Jump to content

Help Desk: Προβλήματα και λύσεις για software+hardware


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Έχουν σβηστεί όλοι οι φάκελοι και τα αρχεία που είχα αποθηκευμένα στην SD card μου, ή μάλλον δεν μπορώ να τα δω.

Έχω την Kingston 512 ΜΒ, την οποία χρησιμοποιώ στο Qtek S100 εδώ και ένα χρόνο. Από χθες και χωρίς λόγο, μπαίνοντας στο Resco File Explorer του ppc στο φάκελο \Storage Card δεν βλέπω κανένα από τα αμέτρητα προγράμματα και παιγνίδια που είχα περασμένα στην κάρτα. Το μόνο που βλέπω είναι ένας φάκελος Cookies και το αρχείο ignore_my_docs. Δυστυχώς, μαζί με τα υπόλοιπα χάθηκε και το backup μου.

Όμως, όταν πατάω στα properties της κάρτας μου δείχνει ότι χρησιμοποιούνται 470 ΜΒ, δηλαδή όσα χρησιμοποιούνταν πρίν συμβεί αυτό το κρασάρισμα.

Όλα τα πιο πάνω ισχύουν και όταν βάλω την κάρτα μου στο card reader του pc μου.

Το τελευταίο πράγμα που είχα κάνει στο ppc, πριν να συμβεί αυτό, ήταν να εγκαταστήσω το Pocket Informant. Πρώτη φορά το εγκατέστησα. Όμως το εγκατέστησα στην κάρτα και όχι στην κεντρική μνήμη. Μετά την εγκατάσταση, έκανα μερικές αλλαγές στις επαφές μου, μέσω του Pocket Informant και αν θυμάμαι καλά, μόλις πάτησα οκ μετά τις αλλαγές, το ppc έκανε restart από μόνο του και μετά από αυτό προέκυψε το πιο πάνω πρόβλημα.

Σας παρακαλώ, όποιος γνωρίζει τι πρέπει να κάνω ας βοηθήσει, γιατί στην κάρτα μου είχα και πάρα πολλά skins και themes για τα προγράμματα που χρησιμοποιώ, τα οποία μου πήραν ώρες ατέλειωτες για να τα φτιάξω και δυστυχώς δεν τα έχω αποθηκεύσει κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

φιλε μου ειναι ανεπιτρεπτο να μην κρατησεις backup στο pc σου,

δυστυχως το ιδιο επαθα και εγω πριν ενα 2μηνο και απο τοτε εβαλα μυαλο!

οι καρτες δυστυχως πολλες φορες κρασαρουν.

τωρα αν ξερεις καποιος κατι παραπανω ας βοηθησει, εγω παντως χρησιμοποιω ενα προγραμμα για το pc το getitback http://66.249.93.104/search?q=cache:_Xb2ktbWOZYJ:www.runtime.org/+getdataback&hl=el&gl=gr&ct=clnk&cd=1&lr=lang_en|lang_el το οποιο ειναι το καλυτερο απο οσα εχω δοκιμασει και με εχει βοηθησει σε αναλογες περιπτωσεις να ανακτησω μεχρι και το 98% των δεδομενων ακομα και αν εχω κανει φορματ στον δισκο! απλα δεν πρεπει να εχει ξαναγραφτει απο πανω ο δισκος.

αυτο λοιπον που μπορεις να κανεις ειναι μεσω του προγραμματος αυτου να ανακτησεις μεσω card reader τα δεδομενα της καρτας σου και να ευχεσαι να ειναι και το backup μεσα σε αυτα

Sudamerica Grace-Tchen Tchen

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα WM5 μηχανημα θελω να βλεπω τα email μου απο otenet & gmail. Αν κανω τις ρυθμισεις, το mail θα κατεβαινει στο ppc η θα μπορω να το βλεπω και απο το pc αργοτερα?
Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Έχουν σβηστεί όλοι οι φάκελοι και τα αρχεία που είχα αποθηκευμένα στην SD card μου, ή μάλλον δεν μπορώ να τα δω.

Έχω την Kingston 512 ΜΒ, την οποία χρησιμοποιώ στο Qtek S100 εδώ και ένα χρόνο. Από χθες και χωρίς λόγο, μπαίνοντας στο Resco File Explorer του ppc στο φάκελο \Storage Card δεν βλέπω κανένα από τα αμέτρητα προγράμματα και παιγνίδια που είχα περασμένα στην κάρτα. Το μόνο που βλέπω είναι ένας φάκελος Cookies και το αρχείο ignore_my_docs. Δυστυχώς, μαζί με τα υπόλοιπα χάθηκε και το backup μου.

