Jump to content

Help Desk: Προβλήματα και λύσεις για software+hardware


Alexkass
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ (S 200)

Yποθέτω οτι το πρόβλημα το προκαλεί κάποιο από τα προγράμματα στο today screen.

Εγω έχω τα ilauncher, phone alarm, spb weather, todaytime

Σε μένα εκτός απο το πρόβλημα που αναφέρεις οταν πάω να κάνω ευθυγράμμιση στην κεφαλλίδα πάνω αντι της λέξεις ευθυγράμμιση μου βγάζει τετραγωνάκια και τις περισσότερες φορές κολλάει κατά την διάρκεια της ευθυγράμμισης στο τελευταίο πάνω δεξιά κλικ του σταυρού με αποτέλεσμα να θέλει soft reset.

Αν κάποιο απο τα παιδιά ξέρει την λύση ας βοηθήσει.

 

Το δικό μου πρόβλημα είναι ακόμα πιο περίεργο.

Όταν έχω εγκατεστημένo τo ελληνικό πληκτρολόγιο και ελληνική γλώσσα (paragon software)το οποίο κατάβασα κανονικότατα από το site της HP και για το οποίο πλήρωσα(όχι κανένα σπασμένο δλδ και τέτοια) με κάτι μονάδες που έχεις μπόνους από την αγορά, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κάνω aligh την οθόνη.Μόλις μπαίνω στο συγκεκριμένο μενού κολλάει και θέλει soft reset.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα!!! Έχω χοντρό πρόβλημα με το Μio P350. Αφού πήγα να του εγκαταστήσω κατι προγραμματάκια και έκανε Reset μου εμφανισε άσπρη οθόνη. Δοκίμασα να του κάνω Hard Reset με το joystick προς τα επάνω αλλά τίποτα.Κάπου έιχα δει ένα αλλο κολπάκι με το joystick προς τα κάτω όπου εμφανίζεται ένα μενού με εντολές. Εκεί είχε μια εντολή "low level format". Αφού την επελεξα και έκανε format μετά δεν άναψε πάλι.Τώρα μπαίνω μόνο στο μενου με τις εντολές. Έχουν σβηστεί τα Windows? Tι μπορώ να κάνω? Με την εγγύηση θα έχω πρόβλημα?
Link to comment
Share on other sites

προς Teokap

 

αν δεν έχεις αυθεντική έκδοση του pocket mechanic, μην το ξαναεγκαταστήσεις στο μηχάνημά σου.

 

Είναι γνωστό ότι δεν συμπαθεί τους πειρατές και τους χαλάει τις κάρτες.:ninja:

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

@Muck Smith

 

αν δεν έχεις αυθεντική έκδοση του pocket mechanic, μην το ξαναεγκαταστήσεις στο μηχάνημά σου.

 

Είναι γνωστό ότι δεν συμπαθεί τους πειρατές και τους χαλάει τις κάρτες

 

@ddr2

Το δικό μου πρόβλημα είναι ακόμα πιο περίεργο.

Όταν έχω εγκατεστημένo τo ελληνικό πληκτρολόγιο και ελληνική γλώσσα (paragon software)το οποίο κατάβασα κανονικότατα από το site της HP και για το οποίο πλήρωσα(όχι κανένα σπασμένο δλδ και τέτοια) με κάτι μονάδες που έχεις μπόνους από την αγορά, ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ να κάνω aligh την οθόνη.Μόλις μπαίνω στο συγκεκριμένο μενού κολλάει και θέλει soft reset.

 

φιλε Muck Smith

Φαίνετε οτι και τα original soft εχουν αντιπάθειες μερικες φορές στους αμοιρους αγοραστές τους:lol:

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

προς Teokap

 

αν δεν έχεις αυθεντική έκδοση του pocket mechanic, μην το ξαναεγκαταστήσεις στο μηχάνημά σου.

 

Είναι γνωστό ότι δεν συμπαθεί τους πειρατές και τους χαλάει τις κάρτες.:ninja:

 

Δίκιο έχεις...

 

Και να σκεφτείς οτι η τιμή του είναι περίπου η μισή απο αυτήν της κάρτας...:cry:

 

Btw... λέτε να γράφτηκε και τίποτα στο pda και να έχω προβλήματα ΚΑΙ με την καινούρια κάρτα, μετά απο hard reset?

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
παιδια καποιος ειχε δωσει link αλλα δεν το βρισκω για skins του spb weather που μπορω να βρω;thanks;)
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις...

