Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αλλά να βάλεις βύσμα για να πας απο τεθωρακισμένα σε πυροβολικό το βρίσκω λίγο άκυρο. Πάνω κάτω τα ίδια είναι για τον φαντάρο.

Μπα, ΠΒ είναι πολύ πολύ καλύτερα...

 

Παιδιά έχω φίλο που είναι αερονομός τώρα (μπήκε το Μάϊο) και μου είπε ότι τους ήρθε απόφαση του Υπουργείου ότι η θητεία για στρατό ξηράς έγινε 12 μήνες, για ναυτικό 14 μήνες και για αεροπορία 16 μήνες. Έχετε ακούσει τίποτα ή είναι ράδιο-αρβύλα ?

100%

http://blog.kir.com/archives/images/radio_microphone_hg_wht.gif.http://www.militarysmartbooks.org/images/600-Hot-Weather-Combat-Boot.gif

 

Στη θέση σου πάντως δεν θα απέκλεια το γεγονός να έχει όντως έρθει διαταγή/διάταξη για αύξηση της θητείας στα στρατολογικά γραφεία και στις μονάδες. Όπως εν μια νυκτί έστειλαν διαταγή για απαγόρευση έκδοσης των καταστάσεων επιβίβασης και δεν έμαθε κανείς τίποτα και στην τηλεόραση δεν έγινε εμπεριστατωμένη συζήτηση για το θέμα, έτσι θα μπορούσε να γίνει και με το εν λόγω θέμα.

Σε καμία περίπτωση.

Οι καταστάσεις επιβίβασης είναι εσωτερικό διαδικαστικό θέμα του στρατού που ρυθμίζεται από ΣΚ και αποφάσεις του ΓΕΕΘΑ. Η διάρκεια της θητείας καθορίζεται από το κράτος και δημοσιεύεται σε ΦΕΚ.

Motorola Razr i XT890 + Alcatel 2005D + Samsung GT-N5110
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Με λίγα λόγια δε μπορεί κανένας καραβανάς από κανένα στρατόπεδο να μας πει για τυχόν αύξηση θητείας γιατί πολύ απλά, ότι και να ισχυρίζεται, δε μπορεί να ξέρει.
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια δε μπορεί κανένας καραβανάς από κανένα στρατόπεδο να μας πει για τυχόν αύξηση θητείας γιατί πολύ απλά, ότι και να ισχυρίζεται, δε μπορεί να ξέρει.

 

οταν ερθει αν ερθει ποτε η στιγμη της αυξησης της θητειας, κανεις δεν θα το πιστευει γιατι ο καθε καραβανας ο καθε γνωστος του γνωστου εχει πληροφορηση γιαυτο το θεμα. Εχει καταντησει κουραστικο πλεον.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Αλλα μηπως ξερεις οταν ειναι κανονικα στην Κυπρο ποσα?

 

€140+

:)

.......

Link to comment
Share on other sites

Χθές άκουσα εναν γνωστό να λέει "Μπαίνω τώρα τον Αύγουστο γιατί απο την επόμενη ΕΣΣΟ θα γίνει 12μηνο! Εγώ έσπασα τώρα την αναβολή για να προλάβω το 9μηνο. Έχω μυαλό!"

 

Οπότε το πήρα ανάποδα το θέμα και του απαντάω "Διάβασα στο ιντερνετ οτι το 12μηνο θα γίνει μόνο για τη σειρά Αυγούστου επειδή Σεπτέμβριο θα πάμε για εκλογές και κατά 99% απο τη σειρά Νοεμβρίου θα γίνει πάλι 9μηνο."

 

Άλλαξε 10 χρώματα, ο ιδρώτας έτρεχε ποτάμι και τα τηλέφωνα έπεφταν βροχή...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

χαχα:lol::lol::lol:

 

πλακα πλακα και εγω ακουω πολλα για το νεο ετος ομως.απο την αλλη ομως,λογω κρισης,δεν συμφερει το κρατος να σε κρατησει μεσα...οποτε αντι να αυξηθει η θητεια,εγω βλεπω να μειωνεται κι αλλο:p:p:lol:

Link to comment
Share on other sites

Χθές άκουσα εναν γνωστό να λέει "Μπαίνω τώρα τον Αύγουστο γιατί απο την επόμενη ΕΣΣΟ θα γίνει 12μηνο! Εγώ έσπασα τώρα την αναβολή για να προλάβω το 9μηνο. Έχω μυαλό!"

