Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από επίσημη πληροφόρηση στο εγγύς μέλλον (στο προσεχές έτος τουλάχιστον) ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μειωθεί περαιτέρω η θητεία. Ο θεσμός των ΕΠ.ΟΠ δεν πάει καλά οπότε αναιρούνται όλα τα σχέδια περί μείωσης.

 

Να συμπληρώσω εγώ: "Και δεν σας χάλασε". :D

 

 

Β'04 ΤΕΛΟΣ. :cool:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

paidia na rotiso kai ego kati...irthe sto sxolio mesti vdomada ena xarti gia strato gia aftous pou ine genimenoi to 88,ego prepei na pao kapou 2/1.diavasa ena karo xartia prepei na exo mazi mou...mporei na mou pi kapios ti prepei na kano kai ti tha kano eki?(kala meta ti protoxronia vrikan kai aftoi????)
Link to comment
Share on other sites

paidia na rotiso kai ego kati...irthe sto sxolio mesti vdomada ena xarti gia strato gia aftous pou ine genimenoi to 88,ego prepei na pao kapou 2/1.diavasa ena karo xartia prepei na exo mazi mou...mporei na mou pi kapios ti prepei na kano kai ti tha kano eki?(kala meta ti protoxronia vrikan kai aftoi????)

 

 

Περνάς περιοδεύων. Θα πας στο στρατολογικό γραφείο που αναφέρει το χαρτί σου και θα περιμένεις καμιά ώρα στην ουρά μαζί με αρκετά άλλα παιδιά που θα είναι στην ίδια φάση με σένα. Η διαδικασία αυτή καθαυτή κρατάει ελάχιστα λεπτά, ουσιαστικά ένα χαρτί συμπληρώνεις με τα στοιχεία σου (γραμματικές γνώσεις, προβλήματα υγείας, που θα ήθελες να υπηρετήσεις :p ) κτλ. Μετά παίρνεις αναβολή και τους χαιρετάς.

Χαβαλέ έχει αλλά και αυτοί, όντως, 2 του μηνός πήγαν και σας έβαλαν;;;

Στον ύπνο τους σας είδαν; :p

Link to comment
Share on other sites

Η διαδικασια μπορει να γινει και σε ΚΕΠ.

Τουλαχιστον,εγω,πριν δυο χρονια,δεν χρειαστηκε να παω σε στρατολογικο γραφειο.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΥΠΗΡΕΤΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΜΕΘΩΡΙΟ&ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΑΘΗΝΑ-ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙΣ ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΕΞΟΔΟΥΣ&ΣΚΟΠΙΕΣ ΣΤΙΣ ΚΑΤΩΘΙ ΜΟΝΑΔΕΣ-ΟΛΚΑ,ΥΠΕΠΑ,ΥΕΕΠΠ/ΠΑ,ΤΑΑ,ΔΣΤΑ,ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΚΟΙΝΟΥ,ΑΑΥΕ,ΚΑΙ,ΤΑΣΑ,ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ&ΣΧΟΛΗ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΜΥΝΑΣ-ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΕΞΟΔΟΥΣ&ΣΚΟΠΙΕΣ ΕΝΩΣΗΣ ΑΠΟΣΤΡΑΤΩΝ ΑΞΙΩΜΑΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΗΣ

Link to comment
Share on other sites

Φίλε SMINITIS, καλωσήρθες στην παρέα μας! :)

 

Όπως είδες, τα δύο ποστς που έκανες, ενώθηκαν σε ένα, καθώς δεν είναι και ότι καλύτερο (αισθητικά αλλά και για πρακτικούς λόγους) να διαβάζουμε πολλά συνεχόμενα ποστς του ίδιου χρήστη. Αν θέλεις σε ένα μήνυμά σου να προσθέσεις ή να αλλάξεις κάτι, μπορείς να πατήσεις το κουμπάκι (ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ) και όχι να κάνεις νέο ποστ... ;)

 

