Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το διαβασα οτι εκει φτιαχνετε το ψωμι.

Το θεμα ειναι πως παει με τις υπηρεσιες,εαν βγαινεις μετα το μεσημερι με διανυκτερευση εαν δεν εχεις υπηρεσια κτλ.

Το να εχω δουλεια το πρωι,δε με ενοχλει ιδιαιτερα,ισα ισα περναει και η μερα.

 

Αφού έχεις μόνιμη κατοικία Αθήνα και μπορείς να πηγαίνεις σε καθημερινή βάση θεωρώ ότι θα έχεις διανυκτέρευση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αν δεν έχεις υπηρεσία μπορεί να βγαίνεις και μετά 6μμ για διανυκτέρευση από τις μονάδες της Αττικής ,ειδικά το χειμώνα.Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες και προφανώς δεν βολεύει και συχνά λόγω της κίνησης που έχει η Αθήνα .Για κανένα μπάνιο και ύπνο προλαβαίνεις μόνο.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εντάξει... όπως το βλέπει κανείς!

 

Θα είναι πολύ ωραίο σε ένα βιογραφικό να βάλεις ότι είσαι Ι5, 'η όταν κάποια εταιρία σου ζητήσει απολυτήριο στρατού ('η μόνιμη απαλλαγή από αυτόν) εσύ να τους πας το Ι5.

 

Το ξέρω ότι υπάρχει και παθολογικό, αλλά πάνω κάτω το ίδιο είναι...

 

:)

 

Ι5 ξέρεις τι σημαίνει? Τρελοχαρτο.

Ότι παίρνεις απαλλαγή από τον στρατό για ψυχολογικούς λόγους.

 

Δεν θα υπηρετήσεις, αλλά:

1) δεν θα βρεις ποτέ δουλειά

2) θα ντρέπεσαι να το πεις σε παρέα. Πόσο μάλλον σε κάποια κοπέλα...

 

Είχα μια συζήτηση το 2012 και ο φίλος μού απαντούσε αυτά. Επειδή οι εποχές αλλάζουν και κυρίως οι νοοτροπίες, θα ήθελα τώρα να του απαντήσω ότι τίποτα από ολα αυτά δεν ισχύει πια. Υπάρχει ένα χαρτί που αναγράφει ότι απαλλάχθηκες από στρατιωτικές υποχρεώσεις, ποτέ δεν γνωστοποιεί το λόγο. Όλες τις επιχειρήσεις που προσλαμβάνουν προσωπικό τις ενδιαφέρει ο εργαζόμενος να μην έχει ανοιχτές στρατιωτικές υποχρεώσεις. Δεν επιτρέπεται σε κανέναν να σε ρωτήσει το λόγο που απαλλάχθηκες, αν είναι ψυχολογικός ή παθολογικός. Δεν έχει τρόπο να το ελέγξει. Επίσης σήμερα όλοι γνωρίζουν ότι έχουν δοθεί απαλλαγές χωρίς όντως να υπάρχει πρόβλημα οπότε είναι πιο διαλλακτικοί. Από τις μόνες δουλειές που τρως άκυρο (φαντάζομαι) είναι τα σώματα ασφαλείας. Λογικά όποιος πήρε απαλλαγή, δεν θα ενδιαφέρεται να πάει εκεί. Αυτά για να μπαίνουν κάποια πράγματα στη θέση τους.

Link to comment
Share on other sites

.... Δεν επιτρέπεται σε κανέναν να σε ρωτήσει το λόγο που απαλλάχθηκες, αν είναι ψυχολογικός ή παθολογικός. ....

 

Και αν ρωτήσει αυτός που παίρνει την συνέντευξη γιατί βγήκε Ι5 τι θα του απαντήσει? <<Επόμενη ερώτηση...>>.

 

Κακα τα ψέματα, ακόμα και σήμερα που αναφέρεις, εδω στην Ελλαδα έχει σημασία το αν υπηρετησες ή όχι. Στο εξωτερικό δεν πιστεύω να τους νοιάζει και τόσο.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και αν ρωτήσει αυτός που παίρνει την συνέντευξη γιατί βγήκε Ι5 τι θα του απαντήσει? <<Επόμενη ερώτηση...>>.

 

Κακα τα ψέματα, ακόμα και σήμερα που αναφέρεις, εδω στην Ελλαδα έχει σημασία το αν υπηρετησες ή όχι. Στο εξωτερικό δεν πιστεύω να τους νοιάζει και τόσο.