 

Οπότε το πήρα ανάποδα το θέμα και του απαντάω "Διάβασα στο ιντερνετ οτι το 12μηνο θα γίνει μόνο για τη σειρά Αυγούστου επειδή Σεπτέμβριο θα πάμε για εκλογές και κατά 99% απο τη σειρά Νοεμβρίου θα γίνει πάλι 9μηνο."

 

Άλλαξε 10 χρώματα, ο ιδρώτας έτρεχε ποτάμι και τα τηλέφωνα έπεφταν βροχή...

 

σε αυτη την χωρα ολοι μα ολοι εχουν βυζμα για τον στρατο, για το κεντρο, για την μεταθεση. Απο φιλο, απο γνωστο, απο ατομο που δουλευει στο γες. Πατε στον στρατο για να τελειωνεται απο αυτο τον βραχνα και κλειστε τα αυτια σας στο ραδιο αρβυλα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ακομα και αν γινει 12μηνο τι εγινε? Σιγα τα αβγα... 3 μηνες παραπανω!

Δηλαδη εμεις που υπηρετησαμε 12 μηνες τι παθαμε??

 

3 μήνες παραπάνω = 90 μέρες

3 μήνες παραπάνω = 6 μέρες άδειας

3 μήνες παραπάνω = 6 μέρες Τιμητική Παραμεθορίου αν υπηρετείς σε κάποιο νησί

3 μήνες παραπάνω με εμπλοκή (15 μέσα 1 έξω) = 510 ώρες σκοπιάς

3 μήνες παραπάνω άνευ εμπλοκής (1 μέσα 2 έξω) = 180 ώρες σκοπιάς

 

Ούτε λεπτό παραπάνω σκοπιά για χάρη τους... Έχουμε τους ΕΠΟΠ να ξύνονται στις μάχιμες μονάδες και εμείς να τρέχουμε για τις χαμαλοδουλειές. Βρε ούστ...

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

Με λίγα λόγια δε μπορεί κανένας καραβανάς από κανένα στρατόπεδο να μας πει για τυχόν αύξηση θητείας γιατί πολύ απλά, ότι και να ισχυρίζεται, δε μπορεί να ξέρει.

Άν τυχόν τα παρακολουθεί, μπορεί να τα ξέρει.

Αλλά είναι βέβαιο ότι δεν τα παρακολουθεί, γιατί δεν τον ενδιαφέρουν (σε περίπτωση που νομίζεις ότι ο κάθε καραβανάς ενδιαφέρεται για το πόση θητεια θα κάνει ο καθένας).

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ακομα και αν γινει 12μηνο τι εγινε? Σιγα τα αβγα... 3 μηνες παραπανω!

Δηλαδη εμεις που υπηρετησαμε 12 μηνες τι παθαμε??

 

Θα σε χάλαγε δηλαδή να έκανες 9μηνο;;;Αν σου έλεγαν να κάνεις 16μηνο, όταν υπηρέτησες, από 12 που υπολόγιζες θα έλεγες "Ναι ρε έτσι δώστε και άλλο!!!" ή θα ξενέρωνες ;;;;

 

Εμένα δεν με νοιάζει, θέλουν 9-12 ας κάνουν ότι καταλαβαίνουν, στην τελική δεν μπορώ και να κάνω τίποτα άλλο...

Edited by enigma84
Link to comment
Share on other sites

Αλλο πραγμα η ξενερα και αλλα πραγμα η γκρινια και η συμπεριφορα που δειχνουν μερικοι εδω μεσα... Ωρες ωρες εχω την εντυπωση οτι γραφουν κοριτσακια!
Link to comment
Share on other sites

Αλλο πραγμα η ξενερα και αλλα πραγμα η γκρινια και η συμπεριφορα που δειχνουν μερικοι εδω μεσα... Ωρες ωρες εχω την εντυπωση οτι γραφουν κοριτσακια!

