωτογραφίες που είναι ήδη αποθηκευμένες στο cloud, όπως αυτές στη Ροή φωτό μου και στη Βιβλιοθήκη φωτογραφιών iCloud
  • Ρυθμίσεις του Touch ID
  • Πληροφορίες και ρυθμίσεις του Apple Pay
  • Δεδομένα των εφαρμογών Δραστηριότητας, Υγείας και Κλειδοθήκης (για να δημιουργήσετε εφεδρικά αντίγραφα αυτού του περιεχομένου, πρέπει να χρησιμοποιήσετε το Κρυπτογραφημένο εφεδρικό αντίγραφο στο iTunes).

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Είχα περάσει τις φωτογραφίες που είχα στην αντροιντ συσκευή μου στο iPhone.οποτε εάν θέλω να κάνω επαναφορά στο iPhone θα πρέπει να τις πάρω με copy paste τις φωτογραφίες και όταν ολοκληρωθεί να τις ξαναπερασω, σωστά;
Link to comment
Share on other sites

Είχα περάσει τις φωτογραφίες που είχα στην αντροιντ συσκευή μου στο iPhone.οποτε εάν θέλω να κάνω επαναφορά στο iPhone θα πρέπει να τις πάρω με copy paste τις φωτογραφίες και όταν ολοκληρωθεί να τις ξαναπερασω, σωστά;

 

Καλησπέρα φίλε μου. Έχεις πολλές επιλογές για να διαχειριστείς τα πολυμέσα σου. Προτείνω να τα συγχρονίσεις στο iCloud. Ρυθμίσεις > Φωτογραφίες και κάμερα > Βιβλιοθήκη φωτό iCloud.

Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την επιλογή την έχω ήδη απορρίψει γιατί έχω 20gb σε φώτο βίντεο και δεν με ενδιαφέρει να αγοράσω χώρο στο cloud. Οπότε από ότι καταλαβαίνω μόνο με copy paste του φακέλου μπορώ να κρατήσω κάποιας μορφή back up και όχι μέσω itunes
Link to comment
Share on other sites

Αυτήν την επιλογή την έχω ήδη απορρίψει γιατί έχω 20gb σε φώτο βίντεο και δεν με ενδιαφέρει να αγοράσω χώρο στο cloud. Οπότε από ότι καταλαβαίνω μόνο με copy paste του φακέλου μπορώ να κρατήσω κάποιας μορφή back up και όχι μέσω itunes

Γιατί δεν χρησιμοποιείς το google photos; Είναι πολύ πιο βολικό από το να κάνεις copy paste και μεταφορά μέσω itunes; Εφόσον έχεις και τα 2 OS τότε ειναι η καλύτερη επιλογή.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

γιατι με ενδιαφερει η τοπικη αποθηκευση και γιατι εχοντας χρησιμοποιησει και το google photos αλλα και το onedrive δεν με αφησαν ικανοποιημενο και προτιμω τον παλιομοδιτικο τροπο αποθηκευσης.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα σε όλη την παρέα,

έχω το εξής θέμα:

υπάρχει η δυνατότητα να συγχρονίζω 2 διαφορετικά iphone με ξεχωριστά δεδομένα το καθένα-ουσιαστικά επαφές διαφορετικές-, στο ίδιο pc, αλλά να έχουν το ίδιο apple id...

μέχρι τώρα για να το κάνω αυτό, χρησιμοποιούσα 2 ξεχωριστούς υπολογιστές, αλλά αυτό δεν εφικτό πλέον...

(προσωπικό τηλέφωνο που έχει άλλες επαφές από το επαγγελματικό τηλέφωνο που έχει άλλες και πολαπλάσιες επαφές...)

 

Μήπως άν δημιουργούσα ένα ξεχωριστό windows account και κάνοντας login σε αυτό συγχρόνιζα το 2ο iphone?

ή (νομίζω ότι αυτό ισχύει) τα itunes δεν αλλάζουν profile και θα αναγνωρίσουν την ίδια βιβλιοθήκη και δεδομένα μιας και θα πρόκειται για το ίδιο apple id....?

:confused::wacko::worry:

Τα φώτα σας please..

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Απλά στον ίδιο υπολογιστή φτιάξε 2 διαφορετικές βιβλιοθήκες. Μια βιβλιοθήκη για το ένα σου τηλέφωνο και άλλη μια βιβλιοθήκη για το άλλο σου τηλέφωνο. Και τα 2 θα έχουν το ίδιο apple id αλλά θα έχουν διαφορετικά δεδομένα το καθένα.

