Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

οταν δεις περα απο το ναυτικο αεροπορια και πεζικο υπαρχει κατι που λεγεται ειδ.δυναμεις εκει ειναι ο στρατος αν περιμενεις να μαθεις κατι στα υπολοιπα σωματα εισαι βαθεια γελασμενος οσο για τα βυσματα εκει δεν πιανουν τοπο πιανουν τον κορμο και τρεχουν προς την θαλασσα

 

Έλα ρε μεγάλε σε έφαγε η μαχημότητα...

Ρίξε μια ματιά στο omhroi.gr σε ένα thread με τίτλο ''Η αθλιότητα του ΚΕΕΔ''.

Μάλλον δεν πήγες ακόμα στρατό...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Poios stratos re paides?

 

Yparxei ellinikos stratos? Pou'n'tos na tone dw ki egw?....

 

...

 

Afiste to. Min tin psaxnete. Xasimo xronou einai i oli istoria. Mono tin patrida den ypireteis pleon.

Τι ψάχνεις τώρα τα αυτονόητα... Όσο και να τα λέμε, γίνεται τίποτα;

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε μεγάλε σε έφαγε η μαχημότητα...

Ρίξε μια ματιά στο omhroi.gr σε ένα thread με τίτλο ''Η αθλιότητα του ΚΕΕΔ''.

Μάλλον δεν πήγες ακόμα στρατό...

ναι μαλλον δεν πηγα και εκει που ειμαι μαλλον δεν θα φτασεις ποτε.... δεν εχει να λεει η πολλη σαλτσα βλαπτει οσοι εχουν παρει μπερε ξερουν τι τραβηξαν ωστε να τον εχουν οι αλλοι απλα και μονο να τα βλεπουν απο μακρυα...

οταν περασεις απο κανα σοβαρο σχολειο ελα τοτε να μου πεις οτι ξερεις κατι αυτα τα εκαναν για μενα και οχι για αυτους.....

το διαβασα ολοκληρο το θεμα και ειδα οτι τελικα υπαρχει μεγαλο θρασος οπως ειπε και ενας εκει δεν πας για πλεξιμο εκει......

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε μεγάλε σε έφαγε η μαχημότητα...

Ρίξε μια ματιά στο omhroi.gr σε ένα thread με τίτλο ''Η αθλιότητα του ΚΕΕΔ''.

Μάλλον δεν πήγες ακόμα στρατό...

 

Εσύ φίλε πήγες στρατό? Στις ΕΔ?

Μην βασίζεσαι σε αυτά που γράφουν στο omhroi.gr.

Όσοι πήγαν ΕΔ.....ξέρουν.

 

ΛΧΙΑΣ(ΚΔ) Θ' ΜΑΚ

http://www.signaturebar.com/uploads/images/33845.png
Link to comment
Share on other sites

Δε μου λέτε...

ΕΔ είναι και οι πεζονάύτες που τους έκλεψαν το Hummer?????

... και κάτι άλλο, αν όλη σας η ζωή είναι ο μπερές που πήρατε...

Link to comment
Share on other sites

Εσύ φίλε πήγες στρατό? Στις ΕΔ?

Μην βασίζεσαι σε αυτά που γράφουν στο omhroi.gr.

Όσοι πήγαν ΕΔ.....ξέρουν.

 

ΛΧΙΑΣ(ΚΔ) Θ' ΜΑΚ

Πήγα στρατο και μάλιστα στην δεύτερη μετάθεση είχαμε κανα δυό ''κομάντα''...

καλά παιδιά δεν λέω, στην πρέζα και στο χάπι όλη μέρα...

Και διορθώνω, γιατί μάλλον διαβάζομαι λάθος...

Όλοι εσείς που πήγατε ΕΔ βλέπω ότι θεωρείτε όλους εμάς τους υπόλοιπους Β' κατηγορίας...

Και εμείς φυλάξαμε 10-12 ώρες σκοπιά.

Και εμείς φάγαμε κρύο και βροχή.

Και εμείς βγήκαμε ασκήσεις.

