Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ετσι οπως εγινε ο στρατος ειναι κατασκηνωση οποιος εχει παει δεν θα δει καμια διαφορα με τον στρατο.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ετσι οπως εγινε ο στρατος ειναι κατασκηνωση οποιος εχει παει δεν θα δει καμια διαφορα με τον στρατο.

Ισχύει σε μεγάλο βαθμό. Βέβαια όσοι δεν έχουν πάει, οι περισσότεροι, αποτελούν πρόβλημα για τους υπόλοιπους ως επί το πλείστον καθώς δεν έχουν μάθει να ζουν με άλλους και να τους σέβονται.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παρόλα αυτά η θητεία από οτι λένε είναι κάπως απαιτιτική. Ισχύει αυτό επειδή τώρα πρόσφατα έχει ακουστεί ότι δεν είναι και τόσο δυσκολα όσο τα παρουσιάζουνε

 

τα παρουσιάζουν ποιοί;;

Οι γονείς μας και οι παππούδες μας;

Φυσικα και δεν είναι απαιτητική όπως τότε. Ούτε καψόνια υπάρχουν, ούτε σου φέρονται σα ζώο, ούτε είναι 30+ μήνες. Πλέον κάνεις πως πονάει το ποδαράκι σου και παίρνεις αναρρωτική λες και έχεις γάγγραινα.

 

Το γεγονός πως αφήνεις τη ζωή που έχεις, σπουδές, γκόμενα, δουλειά, φίλους κτλ και κλείνεσαι μαζί με άλλους σε ένα χώρο όπου πρέπει να αποδεχθείς ότι θα κάνεις ό,τι σου λένε είναι το δύσκολο κομμάτι. Αν το ξεπεράσεις αυτό (και το ξεπερνάς τις πρώτες κιόλας μέρες) όλα τα άλλα είναι πανεύκολα.

 

Ή για να ακριβολογώ, όλα εκτός από τη βαρεμάρα.

Αυτή δεν την ξεπερνάς, μαθαίνεις και την ανέχεσαι για 9 μήνες.

 

Τώρα αν κάποιος είναι κακομαθημένος μέχρι αηδίας, ναι και στο στρατό - αλλά και οπουδήποτε αλλού στη ζωή του - χάλια θα περάσει. Γνωστός μου πήρε αναβολή γιατί λέει δεν την πάλευε που οι χέστρες ήταν τούρκικες. Τι να πεις τώρα;

Edited by DesertSMisSRaiN

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

 

Τώρα αν κάποιος είναι κακομαθημένος μέχρι αηδίας, ναι και στο στρατό - αλλά και οπουδήποτε αλλού στη ζωή του - χάλια θα περάσει. Γνωστός μου πήρε αναβολή γιατί λέει δεν την πάλευε που οι χέστρες ήταν τούρκικες. Τι να πεις τώρα;

 

όταν είχα παρουσιαστεί Τρίπολη ένα παιδί μου έλεγε ότι θα πάρει αναβολή γιατί δεν του άρεσε το φαγητό που σέρβιραν. και τελικά πήρε, λες και την επόμενη φορά που θα μπεί θα μαγειρεύει ο Λαζάρου. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από αυτά που έχω μάθει ο χοντρός έστειλε αρκετούς στα σύνορα και πλέον έχει ανθρώπινες καταστάσεις.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Καλησπέρα!!Υπάρχει περίπτωση κατά την διάρκεια της θητείας να σου πούνε αναγκαστικη αναβολή εφόσον έχεις κάποιο πρόβλημα υγείας;;πχ ορθοπεδικό...
Link to comment
Share on other sites

Με μικρή επιφύλαξη, ναι υπάρχει τέτοια περιπτωση

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,ελπίζω να ισχύει για ακραίες περιπτώσεις....αν πχ περπατάς κανονικά αλλα έχεις μια μερική ρήξη μηνίσκου και χιαστων ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα
Link to comment
Share on other sites

Θα σε στείλουν σε στρατιωτικό νοσοκομείο για εξετάσεις και θα σου πούνε οι γιατροί τι θα γίνει, λογικά αν χρειάζεται θα σου κάνουν επέμβαση
Aν δεν έχεις αυτό που αγαπάς, αγάπα αυτό που έχεις.
Link to comment
Share on other sites

