Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και τα δύο μπορούν να κάνουν,όπως και να έρθει αστυφύλακας στο σπίτι σου να στο επιδώσει.Ανάλογα τον φόρτο εργασίας που έχουν.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω εκοψα την αναβολη μου Αρχες Ιουνιου γα να μπω Ναυτικο και μου ειπε πει αυτη εκει οτι θα με παρουν Νοεμβριο και οτι αν θελω να μπω Σεπτεμβρη να κανω μια αιτηση την οποια εκανα κιολας...Ξερετε τι γινετε με τις αιτησεις?Τις δεχοντε η @@ μεντολες?:X
Don't Talk To Me... I'm Dieting!
Link to comment
Share on other sites

Στην αστυνομία πας και το παίρνεις γιατί υπογράφεις κι όλας ότι το παρέλαβες. Απλά δεν θυμάμαι αν με είχαν ειδοποιήσει τηλεφωνικα ή αν μου είχαν στείλει ειδοποίηση για να πάω να το πάρω.

 

Οκ, μπορω να παω και εγω ο ιδιος απο εκει χωρις να με ειδοποιησουν? Θα τα εχουν παραλαβει τωρα που βγηκαν οι ημερομηνιες αραγε?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Οκ, μπορω να παω και εγω ο ιδιος απο εκει χωρις να με ειδοποιησουν? Θα τα εχουν παραλαβει τωρα που βγηκαν οι ημερομηνιες αραγε?

 

Μπορείς να πάρεις και ένα τηλέφωνο το αστυνομικό σου τμήμα να ρωτήσεις ακριβώς τι και πως. Εγώ δεν ήξερα τότε αν θα έρχονταν σπίτι μου ή αν πήγαινα εγώ να το πάρω. Ήταν καλοκαίρι, λείπαμε όλοι διακοπές και είχα πάρει τηλέφωνο και μου είπανε θα με ειδοποιήσουν όταν έρθει.

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω κιεγω το χαρτι για στρατο ξηρας... Μεχρι την τεταρτη που πηρα στο τμημα της περιοχης μου ειπαν οτι δεν εχει ερθει κανενα και θα με ειδοποιησουν εκεινοι...

 

sent from my Galaxy SII

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουμε ιδέα τι γίνεται στον στρατό σήμερα ???

Πολλοί γνωστοί μου λένε πως είναι πραγματικά πολύ λάσκα, πεθαίνουν από την βαρεμάρα τους και πως πρέπει οπωσδήποτε να φέρω PSP γιατί αλλιώς θα είμαι ένα 5ωρο το λιγότερο και θα αγνατεύω το υπερπέραν ... Ισχύουν αυτά τα πράγματα ????

 

Από άδειες γενικότερα τι παίζει ???? Κάθε πότε δίνουνε και πόσο ????

 

Κινητά επιτρέπονται ???? ΄Εχω ακούσει κάθε λογής ιστορία, τι ισχύει ????

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουμε ιδέα τι γίνεται στον στρατό σήμερα ???

Πολλοί γνωστοί μου λένε πως είναι πραγματικά πολύ λάσκα, πεθαίνουν από την βαρεμάρα τους και πως πρέπει οπωσδήποτε να φέρω PSP γιατί αλλιώς θα είμαι ένα 5ωρο το λιγότερο και θα αγνατεύω το υπερπέραν ... Ισχύουν αυτά τα πράγματα ????

 

Από άδειες γενικότερα τι παίζει ???? Κάθε πότε δίνουνε και πόσο ????

 

Κινητά επιτρέπονται ???? ΄Εχω ακούσει κάθε λογής ιστορία, τι ισχύει ????

 

Δεν υπαρχει κατι standar,ειναι αναλογα που θα πεσεις. Αλλες μοναδες ειναι ευκολες και αλλες δυσκολες, psp ειναι καλο να παρεις γιατι ειναι οντως μερικες ωρες που δεν εχεις τι να κανεις και δεν σε αφηνουν και να κοιμηθεις οποτε ειναι καλη λυση για να σκοτωσεις 1-2 ωριτσες.

