Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εντωμεταξυ ο βλακας προχθες ρωτησα αν επιτρεπονται τα λαπτοπ και ξεχασα το σημαντικοτερο το οποιο με ενδιαφερει και προσωπικα...τα φαρμακα επιτρεπονται;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

τα φαρμακα επιτρεπονται μονο με συνταγη

γιατρου και οτι τα χρειαζεσαι,

εγω τα ειχα πανω μου π.χ.panadol

και δεν με καταλαβανε.:happy:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Λαμία.

Ξέρεις πού είναι οι καλύτερες μεταθέσεις στο Σώμα Υλικού Πολέμου;

Δεν ξερω καθολου απο Υλικου Πολεμου. Αλλα οπου και να πας, να ξερεις δεν εχει σημασια. Το πως θα περασεις ειναι θεμα τυχης καθαρα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Kαι προσοχή με τις "βυσματικές μονάδες".

 

Το να σας στείλει εκεί ενα μικρό βύσμα, και στη μονάδα το 80% των στρατιωτών να έχουν βύσμα τον υπουργό που ακόμα και ο διοικητής του στρατοπέδου θα χτυπάει προσοχές απο το τηλέφωνο, πάλι χάλια θα περάσετε και θα σας έχουν συνέχεια για χοσέ κουέρβο...

http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

Kαι προσοχή με τις "βυσματικές μονάδες".

 

Το να σας στείλει εκεί ενα μικρό βύσμα, και στη μονάδα το 80% των στρατιωτών να έχουν βύσμα τον υπουργό που ακόμα και ο διοικητής του στρατοπέδου θα χτυπάει προσοχές απο το τηλέφωνο, πάλι χάλια θα περάσετε και θα σας έχουν συνέχεια για χοσέ κουέρβο...

Αυτο ακριβως λεω. Αφηστε τα πραγματα να κυλησουν μονα τους... ετσι και αλλιως, λιγοι μηνες ειναι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

αυτη η χοσε κουερβο ειχε γινει λεξη της καθημερινοτητας... με το παραμικρο "Χοσε" οι ενοπλοι!!αχαχαχαχ

 

παιδες αφηστε τα πραγματα να κυλησουν οπως να ναι.. διασκεδαστε οσο μπορειτε.

 

παντως για ΣΥΠ πολυ καλη μοναδα θεωρουταν το 2007-2008 το 12ο ΤΥΠ (Αλεξανδρουπολη).

Desktop: Acer Aspire X-Cruiser, ThermalTake PurePower460W, Core 2 Duo E6400, Gigabyte 965PS3, 2xCrucial 2GB (800MHz, CL4), Gigabyte 9600GT

http://www.cardomain.com/ride/2667388

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. να κανω παλι την κλασσικη ερωτηση, για την διαρκεια θητειας από την επομενη ΕΣΣΟ Αυγουστου ?

 

αρχικα, εδω και κανα 2μηνο ακουγονταν μονο φημες. τωρα τελευταια όμως σχεδον ολοι το εχουν σιγουρο οτι θα αυξηθει στους 12 μηνες απο Αυγουστο με ανακοινωση στις αρχές Αυγούστου. !! μεγάλη βλακεία αν τελικά γίνει.

 

αν καποιος ξερει από εγκυρη πηγή ας ενημερώσει.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή αναφέρθηκε περι βύσματος...

 

Ήμουν 308 σειρά και απολύθηκα πριν από μία εβδομάδα...αν και τελείως αβύσματος έκανα τη πιο βυσματική θητεία που υπάρχει...κέντρο/ειδικότητα/μονάδα/απόσπαση όλα φουλ βυσματικά. Τους τελευταίους 5 μήνες, ως οδηγός, η υπηρεσία μου ήταν μόνο οδηγός επιφυλακής. Όπλο, ξενύχτια ούτε ζωγραφιστά... :cool:

Το μόνο που έκανα ήταν "βόλτες" με καναδέζες/τζιπάκια που γούσταρα κι 'όλας :shifty:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. να κανω παλι την κλασσικη ερωτηση, για την διαρκεια θητειας από την επομενη ΕΣΣΟ Αυγουστου ?

