Jump to content

[S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Άντε να δούμε! :)

Βρε παιδιά, τι καλύτερο περιμένουμε για το κινητούλι μας; νομίζω ο Sale έχει δώσει ρέστα :)

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Βρε παιδιά, τι καλύτερο περιμένουμε για το κινητούλι μας; νομίζω ο Sale έχει δώσει ρέστα :)

Συμφωνώ, για stock based είναι η καλύτερη. Αλλά, αλλιώς είναι να ξέρεις πως μέχρι εδώ ήταν και μένεις με ό,τι έχεις, κι αλλιώς πως θα συνεχίσει να εμπλουτίζει-διορθώνει τη ρομ του.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, για stock based είναι η καλύτερη. Αλλά, αλλιώς είναι να ξέρεις πως μέχρι εδώ ήταν και μένεις με ό,τι έχεις, κι αλλιώς πως θα συνεχίσει να εμπλουτίζει-διορθώνει τη ρομ του.

 

ΑΚριβώς, είναι θέμα ψυχολογίας απο εκεί και πέρα...

Απο την στιγμή που φλασάρεις για να βρείς κάποια βελτίωση, κάτι καλύτερο τέλος πάντων, μετά το γυρνάς στις άλλες έτσι για να παίξεις... Φλασάρεις καμμιά WizzedKat κτλ μέχρι να ξαναγυρίσεις σε Neat...

 

Πολλές φορές το σκέφτηκα να γυρίσω σε καμμιά Cyanogen για να σπάσει η ρουτίνα, αλλά σκέφτομαι το τέλειο GPS/BT που δεν θα τα βρώ αλλού και κάνω πίσω... :rolleyes:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

"Unfortunately, Bluetooth Share has stopped"

 

Εϊμαι με SlimSaber 4.4.4 (09/07) και μόλις έκανα clean install...

 

Ο φάκελος /data/misc/bluedroid δεν έχει μέσα το bt_config.xml που θα έπρεπε να έχει.

 

ΑΝ μπορεί κάποιος να μου πεί μια λύση, ή να μου στείλει το παραπάνω αρχείο από το δικό του...

 

Ευχαριστω...

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

"Unfortunately, Bluetooth Share has stopped"

 

Εϊμαι με SlimSaber 4.4.4 (09/07) και μόλις έκανα clean install...

 

Ο φάκελος /data/misc/bluedroid δεν έχει μέσα το bt_config.xml που θα έπρεπε να έχει.

 

ΑΝ μπορεί κάποιος να μου πεί μια λύση, ή να μου στείλει το παραπάνω αρχείο από το δικό του...

 

Ευχαριστω...

 

Ελπίζω να ρώτησες ταυτόχρονα και στο thread της SlimSaber στο XDA...

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

χαχα, αυτό προσπάθησα να κάνω πρωτα αλλά δεν έχω posting rights εκεί...

 

ευτυχώς δεν έχω κάνει εγώ κάτι, είναι θεματάκι...

 

Εντωμεταξύ δεν με αφήνει να εγκαταστήσω το Bluetooth.apk της προηγούμενης version 07/07, ένα τυπάκι εκεί το έκανε, με ποιό τρόπο άραγε....

 

Το έφτιαξα προσθέτοντας το SlimSaber-i9100-4.4.4-20140707\system\lib\libbluetooth_jni.so στο αντίστοιχο /system/lib/ ( και με permissions όπως τα υπόλοιπα στον ίδιο φάκελο) που δεν υπηρχε...

 

όλα οκ τώρα....

Edited by felix_w

Samsung i9100 - Ressurection Remix 5.5.7 [5.1.1] - LineageOS 17.1 [10.0.0] rINanDo

Samsung i9505 - Stock [5.0.1][i9505XXUHOB8] - Root - Anker Battery - S-charger Back Cover

Samsung G965F - Stock

Samsung G781B - Stock

Link to comment
Share on other sites

Hello,

 

Είχα πολύ καιρό να ασχοληθώ, εδώ και περίπου χρόνο έιμαι με cm10.1.3 rc2 και Dorimanx 9.43.

 

Έφαγε ένα κόλλημα χωρίς να καταλάβω το γιατί (δεν ξεκινούσε να φορτώσει το cm) παρά τα wipes κλπ. που έκανα. Αυτό ήταν η αφορμή να σκεφτώ να δοκιμάσω κάτι άλλο. Παρακολουθώ γενικά το τι συμβαίνει εδώ μέσα αλλά θα ήθελα την συμβουλή σας σε σχέση με τις ανάγκες μου (που παραθέτω παρακάτω):

1) Να κλειδώνει το GPS (στη cm10.1.3 ειχε αρκετά θέματα)

2) Να είναι ελαφριά - να αντεχει η μπαταρία όσο περισσότερο γίνεται (έχω greenify, betterbatterystats)

3) Λόγω έλειψης χρόνου, να την περάσω και να μην χρειάζεται να ασχολούμαι

 

Είδα ότι αναφέρεται η neat. Αξίζει? Αν ναι, ποιον κερνελ περνάω? Έχει από μόνη της ή πρεπει να κάνω κάτι εγω?

