Jump to content

Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


noname85
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω το IDEOS X5 Pro λίγες μέρες τώρα από WIND χωρίς να το πειράξω καθόλου.

Είμαι νέος στα android smartphones χωρίς εμπειρία στο περιβάλλον αλλά παρατηρώ κάτι που δεν μου αρέσει.

 

Η περιστροφή της οθόνης δεν γίνεται άμεσα μόλις η οθόνη έρθει από κατακόρυφη σε οριζόντια θέση ή το ανάποδο αλλά υπάρχει μια καθυστέρηση. Μερικές φορές μάλιστα δεν περιστρέφεται καθόλου η οθόνη αλλά παραμένει στον αρχικό προσανατολισμό.

 

Πρέπει να το πάω πίσω στο κατάστημα WIND για έλεγχο ή μου διαφεύγει κάτι: κάποια ρύθμιση στο λειτουργικό ή μήπως έτσι αντιδρούν όλα τα smartphones γενικά (σας είπα άπειρος χρήστης).

 

Ευχαριστώ

Δεν νομιζω οτι σου διαφευγει κατι οπως επισης κ δεν νομιζω οτι φταιει η συσκευη. Αν εχεις δει ποτε σου κανενα iphone (ακομα κ τα πρωτα-πρωτα) μην περιμενεις ιδια αποκριση στην περιστροφη ή ακομα κ στο scrolling κειμενου. Ακομα κ σε galaxy s2 φιλου (που θεωρειται απο τα κορυφαια android τηλεφωνα) η αποκριση δεν ειναι απολυτη.

 

Μονη συμβουλη (που ισχυει οπου υπαρχουν αισθητηρες γυροσκοπιου) ειναι οτι οταν περιστρεφεις τη συσκευη, φροντισε να ειναι καθετα στο εδαφος. Δηλαδη αν το περιστρεψεις ενω ειναι ακουμπησμενο πανω σε τραπεζι δεν θα δεις να περιστρεφεται η οθονη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ είμαι ευτυχής που δεν είναι υπερευαίσθητο. Είναι ιδιαιτέρως εκνευριστικό να μπαίνει σε landscape κάθε τρείς και λίγο.
Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

παιδες απο σημερα κατοχος και εγω και δηλωνω αρκετα ευχαριστημενος απο τις πρωτες εντυπωσεις.φοραει 2.2.2 ακομη.να περασουν μερες και αρχιζω το σκαλισμα διαβαζοντας σας εδω μεσα.για αρχη roor και μετα ολα τα αλλα.με superoneclick γινεται αν καταλαβα καλα ε?
Link to comment
Share on other sites

παιδες απο σημερα κατοχος και εγω και δηλωνω αρκετα ευχαριστημενος απο τις πρωτες εντυπωσεις.φοραει 2.2.2 ακομη.να περασουν μερες και αρχιζω το σκαλισμα διαβαζοντας σας εδω μεσα.για αρχη roor και μετα ολα τα αλλα.με superoneclick γινεται αν καταλαβα καλα ε?

 

Καλοριζικο...δοκιμασε το πρωτα λιγο,ασχολησου μαζι του και μετα προχωρας αν θες,ναι root με superoneclick.:D

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου,βλεπω μνημη 1.55 και την καρτα 3.69 ελευθερες και οι 2!εφαρμογες περναω στην καρτα μνημης σωστα?εκτος απο αυτες που δεν πρεπει φυσικα
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου,βλεπω μνημη 1.55 και την καρτα 3.69 ελευθερες και οι 2!εφαρμογες περναω στην καρτα μνημης σωστα?εκτος απο αυτες που δεν πρεπει φυσικα

 

Συνεχιζεις ακαθεκτος!Σωστα.Οτι θελησεις εδω ειμαστε(φτανει να το γνωριζουμε).

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι σου διαφευγει κατι οπως επισης κ δεν νομιζω οτι φταιει η συσκευη. Αν εχεις δει ποτε σου κανενα iphone (ακομα κ τα πρωτα-πρωτα) μην περιμενεις ιδια αποκριση στην περιστροφη ή ακομα κ στο scrolling κειμενου. Ακομα κ σε galaxy s2 φιλου (που θεωρειται απο τα κορυφαια android τηλεφωνα) η αποκριση δεν ειναι απολυτη.

