Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Plati και GR.04 ευχαριστώ που μου λύσατε την απορία για την μυωπία. :)

 

Trobocop καλή θητεία. Αν θυμάμαι καλά το μόνο κέντρο του στρατού ξηράς στην Τρίπολη είναι των διαβιβάσεων. Άντε θα πιάσουν τόπο και οι εκπαιδεύσεις στα μορς... :))

 

Σε κανά μήνα κατηφορίζω και 'γω στην Τριπολιτσά :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Plati και GR.04 ευχαριστώ που μου λύσατε την απορία για την μυωπία. :)

 

Trobocop καλή θητεία. Αν θυμάμαι καλά το μόνο κέντρο του στρατού ξηράς στην Τρίπολη είναι των διαβιβάσεων. Άντε θα πιάσουν τόπο και οι εκπαιδεύσεις στα μορς... :))

 

Σε κανά μήνα κατηφορίζω και 'γω στην Τριπολιτσά :cool:

 

 

όπως είχα γράψει στην προηγούμενη σελίδα Ι 2 οφθαλμολογικό ,

τώρα αν κρίνουν αυτοί ότι δεν έχεις μεγάλο πρόβλημα στην όραση θα είσαι κανονικά Ι 1

 

Το Κέντρο Εκ. Διαβιβάσεων από το Χαιδάρι έχει μεταφερθεί πλέον στην Καλαμάτα.

Στη Τρίπολη υπάρχει Στρατός Ξηράς (όπλο Πεζικό) και Αεροπορία.

 

Don't worry ο στρατός είναι ένα θέατρο ,προσπάθησε και εσύ να παίξεις καλά το ρόλο σου...

Link to comment
Share on other sites

GRT & Trobocop, πρώτα από όλα σας εύχομαι μια ήρεμη θητεία και με το καλό πολίτες.Μία ιδέα είναι ο στρατός, δεν είναι κάτι τραγικό.

 

Εκείνο που με μπέρδεψες Trobocop, ρωτάς τόσα πράγματα για ΔΕΑ αλλά είσαι κάπως αρνητικός.Λογικά το σκέφτεσαι να πας για ΔΕΑ (με την προυπόθεση ότι θα σε πάρουν) απλά κάνεις συλλογή στοιχείων για να πας μέσα ενημερωμένος.Τα λεφτά αρκούν ίσα ίσα για τις ανάγκες σου,αλλά με καλή διαχείρηση την βγάζεις καθαρή κάθε μήνα (αναλόγως και σε ποιο μέρος είσαι και πόσο πάνε τα ενοίκια,άλλο να είσαι Κομοτηνή και άλλο Λαγό) :p

 

Καλό κουράγιο παίδες και να προσέχετε :)

 

 

Δεν το σκέφτομαι ρε παιδιά για το αν θα πάω ή όχι. Αν ήταν έτσι θα το έλεγα από την αρχή :p

 

Αν όλα πάνε καλά (περάσω τις εξετάσεις κτλ), ναι θα πάω ΔΕΑ. Το χαρτί που μου ήρθε έλεγε για ΥΕΑ. Δεν υπάρχει θέμα αν το θέλω ή όχι, απλά θέλω να είμαι ενημερωμένος. Τον βασικό λόγο που μου αρέσει η ιδέα του ΔΕΑ πάντως δεν τον φαντάζεστε. Δεν με ενδιαφέρουν τόσο τα ποτάκια :p , ελπίζω να έχω αρκετό ελεύθερο χρόνο για να διαβάσω για τον ΑΣΕΠ (έχω τελειώσει Αγγλική Φιλολογία). :)

 

Ευχαριστώ και πάλι για τις πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για τη β σειρά που θα μπεί ναυτικό η συμβουλή μου είναι να μείνουν κεπάλ όσο λιγότερο γίνεται! Αυτό σημαίνει ότι αν δεν υπάρχει σχετικά καλό βύμα να ΜΗΝ δηλώσουν το δίπλωμα οδήγησης γιατί θα φάνε όλο το καλοκαίρι εκεί μέσα...και μια ερώτηση για όποον ξέρει, που υπάρχει υπηρεσία με αρκετά off και να μην θέλει τρελό βύσμα για να πας. Ας είναι οπουδήποτε, δεν με ενδιαφέρει. thanks! Άντε καλή θητεία ναυτάρες, πολλοί θα ήθελαν να είναι στη θέση σας...
..κάτι μαγικό!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για τη β σειρά που θα μπεί ναυτικό η συμβουλή μου είναι να μείνουν κεπάλ όσο λιγότερο γίνεται! Αυτό σημαίνει ότι αν δεν υπάρχει σχετικά καλό βύμα να ΜΗΝ δηλώσουν το δίπλωμα οδήγησης γιατί θα φάνε όλο το καλοκαίρι εκεί μέσα...και μια ερώτηση για όποον ξέρει, που υπάρχει υπηρεσία με αρκετά off και να μην θέλει τρελό βύσμα για να πας. Ας είναι οπουδήποτε, δεν με ενδιαφέρει. thanks! Άντε καλή θητεία ναυτάρες, πολλοί θα ήθελαν να είναι στη θέση σας...

