Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο Σωμα ησουν η στην ασσυρο; χαιρετισματα στον στρ μχ καφ αν τον ξερεις, στις φωκιες ειναι .
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο Σωμα ησουν η στην ασσυρο; χαιρετισματα στον στρ μχ καφ αν τον ξερεις, στις φωκιες ειναι .

 

2 μήνες στο σώμα και για κανα μηνα στην ασσηρο απ όπου πήρα και την απόσπαση.τώρα πίνω καφέ με τον καφ!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχή κανένας που να πέρασε από την 107 στο κουφόβουνο.?

 

είχα φιλαράκια στην 107.τον χατζήδημ και τον φασούλα

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Γραφω για οποιον μπορει να ενδιαφερεται σχετικα με θεματα ανυποταξιας:

σημερα περασα ναυτοδικειο, για ανυποταξια λογω σπουδων. Κριθηκα αθωος (η ανυποταξια μου ηταν για μικρο χρονικο διαστημα, 4 μηνες και τη διεκοψα μόλις εμαθα ημερομηνια του πτυχιου, με δικη μου θεληση για να καταταγω με την αμεσως επομενη ΕΣΣΟ) και η ποινη 6 μηνων που μου ειχε επιβληθει «διοικητικα» λογω της ανυποταξιας, θα ακυρωθει. Εννοειται οτι δεν πληρωσα καποιο προστιμο κτλ.

 

Αυτο λοιπον που συνιστω σε οσους βρισκονται στη θεση μου ειναι να διακοπτουν την ανυποταξια, αμεσως μολις παρουν πτυχιο και γυρισουν Ελλαδα.

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ο άνθρωπός μου! :)

Εδώ και μερικούς μήνες, έχω τις εξής απορίες (μαζί με άλλους συνομήλικους μου) σχετικά με τις αναβολές και την ανυποταξία:

 

1)Μου έχουν πει ότι πλέον, όταν έχεις αναβολή και πάρεις πτυχίο, η γραμματεία ενημερώνει το στρατολογικό γραφείο και γίνεται διακοπή της... Είναι δυνατό να ισχύει κάτι τέτοιο; :confused:

 

2)Ας υποθέσουμε ότι δεν ισχύει το 1 και ότι έχω αναβολή λόγω σπουδών μέχρι το 2011. Εάν πάρω το πτυχίο μου τον Φεβρουάριο, μετά π.χ. δουλέψω μέχρι το 2010 και κόψω την αναβολή, υπάρχει περίπτωση να έχω κυρώσεις; Παίζει να περάσω στρατοδικείο επειδή χρησιμοποίησα την αναβολή (και) για άλλο λόγο, από ότι μου χορηγήθηκε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι ο ανθρωπος σου γιατι οι δικες σου περιπτωσεις ειναι διαφορετικες :p . Θα σου απαντησω ομως, με καθε επιφυλαξη, συμφωνα με αυτα που ξερω κι εχω διαβασει στο νετ:

 

1) Δεν εχω ιδεα, αλλα μου ακουγεται πολυ χλωμο να ενημερωνεται υπηρεσιακα η στρατολογια για κατι τετοιο. Στη Ελλαδα ειμαστε κι οχι στη Σουηδια ;)

 

2) Οχι, απο οσο γνωριζω δεν υπαρχει κανενα προβλημα πλεον.

 

Το καλυτερο ομως ειναι να παρεις τηλ στη στρατολογια της περιοχης σου και να τους ρωτησεις. Μονο ετσι θα εισαι 100% σιγουρος και θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο...

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν υπάρχει τέτοιου είδους ενημέρωση.

 

2) Όταν θα κόψεις την αναβολή σου θα σου ζητήσουν στην στρατολογία βεβαίωση απο τη σχολή σου, άρα θα δουν πότε πραγματικά τελείωσες τη σχολή.