 

Και να σκεφτείς οτι η τιμή του είναι περίπου η μισή απο αυτήν της κάρτας...:cry:

 

Btw... λέτε να γράφτηκε και τίποτα στο pda και να έχω προβλήματα ΚΑΙ με την καινούρια κάρτα, μετά απο hard reset?

 

 

Nope, αν κάνεις format το μηχάνημά σου είναι όπως όταν το πήρες.

Καθάρισέ το λοιπόν, και να ξαναστήσε το από την αρχή.

Αντε, καλό κουράγιο:)

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

...φιλε Muck Smith

Φαίνετε οτι και τα original soft εχουν αντιπάθειες μερικες φορές στους αμοιρους αγοραστές τους:lol:

 

 

(θέλω να ελπίζω ότι) κάνεις πλάκα,

αν κρίνω σωστά από το smiley .

 

Θα βρω την ευκαιρία όμως για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις από τους νέους χρήστες:

 

Τα προγράμματα κανονικά φτιάχνονται για να δουλεύουν. Λογικό :D

Υπάρχουν όμως πάρα πολλά μοντέλα στην αγορά, και παρότι το λειτουργικό είναι ίδιο, έχουν αρκετές διαφορές μεταξύ τους (για παράδειγμα ο βιομετρικός έλεγχος ασφαλείας που χρησιμοποιεί η ΗΡ εμπόδιζε ένα γνωστό πρόγραμμα να κάνει back up!). Επίσης υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί εγκατεστημένων προγραμμάτων ανά συσκευή.

Συνεπώς υπάρχει πάντα περίπτωση κάποιο να μην δουλέψει, ειδικά όσα είναι της κατηγορίας «hacking», add-on, utilities.

 

 

Τέλος είναι γνωστό ότι κάποιoι προγραμματιστές επιλέγουν τη δημιουργία προβλημάτων ως άμυνα προς την πειρατία.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επειδή εδώ και ένα μήνα χρεώνομαι τα unicode μηνύματα (70 χαρακτήρες) ξέρει κανείς κάποιο πρόγραμμα για το hp 6915 που έχει τετράγωνη οθόνη? το phone plus δεν φαίνεται καλά στην οθόνη. Ευχαριστώ πολύ!!
Link to comment
Share on other sites

Μετά από χρήση διαφόρων προγραμμάτων, η μνήμη του κινητού μου γεμίζει και αναγκάζομαι να κάνω soft reset για να επανέλθει στα "πραγματικά" επίπεδα.

Κλείνω τα προγράμματά μου με το wisbar, επισης στο standar task manager που υπάρχει στη συσκευή φαίνεται να έχουν κλείσει τα πάντα, αλλά τιποτα... Η μνήμη δεν λέει να μειωθεί.

Τι συμβαίνει; Μήπως χρειάζομαι άλλο task manager;

Έχω S-100 με WM SE.

Link to comment
Share on other sites

Guest lagoudakis
δυστυχως το reset ειναι μονοδρομος.κανενας task manager δεν εχω δει να επαναφερει την μνημη 100%στα πραγματικα επιπεδα
Link to comment
Share on other sites

Nope, αν κάνεις format το μηχάνημά σου είναι όπως όταν το πήρες.

Καθάρισέ το λοιπόν, και να ξαναστήσε το από την αρχή.

 

Αντε, καλό κουράγιο:)

 

(μεγάλη κουβέντα..) :lol:

 

Καλημέρα,

 

Για να επανέλθω στο θέμα που με απασχολεί αυτές τις μέρες, ...ξανασετάρω το N-560 με την τρίτη κάρτα που αγόρασα, (χάλασε και η δεύτερη αμέσως) ΜΟΝΟ με τα προγράμματα που πραγματικά χρειάζομαι και με μεγάλη προσοχή... :rolleyes:

 

Οι τεχνικοί που είδαν τις δύο κάρτες, δεν πιστεύαν στα μάτια τους...:wacko:

Δοκιμάστηκε να γίνει format και μέσω linux, πάλι χωρίς αποτέλεσμα.

Οι κάρτες έχουν απ' ότι μου είπαν, εγγύηση εφ' όρου ζωής, και περιμένουμε αντικατάσταση. Υπάρχει μιά πολύ μικρή πιθανότητα, να έχουν ασυμβατότητα με το συγκεκριμένο pda.

