Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ζ Ω Α Ρ Α!!!

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τι να μην παραλέω; προφανώς εξαρτονται από αυτά που αναφέρεις άλλα είναι λογικό μια έξοδος στις 20 ήμερες; που μακάρι στη σειρά μου να ήταν 20. Τα νησιά στην πλειονότητα τους αν όχι όλα είναι υποστελεχονενα μέχρι αηδίας, ενώ τα βύσματα πάνε και έρχονται. Γιαυτό και λεω 1000 φορές Κύπρος, πάντα έχει συγκεκριμένο αριθμο οπλιτων που θα πάνε και έχει καλύτερες εγκαταστάσεις. Επίσης 1000 φορές με αεροπλάνο από Κύπρο παρά με τα σαπιοκαραβα της NEL που το παίζεις Τζόκερ άμα θα φθάσουν στην ώρα τους ή αν θα φτάσουν και καθόλου. Φυσικά με την προϋπόθεση ότι θα ξεκινήσουν κάποια στιγμή και όχι όποτε τους καπνίσει.

 

Αυτό την εμπλοκή την έφαγα επειδή έκαναν και στο προγραμματισμό στις άδειες των Χριστουγέννων και έδωσαν δικαίωμα να πάρουν επιπλέον άδεια και οι νέοι. Γενικά όμως μας πήγαινε καλά και καμιά σχέση με την προηγούμενη σειρά μου. Επίσης τότε είχε ακόμα αεροπορικά και πήγαινα με αεροπλάνο Αθήνα. Αλλά ναι είναι Τζόκερ η έξοδος ανάλογα την μονάδα.

 

Στην Κύπρο είναι πιο καλά σε αυτά τα θέματα και μπορεί να παίρνεις κάποια χρήματα παραπάνω, η ζωή όμως είναι πιο ακριβή. Ο αδερφός μου που χε πάει πέρας ζάχαρη. Το άλλο ταγμα όμως εκείνο το διάστημα δεν ήταν και τόσο χαλαρό.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μόνιμη εμπλοκή ήταν η φάση. Στη χειρότερη φάση ειμασταν 2 άτομα για 24 βρήκα υπηρεσία επί ένα μήνα +

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
Ρε παιδια να ρωτησω, σπεν κανουνε και τα βυσματα της Αθηνας; Και εαν ναι που γινονται ξερει κανεις; Εχουν συγκεκριμμενες ημερομηνιες που γινονται ΣΠΕΝ; Τωρα ας πουμε για τη σειρα του Νοεμβριου ποτε θα γινουνε τα ΣΠΕΝ;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια να ρωτησω, σπεν κανουνε και τα βυσματα της Αθηνας; Και εαν ναι που γινονται ξερει κανεις; Εχουν συγκεκριμμενες ημερομηνιες που γινονται ΣΠΕΝ; Τωρα ας πουμε για τη σειρα του Νοεμβριου ποτε θα γινουνε τα ΣΠΕΝ;

 

Ολοι "θεωρητικα" κανουν ΣΠΕΝ, εκτος αν εισαι "κωλυομενος" και τα περασεις στη ζουλα θα δεις πολλους τετοιους. Συνηθως ξεκινουν την δευτερη βδομαδα απο τη μερα που πας στη μοναδα σου αλλα δεν ειναι και απολυτο.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Ολοι "θεωρητικα" κανουν ΣΠΕΝ, εκτος αν εισαι "κωλυομενος" και τα περασεις στη ζουλα θα δεις πολλους τετοιους. Συνηθως ξεκινουν την δευτερη βδομαδα απο τη μερα που πας στη μοναδα σου αλλα δεν ειναι και απολυτο.

 

Κάτσε ρε φίλε δλδ εμείς της τωρινής ΕΣΣΟ που πήραμε την προηγούμενη εβδομάδα τις μεταθέσεις ξεχνάμε γιορτές και πρωτοχρονιά λόγω ΣΠΕΝ;;

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε ρε φίλε δλδ εμείς της τωρινής ΕΣΣΟ που πήραμε την προηγούμενη εβδομάδα τις μεταθέσεις ξεχνάμε γιορτές και πρωτοχρονιά λόγω ΣΠΕΝ;;

 

Λογικά σε εσάς το ΣΠΕΝ θα γίνει όταν γυρίσετε. :blink: Ο άνρθωπος από πάνω το τονίζει, ΣΥΝΗΘΩΣ 2 εβδομάδες μετά. Εγώ έχω δει συμφάνταρο να τον στέλνουν 2 φορές για ΣΠΕΝ και τις 2 τραυματίστηκε, όχι λόγω ΣΠΕΝ και όχι επίτηδες, και εν τέλη δεν πέρασε.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Λογικά σε εσάς το ΣΠΕΝ θα γίνει όταν γυρίσετε. :blink:

Το Πάσχα του '13 πάντως εμείς είχαμε ΣΠΕΝ, και πήραμε γκρουπ άδειας από το ΣΠΕΝ και όχι την μονάδα προφανώς. Γι' αυτό και το ΣΠΕΝ είχε κρατήσει 5 εβδομάδες αντί για 3, γιατί οι 2 ήταν τα γκρουπ (η έξτρα εβδομάδα ήταν πιο χαλαρή υποτίθεται)

[sIGPIC][/sIGPIC]

goto fail;

goto fail;

Link to comment
Share on other sites

Παίζει και αυτό αναλόγως τον προγραμματισμό της ταξιαρχίας.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχετε βύσμα για κάπου, προτιμήστε ΕλΔυΚ ασυζητητί.