Δεν ειναι ετσι οπως τα λες..οι περισσοτεροι οταν πανε στρατο πανε αφου εχουν τελειωσει τις σπουδες τους και ετοιμαζονται να βρουν εργασια...γι αυτους ο στρατος τους παει πισω.

Και 2 μηνες παραπανω ειναι υποθεση!!

Ευχομαι οταν τελειωσω κι εγω τις σπουδες μου μεχρι τοτε να εχει γινει 6μηνο ή και καθολου! Δεν με ενδιαφερει η ''εμπειρια'' του στρατου εκτος αν ηταν για 1 μηνα μονο για την εκπαιδευση!

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα 12μηνο,τέλειωσα το στρατό και μου χε μείνει η παρουσίαση της πτυχιακής.Τελειώνω και μ αυτό και 2 χρόνια τώρα μ έχει φάει η ανεργία.Με στρατό ή χωρίς έτσι όπως είναι τα πράγματα στην Ελλάδα δύσκολα να βρεις δουλειά αν δε σε περιμένει κάτι.

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι οπως τα λες..οι περισσοτεροι οταν πανε στρατο πανε αφου εχουν τελειωσει τις σπουδες τους και ετοιμαζονται να βρουν εργασια...γι αυτους ο στρατος τους παει πισω.

Και 2 μηνες παραπανω ειναι υποθεση!!

Ευχομαι οταν τελειωσω κι εγω τις σπουδες μου μεχρι τοτε να εχει γινει 6μηνο ή και καθολου! Δεν με ενδιαφερει η ''εμπειρια'' του στρατου εκτος αν ηταν για 1 μηνα μονο για την εκπαιδευση!

 

Μάλλον 12μηνο θα πάει πάλι.

Παραπάνω σίγουρα. Λιγότερο απίθανο.

:lol:

Link to comment
Share on other sites

Εχουν σταματήσει λόγω οικονομικών να παίρνουν μόνιμους οπλιτες κλπ ,και δεν υπάρχει κίνητρο να πάνε νέοι (αν γινονταν προσλήψεις) με βάση το νέο συνταξιοδοτικό και τους νέους μισθούς (αφου μόνο οι μετακινήσεις πλεον κοστίζουν)

 

Οπότε αναγκαστικά η μόνη λύση καθώς υπαρχει και υπογεννητικότητα είναι αύξηση της θητείας.:!:

 

 

Εγώ έκανα 12μηνο,τέλειωσα το στρατό και μου χε μείνει η παρουσίαση της πτυχιακής.Τελειώνω και μ αυτό και 2 χρόνια τώρα μ έχει φάει η ανεργία.Με στρατό ή χωρίς έτσι όπως είναι τα πράγματα στην Ελλάδα δύσκολα να βρεις δουλειά αν δε σε περιμένει κάτι.

 

Αυτό πρέπει να μας απασχολεί περισσότερο ,όλοι οσοι υπηρετήσαμε η εμπειρία του Στρατού δεν μας έβλαψε,ενώ η καθημερινότητα με την αβεβαιότητα το κάνει συνεχώς:X

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Αυτό πρέπει να μας απασχολεί περισσότερο ,όλοι οσοι υπηρετήσαμε η εμπειρία του Στρατού δεν μας έβλαψε,ενώ η καθημερινότητα με την αβεβαιότητα το κάνει συνεχώς:X

 

Ολα ειναι σχετικα. Υπαρχει κοσμος που ειδε το φανταρικο σαν μια ωραια εμπειρια και κοσμος που απεκτησε ψυχολογικα προβληματα. Ο καθενας το βιωνει με διαφορετικο τροπο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Kανείς νορμαλ ανθρωπος που κλήθηκε να υπηρετήσει την θητεία του, δεν είδε το Στρατό σαν την ωραία εμπειρία ενός ευχάριστου γεγονότος ,αλλά σαν αναγκαίο και υποχρεωτικό κακό, και προσαρμόστηκε στην νέα του ζωή για να περάσει ο χρόνος.Αλλοι μπορεί να πέρασαν καλά,άλλοι όχι ,αλλά στην ζωή δεν είναι όλοι οι άνθρωποι και η τύχη τους το ίδιο (μην ξεχνάμε ότι οι περισσότεροι Ελληνες έχουν υπηρετήσει διπλάσιο +χρόνο,από ότι σήμερα....)

