Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

13 Μαρτίου στο Ελληνικό,καθως ειμαι απο αναβολη υγειας.Μετα στο ΓΝΑ κ μετα Τριπολη.Με μαγνητικη ανα χειρας ([highlight]ολισθηση σπονδυλου[/highlight]) κ ελπιδες για Ι3 αοπλο.Για να δουμε..Καλη θητεια παιδια:)
Αυτό δεν είναι επικύνδινο; Τι είναι; Αν θυμάμαι καλά (πέρασαν μερικά χρονάκια) ένας είχε βγεί Ι4 με ολίσθηση σπονδύλου. :worry:

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εχω μια υποφαινομενη κοιλη μεταξυ 4ου κ 5ου σπονδυλου(οχι κατι σημαντικο) κ ολισθηση σπονδυλου 5 χιλιοστα (ο 5ος σπονδυλος).Ειναι μανικι φιλε μου,με το που αλλαζει ο καιρος ποναω αρκετα.Ρητες οδηγιες απο γιατρο να μη σηκωνω βαρια πραγματα, να αποφευγω το σκυψιμο κλπ...

Το κακο ειναι οτι το προβλημα δε λυνεται εντελως ουτε με εγχειρηση(παντως δοξα τω θεο δεν υπαρχει αναγκη τετοια,καθως η εγχειρηση ειναι η υστατη λυση).Η υγρασια της Λαρισας με τσακιζει κ πραγματι οταν ειχε αλλαξει ο καιρος με τα χιονια,ο πονος ειχε παει κ στα ποδια,αφου χτυπαει κ εκει συνηθως.Φυσιοθεραπεια 2 φορες το χρονο και οχι πολλη ορθοστασια.

Το τραγελαφικο ηταν περισυ το Μαιο στο 424 Θεσ/νικης οπου βγαζοντας ακτινογραφια ο στρατ. γιατρος μου λεει :"Δε βλεπω κατι σοβαρο ή υποπτο , ΑΛΛΑ αυτο δε σημαινει οτι δεν εχεις και κατι...!!!!!":hypno: :blink:

Η ιδια ακτινογραφια σε αριστο ορθοπεδικο μετα απο 2 εβδομαδες εδειξε τα παραπανω,οπως κ η μαγνητικη 1 μηνα αργοτερα.

Ace of Hearts..
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε η ορκομωσία στην Κόρυνθο , στο 6ο ΣΠ.

 

Από σήμερα είμαστε φανταράκια (δηλ. στρατιώτες), και το πιό σημαντικό βγήκαμε με άδεια!!!

 

Κανένας από Κόρυνθο , 6ο ΣΠ;

Link to comment
Share on other sites

exw enan ksaderfo ston prwto lox, enan sto trito kai enan filo sto pempto :P

 

oloi exw k mpainoun deutera stis 22.00 :P

Επισκεφθείτε το briefcase μου για παιχνίδια/εφαρμογές/themes για το Sony Ericsson V800

 

Check it Out

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχω αρκετά χρόνια που τελείωσε τη θητεία μου (96Ε ΕΣΣΟ), διάβασα με ενδιαφέρον και συγκίνηση όλα τα σχόλια... Το στρατιωτικό είναι μια μεγάλη εμπειρία για τον άνδρα, καλή και κακή, που όταν περάσουν μερικά χρόνια, τη θυμάσαι με λίγη νοσταλγία και λίγη αναγούλα παράλληλα... Αυτό που μου χε πεί ο πατέρας μου χαριτολογώντας, πριν φύγω για Αυλώνα (μαύρος πήγα ο έρημος) ήταν: Στο στρατό, ό,τι κινείται, το χαιρετάς, ότι μπορεί να κινηθεί το μετακινείς κι ό,τι δεν κινείται, το βάφεις...

Τα πράγματα βέβαια έχουν αλλάξει κατά πολύ. Ο αδερφός μου που απολύθηκε πριν ένα χρόνο, μου έλεγε για συνθήκες πολύ διαφορετικές από οτι είχα εγώ. Δε θέλω να σας κουράσω, να ευχηθώ ήθελα απλά και... μου βγήκαν και τα υπόλοιπα....

Καλή θητεία λοιπόν σε αυτους που υπηρετούν, καλοί πολίτες σε αυτούς που απολύθηκαν πρόσφατα ή κοντεύουν και καλές και χρήσιμες συμβουλές, σε μας τους παλαιότερους που αναπολούμε την πιο παράξενη περίοδο της ζωής μας....

Link to comment
Share on other sites

σημερα ορκιστηκε κι ο ξαδερφος μου στα τεθωρακισμενα κι ερχεται ηρακλειο,τα λεγαμε καθημερινα τηλεφωνικα και πραγματικα εμεινα αφωνος απο αυτα που ακουγα,πολυ χαλαρα τα πραγματα τωρα,οταν ημουν εγω τεθωρακισμενα πραγματικα μας ετρεχαν για τα καλα,τωρα ομως επικρατει ηρεμια και καλυτερα κιολας.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Ορκίστηκε και έρχεται Ηράκλειο??? Για δόκιμος θα πάει?? Αλλιώς κάποιο λάθος κάνεις..