 

Πάντως, μέχρι στιγμής ΚΑΙ οι δύο, καταστράφησαν μετά απο απεγκατάσταση προγράμματος (διαφορετικού κάθε φορά) και restart. Ακόμη, δεν δοκίμασα να απεγκαταστήσω πρόγραμμα, απο τη νέα κάρτα (και θα το αποφύγω σαν το διάολο).:rolleyes:

 

 

Θέλω να πώ ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στο Νάσο (exoristos), που με βοήθησε και συνεχίζει να με βοηθάει στα πρώτα μου βήματα, με μεγάλη υπομονή... :respect:

Link to comment
Share on other sites

(μεγάλη κουβέντα..) :lol:

 

Καλημέρα,

 

Για να επανέλθω στο θέμα που με απασχολεί αυτές τις μέρες, ...ξανασετάρω το N-560 με την τρίτη κάρτα που αγόρασα, (χάλασε και η δεύτερη αμέσως) ΜΟΝΟ με τα προγράμματα που πραγματικά χρειάζομαι και με μεγάλη προσοχή... :rolleyes:

 

Οι τεχνικοί που είδαν τις δύο κάρτες, δεν πιστεύαν στα μάτια τους...:wacko:

Δοκιμάστηκε να γίνει format και μέσω linux, πάλι χωρίς αποτέλεσμα.

Οι κάρτες έχουν απ' ότι μου είπαν, εγγύηση εφ' όρου ζωής, και περιμένουμε αντικατάσταση. Υπάρχει μιά πολύ μικρή πιθανότητα, να έχουν ασυμβατότητα με το συγκεκριμένο pda.

 

Πάντως, μέχρι στιγμής ΚΑΙ οι δύο, καταστράφησαν μετά απο απεγκατάσταση προγράμματος (διαφορετικού κάθε φορά) και restart. Ακόμη, δεν δοκίμασα να απεγκαταστήσω πρόγραμμα, απο τη νέα κάρτα (και θα το αποφύγω σαν το διάολο).:rolleyes:

 

 

Θέλω να πώ ένα πολύ μεγάλο ευχαριστώ στο Νάσο (exoristos), που με βοήθησε και συνεχίζει να με βοηθάει στα πρώτα μου βήματα, με μεγάλη υπομονή... :respect:

 

το ενα χερι νιβει το αλλο και τα δυο το πρόσωπο λεει η λαική ρήση:lol:

Πολυ αργότερα βλέπεις οσα είδες
Link to comment
Share on other sites

(θέλω να ελπίζω ότι) κάνεις πλάκα,

αν κρίνω σωστά από το smiley .

 

Θα βρω την ευκαιρία όμως για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις από τους νέους χρήστες:

 

Τα προγράμματα κανονικά φτιάχνονται για να δουλεύουν. Λογικό :D

Υπάρχουν όμως πάρα πολλά μοντέλα στην αγορά, και παρότι το λειτουργικό είναι ίδιο, έχουν αρκετές διαφορές μεταξύ τους (για παράδειγμα ο βιομετρικός έλεγχος ασφαλείας που χρησιμοποιεί η ΗΡ εμπόδιζε ένα γνωστό πρόγραμμα να κάνει back up!). Επίσης υπάρχουν άπειροι συνδυασμοί εγκατεστημένων προγραμμάτων ανά συσκευή.

Συνεπώς υπάρχει πάντα περίπτωση κάποιο να μην δουλέψει, ειδικά όσα είναι της κατηγορίας «hacking», add-on, utilities.

 

 

Τέλος είναι γνωστό ότι κάποιoι προγραμματιστές επιλέγουν τη δημιουργία προβλημάτων ως άμυνα προς την πειρατία.

 

Καλά, σε γενικές γραμμές συμφωνώ, αλλά το δικό μου πρόβλημα γίνεται ακόμα και εγκαθιστώντας το πρόγραμμα της paragon πάνω σε καθαρά windows(δηλαδή χωρίς να έχω ακόμα εγκαταστήσει κανένα άλλο πρόγραμμα).

Αnyway...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Γεια, το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης: Αγορασα ενα HP iPaq hw6965 απο το Hong Kong (hw6915 στην Ευρωπη) πριν απο σχεδον δυο μηνες.

Εντελως ξαφνικα η οθονη σταματησε να απεικονιζει τα χρωματα οπως πρεπει αλλα με μειωμενη ποιοτητα. (Δηλαδη για να γινω πιο κατανοητος τα εμφανιζει με τον ιδιο τροπο οπως οταν μειωνω το color quality του desktop μου απο 32 bit σε 16 bit).