Resurrection Remix Rom 5.5.8

(Προηγούμενο σετάρισμα: Neatrom v6.4 XXMS3- Apolo 4.15b Regular - Μόντεμ: xxms4)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά απο cyanogenmod 4.3 σε 4.4 φλασαρω απλα την ρομ; το philz τι είναι; χρειαζεται;

Στο thread της CM 4.4.x αναφέρεται ο συγκεκριμένος κέρνελ που ΠΡΕΠΕΙ να στήσει κάποιος για να φλασάρει την ROM

στην περίπτωση σου, ο κέρνελ της 4.3 δεν έχει κανένα θέμα απο ότι θυμάμαι...

O philz ΔΕΝ χρειάζεται και ΔΕΝ είναι συμβατός με CM

 

Hello,

 

Είχα πολύ καιρό να ασχοληθώ, εδώ και περίπου χρόνο έιμαι με cm10.1.3 rc2 και Dorimanx 9.43.

 

Έφαγε ένα κόλλημα χωρίς να καταλάβω το γιατί (δεν ξεκινούσε να φορτώσει το cm) παρά τα wipes κλπ. που έκανα. Αυτό ήταν η αφορμή να σκεφτώ να δοκιμάσω κάτι άλλο. Παρακολουθώ γενικά το τι συμβαίνει εδώ μέσα αλλά θα ήθελα την συμβουλή σας σε σχέση με τις ανάγκες μου (που παραθέτω παρακάτω):

1) Να κλειδώνει το GPS (στη cm10.1.3 ειχε αρκετά θέματα)

2) Να είναι ελαφριά - να αντεχει η μπαταρία όσο περισσότερο γίνεται (έχω greenify, betterbatterystats)

3) Λόγω έλειψης χρόνου, να την περάσω και να μην χρειάζεται να ασχολούμαι

 

Είδα ότι αναφέρεται η neat. Αξίζει? Αν ναι, ποιον κερνελ περνάω? Έχει από μόνη της ή πρεπει να κάνω κάτι εγω?

 

1. Neat + GPS είναι έρωτας! (λοκάρει σε 14" μέσα στο γραφείο μου)

2. Αν βάλεις την light έκδοση μαζί με greenify και δεν έχεις ανοιχτά τα notifications της κάθε εφαρμογής μια χαρά θα είσαι!

3. Αυτό εξυπακούεται, stock rom με λίγα mods είναι, κοινώς καθόλου πολύπλοκη...

4. Κέρνελ βάλε τον Philz ή τον Apolo (αν θες BLN) και οι 2 είναι απροβλημάτιστοι... Τους έχει ενσωματωμένους στον Aroma

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που θα ρωτήσω και εδώ αλλά αφού μιλάμε για βελτιώσεις έχει μια σχετικότητα. Για να περάσω custom ROM χρειάζεται να κάνω nandroid & titanium backup.

Κάνοντας Nandroid Backup μπορώ να το αποθηκεύσω κατευθείαν στην εξωτερική κάρτα ή δεν κάνει; Εαν δεν κάνω Nandroid Backup και titanium και απλα κάνω τα 3 wipe για καθαρη εγκατάσταση υπάρχει κίνδυνος για κάτι, εκτος του ότι πρεπει να κατεβάσω τις εφαρμογες μια-μια και θα χάσω τα δεδομένα μου;

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που θα ρωτήσω και εδώ αλλά αφού μιλάμε για βελτιώσεις έχει μια σχετικότητα. Για να περάσω custom ROM χρειάζεται να κάνω nandroid & titanium backup.

Κάνοντας Nandroid Backup μπορώ να το αποθηκεύσω κατευθείαν στην εξωτερική κάρτα ή δεν κάνει; Εαν δεν κάνω Nandroid Backup και titanium και απλα κάνω τα 3 wipe για καθαρη εγκατάσταση υπάρχει κίνδυνος για κάτι, εκτος του ότι πρεπει να κατεβάσω τις εφαρμογες μια-μια και θα χάσω τα δεδομένα μου;

Ευχαριστώ πολύ

 

Κοίτα να δεις...

1. Το nandroid βάζει το backup εξ ορισμού στην κάρτα μνήμης... ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΡΤΑ ΜΝΗΜΗΣ!