 

Δεν παύει να είναι μια αδιάκριτη ερώτηση και δεν χρειάζεται να πεις την αλήθεια. Εξάλλου επαναλαμβάνω ότι δεν μπορεί να ζητήσει περαιτέρω αποδείξεις σχετικά με το λόγο της απαλλαγής. Μπορεί λοιπόν ο καθένας να απαντήσει ό,τι θέλει!

Link to comment
Share on other sites

Και αν ρωτήσει αυτός που παίρνει την συνέντευξη γιατί βγήκε Ι5 τι θα του απαντήσει? <<Επόμενη ερώτηση...>>.

 

Κακα τα ψέματα, ακόμα και σήμερα που αναφέρεις, εδω στην Ελλαδα έχει σημασία το αν υπηρετησες ή όχι. Στο εξωτερικό δεν πιστεύω να τους νοιάζει και τόσο.

 

Στάλθηκε από το SM-N950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Σε τι δουλειες πας για συνεντευξη και σε ρωτανε αν ειχες Ι5 ή οχι; :lol:

 

Πουθενα δε φαινεται και κανενας δεν σε ρωταει γιατι δεν τον νοιαζει... μια παραπανω γραμμη στο cv σου ειναι Στρατιωτικες Υποχρεωσεις: Εκπληρωμενες

 

Ασε που το Ι5 ειναι και ο αντιρρησιας συνειδησης που οχι μονο ειναι καλα ψυχολογικα/παθολογικα αλλα εχει και σωστη κριση και αποψη για το θεατρακι που παιζουν εκει μεσα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς είναι. Ας σταματήσουμε να πιπιλάμε τις γνωστές καραμέλες που πιπιλούσαν οι παππούδες μας επειδή έτσι νόμιζαν ότι είναι. Τα πράγματα άλλαξαν και αλλάζουν. Θα έρθει και η μέρα κάποτε που δεν θα είναι υποχρεωτική η θητεία, θα το δείτε. Πόσα ακόμα νομίζαμε ότι δεν θα αλλάξουν ποτέ και άλλαξαν...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έριξα τρελό γέλιο με το θα ντρέπεσαι να το λες στην παρέα πόσο μάλλον "σε κάποια κοπέλα" που είχε γράψει κάποιος παραπάνω :lol::lol::lol:

 

Γιατί το πρώτο πράγμα που σε ρωτάει κάποια στο πρώτο σας ραντεβού είναι αν έχεις εκπληρώσει τις στρατιωτικές σου υποχρεώσεις και σου πετάει αυστηρά "δεν πιστεύω να έχεις βγει τίποτα Ι5 γιατί φεύγω τώρα" :lol::lol:

 

Παλιά μυαλά, απαρχαιωμένες αντιλήψεις.

Αν περιμένεις από ένα χαρτί να σου δώσει αξία (Ό,ΤΙ χαρτί και αν είναι αυτό) είσαι καμμένος έτσι κι αλλιώς.

 

(Σημ: Ήμουν Ι1 και υπηρέτησα κανονικά το 9μηνό μου όπως ακριβώς έπρεπε, οπότε δεν το λέω για να βλογήσω τα γένια μου)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Η υπερβολή έχει και όρια παίδες.

Σε λίγο θα βγάλουμε και ήρωα τον καθένα που το παίζει τρελός γιατί είναι ανίκανος να κάνει 9 μήνες θητεία.

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και δεν σηκώνει συζήτηση. Ας αφήσουμε τις ακρότητες όμως στην άκρη..

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Όντως παιδιά, δίκιο έχει ο συμφοριτης, δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις. Σεβαστές όλες οι απόψεις, αλλά ξέφυγε η κουβέντα προς λάθος κατεύθυνση θεωρώ.

Επίσης μπερδευετε την έννοια απαλλαγή και Ι5. Άλλο απαλλαγή και άλλο Ι5. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι και τα δίνουν πλέον για πλάκα τα Ι5, που δεν νομίζω, αλλά οσα παιδιά γνώρισα με Ι5 ήταν 2 κατηγοριών. Είτε δυστυχώς είχαν σοβαρά προβλήματα, είτε τους περίμενε καρέκλα διευθυντή στο εργοστάσιο του μπαμπά τους. Όπως επίσης γνώρισα στο στρατό άτομα με Ι4 που θεωρούσα αδιανόητο να μην έχουν πάρει Ι5 και όμως τα παιδιά έκαναν κανονικά τη θητεία τους. Οι τελευταίοι πάντως είναι πιο μάγκες από αυτούς που το παίζουν "τρελάρες" για να γλιτώσουν 9 μήνες πλέον.

Η υπερβολή έχει και όρια παίδες.

