Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΔΕΑ

 

7.Το μεγάλο αρνητικό για πολλούς είναι ότι επιμηκύνεται η θητεία σου κατά 5 μήνες (4 μήνες εκπαίδευση για ΔΕΑ + 1 μήνας για την ειδικότητα).

 

 

 

 

Δεν είναι και τόσο τραγικό το διάστημα, το 96 που υπηρέτησα οι ΔΕΑ έκαναν 24 μήνες θητεία.Στην τελική έχει βαθμό 1-2 μήνες πρό της απόλυσης, του Ανθυπολοχαγού.Νομίζω πως δεν είναι κακό για κάποιον να πάει ( εφόσον δεν έχει κάτι σημαντικότερο στην πολιτική ζωή) να μείνει λίγο παραπάνω και να παίρνει κάποια χρήματα καθώς και να έχει γραμμένο στο βιογραφικό του μετέπειτα την υπηρεσία ώς ΔΕΑ.Διαλέγεις λοιπόν, 5 μήνες παραπάνω με κάποια λεφτά αντί των 3€ κάθε μήνα?Υπηρεσίες ανάλογες με των μονίμων αξιωματικών?ή απλώς ένας στρατιώτης που θα κάνει τις αγγαρίες,τα περίπολα και θα χρειάζεται να ζητάει το χαρτζιλίκι απο τους γονείς του ( όσοι δεν είχαν προνοήσει για ταμείο πρό στρατού)

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παλια (δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυουν τα ιδια τωρα), για να πας δοκιμος επρεπε να βαλεις μεσο.

Γνωμη μου, αν εχεις μεσο, πηγαινε απλος φανταρος σε καλη μοναδα. Και 5 μηνες λιγοτεροι, και πουδρα θα περασεις. Εγω παντως εκει που ημουν, ηταν προτιμοτερο να εισαι ΣΤΡ παρα ΔΕΑ.

Link to comment
Share on other sites

Παλια (δεν ειμαι σιγουρος αν ισχυουν τα ιδια τωρα), για να πας δοκιμος επρεπε να βαλεις μεσο.

Γνωμη μου, αν εχεις μεσο, πηγαινε απλος φανταρος σε καλη μοναδα. Και 5 μηνες λιγοτεροι, και πουδρα θα περασεις. Εγω παντως εκει που ημουν, ηταν προτιμοτερο να εισαι ΣΤΡ παρα ΔΕΑ.

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω.

Είναι μεγάλη διαφορά οι 5 μήνες πλέον.

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

Έφεδροι θεωρούνται και οι 2 επειδή είναι κληρωτοί,δηλαδή κάνουν την θητεία τους.

 

ΥΕΑ είναι ο υποψήφιος εφεδ. αξιωματικός.Αν είσαι ΥΕΑ (αναγράφεσαι έτσι στο χαρτί) τότε υπάρχουν 2 επιλογές.

 

1.Πας για εκπαίδευση ως ΥΕΑ σε κάποια από τις σχολές δοκίμων (αναλόγως το σώμα/όπλο)

 

 

Το σώμα είναι ο στρατός ξηράς.

 

Τι ακριβώς περιλαμβάνει η σχολή;

 

Αν κατάλαβα καλά είναι 17 μέρες η βασική εκπαίδευση συν την σχολή αμέσως μετά;

Link to comment
Share on other sites

3 είναι οι σχολές αν θυμάμαι καλά. Αφου καταταχτεί κάποιος με ένδειξη ΥΕΑ στην Κόρινθο και περάσει προπαίδευση και ορκωμοσία και επιλεχθεί για ΥΕΑ

1. Μέγαρα για το πυροβολικό

2. ΣΕΑΠ ( Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού ) στο Ηράκλειο

3. Αυλώνα για Τεθωρακισμένα.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς περιλαμβάνει η σχολή;

 

Αν κατάλαβα καλά είναι 17 μέρες η βασική εκπαίδευση συν την σχολή αμέσως μετά;

Eκπαίδευση για να γίνεις ΔΕΑ.Από ασκήσεις μέχρι και συνεχείς γραπτές εξετάσεις.Στρατιωτική εκπαίδευση εν ολίγις.