Απο οσο ξερω εγω...για αρκετα off ...θελει πολυ καλο βισμα...

Link to comment
Share on other sites

Brika sto site http://www.omhroi.gr sxolia pou kanei o ka8enas afou psifhsei gia thn katarghsh ths ypoxrewtikhs 8hteias. Autoi pou einai kata ths katarghshs ths ypoxrewtikhs strateushs exoun poli geleio!

 

 

 

 

#######################

 

NA PAME OLOI STRATO TOULAXISTON 18 MHNES by Ανώνυμος on 12 Σεπ 2005 - 12:20

opos piga kai egw kai skliragogithika kai eida ta skata tin gugtia tin athliothta tou anthropou kai thn blakeia pou koubalaei o kathena. tha bgeite oloi san ta xaza stin koinwnia kai tha nomizetai oti h zoh einai meli gala kai otan erthoun ta skoura tha balete ta klamata kai tha skupsete na sas pathsoun oi alloi eeee. o stratos isos na min einai gia na goustaroume oute kai egw goustara oute kai goustarw na ksanapaw oute monimas thelw na ginw giati den eimai partali kai apotuximenos apo tin zoh alla exw @@dia kai paleuw aksioprepos stin zoh. oso gia autous pou klegonte einai giati fobounte an fobounte se ena tetoio pragma pou na ginei kai kanenas polemos tha skupsete kai tha perimenete ton exthro na sas kanei "antres" ma kala katholou psuxh mesa sas apodexthite ligo to susthma den kanei kako h anthropothta exei perasei kai xeirotera polu xeirotera twra eimaste pasades den mas leipei tipota oute to faghto oute lefta oute h kaloperash enas stratos emeine kai autos etsi opos paei..... opos eipan kai parakatw oute kai egw goustarw na plirono tous "ellinares" tou rosopontious kai tous albanous kai den sumazeuetai na me fulane na balw to luko sto mantri na mou fulaei ta probata. arketa edosa stin eforia persu kai propersu gia ta lathi ton megalwn kefalion kai ton eksupnw

 

#######################

 

 

 

Re:ΔΕΝ υποστηρίζω την κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας by Ανώνυμος on 23 Αυγ 2005 - 14:15

αυτοι που υπστηριζουν την καταργηση της θητειας ειναι ολοι τους αδερφαρες και φοβουνται μην σπασουνε κανενα νυχι σηκωνοντας το οπλο η μηπως δεν τους πηγαινει η στολη.παλιοαδερφαρες του κερατα.το να υπηρετεις την πατριδα ειναι τιμη ρε!!!ΟΧΙ αγκαρεια!!!θανατος στους Τουρκους

 

#########################

Link to comment
Share on other sites

Don't worry ο στρατός είναι ένα θέατρο ,προσπάθησε και εσύ να παίξεις καλά το ρόλο σου...

 

Συμφωνώ απολύτως. Ειδικά η πρώτη αναφορά του λόχου στο κέντρο, είναι κάτι που θα έκανε εξωγήινο να σκάσει στα γέλια.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως ξερω οτι το χαρτάκι το παιρνω σε 10 μερούλες και ενα πραγμα θα πω..

 

δε ξαναεκανα θητεια με ολα τα λεφτά του κόσμου...

 

δεν έχω ούτε κουράγιο , ούτε αντοχή , ούτε νευρα πλεον για κατι τετοιο...

Βέβαια εχω και ωραιες αναμνησεις. Αυτο ειναι αληθεια... Ο καθενας κατι εχει να θυμαται και για εμενα η πιο ωραια εποχη ειναι το περυσινο καλοκαιρι στη Σαλαμινα (μετα που εφυγα απο το ρυμουλκο παντως)...

 

 

 

καλή δύναμη σε όσους μπαινουν τωρα. Θα τη χρειαστούν συχνα πυκνά...

:X
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως ξερω οτι το χαρτάκι το παιρνω σε 10 μερούλες και ενα πραγμα θα πω..

 

δε ξαναεκανα θητεια με ολα τα λεφτά του κόσμου...