Επίσης, να σε παρακαλέσω να γράφεις με μικρούς χαρακτήρες και όχι με κεφαλαία, γιατί τα μικρά είναι περισσότερο ευανάγνωστα από τα κεφαλαία (τα οποία συν τοις άλλοις σημαίνουν ότι φωνάζεις). ;)

 

 

Για οποιαδήποτε απορία έχεις σχετικά με τη λειτουργία του φόρουμ, μπορείς να κοιτάξεις τους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης ή να μας στείλεις Προσωπικό Μήνυμα με το ερώτημά σου. :)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zer0cooL24 όταν σου έρθει το χαρτί πες που παρουσιάζεσαι μπορεί να είμαστε μαζι:p

 

Το μονο σιγουρο ειναι οτι παρουσιαζομαι Αρτα...Απλα δεν ξερω ημερομηνια ακριβως και γενικοτερα το πως θα ειναι...Εχουμε λιγες μερες ελευθεριας ακομα,ας τις χαρουμε!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι οτι παρουσιαζομαι Αρτα...Απλα δεν ξερω ημερομηνια ακριβως και γενικοτερα το πως θα ειναι...Εχουμε λιγες μερες ελευθεριας ακομα,ας τις χαρουμε!!!:)

 

 

Ποτε μας έρχεται το χαρτι???ασχετο, παιδια πολυ ήρεμους σας κόβω..μονο εμένα με εχει πάρει απο κάτω?? :X

Link to comment
Share on other sites

Ποτε μας έρχεται το χαρτι???ασχετο, παιδια πολυ ήρεμους σας κόβω..μονο εμένα με εχει πάρει απο κάτω?? :X

 

 

ΑΠΟ ΚΑΤΩ;;;;;:blink:

 

Ε, όχι κι' από κάτω ρε φίλε!!!

:blink:

Εγώ μόνο από πάνω βολεύομαι!!!

:p

 

Εγώ παρουσιάζομαι τον Φλεβάρη , δεν ξέρω ακόμα που , αλλά το όλο θέμα δεν με αγχώνει καθόλου...

 

Είμαι πάντα αισιόδοξος (ή απλά χαζοχαρούμενος).

:D

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟ ΚΑΤΩ;;;;;:blink:

 

Ε, όχι κι' από κάτω ρε φίλε!!!

:blink:

Εγώ μόνο από πάνω βολεύομαι!!!

:p

 

Εγώ παρουσιάζομαι τον Φλεβάρη , δεν ξέρω ακόμα που , αλλά το όλο θέμα δεν με αγχώνει καθόλου...

 

Είμαι πάντα αισιόδοξος (ή απλά χαζοχαρούμενος).

:D

Κράτα αυτή την ψυχολογία μέχρι τέλους και θα περάσεις γ@μ@τη θητεία. Το πιό σημαντικό εκεί μέσα είναι το θέμα ψυχολογίας

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κράτα αυτή την ψυχολογία μέχρι τέλους και θα περάσεις γ@μ@τη θητεία. Το πιό σημαντικό εκεί μέσα είναι το θέμα ψυχολογίας

 

Αυτό θα κάνω , μεγάλε.

Πιστεύω ότι (σχεδόν) τίποτα δεν μπορεί να μου σπάσει την ψυχολογία.

 

Ίσως φταίει το ότι έχω βγει από μικρός στα δύσκολα και έχω φάει τόσες πολλές σφαλιάρες που τώρα πια σχεδόν τίποτα δεν με πτοεί...

 

Έχω μάθει να λέω : "Δόξα το Θεό"!!!

 

12 μήνες είναι , θα περάσουν...

 

Σκέψου και αυτούς που έκαναν 18μηνο!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

gia sas paidia k kali xronia.

na sas rotiso kati:mpaino fevrouario strato ( h nautiko, tha deiksei)

 

pote peripou na perimeno to xarti katataksis??mipos exete idea?ante giati me exei piasei agonia pou tha mpo....