 

αρχικα, εδω και κανα 2μηνο ακουγονταν μονο φημες. τωρα τελευταια όμως σχεδον ολοι το εχουν σιγουρο οτι θα αυξηθει στους 12 μηνες απο Αυγουστο με ανακοινωση στις αρχές Αυγούστου. !! μεγάλη βλακεία αν τελικά γίνει.

 

αν καποιος ξερει από εγκυρη πηγή ας ενημερώσει.

 

Εντάξει αν γίνει, δεν θα πεθάνουμε κιόλας.Τι να κάνουμε?? Δεν μπορούμε να το αλλάξουμε.. Τί ειναι 9 ή έστω και 12 μήνες μπροστά στους 26-27 που έκαναν οι πατεράδες μας...

 

Επειδή αναφέρθηκε περι βύσματος...

 

Ήμουν 308 σειρά και απολύθηκα πριν από μία εβδομάδα...αν και τελείως αβύσματος έκανα τη πιο βυσματική θητεία που υπάρχει...κέντρο/ειδικότητα/μονάδα/απόσπαση όλα φουλ βυσματικά. Τους τελευταίους 5 μήνες, ως οδηγός, η υπηρεσία μου ήταν μόνο οδηγός επιφυλακής. Όπλο, ξενύχτια ούτε ζωγραφιστά... :cool:

Το μόνο που έκανα ήταν "βόλτες" με καναδέζες/τζιπάκια που γούσταρα κι 'όλας :shifty:

 

Την ειδικότητα την πήρες τυχαία??? Γιατί από ότι ξέρω δεν παίρνουν όλοι.. Παίζει ρόλο αν έχεις πτυχίο κλπ? Δηλαδή εγώ που έχω πτυχίο θα μπορώ χωρίς βύσμα να γίνω πχ οδηγός???

Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

παντως για ΣΥΠ πολυ καλη μοναδα θεωρουταν το 2007-2008 το 12ο ΤΥΠ (Αλεξανδρουπολη).

Και για ΣΕΜ.

 

Diafanos_21 δε χρειάζεται βύσμα για να γίνεις οδηγός. Δεν είναι καμιά δύσκολη ειδικότητα. Απλά αν έχεις προυπηρεσία από την πολιτική ζωή (οδηγός φορτηγού κτλ), αυξάνονται οι πιθανότητες.

Link to comment
Share on other sites

Και για ΣΕΜ.

 

Diafanos_21 δε χρειάζεται βύσμα για να γίνεις οδηγός. Δεν είναι καμιά δύσκολη ειδικότητα. Απλά αν έχεις προυπηρεσία από την πολιτική ζωή (οδηγός φορτηγού κτλ), αυξάνονται οι πιθανότητες.

 

Ναι σίγουρα αυξάνονται.Απλά η ερώτηση μου είναι αν την οποιαδήποτε ειδικότητα την δίνουν τυχαία.Πάντως φορτηγό δεν ξέρω να οδηγάω, αυτοκίνητο μόνο :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι σίγουρα αυξάνονται.Απλά η ερώτηση μου είναι αν την οποιαδήποτε ειδικότητα την δίνουν τυχαία.Πάντως φορτηγό δεν ξέρω να οδηγάω, αυτοκίνητο μόνο :)
Παίζει ρόλο τι έκανες στην πολιτική σου ζωή. Αν πχ έχεις εστιατόριο έχεις αυξημένες πιθανότητες να γίνεις μάγειρας, αν έχεις συνεργείο αυτοκινήτων έχεις αυξημένες πιθανότητες να γίνεις τεχνικός και πάει λέγοντας. Προσωπικά, το μόνο σχετικό που είχα ήταν ένα απλό δίπλωμα για Ι.Χ.