Σε λίγο θα βγάλουμε και ήρωα τον καθένα που το παίζει τρελός γιατί είναι ανίκανος να κάνει 9 μήνες θητεία.

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και δεν σηκώνει συζήτηση. Ας αφήσουμε τις ακρότητες όμως στην άκρη..

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Η υπερβολή έχει και όρια παίδες.

Σε λίγο θα βγάλουμε και ήρωα τον καθένα που το παίζει τρελός γιατί είναι ανίκανος να κάνει 9 μήνες θητεία.

Ο καθένας κάνει τις επιλογές του και δεν σηκώνει συζήτηση. Ας αφήσουμε τις ακρότητες όμως στην άκρη..

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

 

Η υπερβολή σαφώς και έχει όρια και δε νομίζω ότι κανείς προσπάθησε να ηρωποιήσει ούτε τους μεν ούτε τους δε.

 

Προσωπικά όμως, όταν ακούω σχόλια του στυλ "είναι ντροπή", "τι θα λες μετά στο σόι/στην παρέα/στη γκόμενα" πραγματικά με πιάνουν τα γέλια. Κάποιοι άνθρωποι ζουν σε ένα μικρόκοσμο φτιαγμένο από Ελεύθερη Ώρα και F-16.

 

Και αντίστοιχα, με πιάνουν τα γέλια όποτε έχει τύχει να ακούσω συζητήσεις "αντιρρησιών συνείδησης" του στυλ Επαναστάτη Ποπολάρου. Όχι δε χτύπησες το κατεστημμένο που δεν πήγες να καθαρίσεις Καλλιόπες 9 μήνες, απλά φοβάσαι/δε θες να πας στο στρατό.

 

 

Το να υπηρετήσει κανείς τη θητεία του δεν είναι επίτευγμα, όπως και το να "γλιτώσει" το να υπηρετήσει παριστάνοντας τον τρελό επίσης δεν είναι.

Είναι 9 μήνες "χαμένοι" για κάποιους και 9 μήνες "για την πατρίδα" για κάποιους άλλους, αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε ότι (πέρα από ΟΥΚ κτλ) μαθαίνουμε και τίποτα ιδιαίτερο.

1 μήνας συνολικά να είναι κάτι χρήσιμο (ή έστω καινούργιο) σα γνώση και 8 μήνες αγγαρείας.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Η υπερβολή σαφώς και έχει όρια και δε νομίζω ότι κανείς προσπάθησε να ηρωποιήσει ούτε τους μεν ούτε τους δε.

 

Προσωπικά όμως, όταν ακούω σχόλια του στυλ "είναι ντροπή", "τι θα λες μετά στο σόι/στην παρέα/στη γκόμενα" πραγματικά με πιάνουν τα γέλια. Κάποιοι άνθρωποι ζουν σε ένα μικρόκοσμο φτιαγμένο από Ελεύθερη Ώρα και F-16.

 

Και αντίστοιχα, με πιάνουν τα γέλια όποτε έχει τύχει να ακούσω συζητήσεις "αντιρρησιών συνείδησης" του στυλ Επαναστάτη Ποπολάρου. Όχι δε χτύπησες το κατεστημμένο που δεν πήγες να καθαρίσεις Καλλιόπες 9 μήνες, απλά φοβάσαι/δε θες να πας στο στρατό.

 

 

Το να υπηρετήσει κανείς τη θητεία του δεν είναι επίτευγμα, όπως και το να "γλιτώσει" το να υπηρετήσει παριστάνοντας τον τρελό επίσης δεν είναι.

Είναι 9 μήνες "χαμένοι" για κάποιους και 9 μήνες "για την πατρίδα" για κάποιους άλλους, αλλά ας μην κοροϊδευόμαστε ότι (πέρα από ΟΥΚ κτλ) μαθαίνουμε και τίποτα ιδιαίτερο.

1 μήνας συνολικά να είναι κάτι χρήσιμο (ή έστω καινούργιο) σα γνώση και 8 μήνες αγγαρείας.

Δεν διαφωνώ πουθενά στα παραπάνω!

 

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα και την περίπτωση καθενός,πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν άτομα με προβλήματα από οικονομικά,οικογενεικά μέχρι οτιδήποτε.Παλαιότερα δε η θητεία ήταν 18 μήνες και παραπάνω ανάλογα την εποχή , και με χειρότερες συνθήκες διαβίωσης.
Link to comment
Share on other sites

Όντως παιδιά, δίκιο έχει ο συμφοριτης, δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις. Σεβαστές όλες οι απόψεις, αλλά ξέφυγε η κουβέντα προς λάθος κατεύθυνση θεωρώ.