 

Απλά να ξέρεις ότι και πάλι τα 2 κινητά θα μοιράζονται δεδομένα, πχ φωτογραφίες, shared albums, εφαρμογές που θα κατεβάσεις στο ένα κινητό θα κατεβεί και στο άλλο κινητό, imessages, κλήσεις, και γενικά ότι σχετίζεται με το icloud.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιλαμβάνομαι ότι χρειάζεται πλήρη διαχωρισμό δεδομένων. Σε αυτήν την περίπτωση θεωρώ και εγώ πως είναι κομματάκι μπελαλίδικο λόγω συγχρονισμού μέσω icloud.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντιλαμβάνομαι ότι χρειάζεται πλήρη διαχωρισμό δεδομένων. Σε αυτήν την περίπτωση θεωρώ και εγώ πως είναι κομματάκι μπελαλίδικο λόγω συγχρονισμού μέσω icloud.

Όταν έχεις 2 βιβλιοθήκες τότε έχεις πλήρη διαχωρισμό δεδομένων στα δύο κινητά. Πχ στο στο iphone 1 έχω 5 εφαρμογές και στο iphone 2 έχω 10 άλλες εφαρμογές και ας είναι και οι 2 με το ίδιο apple id. Απλά θα πρέπει σε κάθε iphone να επιλέγεις και την σωστή βιβλιοθήκη. Θα πρέπει να έχεις κλειστό τον διακόπτη που κατεβάζει αυτόματα τις εφαρμογές, να κλείσεις το διακόπτη που μεταφέρονται οι κλήσεις στις υπόλοιπες συσκευές με το ίδιο apple id, φωτογραφίες κτλ.

 

Το θέμα είναι πως ότι σχετίζεται με το icloud τότε δεν μπορεί να διαχωριστεί. Αν αυτό θέλει να κάνει τότε δυστυχώς δεν γίνεται. Θα πρέπει να έχει διαφορετικά apple id.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις 2 βιβλιοθήκες τότε έχεις πλήρη διαχωρισμό δεδομένων στα δύο κινητά. Πχ στο στο iphone 1 έχω 5 εφαρμογές και στο iphone 2 έχω 10 άλλες εφαρμογές και ας είναι και οι 2 με το ίδιο apple id. Απλά θα πρέπει σε κάθε iphone να επιλέγεις και την σωστή βιβλιοθήκη. Θα πρέπει να έχεις κλειστό τον διακόπτη που κατεβάζει αυτόματα τις εφαρμογές, να κλείσεις το διακόπτη που μεταφέρονται οι κλήσεις στις υπόλοιπες συσκευές με το ίδιο apple id, φωτογραφίες κτλ.

 

Το θέμα είναι πως ότι σχετίζεται με το icloud τότε δεν μπορεί να διαχωριστεί. Αν αυτό θέλει να κάνει τότε δυστυχώς δεν γίνεται. Θα πρέπει να έχει διαφορετικά apple id.

ΉΣΟΥΝ σαφέστατος φίλε μου!

Θενκς!

:up:

paniwnioi...ligoi kai kaloi
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις 2 βιβλιοθήκες τότε έχεις πλήρη διαχωρισμό δεδομένων στα δύο κινητά. Πχ στο στο iphone 1 έχω 5 εφαρμογές και στο iphone 2 έχω 10 άλλες εφαρμογές και ας είναι και οι 2 με το ίδιο apple id. Απλά θα πρέπει σε κάθε iphone να επιλέγεις και την σωστή βιβλιοθήκη. Θα πρέπει να έχεις κλειστό τον διακόπτη που κατεβάζει αυτόματα τις εφαρμογές, να κλείσεις το διακόπτη που μεταφέρονται οι κλήσεις στις υπόλοιπες συσκευές με το ίδιο apple id, φωτογραφίες κτλ.

 

Το θέμα είναι πως ότι σχετίζεται με το icloud τότε δεν μπορεί να διαχωριστεί. Αν αυτό θέλει να κάνει τότε δυστυχώς δεν γίνεται. Θα πρέπει να έχει διαφορετικά apple id.

 

Συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενά σου. Αναφερόμουν αποκλειστικά στο κομμάτι iCloud, μια και το iTunes ασχολούμαι ελάχιστα και για τα απολύτως απαραίτητα.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενά σου. Αναφερόμουν αποκλειστικά στο κομμάτι iCloud, μια και το iTunes ασχολούμαι ελάχιστα και για τα απολύτως απαραίτητα.

Τότε δεν μπορείς να κάνεις τίποτα με το icloud. Αν θες κάτι τέτοιο στο icloud θα πρέπει να έχεις 2 λογαριασμούς icloud με διαφορετικά apple id.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Δεν σε χρεώνουν, απλά τα δεσμεύουν και θα σου τα επιστρέψουν μετά από λίγες μέρες.

 

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά !! Έχουν περάσει σχεδόν 2 μήνες και δεν μου επέστρεψαν τα χρήματα ακόμη !! Τι έγινε ακόμα δεν κάνανε την επαλήθευση της κάρτας μου; Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία !!!

