Jump to content

Φανταριλίκια και λοιπά στρατιωτικά


PrivateeR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 8,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

kserei kaneis egw pou parousiazomai lamia

poso diarkei sinolika i ekpaideusi gai YEA px pas stin monada oktomvrio

kai pou ginete?

Τι σωμα/οπλο θα πας φιλε;Πες μου και θα σου εξηγησω αναλυτικα ;)

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

Η εκπαιδευση των δοκιμων ειναι 4 μηνες στην σχολη και πηγαινεις εκει περα να εκπαιδευτεις σαν ΥΕΑ,επειτα απο 1 μηνα παραμονης στο ΚΕΝ (Κεντρο Νεοσυλλεκτων).

Για αλλα οπλα/σωματα μπορει να ειναι και 5 μηνες,λογω του ενος μηνας που κανεις την ειδικοτητα σου σαν ΔΕΑ πλεον.Απο οσο θυμαμαι του υλικου πολεμου δεν κανουν 5ο μηνα.

 

Αυτο για τις φρουρες προτιμησεις που ζητας,θα τις ορισεις τις προτιμησεις σου μεσα στην σχολη και να ξερεις οτι για νησια θα εχεις μεγαλυτερες πιθανοτητες να σε στειλουν,παρα για καποια ευκολη φρουρα.

Δεν παιζει κανενα ρολο δυστυχως η συγγενεια εκτος η εξ αιματος,δηλαδη μονο γονεις και αδελφια.Το ιδιο ισχυει και για τις διανυκτερευσεις (που εσενα δεν σε ενδιαφερει) καθως ο κανονισμος λαμβανει υποψιν τετοιες λεπτομερειες μονο σε συγγενεια εξ αιματος οπως προανεφερα.

 

Να παρεις ολα τα διπλωματα,πτυχια και οτιδηποτε αλλο κατεχεις και θα μπορεσει να σε βοηθησει περισσοτερο για την σιγουρη επιλογη σου σαν ΥΕΑ.Φωτοτυπισε τα και επικυρωσετα για να μην κουβαλας τα αυθεντικα,πραγμα αχρηστο.

The Future Belongs To The Brave
Link to comment
Share on other sites

NAYTIKO

 

17/5, Παλάσκα...

 

 

Κανείς άλλος θα ναι μαζί?

Δεν μπορώ να μπώ να δώ τι είναι αυτό που δίνεις με 200 ευρώ αλλά αν είναι κινητό θα σου έλεγα επειδή και εγώ ναυτικό έκανα δεν χρειάζεται να το δώσεις αρκεί να προσέχεις τους υπόλοιπους νάυτες γιατί υπάρχουν και οι "καλοί" που στο εξαφανίζουν και βέβαια τους ανότερους που με το παραμικρό θα σε πάνε στο Γαβαλά,αν είναι ακόμα εκεί,που είναι ο διευθηντής προπέδευσης(καλός μ.....ς).Καλή θητεία και καλός πολίτης :!: :)

ΤΟΥ ΦΕΥΓΑΤΟΥ Η ΜΑΝΑ ΔΕΝ ΕΚΛΑΨΕ ΠΟΤΕ :!: :!:
Link to comment
Share on other sites

NAYTIKO

 

17/5, Παλάσκα...

 

 

Κανείς άλλος θα ναι μαζί?

 

Θα σε ντύσω ή θα σε ταίσω εγώ. Μπήκα με την 05Β και θα είμαι Παλάσκα κανένα μήνα ακόμα γιατί εκπαιδεύομαι για οδηγός. Πάντως εσύ θα πας Πόρο την επόμενη με διευθυντή τον Βασιλόπουλο. Μεγάλη μορφή...

 

ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ!

Link to comment
Share on other sites

Θα σε ντύσω ή θα σε ταίσω εγώ. Μπήκα με την 05Β και θα είμαι Παλάσκα κανένα μήνα ακόμα γιατί εκπαιδεύομαι για οδηγός. Πάντως εσύ θα πας Πόρο την επόμενη με διευθυντή τον Βασιλόπουλο. Μεγάλη μορφή...

 

ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ!

Έφυγε ο Γαβαλάς δηλαδή?Γιατι πριν λίγο καιρό που πήγε ο αδερφός μου ήταν εκεί!Τυχερός είσαι δηλαδή γιατί αυτός ήταν..... :X

ΤΟΥ ΦΕΥΓΑΤΟΥ Η ΜΑΝΑ ΔΕΝ ΕΚΛΑΨΕ ΠΟΤΕ :!: :!:
Link to comment
Share on other sites

Θα σε ντύσω ή θα σε ταίσω εγώ. Μπήκα με την 05Β και θα είμαι Παλάσκα κανένα μήνα ακόμα γιατί εκπαιδεύομαι για οδηγός. Πάντως εσύ θα πας Πόρο την επόμενη με διευθυντή τον Βασιλόπουλο. Μεγάλη μορφή...