Επίσης μπερδευετε την έννοια απαλλαγή και Ι5. Άλλο απαλλαγή και άλλο Ι5. Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι και τα δίνουν πλέον για πλάκα τα Ι5, που δεν νομίζω, αλλά οσα παιδιά γνώρισα με Ι5 ήταν 2 κατηγοριών. Είτε δυστυχώς είχαν σοβαρά προβλήματα, είτε τους περίμενε καρέκλα διευθυντή στο εργοστάσιο του μπαμπά τους. Όπως επίσης γνώρισα στο στρατό άτομα με Ι4 που θεωρούσα αδιανόητο να μην έχουν πάρει Ι5 και όμως τα παιδιά έκαναν κανονικά τη θητεία τους. Οι τελευταίοι πάντως είναι πιο μάγκες από αυτούς που το παίζουν "τρελάρες" για να γλιτώσουν 9 μήνες πλέον.

 

Καταρχήν κανένας δεν ξέφυγε στην παρούσα συζήτηση. Δεν ξέρω πού εντόπισες ότι ξέφυγε η κουβέντα. ;)

 

Η αλήθεια είναι ότι μάλλον έχουν αλλάξει τα πράγματα. Επειδή είναι λίγα τα χρόνια που πέρασα τη διαδικασία -δεν έχει σημασία τι έκανα εγώ- αυτό που θυμάμαι από αρκετούς που ήταν μαζί μου, είναι ότι αν απλά είχαν κάποιο χαρτί γιατρού ότι παρακολουθούνταν έστω και για ένα απλό ψυχολογικό θέμα, αυτό ήταν απολύτως αρκετό. Δεν χρειαζόταν να το παίξεις τρελός, και γενικώς δεν χρειαζόταν να κάνεις τίποτα. Αντιθέτως, όσοι το έπαιξαν τρελοί, αν δεν είχαν χαρτί γιατρού, έκαναν μια τρύπα στο νερό. Αυτά περί αναβολών/απαλλαγών.

 

Προσωπικά όμως, όταν ακούω σχόλια του στυλ "είναι ντροπή", "τι θα λες μετά στο σόι/στην παρέα/στη γκόμενα" πραγματικά με πιάνουν τα γέλια. Κάποιοι άνθρωποι ζουν σε ένα μικρόκοσμο φτιαγμένο από Ελεύθερη Ώρα και F-16.

 

Και φαντάσου ότι τότε που είχα την ωραία κουβέντα με το φίλο με αυτές τις αντιλήψεις, κανένας δεν του έγραψε ότι διαφωνεί! :lol:

 

1 μήνας συνολικά να είναι κάτι χρήσιμο (ή έστω καινούργιο) σα γνώση και 8 μήνες αγγαρείας.

 

Κοίτα μη γράψεις κανα τέτοιο σε φορουμ ελληνικού στρατού... Σε μπάναραν με συνοπτικές :lol:

...πράγμα που είναι η απόλυτη αλήθεια βέβαια. Και είναι τιμή σου και καμάρι σου να το λες ενώ υπηρέτησες.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τώρα που πάμε κατευθείαν στη μονάδα με το θέμα κινητού τι γίνεται;

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν κανένας δεν ξέφυγε στην παρούσα συζήτηση. Δεν ξέρω πού εντόπισες ότι ξέφυγε η κουβέντα. ;)

 

Η αλήθεια είναι ότι μάλλον έχουν αλλάξει τα πράγματα. Επειδή είναι λίγα τα χρόνια που πέρασα τη διαδικασία -δεν έχει σημασία τι έκανα εγώ- αυτό που θυμάμαι από αρκετούς που ήταν μαζί μου, είναι ότι αν απλά είχαν κάποιο χαρτί γιατρού ότι παρακολουθούνταν έστω και για ένα απλό ψυχολογικό θέμα, αυτό ήταν απολύτως αρκετό. Δεν χρειαζόταν να το παίξεις τρελός, και γενικώς δεν χρειαζόταν να κάνεις τίποτα. Αντιθέτως, όσοι το έπαιξαν τρελοί, αν δεν είχαν χαρτί γιατρού, έκαναν μια τρύπα στο νερό. Αυτά περί αναβολών/απαλλαγών.

Φίλε μου όταν ωραιοποιούμε και παρουσιάζουμε ως κάτι προτιμητέο και φυσιολογικό καταστάσεις αποφυγής των υποχρεώσεων μας, είτε έχουν να κάνουν με το εν λόγω θέμα του στρατού είτε γενικότερα, τότε προσωπικά θεωρώ ότι η κουβέντα ξεφεύγει. Ίσως βέβαια την αντιλήφθηκα λάθος την όλη κουβεντα, τότε πάω πάσο.