2. Το titanium είνο ΟΤΙ καλύτερο! Αρκεί να μην κρατήσεις backup ρυθμίσεις και εφαρμογές συστήματος... Εγώ προσωπικά δεν κρατάω nandroid αλλά κρατάω ΤΑΚΤΙΚΑ titanium backup!

3. Αν δεν κάνεις nandroid και titanium ΔΕΝ τρέχει τίποτα...Θα περάσεις εφαρμογές απο το play και θα έχεις χάσει τα saved data των εφαρμογών σου...

 

Για καθαρή εγκατάσταση προτείνω:

1. Στήσε Philz, κάνε reboot recovery και στην συνέχεια wipe to install new rom

2. Flash την rom της αρεσκείας σου

3. Wipe internal storage (απο το system menu)

voila!

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.Πρόσφατα αγόρασα στον αδερφό μου ένα μεταχειρισμένο s2.Σκέφτομαι να το ρουταρω και να του περάσω την neatrom μιας και η χρήση πουν το κάνει είναι λίγο ίντερνετ τηλέφωνα μηνύματα Facebook.Θα ήθελα να μου πείτε πια έκδοση της ροκ να του περάσω ποια έκδοση κερνελ. Και αν έχει Ραδιόφωνο η συγκεκριμένη ρομ.ευχαριστώ πολυ
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα.Πρόσφατα αγόρασα στον αδερφό μου ένα μεταχειρισμένο s2.Σκέφτομαι να το ρουταρω και να του περάσω την neatrom μιας και η χρήση πουν το κάνει είναι λίγο ίντερνετ τηλέφωνα μηνύματα Facebook.Θα ήθελα να μου πείτε πια έκδοση της ροκ να του περάσω ποια έκδοση κερνελ. Και αν έχει Ραδιόφωνο η συγκεκριμένη ρομ.ευχαριστώ πολυ

 

Η Neat είναι μαγειρεμένη stock, και φυσικά έχει ραδιόφωνο :p

Να περάσεις την τελευταία έκδοση...

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/rom-neatrom-lite-extralite-themed-aroma-t1569686

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Η Neat είναι μαγειρεμένη stock, και φυσικά έχει ραδιόφωνο :p

Να περάσεις την τελευταία έκδοση...

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/rom-neatrom-lite-extralite-themed-aroma-t1569686

Να προτιμήσω την lite?

Link to comment
Share on other sites

Να προτιμήσω την lite?

Αν δε θες τη σαβούρα που βάζει η Samsung τότε ναι προτίμησε την extra lite. Έχεις το δικαίωμα να διαλέξεις ποιες εφαρμογές θέλεις εσύ να μπουν κ ποιες όχι.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Αν δε θες τη σαβούρα που βάζει η Samsung τότε ναι προτίμησε την extra lite. Έχεις το δικαίωμα να διαλέξεις ποιες εφαρμογές θέλεις εσύ να μπουν κ ποιες όχι.

 

Μιλάς γι'αυτή έτσι?

 

http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/rom-xwms1-neatrom-t2449581

Link to comment
Share on other sites

Nope, μιλάω για αυτή: http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/rom-jb-xwms2-neatrom-lite-aroma-mods-t1569686

Είναι ένα installation και στην αρχή του επιλέγεις αν θες Extra Lite / Lite / ή Full έκδοση.

Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω αυτή: http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/rom-neatrom-lite-extralite-themed-aroma-t1569686

είναι οκ? Λέω να εγκαταστήσω την Lite. Από κέρνελ τι προτείνετε? Είδα ότι ο apolo έχει BLN ενώ ο Philz όχι? Άλλες διαφορές? Apolo light vs regular???

 

Τίποτα τελευταίες συμβουλές? Θα ήθελα να κάνω όσο πιο καθαρό install γίνεται... υπάρχουν μήπως βήματα που πρέπει να ακολουθήσω? Η κάρτα sd θα πρέπει να γίνει φορμάτ? Root θα υπάρχει ή πρέπει να το rootaρω ξανά?

 

To google backup θα λειτουργεί ή πρέπει κάπως να σώσω τις επαφές μου κλπ...?

Option to install:

- Lite ROM + Bloatware

- Extra Lite ROM + Bloatware Thanks to @avirk

- Full ROM

Kernels:

- XWMS3-5.15.9-PhilZ

- Apolo Light v4.14 Thanks to @pedestre

- Apolo Regular v4.14 Thanks to @pedestre

Resurrection Remix Rom 5.5.8

(Προηγούμενο σετάρισμα: Neatrom v6.4 XXMS3- Apolo 4.15b Regular - Μόντεμ: xxms4)

Link to comment
Share on other sites

Nope, μιλάω για αυτή: http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/rom-jb-xwms2-neatrom-lite-aroma-mods-t1569686

Είναι ένα installation και στην αρχή του επιλέγεις αν θες Extra Lite / Lite / ή Full έκδοση.