 

18 μέρες μένεις μέσα σαν νεοσύλλεκτος στρατιώτης μέχρι να ορκιστείς.Μετά περιμένεις μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα για αν θα πας για ΔΕΑ.Κανά μήνα όλα σύνολο.

 

Στην ΣΕΑΠ πάνε και οι των Ειδ.Δυνάμεων,του Οικονομικού και οι Στρατονόμοι.

Επίσης παίζει Μηχανικό στην Πάτρα και Τεχνικό στο Λουτράκι.

 

Αν το αναλογιστεί κανείς βαθιά,και με 5 μήνες παραπάνω θητεία,ο στρατιώτης θα περάσει περισσότερες ώρες στο σύνολο μέσα στο στρδο από ότι ένας δόκιμος.Αν ήταν να ξαναπάω,πάλι δόκιμος θα πήγαινα με κλειστά μάτια.Το να πηγαίνεις κάθε βράδι σε μπαράκι και να έχεις κανονική κοινωνική ζωή είναι κάτι που δεν μπορείς να το κάνεις σαν στρατιώτης.Αυτά σε νορμαλ καταστάσεις και συνθήκες.

Ο καθένας κρίνει με τις ανάγκες τους.Επίσης για να πας ΔΕΑ πρέπει να είσαι Ι1.

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

5 μήνες από την ζωή σου για να έχεις ένα μεγάλο προσόν στο βιογραφικό σου για την υπόλοιπη ζωή σου δεν είναι τίποτα.Και δεν σου μιλάω για Ελλάδα που απλά είναι κάποια μόρια για δημόσιος υπάλληλος αλλά για το εξωτερικό που θεωρείται διοικητικό προσόν + προυπηρεσία το οποίο για να αποκτηθεί χρειάζονται σπουδές.

 

Μπορεί να ακούγεται σε εμάς χαζό, αλλά για τους υπολοίπους (εκτός Ελλάδος) δεν είναι καθόλου να είχες μία τέτοια υπεύθυνη θέση και να είχες υπό την επίβλεψή σου ανθρώπινο δυναμικό (και δεν είναι επιχείρηση,είναι στρατός).

 

Αντιστρόφως μπορώ να σου πω ότι θα ένιωθα την ζωή μου να "πάγωνε" αν ήμουν στρατιώτης, με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει όταν πας για την θητεία σου, για τον απλό λόγο έκανα την ζωή μου σε σχεδόν φυσιολογικούς ρυθμούς σε σχέση με το να ήμουν κλεισμένος σε ένα στρατόπεδο για 12 μήνες και να εξαρτώμαι αποκλειστικά για το αν θα δω την κοπέλα/φίλους/οικογένεια μου από το αν θα με βγάλει εξοδούχο ο λοχαγός μου ή πρέπει να καλύψω μία υπηρεσία επειδή κάτι προέκυψε.Υπάρχουν πολλές πλευρές που μπορείς να κοιτάξεις το θέμα.

 

Όπως είπα παραπάνω,ο καθένας θέτει τις προτεραιότητές του και πράττει ανάλογα.Για κάποιους είναι 5 χαμένοι μήνες ευρέσεως εργασίας, για κάποιους είναι επένδυση ζωής :)

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

exw akoma 3 meres na to skeftw lipon;)

me exoun gia YEA ..

Deftera benw Avlwna

 

Κάλα όταν για να πας να φας πρωινο θα πρέπει να ξελαρυγγιάζεσαι φωνάζοντας <<ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ>>

 

και θα πρέπει να κόβεις την φέτα του ψωμίου σε ισομεγέθη μικρά κομματάκια

 

και άλλα τέτοια κουλά-σπαστικά (υποτίθεται για πειθαρχια) ίσως το ξανασκεφτείς.

 

Η άποψη μου πάντως είναι να μπέις πρώτα με το καλό και στις πρώτες με΄ρες θα καταλάβεις αν σου πάει να γίνεις ΥΕΑ. yeah που λέγαμε και εμέις στο στρατό.

Link to comment
Share on other sites

apo otan beis poses meres exeis mexri na tous peis an thes i oxi gia yea?

 

Καταρχάς την πρώτη μέρα κάποια στιγμή σε ρωτάνε επειδή έχεις την ένδειξη ΥΕΑ αν επιθυμείς να πας..