 

Απο αδειες εχεις 15 μερες κανονικη, 15 ειδικη (αγροτικη/φοιτητικη/αναρρωτικη) και αν πας παραμεθωριο εχεις και 2 μερες τον μηνα (ΤΑΠ). Σε καποιοες μοναδες δινουν και μερικες τιμητικες αλλα και εκει ειναι αναλογα που θα εισαι.

 

Για τα κινητα καλο ειναι να πας με ενα χωρις καμερα στην αρχη μεχρι να δεις τι παιζει με το στρατοπεδο. Στο κεντρο θες κατι που να κραταει η μπαταρια γιατι ειναι πολλα τα ατομα και οι πριζες σπανιζουν. Οταν πας στην μοναδα θα δεις πως ειναι τα πραγματα πχ εκει που ειμαι εγω αν σε βρουν με κινητο που εχει καμερα πεφτει 20αρα φυλακη ενω διπλα ακριβως που ειναι αλλη μοναδα δεν τους λενε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει κατι standar,ειναι αναλογα που θα πεσεις. Αλλες μοναδες ειναι ευκολες και αλλες δυσκολες, psp ειναι καλο να παρεις γιατι ειναι οντως μερικες ωρες που δεν εχεις τι να κανεις και δεν σε αφηνουν και να κοιμηθεις οποτε ειναι καλη λυση για να σκοτωσεις 1-2 ωριτσες.

 

Απο αδειες εχεις 15 μερες κανονικη, 15 ειδικη (αγροτικη/φοιτητικη/αναρρωτικη) και αν πας παραμεθωριο εχεις και 2 μερες τον μηνα (ΤΑΠ). Σε καποιοες μοναδες δινουν και μερικες τιμητικες αλλα και εκει ειναι αναλογα που θα εισαι.

 

Για τα κινητα καλο ειναι να πας με ενα χωρις καμερα στην αρχη μεχρι να δεις τι παιζει με το στρατοπεδο. Στο κεντρο θες κατι που να κραταει η μπαταρια γιατι ειναι πολλα τα ατομα και οι πριζες σπανιζουν. Οταν πας στην μοναδα θα δεις πως ειναι τα πραγματα πχ εκει που ειμαι εγω αν σε βρουν με κινητο που εχει καμερα πεφτει 20αρα φυλακη ενω διπλα ακριβως που ειναι αλλη μοναδα δεν τους λενε τιποτα.

 

Kατάλαβα, ευχαριστώ .. Φυλακή είναι επέκταση θητείας ή απλά την βγάζεις μέσα στο κελί ????

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Kατάλαβα, ευχαριστώ .. Φυλακή είναι επέκταση θητείας ή απλά την βγάζεις μέσα στο κελί ????

 

Ναι,επέκτασή θητείας είναι.

 

Sent from my GT-I5800 using Tapatalk

My phones: LG GOOGLE NEXUS 5 16GB (BLACK) LG G5 32GB, SAMSUNG GALAXY NOTE 8 64GB

My tablet: LG G PAD V400 7.0 8GB (BLACK)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι επεκταση θητειας και παει κλιμακωτα δηλαδη αν φας 20 μερες και μεινεις εκει δεν υπηρετεις, αν πας 21 υπηρετεις την 1 μερα ενω αν περασεις τις 30 υπηρετεις ολες τις μερες σου δηλαδη και τις 30.

Εκτος απο την φυλακη σαν αλλες πονες ειναι η κρατηση και η στερηση εξοδου.