Και αν εσείς μου προβάλετε αναρίχηση, βάρκες, αλεξίπτωτα κλπ...

Αυτά είναι κάτι που μπορεί να τα κανει κάποιος και εκτός στρατού, ΠΟΛΥ καλύτερα όσον αφορά εξοπλισμό, μέτρα ασφαλείας και εκπαιδευτές.

Εμπειρίες ζωής είχαμε όλοι και θα συνεχίσουμε να έχουμε, αλλά ρε παιδιά, όλους μα σημάδεψε ο στρατός, το ότι πήγατε ΕΔ δεν σημαίνει ότι είστε πιο ''άντρες'' από τους υπόλοιπους και στο κάτω κάτω αφού σας άρεσε τόσο πολύ γιατί δεν γίνατε ΕΠΟΠ;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στρατο και μάλιστα στην δεύτερη μετάθεση είχαμε κανα δυό ''κομάντα''...

καλά παιδιά δεν λέω, στην πρέζα και στο χάπι όλη μέρα...

 

Και απο δυο πρεζακια εβγαλες συμπερασμα για το συνολο των ΕΔ; Μαλλον βγαζεις ευκολα συμπερασματα. Και μ'αυτον τον τροπο εκτιθεσαι, οπως οταν λες σε καποιον οτι δεν πηγε φανταρος, ενω αν δεν κανω λαθος ειναι επαγγελματιας των ΕΔ.

 

ΥΓ. δεν ημουν ΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

Και απο δυο πρεζακια εβγαλες συμπερασμα για το συνολο των ΕΔ; Μαλλον βγαζεις ευκολα συμπερασματα. Και μ'αυτον τον τροπο εκτιθεσαι, οπως οταν λες σε καποιον οτι δεν πηγε φανταρος, ενω αν δεν κανω λαθος ειναι επαγγελματιας των ΕΔ.

 

ΥΓ. δεν ημουν ΕΔ.

Δεν βγάζω συμπεράσματα, αλλά όταν έχεις πρεζάκια στην μονάδα των ΕΔ, τα πας στρατοδικείο δεν τα στέλνεις μετάθεση.

Και ποιός είναι επαγγελματίας των ΕΔ; Και αν είναι τι κάνει πρωί πρωί στο Internet να γράφει σε φόρουμ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν βγάζω συμπεράσματα, αλλά όταν έχεις πρεζάκια στην μονάδα των ΕΔ, τα πας στρατοδικείο δεν τα στέλνεις μετάθεση.

Και ποιός είναι επαγγελματίας των ΕΔ; Και αν είναι τι κάνει πρωί πρωί στο Internet να γράφει σε φόρουμ;

 

Οταν λοιπον εχεις πρεζακια, τα στελνεις φυλακη για να συμμορφωθουν. Ξερεις τι παιζει ΣΦΑ; 10 φορες χειροτεροι θα βγουν απο εκει. Και επειδη βρεθηκε ενας δικας σωστος, που το ειδε ανθρωπιστικα το θεμα, στραβωνεις κιολας. Τι να πω...

 

Για τον επαγγελματια, ας τα πει μονος του.

Link to comment
Share on other sites

ξερεις εχουμε και καπου αλλου pc δεν καθομαστε ολη μερα σπιτι αλλωστε οταν δεν εχουμε ασκηση η εκπαιδευομενους παμε κατα τις 12 εκει κανουμε την γυμναστικουλα μας ριχνουμε κανα κολυμπι περναμε δυο φορες στο στιβο μαχης καθομαστε να φαμε και μετα παλι τα ιδια δεν ειμαστε συνεχεια στην τσιτα

 

αλλα τελικα βλεπουμε το κομπλεξ μερικων μερικων.... στο κατω κατω οταν εχεις παρει και ειδικη μνεια απο τους sas για δυο ομαδες που ειχαν στειλει ε δεν θες και πολυ για να καταλαβεις οτι εχουμε μεγαλο λογο για να λεμε οτι λεμε και οτι η γνωμη μας μετραει (υποψιν δεν ειναι θεμα κομπλεξ αλλα για να καταλαβουν μερικοι οτι ο στρατος δεν ειναι η πρεζα η μερικες ωρες σκοπια)

ποσοι απο εσας εχετε στησει 12ωρη ενεδρα μεσα σε καταιγιδα? λιγοι απο εδω και ενας φιλος μου που γραφει εδω ειναι μαζι μου αμα το δει θα γραψει...