Ναι, είναι δύσκολες οι μετακινήσεις από και προς τον τόπο σας, αλλά κάθε Τρίτη έχει δωρεάν C130 απ'την Κύπρο και απ'την Ελλάδα (δηλαδή θα πρέπει να κανονίσετε την άδεια Τρίτη με (μεθ)επόμενη Τρίτη ή να πάρετε πολιτική στο πήγαινε ή στο έλα).

Γενικά άριστες εγκαταστάσεις, τουλάχιστον στο Σύνταγμα που ήμουν εγώ, στη Λευκωσία δηλαδή, υπηρεσίες 2 μέσα - 1 έξω στο περισσότερο διάστημα, €273/μήνα (το μηνιάτικο στην Ελλάδα ήταν λιγότερο απ'το μεροκάματο στην Κύπρο :lol:), ακριβή η ζωή όντως στις εξόδους, αλλά μετά από λίγο θα μάθετε μαγαζάκια/φαγητάδικα και θα σας έρθει καλύτερα..

Α, ήμουν 329 - 2013 ΣΤ ΕΣΣΟ, εκπαίδευση Αυλώνα ΛΔΒ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Tzitzikos the cat.!.

Link to comment
Share on other sites

Είπα σε φίλο μου που μπορούσε να πάει και δεν είχε βύσμα αλλά έκανε τα αδύνατα δυνατά να μην πάει. Τώρα πήγε Λήμνο, μαύρη κατάσταση.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ΣΠΕΝ δεν πήγα. Διαβιβαστης ήμουν κι εκανα υπηρεσίες σε Ρανταρ σε φυλακια. Αν θυμάμαι καλα οι διαβιβαστες δεν περνανε ΣΠΕΝ
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως ΣΠΕΝ δεν πήγα. Διαβιβαστης ήμουν κι εκανα υπηρεσίες σε Ρανταρ σε φυλακια. Αν θυμάμαι καλα οι διαβιβαστες δεν περνανε ΣΠΕΝ

 

Οι ΔΒ, σαφώς και περνάνε ΣΠΕΝ, και γω επειδή πέρασα από ΡΑΝΤΑΡ στην Λήμνο τα "πήδηξα", αυτό δεν σημαίνει πως δεν κάνουν. Λόγω της ιδιαιτερότητας της ειδικότητας (μέσω επιτήρησης, ******) και της μειωμένης πληρότητας συνήθως οι ΔΒ για ΡΑΝΤΑΡ δεν παιρνούσαν. Η επόμενη ΕΣΣΟ από την δική μου, η 326, στην ταξιαρχία που ήμουνα, πέρασε κανονικά ΣΠΕΝ και μετά μεταφέρθηκε στα ΡΑΝΤΑΡ.

Edited by Romanos

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Οι ΔΒ, σαφώς και περνάνε ΣΠΕΝ, και γω επειδή πέρασα από ΡΑΝΤΑΡ στην Λήμνο τα "πήδηξα", αυτό δεν σημαίνει πως δεν κάνουν. Λόγω της ιδιαιτερότητας της ειδικότητας (μέσω επιτήρησης, ******) και της μειωμένης πληρότητας συνήθως οι ΔΒ για ΡΑΝΤΑΡ δεν παιρνούσαν. Η επόμενη ΕΣΣΟ από την δική μου, η 326, στην ταξιαρχία που ήμουνα, πέρασε κανονικά ΣΠΕΝ και μετά μεταφέρθηκε στα ΡΑΝΤΑΡ.

 

Παντως εγω το 2012 (319 σειρα) οπως και οι περισσοτεροι ΔΒ, δεν περασαμε

Link to comment
Share on other sites

παιδια χαρτι για στρατο/περιοδευον ποτε ερχεται? στους περισσοτερους φιλους μου εχει ερθει, σε μενα τιποτα(2α λυκειου).

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω το 2012 (319 σειρα) οπως και οι περισσοτεροι ΔΒ, δεν περασαμε

 

Σε ποια ταξιαρχία ήσουν?

 

----- προσθήκη μηνύματος 50 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παιδια χαρτι για στρατο/περιοδευον ποτε ερχεται? στους περισσοτερους φιλους μου εχει ερθει, σε μενα τιποτα(2α λυκειου).