 

ΣΤΟΝ ΚΑΙΡΟ!

 

 

Και πως θα σε καταλάβω?

Πως θα με καταλάβεις εσύ?

ΚΑλός ο Βασιλόπουλος δηλαδή ?

ΘΑ έχει και του πουλιού το γάλα εκεί ?

 

:p :X

:X
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να μπώ να δώ τι είναι αυτό που δίνεις με 200 ευρώ αλλά αν είναι κινητό θα σου έλεγα επειδή και εγώ ναυτικό έκανα δεν χρειάζεται να το δώσεις αρκεί να προσέχεις τους υπόλοιπους νάυτες γιατί υπάρχουν και οι "καλοί" που στο εξαφανίζουν και βέβαια τους ανότερους που με το παραμικρό θα σε πάνε στο Γαβαλά,αν είναι ακόμα εκεί,που είναι ο διευθηντής προπέδευσης(καλός μ.....ς).Καλή θητεία και καλός πολίτης :!: :)

 

 

Αλήθεια με τα κινητα τι γίνεται?

Το δηλώνω στην αρχή?

Το κρύβω?

Το εμφανίζω?

Θα μπορώ να μιλάω κανονικά?

Ολα αυτά βέβαια με την προυπόθεση οτι θα είναι πάντα στη δόνηση...

 

ας μου δώσει κάποιςο τα φώτα του..

επίσης θα μπορώ να το φορτίζω?

:X
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Nokia7610/2.0 (5.0509.0) SymbianOS/7.0s Series60/2.1 Profile/MIDP-2.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Xronia polla apo th skopia! KESN stou papagou. Perimenume alles 20 merules mexri na onomastume stratonomoi k meta eimaste kyrile! Osoi parusiazeste maio mhn agxwneste k tha deite pws telika tipota den einai. Eidika sta kentra san diakopules einai ektos vevea ta klassika mikro-psarwmata...

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες, όσοι δεν έχετε πάει στο στρατό , δείτε τα επόμενα δύο άρθρα και θα κλαψετε απο τα γέλια :lol: ...θα μάθετε και κάτι όμως!!! :cool:

1) Ήρθε το σημείωμα κατάταξης

2) Περνώντας την πύλη του στρατοπέδου

:alien:

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια με τα κινητα τι γίνεται?

Το δηλώνω στην αρχή?

Το κρύβω?

Το εμφανίζω?

Θα μπορώ να μιλάω κανονικά?

Ολα αυτά βέβαια με την προυπόθεση οτι θα είναι πάντα στη δόνηση...

 

ας μου δώσει κάποιςο τα φώτα του..

επίσης θα μπορώ να το φορτίζω?

Το εμφανίζεις?? :lol: Και φυσικά όχι!Για τη προπαίδευση λέω βέβαια.Αν το εμφανίσεις πάει το έχασες μέχρι να φύγεις απο εκεί.Πάντα στη δόνηση και μιλάς με πάρα πολύ προσοχή να μην σε δούν.Όσο για το που θα το φορτίζεις,αν έχεις κανέναν καλό θαλαμάρχη θα το φορτίζεις στο θάλαμο,αν όχι στη τουαλέτα(φυσικά θα είσαι μαζί του όσο το φορτίζεις)και θα φιλάτε τσίλιες να μην έρθει κανένας "μεγάλος" και σας δει γιατί σας το πείρε αμέσως.Αυτα από μένα.Αν θες κάτι άλλο ρώτα.Χριστός Ανέστη. :)

ΤΟΥ ΦΕΥΓΑΤΟΥ Η ΜΑΝΑ ΔΕΝ ΕΚΛΑΨΕ ΠΟΤΕ :!: :!:
Link to comment
Share on other sites

Το εμφανίζεις?? :lol: Και φυσικά όχι!Για τη προπαίδευση λέω βέβαια.Αν το εμφανίσεις πάει το έχασες μέχρι να φύγεις απο εκεί.Πάντα στη δόνηση και μιλάς με πάρα πολύ προσοχή να μην σε δούν.Όσο για το που θα το φορτίζεις,αν έχεις κανέναν καλό θαλαμάρχη θα το φορτίζεις στο θάλαμο,αν όχι στη τουαλέτα(φυσικά θα είσαι μαζί του όσο το φορτίζεις)και θα φιλάτε τσίλιες να μην έρθει κανένας "μεγάλος" και σας δει γιατί σας το πείρε αμέσως.Αυτα από μένα.Αν θες κάτι άλλο ρώτα.Χριστός Ανέστη. :)

 

Αληθώς ο Κύριος....