Με όλα τα λεφτά του κόσμου; Μην γίνεσαι υπερβολικός ;-)

 

Μήπως χρειάζεται μία δημοσκόπηση "Με πόσα λεφτά θα ξανακάνατε θητεία;"

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το καλοκαίρι του 2004 πέρασα καλά στη Σαλαμίνα για τα δεδομένα της εποχής (Ολυμπιακοί αγώνες, μειωμένη σειρά, λίγα άτομα, κτλ). Σε όσους μπαίνουν τώρα υπομονή. Θεωρείστε πως είστε ηθοποιοί μιας ταινίας και παίξ' τε το ρόλο σας όσο πιο cool γίνεται. Και μια συμβουλή (αν βέβαια τη χρειάζεστε): ΔΕΝ αξίζει να φάτε ούτε μια μέρα καμπάνα για κανέναν "ιδιότροπο" (για να μην πω τπτ άλλο...) αξιωματικό που θα σας κάνει τη ζωή δύσκολη. Σε ότι τρελό και παράλογο ακούσετε πείτε "ναί" και ας μην το κάνετε. Απλά δείξ΄τε θετικοί και πρόθυμοι. Αυτό λυγίζει και τον πιό περίεργο. Κλείνοντας αυτό το post θυμάμαι το πιό κουφό που μας είχε ζητήσει ένας αξιωματικός στη Σαλαμίνα (γνωστός γραφικός για την ιδιοτροπία του): Δηλαδή να μαζέψουμε οι ναύτες όλα τα αδέσποτα του Ναυστάθμου και να τα δέσουμε σε ένα δένδρο δίπλα στην Πύλη (Φ4). Γελούσαν μέχρι και οι υπαξιωματικοί που βρίσκονταν εκεί μαζί του. Βεβαίως του είπαμε ναι και τον γράψαμε κανονικά. Καλή θητεία σε όσους μπείτε
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κλείνοντας αυτό το post θυμάμαι το πιό κουφό που μας είχε ζητήσει ένας αξιωματικός στη Σαλαμίνα (γνωστός γραφικός για την ιδιοτροπία του): Δηλαδή να μαζέψουμε οι ναύτες όλα τα αδέσποτα του Ναυστάθμου και να τα δέσουμε σε ένα δένδρο δίπλα στην Πύλη (Φ4). Γελούσαν μέχρι και οι υπαξιωματικοί που βρίσκονταν εκεί μαζί του. Βεβαίως του είπαμε ναι και τον γράψαμε κανονικά. Καλή θητεία σε όσους μπείτε

 

 

Ποιός ηταν αυτος και να τα μαζεψετε για ποιο λογο?

 

Για να ερθει η φιλοζωική? Η για την πλακα του ?

 

Α ρε να το μαθει η Ναντια να δεις τι εχει να γινει ... (Τα αδεσποτα προστατευονται με εντολη ΓΕΝ )

:X
Link to comment
Share on other sites

παιδια εγω εχω αναβολη μεχρι το 2011 θα ηταν καλυτερα να παω τωρα__?ακουω που λενε οτι θα αυξηθει η θητεια και τετοια στην οικογενοια ειμαστε 3 παιδια τα 2 κοριτσια κι ενασ εγω,ποσο καιρο θα παω?9μηνεσ και τελος τα βασανα?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τελικά κρήτη θα μας στείλουν από ό,τι φαίνεται όπου θα καθήσουμε 14 εβδομάδες. Μετά βλέπουμε.

 

Από τους 230 που είχαν ένδειξη ΥΕΑ πάντως οι 35 μόνο δέχτηκαν. Υπάρχει περίπτωσει να πάρουν και άτομα που είπαν όχι;

Link to comment
Share on other sites

06Β εδω!

Πηρα μεταθεση για ΣΔΑΜ (ΠΝ). Ξερει κανεις τι παιζει εκει?

χαιρετω το συνάδελφο!

εμένα μου ήρθε για Δ.Α.Δ. !!!

καλα μας έκατσε η 13άρα ε???:p

 

ήσουν Πόρο ή Κεπάλ?

Occupational Therapist
Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις για ναυτικό!

 

1)Πόσο μένει ο Τ/ΠΒ στου Παλάσκα;

2)ΝΒΝΕ τι λέει;Υπάρχει κανείς που να έκανε εκεί;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές ακόμη!!

 

Την ημέρα που παρουσιαζόμαστε ξανά στου Παλάσκα για την εκπαίδευση πάνω στις ειδικότητες με ποια στολή πάμε ; (επιθεωρήσεως - αλά ορκωμοσία -, ισχυρού καύσωνα ή τι;

 

Θα πρέπει να έχουμε ράψει το σήμα της ειδικότητας που μας έδωσαν τελευταία στιγμή στο Κ.Ε. στην στολή επιθεωρήσεως;Σε ποια ακριβώς θέση;Σε τι ύψος;

Δεν μας έδωσε κανείς οδηγίες και δε ξέρω τι πρέπει να κάνω!