και κατι αλλο αυτοι που κανουν εκπαιδευση σε οτι εχει σχεση με την θαλασσα και το βουνο εχεις ψαξει να δεις απο που προηλθαν και που ειχαν παει στρατο?..... οι πιο πολλοι εχουν βγαλει ειδ.δυναμεις αλλα μαλλον την ωρα που τους

εδιναν το χαρτι ηταν στην πρεζα και στην κοκα...

Link to comment
Share on other sites

παρών! :D

 

Τι να πείς για την αίσθηση της άσκησης του ανορθοδόξου πολέμου επάνω στο όρος Τρόοδος για 7 μέρες, ή για τις αντοχές στην πορεία βολή :D!!!

Και κάτι ακόμα για τους προλαλήσαντες.

 

μην συγκρίνετε τα κέντρα εκπαίδευσης με τις μοίρες καταδρομών.αν καθίσω και συγκρίνω το τι εκπαίδευση γίνονταν επι δικής μου εποχής με σήμερα ειλικρινά βλέπω φθορά.

σημασία έχει πως ένιωσα πραγματικά στο πετσί μου την θητεία και έμαθα τακτικές επιβίωσης και μάχης που ούτε για πλάκα φανταζόμουν οτι μπορούσαν να γίνουν.έφτασα στα όρια μου και τα ξεπέρασα,ενώ πίστευα οτι αν τρέξω 5 χλμ την ημέρα θα κλάταρα έφτασα να τρέχω για ψωμοτύρι 14χλμ καθε δεύτερη μέρα.πίστευα πως τα 55χλμ σε κουράζουν με το αυτοκίνητο,πόσο μάλιστα να τα κάνεις πεζός κι όμως τα έκανα.απο κανέναν δεν περιμένω μπράβο.Δική μου τιμή ήταν να κερδίσω τον μπερέ όπως και δική μου τιμή να περάσω τα ειδικά σχολεία ανάμεσα σε τόσους άλλους.

η στάση στον στρατό καθορίζει αρκετά την πειθαρχία στην μετέπειτα κοινωνική ζωή και δεν την εννοώ ώς να είσαι μουρλός με το στράτευμα και να βγαίνεις με μαχαίρι στο δρόμο, αλλά να έχεις μάθει να φυλάγεσαι απο τις κακοτοπιές.

έμαθα το πλέον σημαντικό πράγμα στις Ε.Δ.

Αν χρειαστεί θα πέσω και στην φωτιά για τον συνάδελφο,τον φίλο μου, τον συμπολίτη μου για να τον γλιτώσω απο τα χειρότερα.Με αυτό το αίσθημα δεν γεννιέσαι,το αποκτάς!

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παρών! :D

 

Τι να πείς για την αίσθηση της άσκησης του ανορθοδόξου πολέμου επάνω στο όρος Τρόοδος για 7 μέρες, ή για τις αντοχές στην πορεία βολή :D!!!

πφφφ τι ειναι αυτα αμα δεν κατσεις σκοπια 10-12 ωρες αμα δεν πας στην ετησια ασκηση του πεζικου "ΤΑΡΙΦΑΣ 2006" δεν λεγεσαι στρατιωτης:rotfl: :rotfl:

Link to comment
Share on other sites

παρών! :D

 

Τι να πείς για την αίσθηση της άσκησης του ανορθοδόξου πολέμου επάνω στο όρος Τρόοδος για 7 μέρες, ή για τις αντοχές στην πορεία βολή :D!!!

Και κάτι ακόμα για τους προλαλήσαντες.

 

μην συγκρίνετε τα κέντρα εκπαίδευσης με τις μοίρες καταδρομών.αν καθίσω και συγκρίνω το τι εκπαίδευση γίνονταν επι δικής μου εποχής με σήμερα ειλικρινά βλέπω φθορά.