 

Ίσως για οδηγός να παίζει ρόλο το Ι σου ή αν έχεις μυωπία κλπ

 

Πάντως θυμάμαι οτι υπήρχαν 2-3 άτομα στο κέντρο που δεν είχαν καθόλου δίπλωμα οδήγησης και είχαν πάρει ειδικότητα οδηγός αυτοκινήτου :lol:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια. να κανω παλι την κλασσικη ερωτηση, για την διαρκεια θητειας από την επομενη ΕΣΣΟ Αυγουστου ?

 

αρχικα, εδω και κανα 2μηνο ακουγονταν μονο φημες. τωρα τελευταια όμως σχεδον ολοι το εχουν σιγουρο οτι θα αυξηθει στους 12 μηνες απο Αυγουστο με ανακοινωση στις αρχές Αυγούστου. !! μεγάλη βλακεία αν τελικά γίνει.

 

αν καποιος ξερει από εγκυρη πηγή ας ενημερώσει.

 

Λογικά η όποια απόφαση ληφθεί τώρα δεν μπορεί να ισχύσει ήδη από τον Αύγουστο. Όσοι έκοψαν αναβολές σπουδών κλπ. το έκαναν με την προοπτική του εννιάμηνου, δεν μπορεί ξαφνικά να τους πουν ότι θα κάνουν 12μηνο. Από Νοέμβριο το νωρίτερο το βλέπω, αν τελικά γίνει.

 

Πάντως πρίν την άυξηση της θητείας που ούτως ή άλλως έχει μεγάλο πολιτικό και οικονομικό κόστος (τόσο για το κράτος όσο και για τον ίδιο το στρατιώτη και την οικογένειά του) θα μπορούσαν να κάνουν και άλλες κινήσεις: π.χ. η ταξιαρχία στην οποία ανήκω είναι χωρισμένη σε πέντε ή έξι στρατόπεδα. Αν έβαζαν όλες τις μονάδες στο κύριο στρατόπεδο και οι υπηρεσίες θα έβγαιναν πολύ πιο άνετα και θα γλύτωναν του κόσμου τα λεφτά που σπαταλάνε κάθε μέρα σε άσκοπες μετακινήσεις.

Ούτως η άλλως το επιχείρημα ότι δεν υπάρχει αρκετός κόσμος στις μονάδες δεν πολυστέκει διότι στο δωδεκάμηνο προβλεπόταν μετάθεση για όλους τους οπλίτες πλήρους θητείας αφού συμπλήρωναν 6 μήνες στα σύνορα ενώ τώρα καθόμαστε οχτάμηνο. Μία ή άλλη βγαίνει περίπου.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία ερώτηση:Τα έγγραφα για την μειωμένη θητεία,εκτός απο το Στρατολογικό γραφείο της περιοχής μου,τα προσκομίζω στο κέντρο ή στη μονάδα;
Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία ερώτηση: Τα έγγραφα για την μειωμένη θητεία, εκτός απο το Στρατολογικό γραφείο της περιοχής μου, τα προσκομίζω στο κέντρο ή στη μονάδα;

 

Τα προσκομίζεις μόνο στο στρατολογικό γραφείο της περιοχής σου (για μένα ήταν το Β' Αθηνών, στο Ρουφ). Εκείνοι αναλαμβάνουν να στείλουν βεβαιώσεις μειωμένης θητείας στο κέντρο ή στη μονάδα (ανάλογα με το που βρίσκεται ο φάκελός σου).

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία ερώτηση:Τα έγγραφα για την μειωμένη θητεία,εκτός απο το Στρατολογικό γραφείο της περιοχής μου,τα προσκομίζω στο κέντρο ή στη μονάδα;

Όχι, όχι, δεν υπάρχει κανένας λόγος.

Αυτά τα καθορίζει το στρατολογικό σου γραφείο, όχι ο στρατολόγος με βαθμό λοχία (που αν υπάρχει κιόλας ) στη μονάδα σου.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση θέλω να σας κάνω.