Θα σε στείλουν σε στρατιωτικό νοσοκομείο για εξετάσεις και θα σου πούνε οι γιατροί τι θα γίνει, λογικά αν χρειάζεται θα σου κάνουν επέμβαση

 

Αυτο εχει γινει τωρα,περιμένω να πάω και σκέφτομαι μην μου πουν για καμια επέμβαση και αναβολή..ξερω οτι πρέπει να κανω αλλα μου είχαν πει μόλις τελειώσω τον στρατό να κάνω οπωσδήποτε

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχει γινει τωρα,περιμένω να πάω και σκέφτομαι μην μου πουν για καμια επέμβαση και αναβολή..ξερω οτι πρέπει να κανω αλλα μου είχαν πει μόλις τελειώσω τον στρατό να κάνω οπωσδήποτε

 

Δεν είναι πάντως απαραίτητο να σου δώσουν αναβολή ακόμα και αν κάνεις επέμβαση.

Εξαρτάται από το χρόνο αποθεραπείας που θα προτείνει ο γιατρός σου.

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εχει γινει τωρα,περιμένω να πάω και σκέφτομαι μην μου πουν για καμια επέμβαση και αναβολή..ξερω οτι πρέπει να κανω αλλα μου είχαν πει μόλις τελειώσω τον στρατό να κάνω οπωσδήποτε

Λογικά θα σε βγάλουν Ι4 και μπορείς να κάνεις επέμβαση 1-2 μήνες πριν απολυθείς, οπότε θα πάρεις την αναρρωτική σου άδεια και άδεια απολύσεως μαζί και ξεμπερδεύεις.

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Να στε καλά παιδιά για τις πληροφορίες...με έχουν βγάλει ήδη Ι-4 απλα είχα ενα ψιλοχτυπημα στο ίδιο σημείο και πρέπει να βγαλω μαγνητική που εδω το νοσοκομείο δεν έχει!
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Με ποίον κλαδο της πληροφορικής ασχολείται κανείς Περισσότερο στο ΣΕΠ: Προγραμματισμός (Jaca,PHP,Mysql κτλ), τηλεπικοινωνίες, δίκτυα, ασφάλεια δικτύων και συστημάτων.

Η θητεία στο ΣΕΠ πόσο διαρκεί ή καθόμαστε στο εκέι μέχρι το τέλος της θητείας μας;

Ακόμη θα ήθελα να ρωτήσω αν το ΣΕΠ είναι σώμα βυσματικό. Ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Με ποίον κλαδο της πληροφορικής ασχολείται κανείς Περισσότερο στο ΣΕΠ: Προγραμματισμός (Jaca,PHP,Mysql κτλ), τηλεπικοινωνίες, δίκτυα, ασφάλεια δικτύων και συστημάτων.

Η θητεία στο ΣΕΠ πόσο διαρκεί ή καθόμαστε στο εκέι μέχρι το τέλος της θητείας μας;

Ακόμη θα ήθελα να ρωτήσω αν το ΣΕΠ είναι σώμα βυσματικό. Ή δεν ισχύει κάτι τέτοιο;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Tερμα βυσματικο, συνηθως οι στρατιωτες εκει μεσα ασχολουνται με το ξυσιμο. :p

 

Αντε το πολυ πολυ να κανεις κανα format οχι για υπολογιστη του στρατου, αλλα για προσωπικους των στρατιωτικων, γνωστοι τσαμπατζηδες.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλει βύσμα για να μπεις; Αναφέρεσε σε κάποια πρόσφατη εμπειρία διότι τα πράγματα μπορεί να έχουν αλλάξει.

Με βιογραφικό (σπουδές κτλ) υπάρχει καμία πιθανότητα ή τζάμπα ελπίζω;

Edited by thpo
Link to comment
Share on other sites

Με βιογραφικό (σπουδές κτλ) υπάρχει καμία πιθανότητα ή τζάμπα ελπίζω;

 

:lol::lol:

Μιλάμε για την ίδια χώρα τώρα ή αναφέρεσαι σε κάποια με αξιοκρατία;

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς μιλάμε για την ίδια χώρα.