σημασία έχει πως ένιωσα πραγματικά στο πετσί μου την θητεία και έμαθα τακτικές επιβίωσης και μάχης που ούτε για πλάκα φανταζόμουν οτι μπορούσαν να γίνουν.έφτασα στα όρια μου και τα ξεπέρασα,ενώ πίστευα οτι αν τρέξω 5 χλμ την ημέρα θα κλάταρα έφτασα να τρέχω για ψωμοτύρι 14χλμ καθε δεύτερη μέρα.πίστευα πως τα 55χλμ σε κουράζουν με το αυτοκίνητο,πόσο μάλιστα να τα κάνεις πεζός κι όμως τα έκανα.απο κανέναν δεν περιμένω μπράβο.Δική μου τιμή ήταν να κερδίσω τον μπερέ όπως και δική μου τιμή να περάσω τα ειδικά σχολεία ανάμεσα σε τόσους άλλους.

η στάση στον στρατό καθορίζει αρκετά την πειθαρχία στην μετέπειτα κοινωνική ζωή και δεν την εννοώ ώς να είσαι μουρλός με το στράτευμα και να βγαίνεις με μαχαίρι στο δρόμο, αλλά να έχεις μάθει να φυλάγεσαι απο τις κακοτοπιές.

έμαθα το πλέον σημαντικό πράγμα στις Ε.Δ.

Αν χρειαστεί θα πέσω και στην φωτιά για τον συνάδελφο,τον φίλο μου, τον συμπολίτη μου για να τον γλιτώσω απο τα χειρότερα.Με αυτό το αίσθημα δεν γεννιέσαι,το αποκτάς!

τπεν? σαμο?

Link to comment
Share on other sites

οχι, 35ΜΚ Κύπρος. 242 σειρά :D 96Γ' ΕΣΣΟ

41ος λόχος κρούσεως. :D :D

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει ρε παιδιά, όλο το δίκιο με το μέρος σας...

Αλλα δεν έχω δει πχ, μηχανολογο μηχανικο να ''κοκορεύεται'' το τι πέρασε να πάρει πτυχίο, ή γιατρό να μιλάει για το διάβασμα και τις εφημερίες του ως ειδικευόμενος.

Τέτοια ''βιογραφικά'' μόνο οι ΕΔ αραδιάζουν με κάθε ευκαιρία...

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που λες τωρα ειναι διαφορετικο. Αλλο να λες 'οι ΕΔ εχουν χαλια επιπεδο' και αλλο να λες 'οσοι υπηρετησαν ΕΔ ειναι ενθουσιωδεις -εως και κολλημενοι- με τη θητεια τους'.

Στο πρωτο θα διαφωνησω, στο δευτερο μαλλον θα συμφωνησω. Απο την αλλη, εχω βρεθει σε παρεα γιατρων, και φρικαρα να ακουω για ανατομιες, τομες, αρρωστιες, κλπ, κλπ. Ο καθενας οτι εμπειριες εχει, αυτες και πουλαει. Και αν βρεθουν 2-3 με τις ιδιες εμπειριες αρχιζει το πανηγυρι. Δες τα βλεματα των γυναικων οταν οι αντρες τους μιλανε για στρατο (οχι απαραιτητα ΕΔ).

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά ενώ κανείς δεν ζήτησε βιογραφικά ή αμφισβήτησε τις εμπειρίες τους αραδιάσαν μπόλικες...

Για το Hummer και για ατυχήματα ή δυστηχήματα λόγω εγκληματικών παραλείψεων και αστοχιών κακοσυντηρημένου υλικού... τίποτα.

Τέλος πάντων, αυτή η συζήτηση δύσκολα θα καταλήξει κάπου, το έχω ξαναδεί το έργο. ;)

Link to comment
Share on other sites

όπως και να το κάνουμε ήταν και θα είναι μια κρίσιμη περίοδος της ζωής μας και πάντα θα αφήνει κατάλοιπα με ευχάριστες και δυσσάρεστες αναμνήσεις.