Όμως, όταν πατάω στα properties της κάρτας μου δείχνει ότι χρησιμοποιούνται 470 ΜΒ, δηλαδή όσα χρησιμοποιούνταν πρίν συμβεί αυτό το κρασάρισμα.

Όλα τα πιο πάνω ισχύουν και όταν βάλω την κάρτα μου στο card reader του pc μου.

Το τελευταίο πράγμα που είχα κάνει στο ppc, πριν να συμβεί αυτό, ήταν να εγκαταστήσω το Pocket Informant. Πρώτη φορά το εγκατέστησα. Όμως το εγκατέστησα στην κάρτα και όχι στην κεντρική μνήμη. Μετά την εγκατάσταση, έκανα μερικές αλλαγές στις επαφές μου, μέσω του Pocket Informant και αν θυμάμαι καλά, μόλις πάτησα οκ μετά τις αλλαγές, το ppc έκανε restart από μόνο του και μετά από αυτό προέκυψε το πιο πάνω πρόβλημα.

Σας παρακαλώ, όποιος γνωρίζει τι πρέπει να κάνω ας βοηθήσει, γιατί στην κάρτα μου είχα και πάρα πολλά skins και themes για τα προγράμματα που χρησιμοποιώ, τα οποία μου πήραν ώρες ατέλειωτες για να τα φτιάξω και δυστυχώς δεν τα έχω αποθηκεύσει κάπου αλλού.

 

kalimera

thn karta meso toy activesync tin diabazi sosta?

piese tin karta me to xeri soy mipos den kani epafi ( to exo pa8i kai ego)

mpori na ftaiei episis o card reader toy pc?

dokimase episis na kanis hard reset xoris thn sd epano

afoy oloklirosi baltin meta

kai kane soft reset

dokimase an balis alli sd ean exis kai na dis ean tin anagnorisi sosta

dokimase tin lisi poy soy proteine o 71spyros

an oxi mallon ta exases

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

λοιπον συμβαινει το εξης

εχω δηλωσει ενα hardware button (αυτο της καμερας) να μου ανοιγει τον task manager και αυτο οντως συμβαινει, οταν ομως κανω σοφτ ρεσετ τοτε επανερχεται η λειτουργια της καμερας. εκτος απο τασκ μανατζερ οτι αλλο και να το δηλωσω παλι τα ιδια μου κανει. ενω το hardware button για τις σημειωσεις που το εχω δηλωσει κατι αλλο δουλευει παντα μια χαρα!:wacko:

καμμια ιδεα?:mad:

Sudamerica Grace-Tchen Tchen

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Μπορει, αλλα οι περισσοτερες εφαρμογες ειναι συμβατες. Εγω με τα 5αρια, ζητημα να μην δουλευουν 3ς εφαρμογες απο την συλλογη μου (τα περισσοτερα ειναι για τα 2003)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικα δοκίμασα την πρόταση του 71Σπύρος ("βρήκα" το πρόγραμμα με τη βοήθεια του) κ με βοήθησε αρκετά αυτό, αν και οι φάκελοι που επανήρθαν δεν είχαν τα ονόματα που είχαν πριν γίνει το κρας (μου εμφάνισε κάπου 100 φακέλους με ανακατωμένα τα φάιλς που αρχικά περιείχαν). Έψαξα όμως και βρήκα τα περισσότερα φάιλς που ήθελα, έστω και μέσα από τους ανώνυμους φακέλους.

Ευχαριστώ και τον 71SPYROS και τον exoristos για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δοκίμασα την πρόταση του 71Σπύρος ("βρήκα" το πρόγραμμα με τη βοήθεια του) κ με βοήθησε αρκετά αυτό, αν και οι φάκελοι που επανήρθαν δεν είχαν τα ονόματα που είχαν πριν γίνει το κρας (μου εμφάνισε κάπου 100 φακέλους με ανακατωμένα τα φάιλς που αρχικά περιείχαν). Έψαξα όμως και βρήκα τα περισσότερα φάιλς που ήθελα, έστω και μέσα από τους ανώνυμους φακέλους.

Ευχαριστώ και τον 71SPYROS και τον exoristos για τη βοήθεια!

 

kalimera

 

na kanis panta backup nai na to kratas kai sto pc

telos kalo ola kala :)

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

Pws dexomai ena arxeio mesw bluetooth se eten m600+; exw energopoiisei to bluetoothm alla vgazei i apostoli apetixe, na steilw mporw.

 

Ta katafera telika

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στις Ρυθμίσεις/Ασύρματη Αποστολή και τσέκαρε το Λήψη όλων των ασύρμ. αποστολών.

Προφανώς το έχουν μεταφράσει λάθος καθώς θα έπρεπε να γράφει αποστολών/λήψεων.

Link to comment
Share on other sites

Sinadelfoi .......