 

Οποιοι συνήθως απέκτησαν ψυχολογικό πρόβλημα στο Στρατό.....αυτό το είχαν εξ'αρχής και δεν το ήξεραν.... είτε γιατί δεν είχαν σωστή πληροφόριση...είτε δεν ήταν τόσο κοινωνικά άτομα..... είτε είχαν μάθει σε εύκολο τρόπο ζωής.

 

Αλλά και στην χειρότερη περίπτωση που έγινε πχ ένα γεγονός και απέκτησες "πρόβλημα" κατά την διάρκεια της θητείας σου ,συνήθως υπάρχουν και άλλες λύσεις όπως αναβολή ή ψυχολογική υποστήριξη από την υπηρεσία να το ξεπεράσεις αν κρίνουν σχετικά. (και δεν μιλαμε για σπάνια γεγονότα πχ ατύχημα,αλλά τα συνήθες από το ζόρι μιας καθημερινότητας στη στρατιωτική ζωή)

 

Η καθημερινή μας όμως φθορά με όσα συμβαίνουν στην κοινωνία μας σαν πολίτες,δεν έχουν σχέση με το Στρατό σε περίοδο ειρήνης (και κάποιους μόνο μήνες ζωής σε αυτόν), καθώς η καθημερινότητα είναι συνεχής αγώνας επιβιωσης με διαφορετικές και απρόβλεπτες συνθήκες και ούτε αναβολή μπορείς να πάρεις από τα προβλήματα,ούτε να τα αντιμετωπίσεις χωρίς χρήματα (ακόμα και για ψυχολογική υποστήριξη) .:!:

Edited by Starenios
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι ετσι οπως τα λες..οι περισσοτεροι οταν πανε στρατο πανε αφου εχουν τελειωσει τις σπουδες τους και ετοιμαζονται να βρουν εργασια...γι αυτους ο στρατος τους παει πισω.

Και 2 μηνες παραπανω ειναι υποθεση!!

Ευχομαι οταν τελειωσω κι εγω τις σπουδες μου μεχρι τοτε να εχει γινει 6μηνο ή και καθολου! Δεν με ενδιαφερει η ''εμπειρια'' του στρατου εκτος αν ηταν για 1 μηνα μονο για την εκπαιδευση!

Οχι φιλε μου! Μια χαρα ειναι αυτα που λεω εγω...

Λες και οι 2-3 μηνες παραπανω θα σου στερησουν την δουλεια της ζωης σου!

(στην τελικη μπορεις να κανεις οτι εκανα εγω! λιγο πριν τελειωσω την σχολη μου και ενω χρωστουσα 4-5 μαθηματακια μπηκα φανταρος και μολις απολυθηκα ειχα παρει και το πτυχιο μου!)

Ολοι ειναι φυγοπονοι...

Και ναι, συμφωνω, ο στρατος ειναι μια τεραστια μ@λακια αλλα ας μην περασουμε και στο αλλο ακρο να κλαιμε σαν κοριτσακια η σαν μικρα παιδακια αν θα κανουμε 2-3 μηνες παραπανω θητειας... Οι μπαμπαδες μας δηλαδη που υπηρετουσαν 28-30 μηνες και σε χειροτερες συνθηκες ηταν πιο μαγκες απο εμας η δεν εψαχναν για δουλειες??

Link to comment
Share on other sites

Νοέμβριο. Αν την κόψεις αφού φύγει η σειρά του Αυγούστου τότε πας για Φεβρουάριο
"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο εννοει! κοψιμο αναβολης ενα μηνα πριν το καλεσμα της επερχομενης σειρας, για να μπειτε στην αμεσως επομενη ;)
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

δλδ εγω αν παω δευτερα 25 του μηνος?ενας φιλος μου παρουσιαζετε 16 αυγουστου...τον χανω τον νοέμβριο?
Link to comment
Share on other sites

Μπορει και οχι. Πηγαινεις κ βλεπεις ;) αλλα μη σου φανει παραξενο αν σου πουν ελα Φλεβαρη!
Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...