Δεν νομίζω να είναι τόσο απλά οπως τα περιγράφεις, αν ήταν έτσι δεν θα υπηρετούσε κανένας. Και εν πάσει περιπτώσει, επειδή κάποια πράγματα δεν αλλάζουν σε αυτόν τον τόπο, αν κάποιος μπορεί να βρει αυτό το απλό χαρτί που λες με σκοπό την απαλλαγή με πλάγιο τρόπο, δεν είναι το παιδί της διπλανής πόρτας.

 

 

Κοίτα μη γράψεις κανα τέτοιο σε φορουμ ελληνικού στρατού... Σε μπάναραν με συνοπτικές :lol:

...πράγμα που είναι η απόλυτη αλήθεια βέβαια. Και είναι τιμή σου και καμάρι σου να το λες ενώ υπηρέτησες.

Εδώ παρουσιάζεις ως κάτι γενικό μια υποκειμενική άποψη. Όλους μας πήγε πίσω ο στρατός, εμένα επαγγελματικά λόγω ηλικίας. Αλλά παρά την παράνοια που επικρατεί, ζεις καταστάσεις και αποκτάς εμπειρίες μιας ζωής, τόσο καλές όσο και κακές. Γενικά εγώ ετσι το είδα, απέκτησα εμπειρίες και φιλίες που δεν θα είχα την ευκαιρία να το κάνω διαφορετικά.

Τέλος πάντων, για να μην παρεξηγηθώ, θεωρώ ότι ο στρατός μας πάει πίσω τόσο επαγγελματικά όσο και προσωπικά και θα προτιμούσα να μην υπάρχει αυτή η υποχρέωση. Αλλά από τη στιγμή που είναι κάτι υποχρεωτικό και δεδομένου ότι η εθνική άμυνα είναι δημόσιο αγαθό που απολαμβάνουν όλοι, θα το σεβαστώ.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι τόσο απλά οπως τα περιγράφεις, αν ήταν έτσι δεν θα υπηρετούσε κανένας. Και εν πάσει περιπτώσει, επειδή κάποια πράγματα δεν αλλάζουν σε αυτόν τον τόπο, αν κάποιος μπορεί να βρει αυτό το απλό χαρτί που λες με σκοπό την απαλλαγή με πλάγιο τρόπο, δεν είναι το παιδί της διπλανής πόρτας.

 

Να επαναλάβω ότι πρόσφατα την έζησα από κοντά τη διαδικασία, οπότε δεν περιγράφω. Παραθέτω τα γεγονότα όπως τα είδα. Επίσης να ξέρεις ότι από τα εκατοντάδες χιλιάδες άτομα που καλούνται σε κάθε εσσο, κάποιες χιλιάδες όντως θέλουν (χρειάζονται) αναβολή ή απαλλαγή. Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ σοκαρίστηκα την πρώτη φορά με τον κόσμο που είδα στο 414 αλλά και στο φρουραρχείο. Στο φρουραρχείο μάλιστα χρειάστηκε να πάω και την επόμενη μέρα από τις 7 γιατί έκανα το λάθος να πάω 10 το πρωί και ως τις 2 δεν πρόλαβα να μπω λόγω κόσμου.

 

Αλλά παρά την παράνοια που επικρατεί, ζεις καταστάσεις και αποκτάς εμπειρίες μιας ζωής, τόσο καλές όσο και κακές. Γενικά εγώ ετσι το είδα, απέκτησα εμπειρίες και φιλίες που δεν θα είχα την ευκαιρία να το κάνω διαφορετικά.

Τέλος πάντων, για να μην παρεξηγηθώ, θεωρώ ότι ο στρατός μας πάει πίσω τόσο επαγγελματικά όσο και προσωπικά και θα προτιμούσα να μην υπάρχει αυτή η υποχρέωση. Αλλά από τη στιγμή που είναι κάτι υποχρεωτικό και δεδομένου ότι η εθνική άμυνα είναι δημόσιο αγαθό που απολαμβάνουν όλοι, θα το σεβαστώ.