σε μια βδομάδα νταν μπαίνω μέσα (ναυτικό), και επειδή στην οικογένια μου είμαστε 3 αδέλφια, εγώ είμαι ο μεγαλύτερος, τι μπορώ να κάνω τώρα;

τι χαρτιά να καταθέσω, που να τα καταθέσω, και πότε να τα καταθέσω.

 

όποιος μπορεί να μου πει, για να δω τι μπορώ να κάνω. ευχαριστώ

:cool:
Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση θέλω να σας κάνω.

σε μια βδομάδα νταν μπαίνω μέσα (ναυτικό), και επειδή στην οικογένια μου είμαστε 3 αδέλφια, εγώ είμαι ο μεγαλύτερος, τι μπορώ να κάνω τώρα;

τι χαρτιά να καταθέσω, που να τα καταθέσω, και πότε να τα καταθέσω.

 

όποιος μπορεί να μου πει, για να δω τι μπορώ να κάνω. ευχαριστώ

 

Εγώ θα σου πρότεινα να μπεις σε ένα πιο κατάλληλο site για να πληροφορηθείς άμεσα.Δεν πρόκειται για spam (ας με κατανοήσουν οι mods) απλά εκεί θα μάθει περισσότερα πιστεύω. Τα sites είναι:

http://forum.thiteia.org/

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/default.asp

Καλή θητεία

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να μπεις σε ένα πιο κατάλληλο site για να πληροφορηθείς άμεσα.Δεν πρόκειται για spam (ας με κατανοήσουν οι mods) απλά εκεί θα μάθει περισσότερα πιστεύω. Τα sites είναι:

http://forum.thiteia.org/

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/default.asp

Καλή θητεία

thanks boy. στο 2ο site δε μπήκα, στο 1ο μπήκα και δε βρηκα τίποτα. για αυτό ρώτησα και δω:)

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Ναι, 8 μήνες.

 

Το οτι προκειται να κανεις για διαφορους λογους μειωμενη θητεια το λες οταν παρουσιαζεσαι , πιο πριν ή μετα την μεταθεση ?

Link to comment
Share on other sites

Το οτι προκειται να κανεις για διαφορους λογους μειωμενη θητεια το λες οταν παρουσιαζεσαι , πιο πριν ή μετα την μεταθεση ?

Το λες πάντα, όταν σε ρωτάνε ή όταν συμπληρώνεις διάφορα χαρτιά στο Κέντρο που θα παρουσιαστείς ;) Τα δικαιολογητικά, αφού πάρεις μετάθεση τα πας στο 1ο γραφείο της μονάδος σου. Έτσι έκανα εγώ τουλάχιστον, πριν ένα χρόνο. Μπορεί να έχει αλλάξει τώρα η διαδικασία.

Καλό είναι να ρωτήσεις στο στρατολογικό γραφείο της περιοχής σου. :)

[sIGPIC][/sIGPIC]

dum spiro, spero...

Link to comment
Share on other sites

Το λες πάντα, όταν σε ρωτάνε ή όταν συμπληρώνεις διάφορα χαρτιά στο Κέντρο που θα παρουσιαστείς ;) Τα δικαιολογητικά, αφού πάρεις μετάθεση τα πας στο 1ο γραφείο της μονάδος σου. Έτσι έκανα εγώ τουλάχιστον, πριν ένα χρόνο. Μπορεί να έχει αλλάξει τώρα η διαδικασία.

Καλό είναι να ρωτήσεις στο στρατολογικό γραφείο της περιοχής σου. :)

 

μόλις γύρισα από το ρουφ. ρώτησα τον υποδιευθυντή αυτό το πράμα και μου απάντησε πως θέλει ένα χαρτί οικογενιακής καταστάσεως από τον δήμο (που είναι δηλωμένη η οικογένια)

αργότερα, μόλις παρουσιαστείς θα το αποδείξεις και θα κάνεις μειωμένη θητεία.

 

αυτά μου είπε ο τύπος :p

:cool:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...