ναι φιλε μου ορικιστηκε,σημερα ειναι εδω αλλα δεν ειναι δοκιμος,απλο φανταρακι ειναι.χτες (παρασκευη) ορκιστηκε.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι πάτρα και περνάμε ΧΑΛΙΑ...

δράμα η κατάσταση..

δεν θα πώ λεπτομέρειες αλλα ειναι ΠΟΛΥ ΜΑΥΡΟ κεν..:mad:

σιαγ την μαυριλα εκει :p να σε στειλουν 4 ετεθ να δεις βαθυ ομοιομορφο μαυρισμα που θα εχεις....:p :happy:

Link to comment
Share on other sites

exw enan ksaderfo ston prwto lox, enan sto trito kai enan filo sto pempto :P

 

oloi exw k mpainoun deutera stis 22.00 :P

 

Κι' εγώ στον πέμπτο λόχο είμαι.

 

Στο στρατό την περνάμε "ζάχαρη"!!!

Εντάξει "μαμούνια";

;)

 

:lol: :lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κάποιος ποια ειναι τα 'καλά' στρατόπεδα στην παραμεθώριο?εννοώ απο εξόδους,άδειες, μη εμπλοκές κλπ..

 

Πανε στη Ξανθη να γουσταρεις, και παραμεθωριος ειναι και αραχτος θα εισαι :)

Link to comment
Share on other sites

Πανε στη Ξανθη να γουσταρεις, και παραμεθωριος ειναι και αραχτος θα εισαι :)

Όχι απόλυτα Γιώργο :)

 

Υπάρχουν τα "καλά" στρατόπεδα που είναι μέσα στην Ξάνθη,οι μονάδες του Δ'ΣΣ αλλά και η ταξιαρχία είναι καλά,αλλά πρέπει να είσαι και στα ανάλογα όπλα.

 

Τοξότες είναι ήσυχα σχετικά,λίγα χιλιόμετρα από την Ξάνθη και το Πετροχώρι,8χμ από την Ξάνθη όπου εκεί είναι η μάχιμη ταξιαρχία της Ξάνθης,καθώς βγάζουν παρελάσεις,ασκήσεις και "αγγαρίες" που δεν τα επωμίζεται το Σώμα.

Αλλά και εκεί μέσα έχει καλές μονάδες,αρκεί να το ψάξεις.

Οι μαύροι και οι πεζικάριοι στο Πετροχώρι τραβούν πολλά και λιγότερο του πυροβολικού.

Εγώ σαν τζίτζικας πέρασα αρκετά καλά στους 13 από τους 19 μου μήνες στο Πετροχώρι,αλλά εξαρτάται πάντα από διοικητή και ταξίαρχο σε κάθε στρατόπεδο,ακόμα και στο σώμα καθώς μαθαίνω ότι η χαλαρότητα που υπήρχε και εκεί "κάπως" εξαλίφθει.

 

Αυτά για την Ξάνθη εν ολίγις :shifty:

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

enas filos mou exei pososto miopias 3 kai 2.5 kai thelei na ipiretisei steis eidikes dynameis ( gia O.Y.K. ton kovw) tha ton paroun oi tha xriastei na kanei enxirisi?

Αν το άθροισμα είναι 4 και άνω δεν τον πέρνουν, και αυτός έχει 5.5. Εγώ πχ που έχω 1 και 0.5, έχω άθροισμα 1.5 και αν είχα και 2.5 αστρυματισμό δεν θα με πέρνανε γιατί θα είχα άθροισμα 4.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε η ορκομωσία στην Κόρυνθο , στο 6ο ΣΠ.

 

Από σήμερα είμαστε φανταράκια (δηλ. στρατιώτες), και το πιό σημαντικό βγήκαμε με άδεια!!!

 

Κανένας από Κόρυνθο , 6ο ΣΠ;

Στελιο εχω ενα ξαδερφακι στην Κορινθο..Μαθαινω οτι τους ξεπατωνουν.. :p Σταυρος λεγεται..Περισσοτερα με pm ;)

Link to comment
Share on other sites

Στην Αρτα παλι που ημουνα μεχρι την Παρασκευη οπου και ορκιστηκαμε πρεπει να ναι το πιο χαλαρο κεντρο στην Ελλαδα,ειδικα στον 2ο λοχο ! Δυσκολευεσαι λιγο στην αρχη με την ιδεα του στρατου και μετις συνθηκες υγειινης, αλλα κατα τα αλλα αραγμα...

Σημερα παμε παλι πισω....Ωραια ηταν το Σαβ/κο και τωρα παλι τα κεφαλια μεσα (παλι καλα που βρεχει εμαθα και γενικα θα χει παλιοκαιρο και θα την αραζουμε μεσα...)