Απλώς επείδή είχα ακούσει καλά λόγια για το τμήμα αυτό με την έννοια ότι παίρνουν όσους έχουν καλό και πλούσιο βιογραφικό

Απλώς ρώτησα για να επιβεβαιώσω για αυτά που άκουσα.

Edited by thpo
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θέλει βύσμα για να μπεις; Αναφέρεσε σε κάποια πρόσφατη εμπειρία διότι τα πράγματα μπορεί να έχουν αλλάξει.

Με βιογραφικό (σπουδές κτλ) υπάρχει καμία πιθανότητα ή τζάμπα ελπίζω;

 

Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα. Δες λίγο οι υπόλοιποι από την σχολή σου σε τι κέντρο έχουν παρουσιαστεί και πάνω κάτω θα χεις μια ιδέα που πιθανότατα θα παρουσιαστείς. Εμένα σχεδόν όλοι οι συμφοιτητές μου έχουμε πάει ΣΕΜ και Υλικό Πολέμου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τουλάχιστον εκέι απο ότι μου είπες και απο αυτά που έχω ακούσει δεν λειτουργούν μόνο τα βύσματα.

Επίσης η θητεία στο ΣΕΠ πόσο διαρκεί ή καθόμαστε στο εκέι μέχρι το τέλος της θητείας μας;

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις

Edited by thpo
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Τουλάχιστον εκέι απο ότι μου είπες και απο αυτά που έχω ακούσει δεν λειτουργούν μόνο τα βύσματα.

Επίσης η θητεία στο ΣΕΠ πόσο διαρκεί ή καθόμαστε στο εκέι μέχρι το τέλος της θητείας μας;

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις

 

Αν αυτό που αναφέρεσαι είναι το κέντρο νομίζω ότι θα μείνεις ένα 15μερο. Αν είναι να δίνουν και ειδικότητα τότε μπορεί και να μεινεις 1-1,5μήνα σύνολο μέχρι να πας στην μονάδα σου.

Link to comment
Share on other sites

Επομένως για να καθήσουμε όλη μας τη θητεία στο σωμα ερευνας πληροφορικής είναι δύσκολο απο ότι κατάλαβα, δηλαδή στο κέντρο ΣΕΠ που θα μας στείλουν(σε οποιοδήποτε σημείο της Ελλαδας που υπάρχει το συγκεκριμένο σώμα), θα κάτσουμε 5 μήνες το πολύ και μετα θα πάμε κανονικά στην μονάδα που θα είμασταν αν δεν είχαμε ένδειξη για το κέντρο ερευνας πληροφορικής;

Και πάλι 5μήνες καλα είναι.

Edited by thpo
Link to comment
Share on other sites

Επομένως για να καθήσουμε όλη μας τη θητεία στο σωμα ερευνας πληροφορικής είναι δύσκολο απο ότι κατάλαβα, δηλαδή στο κέντρο ΣΕΠ που θα μας στείλουν(σε οποιοδήποτε σημείο της Ελλαδας που υπάρχει το συγκεκριμένο σώμα), θα κάτσουμε 5 μήνες το πολύ και μετα θα πάμε κανονικά στην μονάδα που θα είμασταν αν δεν είχαμε ένδειξη για το κέντρο ερευνας πληροφορικής;

Και πάλι 5μήνες καλα είναι.

 

Αν εισαι στο ΣΕΠ θα παραμεινεις εκει για ολη τη θητεια σου, επισης παιζει ρολο και σε πια περιοχη θα εισαι. Μην περιμενεις να στησεις το δικτυο του Ε.Σ. στην καλυτερη θα σε χωσουν να κανεις κανα φορματ για κανεναν χοντρο "αστερατο" ή καναν ΕΠ.ΟΠ. Το ΣΕΠ παντα ηταν βυσματικο γι' αυτο παιρνει και λιγα ατομα, η υπηρεσιες ειναι καλυτερες και οι εξοδοι περισσοτεροι παντα γιατι δεν υπαρχουν πολλες απαιτησεις.

 

Θεωρητικα μιλωντας μπορεις πριν μπεις αμα θες να συμπληρωσεις το χαρτι για να πας στο ΣΕΠ υπαρχει στο ιντερνετ, αλλα ΧΩΡΙΣ βυσμα μη περιμενεις και πολλα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...