Eimai katoxos enos XDA Atom Exec edo kai 10 meres

Ola pane kala

Alla tora skeftome na valo mia karta tis Cosmote pou exei dio noumera

Ti lete ep aftou tha doulepsei me to litourgiko pou exo WM5, gia einai thema kataskevis tou ppc aftou ????????

Exei kaneis Tetia karta Sim se ppc?????

Link to comment
Share on other sites

και μενα το ιδιο κανει!!:p μαλλον bug

 

λοιπον τελικα βρηκα λυση με το AE button plus

1. δεν χανει κανενα hardware button την ρυθμιση:D

2.μπορω να βαλω μεχρι 4 λειτουργιες σε καθε hardware button:D

Sudamerica Grace-Tchen Tchen

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω το Qtek S200 και εχω ενα προβλημα ,

εχει χαθει απο το μενου (Εναρξη) η επιλογη Ρυθμισεις και δεν μπορω να μπω στο μενου ,θελω να παω στην επιλογη εαν θυμαμαι καλα λεγεται Καθαρισμος Μνημης, που δισγραφει τα Παντα .

Μπορειτε να με βοηθησετε πως θα βρω το μενου αυτο.

htc Kaiser
Link to comment
Share on other sites

Me poio programma mporw na exw anagnwrisi grafis gia eisodo?
Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

TCPMP

 

Freeware είναι...

Otan epilegw na katevasw to programma, mou vgazei tin akolouthi selida, katevasa ola ta 0,71, ektos apo to smartphone.exe

Kai to smartphone setup katevazw? ipothetw pws oxi

 

http://corecodec.org/frs/?group_id=53&release_id=224#r224

 

Βασικα με λίγο πειραματισμό βρήκα πως για το ετεν μου χρειαζοταν μονο ενα αρχείο

Apple iPhone 3G, Nokia: 3110, 3210, 3330, 8210, 6150, 3410, 6610, 6230, 6670, 6270, N70, 6131, E50, 6500 slide, 1680, E51, 6220c, NEC N400i, Sharp GX17, ETEN: M600+ SE: T610, K800i, W580i(x2), K810i, P990i, W20i(zylo), X10 mini pro, ZTE Blade, LG Optimus Black Now: Apple iPhone 3G, Sony Xperia U
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω για driver-προγραμμα που μεσω irDA να χρησιμοποιει το GPRS modem (στη χειροτερη απλη κληση) κινητου. Για Windows mobile 2003

To pocket pc δεν εχει bluetooth,wi-fi και SDIO...η μονη ασυρματη επικοινωνια ειναι οι υπερυθρες. Υπαρχει κατι τετοιο ?

Το μέλος έχει τη δυνατότητα προσθήκης εικόνας στην υπογραφή του με την χρήση του κώδικα «img», αρκεί αυτή να μην υπερβαίνει σε διαστάσεις τα 420x150 pixels και το μέγεθός της να μην υπερβαίνει τα 16.384 bytes.
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω για driver-προγραμμα που μεσω irDA να χρησιμοποιει το GPRS modem (στη χειροτερη απλη κληση) κινητου. Για Windows mobile 2003

To pocket pc δεν εχει bluetooth,wi-fi και SDIO...η μονη ασυρματη επικοινωνια ειναι οι υπερυθρες. Υπαρχει κατι τετοιο ?

 

Για δοκίμασε το Connect Manager από την BVRP.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

Έχουν σβηστεί όλοι οι φάκελοι και τα αρχεία που είχα αποθηκευμένα στην SD card μου, ή μάλλον δεν μπορώ να τα δω.

Έχω την Kingston 512 ΜΒ, την οποία χρησιμοποιώ στο Qtek S100 εδώ και ένα χρόνο. Από χθες και χωρίς λόγο, μπαίνοντας στο Resco File Explorer του ppc στο φάκελο \Storage Card δεν βλέπω κανένα από τα αμέτρητα προγράμματα και παιγνίδια που είχα περασμένα στην κάρτα. Το μόνο που βλέπω είναι ένας φάκελος Cookies και το αρχείο ignore_my_docs. Δυστυχώς, μαζί με τα υπόλοιπα χάθηκε και το backup μου.

Όμως, όταν πατάω στα properties της κάρτας μου δείχνει ότι χρησιμοποιούνται 470 ΜΒ, δηλαδή όσα χρησιμοποιούνταν πρίν συμβεί αυτό το κρασάρισμα.

Όλα τα πιο πάνω ισχύουν και όταν βάλω την κάρτα μου στο card reader του pc μου.