"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

Είσαι ο άνθρωπός μου! :) 1)Μου έχουν πει ότι πλέον, όταν έχεις αναβολή και πάρεις πτυχίο, η γραμματεία ενημερώνει το στρατολογικό γραφείο και γίνεται διακοπή της... Είναι δυνατό να ισχύει κάτι τέτοιο; :confused:

 

Είσαι καλά ανθρωπέ μου?!?!?! :confused::X Όχι βέβαια, για την Ελλάδα μιλάμε!!!

 

2)Ας υποθέσουμε ότι δεν ισχύει το 1 και ότι έχω αναβολή λόγω σπουδών μέχρι το 2011. Εάν πάρω το πτυχίο μου τον Φεβρουάριο, μετά π.χ. δουλέψω μέχρι το 2010 και κόψω την αναβολή, υπάρχει περίπτωση να έχω κυρώσεις; Παίζει να περάσω στρατοδικείο επειδή χρησιμοποίησα την αναβολή (και) για άλλο λόγο, από ότι μου χορηγήθηκε;

 

Αν έχεις αναβολή μέχρι τον Μάιο του 2011 μπορείς να μείνεις εκτός στρατεύματος μέχρι τον Αύγουστο του 2011, άσχετα τι έχει προηγηθεί. Μπορείς να εξαντλήσεις την αναβολή, ακόμα και αν τελείωσες την σχολή.

 

Αλλά είναι εντελώς πόντιο να κάνεις κάτι τέτοιο (χωρίς παρεξήγηση από τους ποντιακής καταγωγής συμφορουμίτες). Γιατί να μην ξεμπερδεύεις μια ώρα αρχίτερα;

 

Βέβαια, εσύ αποφασίζεις.

Link to comment
Share on other sites

1)Μου έχουν πει ότι πλέον, όταν έχεις αναβολή και πάρεις πτυχίο, η γραμματεία ενημερώνει το στρατολογικό γραφείο και γίνεται διακοπή της... Είναι δυνατό να ισχύει κάτι τέτοιο; :confused:

 

Από όσο γνωρίζω όχι (την εποχή που με ενδιέφερε το θέμα), ύστερα αυτό άπτεται και θεμάτων του προσωπικού σου απόρρητου, οπότε δεν νομίζω ότι θα τολμούσαν να κάνουν κάτι τέτοιο.

 

Γενική συμβουλή: Μην πιστεύεις τίποτε από όσα ακούς και κράτα μερικές επιφυλάξεις για όσα διαβάζεις σχετικά με τα στρατολογικά θέματα, κάνε μόνος σου μια σωστή έρευνα, βλέπεις υπάρχουν αρκετές σκοπιμότητες ώστε να κρατούν τον κόσμο στο σκοτάδι και τον εκφοβισμό, το γιατί είναι εύκολα αντιληπτό ;)

Old programmers never die. They just terminate and stay resident.

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω όχι (την εποχή που με ενδιέφερε το θέμα), ύστερα αυτό άπτεται και θεμάτων του προσωπικού σου απόρρητου, οπότε δεν νομίζω ότι θα τολμούσαν να κάνουν κάτι τέτοιο.

 

 

Και δεν θα υπήρχε και λόγος να το κάνουν γιατί, όπως απάντησαν και άλλοι πριν από εμένα, ΔΕΝ είσαι υποχρεωμένος να διακόψεις την αναβολή σου τελειώνοντας τις σπουδές. Μπορείς να την κρατήσεις κανονικά και με το νόμο μέχρι το τέλος.

 

Γενική συμβουλή: Μην πιστεύεις τίποτε από όσα ακούς και κράτα μερικές επιφυλάξεις για όσα διαβάζεις σχετικά με τα στρατολογικά θέματα, κάνε μόνος σου μια σωστή έρευνα, βλέπεις υπάρχουν αρκετές σκοπιμότητες ώστε να κρατούν τον κόσμο στο σκοτάδι και τον εκφοβισμό, το γιατί είναι εύκολα αντιληπτό

 

+1 αν και πιστεύω ότι πρόκειται κυρίως για άγνοια και παραπληροφόρηση, όχι για σκοπιμότητα.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι' εγώ κάτι... απολύθηκα στις 11/05/2006 και την ημέρα της απόλυσης μου έδωσαν αυτό το χαρτί

http://img205.imageshack.us/img205/9193/apolyp6.th.jpg

Είναι αυτό το πράγμα απολυτήριο; γιατί εμένα δεν μου μοιάζει...