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτή η εμπειρία που ακούω πολλούς να λένε, είναι το μόνο για το οποίο μετανιώνω. Και ξέρω ότι δεν θα τη ζήσω πουθενά αλλού. Ένα άλλο καλό που κάνει ο στρατός και το βλέπεις στη μετέπειτα ζωή σου (το είδα σε φίλους μου), είναι όλες αυτές οι φάσεις με τις αγγαρείες κλπ που σε γειώνουν απότομα. Πολλοί πανε βουτυρομπεμπέδες, "τα παιδιά του μπαμπά" που δύσκολα είχαν ακούσει όχι και κάνε αυτό που σου λέω εως τότε. Μετά από 9 μήνες που έκανες μόνο αυτό που σου λέγαν οι άλλοι, χωρίς προσωπικότητα και θέλω, είναι λογικό βγαίνοντας έξω να βλέπεις αλλιώς κάποια πράγματα. Ίσως να μου χρειαζόταν κάτι τέτοιο. Ίσως να μην ήμουν ακόμα τόσο επίμονος και τόσο εγωιστής, πράγμα που μου έχει κοστίσει σε διάφορους τομείς. Ίσως το σοκ του στρατού να μου έκανε κάπου καλό.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι αυτή η εμπειρία που ακούω πολλούς να λένε, είναι το μόνο για το οποίο μετανιώνω. Και ξέρω ότι δεν θα τη ζήσω πουθενά αλλού.

 

Ναι σε αυτό έχουν δίκιο. Η εμπειρία αυτή δε συγκρίνεται. Δένεσαι με ανθρώπους που στην κανονική σου ζωή ούτε που θα μίλαγες ποτέ, από την ανάγκη και την κοινή κατάσταση που βιώνεις. Και μέσα στην όλη παλαβομάρα της κατάστασης...περνάς ωραία και φτιάχνεις αναμνήσεις που εκτιμάς (φυσικά) αργότερα στη ζωή σου. Είναι κρίμα που έχασες αυτή την εμπειρία, αλλά δεν είναι ούτε η μοναδική ούτε και η σημαντικότερη στη ζωή.

Προσωπικά αν μου έμαθε κάτι ο στρατός είναι να δινώ ευκαιρία σε νέες φιλίες ακόμα και με άτομα που εκ πρώτης όψεως δεν ταιριάζουμε καθόλου.

 

Ένα άλλο καλό που κάνει ο στρατός και το βλέπεις στη μετέπειτα ζωή σου (το είδα σε φίλους μου), είναι όλες αυτές οι φάσεις με τις αγγαρείες κλπ που σε γειώνουν απότομα. Πολλοί πανε βουτυρομπεμπέδες, "τα παιδιά του μπαμπά" που δύσκολα είχαν ακούσει όχι και κάνε αυτό που σου λέω εως τότε. Μετά από 9 μήνες που έκανες μόνο αυτό που σου λέγαν οι άλλοι, χωρίς προσωπικότητα και θέλω, είναι λογικό βγαίνοντας έξω να βλέπεις αλλιώς κάποια πράγματα.

 

Αυτό πάλι δεν ξέρω αν πολυ-ισχύει. Τουλάχιστον όχι πάντα.

Ο στρατός είναι οργάνωση.

Μια τρέλα, βέβαια, που τα περισσότερα πράγματα δεν καταλαβαίνεις ποτέ γιατί πρέπει να γίνονται έτσι και ΜΟΝΟ έτσι, αλλά οργάνωση.

Αν ξεχάσεις για λίγο το "γιατί να το κάνω αυτό;" και απλά δεχτείς τους κανόνες του παιχνιδιού περνάς μια χαρά. Προσωπικά στη μονάδα μου οι ανώτεροί μου με αγαπούσαν πραγματικά και έχουμε κρατήσει μέχρι και σήμερα επαφές, ακριβώς γιατί ακολουθούσα τους κανόνες. Είχα δουλέψει βέβαια μια πενταετία πριν μπω στρατό, οπότε ήξερα τι θα πει ακολουθώ κανόνες. Πολλά παιδιά μπαίνουν μετά το λύκειο και αυτό δε βοηθά γιατί τότε είσαι ακόμα έφηβος.

Δεν έγλυψα ποτέ και κανέναν, ούτε χρειάστηκε ούτε θα μπορούσα να είμαι πειστικός και αν το έκανα, απλά ακολουθούσα αυτά που έπρεπε να κάνω.

Άλλωστε και αυτοί κάποιους κανόνες ακολουθούν που τους επέβαλλαν άλλοι.

 

Οι "βουτυρομπεμπέδες" που αναφέρεις - αυτοί που για παράδειγμα στη δική μου μονάδα γκρίνιαζαν γιατί τα μακαρόνια δεν ήταν τόσο καλά όσο αυτά που τρώνε στη Γλυφάδα :lol: - βουτυρομπεμπέδες θα ξαναβγούν. Είναι οι ίδιοι που έβγαιναν ελεύθεροι υπηρεσίας γιατί τους πόναγε το μικρό τους δαχτυλάκι. Και ο στρατός πλέον φοβάται πιο πολύ τους φαντάρους απ'ότι οι φαντάροι το στρατό (αφού ξεψαρώσουν μετά τις πρώτες μέρες), γιατί τρέμει μήπως πάθουν κάτι σε θέμα υγείας.