Το τελευταίο πράγμα που είχα κάνει στο ppc, πριν να συμβεί αυτό, ήταν να εγκαταστήσω το Pocket Informant. Πρώτη φορά το εγκατέστησα. Όμως το εγκατέστησα στην κάρτα και όχι στην κεντρική μνήμη. Μετά την εγκατάσταση, έκανα μερικές αλλαγές στις επαφές μου, μέσω του Pocket Informant και αν θυμάμαι καλά, μόλις πάτησα οκ μετά τις αλλαγές, το ppc έκανε restart από μόνο του και μετά από αυτό προέκυψε το πιο πάνω πρόβλημα.

Σας παρακαλώ, όποιος γνωρίζει τι πρέπει να κάνω ας βοηθήσει, γιατί στην κάρτα μου είχα και πάρα πολλά skins και themes για τα προγράμματα που χρησιμοποιώ, τα οποία μου πήραν ώρες ατέλειωτες για να τα φτιάξω και δυστυχώς δεν τα έχω αποθηκεύσει κάπου αλλού.

 

Με τη βοήθεια ενός προγράμματος που πρότεινε ο φίλος 71SPYROS επανήρθαν αρκετά φάιλς που είχα στην κάρτα, αλλά όχι όλα. Μέσα σ' αυτά που επανέφερα ήταν και το backup που είχα κάνει με το Spb backup, αλλά μου ήταν άχρηστο επείδή όλα τα προγράμματα τα είχα αποθηκευμένα στην κάρτα (τίποτα στο Program Files της κύριας μνήμης).

Επομένως έπρεπε να κάνω ενα hard-reset και να τα ξαναπεράσω όλα στην κάρτα. Χθες το μεσημέρι επιτέλους βρήκα καιρό να το κάνω αυτό. Έκατσα

5-6 ώρες μπρόστα από τον υπολογιστή και πέρασα κάμποσα προγράμματα, ευτυχώς όχι όλα. Αυτή τη φορά τα πέρασα σε καινούρια κάρτα, την οποία δεν είχα χρησιμοποιήσει μέχρι τώρα. Το απόγευμα βγήκα για καφέ και το S100 δούλευε κανονικά. Το βράδυ γύρισα στο σπίτι και άναψα τον υπολογιστή να περάσω κ τα υπόλοιπα. Συνδέω το S100 με τον υπολογιστή, κ μόλις περνάω το Spb Diary 2 (το είχα ήδη περάσει από το μεσημέρι, αλλά ανακάλυψα ότι ήταν παλιά βέρσιον) το μηχανάκι τα παίζει κ πάλι. Δεν ανταποκρίνεται. Μέτα από 1-2 σοφτ-ρισέτ ανακαλύπτω ότι μου συνέβηκε κ πάλι το ίδιο πράγμα.

Σβηστήκανε όλοι οι φάκελοι από την κάρτα (εκτός από έναν, τα e-books μου). Η μόνη διαφορά αυτή τη φορά είναι πως μου δείχνει ότι η κάρτα είναι όντως άδεια. Την πρώτη φορά μου έδειχνε ότι χησιμοποιούνται 470ΜΒ χωρίς όμως να μπορώ να τα δω.

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει τι μπορεί να πηγαίνει στραβά, για να μην κάτσω να τα ξαναπεράσω άδικα και να τα παίξει πάλι η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

1.οταν κανεις backup με το spb θα κανεις custom backup και εκει που σου λεει τι θες να κανεις backup θα επιλεγεις την storage card και μετα θα πατας τα options και θα τσεκαρεις οτι θελεις, πραγμα που σημαινει οτι θα σου κρατα backup και την storage card και την storage αν την επιλεξεις και αυτη. αρα το backup που θα εχεις θα ειναι πληρες, που σημαινει πληρη επαναφορα των παντων στην κακια στιγμη που μπορει να προκυψει

2.ειχα παθει το ιδιο με το egress οπου οταν με ρωτησε αν θελω να χρησιμοποιησω τον default φακελο ή να δημιουργησω νεο, εγω επελεξα νεο στην storage card και αυτο απο οτι καταλαβα θεωρησε δικο του τον χωρο, καθαρισε τα παντα (3,4 giga!):w00t: και μου εφτιαξε τον δικο του φακελο. 30 εγκεφαλικα επαθα.:dizzy: απο τοτε φουλ backup me spb αλλα τα στανταρ αρχεια της storage card οπως μουσικη βιντεο τα αντιγραφω σε φακελο στο pc. αρα δες αν σου δημιουργει προβλημα με συγκεκριμενο προγραμμα μονο.

3.αν σου το κανει τυχαια με διαφορα προγραμματα, τοτε αφου αλλαξες και καρτα δεν μπορω να σκεφτω κατι διαφορετικο απο προβλημα κινητου

Sudamerica Grace-Tchen Tchen

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...