Πως μπορει να συναιβηκε κατι τετοιο και πως μπορει να επιλυθει το συγκεκριμενο προβλημα; :confused:

Δεν ξερω καταποσο εγινα κατανοητος... :wacko:

Θα ηθελα να ακουσω εισηγησεις σας παρακαλω...

Thanks

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. Εχω δυο ερωτησουλες.

 

Με το benq P50 πως μπορω να ακουσω mp3 μεσω Bluetooth stereo hands-free?

 

Ακομα, ποιο software να χρησιμοποιησω για να γραφω ελληνικα? Ενημερωνω πως εχει qwerty πληκτρολογιο και θα ηταν πολυ βολικο να χρησιμοποιητο και αυτο με ελληνικα :D

Link to comment
Share on other sites

γεια σας. Εχω δυο ερωτησουλες.

 

Με το benq P50 πως μπορω να ακουσω mp3 μεσω Bluetooth stereo hands-free?

 

Ακομα, ποιο software να χρησιμοποιησω για να γραφω ελληνικα? Ενημερωνω πως εχει qwerty πληκτρολογιο και θα ηταν πολυ βολικο να χρησιμοποιητο και αυτο με ελληνικα :D

 

Ψάξε για το AEKeyboard, είναι δωρεάν.

Παίξε λίγο με τα διαθέσιμα ελληνικά layouts, θα βρεις κάποιο που να ανταποκρίνεται.

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια, το προβλημα που αντιμετωπιζω ειναι το εξης: Αγορασα ενα HP iPaq hw6965 απο το Hong Kong (hw6915 στην Ευρωπη) πριν απο σχεδον δυο μηνες.

Εντελως ξαφνικα η οθονη σταματησε να απεικονιζει τα χρωματα οπως πρεπει αλλα με μειωμενη ποιοτητα. (Δηλαδη για να γινω πιο κατανοητος τα εμφανιζει με τον ιδιο τροπο οπως οταν μειωνω το color quality του desktop μου απο 32 bit σε 16 bit).

Πως μπορει να συναιβηκε κατι τετοιο και πως μπορει να επιλυθει το συγκεκριμενο προβλημα; :confused:

Δεν ξερω καταποσο εγινα κατανοητος... :wacko:

Θα ηθελα να ακουσω εισηγησεις σας παρακαλω...

Thanks

 

Αν έγινε εντελώς ξαφνικά όπως γράφεις, κι όχι κατόπιν εγκατάστασης κάποιου προγράμματος, επικοινώνησε με την αντιπροσωπεία.

 

Αν δεν πρόκειται για hradware πρόβλημα, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ως πιθανή αιτία είναι το κρύο :cold:

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για το AEKeyboard, είναι δωρεάν.

Παίξε λίγο με τα διαθέσιμα ελληνικά layouts, θα βρεις κάποιο που να ανταποκρίνεται.

 

Δουλευει με το Greek Ipaq layout :D

 

Σε ευχαριστω! Αλλα γραφει μονο μεχρι 70 ειτε κεφαλαια ειτε μικρα... Ξερεις αμα μπορω να το κανω 160? μονο με αγγλικα παει :(

 

(παντως το προγραμματακι λεει!)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Μια ερώτηση:Πως γίνεται να βάλω ήχο mp3 στα μηνύματα?Και αν ξέρεται κανένα καλό ημερολόγιο με γιορτές και να μπορώ να κάνω προσθήκη και δικές μου?Ευχαριστώ.:worry:

[sIGPIC][/sIGPIC]

207 Sport

Link to comment
Share on other sites

Αν έγινε εντελώς ξαφνικά όπως γράφεις, κι όχι κατόπιν εγκατάστασης κάποιου προγράμματος, επικοινώνησε με την αντιπροσωπεία.

 

Αν δεν πρόκειται για hradware πρόβλημα, το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ως πιθανή αιτία είναι το κρύο :cold:

 

Muck Smith ευχαριστω για την απαντηση, μαλλον προκειται για hardware προβλημα, επικοινωνησα με την αντιπροσωπεια και μαλλον παει για service στην Ολλανδια. Το μηχανημα ειναι μεσα στην εγγυηση, ελπιζω να μην υπαρξει καποια χρεωση :mad:

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπιζω ενα μιιιινιιιι προβληματακι οταν παω να βαλω το MS Compact Framework 2.0 στο ppc...

 

Συγκεκριμενα, οταν τρεχω το cab μου πεταει αυτο "Microsoft .NET CF 2.0 failed to instal lon your device because the installation file is not intended for this version of the device"

 

τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...