 

Επειδή είχα μετακομίσει κατά τη διάρκεια της θητείας την ημέρα της απόλυσης μου είχαν δώσει να συμπληρώσω και ένα χαρτί με τη νέα διεύθυνση και μου είπαν το ρίξω σε ένα γραμματοκιβώτιο έτσι όπως είναι χωρίς φάκελο...

Το παραπάνω χαρτί είναι το απολυτήριο; Και αν δεν είναι θα έπρεπε να μου το έχουν στείλει;

Link to comment
Share on other sites

εμένα πάντως μου ΄΄εβαλαν ενα μήνα παραπάνω επειδή είχα πάει μόνο το πτυχίο και δεν πήγα τα μεταπτυχιακά,(αν και τους εξήγησα οτι δεν μπορώ να τα προσκομίσω καθώς θα ορκιζόμουν μετά την παρουσίαση μου)αλλά παρόλαυτα εξαγοράσιμη ποινή ήταν προς 3 ευρώ/μέρα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

 

everything good in life is either illegal, immoral or fattening!!

Link to comment
Share on other sites

Ειχε συμβει και σε εμενα αυτο, οταν ειχα παρει την αναβολη για κοινωνικους λογους και ζητουσαν ενα χαρτι απο το πανεπιστημιο το οποιο δεν μπορουσα να τους φερω. Σε αυτες τις περιπτωσεις βαζουν σαν προστιμο 90ευρω (1 μηνα θητεια). Το προστιμο αυτο, εχει να κανει μονο με το γεγονος οτι δεν προσκομισαμε τα χαρτια που μας ζητησαν...

Motorola MicroTAC Elite -> Nokia 6150 -> Siemens S45 -> Siemens CX65 -> Nokia 6670 -> [.......] -> Nokia 6230i -> Nokia 6131 -> LG KG220 -> Sony Ericsson W350 -> Motorola RAZR V3xx -> iPhone 3G -> iPhone 4S -> iPhone 6 -> iPhone 6S -> Samsung S8+ -> Samsung S9+ -> One Plus 8 Pro -> Samsung S21 Ultra -> iPhone 13 Pro -> iPhone 15 Pro

My Travel Map

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι' εγώ κάτι... απολύθηκα στις 11/05/2006 και την ημέρα της απόλυσης μου έδωσαν αυτό το χαρτί

http://img205.imageshack.us/img205/9193/apolyp6.th.jpg

Είναι αυτό το πράγμα απολυτήριο; γιατί εμένα δεν μου μοιάζει...

 

Επειδή είχα μετακομίσει κατά τη διάρκεια της θητείας την ημέρα της απόλυσης μου είχαν δώσει να συμπληρώσω και ένα χαρτί με τη νέα διεύθυνση και μου είπαν το ρίξω σε ένα γραμματοκιβώτιο έτσι όπως είναι χωρίς φάκελο...

Το παραπάνω χαρτί είναι το απολυτήριο; Και αν δεν είναι θα έπρεπε να μου το έχουν στείλει;

 

Είχες παραδώσει τη στρατιωτική σου ταυτότητα για να παραλάβεις την πολιτική; Θα σου πω γιατί σε ρωτάω

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι' εγώ κάτι... απολύθηκα στις 11/05/2006 και την ημέρα της απόλυσης μου έδωσαν αυτό το χαρτί

http://img205.imageshack.us/img205/9193/apolyp6.th.jpg

Είναι αυτό το πράγμα απολυτήριο; γιατί εμένα δεν μου μοιάζει...

 

Επειδή είχα μετακομίσει κατά τη διάρκεια της θητείας την ημέρα της απόλυσης μου είχαν δώσει να συμπληρώσω και ένα χαρτί με τη νέα διεύθυνση και μου είπαν το ρίξω σε ένα γραμματοκιβώτιο έτσι όπως είναι χωρίς φάκελο...