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά !! Έχουν περάσει σχεδόν 2 μήνες και δεν μου επέστρεψαν τα χρήματα ακόμη !! Τι έγινε ακόμα δεν κάνανε την επαλήθευση της κάρτας μου; Καλή Χρονιά σε όλους με υγεία !!!

 

Καλησπέρα φίλε μου, έχεις κάνει κάποια αγορά αυτό το διάστημα; Έχεις ελέγξει εάν έχει χρεωθεί ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα φίλε μου, έχεις κάνει κάποια αγορά αυτό το διάστημα; Έχεις ελέγξει εάν έχει χρεωθεί ή όχι;

Όχι δεν έχω κάνει καμία αγορά στο appstore. Όταν δημιούργησα τον λογαριασμό apple ID τότε μου ζήτησε κάρτα αλλιώς δεν συνέχιζε τον λογαριασμό. Του έβαλα την χρεωστική μου και έκανε ανάληψη αυτό τι μικροποσό. Αλλά δεν το επέστρεψε ποτέ!!!

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχω κάνει καμία αγορά στο appstore. Όταν δημιούργησα τον λογαριασμό apple ID τότε μου ζήτησε κάρτα αλλιώς δεν συνέχιζε τον λογαριασμό. Του έβαλα την χρεωστική μου και έκανε ανάληψη αυτό τι μικροποσό. Αλλά δεν το επέστρεψε ποτέ!!!

 

Θα πρότεινα να κάνεις μία αγορά, μήπως γίνεται αφαίρεση της παρακράτησης.

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα να κάνεις μία αγορά, μήπως γίνεται αφαίρεση της παρακράτησης.

Προτείνεις κάποια εφαρμογή;

" Η αξιοπρέπεια κερδίζετε με πολλές πράξεις ...

χάνετε όμως με μία !!!!! " :cool:

Link to comment
Share on other sites

Προτείνεις κάποια εφαρμογή;

 

Μία που να σου είναι χρήσιμη, άνοιξε το App Store κι όποια πιστεύεις πως θα χρησιμοποιήσεις κατέβασέ τη Για παράδειγμα παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα απο μενα.αντιμετωπιζω ενα πορβλημα με το itunes στο pc.απ τη πρωτη φορα που το εγκατεστησα αντιμετωπιζα διαφορα προβληματα.μια δν ανοιγε,μια δν συνδεοταν στο store κτλ.πριν κανω το format το τελευταιο καιρο δουλευε μονο μ εκτελεση ασφαλης λειτουργιας του .exe κι οχι των WINDOWS!!!μετα το format ομως δν μπορω να το κανω να δουλεψει.δυο μερες τρ το παλευω και τπτ.

 

Εχω win10 64bit.Το τρεχω με συμβατοτητα win7 γτ στα win8 δεν τ΄ανοιγει καν.Αφου ανοιξει και το δουλευω οταν παω να κανω στγχρονισμο μου ζηταει παει εξουσιοδοτηση του pc.Παταω να την κανω κι αφου περναει κανα 2λεπτο μου πετα το μνμ οτι δν μπορει να συνδεθει στο store.εκανα και διαγνωση μεσω του itunes και ενω συνδεεται στο internet βγαζει απο κατω το μνμ "απετυχε η ασφαλης συνδεση στο itunes store".

 

Εχω κατεβασει αρκετες εκδοσεις απο αυτες που ετρεχαν στα 7αρια μεχρι και την 12.5.5.5!Σκαναρα ολο το pc με το antivirus τπτ.τσεκαρα firewall εχω επιτρεψει πληρη προσβαση.Για unistall reinstall δν το συζητω.και που εχω ψαξει για το μνμ παλι εχω κανει καποιες αλλαγες τπτ.

Να σημειωσω οτι στο pc του αδερφου μου που εχει win10 εχει την εκδοση 12.5.3.17 και τρεχει ανετα.κι αυτη που εβαλα παλι τπτ.

 

Μπορει καποιος να με βοηθησει γτ εκτος του οτι δν μπορω να σκευτω κατι αλλο εχω αρχισει και τα παιρνω;;;;; :X:(:mad:

Apple Iphone 8 Plus Red Edition
Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τις οδηγίες που θα βρεις εδώ.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα. Σήμερα για πρώτη φορά είπα να δημιουργήσω αντίγραφο ασφαλείας μέσω itunes. Όλα μια χαρά αλλά μόλις τελείωσε η διαδικασία ο ελεύθερος αποθηκευτικός χώρος του κινητού μου από 25 gb κατέβηκα στα 13. Ίσως είναι ηλίθια ερώτηση αλλά γιατί έγινε αυτό?
Το να είσαι Έλληνας είναι υπερηφάνεια, το να είσαι Πόντιος είναι τίτλος τιμής
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κάποια λογική αυτό που αναφέρεις. Τον διαθέσιμο αποθηκευτικό χώρο τον παρατήρησες στην μπάρα δεδομένων της εφαρμογής iTunes ή στη συσκευή σου;
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...