Οπότε με το παραμικρό τους αφήνει ελεύθερους υπηρεσίας. Που εξηγεί και το γιατί σήμερα είναι πια τόσο εύκολο να πάρει κανείς αναβολή ή απαλλαγή.

 

Ο στρατός σήμερα δεν έχει τις αγγαρείες που φαντάζεσαι ή έχεις ακούσει. Ναι, θα μαζέψεις τις γόπες από το προαύλιο, ναι θα κουβαλήσεις πράγματα, ναι θα καθαρίσεις τουαλέτες αλλά τίποτα από αυτά δεν είναι "αγγαρεία". Αν το δεις ως "δουλειά", μια προσωρινή και κουραστική δουλειά, περνάει ο καιρός και δεν το καταλαβαίνεις. Επίσης φαντάσου ότι αν δεν υπήρχαν αυτά, όχι 9 μήνες ούτε μία ώρα δεν περνάει.

 

Ίσως να μου χρειαζόταν κάτι τέτοιο. Ίσως να μην ήμουν ακόμα τόσο επίμονος και τόσο εγωιστής, πράγμα που μου έχει κοστίσει σε διάφορους τομείς. Ίσως το σοκ του στρατού να μου έκανε κάπου καλό.

 

Εσύ ξέρεις τον εαυτό σου. Μπορεί να σε βοηθούσε. Μπορεί απλά να προσαρμοζόσουν για ένα 9μηνο και έπειτα να ξαναγινόσουν επίμονος και εγωιστής. Δε μπορείς να το ξέρεις αυτό.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι αν αυτά τα δύο τα αναγωρίζεις ως ελαττώματά σου, μπορείς και να τα διορθώσεις, ασχέτως στρατού ή μη.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Πάντα λογικός και ισορροπιστής MissRain. Πώς να σου βρει κανένας άδικο :p

 

Όντως, μπορεί να έβγαινα και να έκανα πάλι τα ίδια. Μεταξύ μας, πιστεύω ότι δεν θα μπορούσα να βγάλω το 9μηνο. Θα έπαιρνα αναβολή ενδιάμεσα, δεν ξέρω πως και τι...αλλά θα έπρεπε να βάλω πάρα πολύ νερό στο κρασί μου για να συμβιβαστώ με όλα όσα θα μου λέγαν να κάνω. Συν το ότι δεν είμαι και τόσο κοινωνικό άτομο. Δηλαδή μόνο που θα βρισκόμουν ξαφνικά με τόσους αγνώστους που θα έπρεπε να δείχνω φιλικός και άνετος για να μην με βάλουν στη γωνία και περάσω δύσκολα... Και μη μου πείτε ότι δεν υπάρχει κανένα μπουλινκ στο στρατό. Σε όποιο σημείο υπάρχουν πολλοί και διαφορετικοί άνθρωποι για καιρό (και προφανώς και άτομα με κακό χαρακτήρα, χωρίς παιδεία κλπ), μπορούν να συμβούν τα πάντα. Ο καθένας ξέρει πάνω κάτω τον εαυτό του και τι αντέχει. Το μόνο που έκανα ήταν να με προστατεύσω. Δυστυχώς, οι αυτοκτονίες εντός στρατοπέδων δεν έχουν μειωθεί, το αντίθετο. Και πιο πρόσφατο παράδειγμα η εξαφάνιση ενός φαντάρου από το πλοίο που γύρναγε με αναβολή. Είναι ανοιχτή υπόθεση νομίζω. Είχε πει στους γονείς του ότι του την έχουν στημένη κλπ. Και πόσα άλλα περιστατικά που δεν μαθαίνουμε.

Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τώρα που πάμε κατευθείαν στη μονάδα με το θέμα κινητού τι γίνεται;
Εξαρτάται τη μονάδα, μπορεί και να μην ασχοληθούν καθόλου, μπορεί και να σας ψάξουν. Καλό είναι να έχεις προβλεπόμενο κινητό μέχρι να κόψεις κίνηση και να δεις τι παίζει.