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορά psp, τούμπανα κινητα (όπου επιτρέπονται) και γενικά gadgets, να προσέχετε πάρα πολύ που τα αφήνετε και που τα φορτίζετε για να μην σας τα βουτήξει κανείς. Ειδικά κέντρο που θα είστε 150 άτομα λόχος

Και φυσικά όχι μόνο αυτά. Εμένα στον Έβρο μου είχαν αρπάξει κάτι κάλτσες και μια σκελέα:ninja::p

Link to comment
Share on other sites

Το κλέψιμο είναι καθεστώς στο στρατό ,θέλει προσοχή .....όπως και οι στερήσεις εξόδου για να βγαίνουν οι υπηρεσίες.:wacko:

 

 

Κλείνουν 22 κέντρα νεοσυλλέκτων.Τι αλλάζει στην κατάταξη

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=90305&catid=3

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς ίδια ρεπορτάζ διαβάζουμε εδώ και χρόνια...

Είναι λογικό, πάντως, να ζητούν πολλοί αύξηση της θητείας, οι υπηρεσίες ΔΕΝ βγαίνουν και μερικοί κακόμοιροι παίρνουν έξοδο μια φορά το μήνα και αν... (και μερικοί άλλοι στην Αθήνα, είναι κάθε μέρα έξω)

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα αν το δούμε από οικονομικής πλευράς συμφέρει πολύ περισσότερο ένας φαντάρος από έναν επαγγελματία οπλίτη.

Οπότε το βρίσκω πολύ λογικό, δεδομένης και της αποδεδιγμένης λειψανδρίας στα περισσότερα στρατόπεδα, να αυξηθεί η θητεία.

Εκτός αν αρχίσουν στον στρατό ξηράς να κλείνουν αβέρτα μονάδες, αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι αυτό θα είναι αρκετό για να μείνει η θητεία ως έχει.

Είδομεν.:)

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε και εμενα το χαρτι.ΥΕΑ Διαβιβαστης στην Αυλωνα.ειναι καλα εκει??εχει ζορι??πρεπει να παρουσιαστω 1/9 αλλα θα παρω αναβοληι λογο παρακολουθησης σε νοσοκομειο.μετα οταν θελησω να παω θα με στειλουν αλλου??και μια ακομα απορια.εχω κανει μεταμοσχευση μυελου,εχω μειομενη θητεια?οταν θελησω να παω θα με παρουν??

 

εντιτ:νομιζω οτι πληρωνεσε ισχυει?γενικα δωστε μου καποιες πληροφοριες θενκς σε ολους!!

Link to comment
Share on other sites

μου ηρθε και εμενα το χαρτι.ΥΕΑ Διαβιβαστης στην Αυλωνα.ειναι καλα εκει??εχει ζορι??πρεπει να παρουσιαστω 1/9 αλλα θα παρω αναβοληι λογο παρακολουθησης σε νοσοκομειο.μετα οταν θελησω να παω θα με στειλουν αλλου??και μια ακομα απορια.εχω κανει μεταμοσχευση μυελου,εχω μειομενη θητεια?οταν θελησω να παω θα με παρουν??

 

εντιτ:νομιζω οτι πληρωνεσε ισχυει?γενικα δωστε μου καποιες πληροφοριες θενκς σε ολους!!

 

πληρωνεσε 8 ολοκληρα ευρω. παρε μεγαλο πορτοφολι

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μη τα φορολογησει ο Βενιζελος :lol:

 

δεν ξερω αν το γνωριζεις, αλλα ο μηνιαιος μισθος του οπλιτη φορολογειται. 8 και κατι ειναι τα καθαρα. τα μικτα ειναι λιγο παραπανω

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

παίδες. κάτι άκουσα για ποινές αν δεν κόψεις την αναβολή σου αμέσως μετά τις σπουδές. ισχύει κάτι τέτοιο? η αγχώθηκα τζάμπα? εγώ τελείωσα τον ιούνιο, αλλά ακόμα δεν έκοψα την αναβολή γιατί ήθελα να μπω το φεβρουάριο (για να δουλέψω ένα 6μηνο). τώρα έχω σκοπό να την κόψω, αλλά μήπως μου πούνε τίποτα στο στρατολογικό κέντρο γιατί δεν την έκοψα νωρίτερα?
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

'Eχω ακούσει πως γενικότερα βαράνε καμπάνες για παρόμοιες καταστάσεις ... Χώρια του ότι μέχρι Φεβρουάριο παίζει και να αυξηθεί δραματικά η θητεία .... Εδώ άκουσα λέει να ξεκινήσουν και οι γυναίκες !!!!!!!!!!!!