σημασία έχει να κατανοήσει κανείς τα θετικά και αρνητικά απο την θητεία του.Το άν κοκορεύεται ή οχι συνήθως έχει να κάνει με το πως τα πέρασε στην θητεία του.έχω πετύχει για παράδειγμα άτομο να κοκκορεύεται που υπηρέτησε στις Ε.Δ και ήταν ταχυδρόμος και άλλες περιπτώσεις όπου ήταν δράμα η θητεία που δεν μιλάνε για το παραμικρό για τις εμπειρίες τους.

Ψώνια όλοι είμαστε,άλλοι λιγότερο,άλλοι περισσότερο.

με την σειρά μου θα πώ πως έζησα άσχημη εμπειρία.Σακάτεψα πόδι και ενώ επέμενα να μείνω στις Ε.Δ γιατί πίστευα σε ιδανικά δικά μου και αξίες όπως τιμή,αλληλεγύη και συντροφικότητα η απάντηση απο τον διοικητή ήταν << έλα μωρέ,για έναν κ@λ@μπερέ κάνεις έτσι?>>

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά ενώ κανείς δεν ζήτησε βιογραφικά ή αμφισβήτησε τις εμπειρίες τους αραδιάσαν μπόλικες...

Για το Hummer και για ατυχήματα ή δυστηχήματα λόγω εγκληματικών παραλείψεων και αστοχιών κακοσυντηρημένου υλικού... τίποτα.

Τέλος πάντων, αυτή η συζήτηση δύσκολα θα καταλήξει κάπου, το έχω ξαναδεί το έργο. ;)

 

όλα αυτά γίνονται παντού.είτε με οχήματα,είτε με όπλα κλεμμένα κτλ.Γι'αυτό είπα μην υπολογίζεται στα κέντρα εκπαίδευσης να δείτε την πραγματικότητα.

αναλογικά αναφέρω.

 

4-6 βολες στο ΚΕΕΔ με m1 και FN στις ημέρες της προπαίδευσης

3 βολές ανά εβδομάδα ελάχιστο στην μοίρα μου.2 ημερήσιες και μια νυχτερινή.

εκπαιδευτικά αντιαρματικά Milan,και όλμοι 81mm εδώ και συνήθως τα Milan ρίχνονταν απο αξιωματικούς

πραγματικά Milan στην Κύπρο (8 ρίξαμε το 1996 στην ΤΑΜΣ πεζικού και πάνω απο 250 τον αριθμό HE 81mm. και όλα απο στρατιώτες και όχι αξιωματικούς.

1 υψωματάκι πύρ και κίνηση εδώ με αβολίδωτα.

14 υψώματα στο καλό χωριό με πραγματικά πυρά.

 

όπως και να χεί,διαφέρει απο περιοχή σε περιοχή η εκπαίδευση και η χρήση εξοπλισμού.άλλοι τρέχουν σαν τα άλογα και άλλοι φτιάχνουν κοιλιά σε φυλάκια είτε είναι πεζικό είτε Ε.Δ είτε μηχανικό.

 

σημασία έχει πόσο ασφαλής ήταν ο καθένας μας στην θητεία του.όταν για παράδειγμα έλεγα γιατί με καψονάρουν με 100 κάμψεις επειδή έπεσε το όπλο μου κάτω,μετά κατάλαβα πώς ένας σπασμένος επικρουστήρας μπορεί να κάνει το όπλο να εκτελέσει βολή ακόμα και ασφαλισμένο κατά ριπάς...

μάθημα λοιπόν που δεν το ξεχνάς με τίποτα.

όταν ο ΛΥΠ αποτύγχανε στις βολές με όλμους, έπαιρναν τα στοιχεία στην πλάτη και τρέχανε στα βουνά.στην επιστροφή ξεχνούσαν την επιπολαίοτητα τους και εκτελούσαν άριστες βολές.