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

Edited by zananiro
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σε ολους,

Εχω την εξης ερωτηση. Για καποιον που μενει μονιμα εξωτερικο και το προξενειο της περιοχης του του βγαλει το πιστοποιητικο μκε, μετα ποια ειναι η διαδικασια για αναβολη; φανταζομαι στελνω το πιστοποιητικο στη στρατολογια και παιρνω απαντηση; υπαρχει περιπτωση να μη βγει η αναβολη για καποιο λογο η δεν υπαρχει περιπτωση απο τη στιγμη που το προξενειο λεει οτι οντως μενω μονιμα εξω; ποιος εχει το τελευταιο λογο δηλαδη να δωσει το οκ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε ολους,

Εχω την εξης ερωτηση. Για καποιον που μενει μονιμα εξωτερικο και το προξενειο της περιοχης του του βγαλει το πιστοποιητικο μκε, μετα ποια ειναι η διαδικασια για αναβολη; φανταζομαι στελνω το πιστοποιητικο στη στρατολογια και παιρνω απαντηση; υπαρχει περιπτωση να μη βγει η αναβολη για καποιο λογο η δεν υπαρχει περιπτωση απο τη στιγμη που το προξενειο λεει οτι οντως μενω μονιμα εξω; ποιος εχει το τελευταιο λογο δηλαδη να δωσει το οκ;

 

Δες εδώ

 

Γενικά πάντως, το προξενείο είναι υπεύθυνο για την βεβαίωση ότι είσαι ΜΚΕ.

Για την αναβολή λογικά είναι θέμα της στρατολογίας, στην οποία θα πρέπει να καταθέσεις τα χαρτιά σου.

Έχω ακούσει περιπτώσεις πάντως που υπήρξαν θεματα με ανυπότακτους εξωτερικού επειδή τα χρόνια που ζούσαν στο εξωτερικό δεν είχαν σημειωθεί ως για βιοποριστικούς λόγους (π.χ. έκαναν το διδακτορικό τους), οπότε καλύτερο είναι όποιος ενδιαφέρεται για κάτι τέτοιο να το ψάξει αρκετά νωρίτερα από την ημερομηνία που είναι να παρουσιαστεί.

 

(αν φυσικά τον ενδιαφέρει να γυρίσει-ζήσει Ελλάδα, διαφορετικά who cares?)

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση και εχω μπει στο λινκ πριν γραψω αλλα δε βρηκα απαντηση σαυτο που θελω να μαθω.

 

Αυτο που ηθελα να μαθω ειναι αν η στρατολογια μπορει να βρει λογο να μην εγκρινει την αιτηση και να μη μου δωσει αναβολη αν και το προξενειο βγαλει το πιστοποιητικο μκε. Ρωταω γιατι ο προξενος δε χρειαζετε κατι αλλο απο μενα και μου ειπε οτι ολα ειναι οκ για να βγει το πιστοποιητικο αλλα απο πλευρας στρατολογιας δεν εχουν απαντησει σε ενα φαξ που εστειλε και λεω μηπως βρω εμποδιο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση και εχω μπει στο λινκ πριν γραψω αλλα δε βρηκα απαντηση σαυτο που θελω να μαθω.

 

Αυτο που ηθελα να μαθω ειναι αν η στρατολογια μπορει να βρει λογο να μην εγκρινει την αιτηση και να μη μου δωσει αναβολη αν και το προξενειο βγαλει το πιστοποιητικο μκε. Ρωταω γιατι ο προξενος δε χρειαζετε κατι αλλο απο μενα και μου ειπε οτι ολα ειναι οκ για να βγει το πιστοποιητικο αλλα απο πλευρας στρατολογιας δεν εχουν απαντησει σε ενα φαξ που εστειλε και λεω μηπως βρω εμποδιο.

 

Αυτό που σου έγραψα παραπάνω ειναι μια αιτία για την οποία θα μπορούσαν θεωρητικά να αρνηθούν την αναβολή.

Αν δεν πειστούν ότι ήσουν εκεί για βιοποριστικούς λόγους (που σημαίνει ότι θα πρέπει να δούλευες), έχω ακούσει περιπτώσεις που η απάντησή τους ήταν αρνητική. 'Εχω γνωστό που έκανε στην αρχή της διαμονής του στο εξωτερικό το διδακτορικό του και δεν το αναγνώριζαν ως βιοποριστικό λόγο.

 

Αφού έχεις ήδη στείλει το φαξ καλό θα ήταν να τους καλέσεις εσύ ή κάποιος δικός σου (αν και δεν ξέρω αν μπορούν να δώσουν τέτοιες πληροφορίες σε τριτο άτομο, ακόμα και συγγενή) και να ρωτήσεις ο ίδιος. Τα τηλέφωνα βέβαια είναι σχεδόν πάντα κατειλημένα αλλά αν το προσπαθήσεις αρκετά φαντάζομαι κάποια άκρη θα βγάλεις.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...