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

χαιρετω το συνάδελφο!

εμένα μου ήρθε για Δ.Α.Δ. !!!

καλα μας έκατσε η 13άρα ε???:p

 

ήσουν Πόρο ή Κεπάλ?

 

 

Στο Κ.Ε Πορος Resort :p ημουν...

Πολυ καλα ηταν, για στρατοπεδο, την μεγαλυτερη πικρα την εφαγα στα μαγειρια... τα ειδα ολα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Και μερικές ακόμη!!

 

Την ημέρα που παρουσιαζόμαστε ξανά στου Παλάσκα για την εκπαίδευση πάνω στις ειδικότητες με ποια στολή πάμε ; (επιθεωρήσεως - αλά ορκωμοσία -, ισχυρού καύσωνα ή τι;

 

Θα πρέπει να έχουμε ράψει το σήμα της ειδικότητας που μας έδωσαν τελευταία στιγμή στο Κ.Ε. στην στολή επιθεωρήσεως;Σε ποια ακριβώς θέση;Σε τι ύψος;

Δεν μας έδωσε κανείς οδηγίες και δε ξέρω τι πρέπει να κάνω!

 

Ευχαριστώ και πάλι!

 

 

tha mpeis me epitheoriseos k tha sinexiseis na mpainovgaineis opote exeis eksodous me epitheoriseos.einai mia morfi kapsoniou....

frontise oso meineis (analoga tin eidikotita pou exeis) na prospatheis na loufareis apo aggaries mias k to eunoei auto to oti tha eiste polloi.

oso anafora to sima eidikotitas tha prepei na einai to teleutaio pou tha prepei na se apasxolei.tha sou poun sto kepal.

 

oi tpb nomizo feugoun amesos gia ti monada tous.min xairesai giati mias k tha pas amesos tha eisai kseroloukoumo gia tous palious. (analoga k tin monada vevea mias k gia nbne den gnorizo ti paizei)

Link to comment
Share on other sites

tha mpeis me epitheoriseos k tha sinexiseis na mpainovgaineis opote exeis eksodous me epitheoriseos.einai mia morfi kapsoniou....

frontise oso meineis (analoga tin eidikotita pou exeis) na prospatheis na loufareis apo aggaries mias k to eunoei auto to oti tha eiste polloi.

oso anafora to sima eidikotitas tha prepei na einai to teleutaio pou tha prepei na se apasxolei.tha sou poun sto kepal.

 

oi tpb nomizo feugoun amesos gia ti monada tous.min xairesai giati mias k tha pas amesos tha eisai kseroloukoumo gia tous palious. (analoga k tin monada vevea mias k gia nbne den gnorizo ti paizei)

Ο Τ/ΠΒ φεύγει αμέσως την ίδια μέρα για την υπηρεσία του. Μην ανησυχείς για τίποτα. ΝΕΟΙ ΧΑΛΑΡΩΣΤΕ !! Και καλή θητεία σε όλους!!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις και τις πληροφορίες!

Στου Παλάσκα γιατί θα πρέπει να πάμε για μισή μέρα (είμαι Τ/ΠΒ);Θα κάνουμε τίποτε βολές κλπ;

Στο σήμα ειδικότητας οπότε δεν το ράβω και ελπίζω να μη βρω κανένα μπελά!

Κανείς με πληροφορίες για ΝΒΝΕ;

Ευχαριστώ θερμά!

Link to comment
Share on other sites

Πάω σε μια εβδομάδα τρίπολη αεροπορία.

Μπορεί κάποιος να μου πεί τί πρέπει να πάρω μαζί μου?

Αν έχει αναφερθεί κάπου, δώστε μου ένα λινκ του ποστ!

thanx!

Πέρασαν...panasonic g500,sony z1,motorola startac,ericsson 768,nokia 3210,sony z5,siemens sl45i,sonyericsson t68i,nokia 7210,panasonic gd87,sonyericsson p800,orange spv,nokia 6600,qtek 8080,sonyericsson t610,samsung sgh-i530,qtek 8010,qtek s100,treo 650,motorola mpx220,nokia n70,qtek 8310,qtek s200,ubiquio 401,htc TyTN, htc p3300, apple iphone 2G, iphone 3G, iphone 3GS, iphone 4, Motorola Droid Razr, HTC One X, Samsung S3, S4, Sony Z1, 1+1, Note4 ...... :p
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...