 

Μάλιστα... στη μπινιά θα μαστε δηλαδή με το κινητό...

Πάντως εγώ θα πάρω και καμια μπαταρία φορτισμένη εξτρά μέχρι να δούμε τι και πως...

 

Οσο για τη μπινιά και το πως θα μιλάμε χωρίς να μας δούνε, εε...κάτι θα κάνουμε... τόσα χρόνια φούρναρης, ξέρω απο τέτοια... :rolleyes: :O

:X
Link to comment
Share on other sites

Mplip ασε το κινητό και κοίτα να δεις τι θα κάνεις μετά την ορκομωσία στον Πόρο.. ήτοι την πρώτη σου μετάθεση :confused: Εκεί είναι όλο το θέμα,σε Παλάσκα και Πόρο δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα,μετά όμως.. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

NAYTIKO

 

17/5, Παλάσκα...

 

 

Κανείς άλλος θα ναι μαζί?

στειλε με το κινητο μολις μπεις στο blade7@otenet.gr να ερθω να σε παρω να σε παω μια βολτα στα κατατοπια :devil: αν με προλαβεις βεβαια διοτι θα παω κρητη για 10 μερες αλλα μετα χαχαχαχαα

Link to comment
Share on other sites

....και γώ Δευτέρα μάγκες!! :cry: .. Στην Πάτρα (Τεχνικό) !!! Καλή μας θητεία και προσοχή στα σαπούνια :blink: , άμα σας πέσει κάτω...αφήστε το εκεί!!! :p
Link to comment
Share on other sites

....και γώ Δευτέρα μάγκες!! :cry: .. Στην Πάτρα (Τεχνικό) !!! Καλή μας θητεία και προσοχή στα σαπούνια :blink: , άμα σας πέσει κάτω...αφήστε το εκεί!!! :p

 

Παρε κρεμοσαπουνο..!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sorry που άνοιξα άλλο topic αλλά δεν το πρόσεξα το συγκεκριμένο για να πραθέσω την απορία μου.Την κάνω απευθείας copy-paste και αν μπορέσει κάποιος να απαντήσει καλώς:

 

"Μαζί με μια παρέα συζητούσαμε το εξής θέμα:

Αν κάποιος έχει γεννηθεί στην Ελλάδα και οι γονείς του έχουν έρθει εδώ από την Τουρκία πριν ας πούμε 30 χρόνια και οι γονείς του δεν έχουν πάρει ακόμα Ελληνική Υπηκοότητα άρα και αυτός παίρνει Τουρκική.Και πάλι τονίζω ότι είναι Έλληνες(ομογενείς) γιατί και στην Ταυτότητα(όχι την Ελληνική) γράφει Ελληνική καταγωγή.

 

Έπειτα αφού αυτός ενηλικιωθεί θέλει να πάρει την Ελληνική υπηκοότητα.Όταν πάει στρατό θα κάνει ολόκληρη την θητεία ή θα είναι μειωμένη και αν ναι πόσο;

 

Σε ένα άρθρο της στρατολογίας βρήκα το εξής:

β. Σύμφωνα με το Ν.2984/2002, οι οπλίτες που προέρχονται από χώρες του τέως Ανατολικού Συνασπισμού ή την Τουρκία, εφόσον διέκοψαν τη μόνιμη διαμονή τους στις χώρες αυτές και εγκαταστάθηκαν στην Ελλάδα μετά την 1η Ιανουαρίου του έτους που άρχισαν να διανύουν το ενδέκατο έτος της ηλικίας τους, υπηρετούν τρεις (3) μήνες, αντί των έξι (6), που ίσχυε προηγουμένως.

 

 

Σε αυτή την κατηγορία ανήκει αυτός;Ναι ή όχι;Γιατί στην ουσία έχει γεννηθεί εδώ και όχι έξω.Γενικώς υπάρχει μια ασάφεια και το είχαμε ως απορία με την παρέα μου.Ξέρει κανείς σίγουρα;"

Άσκηση & Τρόπος Ζωής

Όσα θέλετε να μάθετε για την άσκηση...!

http://askisitroposzwis.blogspot.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Einai kaneis pou ekane ekpaideush sth 124 sth Tripolh stis 9 maiou stn 1h moira?

 

.....ημουν και εγω εκει νεοσυλλεκτε....! :)

 

δυστυχως απο το απογευμα τα κεφαλια μεσα.... :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...