 

Ό,τι και να πεις εκείνη την στιγμή δεν πολυμετράει αφου λίγες μέρες αργότερα (περίπου 7 μέρες) θα περάσετε

 

και κάποια αγωνίσματα τα οποιά είναι μια φαρσοκωμωδία (π.χ. ο άλλος μπορεί να του πουν να κάνει άλμα εις μήκος και να πάει να πηδείξει μισό μέτρο επίτηδες για να κοπεί)

 

και μετά θα περάσετε από μια επιτροπή που θα σας ρωτήσει τελικά εάν επιθυμείται ή οχι.

Link to comment
Share on other sites

apo otan beis poses meres exeis mexri na tous peis an thes i oxi gia yea?

 

Νομίζω ότι δεν μπορείς να πεις ότι δεν θες να γίνεις αξιωματικός. Από τη στιγμή που το φύλλο κατάταξης έχει την ένδειξη ΥΕΑ και είσαι Ι1 ή Ι2 περνάς από γραπτές και αθλητικές εξετάσεις στο κέντρο κατάταξης. Απ' ότι έχω μάθει οι εξετάσεις δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο και έτσι ανάλογα με τον αν θέλεις ή όχι να γίνεις δόκιμος φροντίζεις να τα πας καλά ή να πατώσεις.

 

Και εγώ ακόμα προβληματίζομαι. Στην περίπτωση μου νομίζω ότι αξίζει μόνο αν είμαι Αθήνα (αεροπορία γαρ) οπότε και θα μπορώ τα απογεύματα να δουλεύω.

 

Μια απορία. Γνωρίζει κανείς τι γιώτα σου δίνουν αν έχεις αρκετή μυωπία; (Στην περίπτωσή μου 6 βαθμοί :blink: ) Γιατί αν είναι να βγω Ι3 δεν τίθεται θέμα επιλογής...

Link to comment
Share on other sites

Μια απορία. Γνωρίζει κανείς τι γιώτα σου δίνουν αν έχεις αρκετή μυωπία; (Στην περίπτωσή μου 6 βαθμοί :blink: ) Γιατί αν είναι να βγω Ι3 δεν τίθεται θέμα επιλογής...

 

I 2 οφθαλμολογικό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με 5 βαθμούς και με αρκετούτσικα κιλά παραπάνω, Ι1 ήμουν.

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και άλλες 2 Σχολές Εφέδρων Αξιωματικών.

Στο ΚΕΕΜ της Σπάρτης (Σώμα Εφοδιασμού Μεταφορών) και στο ΚΕΥΠ στην Λαμία (Σώμα Υλικού Πολέμου). :)

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΑ έχει μεταξύ άλλων και στη Λαμία (ΚΕΥΠ) και γενικά υπάρχουν πολλές σχολές.

 

Με πρόλαβε ο από πάνω ;-)

http://skopia.digitalrice.com/ads/myphone-skopia.jpg

Ελληνικός στρατός και στρατιωτική θητεία - http://www.ellinikos-stratos.com/

 

 

Collecting coins - http://www.fleur-de-coin.com/

Link to comment
Share on other sites

5 μήνες από την ζωή σου για να έχεις ένα μεγάλο προσόν στο βιογραφικό σου για την υπόλοιπη ζωή σου δεν είναι τίποτα.Και δεν σου μιλάω για Ελλάδα που απλά είναι κάποια μόρια για δημόσιος υπάλληλος αλλά για το εξωτερικό που θεωρείται διοικητικό προσόν + προυπηρεσία το οποίο για να αποκτηθεί χρειάζονται σπουδές.

 

 

Μπορεις να μας πεις για ποιες θεσεις μιλας και ποσα μορια παιρνεις;

Για το δημοσιο και για θεσεις ΠΕ, ΤΕ, ΔΕ μορια δεν παιρνεις.

Για τον ιδιωτικο τομεα, ιδιαιτερο προσον δεν θεωρειται (εκτος κι αν μιλαμε για θεσεις με εξαιρετικα χαμηλη ειδικευση και αρα αμοιβη).