 

Είσαι και ο πρώτος!!ευχαριστώ πολυ για τις άμεσες απαντήσεις!του πήρα και μια καινούρια μπαταρία..πιστεύω σε συνδυασμό με custom Rom άνετα τον πάει αλλά 2 χρονάκια.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω αυτή: http://forum.xda-developers.com/galaxy-s2/development-derivatives/rom-neatrom-lite-extralite-themed-aroma-t1569686

είναι οκ? Λέω να εγκαταστήσω την Lite. Από κέρνελ τι προτείνετε? Είδα ότι ο apolo έχει BLN ενώ ο Philz όχι? Άλλες διαφορές? Apolo light vs regular???

 

Τίποτα τελευταίες συμβουλές? Θα ήθελα να κάνω όσο πιο καθαρό install γίνεται... υπάρχουν μήπως βήματα που πρέπει να ακολουθήσω? Η κάρτα sd θα πρέπει να γίνει φορμάτ? Root θα υπάρχει ή πρέπει να το rootaρω ξανά?

 

To google backup θα λειτουργεί ή πρέπει κάπως να σώσω τις επαφές μου κλπ...?

Option to install:

- Lite ROM + Bloatware

- Extra Lite ROM + Bloatware Thanks to @avirk

- Full ROM

Kernels:

- XWMS3-5.15.9-PhilZ

- Apolo Light v4.14 Thanks to @pedestre

- Apolo Regular v4.14 Thanks to @pedestre

1) Ναι αυτή είναι.

2) Από kernel προσωπικά προτιμώ τον Philz.

3) Backup κράτα από google account δηλαδή τις επαφές σου (κάνει κανονικότατα restore) - δηλαδή με Sync data

4) Αν καθαρίσεις με format την SD θα πρέπει μετά να περάσεις το ZIP αρχείο της ROM και να το κάνεις install (Αλλά δεν είναι απαραίτητο να κάνεις format την SD)

5) Επέλεξε την EXTRA Lite και έχεις το δικαίωμα να βάλεις όποιες ακριβώς εφαρμογές θέλεις εσύ. Τις επιλέγεις επιτόπου δηλαδή.

6) Μην ξεχάσεις πριν κ μετά την εγκατάσταση της Custom ROM να κάνεις τα κλασσικά wipes a) Full wipe, b) dalvic cache και c) Cache partrition

Edited by mclound
EXTRA!
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

 

5) Επέλεξε την EXTRA Lite και έχεις το δικαίωμα να βάλεις όποιες ακριβώς εφαρμογές θέλεις εσύ. Τις επιλέγεις επιτόπου δηλαδή.

6) Μην ξεχάσεις πριν κ μετά την εγκατάσταση της Custom ROM να κάνεις τα κλασσικά wipes a) Full wipe, b) dalvic cache και c) Cache partrition

 

Ποια η διαφορά 10 toggles mod & S5 stock toggles?

 

MTP vs Mass storage...?

 

and rest of options...?

Edited by dinos1982

Resurrection Remix Rom 5.5.8

(Προηγούμενο σετάρισμα: Neatrom v6.4 XXMS3- Apolo 4.15b Regular - Μόντεμ: xxms4)

Link to comment
Share on other sites

Ποια η διαφορά 10 toggles mod & S5 stock toggles?

 

MTP vs Mass storage...?

 

and rest of options...?

Είναι τα default εικονίδια της μπάρας επάνω (WiFi,data,GPS,κλπ) ή αυτά που έχει το galaxy s5. Έχω τα default διότι τα αλλά δεν έχουν shortcut για να μπορω να αλλαζω γρήγορα 2g/3g σήμα.

 

Mtp και mass storage αλλάζει και μετά μέσα απο τις ρυθμίσεις της συσκευής. Έχει να κανει με τον τρόπο που το PC σου θα αναγνωρίζει το κινητό όταν το συνδέσεις με καλώδιο USB.στη μια περιπτωση το βλέπει σαν mass storage όπως και τα φλασακια σου δηλαδή ενω στην αλλη το βλέπει σαν ψηφιακή κάμερα.

 

Rest of options δε θυμάμαι,αλλά άσε τα default αν θες.

Edited by mclound
Αυτά...
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δωστε ακομα μια βοηθεια..εχω το s2 με το στοκ πολωνικο firmware xxms7

Σε αυτο το firmware πιο ζιπακι κατεβαζω για να ρουταρω συμφωνα με τον οδηγο που εχει στην αρχικη σελιδα?εχω μπερδευτει :wacko:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S II] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις (Μέρος ΙΙ)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...