Link to comment
Share on other sites

Στην Αρτα παλι που ημουνα μεχρι την Παρασκευη οπου και ορκιστηκαμε πρεπει να ναι το πιο χαλαρο κεντρο στην Ελλαδα,ειδικα στον 2ο λοχο ! Δυσκολευεσαι λιγο στην αρχη με την ιδεα του στρατου και μετις συνθηκες υγειινης, αλλα κατα τα αλλα αραγμα...

Σημερα παμε παλι πισω....Ωραια ηταν το Σαβ/κο και τωρα παλι τα κεφαλια μεσα (παλι καλα που βρεχει εμαθα και γενικα θα χει παλιοκαιρο και θα την αραζουμε μεσα...)

 

emas brexei,den brexei to programma den allazei pote.. :blink: :cry:

Link to comment
Share on other sites

Όχι απόλυτα Γιώργο :)

 

Υπάρχουν τα "καλά" στρατόπεδα που είναι μέσα στην Ξάνθη,οι μονάδες του Δ'ΣΣ αλλά και η ταξιαρχία είναι καλά,αλλά πρέπει να είσαι και στα ανάλογα όπλα.

 

Τοξότες είναι ήσυχα σχετικά,λίγα χιλιόμετρα από την Ξάνθη και το Πετροχώρι,8χμ από την Ξάνθη όπου εκεί είναι η μάχιμη ταξιαρχία της Ξάνθης,καθώς βγάζουν παρελάσεις,ασκήσεις και "αγγαρίες" που δεν τα επωμίζεται το Σώμα.

Αλλά και εκεί μέσα έχει καλές μονάδες,αρκεί να το ψάξεις.

Οι μαύροι και οι πεζικάριοι στο Πετροχώρι τραβούν πολλά και λιγότερο του πυροβολικού.

Εγώ σαν τζίτζικας πέρασα αρκετά καλά στους 13 από τους 19 μου μήνες στο Πετροχώρι,αλλά εξαρτάται πάντα από διοικητή και ταξίαρχο σε κάθε στρατόπεδο,ακόμα και στο σώμα καθώς μαθαίνω ότι η χαλαρότητα που υπήρχε και εκεί "κάπως" εξαλίφθει.

 

Αυτά για την Ξάνθη εν ολίγις :shifty:

 

Για το Πετροχωρι μιλαω και εγω :)

Link to comment
Share on other sites

Για το Πετροχωρι μιλαω και εγω :)
Για δώσε details τι παίζει τώρα και πως περνάνε οι σειρές εκεί μέσα...περάσαν τα χρόνια...τους πήζουν :lol: ή όχι ; :D:cool:

 

Για πότε λες να τραβήξεις και συ το πρώτο σου σκοπέτο; :shifty: :p

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Για δώσε details τι παίζει τώρα και πως περνάνε οι σειρές εκεί μέσα...περάσαν τα χρόνια...τους πήζουν :lol: ή όχι ; :D:cool:

 

Για πότε λες να τραβήξεις και συ το πρώτο σου σκοπέτο; :shifty: :p

 

Εγω προσωπικα θα κανω πρωτη φορα σκοπια σε 8 χρονια το 2016 :lol: :lol:

Τοτε ληγει η αναβολη μου ... τωρα ειμαι φοιτητης .... :D

[sIGPIC][/sIGPIC]

::Alma Libre - My Blog

A blog by an IT student

Link to comment
Share on other sites

Gia katoiko ekswterikou kserei kaneis ti apodeikseis xreiazonte kai pws ginete auto? Den exw ellhnikh upikotita alla o pateras mou einai ellhnas kai 8elw na kserw an parw thn upikotita, ti dikaiologitika xreiazonte gia na exw meiomenh 8iteia

 

Episis, exw spoudasei Naupigikh. An parw thn upikotita, poso pi8anon to blepete na paw nautiko?

 

Allh mia erwthsh, se sxesh me ta I1-I5. Exw problhma sth mesh (metatopish diskou sthn spondilikh stilh)...alla kai problhma me tous sundesmous stous astragalous. Se poia katigoria 8a me baloun logika kai ti 8a simainei?

 

 

Euxaristo ek twn proterwn. Auta ta rwtaw giati 8elw na er8w ellada gia douleia, kai exw Amerikanikh kai Germanikh ipikotita, kai rwtaw an einai duskolo na doulepsw ws allodapos, tote isws me sumferei na parw upikotita. Ola auta mono an o Germanikos stratos mou steilei gramma na paw h strato h na kanw e8elontismo 9 mines, an tixei kai doulepsw me to Germaniko diabatirio sthn Ellada. Me to Amerikaniko logika de me sumferei etsi?

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικα θα κανω πρωτη φορα σκοπια σε 8 χρονια το 2016 :lol: :lol:

Τοτε ληγει η αναβολη μου ... τωρα ειμαι φοιτητης .... :D

Μέχρι το 2016?Τι σχολή είσαι?

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...