 

Για το εξωτερικο να πω την αληθεια δεν ξερω, αλλα ποσους ενδιαφερει;

 

ΥΓ. Σχετικα με τα μπαρακια, ενας φανταρος σε καλη μοναδα μπορει να τα βλεπει και πιο συχνα απο δοκιμο. Τελος οσον αφορα τις περιβοητες αγγαρειες, σκοπιες και το τρεξιμο εχω να πω οτι ανθρωπος που εχει ζησει εστω ενα εξαμηνο μονος του μακρια απο την μαμακα, που εχει παιξει μπαλιτσα μερικες φορες στη ζωη του και ειναι στοιχειωδως συγκροτημενο ατομο, δεν θα αντιμετωπισει κανενα απολυτως προβλημα - μαλλον στην πλακα θα παρει την ολη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

5 μήνες από την ζωή σου για να έχεις ένα μεγάλο προσόν στο βιογραφικό σου για την υπόλοιπη ζωή σου δεν είναι τίποτα.Και δεν σου μιλάω για Ελλάδα που απλά είναι κάποια μόρια για δημόσιος υπάλληλος αλλά για το εξωτερικό που θεωρείται διοικητικό προσόν + προυπηρεσία το οποίο για να αποκτηθεί χρειάζονται σπουδές.

 

Μπορεί να ακούγεται σε εμάς χαζό, αλλά για τους υπολοίπους (εκτός Ελλάδος) δεν είναι καθόλου να είχες μία τέτοια υπεύθυνη θέση και να είχες υπό την επίβλεψή σου ανθρώπινο δυναμικό (και δεν είναι επιχείρηση,είναι στρατός).

 

Αντιστρόφως μπορώ να σου πω ότι θα ένιωθα την ζωή μου να "πάγωνε" αν ήμουν στρατιώτης, με ότι αυτό μπορεί να σημαίνει όταν πας για την θητεία σου, για τον απλό λόγο έκανα την ζωή μου σε σχεδόν φυσιολογικούς ρυθμούς σε σχέση με το να ήμουν κλεισμένος σε ένα στρατόπεδο για 12 μήνες και να εξαρτώμαι αποκλειστικά για το αν θα δω την κοπέλα/φίλους/οικογένεια μου από το αν θα με βγάλει εξοδούχο ο λοχαγός μου ή πρέπει να καλύψω μία υπηρεσία επειδή κάτι προέκυψε.Υπάρχουν πολλές πλευρές που μπορείς να κοιτάξεις το θέμα.

 

Όπως είπα παραπάνω,ο καθένας θέτει τις προτεραιότητές του και πράττει ανάλογα.Για κάποιους είναι 5 χαμένοι μήνες ευρέσεως εργασίας, για κάποιους είναι επένδυση ζωής :)

 

Mάλιστα. Ευχαριστώ πολύ.

 

Στην παρούσα φάση (6 μέρες πριν μπω μέσα-Τρίπολη) λίγο με ενδιαφέρει αν αξίζει ή όχι να είσαι έφεδρος και-χωρίς παρεξήγηση-τι πιστεύει ο καθένας για τους ΥΕΑ. Κοντός ψαλμός αλληλούηα :p Απλά με ενδιαφέρει να μάθω τι προυποθέτει, τι περιλαμβάνει και γενικά τι θα συναντήσω. Μερικές ακόμα απορίες. Αν δεν κάνω λάθος δεν επιτρέπεται να μένω στο στρατόπεδο, σωστά; Επίσης από φαγητό τι γίνεται; Νομίζω εδώ τρως στην λέσχη αξιωματικών; Τα αγωνίσματα τι ακριβώς είναι; Στοίβος υποθέτω;

 

Ι1 τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Mάλιστα. Ευχαριστώ πολύ.

 

Στην παρούσα φάση (6 μέρες πριν μπω μέσα-Τρίπολη) λίγο με ενδιαφέρει αν αξίζει ή όχι να είσαι έφεδρος και-χωρίς παρεξήγηση-τι πιστεύει ο καθένας για τους ΥΕΑ. Κοντός ψαλμός αλληλούηα :p Απλά με ενδιαφέρει να μάθω τι προυποθέτει, τι περιλαμβάνει και γενικά τι θα συναντήσω. Μερικές ακόμα απορίες. Αν δεν κάνω λάθος δεν επιτρέπεται να μένω στο στρατόπεδο, σωστά; Επίσης από φαγητό τι γίνεται; Νομίζω εδώ τρως στην λέσχη αξιωματικών; Τα αγωνίσματα τι ακριβώς είναι; Στοίβος υποθέτω;

 

Ι1 τι είναι;

 

Noικιαζεις σπιτι. Μπορεις να τρως στη λεσχη (οπου υπαρχει) και νομιζω οτι απλα πληρωνεις κατι λιγα. Τα αγωνισματα ειναι ευκολα (π.χ. 3,5μ μηκος, κλπ), μονο το 1000αρι που ειναι (αν δεν κανω λαθος) στα 4'20'' (η κατι παρομοιο) θελει λιγακι προσοχη.