 

(exo akousei k kati treles periptoseis pou to xarti erxete dio meres prin mpeis :shock: isxiei?? )

Link to comment
Share on other sites

gia sas paidia k kali xronia.

na sas rotiso kati:mpaino fevrouario strato ( h nautiko, tha deiksei)

 

pote peripou na perimeno to xarti katataksis??mipos exete idea?ante giati me exei piasei agonia pou tha mpo....

 

(exo akousei k kati treles periptoseis pou to xarti erxete dio meres prin mpeis :shock: isxiei?? )

Καλησπερα.λογικα μεσα αυτου του μηνα θα ερθει το προσκλητηριο:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν μάθατε αλλά ένα θέμα που αφορά όλους τους Έλληνες εξωτερικού. Η θητεία παραμένει μεν στους 6 μήνες, αλλά μειώνεται στους 3 για αυτούς που έχουν γεννηθεί στο εξωτερικό. Δεν ίσχυε αυτό μέχρι τώρα.

 

Επίσης θεωρείται κάποιος μόνιμος κάτοικος εξωτερικού οπότε και δικαιούται 6μηνο αν συμπληρώσει 11ετία. Πώς όμως προσμετράται η 11ετία; Εδώ άλλαξε κάτι. Τα χρόνια που σπουδάζει κάποιος στην Ελλάδα και εφόσον οι γονείς του είναι εξωτερικό προσμετρώνται σα να μένεις εξωτερικό. :w00t:

 

Έχετε ενημερωθεί για αυτό; Είναι επίσημη ενημέρωση, δημοσιεύτηκε μάλιστα και στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.λογικα μεσα αυτου του μηνα θα ερθει το προσκλητηριο:)

 

Το προσκλητηριο,μου επεσε απ τα χερια...οχι δε γινεται δεν ειναι δυνατον.....!!!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχαμε κανένα νεότερο για μείωση θητείας? Άκουσα πρόσφατα ότι ανακοινώθηκε 11μηνο αλλά μόνο για το πεζικό (ναυτικό, αεροπορία παραμένουν 12μηνο), ισχύει? Το ναυτικό τι λέει? Είναι τόσο καλά όσο λένε?
..κάτι μαγικό!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είχαμε κανένα νεότερο για μείωση θητείας? Άκουσα πρόσφατα ότι ανακοινώθηκε 11μηνο αλλά μόνο για το πεζικό (ναυτικό, αεροπορία παραμένουν 12μηνο), ισχύει? Το ναυτικό τι λέει? Είναι τόσο καλά όσο λένε?

Ολόκληρο το νέο νομοσχέδιο για τον στρατό είναι στο παρακάτω pdf αρχείο. Επίσημα πράματα, Εφημερίδα της Κυβερνήσεως επικυρωμένη από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας. Η θητεία παραμένει ως έχει, καμιά μείωση εκτός αυτής που ανέφερα παραπάνω για τους Έλληνες του εξωτερικού που γεννήθηκαν στην αλλοδαπή.

http://www.stratologia.gr/N.3421)05.pdf

Link to comment
Share on other sites

Ηρθε σε κανεναν το χαρτι για την ημερομηνια που παρουσιαζομαστε στο πεζικο τον Φεβρουαριο ????
Link to comment
Share on other sites

Ηρθε σε κανεναν το χαρτι για την ημερομηνια που παρουσιαζομαστε στο πεζικο τον Φεβρουαριο ????

 

Εγώ παρουσιάζομαι τον Φεβρουάριο αλλά δεν μου έχει έρθει το χαρτί ακόμα!!

 

Θυμάμαι ότι στην στρατολογία , μου είπαν ότι εγώ πρέπει να ρωτάω κατά τακτά χρονικά διαστήματα για να μάθω που και πότε παρουσιάζομαι.

 

Λογικό, γιατί αν έρθει το χαρτί τελευταία στιγμή...

 

Έχει μάθει κανείς που και πότε, παρουσιάζεται;

 

Σήμερα θα πάω να ρωτήσω , αν και πιστεύω ότι είναι νωρίς ακόμα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...