 

Μονη συμβουλη (που ισχυει οπου υπαρχουν αισθητηρες γυροσκοπιου) ειναι οτι οταν περιστρεφεις τη συσκευη, φροντισε να ειναι καθετα στο εδαφος. Δηλαδη αν το περιστρεψεις ενω ειναι ακουμπησμενο πανω σε τραπεζι δεν θα δεις να περιστρεφεται η οθονη.

 

 

Τώρα που ησύχασα για το αν λειτουργεί ή δεν λειτουργεί καλά η συσκευή μου να ρωτήσω τους πιό έμπειρους:

Ποιό από τα δύο - pc suite ή HiSuite - να εγκαταστήσω στο PC για να μεταφέρω επαφές στο ideos x5 και να κάνω backup;

Τι διαφορές έχουν τα δύο προγράμματα;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γεια και από μένα!

 

Έχω το Χ5 εδώ και τρεις βδομάδες! Είμαι πολύ ευχαριστημένη σε γενικές γραμμές! :)

 

Μια ερώτηση στους έμπειρους... Στις επαφές η δεξιά μπάρα που έχει το αλβάφητο στα αγγλικά, γίνεται να μπει κάποιο αντίστοιχο ελληνικό αλφάβητο; Είναι πολύ βοηθητικό, αλλά όλες οι επαφές μου είναι στα ελληνικά και θέλω να παραμείνουν με ελληνικούς χαρακτήρες.

 

Όποια βοήθεια δεκτή, ευχαριστώ

 

Υ.Γ. Έχω 2.2 της wind, απείραχτο εντελώς... ούτε root ούτε μουτ

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που ησύχασα για το αν λειτουργεί ή δεν λειτουργεί καλά η συσκευή μου να ρωτήσω τους πιό έμπειρους:

Ποιό από τα δύο - pc suite ή HiSuite - να εγκαταστήσω στο PC για να μεταφέρω επαφές στο ideos x5 και να κάνω backup;

Τι διαφορές έχουν τα δύο προγράμματα;

Ευχαριστώ

Εχω την εντυπωση οτι τα 2 προγραμματα που ανεφερες ειναι το ιδιο κ το αυτο. Απλα στη σελιδα της η huawei το αναφερει σαν pc client. Αν κρινω κ απο αυτο http://android.modaco.com/topic/344698-huawei-pc-suite-download/ , μαλλον ετσι ειναι τα πραγματα. Οτι και να χρησιμοποιησεις ομως, μαλλον θα καταληξεις στο να χρησιμοποιεις το gmail σου για online sync - backup. Οταν ξεπερασεις το κολλημα (το εχω κ εγω) σχετικα με προσωπικα δεδομενα θα δεις οτι ειναι η πιο ευχρηστη λυση.

 

Σημασια παντως εχει κ το σε τι μορφη ειναι οι επαφες σου που θες να εισαγεις στο κινητο. Αν ειναι στην sim, απλα χρησιμοποιεις την επιλογη του τηλεφωνου για να βλεπει τις επαφες απο εκει. Αν τις εχεις καπου οπου μπορει να βγαλει αρχει vcard (vcf) μπορεις να τις κανει export, αντιγραφη στην καρτα sd κ μετα import στο τηλεφωνο (αυτο εκανα εγω που τις ειχα σαν windows 7 contacts). Για backup μπορεις παλι να κανεις export τις επαφες σου σε ενα αρχειο vcf το οποιο το κρατας καπου στον η/υ σου κ τελειωσες.

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση περι root. αλλαζοντας εκεινο το αρχειακι "recovery" με την διαδικασια που περιγραψατε πολλακις, εχει σαν αποτελεσμα να κανεις root το κινητο? και αν επαναφερεις το αρχικο? ειναι σαν να μην εγινε root ποτε?
Link to comment
Share on other sites

ερωτηση περι root. αλλαζοντας εκεινο το αρχειακι "recovery" με την διαδικασια που περιγραψατε πολλακις, εχει σαν αποτελεσμα να κανεις root το κινητο?

οχι βεβαια,αλλο root, αλλο CWM Recovery

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.το εκανα με τις οδηγιες των παιδιων αναβαθμιση σε 2.3.5 αλλα δεν καταφερα να το κανω root παλι.τωρα δεν ξερω αν ειναι και τοσο απαραιτητο.ολα καλα παντως,μπαινω στο πνευμα σιγα σιγα Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

καλημερα.το εκανα με τις οδηγιες των παιδιων αναβαθμιση σε 2.3.5 αλλα δεν καταφερα να το κανω root παλι.τωρα δεν ξερω αν ειναι και τοσο απαραιτητο.ολα καλα παντως,μπαινω στο πνευμα σιγα σιγα

αμα περασεις καποιο app θα το καταλαβεις.