 

Πάνε στο στρατιωτικό γραφείο που ανήκεις και ρώτησε τι γίνεται.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα δεν μπορεσα να διαβασω ολες τις σελιδες και συγνωμη αμα εχει αναφερθει ξανα αλλα θελω να ρωτησω το εξης

τελειωσα με το τει μου την σχολη και περιμενω αντιγραφο πτυχιου αυριο θα το εχω στα χερια μου και την ορκωμοσια ειναι τον μαιο 2015 εγω θελω να μπω φανταρος απο σεπτεμβρη οκτωμβρη , καθε ποτε παιρνουνε; εγω εχω δηλωσει αεροπορια και πηρα αναβολη λογω σπουδων , πως μπορω να μαθω εαν ειμαι ακομα στην αεροπορια; επισης η αναβολη μου τελειωνει το 2016 ή 2017 μπορω να μην σπασω την αναβολη και να μπω στην ληξη της αναβολης; ή θα εχω προβλημα; επειδη εχω τελειωσει την σχολη και εχω πτυχιο απο τωρα; επισης ειμαστε 2 αδελφια και εχουμε την μητερα μας με αναπηρια κατω ακρα 81% δικαιουτε εγω ή ο αδελφος μου μειωμενη θητεία; ή κοντα στο σπιτι του ; , πηρα τηλεφωνο την στρατολογια στο (213) 1501718 δεν απαντουσε κανενας , και εστειλα μαιλ εδω sganattiki@stratologia.gr ελπιζω να πηρα σε σωστο τηλεφωνο και να εστειλα μαιλ σε σωστο μαιλ και να μου απαντησουνε καποια στιγμη , εσυ γνωριζεται κατι;.

επιτελους αλλαξαν το ρολοι του ρευματος με ψηφιακο και μπηκαμε στην μηνιαια τηλεμετρηση , παντως 2 λογαριασμοι ρευματος για αλλαγη ρολογιου επανωτοι δεν περιμενα να δω .

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω για όλα αλλά αεροπορία δεν πρόκειται να δεις εκτός άμα έχει οπτική ίνα για βύσμα. Επειδή η μητέρα σου έχει μεγάλο ποσοστό αναπηρίας ένας από τους 2 σίγουρα δικαιούται μειωμένη θητεία αλλά καλύτερα, όπως έκανες και εσύ, να πάρεις την στρατολογια ή ακόμη καλύτερα πέρνα από το κει.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

@johnmega αν μπειτε και οι δυο μαζι ενας απο τους 2 θα ειναι κοντα στο τοπο κατοικιας, εκτος αν εχουν αλλαξει τα πραγματα. Αλλα για ολα αυτα παρε ή περνα απο τη στρατολογια. Κυνηγησε το για να μην τρεχεις τελευταια στιγμη.
The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα! πήγα σ ένα κεπ την προηγούμενη παρασκευή να κάνω την αναβολή μου για το στρατό αλλά την τρίτη που πέρασε ήρθε χαρτί να παρουσιαστώ τον προσεχή γενάρη. στα τηλέφωνα που παίρνω συνέχεια είτε μιλάνε και τα 5 (!!!) είτε δεν απαντάνε και στα 5 (!!!) τι πρέπει να κάνω; είναι επιτακτική η ανάγκη να παρουσιαστώ στο ρουφ για την αναβολή; ευχαριστώ εκ των προτέρων
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλησπέρα! πήγα σ ένα κεπ την προηγούμενη παρασκευή να κάνω την αναβολή μου για το στρατό αλλά την τρίτη που πέρασε ήρθε χαρτί να παρουσιαστώ τον προσεχή γενάρη. στα τηλέφωνα που παίρνω συνέχεια είτε μιλάνε και τα 5 (!!!) είτε δεν απαντάνε και στα 5 (!!!) τι πρέπει να κάνω; είναι επιτακτική η ανάγκη να παρουσιαστώ στο ρουφ για την αναβολή; ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Nα πας απο εκει μηπως δοκιμασες; Μην αγχώνεσαι πάντως ο στρατός χορηγεί αναβολές σχετικά εύκολα... Οτι θες ρώτα.

Link to comment
Share on other sites

Nα πας απο εκει μηπως δοκιμασες; Μην αγχώνεσαι πάντως ο στρατός χορηγεί αναβολές σχετικά εύκολα... Οτι θες ρώτα.

αύριο θα πάω (σήμερα δηλαδή) γιατί δεν θέλω να το καθυστερήσω

Edited by impreza_sti
w 395 --> Nokia 6303i classic --> Nokia 3720 classic --> Nokia c2-01 --> Nokia c5-00 --> Nokia Lumia 735 τώρα: Nokia Lumia 930
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα παιδια.11/3 Κεπβ Θήβας,πυροβολικό...Θα ήθελα την γνώμη σας όσοι έχετε πάει εκεί!! :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...