δεν τα λέω για μαγκιά ή για το ότι καλά κάνανε. ο στρατός είναι το ποιό σαφές δείγμα κοινωνίας πρίν ενταχθούμε εμείς οι άνδρες σε αυτή.Αλήτες και καλά παιδιά,πρεζόνια και κύριοι,τεμπέληδες και εργασιομανείς. όλοι μας τα νιώσαμε απο πρώτο χέρι και κατορθώσαμε να ξεχωρίζουμε στην ζωή μας μετά την απόλυση τι προσέχουμε και τι όχι, γιατί μέχρι τον στρατό το κεφάλι μας δεν σκέφτεται λογικά και προσγειωμένα.Ενα τέτοιο ταρακούνημα όμως σε βάζει σε σκέψεις και παίρνεις αποφάσεις για την μετέπειτα πορεία σου.

Δεν λέω,πολύς χαμένος χρόνος για το τίποτα,αρκεί ο καθένας να βρήκε τον χρόνο να σκεφτεί τι θα έκανε αφού απολύονταν, γιατί κακά τα ψέματα.τόσο ελεύθερος χρόνος,δεν θα υπάρξει ποτέ ξανά στην ζωή μας.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Egw pantws den exw tipota me tous Eidikodynamites. Autoi kala kanoune kai einai yperifanoi, poromenoi klp, giati sto katw katw pigane ekei giati to 8elane kai giati goustarane.

 

Auto pou me ekneurizei perissotero einai to yfaki kai oi symperifores autwnwn pou diaxeirizontai tous fantarous. Epeidi vgalane na poume ekei pera ti vo'i'dosxoli (euelpidwn H' SMY, kai oi 2 peripou idies einai, aplws i mia einai 2 xronia kai i alli 4), kai tous ekpaideuane tosa xronia gia na lene stin upoloipi zoi tous "prosoxi", "imianapausi", "metavoli" , "ep'omou kai parousiaste" , nomizoun oti epiasan ton papa ap'ta genia kai ferontai ston fantaro les kai einai kanas parakatianos. Alla vevaia koblex einai auto. Ksereis ti einai na ksereis oti o fantaros se ena xrono to poly 8a exei fygei, enw esy exeis alla 40 xronia mprosta sou na: vazeis kapelo i mpere upoxreotika oli ti mera (mexri na sou pesoun ta mallia), na gyalizeis arvules ka8e mera, na ksypnas apta agria xaramata kai eniote mesa kai sta agria xaramata gia na pa na deis an koimatai o fantaros sti skopia, na xairetas ton ka8e karagiozi se stasi prosoxis mono kai mono epeidi einai sti douleia perissotera xronia apo sena, na , na , na ....Einai megali i pikra. Tous katalavainw.

No Rest for the Wicked
Link to comment
Share on other sites

σωστά,δεν έχεις άδικο σε τίποτε απο τα παραπάνω.

Είναι το κακό πως πολλοί μετανιώνουν την επιλογή του να γίνουν υπαξ/αξιωματικοί και ξεσπούν άσχημα στους στρατεύσιμους.

θυμάμαι πάντως πως τα καλύτερα παιδιά ήταν οι απόφοιτοι της ΣΜΥ.πάντα κοντά μας και εξαιρετικοί στην συμπεριφορά τους.

Δεν θα ξεχάσω την κουβέντα ενός Αρχιλοχία μου στην 35ΜΚ μετά την πορεία βολή.Βλέπω μετά το πέρας της, να βγάζει το μπέργκεν ζητώντας μου να τον βοηθήσω στην απόθεση αυτου.Του λέω λοιπόν διαπιστώνοντας πως είχε το ίδιο βάρος με τα δικά μας.Κύριε Αρχιλοχία, γιατί εσείς το είχατε γεμάτο και ταλαιπωρηθήκατε ενώ θα μπορούσατε να το αποφύγετε όπως έκανε ο τάδε υπολοχαγός μας?