 

Ι = ικανοτητα. Ι1 εισαι αρτιμελης, υγιης, βλεπεις σαν γερακι και αντεχεις σαν καμηλα :p Ι5 εισαι χαλια και πας σπιτακι σου. 2,3,4 ενδιαμεσες διαβαθμισεις.

Link to comment
Share on other sites

min pas yea , egw pados de prokite ;)

 

φίλε μου, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, :p αλλά όπως είπα και πιο πάνω δεν υπάρχει θέμα για το αν θα πάω ή όχι ΥΕΑ. Εσύ κάνε ό,τι θες. :)

 

Ρro, ευχαριστώ και σένα με την σειρά σου. Επομένως αν κατάλαβα καλά, τα 565 ευρώ που λέει ο βάρξ πιο πάνω φτάνουν τσίμα-τσίμα... :D

Link to comment
Share on other sites

GRT & Trobocop, πρώτα από όλα σας εύχομαι μια ήρεμη θητεία και με το καλό πολίτες.Μία ιδέα είναι ο στρατός, δεν είναι κάτι τραγικό.

 

Εκείνο που με μπέρδεψες Trobocop, ρωτάς τόσα πράγματα για ΔΕΑ αλλά είσαι κάπως αρνητικός.Λογικά το σκέφτεσαι να πας για ΔΕΑ (με την προυπόθεση ότι θα σε πάρουν) απλά κάνεις συλλογή στοιχείων για να πας μέσα ενημερωμένος.Τα λεφτά αρκούν ίσα ίσα για τις ανάγκες σου,αλλά με καλή διαχείρηση την βγάζεις καθαρή κάθε μήνα (αναλόγως και σε ποιο μέρος είσαι και πόσο πάνε τα ενοίκια,άλλο να είσαι Κομοτηνή και άλλο Λαγό) :p

 

Καλό κουράγιο παίδες και να προσέχετε :)

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Kαι φυσικά ξέχασα το πιο βασικό από όλα...θα με συγχωρήσετε γιατί το θεωρώ αυτονόητο, αν και πολύ το αγνοούν.

 

Εφόσον σαν ΔΕΑ είσαι στέλεχος της μονάδος σαν τους μονίμους στρατιωτικούς, συνεπάγεται αυτομάτως ότι σαββατοκύριακα είσαι ελεύθερος, εκτός αν προκύψει κάτι που θα σε αναγκάσει να πας μέσα (άγημα, παρέλαση, άσκηση (που πιάνουν και το Σ/Κ)) ή θα έχεις κάποια 24ωρη υπηρεσία (από τις 3-4 μηνιαίως) και θα μπεις και Σάββατο πρωί ή Κυριακή.

 

Εννοείται ότι τα ελεύθερα Σ/Κ είναι το πολυτιμότερο δώρο που σου κάνει αυτομάτως στην θητεία του ο στρατός/αεροπορία/ναυτικό...εν ολίγις δύσκολα θα λείψετε σε κάποιους/ες που νομίζαν ότι θα σας χάσουν για όσο διαρκέσει.

 

Προσωπικά ευχαριστώ τον στρατό που μου έδωσε τις ευκαιρίες/ιδέες να επισκεφτώ και τα πιο απίθανα μέρη στην Ελλάδα, που ειδαλλώς δεν θα μου περνούσε καν από το μυαλό να τα επισκεφτώ, μην φανταστείτε τίποτα τραγικό αλλά αντιθέτως έκανα κ διακοπούλες :cool: (αν έχεις και αμάξι τότε είσαι τσολιάς στα ανάκτορα)

 

Μην ξεχνιόμαστε και οι αργίες μέσα στο πρόγραμμα είναι :p

Trobocop, λίγο θα τρέξεις φίλε και μετά θα απολαύσεις, patience is half genius ;)

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...