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το χειμωνα θα παω στρατο και σκεφτομαι να παω για απλος δοκιμος..

1)ποσους μηνες θα κανω?

2)πόσα λεφτα θα παιρνω χονδρικα?

3)εχω 2-3 βαθμους μυωπια-παιζει ρολο?

4)μπορω αμα θελω να μενω και μεσα στο στρατοπαιδο και να μην νοικιάζω σπιτι?

5)περασατε καλα οσοι ησασταν δοκιμοι?

6)Σε πλησιαζουν ατομα για να γινεις η το λες σε καποιους συγκεκριμενους?

 

Γενικα εγω πιστευω καλυτερα να κανω πανω απο 9 μηνες και να πληρωνομαι παρα να την βγαλω τοση κουραση τζαμπα,γιαυτο σκεφτομαι για δοκιμος.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Μου είπανε ότι πήγε χαρτί αύξησης της θητείας σε κάποιες μονάδες και ότι η σειρά που θα μπει τώρα θα κάνει 12μηνο και ίσως η σειρά του Μαΐου 1 μήνα περισσότερο. Υπάρχει κάποιος που να το επιβεβαιώνει; Πολύ χλωμό μου φαίνεται παντως.

 

Sent from my Nook Color

My name was Maemo, then it became Meego and now I'm getting a third one. I am Sailfish.
Link to comment
Share on other sites

Κλασσικό ράδιο αρβύλα που παίζει στο στρατό. Επίτηδες κυκλοφορεί από άτομα μέσα στις μονάδες για να τρομάζουν κάποιοι με αναβολή, να τη σπάνε (τρέχουν να προλάβουν 9μηνο) και να αποσυμφορείται κάπως η κατάσταση με τη λειψανδρία.

 

Μη μασάς. Αν γίνει κάτι θα ανακοινωθεί επίσημα από το Υπ. Εθνικής Άμυνας. Αλλά η κατάσταση με τις ελλείψεις προσωπικού είναι γενικό φαινόμενο στην Ελλάδα μετά τη ΔΝΤ εποχή. Για κάθε 10 υπαλλήλους που φεύγουν προσλαμβάνεται 1. Δε νομίζω να τολμήσουν να αυξήσουν τη θητεία για να εξυπηρετηθεί ειδικά ο στρατός.

 

Και σίγουρα συμφέρει παραπάνω να έχεις φαντάρους αντί για μισθοφόρους αλλά ακόμη περισσότερο συμφαίρει να μην έχεις τίποτα. Γιατί και ο φαντάρος είναι μεγάλο έξοδο για το κράτος. Πρέπει να τον ποτίσεις, να τον ταΐσεις, να φροντίσεις την υγεία του, να τον εκπαιδεύσεις κλπ. Αυτά όλα δε βγαίνουν τσάμπα στο κράτος. Και σίγουρα είναι η πιο φτηνή μορφή εργασίας αλλά δε παύει να αποτελεί έξοδο. Και έτσι όπως είναι τα πράγματα θεωρώ ότι προτιμούν να τους έχουν όλους στο ζόρι με τη λειψανδρία παρά να αυξήσουν τα έξοδα.

Link to comment
Share on other sites

Μου είπανε ότι πήγε χαρτί αύξησης της θητείας σε κάποιες μονάδες και ότι η σειρά που θα μπει τώρα θα κάνει 12μηνο και ίσως η σειρά του Μαΐου 1 μήνα περισσότερο.

 

Sent from my Nook Color

 

Αθάνατος Ελληνικός Στρατός... :rolleyes: :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...