Αγόρι μου,κατ'αρχάς γιατί να είσαι εσύ το κορόιδο και εγώ ο έξυπνος και κατά δεύτερο λόγο στην μάχη δεν σκοπεύω να πάω με άδειο σακίδιο.Και εσύ περπάτησες την πορεία και το ίδιο οφείλω να κάνω και εγώ για τους δικούς μου λόγους

μακράν ο καλύτερος μας εκπαιδευτής σε τακτικές μάχης σώμα με σώμα,αναρρίχησης και διάβασης του στίβου μάχης.Πάνω απ'όλα όμως είναι άνθρωπος! Τι να τα κάνεις τα σχολεία,τα 1200 άλματα και τις 10 πουλάδες που είχε εάν ήταν γίδι όπως ο υπολοχαγός που είχε 30 άλματα και τίποτε παραπάνω και συμπεριφορά στρατάρχη.

είλικρινά χαίρομαι να βλέπω τους καλούς μου αξιωματικούς.Όπως για παράδειγμα τον διοικητή που είχα που πλέον είναι ο Διευθυντής της Διεύθυνσης ειδικών δυνάμεων :)

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά ενώ κανείς δεν ζήτησε βιογραφικά ή αμφισβήτησε τις εμπειρίες τους αραδιάσαν μπόλικες...

Για το Hummer και για ατυχήματα ή δυστηχήματα λόγω εγκληματικών παραλείψεων και αστοχιών κακοσυντηρημένου υλικού... τίποτα.

Τέλος πάντων, αυτή η συζήτηση δύσκολα θα καταλήξει κάπου, το έχω ξαναδεί το έργο. ;)

κοιτα αυτο που λες ειναι μεγα λαθος διοτι καλιστα οι πιο πολλοι που εχουν βγει ανετα πιανουν δουλεια ξερεις γιατι διοτι δεν εχουν σημασια τα πτυχια διοτι αλλο τα θεωρητικα και αλλο να εχεις γνωσεις πανω σε κατι απο εμπειρια και μονο παραδειγμα ο κωσταλας ο τυπος αυτος δεν ξερω αμα τον εχεις δει ειναι διπλα στον προεδρος της δημοκρατιας εχει παρασημα που ζυγιζουν πανς απο 30 κιλα και ομως ο τυπος μπορει ανετα να πιασει δουλεια για χημικος η μαθηματικος διοτι εχει εμπειρια (και μην πεις που κολανε τα μαθηματικα...) αλλα το παιδι αντι να αραδιαζει σε μια καρεκλα σαπιζοντας να βγαλει μια λυση σε κατι κανει την γυμναστικη του και τις ασκησεις του ειναι νορμαλ ατομο και το γουσταρει οχι επειδη καποιος εχει τρελα με οπλα και τον στρατο γενικα να τον βγαλουμε και αχρηστο απο πανω...

Link to comment
Share on other sites

Egw pantws den exw tipota me tous Eidikodynamites. Autoi kala kanoune kai einai yperifanoi, poromenoi klp, giati sto katw katw pigane ekei giati to 8elane kai giati goustarane.

 

Auto pou me ekneurizei perissotero einai to yfaki kai oi symperifores autwnwn pou diaxeirizontai tous fantarous. Epeidi vgalane na poume ekei pera ti vo'i'dosxoli (euelpidwn H' SMY, kai oi 2 peripou idies einai, aplws i mia einai 2 xronia kai i alli 4), kai tous ekpaideuane tosa xronia gia na lene stin upoloipi zoi tous "prosoxi", "imianapausi", "metavoli" , "ep'omou kai parousiaste" , nomizoun oti epiasan ton papa ap'ta genia kai ferontai ston fantaro les kai einai kanas parakatianos. Alla vevaia koblex einai auto. Ksereis ti einai na ksereis oti o fantaros se ena xrono to poly 8a exei fygei, enw esy exeis alla 40 xronia mprosta sou na: vazeis kapelo i mpere upoxreotika oli ti mera (mexri na sou pesoun ta mallia), na gyalizeis arvules ka8e mera, na ksypnas apta agria xaramata kai eniote mesa kai sta agria xaramata gia na pa na deis an koimatai o fantaros sti skopia, na xairetas ton ka8e karagiozi se stasi prosoxis mono kai mono epeidi einai sti douleia perissotera xronia apo sena, na , na , na ....Einai megali i pikra. Tous katalavainw.