Το παραπάνω χαρτί είναι το απολυτήριο; Και αν δεν είναι θα έπρεπε να μου το έχουν στείλει;

Aυτό είναι η βεβαίωση ότι υπηρέτησες. Δεν είναι το απολυτήριο. Συνήθως το απολυτήριο είναι από πιο χοντρό-σκληρό χαρτί πράσινου χρώματος αν πρόκειται να σε ξανακαλέσουν για ασκήσεις και ********, ή άσπρο. Παλιά είχαν και ροζ και τέτοια. Τώρα δεν ξέρω τι χρώματα παίζουν.

Εγώ όταν απολύθηκα πήρα και αυτή τη βεβαίωση και το απολυτήριο που σου λέω.

Είχες παραδώσει τη στρατιωτική σου ταυτότητα για να παραλάβεις την πολιτική; Θα σου πω γιατί σε ρωτάω

Εμένα δεν μου ζήτησαν την στρατιωτική όταν απολύθηκα. Είχαν μεγάλη φούρια στον 1ο γραφείο εκείνη τη μέρα. Και έτσι τώρα έχω 2.

Χρησιμεύει για πάσο η στρατιωτική. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι' εγώ κάτι... απολύθηκα στις 11/05/2006 και την ημέρα της απόλυσης μου έδωσαν αυτό το χαρτί

http://img205.imageshack.us/img205/9193/apolyp6.th.jpg

Είναι αυτό το πράγμα απολυτήριο; γιατί εμένα δεν μου μοιάζει...

 

Επειδή είχα μετακομίσει κατά τη διάρκεια της θητείας την ημέρα της απόλυσης μου είχαν δώσει να συμπληρώσω και ένα χαρτί με τη νέα διεύθυνση και μου είπαν το ρίξω σε ένα γραμματοκιβώτιο έτσι όπως είναι χωρίς φάκελο...

Το παραπάνω χαρτί είναι το απολυτήριο; Και αν δεν είναι θα έπρεπε να μου το έχουν στείλει;

Εσύ πάλι καλά. Εγώ το μόνο που έχω για «απολυτήριο» είναι ένα πράσινο χαρτί που μου λέει πού να παρουσιαστώ σε περίπτωση επιστράτευσης... Ουσιαστικά φύλλο πορείας είναι.

 

Βεβαίωση εκπλήρωσης στρατιωτικών καθηκόντων παίρνουμε από το στρατολογικό γραφείο που ανήκουμε;

Link to comment
Share on other sites

Εσύ πάλι καλά. Εγώ το μόνο που έχω για «απολυτήριο» είναι ένα πράσινο χαρτί που μου λέει πού να παρουσιαστώ σε περίπτωση επιστράτευσης... Ουσιαστικά φύλλο πορείας είναι.

 

Βεβαίωση εκπλήρωσης στρατιωτικών καθηκόντων παίρνουμε από το στρατολογικό γραφείο που ανήκουμε;

Αν εννοείς το πιστοποιητικό τύπου Α, ναι, και δυστυχώς μόνο από εκεί. Αν ανήκεις στο στρατολογικό γραφείο Θεσσαλονίκης, δεν μπορείς να το αιτηθείς στο Ρουφ, για παράδειγμα. Πρέπει ή να πας ο ίδιος, ή να το παραγγείλεις μέσω του 1502. Θα βγει την επόμενη ημέρα και μπορεί να πάει να το παραλάβει ένας γνωστός σου και να σου το στείλει.

 

Ένα μπλε κ###χαρτο είναι, που παρέχεται για κάθε νόμιμη (sic) χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Αν εννοείς το πιστοποιητικό τύπου Α, ναι, και δυστυχώς μόνο από εκεί. Αν ανήκεις στο στρατολογικό γραφείο Θεσσαλονίκης, δεν μπορείς να το αιτηθείς στο Ρουφ, για παράδειγμα. Πρέπει ή να πας ο ίδιος, ή να το παραγγείλεις μέσω του 1502. Θα βγει την επόμενη ημέρα και μπορεί να πάει να το παραλάβει ένας γνωστός σου και να σου το στείλει.