εαν σου χρειαστει προσπαθησε με SuperOneClickv2.3.1

Link to comment
Share on other sites

εβαλα το titanium.τωρα ψαχνω το SuperOneClickv2.3.1 να δοκιμασω.δεν χρειαζεται τιποτα αλλο πιο πριν?

edit.το γνωστο προβλημα δεν με αφηνει να το κατεβασω το eset μου!χτυπαει.....κοκκινο

Edited by tolisfar
Link to comment
Share on other sites

... με το θεμα της σκονης στην οθονη, εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα? εχει γεμισει σκονη ολη η πανω αριστερα γωνια. αν ειναι δυνατον να περναει σκονη απο μια οθονη κινητου
Link to comment
Share on other sites

... με το θεμα της σκονης στην οθονη, εχει κανεις αλλος το ιδιο προβλημα? εχει γεμισει σκονη ολη η πανω αριστερα γωνια. αν ειναι δυνατον να περναει σκονη απο μια οθονη κινητου

 

βοορ στο service

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι ευκολο. ειμαι απο επαρχια...

 

Αλλη λυση δεν υπαρχει,το στελνεις στο service για καθαρισμα αν εχει παραγινει το κακο!

Πολλοι το εχουν αντιμετωπισει αυτο το προβλημα με την σκονη.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

To xω κ εγω αυτο το προβ.. αλλα με την αναβα8μηση τι γινεται ρε παιδια?

Αν ειναι δυνατον.. πηγα στην cosmote χτες κ ειχε ενα huawei u8650.. και φορουσε την εκδοση 2.3.5 δλδ.. ποτε 8α την εχουν ετοιμη για το δικο μας??

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, μηπως ξερει καποιος τι γινεται με την εφαρμογη "φωνητικη κληση". μολις ξεκιναει αναβοσβηνει λεγοντας ακροαση και με γραπτα καποια παραδειγματα στο δεξι μερος π.χ. "καλεσε τον γιαννη ιωαννου". δεν δουλευει?
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα

εκανα αναβαθμιση σε 2.3 5 και απο εκεινη την ωρα μου βγαζει πανω στην μπαρα ενα εικονιδιο για περιορισμενη μνημη.

προσπαθησα να μετακινησω εφαρμογες στην καρτα αλλα τιποτε.

ειπα να γυρισω πισω στην 2.2 αλλα δεν γινεται, μενει στο μισο και μετα λεει λαθος...

υπαρχει κανενας τροπος για την μνημη???

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως για κάποιο λόγο δεν διαμορφώθηκε το διαμέρισμα /data. Αν είχε διαμορφωθεί δε θα μπορούσες να μεταφέρεις καμία εφαρμογή στη sd μιας και δεν θα υπήρχε καμία στο παραπάνω διαμέρισμα. Όταν εγκαθίσταται μια official rom, γίνεται αυτόματα και διαμόρφωση όλων των διαμερισμάτων της συσκευής. Οπότε κανονικά θα έπρεπε να έχεις μόνο εφαρμογές στο /system, οι οποίες δεν μπορούν ούτε να απεγκατασταθούν, ούτε να μεταφερθούν στην sd(εκτός και αν η συσκευή είναι rooted, οπότε μέσω κάποιων εφαρμογών, η απεγκατάσταση τουλάχιστον, γίνεται). Θα πρέπει λοιπόν με κάποιο τρόπο να διαμορφωθεί το διαμέρισμα /data. Επειδή προφανώς η συσκευή δεν είναι rooted, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Αν το πρόβλημα δε λυθεί έτσι(δοκίμασε το 2-3 φορές αν δεν πετύχει αμέσως), θα πρέπει να ροοτάρεις τη συσκευή ώστε να υπάρχει η δυνατότητα για περισσότερες ενέργειες.
Link to comment
Share on other sites

κατεβασα αυτην την ρομ U8800Pro%20V100R001C00B512G001%28Overseas%20Normal%29%28Gingerbread%29%20

θα την περασω και θα δω..

σε περιπτωση που παλι λεει για την μνημη πως μπορω να το κανω ροοτ??? και που μπορω να βρω την 2.2 να την ξαναπερασω μηπως αυτη που εχω εχει προβλημα??

ευχαριστω

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Huawei U8800 IDEOS X5 Pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...