αυτο το παθαινεις δυστηχως αλλα οφειλεις σε μοναδες οπως η δυκ και η θ μακ να εισαι ενας απλος στρατιωτης εκει δεν πιανουν προσοχη πεσε κατω παρε 40 ψαρακα ξερεις ποσοι ειχαν ερθει λυβ και κατι αλλοι απο σχολες για να περασουν το 6μηνο νομιζοντας οτι εμεις α βαραγαμε προσοχη αμ δε πονεσε ο κωλος τους εβγαλαν σπυρια και τελικα την εκαναν με ελαφρα πηδηματακια και την επομενη μας ηρθε αναφορα να μην ξαναγινει και μετα απο ενα 6μηνο τσουπ παλι οι ιδιοι και παλι τα ιδια μας εδιναν διαταγες..... ε δεν πηγε αλλο ο διοικητης βγηκε και ειπε ρε μα$#%^@#^#$να που νομιζετε οτι εισαστε? εδω δεν κανεις κανεις κουμαντο εκτως απο εμενα εδω ειναι ο κοσμος μου δεν υπαρχει χρονος εδω μερα νυχτα το ιδιο ειναι για μενα θα φτυσετε αιμα που μου διαταζετε κιολας μουροχαυλα απο εδω θα βγειτε η πεθαμενοι η βατραχια δεν μου καιγεται καρφι για το τι διαλεξετε αλλα θα περασετε ασχημα κοπελες μου

την επομενη τον πηρε ενας υπουργος (γκουχ γκουχ) και του λεει οτι θα χασει την θεση του..... και του το εκλεισε στα μουτρα :p

Link to comment
Share on other sites

αυτο το παθαινεις δυστηχως αλλα οφειλεις σε μοναδες οπως η δυκ και η θ μακ να εισαι ενας απλος στρατιωτης εκει δεν πιανουν προσοχη πεσε κατω παρε 40 ψαρακα ξερεις ποσοι ειχαν ερθει λυβ και κατι αλλοι απο σχολες για να περασουν το 6μηνο νομιζοντας οτι εμεις α βαραγαμε προσοχη αμ δε πονεσε ο κωλος τους εβγαλαν σπυρια και τελικα την εκαναν με ελαφρα πηδηματακια και την επομενη μας ηρθε αναφορα να μην ξαναγινει και μετα απο ενα 6μηνο τσουπ παλι οι ιδιοι και παλι τα ιδια μας εδιναν διαταγες..... ε δεν πηγε αλλο ο διοικητης βγηκε και ειπε ρε μα$#%^@#^#$να που νομιζετε οτι εισαστε? εδω δεν κανεις κανεις κουμαντο εκτως απο εμενα εδω ειναι ο κοσμος μου δεν υπαρχει χρονος εδω μερα νυχτα το ιδιο ειναι για μενα θα φτυσετε αιμα που μου διαταζετε κιολας μουροχαυλα απο εδω θα βγειτε η πεθαμενοι η βατραχια δεν μου καιγεται καρφι για το τι διαλεξετε αλλα θα περασετε ασχημα κοπελες μου

την επομενη τον πηρε ενας υπουργος (γκουχ γκουχ) και του λεει οτι θα χασει την θεση του..... και του το εκλεισε στα μουτρα :p

 

 

ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ λοπον που να δειτε εμενα που ο πατερας μου ειναι αξιωματικος ε.ε τι γινεται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Θυμαμαι οταν ητανΤαξιαρχος στην Α.Σ.Δ.Ε.Ν που με ειχε παρει με το απατσι και ειχαμε παει στην Συρο και ειχε κανει ντου........................................

Εκει να δεις τι αναφορες και τιμωριες πεσανε!!!!!!!!!!!!!!!:p :p :p

Link to comment
Share on other sites

Ασε που αλλες φορες πηγαιναμε ολη η οικογενεια και περναγαμε φανταστικα 3 ημερα ως και 8ημερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Και τα εξοδα βεβαια..................................

τα πληρωνε ο Στρατος.......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...