 

Ένα μπλε κ###χαρτο είναι, που παρέχεται για κάθε νόμιμη (sic) χρήση.

Ανήκω στο στρατολογικό γραφείο Ν.Πέλλας, η έδρα του στρατολογικού γραφείου είναι στην Έδεσσα, 35χλμ. από τον τόπο καταγωγής μου που πηγαίνω μόνο 2-3 φορές το χρόνο. :wacko: Μέσω ΚΕΠ δε μπορούμε να πάρουμε χαρτί (1564);

 

ΕΔΙΤ: Τσακ-τσακ έγινε η αίτηση έκδοσης πιστοποιητικου τηλεφωνικά από το 1564. KEΠ rulezz. :cool:

Link to comment
Share on other sites

Είχες παραδώσει τη στρατιωτική σου ταυτότητα για να παραλάβεις την πολιτική; Θα σου πω γιατί σε ρωτάω
Ναι την τελευταία μέρα έδωσα την στρατιωτική και μου έδωσαν πίσω την πολιτική.

 

Τα μόνα χαρτιά που μου έδωσαν την ημέρα της απόλυσης ήταν η παραπάνω βεβαίωση και η ιατρική καρτέλα...

 

Είναι φυσιολογικό αυτό; η Θα έπρεπε να πάρω και φύλλο πορείας;

Link to comment
Share on other sites

Ναι την τελευταία μέρα έδωσα την στρατιωτική και μου έδωσαν πίσω την πολιτική.

 

Τα μόνα χαρτιά που μου έδωσαν την ημέρα της απόλυσης ήταν η παραπάνω βεβαίωση και η ιατρική καρτέλα...

 

Είναι φυσιολογικό αυτό; η Θα έπρεπε να πάρω και φύλλο πορείας;

 

Τα χαρτιά είναι μια χαρά και αυτό είναι το λελέχαρτο! Αντίγραφα του φακέλου σου δε σου δώσανε;

Link to comment
Share on other sites

Τα χαρτιά είναι μια χαρά και αυτό είναι το λελέχαρτο! Αντίγραφα του φακέλου σου δε σου δώσανε;

 

Μπα όχι δεν μου δώσανε τίποτα. Γενικά με "ξεπετάξανε" την τελευταία μέρα γιατί είχαν αρκετή δουλειά. Να σημειώσω επίσης ότι αρχικά ήμουν για 12μηνο και γύρω στους 7.5 μήνες της θητείας μου έμαθα ότι δικαιούμαι 9μηνο και πήγα και έκανα τα χαρτιά μου για 9μηνο...

Link to comment
Share on other sites

Μπα όχι δεν μου δώσανε τίποτα. Γενικά με "ξεπετάξανε" την τελευταία μέρα γιατί είχαν αρκετή δουλειά. Να σημειώσω επίσης ότι αρχικά ήμουν για 12μηνο και γύρω στους 7.5 μήνες της θητείας μου έμαθα ότι δικαιούμαι 9μηνο και πήγα και έκανα τα χαρτιά μου για 9μηνο...

 

Επομένως απολύθηκες 9μηνο κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά 9μηνο έκανα και την τελευταία μέρα μου έλεγαν ταλαιπωρηθήκαμε πολύ με την περίπτωση σου γιατί έκανες τελευταία στιγμή τα χαρτιά σου για 9μηνο.
Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά 9μηνο έκανα και την τελευταία μέρα μου έλεγαν ταλαιπωρηθήκαμε πολύ με την περίπτωση σου γιατί έκανες τελευταία στιγμή τα χαρτιά σου για 9μηνο.

 

Εντάξει, συμβαίνουν αυτά με τη γραφειοκρατία στο στρατό... Εσύ πάντως είσαι κανονικά απολυμένος!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...